Winkelman; persoon van grote allure liologisch) NCBferse Mierse reekworst Denk eraan en vraag eren limburger op de vlucht, bedreigd door bloedwraak: M* schoon derlaj 65.- 75.- 85.- VAN UNIFORMJASJES MAAKTE HIJ TUINJASJES it. opkngkbe overgordijnen t/m 235.- kunt u meteen gaan halen.... ophangen.... klaar! „Groot flatgebouw bedreigt privacy Oecumenica I TILBURG Vijf februari 1940, I enige maanden voordat de Duit se vloedgolf West-Europa over spoelde, werd de opperbevelheb ber van de Nederlandse strijd krachten, generaal Reynders, ontslagen. De eigengereide man GAVEN SECUUR VREEMDE BESLISSING STAF Vergelding Door ds. R. F. Snow Kerk in slaap Eén oog open Opstaan 18 15 DE STEM VAN VRIJDAG 7 NOVEMBER 1969 19 Een uur gratis parkeren in parkeergarage 5? - hij schakelde zoveel mogelijk koningin en regering uit en handelde veelal zonder de rege ring te kennen had het té bont gemaakt. De discussie binnen de regering wie men zou kunnen „strikken" uitdrukking van de minister van Defensie Dijxhoorn! om de on dankbare taak van het militaire 'oppergezag op zich te nemen was niet lang wel moeilijk. De keuze viel op Henri Gerard Winkelman, 63 jaar, in 1934 gepensioneerd en adviseur van het Philips-concern in evacuatiezaken. Winkelman was in 1876 is Maas tricht geboren jongste zoon van protestantse ouders. Hij studeerde aan de KMA en werd, twintig jaar oud, tweede luitenant. Als kind was hij een „lastige knaap". Hij ontpopte zich als een bekwaam of- ficier die steeds verantwoordelij ken functies kreeg, bij de troep en bij defensie en bij de generale staf. Hij werd divisie-commandant en zwaaide af als luitenant-gene raal. i Dat laatste ging gepaard met een conflict. Hij hoorde, per brief, in 1934 dat hij geen hoger com mando zou krijgen. Hij weigerde ontslag te nemen. Hij kreeg het. Rij was wat verbitterd, maar liet daardoor niet leiden bij het nemen van zijn beslissingen. Toen nem, eind januari, werd gevraagd [opperbevelhebber te worden aar zelde hij even. „Gevolg van het feit dat hij zich afvroeg of hij, zoveel jaar uit dienst, nog wel vol- jioende in militaire zaken thuis »as. Hij had niet gedroomd dat hij ooit weer een zo verantwoorde- (jke post zou moeten bekleden, al jjn uniformjasjes had hij al voor tinjasjes versneden". Professor dr. L. de Jong zegt over hem in „Neutraal", het twee de deel in de verschijnende studie I over Nederland in oorlogstijd dat 'hn een man was van bijzondere ren die nooit de publieke aan- :ht hadden getrokken. „Zijn ge- talte was niet groot, maar ro- 'Uust, zijn vierkant, hoekig en .wilskrachtig gelaat was door het veelvuldig verblijf in de buiten lucht verweerd. Wat in dat gelaat het eerste opviel, waren twee don kere, menigeen fascinerende ogen. vTj organisator en administrateur had hij zich in het leger een grote na'!n verworven; met meerderen pn minderen wist hij verstandig en beleidvol om te gaan. Hij had hart voor de troep. Er ging een opval lende rust van hem uit; bevond hij zich in een moeilijke situatie, dan gunde hij zich de tijd, te overwegen welke beslissing de beste was; had hij die beslissing genomen, dan zette hij door, maar zonder starheid. Zijn kinderen (er waren er vier) hield hij altijd voor, dat ze de dingen van twee kanten moesten bekijken, „praterig" al dus zijn dochter, was hij helemaal niet, maar ook niet stug of stroef. Wat hij nodig vond te zeggen, zei hij dat moest voldoende zijn". Generaal Reynders