I 1 TRICKY DICK AFTELLEN APOLLO BEGONNEN Strijd in Vietnam laait hevig op „Wij waren te lief voor fractie van Den UyP' I le^elHd Drempel in Nieuwe Maas I BEIROET/AMMAN In Jordanië is een staatsgreep verijdeld, die voorbereid werd door fcnhangers van de „Islamitische bevrijdingspartij". De Jordaanse minister van voorlichting lalah Aboe beweert dat deze partij de Arabische guerrillabeweging niet steunt, zoals deze zelf zegt. De staatsgreep werd zo zei de minister verijdeld dankzij de samenwerking tus sen de Jordaanse regering en de Palestijnse commando-organisatie El Fatah. De bevrijdings- pai tij zou het conflict met Israël willen beëindigen. Acht officieren zijn gearresteerd. Volkskrant verliest kort geding Nauwere samenwerking Alfrink-Döpfner Sloan's Liniment B Beatrix rnet derde zoon Tweede maanlanding Spaanse wijn vruchtenwijn )d - vermouth vruchtenwijn Old Douro CHU-kamerlid Afschaffing van avondscholen en cursusgelden werkende jeugd ,Hard' Rusland vierde oktoberrevolutie Aanslag ELF PORTUGEZEN VROUWENCONTACT PARTIJ VAN DE ARBEID Rotterdammer wil papoea kinderen goede opvoedinggeven Champignons tegen bederf bestraald TEGEN VERZILTING ÉL 17 DE STEM VAN ZATERDAG 8 NOVEMBER 1969 17 STAATSGREEP IN JORDANIË VERIJDELD (Van onze redactie buitenland) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De heer Schuring (CHU) heeft in de Tweede Kamer maatregelen bepleit voor individua lisering van het onderwijs. Daarbij denkt hij aan een driejarige brug- school na het basisonderwijs en zo spoedig mogelijke instelling van een uniform schriftelijk eindexamen voor alle vakken bij het voortgezet onderwijs. Voorts wil hij een monde ling examen, af te nemen door de eigen leraren, zonder rijks gecom- '"ïerzake de lerarenopleiding bij het MAVO bepleitte hij een sterke decentralisatie. Voor de werkende jeugd had de heer Schuring onder meer afschaffing van avondscholen eij cursusgelden, in het kader van het leerlingenstelsel op zijn verlang lijstje staan. Hij lichtte ook het plan voor een nieuwe bestuursstructuur voor de universiteiten toe, dat hij met zijn fractiegenoot Tilanus ontwikkeld heeft. Het plan-Schuring kent drie gele dingen: wetenschappelijk corps, technische en administratieve stai en studenten. „Het universiteitsbestuur moet be staan uit hooggekwalificeerde full timers. die door de minister be noemd worden in overeenstemming met de universiteitsraad, c.q. op voordracht van die raad. Een krach tig bestuur is nodig om tegenstellin gen t'e coördineren en werkbaar te maken". Dit zei drs. Ter Woorst (K.V.P.) Mej. Kessel (P.P.R.) vond dat mi nister Veringa zijn nota beter nog niet had kunnen indienen, omdat de Universiteiten nog onvoldoende tijd tg oordeelsvorming zouden hebben gehad. Op korte termijn moet er echter haars inziens toch wel een wetsontwerp van beperkte opzet ko men, dat ontheffingsmogelijkheden biedt van de bestuurlijke artikelen in de wet op het wetenschappelijk onderwijs. AMSTERDAM (A.N.P.) De hoofdredacteur van De Volkskrant, drs. J. M. van der Pluym en zijn krant hebben hun kort geding tegen mr. G. B. J. Hiltermann en de AVRO verloren om een rectificatie te krij gen van de uitlating van de radio commentator dat De Volkskrant „zo rondweg antisemitisch althans anti- Israël is geworden". De president van de Amsterdamse techtbank, mr. U. W. H. Stheeman, die vervroegd uitspraak deed, heeft de vordering van De Volkskrant af gewezen die inhield een verbod tot hgrhalmg van deze uitlating in het openbaar en rectificatie daarvan in de AVRO-radiorubriek van Hilter mann „De toestand in de wereld", «smeek- publikatie van het vonnis op «oston van de gedaagden in De I - yopskrant. De hoofdredacteur en de kran' werden veroordeeld tot de kosten van het geding, 800. De raadsman van De Volkskrant, ?tr- H. M. Voetelink, deelde na af loop mee het fundamenteel oneens KH«tzijn met deze uitspraak. De president was het met de jgaasm.on van mr. Hiltermann eens, Bfflpeen reeks knipsels getuigden van gebrek aan objectiviteit in verslag geving van het conflict tussen Israël EH.? 1 Arabische staten