ombardement uit gondels p laatste gat in Haringvliet I Pittige discussie over het welzijn verwacht AK VAN SCHEELHOEK WORDT GEDICHT ELFDE VAN DE ELFDE "Wij zijn beslist anti-oubollig" Herfstweer Fruitpluk is afgelopen Sociale omgeving Samen leven Samen spelen Samen werken Samen dienen OPRIJDEN NA KWJ-Ieider gaf' weg uit Zeeland Examens Gemeenschapswerk Steenstraat in Hulst Uw huishoudhulpje voorde hele dag is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie" waardoor u nèt iets meer presteert. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. Kalk laat los Architect: „Axels be j aardencentrum goed gebouwd" DE STEM VAN VRIJDAG 7 NOVEMBER 1969 MIDDELBURG Als vanmor gen om tien uur de commissaris der koningin de vergadering, van Provinciale Staten van Zeeland met ambtsgebed opent, dan heeft dat - meer dan gewoonlijk - een speciale betekenis. De Staten gaan namelijk Deraadslagen over 'n on derwerp dat elke mens in Zeeland ten nauwste raakt: het welzijns- vraagstuk. De provincie is een pe riode van diepgaande, maatschappe lijke veranderingen ingegaan. Niet alleen ontvangt zij in bescheiden mate haar deel van de grote maat schappijconflicten, toegenomen spanning tussen de generaties, het modemisme, nieuw - nihilisme ,God is dood" en dergelijke) maar Zeeland wekt zelf ook iets op en is tevens toeschouwer van ingrijpen de structuurveranderingen in de provincie. Het voortgaande afstotingsproces uit de landbouw is er één van. De nieuwe toets in het Zeeuwse leven, geboden door industrialisatie is een tweede. De ontwikkeling van de re creatie vernieuwt Zeeland zijns on danks, eveneens. Er zal in enkele jaren in Zeeland méér veranderen, dan voeger in eeuwen gebeurde. De ongewisheid van welvaartsont wikkeling, voortvloeiend uit, en sa menvallend met sociaal - economi sche structuurveranderingen, roept de vraag naar het „welzijn" op. Dit „welzijn" als zodanig kan het provinciaal bestuur niemand ge ven. Dat is in hoge mate een kwes tie van „wei-bevinden". Wat het provinciaal bestuur wel kan pogen, dat is: voorzieningen scheppen, waardoor de mens in zo gering mo gelijke mate door de „welvaarts ontwikkeling" in de verdrukking komt. Bovendien - en dat is het dy namische karakter van het welzijns beleid - moeten mogelijkheden wor den geschapen om de mens zich te laten ontplooien in de richting waar in hij zich wénst te ontplooien, zonder in conflict te komen met maatschappelijke normen (die zich snel kunnen wijzigen) en zonder een te zware wissel te trekken op de geldmiddelen die de overheid in zijn welzijn kan investeren. Daarover praten Provinciale Sta ten vandaag. Er is in de afgelopen maanden hard gewerkt door aller lei gesprekesgroepen, rapporteurs, vakspecialisten op velerlei gebied en tevens door idealisten, om het provinciaal bestuur een hoeveelheid materiaal in handen te spelen, waarop een „sociaal-culturele ont- wikkelingsschets", waarin het beleid voor de komende jaren kan worden uitgestippeld, kan worden gebaseerd. Zo hebben de verschillende raden, de culturele raad, de jeugdraad, de sportraad, de raad voor de recreatie, de raad voor de volksgezondheid en andere, bouwstenen voor de ontwik- kelingsschets aangedragen. De bouwstenen bestaan uit nota's, die gebaseerd zijn op metingen der te genwoordige situatie op elk deelge bied en op de te verwachten toe komstige behoeften en mogelijkhe den. Daaraan werd steeds een wen- senprogramma vastgeknoopt. Hoewel filisofie en idealisme in sommige nota's niet ontbreken, be palen zij zich toch in hoofdzaak tot het onderwerp „sociale omgeving", als aspect van het welzijn. Onder „sociale omgeving" verstaat men niet alleen scholen, kerken, sport- hallen, wijkgebouwen e.d., maar ook allerlei vormen van dienstverlening. De onderlinge menselijke betrek kingen behoren er echter ook bij en meer en meer wint het inzicht veld, dat ook de ruimtelijke ordening een instrument kan zijn om aan de men selijke behoefte te beantwoorden. De sociaal - culturele ontwikke- lingsschets pakt nu alles wat met de sociale omgeving te maken heeft, samen en probeert aan te geven welke zaken het eerst moeten wor den aangepakt, waar nadere ver kenningen inzake behoefte en mo gelijkheid tot realisering nodig zijn, en: hoe men het geld moet verde len over zoveel projecten die alle maal het goede doel dienen. Het college van GS heeft moe ten zoeken naar één centraal gege ven of één instrument, waarmee men als het ware actief midden in de samenleving werkzaam kan zijn. Als vanzelf kwamen daarvoor de regionale en plaatselijke opbouw- stichtingen in beeld, wier taak het is de los hangende draden in de sa menleving aan elkaar te knopen. Het aantal van deze stichtingen, die op regionale schaal doen wat het provinciaal opbouworgaan voor de gehele provide doet, moet wor den uitgebreid. Zij vormen voor het beleid de invalspoort naar de maat schappij en omgekeerd zijn zij voor de samenleving het klankbord van en het doorgeefloket naar de over heid. In de sociaal - culturele ont- wikkelingsschets komen achtereen volgens de meeste sectoren die op het welzijn betrekking hebben aan de orde. ONDERWIJS: De economische ontwikkeling van de provincie eist een aanpassing van het onderwijs. Bijvoorbeeld: men zal minder lage re landbouwscholen nodig hebben en meer scholen voor technisch be roepsonderwijs. Bovendien bevindt het gehele onderwijs als zodanig zich in een periode van zelfbezin ning, die komende veranderingen belooft. GS zeggen daarom wat dit betreft: laat ons daarvoor nog geen plannen maken waaraan wij voor jaren vastzitten, doch stuur er eerst eens een speciale commissie op af. CULTUUR. Hier moet de over heid, zo zeggen GS, voorzieningen scheppen waardoor activiteiten van het particulier initiatief mogelijk worden gemaakt. „Laat ons hiermee niet op het magische jaar 2000 gok ken, want eer het zover is zal er nog heel wat in de cultuursector veranderen," zeggen G.S. Er zit veel experimenteels in de cultuur, om welke reden Zeeland een cultuur fonds moet krijgen, waaruit eenma lige experimenten en evenementen kunnen worden betaald. GS willen dit cultuurfonds breder opzetten, zo dat ook de sportsector ervan kan profiteren. Het cultuurbeleid is voor een deel: het „vertalen in steen" van idealen. Vandaar: steun voor recon structie van de concert- en gaiioor- zaal te Middelburg, in afwachting van de dag dat er werkelijk be hoefte is aan een provinciaal con certgebouw. (Op dit punt denkt de culturele raad. die met zijn cultuur plan een fikse bouwsteen heeft aan gedragen, er anders over). Wegens het plaatsgebondene van allerlei culturele activiteiten, vin den GS het logisch dat plaatselijke of streekgemeenschappen zelf met initiatieven komen. De veelvormig heid van culturele bedrijvigheid, vooral bij de jeugd, vereist voor nieuwe accommodaties een „mul- ti - purpose" - opzet, heteen bete kent: een gebouw, dat een manus van alles kan zijn. Afgezien daar van is het nodig, dat men een inven taris onder ogen krijgt van alles wat er in Zeeland op het gebied van culturele accommodaties is. Daar bij horen ook de kerken, die als concertzaal gebruikt kunnen wor den. SPORT. GS geven grif toe, dat op dit punt het provinciaal overheids beleid nog in de kinderschoenen staat. Ook hier is het wachten op een inventarisatierapport over de sportaccommodaties. Een paar ideé- en tekenen zich echter af. De pro vincie moet niet schromen om geld te investeren in de totstandkoming van sporthallen, zwembaden e.d., die van bovenplaatselijke betekenis zijn. De Zeeuwse sportraad moet de kans krijgen de provinciale sport- verbanden te hulp te schieten bij 't efficiënt vervullen van hun taken en functies. De sportverbanden zelf moeten, behalve 'n grotere ser vice van een verstrekte Zeeuwse sportraad, directe subsidies kunnen ontvangen. Van een „Zeeuwse sporthal" voelen GS even weinig als voor 'n „Zeeuwse schouwburg", of een „Zeeuwse concertzaal". Het enige wat haalbaar lijkt en