Raad Hontenisse akkoord met keurlonen nieuwe Goes - Kandidaten belangrijke zaak Zware lasten op nieuw-Borselaar elke R.k. jeugdwerk krijgt huur lokalen opgezegd DRS J. DIJKGRAAF (CHU) Eenheid brengen in het papier voor uw pen Kunstenaars krijgen zitting in commissie contraprestatie Vlissino-en in de jaren 1940-1945 Kapelaan Verhagen verhuist naar Gilze Als rijk niet bijspringt: In Middelburg Voorlopig nog Igeen uniform alarmnummer WGK: „Geen orde en netheid" J. Parent I woont I crematie IW. Rowlinson bij Rijn-Scheldegroep zit goed in opdrachten Zusters niet naar bovenzaal W.G.-Kruis Vertraging bij verlichting van sportterrein in t vizier Raden Zuid- Beveland 1969 Goede priesters II Goede priesters lil Bibliotheek Hoeven DE STEM VAN VRIJDAG 7 NOVEMBER 1969 De nieuwe brandweerkazerne in KIoosterza„de, waar de heer Menu in de raad Hontenisse vragen over stelde. (Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE Heeft niet, zo vroeg een raadslid van de gemeente Hontenisse aan wethouder Everaert, de gemeenteraad van Hulst de ver ordening keurlonen afgewezen? De wethouder die even tevoren optimis tisch had verteld, dat er goede hoop was dat deze verordening zou worden aangenomen, kon niets anders dan de vraag van het raadslid bevesti gend beantwoorden. Maar, zei hij, de voorzitter van de commissie (die is samengesteld uit vertegenwoordigers van de ge meenten die deelnemen aan die vlees keuringsdienst kring Hulst red.) heeft Gedeputeerde Staten een brief ge schreven, waarin wordt gevraagd de ze verordening Hulst bindend op te leggen. Zoals bekend is de voorzit ter van de commissie de burgemees ter van Hulst. De gemeenteraad van Hontenisse nam het voorstel van burgemeester en wethouders zonder aarzelen aan. Te meer daar vroegere tegenstem mers, zoals de gemeente St.-Jan steen en Clinge deze verordening eveneens hadden aanvaard. Lang werd in de vergadering ge praat over de wenselijkheid de ge meenteambtenaren één procent cluur- tetoeslag uit te keren of zoals het raadslid Anné voorstelde 140 gulden netto. In de vorige raadsvergadering had het raadslid 140 gulden bruto voorgesteld, met het gevolg dat de door hem niet gewenste discrimina- IL tie juist werd bevorderd, f De gemeente Bergen op Zoom had dezelfde regeling naar zijn zeggen en I», met succes van Gedeputeerde Staten d' van Noord-Brabant gedaan gekre gen. De gemeenteraad volgde de heer Anné echter niet. Zijn voorstel werd niet gesteund. Dat van het college van burgemees- (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Geheel november is in het stedelijk museum in Vlis singen een aan de oorlogsjaren gewij de expositie te bezichtigen. Deze ten toonstelling, die is samengesteld uit de verzamelingen van het gemeente archief en uit particulier bezit, heeft de titel Vlissingen in de jaren 1940- 1945. Getracht wordt een beeld te geven van de stad Vlissingen en haar bevolking in de bewogen oorlogsja ren. Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van tien tot twaalf en van twee tot vijf uur. Zondags is het museum gesloten. ter en wethouders wel. Twee raads leden stemden tegen: de heren An né en de Booy. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Menu naar de datum van oplevering van de nieuwe brand weerkazerne in Kloosterzande. Wet houder Everaert deelde mee dat de brandweerkazerne die tegenover het stadhuis staat, over drie weken zal klaar komen. (Van onze correspondent) SINT JANSTEEN Kapelaan Verhaegen is na een driejarig ver blijf in de parochie van de H. Johan nes de Doper, benoemd per 15 no vember in de parochie Gilze. Door het vele werk dat hij heeft verricht voor het zielzorgwerk, woonwagenbewoners, jeugd- en an dere verenigingen, ziet men hem no de uit de parochie vertrekken. Zon dag 9 november zal hij na de hoog mis een afscheidsreceptie houden in het Verenigingsgebouw in de Wil- helminastraat. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heren J. de Koster en I. A. van Royen, die voor de gemeenteraadsverkiezingen in Nieuw-Borsele de PvdA-PPR-lijst aanvoeren, zijn van mening dat de samenvoeging van een groot aan tal Zuidbevelandse gemeenten tot één Nieuw-Borsele, de bewoners van die gemeenten een ondraaglijke fi nanciële last zal opleggen. Na becijferingen op het gebied van de financiële verhouding tussen het rijk en de gemeenten, op het terrein van de bedragen per leerling op de openbare scholen, dat van de begro tingstekorten der afzonderlijke ge meenten en dat van de kosten in de personele sfeer .komt men tot een be grotingstekort waarmee Nieuw-Bor sele zijn ingewikkelde toekomst te gemoet moet gaan, v'&n 1 miljoen gulden. Zou dit bedrag door alle Nieuw- Borselaars in de vorm van verhoogde gemeentelijke belastingen e.d. moe ten worden opgebracht, dan betekent dit, aldus de heren Koster en Van Royen, een „aanslag" ter grootte van 200,voor elk gezin. „Het rijk moet bijspringen", is de conclusie van de heren Koster en Van Royen. Zij hebben deze mening kenbaar gemaakt in brieven aan de ministers van Financiën en van Bin nenlandse Zaken, aan de Tweede Ka mer en aan het college van GS van Zeeland. De beide schrijvers van de brief wijzen erop, dat Nieuw-Bor sele onmogelijk de verlangde, grotere bestuurskracht kan opbrengen, als zij van stond af aan zwaar armlastig is. In de praktijk betekent een be grotingstekort als Nieuw - Borsele wacht, dat de gemeente geen enkele uitgave zelfstandig moet doen, maar zelfs voor de aankoop van een pun- teslijper het college van GS om toe stemming moet vragen. -V" (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De gemeente Middelburg heeft drie kunstenaars opgenomen in de commissie die de contraprestatieregeling beoordeelt. Zij is daar mee een van de eerste ge meenten in ons land. De drie nieuwe leden van de Middel burgse commissie, die voor vrijwel heel Zeeland beoordeelt, zijn de beeldhouwer Nico van den Boezem en de schilders G. van Fastenhout en J. Haas. Van Fastenhout en Haas lo pen zelf ook in de contraprestatie en zijn lid van de BBK- De leden die uit de commissie treden zijn me vrouw L. Messer-Heijbroek en de he ren P- Rijken en A. Minderhout. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Naar analogie van het R telefoondistrict Tilburg zal ter zijner R tijd ook in het telefoondistrict Breda 'n uniform alarmnummer voor brand weer, politie en GGD worden inge- I voerd. Er wordt naar gestreefd ook hier het nummer 0011 te kiezen. De invoering zal echter nog wel even op zich laten wachten. Zeer on- I langs is een werkcommissie ingesteld B die zo pas het eerste oriënterend over- I leg is begonnen over de opzet en R werkwijze van de parate hulpverle- ningsdienst, die straks achter het R alarmnummer zal dienen te staan. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer J. Pa- R rent, kabinetssecretaris van de com- missaris der koningin in Zeeland I woont de crematie van Willem I Rowlinson bij namens het provin- R eiaal bestuur van Zeeland en de ge I meentebestuur van Middelburg, Vlis R singen en West-ICapelle. De cremati is zaterdag in Blackpool. t De heer Parent zal tijdens d R Plechtigheid jen Aorte toespra.- I houden en namens de genoemde h sturen een krans legen De heer Rov I unson, die bij dc oevrijding van Ze j land nauw letriKkv.n zae rwarr R *oal Ju. r g-ve'il „r*er' li t v iL- hij o r.V-i vl,_-,ni,sewtg Mid1 el., i c o H een autc we.--' gegrepcr (Van onze correspondent) SINT JANSTEEN Omdat vrij regelmatig klachten binnen kwamen van personen en instanties omtrent het gebruik van twee lokalen door de gidsen en kabouters, werd door de eigenaar van deze lokalen, Het Wit-Gele Kruis de huur per 1 april 1970 opgezegd. Als reden wordt in dit schrijven, gericht aan mej. Vera v. Essen, groepleidster van deze jeugdbewe ging medegedeeld, dat aan orde en netheid weinig of geen aandacht wordt besteed, terwijl destijds bij het aangaan van de overeenkomst hieromtrent afspraken werden ge maakt. Uitdrukkelijk werd gesteld dat de rietmatten, die de wanden bekleed den, zulks