ten ongunste van Israël. De Libanese veiligheidstroepen en de Palestijnse commando's hebben gisteren de gevangenen uitgewisseld die sinds de recente gevechten tussen beide partijen in krijgsgevangenschap verbleven. Over hoeveel gevangenen dit gaat is niet bekend. De betrekkin gen tussen de Libanese regering en de commando's, die al waren verbe terd na het akkoord van Kairo, zijn nu een stuk beter geworden, zo werd meegedeeld, Israëlische vliegtuigen hebben gis teren opnieuw Egyptische artillerie stellingen in de noordelijke sector van de Golf van Suez aangevallen. Eerder op de dag hadden toestellen van de Israëlische luchtmacht in Jor danië Arabische posities aangevallen, van waaruit een Israëlische patrouille in de JordaanvaUei onder vuur was genomen. „Hard, agressief en in de lijn van wat Nassers politiek altijd is geweest tegen elke vredesmogelijkheid ge richt". Aldus karakteriseerde Abba Eban, de Israëlische minister van bui tenlandse zaken, de toespraak, die president Nasser deze week heeft ge houden. „Voor de zoveelste maal heeft Nasser gezegd geen andere uitweg te zien dan oorlog. En hij is opnieuw van plan er in dit gebied een te veroor zaken". Eban zei ook dat Israël er zich eens te meer rekenschap van geeft dat Nasser de werkelijke hin derpaal vormt voor de vrede en dat zijn doel de vernietiging van Israël is. Libië zal vandaag op de bijeenkomst van de Ver. Arabische defensieraad in Kairo de Arabische staten oproe pen hun strijdkrachten onder één ge meenschappelijk commando te plaat sen. Het Libische voorstel is gisteren onderwerp van gesprek geweest tus sen de reeds aanwezige afgevaardig- FRANKFURT (KNP) De kardi nalen Alfrink en Döpfner van Mün- chen hebben tijdens de bisschoppen synode in Rome de afspraak gemaakt om in de naaste toekomst nauwer te gaan samenwerken. Een bijeenkomst waarin deze samenwerking gestalte moet krijgen, wordt voorbereid. Kardinaal Alfrink wilde de ge plande samenwerking echter Hever niet een regionale bisschoppenconfe rentie noemen, maar ook geen sym posion. Hij wees in dit verband op de bijeenkomst van de Europese bis schoppen in Noordwjjkerhout in 1967 en Chur in 1969. Deze hebben dui delijk gemaakt, dat de problemen in Noordwest-Europa anders liggen dan die in Zuid-Europa. Men geeft daar om in de nieuwe samenwerking de voorkeur aan een soort federatie, welke juridisch gezien minder is dan een bisschoppenconferentie en meer dan een symposion. MOSKOU (D.P.A.) In aanwe zigheid van alle partij- en regerings leiders heeft Rusland op het Rode Plein in Moskou de 52e verjaardag gevierd van de oktoberrevolutie. Zo als gewoonlijk ging dit gepaard met een grote militaire parade. De Russische minister van defen sie Gretschko hield een toespraak, waarin hij wees op de „Vietnam- agressie van de heersende kringen in de V.S.''. De Westduitse president Heine- mann stuurde een telegram (evenals China en Tito), waarin hij de hoop uitsprak dat de betrekkingen tussen deze twee landen zich zullen blijven verbeteren m het belang van de vre de. den. Libië zal voorts wijzigingen in het handvest van de Arabische liga voorstellen om deze groepering van veertien landen doelmatiger te laten werken. De defensieraad zal onder meer pre sident Nassers recente oproep tot een Arabische topconferentie over de cri sis in het Midden-Oosten behandelen. De vergadering zal worden voorgeze ten door de Soedanese minister Fa- roek Aboe Essa. J (Copyright De Stem/Het Parool) Hoffotograaf Max Koot maakte deze foto van prinses Beatrix met haar derde zoon prins Constantijn, die volledig hersteld is van de ademhalings moeilijkheden oa zijn geboorte. Deze foto was de eerste die van het prinsje met zijn moeder »p Drakensteyn werd gemaakt. (Van onze redactie buitenland) HOUSTON Elektrische ener gie stroomde gisteravond om 18.00 uur de enorme Saturnus-5 raket binnen, toen het aftellen begon voor de lancering van de Apollo- 12, die voor de tweede maal men sen op de maan moet brengen. De klok begon te tikken 167 uur en 38 minuten vóór de start op vrij dag 14 november om 11.32 uur plaatselijke tijd (17.22 uur West- europese tijd). Behalve de 98 uur die zijn uit getrokken voor het afteüen, zijn er vier onderbrekingen vain in to taal meer dan 69 uur geprogram meerd om het personeel rust te kunnen en eventuele problemen op te lossen. De drie astronauten Charles Conrad, Richard Gordon en Alan Bean oefenden gisteren enige uren in een nagebootste Apolio-calbine en maanïanddmgs- vaartuig. Hun oefenprogramma bestond gisteren uit het beproeven vain de raketontisteking, die hen buiten de aanitoekkingskracht van de aarde en op weg naar de maan moet brengen. Die ontsteking gebeurt volgende week in werkelijkheid boven de Stille Oceaan, als de maantrein al anderhalve maal rond de aarde is gecirkeld om er zeker van te zijn dat alles goed werkt. Het'is de bedoeling dat Conrad en Bean iin htm Lem op 19 no vember in de Oceaan der Stormen op de maan landen voor een ver blijf van 31,5 uur. Zij maken dan twee wandelingen van in totaal zeven uur om de eerste gedetail leerde exploiratie van de maan uit te voeren. Ook zullen zij proberen een van de enkele jaren geleden gelande onbemande maanvaartui- gen te vinden. Nadat Conrad en Bean zijn te ruggekeerd van de maan in de Apollo-cabime, blijven de astro nauten nog een dag rond de maan vliegen om foto's te maken van landingsplaatsen voor toekomstige Apollo-vluchten. Vooral het ge bied rond de kraters Fra Mauro, Descartes en Lelande zal wor den gefotografeerd. SAIGON (AFP/Rtr.) Vieteong-eenheden hebben voor het eerst sedert het grote „Tet"-offensief van vorig jaar, aanvallen gedaan op Zuidvietnamese strijdkrachten die de hoofdstad Saigon verdedigen. Twee posten van de militaire politie in het zevende district van Saigon kregen aanvallen te verduren van Vietcong-infanterie. Ongeveer 60 Vieteong-strijders vie len een politiepost op vijf kilometer ten zuidwesten van het centrum van de hoofdstad aan rnet lichte wapens, waardoor twee verdedigers werden gewond. Een op korte afstand gele gen tweede post werd door ongeveer 30 tegenstanders aangevallen. Bij deze aanval maakten de aanvallers een radio-installatie en enkele gewe ren buit. Eén verdediger sneuvelde en vijf werden gewond. Op twaalf kilometer ten oosten van Hué, de stad in het noorden waar de Noordvietraamezen en de Vietcong vorig jaar geruime tijd heer en mees ter waren, is een massagraf met 300 lijken van vermoorde burgers omt- dekt. In geheel Zuid-Vietnam laaide de strijd weer op. De Noordvietname- zen en de Vietcong voerden 68 sto- ringsaanvaillen uit, waarvan de helft in de Mekong-delta waar Zuidviet- nameze stellingen met artillerie- en mortiergranaten werden bestookt. Sommige beschietingen zijn gevolgd door infanterie-aanvallen. De verlie zen aan Amerikaanse en Zuidvietna mese zijde worden licht genoemd. Aan de zijde v-an de tegenstander sneuvelde meer dan honderd man. aldus Amerikaanse en Zuidvietna mese opgaven. In Saigon pleegde een enkele maanden geleden overgelopen Noord- vietnamese soldaat een aanslag met een handgranaat op minister dir. Ho van Tsjam van het departement „Open Armen" (hulp aan Vietcong- strijders en Noordvietnamezen die overlopen). Op een afstand van twee meter gooide de Noordvietnaimees een handgranaat die echter niet ontplofte. Behalve de dader werden nog drie Vietoamezen aangehouden. Tran van Lam, de minister van buitenlandse zaken van Zuid-Viet- nam, heeft gezegd dat de regering in Saigon ook diverse pogingen heeft gedaan geheime besprekingen te be ginnen met Hanoi en het Nationale Bevrijdiogsfront. Hij zelf zou in Pa rijs hebben geprobeerd persoonlijke contacten met „de tegenpartij" te leggen, echter zonder succes. AMSTERDAM (ANP) Gisteren hebben zeven Portugese deserteurs bij de vreemdelingendienst van de Amsterdamse politie politiek asiel aangevraagd. Ze hebben een voorlopige verblijfs vergunning gekregen. In totaal heb ben deze week elf jonge Portugese deserteurs politiek asiel aangevraagd. VOOR DE nieuwe c.a.o, denken de drie samenwerkende vakbonden in de houtsector aan een reële loonstij ging van drie procent en een verkor ting van de werkwek tot 42,5 uur. (Van onze parlementaire redactie) t|®N HAAG Het vrouwencon- Faltii van de Arbeid vindt, Sïv-iï.z 'n "le' verleden te vrien- i'Yft 0Pgesteld in de partij. De ehii'r. i Vr0Uwen hebben in een bro- E,'J?