HAPPEL"WE HEBBEN NIETS TE VERLIEZEN' Kurt Linder Bang zijn we van niemand DRUK PROGRAM VOOR ATLETEN DELMOS) BLEYLE 30% KORTING Pennock FYSIEK STERK DE SPORTTOTO KNLTB groeide BIKKELHARD Sportdirecteur bi j tennisbond Stewart in nieuwe wagen leider BEOVISION KLEUREN TV AC Milan-Feijenoord: woensdag 14.30 uur Zondag bij Cagliari-Rom Internationale kalender 1970 SPECIALE AANBIEDING De Nederlandse vertegenwoordigers in de Europa Cup, gaan zich dit weekeinde volle dig concentreren op de tweede ronde Het elftal van Feijenoord bezoekt zondag de Ita liaanse voetbaltopper Milan-Inter, PSV-trainer Kurt kinder is bij Cagliari-Roma. Na weken van geleidelijke voorbereiding, begint het nu bittere ernst te worden. Hoe de trai ners van PSV en Feijenoord over de wedstrijd van woensdag denken, leest u op deze pagina. terneming voor hen die kwaliteit en stijl stellen boven de prijs ontwikkelde B&0 na jarenlange research de technisch volmaakte Tulpenrally e van 4-7 mei MANTELS MANTELKOSTUUMS JAPONNEN DEUX-PüèCES met Als...? U er snel bij bent Beovision 2800 KJ DE STEM VAN ZATERDAG 8 NOVEMBER 1969 Feijenoord-trainer Ernst Happel: „We gaan proberen een goed uitgangspunt voor de return te krijgen". (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De Rotterdamse woonwijk Lombardijen krijgt hoe langer hoe meer het aanzien van 'n Feijenoord-enclave. Voorzitter Cou- wenberg woont er, recht tegenover trainer Ernst Happel, Veldhoen heeft er onderdak gevonden en Hasil en Kindvall. Voor Feijenoord is huis vesting geen probleem, zo lijkt het. Feijenoord koopt eenvoudig een huis voor de speler die de Rotterdamse sterrenformatie wil hebben. Als Ernst Happel in de ochtend uren - „bij ADO kon ik destijds nog eens uitslapen, maar dat is er hiet niet bij, elke ochtend om acht uur eruit hoor" - zijn comfortabele flat verlaat en in zijn even comfortabele Citroen stapt, ziet hij om zich heen de spelers hetzelfde doen. Op naar de training, die voor de profs „het werk" is. In de Immanuel Kantstr. heeft Ernst Happel in de huiskamer zijn vijf parkieten staan, die beschei den de mond houden als de baas spreekt. Over AC Milan, over het duel met zijn ploeg dat voor een groot deel van het Nederlandse voetbal volk al bij voorbaat als een verloren strijd wordt gekenschetst. Niet voor Ernst Happel en dat is geen stelling „omdat een trainer nu eenmaal moei lijk kan beweren dat kans op een re delijk resultaat is uitgesloten". Ernst Happel vormt ook op dat punt een uitzondering met veel van zijn col lega's. Als een chirurg hanteert hij het ontleedmes om tot de conclusie te kunnen komen: „We hebbben eerst en vooral niets te verliezen. AC Mi lan is zonder twijfel de sterkste ploeg van Europa maar dat wil niet zeg gen dat we stijf staan van het res pect dat we voor de Italianen heb ben Waarom zuileen we? Natuurlijk, (ADVERTENTIE) en gevestigd in in de verkoop- 't tot taak zich in opvolger. Het :n heeft een zeer iele, gevarieerde de afzctpolitiek, H.B.S.-niveau is le sector van het illicitanten er op groep van top- informatie over n recente pasfoto d onder nummer verkoop van wasautomaten sgens promotie van de 1 j van filiaalleider te Breda- al verantwoordelijk zijn v00^ffl in de expeditie aldaarj. Van steun van het hoofd'jkant00 "fc TV-seizoen 1970. Kies voor B&O Beovision kleuren TV! Betrouwbaar. Een briljante kleuren- j ontvangst en een messcherpe beeld weergave, zowel in kleur als in zwart- i wit. Dat zijn de eisen die u stelt aan i een perfekte kleurenontvanger. Een B&O TV! De Deense kleuren TV die 'door o.m. de Oostenrijkse omroep om haar kwaliteiten tot monitor1 ver kozen werd en die eenstemmig in ternationale erkenning verkreeg, zo- we! voor haar geavanceerde techniek als voor haar stijlvoile, progressieve l vormgeving. Uw kleuren TVIn diver se uitvoeringen. Prijzen van f3075,- tot f 3390,-. Verkrijgbaar