in verband met het grote brandgevaar, verwijderd moesten worden- Alhoewel deze rietmatten sinds kort verwijderd werden, is Het Wit-Gele Kruis nog niet tevre den vanwege de resten die overal verspreid lagen. Het bestuur van Het Wit-Gele Kruis zal tot 1 april 1970 nauwlettend toezien of in de bestaande toestand verbetering komt en is dan alsnog genegen zich te beraden over conti nuatie. De leidsters van het jeugdwerk zullen zich nu waarschijnlijk tot het gemeentebestuur wenden om een -ge deelte van het gemeentehuis te hu ren dat na 1 april 1970 i.v.m. de her indeling leeg zal komen staan. ROTTERDAM (ANP) De Rijn- Schelde groep heeft opdrachten in portefeuille tot een bedrag van 1.350 miljoen gulden. Op bevredigende voorwaarden. Op 1 januari 1969 was dit bedrag ongeveer 650 miljoen gul den. Opdrachten voor reparaties zijn niet in deze bedragen begrepen. Over 1969 worden resultaten ver wacht, die, bijzondere baten inbe grepen, in totaal van dezelfde groot te zijn als die oVer 1968, aldus een communiqué van het bedrijf. (Van onze correspondent) -INT JANSTEEN Het bestuur i. het Wit Gele Kruis in Sint Jan- xcn heeft het verzoek van de zus- rs uit het nonnenklooster, om de wenzaal van het Wit Gele Kruis te rbouwen, afgewezen. - zusters hadden dit gevraagd om- 1 zij van plan zij" 'e zijner tijd kloos' la e /.j wilden gofe.--. I V- .mon- ■-,e, /V'r -e-'jeT't. n-.- zich aar r v^st'see (Van onze correspondent) SINT JANSTEEN De eerste avondwedstrijd die deze maand op het gemeentelijk sportterrein zou worden gespeeld zal waarschijnlijk uitgesteld moeten worden. Dit komt omdat de levering van Je armaturen voor de verlichting vertraagd is De masten voor de .erlichtiro -,;j,i reeds op het terrein, ue kabels z'jn gelegd en alle andere voorzieningen zijn klaar. (Van een onzer verslaggevers) GOES Eenheid brengen in de nieuwe gemeente Goes. Dat is vol gens drs. J. Dijkgraaf (48), eerst genoemde van de CHU-kandidaten- lijst voor de komende gemeente raadsverkiezing voor Goes-nieuwe- stijl, een van de belangrijkste ta ken, die de nieuwe gemeenteraad zich in eerste aanleg zal moeten stenen. Daarnu-j'. Vinüi iiij, dat nieuw-: oes «en lolangr"ke recre atieve functie dient te krijgen. Op de derde plaats zal naar zijn me ning het nodige moeten gebeuren om het economische klimaat van de gemeente te bevorderen door het aantrekken van meer indus trieën, waardoor meer arbeids plaatsen beschikbaar komen. Een gezonde economische basis acht hij van groot belang voor een verdere stijging van het verzorgingspeil. „Goes moet een gemeente wor den", aldus de heer Dijkgraaf, „waar het prettig wonen en werken is. Ik besef dat ik hier een cliché gebruik, maar ik wil het toch zo stellen. Er zal naar ge streefd' moeten worden, alle voor zieningen in Goes te krijgen, die een moderne mens nodig heeft". De heer Dijkgraaf is geboren en getogen in Hellevoetsluis. Hij stu deerde aan de Econonische Hoge school te Rotterdam in de bedrijfs economische richting, waarin hij doctoreerde. Sedert vijftien jaar is hij Goesenaar. Zijn gezin telt twee kinderen, een jongen van 16 en een meisje van 14 jaar. Hij is se cretaris van het Land- en Tuin- hnuw Coöperatief Centrum voor Zuid-West-Nederland. Maar daar mee is niet alles gezegd. Vanaf 1961 is de heer Dijkgraaf ook wet houder Aanvankelijk had hij al leen de posten financiën en grond bedrijf, maar later kwamen daar ook nog bij personeels- en sociale zaken. Ruim twintig uur per week besteedt hij aan werk voor de ge meente. „Het is niet alleen het wethou derschap, dat zoveel tijd vergt", zegt hij. „als wethouder heb je nog tal van nevenfuncties. Je maakt deel uit van allerlei com missies en dat betekent dat je bij allerlei vergaderingen moet zijn". Een dag in de week geeft hij les. Niet in Goes, maar aan de an dere kant van de Westerschelde, in Schoondijke, aan de Rijksmiddelba re Landbouwschool. We hebben hier duidelijk te maken met een man, die elke minuut van de dag hard kan gebruiken. De middag pauze moet nogal