® gevolgen van de traditionele «Reling tussen man en vrouw aan de kaak gesteld en de fractie in ue tweede Kamer gevraagd wat zij van nf Pr"blemen heeft gedaan en ïïl™ ls te gaan doen. Het boekje «behalve aan de fractiegenoten vin KL toegestuurd aan veel vrou- 'wenhfp",sa.tle? en de P.v.d.A.-vrou- in Provinciale Staten en gemeen teraden. Behalve discriminatie in de wetten is er de sociale discriminatie gevolg van het traditionele beeld van de va der en de moeder. Dat beeld wordt de anderen thuis en op school in allerlei tleine dingen bijgebracht. Vader verkt, verdient de kost, gaat 'smor- ens vroeg weg en komt moe thuis, loeder pakt de boterhammen voor ader in, zorgt voor de kinderen en rengt ze naar schooi, en gaat vervol- ens stofzuigen en de afwas doen. Een rouw is pas geslaagd als ze een goe- i echtgenote is en een lieve moeder, ien man ais hij flink is en carrière weet te maken. Fractievoorzitter Den Uyl reageer de op de uitdaging van zijn vrouwe- ïe partijgenoten met de belofte dat er op de vele vragen en lichte verwij ten beslist een antwoord van de frac tie zal komen. Tekenend voor de men taliteit in Nederland vond hij het per centage gehuwde werkende vrouwen; in ons land het laagste van de ge- industrialiseerde landen. De sociale ongelijkwaardigheid van de vrouw kan pas ongedaan worden gemaakt wanneer de mentaliteit verandert, zei hij. Het socialistische vrouwencontact vindt dat de vrouw evengoed als de man recht heeft op beroepsar' beid dus op een betaalde functie. Dat recht wordt over het algemeen wel erkend, maar de vrouw heeft nauwe lijks kansen van dat recht gebruik to maken. Het leerlingenstelsel blijkt niet to zijn bestemd voor werkende jongeren, maar alleen voor werkende jongens: slechts één op de 20 van degenen die een vormingscursus of vakcursus vol gen, is een meisje. Lang niet alle vak ken zijn opengesteld voor meisjes. De P.d.v.A.-vrouwen gaan ervan uit dat de man en vrouw zich samen gesteld moeten zien voor zowel ge- zins- als beroepstaak. Dat betekent dat bijvoorbeeld ook de man een part. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De 60-jarige textielhandelaar H. J. Wismeijer in Rotterdam is bereid mee te werken aan het plan van pre sident Soeharto van Indonesië om negenduizend Papoeakinde ren uit West-Irian een goede op voeding te geven. Had president Soeharto aanvankelijk Indone siërs op het oog om zo een bij drage te leveren aan de ontwik keling van West-Irian (tegen standers van de president leggen dit plan als de grootste kinder roof van deze eeuw uit), de heer Wismeijer vindt het idee zo goed dat hij drie weken geleden al een brief heeft geschreven waarin hij vraagt ooi. een bijdrage te mogen leveren. In die brief verzoekt hij dan twee meisjes naar Rotterdam te mogen laten komen om hen te verzorgen. De president schjjnt ingenomen te zijn met dit ver zoek want hij heeft in een pers conferentie in Djakarta de brief van de Rotterdammer officieel bekendgemaakt. De heer Wis meijer zelf heeft echter op zijn verzoek nog geen reactie verno men. De heer en mevrouw Wismeyer denken aan twee meisjes tussen negen en vijftien jaar. Zij wil len deze kinderen niet adopte ren maar wel een goede oplei ding geven waarmee ze dan later in hun moederland haar voordeel kunnen doen. De heer en mevr. Wismeijer willen de meisjes voor een jaar of vier onderdak geven en de kosten van rond f 5000 die daar mee gemoeid zouden zijn, voor eigen rekening nemen. Het echtpaar heeft tot nu toe al zes pleegkinderen in huis gehad. Een poging Vietnamese kinderen naar Rotterdam te halen is mislukt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Verse champignons mogen voortaan bestraald worden te. gen bederf. Staatssecretaris Kruisin. ga (Soc. Zaken en Volksgezondheid) en minister Lardinois (Landbouw) hebben hiervoor toestemming gege ven aan het proefbedrijf voedselbe. straling in Wageningen. Op