in teak, I palissander of eiken, j Laat een B&O-dealer u adviseren. Of (vraag katalogus K19 aan en een lijst Ivan B&O-dealers in uw omgeving. DEN HAAG (ANP) De eerste prijs van toto 13 van de afgelopen week wordt verdeeld over drie deel nemers. Zij krijgen elk een bruto- bedrag van f 86.028. De cijfers van dieze toto zijn: Aantal deelnemers: 867.937 Inleg f 1.911.744. Prijzenbe- drag f 860.285. le prijs: f 258.085,50. Drie deelnemers met dertien goed. Ieder van hen ontvangt bruto f 86.028 Tweede prijs: f 172.057, 114 deelne mers met 12 uitslagen goed. Ieder ontvangt f 1509,20 bruto. Derde prijs: f 258.085,50, 1391 deelnemers met 11 uitslagen goed. Zij ontvangen netto f 185,50. Extra prijs: f 172.057, 430 deelnemers met de eerste acht goed. Zij ontvangen netto f 400,10. AMSTERDAM (ANP) Het le den-aantal van de zeventigjarige Ko ninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond is de 100.000 gepasseerd. De bond, die in 1960 nog geen 50.000 leden telde, heeft de laatste jaren een groeipercentage gehad van 9 a 10 procent. Dat is dit jaar hoger ge weest. Er kwamen het afgelopen jaar 46 verenigingen bij. BOKSEN Cassius Clay, oud-we reldkampioen boksen in het zwaar gewicht, heeft via zijn advocaat Charles Morgan hoger beroep aan getekend bij het gerechtshof van New Orleans. Clay werd op 20 ju ni 1967 door het federale districts gerechtshof in Houston wegens dienstweigering veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf en een boete van 10.000 dollar. Hij wilde van mi litaire dienst vrijgesteld worden om dat hij deel uitmaakte van de „black- moslim"-secte. Het is de vijfde keer dat Cassius Clay in hoger beroep gaat. Het vonnis werd telkens be vestigd. Kurt Schnellinger, van wie Happel zegt: mannen als hjj zullen je hoe dan ook afstoppen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM De wedstrijd AC Milan Feijenoord, volgende week woensdag, zal definitief in de mid daguren gespeeld worden. Het aan- vangstijdstip werd bepaald op 14.30 uur. Over een televisie-uitzending is nog steeds geen zekerheid. TENNIS Fred Hemmes, wiens tennisopleiding nu enkele jaren door de KNLTB is bekostigd, zal door de bond in de gelegenheid worden gesteld een jaar lang deel te nemen aan internationale toernooien. „Het is voor hem een kans om zijn hard heid te bewijzen", aldus de voorzit ter van de commissie speltechniek, de heer Tiemstra. ze leveren geweldige prestaties, het is een fysiek sterke ploeg maar AC Milan staat altijd onder dwang AC Milan moet per definitie goede resultaten behalen. Er wordt immers niet anders verwacht. Wij gaan pro beren een goed uitgangspunt voor de tweede wedstrijd te bereiken. En dat noem ik een gelijkkspel en verliezen met één doelpunt verschil. Volgens mij moet dat mogelijk zijn als we het veld ingaan met de juiste instelling" De woorden „juiste instelling" zou den bij vele trainers de welbekende dooddoener zijn, waaarbij men maar moet gissen wat ermee wordt be doeld. Ernst Happel houdt niet van verstoppertje spélen, hoewel hij ronduit zegt er geen moment over te denken om openbaar te maken hoe hij zijn ploeg tegen de Milanezen zal laten spelen. Dat wijst er dus op dat hij een plan de campagne heeft opgesteld. En als grootmeester in het uitdenken van taktische won dertjes - waarmee zijn equipe ook Ajax lam legde - schijnt hij het een en ander ontdekt te hebben in de wedstrijden die hij tot nu toe van AC Milan bijwoonde (Milan - Estudian- tes 30 en Milan - Roma 23), en de films die hij uitgebreid heeft be studeerd. c „Aan die nederlaag van AC Mi lan tegen Roma hecht ik geen waar de. Dat was het ware Milan niet. De spelers war enmet hun gedach ten al bij de returnwedstrijd in Ar gentinië, waarnaar ze de dag daar op vertrokken. Ik heb nagegaan dat AC Milan de laatste twee, drie sei zoenen geen thuiswedstrijd voor de competitie heeft