FUZEN DUWEN joh. A. Mezger grondlegger van vv krak BRUGGE egendienst Siis nummer 26: nton - Hangchow - Shanghai inking - Peking - Kanton twintig dagen Knijp- en wrijfdokter van vorsten 12 OOSTBURG door Colin McCullough IX voor óerist in hina nieuwprijs (incL B.T.W.) 4810,40 5964,— 6602,40 7498,40 Oude Stad 19 Tel. 011702473 goederen. Voor Clever was het de eerste keer dat hij in China was maar ik kon zien dat Gold- wiens telexadres volgens zijn kaartje iet wat Dor. Quichotterig „Gouden hand" luid' al vaker in China was geweest. Op zijn tafeltje prijkte na melijk een kan Canadese oploskoffie. SHANGHAI Zondagmorgen in Shanghai. Op de prome nade langs de rivier de Hwang Po, recht tegenover het oude Palace Hotel (nu heet het „Vredes Hotel"), was een groep tieners bezig met de Tai-tsji Chuan, die sierlijke Chi nese gymnastiekoefening, die grote geestelijke en fysieke concentratie vergt. Ik schaarde me onder de toeschouwers en bleef een poosje staan kijken. Even verderop stonden vijf of zes oudere mensen dezelfde oefening te doen - zij het minder in'ensief met op de achtergrond een reusachtig aanplakbord, volgehangen met handgeschreven Chinese karakters en heel goed getroffen karikaturen. Bpien ervan stelde Lioe Tsjao-tsji voor met een rode neus, terwijl hij dooi een pen geprikt wordt een heel aanschouwelijke manier om uit telbeelden hoe kapitalistisch inge- - stelde personen door kritiek en ver werping moeten worden vernietigd. Soortgelijke borden stonden ook langs de beroemde Boulevard van Shangh ai, en sommige mensen waren druk bezig de nieuwste kritische uit latingen in hun agenda's over te schrijven. Niemand nam enige notitie van mij, want buitenlanders zijn in Shangi ïai sinds jaar en dag een ge woon verschijnsel; dat was zelfs tij dens de culturele revolutie het geval. ilBhanghai is een van de grootste havensteden ter wereld. Er lopen al tijd buitenlandse zeelieden rond. Te- gSwoordig zijn ze wel gedwongen ziek behoorlijk te gedragen want toen de communisten in 1949 aan de macht kwamen, werden alle bars, ^^Kings en bordelen gesloten. In het ^^fteshotel, waar ik verbleef, waren ■Keven vijftig zeelieden. Ik zag ze in de eetzaal, waar ze ongewoon rus tig en bedachtzaam zaten te eten. De eetzaal van het Vredeshotel is een van de mooiste en meest interes sante van Azië, zo niet ter wereld. 'B# ügt op de bovenste verdieping en isfteer luxueus ingericht. Reusach- tiBrood met gouden draken kronke len over het plafond. Aan drie kan ten bevinden zich ramen vanwaaruit men: een prachtig uitzicht over de •■■Bevard en de Hwang Po rivier, met zijn vele jonken die tussen de de, noord- en zuidwaarts stomende zeeschepen laveren. Tijdens een lunch op zondag ont moette ik twee Canadese zakenlieden, Pat Clever uit Toronto en Mike Gold uit Montreal. Zij waren in Shanghai om te onderhandelen over de aan koop van porselein, textiel en andere Zij brachten me op de hoogte van de laatste nieuwtjes uit Canada (Colin McCullough is zelf ook een Canadees, red.) de gestegen kosten van le vensonderhoud, het wel en wee van de sportclubs, en vertelden dat ze uitgenodigd waren om Shanghai te bekijken en dat een Duits zakenman zelfs een commune had kunnen be zichtigen. Brits Consulaat langs de Whang Po in Shanghai. Deze laatste mededeling nam ik manhaftig op, maar ik voelde me toch een beetje verslagen. De vorige avond was ik met de trein vanuit Hangchow in Shanghai aangekomen. Ik werd opgewacht door een gids van de Chinese Reizigers Service, een grote man, gekleed in shorts en op sandalen. Hij bracht me naar mijn hotel. Men had mij een prachtige kamer toebedeeld. Er stonden twee bedden in, een grote korte-golf-radio. twee schrijftafels twee grote ladenkasten en een rooktafel met drie fauteuils. Tussen het meubilair was nog ge noeg ruimte over om te kunnen stijl dansen. Prijs van de kamer: 11,70 per dag. De gids vroeg me naar mijn plan nen in Shanghai. Ik stelde een be zoek vorr aan een fabriek, school of comune. „Dat is onmogelijk", zei hij. Toen stelde ik voor