eens worden op geofferd aan zaken, die zich onver wachts aandienen en dat betekent een vlugge lunch, bestaande uit een kop koffie uit de automaat en enkele broodjes, die haastig door een kantoorjuffrouw worden „ge organiseerd". „Ze hebben me gevraagd, of ik kandidaat wilde staan voor de CHU. Eerst heb ik me afgevraagd: kan dat wat mijn tijd betreft? Toen zei ik tegen me zelf: mocht blijken, dat er meer tijd voor no dig is, dan zal ik mijn werk moe ten reorganiseren en diverse taken afstoten" Wat verwacht u voor de CHU bij de komende raadsverkiezingen ih Goes? „We moeten natuurlijk nog af wachten", is het antwoord van de heer Dijkgraaf, „maar ik denk toch wel, dat er zes zetels in zit ten. We krijgen te maken met een gemeente van ongeveer 26.000 in woners. Dat is een relatieve ver groting. De mogelijkheid zit erin, dat we een vierde wethouder kun nen kiezen. Het is niet uitgesloten, dat er dan een andere taakverde ling voor de wethouders komt. Ik geloof wel, dat de CHU een van de wethoudersposten zal krijgen". Wat zou het karakter van de nieuwe gemeenteraad volgens u moeten zijn? „We moeten in nieuw-Goes een gemeenteraad krijgen, die, zoals ik al zei, streeft naar eenheid. De om liggende plaatsen moeten er niet bijhangen. Men moet niet gaan touwtrekken voor het eigen standje. De raad zal in staat moeten zijn, ruimtelijk te denken". Waarom bent u lid van de CHU? „Er is nogal wat keuze, uit poli tieke partijen in ons land. Ik ben bij mijn keuze uitgegaan van een christelijke visie op de samenle ving. Bij mij leeft heel sterk het gebod van de naastenliefde. Dat vind ik ook in de CHU. Wat mij in deze partij ook bijzonder aantrekt, is dat de persoonlijke verantwoor delijkheid zoveel accent heeft. Bin nen de CHU voel ik me niet opge sloten in een sterke partijdiscipli ne. Er is een stuk vrijheid gelaten voor de eigen overtuiging". U had dan toch ook kunnen kie zen voor de AR? „Nee, want de AR heeft een straffere partijlijn dan de CHU. Momenteel bestaat er in deze groepering een zekere mate van twijfel. Men weet niet goed welke kant men op wil gaan. Links of rechts? Het gezicht is niet zo dui delijk. Bij de CHU speelt dat min der. De CHU, dat is wel duidelijk, is meer zichzelf dan de A.R. Toch betreurt de heer Dijkgraaf het, dat de komende raadsverkie zing geen protestants-christelijke federatie kent. „Dat vind ik erg jammer", zegt hij. „Er is zoveel verwantschap met de AR. Er is sprake van zeer dicht bij elkaar staan. De verschillen moeten we meer in het klimaat zoeken". De heer Dijkgraaf hoopt, dat in de nieuwe raad beide partijen el kaar zullen vinden om alsnog sa men te werken in het gemeentelij ke vlak. J. ROBESIN (ADVERTENTIE) Het stukje van de heer D. v. Damme uit Goes (goede priester, papier voor uw pen van 4 dezer) doet mij vermoeden, dat hij er ook niets, helemaal niets van begrijpt. Jan Zuidgeest stelt niet, dat de paus „achterlijk" is, maar „dat df paus er helemaal niets van be grijpt, de dingen gewoon niet ziet". En dat is iets geheel anders. En wat anders is de bisschoppenconfe rentie, dan een strijd om de macht? De bisschoppen hebben de „mond vol" over collegialiteit. Maar welke collegialiteit bedoelen zij? Zij den ken bepaald niet aan de collegiali teit, die in „onderlinge dienstbaar heid" bedreven moet worden door heel het christenvolk, waartoe ook zij behoren; aan de dienstbare col legialiteit, die moet bestaan tussen hen en het (voet)volk van Christus. En ze denken evenmin aan de col legialiteit, die er „van hen binnen uit" moet zijn, ten aanzien van tie gewone priesters. De heren bisschoppen willen en wensen al leen die speciale collegialiteit, die hen, middels verandering van de bestaande verhouding bisschoppen- paus, meer macht zal verschaffen. Jan Zuidgeest heeft als priester, in naam van veel andere priesters, geen woord te veel gezegd. Integen deel, deze priesters leggen hun vin ger Op de rotte plek en tonen zich daardoor werkelijk priester te zijn. De vraag van de heer V. Damme, wat