waar voor nadere studies niet nodig zijn, is een provinciaal trainingscen trum met internaat, waar het ka der voor jeugdwerk en sport kan worden gevormd. Het motto, ze zegt de ontwikke- lingsschets, moet zijn: schaalver groting en samenwerking aan de organisatorische kant en meer spe cialismen, gerichte aandacht voor de minderheden aan de uitvoerende kant. Wat de samenwerking betreft hier komt de schets opgetogen met het idee van regionale centra voor sociale en sociaal-medische dienst verlening. BEJAARDENVOORZIENNGEN Hier is een soepele aansluiting van het open op het gesloten bejaarden- werk noodzakelijk. „Open bejaar- denwerk" wil zeggen, alles wat te maken heeft met de zorg voor de zelfstandig wonende bejaarde. Het „gesloten" bejaardenwerlc speelt zich in de tehuizen af. Noch het open noch het gesloten bejaarden- werk voldoen aan de functies waar voor zij het meest geschikt mogen worden geacht. Dat komt onder meer, doordat er in de aansluiting van beide werksoorten iets hapert. Met dat probleem is een speciale co ördinatiecommissie bezig. Het op- namebeleid van de tehuizen zal ook moeten worden verfijnd. Daarvoor denken GS aan de instelling van een sociaal-geriatische dienst, welks advies bindend zal zijn om de op name van een bejaarde in deze of gene soort van tehuis te verzekeren. VOLKSGEZONDHEID. Regiona le ambulancediensten, centrale meldingsppsten voor ongevallen, de vorming van groepspraktijken door huisartsen en bouw van huisartsen laboratoria zijn hier op het punt van samenwerking en schaalver groting aan de orde gesteld. Daar bij: uitbouw van het Zeeuws insti tuut voor de volksgezondheid; bouw van gezinsvervangende tehui zen door ichamelijk gehandicapten, aanstelling van ziekenverzorgsters en 'n sociaal geneeskundige bij de kruisverenigingen. De particuliere organisaties zullen tot schaalver groting moeten komen, speciaal op het uitvoerende vlak. Een psychi atrisch centrum voor Zeeland wordt in de toekomst een noodzaak, vin den GS. Of het mogelijk zal zijn, de hele schets onder tafel te praten? Wij geloven het niet. Daarvoor is zij, met haar ingebouwde erkenning van een zekere onmacht, toch een te goed werkstuk. A. F. KOOPMAN e ADVERTENTIE^ zaterdag 8 november 20.00 uur inhuldiging van de prins verkiezing van het carnavalslied verkiezing van de grootste maw" kaartverkoop: donderdag 6 en vrij dag 7 november van 10 tot 16 a zaterdag 8 november van 10 tol' uur en 's avonds aan de entree: f 3,50, donateurs B.C. f 2,50 het turfschip brei" (Van een onzer verslaggevers) HELLEVOETSLUIS De Delta dienst van Rijkswaterstaat staat bij na gereed om het Rak van Scheel hoek te dichten. Dat is het laatste gat dat nog gesloten moet worden ter afsluting van het Haringvliet. Het Rak van Scheelhoek, 1260 metei breed, zal worden dicht gebombar deerd op de manier van de Greve- lingen. Dat wil zeggen met een ka belbaan, waaraan gondels hun vracht tot boven hef sluitgat brengen. Al leen zal er deze keer geen gebruik worden gemaakt van stortsteen, maai van betonnen kubussen van 2,5 ton gewicht per stuk. Ruim 100.000 blokken, samen 110.000 m3 beton, zullen nodig zijn om het Rak van Scheelhoek te dich ten. Als men weet dat iedere gon del vier blokken kan vervoeren, kan men bij benadering uitrekenen hoeveel gondelvaarten er nodig zul len zijn. De betonblokken in plaats van de Belgische stortsteen is trouwens niet het enige verschil met de sluiting van de Grevelingen. Nu ligt er n.l. een voorraad betonblokken aan beide oevers van het Haringvliet gereed, zodat de gondels zowel heen als te rug samen een reisje van een klein half uur een vracht kunnen meenemen. De betonblokken zullen telkens worden gelost met tussenpo zen van seconden. Het schema van Rijkswaterstaat voorziet in het stor ten van 120 blokken per uur, ver deeld over negen of tien gondels. Haalt men dit schema, dan kan de sluitdam na drie maanden over de hele lengte boven water zijn. Het storten gaat dag en nacht dooi. Alleen