naar de musea, parken, tempels en andere historisch interessante plaatsen te gaan. Dat kon ook niet. De moeilijkheid was dat ik op zaterdagavond in Shanghai was aangekomen en 's zondags zijn de gemeentelijke bureaus de gehele dag gesloten. Er konden geen tochten worden gearrangeerd, zonder dat ik eerst een bezoek had gebracht aan de gemeentelijke autoriteiten, en hun toestemming had gekregen. Ik zou pas maandag in de namid dag uit Shanghai vertrekken, maar de gids verzekerde me dat er ook 's maandagsmorgens niet voldoende tijd zou zijn om de nodige regelingen te treffen. Het was allemaal wel begrijpelijk, maar niettemin teleurstellend. Shang hai was het einddoel van een zes daagse reis, die me al naar drie provinciale hoofdsteden had gevoerd Tsinan' in de provincie Shantoeng, Nanking in de provincie Kiangsoe en Hangchow in de provincie Chekiang. In elke stad hadden de gidsen van de Chinese Reizigers Service verschil lende excursies voor me uitgestip peld. Goed, ik was dan wel in geen van deze drie steden op zaterdag avond aangekomen, maar in Tsinan was men zelfs niet van mijn komst op de hoogte geweest. Ik was vanuit Peking naar Nanking vertrokken, met een klein tweemoto- rig vliegtuig (reiskosten: 125.- voor een afstand van 825 km). Er bevon den zich maar drie passagiers aan boord ikzelf en twee Chineese bur gers. We zaten in een rij stoelen die maar aan een zijde van het vlieg tuig was opgesteld. Aan de andere kant waren de stoelen vervangen door houten kisten waar een dekzijl overheen lag. De bemanning van het vliegtuig was aangevuld met drie jongens, die kennelijk opgeleid wer den. Het gebruikelijke in cellophaan- papier gedraaide snoepgoed stond op een schoteltje klaar en later kregen we een appel, een bordje en een mes van de stewardess. Nadat we ongeveer een uur hadden gevlogen, vertelde ze dat we vanwe ge de slechte weersomstandigheden de nacht in Tsinan zouden moeten overblijven. Ik vond het geweldig. Tsinan, een der middelgrote steden van China, is sinds de culturele revo lutie in 1966 begon, maar zelden door buitenlanders bezocht. Ik vroeg me af hoeveel ik van de stad te zien zou krijgen. Een hele tijd zat ik in de kleine wachtkamer van het vliegveld in Tsinan te wachten. Het was er stil ik was er de enige aanwezige en ik kon een Chinees meisje een vrij lang telefoongesprek horen voe ren. Ze gebruikte herhaaldelijk het woord „Jaw-nah-dah" (Canada), zo dat ik wist dat de conversatie op mij betrekking had. Even later kwam ze naar me toe. Ze droeg een blauwe katoenen broek met een witte bloes en om haar lange zwarte vlechten zat aan de uiteinden een lichtblauw plastic lint. Ze was opgewekt en bij-de-hand en had me in een wip in e enauto ge werkt, die me naar een hotel bracht. Nauwelijks was ik op mijn kamer aangeland of er kwam al een verte genwoordiger van de Chinese Reizi gers Service binnenstappen. Ik vroeg hem of ik iets van de stad zou kun nen zien. Hij zei dat hij het me zou laten weten en vertrok met mijn pas poort. Het was 's middags half vier. Na een minuut of twintig kwam hij terug. -,Als u klaar bent, moeten we nu de stad gaan bekijken", zei hij. „Het wordt vlug donker en er valt heel wat te zien". En dat was ook zo. Tsinan is een mooie stad met talloze kanalen, die hun water krijgen uit 72 natuurlijke bronnen meer dan genoeg om in de gehele waterbehoefte van Tsinan te voorzien. Het is ook een oude stad; er zijn voorwerpen opgegraven die date ren van 1700 v. Chr. Per auto reden we door de stad, stopten om de be roemde fonteinen te zien, en de Bron van de Zwarte Tijger en de Lotus bron. In sommige bronnen waren vrouwen bezig kleren te wassen. De bronnen zijn omgeven door lage ste nen muurtjes zodat er vijvers worden gevormd, die weer met kanalen in verbinding staan. We reden de stad uit naar de Gele Rivier, en liepen bij zonsondergang langs de hoge met mankracht opge worpen dijken. Het was al donker toen we voor het diner bij het hotel aankwamen. Tsinan kan natuurlijk niet met Shanghai vergeleken worden, maar