verloren. Dat is be langrijker dan die nederlaag tegen Roma. Hett feit dat AC Milan in de competitie niet bovenaan staat, ont last op dit moment de spelers van een druk. Die eerste plaats komt later nog wel in het geding. Momenteel hoe ven ze zich daar niet al te veel zorg over te maken. Dat is ook belangrijk. Trainer Rocco heeft met zijn ver dediging geen enkel probleem. Die is ijzersterk. Maar hij beschikt ook maar over één Sormani en één Pra- ti. Voor hen heeft hij geen vervan gers, die hun peil benaderen. Voor alle overige plaatsen wel. Het kan zijn dat reserves op papier zwakker worden aangeslagen maar als Malde- ra of Santini invalt, maakt dat in het veld weinig verschil. Bovendien spe len die invallers om zich een plaats in de hoofdploeg te verwerven. Dat scheelt natuurlijk in hun instelling. Zij geven zich volkomen, omdat ze zich waar willen maken". Kijk, wc moeten tegen AC Milan helemaal geconcentreerd zijn. Je kunt je tegen zo'n ploeg niets ver oorloven. Estudiantes maakte in Mi laan twee fouten, het werden meteen twee doelpunten. Elke font wordt af gestraft. Daar moet je koel tegenover staan, je niet van je stuk laten bren gen wat er ook gebeurt. Want reken erop dat die jongens van AC Milan alles zullen doen wat maar enigszins mogelijk is. De spit sen hebben het in het tegenwoordige voetbal automatisch al moeilijk met de mandekking. Zij krijgen het tegen AC Milan nog lastiger want mannen alg Schnelilinger, Malatrasi en noem ze maar op, zullen niets ongebruikt laten om doelpunten te voorkomen. Zij zullen aan je shirt trekken, je hoe dan ook afstoppen. Het zal bikkel hard worden en daar houd ik van. Maar het moet nooit grof worden". Ondanks alles, ondanks die klasse die Ernst Happel met bewondering angst voor de gouden ploeg van Ne- reo Rocco. „We gaan zondag weg en wonen de wedstrijd tussen Internazi- onale en AC Milan bij We trekken ons dan rustig terug in het Palazzo del Varese, vijftig kilometer van Mi laan. En dan gaan we even rustig tegen AC Milan het veld in. Nog maals, we hebben niets te verlie zen". PSV-trainer Kurt Linder: „Je moet jezelf niet overschatten. Gewoon spelen voor wat je waard bent". (Van onze sportredactie) EINDHOVEN PSV heeft het is de laatste tijd veelvuldig geschre ven de metamorfose in positieve zin ondergaan. De man die hier in eerste instantie voor heeft zorg gedragen ook dat is nimmer aan de publiciteit onttrokken is trainer Kurt Linder, de jonge, dynamische en bovenal beve lende Duitse oefenmeester. Na een lange periode van hard werken is de Eindhovense ploeg nu doorgestoten naar de top van het vaderlandse voetbal, een top die wankel en broos is en waar alleen de mentaal sterksten zich kunnen handhaven. PSV en Kurt Linder hebben bewezen met ere het predikaat „top" te kunnen dragen. Ze hebben dat niet alleen in de competitie bewezen, maar vooral ook in de Europa Cup voor bekerwinnaars. De manier waarop het fameuze Rapid Wien werd uitgeschakeld, getuigt van grote kracht. Nu wacht de talentvolle Eindhovense formatie A.S. Roma, het elftal van de alom be kende en gevreesde Hellenio Herrera. Maar is PSV bang voor Roma, voor Herrera? Impulsieve reactie van Kurt Linder: „Bang? Bang zijn we voor niemand. We gaan ons tot in de punties voorbereiden op dat komende duel tegen de Italianen. Maar we moeten natuurlijk geen al te hoge verwachtingen koes teren. Kijk, ik wil hiermee maar zeggen, dat je jezelf niet moet overschatten. Gewoon spelen voor wat je waard bent. Iemand die zich in een wedstrijd voor de volle honderd procent geeft, heeft zich bij een eventuele teleurstel ling geen verwijten te maken". Kent Kurt Linder het Italiaanse voetbal? „Je volgt het allemaal wel, maar daardoor ben je nog geen kenner. De Italianen spelen dat is algemeen bekend vanuit een gesloten verdedi ging. Met snelle uitvallen trachten ze een tegenstander