de verpakking van de bestraal de voor de handel bestemde cham pignons zal een speciaal kenmerk op de bijzondere mander van conser veren wijzen. (ADVERTENTIE) Hebt u gistermiddag tijdens het spitsuur ook op de weg gezeten? Ik voor mij vond het maar een kouwe drukte. Was moeilijk wennen, hè, na zo'n heerlijke zomer en nazomer deze week ineens weer winterse droefenis, 't Wordt nog erger. Maar met ons kneuterig knalfeest bij uitstek, Sin terklaas, in het vooruitzicht, wordt het van de andere kant ook leuker. Vreemd, dat de mensen minder zoe tigheid kopen dan andere jaren. Bent u soms ook bang dat daar cyclamaat in zit'! De jeugd, weet u wat dat in onze tijd is? De filosoof E. Bloch heeft ge zegd: „De jeugd is een wekker in de donkere nacht ofin de morgen schemering". Met dit verschil, dat je de jeugd niet zo maar kunt afzetten. (Al wordt dat wel al te vaak geprobeerd) Ik heb al jaren geleden bedacht dat omhooggeklommen kleine man netjes even grote regenten kunnen zijn als degenen waar ze zolang te gen aantrapten. Dat zijn de (heb ik ook zelf bedacht) z.g. Post-revolutio- naire Regenten. Reclamemensen: de luasmiddelen." „Het doel heiligt Een gewone regent; „Anti-Viet- nam-demonstranten kunnen uit de maatschappij worden gestoten in niet meer tijd dan wanneer we rotte ap pels uit een kist gooien." (Spiro Ag- new, vice-president V.S.) Ik ben persoonlijk helemaal niet pessimistisch over de kansen van Feijenoord en PSV volgende week in respectievelijk Milaan en Rome Ik heb me volledig laten overtuigen door een collega, die mij voorreken de dat het er dik in zit dat ze volgen de week in Italië nog staken. Bijge volg is het ook heel goed mogelijk dat op z'n minst tijdens die wedstrijd een langzaam-aan-actie te verwach ten is. Al valt zo'n besluit pas tij dens de rust, dan nog kan het zijn onschatbare voordelen hebben voor ons. Vandaar mijn optimisme, vrien den. Drempel in de Nieuwe Maas. Dat is voor het eerst dat ik Rotterdammers met drempelvrees zie. Een postrevolutionalre: ,}k ge bruik geen drugs, ik slik geen tablet ten en mijn haar is niet vies. Al die jongelui die er wel smerig bijlopen en wel drugs gebruiken, vind ik niet hip, maar onverantwoordelijk." (Ra dio- en tv-teenerpresentator R. Dale) De wekelijkse prijs voor de groot ste doordraver gaat deze week toch echt naar „tricky Dick", bijgenaamd „mr. president". Moet u elders op de ze pagina eens kijken, hij tovert (vre desduiven te voorschijn die, als u het mij vraagt, al gebraden zijn in ka- nonnenvuur. Desalniettemin gun ik iedereen van harte zijn eigen vrije weekend. MERIJN (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG Op de bodem van de Nieuwe Maas ten oosten van de Brienenoordbrug zal een drempel gelegd worden om een verder land inwaarts dringen van de verzilting tegen te gaan. Met ingang van aanstaande maan dag zullen daartoe grote hoeveelhe den zand naar Rotterdam worden ge transporteerd. De bodem van de Nieuwe Maas wordt daarmee opge hoogd. De drempel werd nodig, toen Rotterdam besloot voor de monding van de Nieuwe Waterweg een geul voor mammoetschepen te graven. Het transport van het zand, grof rivier zand dat door een aannemerseom- binatie zal warden geleverd, zal on geveer 110 werkuren duren. In de loop van 1972 hoopt men er mee klaar te zijn. Het zand wordt voor een groot deel uit de Waal gehaald. time functie kiest. Er moet een aan bod van werkgelegenheid komen waarin werktijden en arbeidsvoor waarden zijn afgestemd op de gecom bineerde gezins- en beroepstaak van man en vrouw. Het vrouwencontact verwijt minis ter Veringa (Onderwijs) dat in de no ta „democratisering van het onder wijs" van zijn ministerie nog steeds sprake is van de klassieke moederrol van de vrouw. Trouwens zo stelt de brochure, weten de P.v.d.A.-ers in de Tweede Kamer wei hoe het staat met dat onderzoek, en doen zij er wat aan Voor onmiddellijke verlichting HelDt direct hii sniemiin. reiimaticr.hp Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnenspit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. i

de Stem | 1969 | | pagina 17