dat kan geen enkele stad in China. De bevolking van Shanghai staat er om bekend zeer individualistisch te zijn. De Chinese communistische par tij werd er in 1921 opgericht en de stad is de bakermat van menig op roer geweest. De culturele revolutie is in Shanghai begonnen en de 19 miljoen inwoners van de stad (de buitenwijken meegerekend) hebben steeds vooraan gestaan bij de nog steeds voortdurende ideologische strijd. Al bleek het in het weekend dan niet mogelijk een excursie te maken of een gids te krijgen, je kunt wel ge woon een wandeling gaan maken. Dat deed ik dan ook die zondagmor gen, 's middags en 's avonds laat. Geen enkele keer werd me daarbij iets in de weg gelegd of werd ik aan gehouden. Zoals in alle Chinese steden waar ik geweest ben is er 's avonds na tien uur bijna geen verkeer meer en de straten liggen nagenoeg verlaten; de Chinezen staan vroeg op en gaan vroeg naar bed. Op maandagmorgen werd ik om zes uur 's morgens wakker door la waai op straat- Grote groepen man nen en vrouwen van verschillende leeftijd waren aan hun ochtendgym nastiek bezig en draafden in looppas de straat op en neer. Waarschijnlijk was het kantoorpersoneel. De mensen in Shanghai gaan goed gekleed, misschien nog wel beter dan in Peking, en het viel me op dat veel jonge meisjes tamelijk modieuze le ren schoenen met lage hakken droe gen. De meeste vrouwen in Peking zwart fluwelen of ribfluwelen slip pers. Betrekkelijk veel vrouwen in Shang hai droegen ook rokken. In Peking dragen de meeste vrouwen broeken. Overdag was het druk op straat en groepen tieners stonden op de hoeken van de straten de voetgangers aan wijzingen te geven om op de ver keerslichten e.d. te letten. Men ver telde mij dat er een soort veiligver- keersweek gehouden werd „ter ere van het 20-jarig bestaan van de Volksrepubliek China". De drukste straat is de Nanking- straat, die bij de Boulevard naast het Vredeshotel begint en zich verschil lende kilometers westwaarts uitstrekt Het is een winkelstraat met honder den grote en kleine winkels, restau rants en bioscopen, 's Zondags wa ren de trottoirs zó overvol dat je be ter aan de kant van de weg kon gaan lopen, behalve dan op de straathoe ken waar waakzame tieners de voet gangers weer op de trottoirs dirigeer den. Veel van de kleine winkeltjes zijn veelal in één bepaald artikel gespe cialiseerd. Hun etalages zagen er al lemaal aantrekkelijk uit, maar een ervan trok toch speciaal mijn aan dacht. Er lagen basketballs, volley ballen en spikes uitgestald. Ik ging naar binnen en vond er praktisch al les op sportgebied van estafettestokjes en polo-shirts tot voetbalschoenen. Het was het drukst bij de afdeling waar hengelsportartikelen werden verkocht. Later slenterde ik langs de Boule vard en passeerde de rij wolkenkrab bers, die vóór 1949 zijn neergezet. In de meeste zijn banken, kantoren en clubs gevestigd. In sommige ervan vindt men op de begane grond res taurants of ontvangzalen. Maar hoe de rest van de gebouwen gebruikt wordt, weet ik niet. Wel zag ik van de hoogste verdieping van één ervan was wapperen- Aan het noordelijke einde van de Boulevard, waar rivieren de Hwang Po en de Woe Song samenvloeien, staat het Britse consulaat (zie foto). Het werd in 1967 gesloten toen de Engelse diplomaten werden uitgewe zen en de Chinezen hebben het ge bouw nu blijkbaar zelf in gebruik ge nomen. Er was een hoge bamboe schutting omheen gezet. Iemand die uit Peking komt, vallen onmiddellijk twee dingen op als hij in Shanghai is: er rijden geen ezelwa gens door de stad het in Peking gebruikelijke transportmiddel voor vrachtvervoer en men ziet gr lang niet zoveel soldaten. De algehele indruk die ik van Shanghai kreeg was die van een wel I varende, bedrijvige en toch vredige stad. Tsinan, Nanking en Hangchow waren ook tegelijk rustig en woelig. Evenals in Shanghai waren er geen affiches aan de muren geplakt en men zag maar weinig soldaten. Nan king is een industriestad. De mensen zijn er geweldig trots op de nieuwe Nankingbrug over de rivier