te overrompelen. Ze kunnen het spel ook vakkundig vertragen, door de bal haarzuiver van de een naar de ander te tikken. Je kunt op deze manier je tegenstander uit zijn ritme halen". Saillant detail: PSV speelde in de recente wedstrijd in Haarlem tegen de club van Barry Hughes op soortgelijke wijze. Uiterst secuur werd de bal van links naar rechts en van voor naar achteren gespeeld. Een handeling die er op wijst das PSV straks Roma met gelijke wapens wil bestrijden. Want Kurt Linder is realist genoeg om te beseffen dat je met open aanvalsspel je eigen graf graaft. De PSV-trainer is overigens diep onder de indruk van A.S. Roma. „Ik heb deze club in San Siro met 32 van A.C. Milan zien winnen. Een klasse elftal, dat aan alle eisen van het moderne voetbal voldoet. Elke speler kent zijn taak. Roma's spel is één harmonisch geheel. Als je dat zo ineens ziet, schrikt het je af. Daarna echter ga je de hele zaak destilleren, je gaat naar zwakheden zoeken en je probeert een redelijke tegen-taktiek uit te stippe len. Want elk team, hoe sterk ook, is kwetsbaar. Alleen: je moet de kwets bare plek weten te vinden". Daarom ook reist Kurt Linder zondag reeds naar Italië om de wedstrijd Cagliari-A.S. Roma bij te wonen. Hij wil coute que coute voorkomen dat zijn opponent Hellenio Herrera onlangs in Eindhoven aanwezig en een con tact met PSV weigerde hem woensdag in het stadion in Rome schaakmat zet. AMSTERDAM (ANP) De heer Be Lijsen, oud-Daviscupaanvoerder, oud-lid van de commissie speltech niek en vele malen non-playing cap tain van vertegenwoordigende ploe gen (o.a. van het Koning Gustaaf- team dat verleden jaar de finale be reikte) is in dienst getreden van de Koninklijke Nederlandse Lawn Ten nis Bond. De verbintenis is voorlo pig voor een jaar aangegaan. De KNLTB duidt de functie van de heer Lijsen aan als „sportdirec teur". De heer Lijsen zal de sociale en mentale begeleiding van de top- spelers/speelsters gaan verzorgen volgens de richtlijnen, die de NSF daarover eerlang openbaar hoopt te maken. De heer Lijsen zal verder de verschillende centrale trainingen co- ordineren en toezien op het werk van de bondstrainers. Tot zijn werk zaamheden behoort ook het opstel len van trainingsschema's en toer- nooi-schema's, waarvan hij na goed keuring door de commissie speltech niek de uitvoering zal ter hand ne men. Bij belangrijke wedstrijden zal hij zo mogelijk ooik als niet-spelend aanvoerder optreden. LONDEN (ANP) De Brit Jackie Stewart, wereldkampioen der cou reurs, zal het komende seizoen in een geheel nieuwe Britse wagen rij den. Stewart werd dit jaar wereld kampioen in een Franse Matra, aan gedreven door een Ford V8-motor. Het Franse bedrijf kondigde onlangs aan dat zijn wagens alleen nog maar een Franse Vl-motor als krachtbron mogen hebben. Stewart geeft echter de voorkeur aan een Engelse motor en heeft nu zijn hoop gevestigd op een nieuwe Grand Prix wagen, die wordt ge bouwd door March Engeneering. Naast Stewart zal ook de Nieuwzee- lander Chris Amon het komende jaar in een March rijden. JACKIE STEWART andere wagen DEN HAAG (ANP) De 22e in ternationale Tulpenrally zal van 4 tot en met 7 mei 1970 worden gehou den. Opnieuw is Rotterdam, waar op 5 mei de manifestatie „communi catie '70" begint start- en eindpunt van de rit naar Grenoble en terug. De Tulpenrallye telt mee voor het individuele Europese rallyekampioen schap, een competitie van 25 ritten waarvan er negen als „klassiek" zijn aangeduid. Daartoe behoort de ster- rit van de RAC-West. .Voor de eerste maal zal gelijktijdig met de rallye een los daarvan staan de toertocht worden gehouden. De deelnemers starten evenals de wed strijdrijders op maandag 4 mei. Hun parkoers is echter korter ook zij ko men donderdag 7 mei in Rotterdam terug. (ADVERTENTIE) ommerciële kracht tuslsen overeenkomstige functie ■ieven worden onder nun sbureau L. Deen m-3, telef. 