er nog zal overblijven, wanneer priesters als Jan Zuidgeest het evan gelie moeten brengen, wil ik graag beantwoorden met een wedervraag. Wat is van het geloof, geloofsover tuiging en geloofsleven en van heel het evangelie overgebleven, sinds, na het sterven van de Heer, het evangelie gebracht wordt door priesters, die nu al bijna 2000 jaar een gemaskeerde strijd voeren om de... ordinaire macht?! TERNEUZEN W. Vermeulen Voor veel zaken kan men de schou ders ophalen en er aan voorbij gaan. Jan Zuigeest zou ik echter willen ant woorden. Hij heeft het volste recht tegen misstanden te ageren, doch dan zoals het een priester betaamt. Hij heeft dit zo niet gedaan. Daarom raad ik hem aan zijn toog aan de kap stok te hangen. Priesters als hij ge nieten geen vertrouwen en verlagen het prestige van de goede priesters, die er gelukkig nog in grote getale worden gevonden. BERGEN OP ZOOM TH. P. STORNEBRINK Naar aanleiding van uw berichtge ving over de verkoop van de biblio theek van het grootseminarium te Hoeven en het speciale Brabantia- nummer „Onaanvaardbaar!" tekenen wij het volgende aan: 1. Als leerlingen van de Bibliotheek en Documentatieschool Amsterdam (2e cyclus) betreuren wij het verlies voor de provincie Noord-Brabant van de zeer waardevolle bibliotheek in Hoeven die volgens onze berekening voor minstens 150.000 gulden beneden de marktwaarde is verkocht. De col lectie omvat circa 25.000 banden en is aan de Vrije Universiteit te Am sterdam voor 100.000.- overgedaan, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 4.- per deel. De reële waarde schatten wij evenwel op 10.- per deel wanneer wij in overweging ne men dat in deze verzameling onder meer aanwezig zijn a) enige middel eeuwse handschriften, b) een aan zienlijke hoeveelheid contra-reforma torische theologie, c) een Blaeu-atlas, d) missie-tijdschriften van betekenis voor de bestudering van de geschiede nis der niet-westerse sociologie, e) wellicht een groot aantal periodieken, compleet vanaf de eerste jaargang. 2. Waardering verdient het streven van het Bisdom Breda de bibliotheek in haar totaliteit te verkopen. Noch tans is het pijnlijk te constateren dat zakelijke (financiële) belangen voor het Bisdom hebben moeten prevale ren boven ideële (culturele) waarden. Liever hadden wij namelijk gezien dat de seminariebibliotheek Hoeven voor een lager bedrag was verkocht maar binnen de provinciegrenzen was gebleven, waarbij de Katholieke Hogeschool-bibliotheek in Tilburg of de boekerij van het Provinciaal Ge nootschap in Den Bosch als nieuwe bezitters het meest in aanmerking zouden zijn gekomen. Het is overigen)! jammer dat de machtiging tot ver koop door het Bisdom verstrekt ifl aan iemand die noch in het biblio theekwezen. noch in het antiquariaat deskundig geacht kan worden. Wij zouden hieraan toe kunnen voegen dat bedoelde persoon zich bepaald niet als pen pleitbezorger van Bra bant heeft doen kenner. In het dag blad Trouw van 22 augustus j.l. sehriift dr J Stellingwerff: „Alleen de V.U -bibliotheek bleek een geïnte resseerd koper Daarbij kwam het contact 'nevallig door een persoonlij ke re'at e tot stand". Wij hebben re den 1-* opleid in deze van de heer Stellingwerf slagvaardig dat van zijn „persoon i"ke relatie" dr. H. Ruy- gers halfe'achtig te noemen. Het is bijvoorde m =en vaststaand feit dat niet a''1 "or ook maar enigszins in aar-i- -omende bibliotheken op d- '!h gebracht van een mop -nkoop. 3 nt mist helaas een weter-r- "i^p bibliotheek met 'n uni - -'«r Het is een pu blic! n de eerste orde dat de ,;1n in deze regio zo spoedir: o jrlük tot actie in deze richting taan. Als door geza- meni' ming eenmaal een ba- sisbi'1 'leschikbaar is, zal da overhel- - blaten de subsidie toa te kenn"r dje nodig is om het bezit uit te breiden of op peil te houden» Het gemis aar coördinatie op biblio theekgebied tr deze provincie wreekt zich nu in net verlore- iaan van da collectie in Hoeven AMSTERDAM I.L.P.M. KROL V.H. NACHBAHT

de Stem | 1969 | | pagina 7