de Jang- tse, terwijl Hangchow beroemd is in China om haar schoonheid. Het zijn beide steden met een rijk historisch verleden en in vroeger tijden zijn ze allebei de hoofstad van China ge weest, maar Hangchow is rijker aan tempels en natuurschoon. In Hangchow vindt men ook de ver maarde Fei Lai-feng rotsreliefs. Langs de gehele zijde van een rots wand zijn 280 voorstellingen uitgesne den, die dateren uit het begin van de 14e eeuw. Aan de voet van de rots wand bevinden zich grotten vol met kleine beeldjes die meer dan 900 jaar geleden door boeddhistische monni ken gesneden zijn. Een van de mooi ste gedeelten van Hanchow een ge liefd object van Chinese schilders is het Westelijke meer. Het is niet zo groot maar wordt door bergen om ringd en op de vier eilandjes in het meer staan fraaie tempels en pavil joens met lotusvijvers. Aan de oever van het meer staat het Hangchow-hotel. Het is het beste hotel dat ik in China heb gezien. Het is modern en doelmatig en is in de traditionele Chinese stijl gebouwd, met een gebogen dak. De prijs van een ruime kamer met bad bedroeg 14,50. Ik moet eraan toevoegen, dat er, voorzover ik heb kunnen zien, maar twee Europese gasten waren: een Deens diplomaat en ikzelf. Maar Hangchow is nog maar een paar maanden open voor de toevallige toe rist inderdaad meest diplomaten en journalisten die in Peking hun do micilie hebben. De beperkende bepa lingen voor reizigers worden langza merhand opgeheven. Het prospectus van de Chinese In ternationale Reizigers Service ver meldt in totaal dertig reizen en wijdt een speciaal gedeelte aan „Beziens waardigheden in de verschillende toeristencentra". Boven beschreven reis was reis nummer 26: Kanton Hangchow Shanghai Nanking Peking Kanton, in twintig dagen. Ik kan hem u aanbevelen. (Copyright De Stem-Globe and Mail- Toronto.) Paix", Noordstraat 1, al", Markt 25, i ;cadeur, Eenhoornplant- D0 uur. ,De Reizende Man", Hof tot 20.00 uur. De Bruyn", Korte NieuW- uur )rte o'Or", Markt 19, szicht'Spuiplein ld, )0 uur en van 13 30 tol >nd van 20.15 tot 20.45 soneels7aken, Mr. F. J- Het defstigste hotel in ons land, het ruim honderdjarige Amster damse Ymstelliotel is kort geleden verkocht aan een groot man die klein is begonnen M. Caranza. De nieuwe eigenaar moet daarbij gezegd hebben „dat hij verheugd was zich de luxe van dit visitekaar tje te kunnen permitteren". Een visitekaartje met een kroon, want onder het dak van dit hotel hebben ontelbare vorstelijke personen vertoefd. De eerste vorsten (en de eerste winst) zijn naar dit hotel - tnet-allure gelokt door een groot man die ook klein begondoctor Mezger. Hii vestigde er een eeuw geleden zijn modepraktijk als knijp en 'wrijfdokter, nadat het hotel twee beginjaren met verlies had gekampt. Mezger is, zoals elke „society" artsl verafgood en verguisd, gepre zen en vooral zeer benijd. Want op- klimrrv i: van een heel nederige po sitie tot vertrouweling van vorsten werd een mens niet gemakkelijk vergeven Een grote staat voeren feyenmm Als arts veel geld ver dienen aan ziekten kan men zelfs vandaag nog moeilijk verdragen. Het is een toevallig grapje dat Mezger in 1809 te Amsterdam ge- °?ren begon als slagersjongen Met één letter verschil zou hij Metz- gert geheten hebben: het Duitse woord voor slager. Als kuur-dokter ^^Hiliesbaden heeft hij dat smalend grapje wel eens moeten slikken. Die slagersjongen had een uitstekend verstand, dat zich verdiepte in het welzijn van een geoefend lichaam. Aangezien ér 100 jaar geleden geen enkele schoolvoorbereiding vereist werd om een diploma in gymna stiek te behalen, had hij al gauw de akte in zijn zak en de jonge man legde in het onderwijs de basis voor een luisterrijke carrière. Dorst naar wetenschap en honger naar roem zullen hem wel onafschei delijk aangezet hebben tot het doen van staatsexamen, tot de studie in de medicijnen en het slagen als arts. Nu was het punt bereikt waar op hij zijn hobby, de massage, op wetenschappelijke manier kon pro pageren. Elke pionier stuit op tegenstand; de storm