gold als een beter krijgskundige Winkelmans verdienste was dat hij zichzelf niet overschatte en, waar nodig, op het kompas van anderen wist te va ren. Daarbij was hij bijzonder se cuur en precies. In enkele zinnen schetst De Jong, hoe hij het wat opgeschroef de milieu van de Philips-top voor zich wist te winnen. „Er ging, op geheimzinnige manier, van deze bescheiden en eenvoudige man, die afkerig was van alle uiterlijke ver toon, groot gezag uit. Niemand die hem kende, twijfelde aan zijn moed en standvastigheid. Allerminst be vreesd was hij om verantwoorde lijkheid te dragen; hij besefte er de uitgebreidheid, hij besefte er ook de grenzen van. Een hard werker was hij, voor zijn kinderen, aldus weer zijn dochter, een bij zondere vader, wel streng, maar toch ook erg hartelijk". De adjunct-griffier van de par lementaire enquête-commissie schreef jaren later: „Een aardige, maar geborneerde man, een ty pisch bureau-officier". Van gene raal Winkelman had hij aangete kend: „Sympathieke, krachtige fi guur. Geen intrigant. Ik had het gevoel dat ik best onder hem wil de dienen, hetgeen ik onder Reyn ders of Dijxhoorn bepaald niet wil de. Je dacht zo: Winkelman moet iemand zijn die een goede geest in zijn omgeving kweekt". De generaal was geen politieke figuur. Hij was geen lid van een politieke partij. Hij was van harte de liberale beginselen toegedaan. Zijn bewondering voor Duitsland Eerste Wereldoorlog bekoelde na de opkomst van Hitier. De jo denvervolging stuitte hem tegen de borst. Generaal H. zeemacht. G. Winkelman, opperbevelhebber van land- en Koningin Wilhelmina hechtte gro te waarde aan het oordeel van Winkelman. Maar voor bijna alle ministers was hij een vreemde. „Maar al na de eerste bespreking met hem was", aldus De Geer, „de eenstemmige mening: dat is een andere man". „Er kwam", bevestigde Van Kleffers, „een ge heel andere sfeer". Generaal-ma- joor H. F. M. baron van Voorst tot Voorst werd zijn chef-staf van de landmacht. Tien jaar jonger dan zijn „baas", intelligent, snel reagerend, een goede gespreks partner voor Winkelman. In enkele weken had dit tweetal de moeilijke sfeer in het Alge meen Hoofdkwartier veranderd. „Trouwens, de tijd was er niet naar om ongeremd aan persoonlij ke gevoeligheden toe te geven: zelfs de grootste optimist moest toegeven dat de kans bestond dat Duitsland ons zou aanvallen. De verwachting van generaal Reyn ders, dat zulks niet zou gebeuren, werd door zijn opvolger, ook in dat opzicht een reëler man, geen mo ment gedeeld". Tussen haakjes, een waarschu wing uit Berlijn van de militaire attaché. Sas, die precies het Duit se aanvalsplan bevatte, werd nooit door Reynders aan zijn opvolger gegeven! Die brief is zoekge raakt! Winkelman en Van Voorst tot Voorts gingen grondig op inspec tie. Zij namen hun kundig hoofd van operaties, majoor Wilson, mee. Elke terreingesteldheid werd gron dig bekeken. Er werden dagen van vele uren gemaakt. Elke dag gin gen de instructies naar het hoofd kwartier. Daar werden ze meteen uitgewerkt. De eerste en belangrijkste be slissing die generaal Winkelman nam, was dat hij zijn voorkeur voor de hardnekkige verdediging van het oostfront van de vesting Holland liet vallen. Hij koos voor de Grebbelinie. Die was veel be ter bestand tegen artillerie-beschie tingen en luchtbombardementen en bood meer mogelijkheden tot tegenaanvallen. De defensieve kracht van de zogenaamde Peel- Raamstelling