010-132711 30 f ,mer584 Bang Olufsen Nederland Postbus 8 - 's Graveland. DEN HAAG (ANP) De Konink lijke Nederlandse Atletiek Unie heeft voor 1970 zowel voor de nationale dames- als herenploeg 'n druk pro gramma samengesteld. Hoogtepun ten van het seizoen zijn de wedstrij den om de Europa Cup, die volgend jaar voor de derde maal worden ge houden. Evenals in de voorgaande twee edities zullen de heren in een z.g, voorronde moeten uitkomen. De dames zijn rechtstreeks geplaatst voor de halve finales. De heren moe ten 't in de kwalificatie - wedstrijd, waarvan alleen de winnaar overgaat naar de halve finales opnemen tegen Spanje, Griekenland, Roemenië en Turkije. De ontmoeting wordt op 20 en 21 juni op een kunststofbaan in Barcelona gehouden. Mochten de heren de voorronde evenals in 1965 en 1967 winnen dan komen zij in de volgende ronde op 1 en 2 augustus in het Letzigruend- stadion van Ziirich. De finale is op 29 en 30 augustus in Stockholm. De jaarlijkese drielandenwedstrijd voor de heren tegen 29 en 30 augustus in Stockholm. De jaarlijkse drielanden wedstrijd voor de heren tegen België en Zwitserland is vastgesteld op 6 juni in Genève. Verder hebben de heren thuiswedstrijden tegen Grie kenland (18 en 19 juli) en Denemar ken (22 en 23 augustus). Voor de dames begint het inter landseizoen zeer vroeg. In het kader van de bevrijdingsfeesten in Den Haag ontmoet de nationale ploeg op 17 mei (eerste pinksterdag) Enge land. Verder zijn er wedstrijden te gen Frankrijk (uit, op 27 en 28 juni) en Tsj echoslowakije (29 en 30 augus tus). De halve fianle voor de Europa Cup, waarvan er in totaal drie wor den gehouden en de nummers een en twee zich plaatsen voor de eindstrijd, is voor de Nederlandse dames op 2 augustus in Oost - Berlijn of zoals in 1967 in Dresden. De finale wordt op 22 augustus in het Nep-stadion in Boedapest gehouden De tegenstan ders in de halve eindstrijd zijn: Oost- Duitsland, Engeland, Noorwegen De nemarken, Finland en Frankrijk, Verder staan op het programma de jaarlijkse meerkamp ontmoetin gen en de 30 km wedstrijd voor de an,ge afstandslopers tegen Zwitser- Land en West-Duitsland. Hoogtepunt voor de jeugd worden de Europe se jeugdkampioenschappen op 11 12 en 13 september in Parijs. De belangrijkste data voor Neder- ^«internationale kalender zijn. MAART: 22. Vichy: cross des nations MEI: 17. Den Haag: Neder- 3n^ (dames)- 31- Rotter- 1SS' l 3nd België Zwitser- land (35 km snelwandelen). JUNI- 6. Geneve: Zwitserland - Nederland - Belgie (heren). 13 en 14. Brussel: Belgie - Nederland - Engeland (vijf- ?n teenkamp). 20 en 21. Nijmegen: Nederland - West-Duitsiiand (meis jes) „vijfkamp", 20 en 21. Barcelona- Roemenie - Turkije (voorronde Eu- Spanje - Nederland - Griekenland - ropa cup). 27. Zwitserland - Neder land - West Duitsland (30 km hard lopen). 27 en 28. Frankrijk - Neder land (dames). JULI: 5. Rotterdam: internationale invitatie wedstrijd. 18 en 19. Nederland - Griekenland (he ren). 25 en 26. Nederlandse kampi oenschappen. AUGUSTUS: 1 en 2. Zürich: halve finale Europa Cup (he ren) eventueel met Nederland. 2. Oost-Berlijn of Dresden: Oost-Duits- iand - Engeland - Noorwegen - Ne derland - Denemarken - Finland - Frankrijk (halve finale Europa Cup dames). 22. Boedapest: finale Europa Cup dames eventueel met Nederland. 22 en 23. Groningen' Nederland - Denemarken (heren). 29 en 30. Am sterdam: Nederland - Tsjechoslowa- kije (dames) 29 en 30. Stockholm: finale Europa Cup heren. 29 en 30. Breda: Nederland - Spanje - België (jeugd). SEPTEMBER: 5 en 6. Ne derlandse kampioenschappen vijf- en tienkamp. 11, 12 en 13. Parijs: Eu ropese jeugdkampioenschappen. 19 en 20. Nederland - West Duitsland - Frankrijk (vijfkamp, dames). OKTO BER: 4. Gent: België - Nederland eindstraat 23 - breda tel. 01600/37583

de Stem | 1969 | | pagina 23