in de weekends zal niet wor den gewerkt. De navigatie van de gondels geschiedt met verkeerslich ten en mobilofoon. Nu de kabelbaan gereed is begint er, alvorens de afsluiting van het Rak van Scheelhoek definitief wordt aangepakt, een testperiode van en kele maanden. Er zijn twee heel (ADVERTENTIE) Mevrouw Werner: (Van onze correspondent) 15.1 VOGELWAARDE - P_er /ember verlaat de heer J uit Boschkapelle. leider van tholiek Werkende Jongeren J listrict Zeeland, spe?iauL[i i Zeeuwsch Vlaanderen Hij jaar in Zeeland gewerkt de Rijk heeft een benoemt t> vaard' als NKV-bestuurder v> mene dienst in Tilburg. fEen huis krijgen is moeilijk. En met de meubels viel het ook niet mee. Maar dat Was onze eigen schuld. We moesten zo jnodig eigenwijs zijn, toen onze ouders zeiden, ga toch kijken bij débé. Dus eerst allerlei zaken af. toen toch naar débé. En je raadt het aldeze moderne slaapkamer vonden we daar. Knal!" ROTTERDAM De brig* de Groene en A. v.d. Oud® hoofdagent P J°n'clfeer;u^(jel| de gemeentepolitie in M1 zijn in Rot'erdam geslaagd politiediploma Engels. meubelen breda Débé's drive-in meubelshow is vèruit de grootste meubeltoonzaal van Zuid-Nederland. U kunt er gratis en zonder enige verplichting ronddwalen tussen honderden meubels vooralle smaken en portemonnees. En daarna rustig uitblazen in een gratis coffée-corner! Néém dat verstandige besluit: Eerst bij débé kijken... dan pas beslissen! Drive-in meubelshow, Teteringsedijk 89 bis, Breda. Geopend: weekdagen 8.30 tot 21 uur; zaterdag tot 17 u. Levering via uw meubeldetaillist en catalogus op aanvraag. nieuwe kabels vervaardigd, er zullen enkele nieuwe proefstortingen wor den gedaan en in januari en februari zullen machinisten worden opgeleid om de gondels twee man per gondel te bemannen. Men denkt hiervoor draglinemachinisten en vrachtwagenchauffeurs aan te trek ken. In maart verwacht men alles zover gereed te hebben dat de slui ting kan worden aangepakt. In de testperiode wordt trouwens ook nog een andere proef gedaan. Met het oog op de sluiting van het BrouyyershavepscheGat in 1971, waarvoor opnieuw de kabelbaan zal worden gebruikt, heeft Rijkswater staat een nieuwe, lichtere gondel ontworpen, waarvan de verhouding tussen eigen gewicht en nuttige last gunstiger ligt. Het wordt een gondel met gasturbineaandrijving, terwijl de huidige gondels met dieselmoto ren werken. In de komende maan den zal men op de kabelbaan over het Haringvliet proeven nemen met het nieuwe type. Ter plaatse van de dichting is net Haringvliet ongeveer 4500 meter breed. De complete „dichting" zal bestaan uit de stortdam, een complex uitwateringssluizen van 1050 meter en een dam van 700 meter tussen die sluizen en een schutsluis. Die schutsluis vormt de verbinding tus sen de open zee en de nieuw aange legde vissershavens van Stellendam en Goeree. De stortdam zal met be hulp van 11 tot 12 miljoen m3 zand worden afgewerkt. De totale Haring- vlietdam, die men rond Kerstmis 1971 voltooid hoopt te hebben, is met de grootste van het Deltaplan, maar wel een voorname. Behalve om zijn beschermende functie is hij van groot belang voor de Nederlandse waterhuishouding. Een afgesloten Haringvliet maakt het n.l. mogelijk, dat met behulp van drie stuwen ln de Nederrijn meer Rijn- en Maas water naar het IJsselmeer kan wor den gevoerd. Dat betekent een beter bevaarbare IJssel en een tegengaan van de dreigende verzilting van het water in Zuidwest-Nederland. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) HULST Per 1 december zal de Stichting Gemeenschapswerk in Hulst verhuizen van het Stations plein naar de Steenstraat. Het ge meenschapswerk vindt dan onder dak in het bekende Landshuis, waar ook het Kantongerecht en de doua ne van Hulst zijn gevestigd. Vooruitzichten voor zaterdag en zondag, opgesteld door het K.N.MJ.: Onbestendig herfstweer met ongeveer normale temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor zaterdag: aantal «ren zon: 0 tot 4; min.