van kritiek die hij ook in medische kringen ontketende, bracht hem in ernstige opspraak. Hij werd ronduit een kwakzalver genoemd en in het Tijdschrift voor Geneeskunde kon men een waarschuwing lezen tegen zijn massagehamer, „daar er zich patiënten levensgevaarlijk ver wondden". Maar het ging hem voor de wind. Zijn praktijk was een uit stekende leerschool voor stromen leerlingen uit landen, waar meer aan lichamelijke oefening en mas sage werd gedaan: uit Scandinavië, Duitsland, Oostenrijk-Hongarije en Frankrijk kwamen ze zijn methoden bestuderen en verbreidden zijn faam Massagetherapie is een duizenden jaren oude manier van behandelen In ons Westen was deze geneeswijze gewoon in het vergeetboek geraakt De betekenis van Mezger als grond legger van de moderne massage ligt vooral in de moed waarmee hij deze methode tot onderwerp durfde te nemen voor een dissertatie, waarin hij schreef: „de fricties, dus het met de hand bewerken van de huid, oefent gunstige invloed uit op de weefsels en wel in zodanige mate dat de pathologische toestand verbetert." Het praktijkwerk dat aan zijn proefschrift vooraf ging, had hij uitgevoerd in het Binnengasthuis te Amsterdam met steun van drie pro fessoren- Mezger propageerde behandelin gen, die soms lijnrecht stonden te genover die van de medische we reld in zijn dagen. Bij verstuikingen van de voet (waarover zijn proef schrift handelde) schreef men volle dige rust voor, soms een droog ver band of zelfs gips. Maar aan de massage zoals deze nieuwlichter „Het doen dalen en buigen van de arm" propageerde, had niemand destijds gedacht. De jonge doctor vestigde zich eerst m Bonn, maar de Frans-Duitse oor- log dwong hem naar Amsterdam te rug te keren om daar een praktijk te beginnen. Al gauw ontving hij zijn (yooral hooggeplaatste) patiënten met meer thuis, maar in het Am- stelhotel, waar enkele vors tel ij ke vertrekken tot zijn beschikking ston den. Hij knijpt en wrijft. Amsterdam lacht. Hij masseert. Patiënten ko men van heinde en verre. Roem ruchte en (van geld) klinkende na men staan soms voor maanden in het gastenboek van het Amstelhotel genoteerd. Ze worden door Mezger behandeld. De koningen van Zweden en Bulgarije, Pruisische prinsen en Verwijding van de borst Russische vorsten, de schoonvader van koningin Wilhelmina, groother tog van Mecklenburgh, vinden soe laas voor hun pijnen en stijfheid. Maar keizerin Elisabeth van Oosten rijk (Sissi) wordt door de honende Amsterdammers een waaier uit de hand geslagen en ex-keizerin Eu- génie van Frankrijk zelfa op het Rembrandtplein met modder be stookt. Mezger, die al heel wat aanmer kingen had op de hoofdstad het grachtwater stonk, de straat was te vuil, de wegbesproeiing in de zomer onvoldoende had daarom al eer der gedreigd te vertrekken- Maar de overheid, die in hem een trek pleister voor de stad zag, paaide de doctor met een huldeblijk, met een aan hem opgedragen muziek stuk, met een professoraat zelfs. Ofschoon hij deze eerbewijzen afwees kon hij toch moeilijk afscheid ne men van de stad, maar de beledi gingen die zijn keizerlijke patiënten moesten verduren, deden de maat overlopen. Een Amsterdamse ko miek zong bij zijn vertrek een lied over „Jonas Duitenknijper"Am sterdam had de kip met de gouden eieren geslacht en verloor een at tractie, die toeristenbureaus van daag zuinig in de watten zouden leggen. Hij was vijftig jaar oud, toen hij zich in Wiesbaden vestigde- Elke zomer bracht hij een paar maanden in Domburg door. Langzaamaan werd het Domburg voorgoed en dat heeft niet weinig bijgedragen tot het floreren van de kleine badplaats, waar vanaf dat ogenblik kuur- en badhotels verrezen. Precies 60 jaar geleden stierf hij te Parijs, werd begraven in Oost- Kapelle en door Domburg geëerd met een gedenkteken. Het Nederlands genootschap voor Heilgymnastiek, Massage en Phy- siotherapie eert hem als moedige vechter in de avantgarde, die be kendheid gaf aan, en propaganda voerde voor het masseren met therepeutische oogmerken.

de Stem | 1969 | | pagina 13