-temp.omstreeks nor maal; max.-temp.: omstreeks nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 50 procent; kans óp een geheel droog etmaal: 30 procent Voor zondag: aantal uren zon: 0 tot 4; min.-temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal; max.-temp.: omstreeks normaal kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. Natuurzuiver (Van onze correspondent) KAPELLE De pluk van appels en peren in de Zeeuwse boomgaar den is afgelopen. Begin deze week waren er op enkele grote bedrijven nog appels te plukken maar, dat is nu ook klaar gekomen. De pluk is geëindigd op een vroeg tijdstip, ze ker wanneer men ziet hoeveel fruit er geoogst moest worden en met lioe weinig mensen dit over het algemeen is gebeurd. De weersomstandigheden zijn dit najaar bijzonder gunstig geweest voor de pluk. In andere jaren is er dikwijls schade onstaan door storm, maar dat is het afgelopen seizoen niet het geval geweest. De storm van begin deze week heeft geen nade lige invloed gehad. Er kon van 's morgens vroeg tot 's avonds laat onder ideale omstandigheden worden geplukt. Dat is ook de kwaliteit van het fruit ten goede gekomen. De kleur is overwegend zeer goed en ook de smaak is best. In toenemende mate is dit seizoen gebruik gemaakt van de grote voor- raadkisten voor het opslaan van fruit in de koelhuizen. Twee jaar ge leden werd hiermede begonnen in Zeeuwsch Vlaanderen. Men is nu vrij wel algemeen overgeschakeld op de ze kist waarin 325 kg appels gaan. Ook elders in Zeeland schakelt men steeds meer over op grote voorraad- kist voor appelopslag. Dit jaar was het weer zeer goed om met deze kis ten te werken. In een natte periode is dat moeilijker. De meeste fruitte lers zijn nu begonnen met het win terwerk in hun boomgaarden. Eerst wordt daarbij het gras gemaaid. Verder worden er op grote schaal plannen gemaakt om oude en fruit bomen en soms hele bedrijven te rooien. Nu er een hoge uitkering wordt gegeven voor het rooien van fruitopstanden en een dubbele uitke ring bij bedrijfsbeëindiging, wordt (Van een onzer verslaggevers) AXEL In het drie jaar oude gebouw van hef bejaardencentrum De Vurssche in Axel heeft de kalk in de gangen van het pand op grote schaal losgelaten. Men zal het T.N.O. in Delft vragen of men heeft het al gevraagd een onderzoek naar de oor zaak in te stellen. De directeur van het bejaardencentrum de heer J. Nierop, gevraagd naar deze zaak, praatte er kennelijk liever niet over: „Men moet de architect maar bel len." De architect de heer T. Bier uit Boskoop was na veel moeite bereik baar. Zijn telefoniste: „Waarom wilt u de heer Bier spreken Wat wilt u weten Wat heeft u met De Vurssche te maken Na zeer lang aandringen kwam de architect aan de lijn. „Er is", zo zei hij, „nog geen kalk opgestuurd naar het T.N.O.." Op de vraag of hij wel van plan was kalk op te sturen naar Delft: „Er is niets bijzonders aan de hand. De Vurssche is een bijzonder goed gebouw en de aannemer (Korteweg's Bouwmaat schappij N.V. te Breda) heeft bijzon der goed gewerkt. We gaan echter wel eens meer gebouwen na, die we gebouwd hebben. En laten dan de gemaakte fouten onderzoeken. Daar leerden we wat van. Hoeveel de affaire kost is niet bekend. verwacht dat er een groot areaal fruitbomen wordt opgeruimd in de komende maanden. HET DAGBLAD Trouw zal voortaan worden gedrukt bij de Perscombina tie n.v. (Volkskrant/Parool). Trouw heeft een eigen zetterij en werd tot nu toe gedrukt bij het Alg. Handels blad. (ADVERTENTIE) Niet alleen is zo'n jumpsuit' heerlijk om thuis in rond te springen, u kunt er ook modieus en - comfortabel uw gasten in ontvangen. Zowat elke Parisienne heeft er één in haar garderobe. Ja, wat wilt u wanneer mensen als Pierre Cardin en Yves Saint Laurent het voorschrijven? Deze jeugdige jumpsuit van zuiver wollen tricot hebben we in rood, geel, marine en zwart. De prijs springt er zeker ook uit: 98,-. 1 9/ Breda, Grote Markt 25, tel.'01600 - 30650

de Stem | 1969 | | pagina 3