achtte hij zeer du bieus. Hij voorzag in een snelle te rugtocht van de troepen, die de stelling tegen de eerste aanval moesten bezetten. Winkelman vroeg onomwonden 100 miljoen om zijn plannen uit te voeren, inclu sief de bouw van bunkers achter de Grebbelinie. Het geld kwam er. Maar het was onmogelijk al het materiaal te krijgen Het zou tot oktober 1940 duren, voordat de Grebbelinie gereed zou zijn. De Lingelinie zou eerst in januari 1941 klaar kunnen zijn. De hele overdracht van be voegdheden van generaal Reyn ders aan generaal Winkelman roept vele vragen op. De Jong vertelt, dat eerstgenoemde met geen woord had gesproken over de instructies die de gezanten in Pa rijs, Londen en Brussel hadden verzegelde brieven die bij een Duitse aanval onmiddellijk aan de geallieerde regeringen moesten worden gegeven. Er werd een opsomming in gegeven van de militaire hulp, die ons land dan nodig zou hebben! Majoor Wilson was het, die er generaal-majoor Van Voorst tot Voorst op attent maakte; hij was het ook die in opdracht van de op perbevelhebber geheel nieuwe me moranda opstelde, zodra aan deze het krijgsbeleid dat hij wilde voe ren, helder voor ogen stond: want de toekomstige bondgenoten moes ten niet alleen Nederlands militai re behoeften kennen, zij moesten, tot de hulpverlening overgaand, ook weten hoe het Nederlandse militaire plan er uitzag waarin die hulpverlening gepast moest wor den. De Jong wijdt aan allerlei inter nationale strategische strubbelin gen belangwekkende bladzijden. Hij is diep in die materie gedoken. Terecht! Want wat in de meida gen gebeurde is vrijwel onbegrijpe lijk als men niet weet dat de Belgen in het Peelplan van Win kelman niet wilden treden. Gema lin, de geallieerde opperbevelheb ber, kende het Nederlandse krijgs plan. Hij heeft er onvoldoende aan dacht aan geschonken. Generaal Winkelman bezat als opperbevelhebber geen eigen staf van enige omvang. Generaal-ma joor Van Voorst tot Voorst was uitsluitend chef van de staf van de landmacht: de marine en de marineluchtvaartdienst vielen bui ten zijn ressort. Door hém zelf en door generaal Winkelman werd dit als een leemte in de organisatie gevoeld. Zij hadden dan ook voor stellen uitgewerkt om de chef van de landmachtstaf chef-staf van de opperbevelhebber te maken, waar uit zou zijn voortgevloeid dat ad miraal Furstner voor een deel van zijn werkzaamheden de onderge schikte zou worden var. de gene raal-majoor op 10 mei '40 wa ren die voorstellen nog niet ver wezenlijkt. En zouden zij ooit aan vaard zijn? „Het lijkt ons waar schijnlijk dat zij bij de marine op stevig verzet zouden stuiten" zegt De Jong in een duidelijk understa tement. „Er was geen hartelijke samenwerking tussen de twee krijgsmachten". Hi-; schetst dan kort wat de marine voor plannen had. Wij zouden wat wij in het voor afgaande aan voorzorgsmaatrege len van generaal Winkelman en ad miraal Furstner weergegeven heb ben, bepaald niet als een optimum willen kenmerken, laat staan als een maximum; het was eerder een minimum. Maar dat minimum was dan toch verricht verricht in een lente waarover steeds drei gender de schaduw viel van een nieuw Duits offensief. JACQUES LEVIJ Dr. L. de Jong. „Neutraal" (deel 2, geschiedenis v. h. Konink rijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog) pop. ed. f. 16; we- tensch. ed. 1. 38. (ADVERTENTIE) Export Centrale (NCB), Boxtel. Tel. 04116-3921 Upfttay Verkrijgbaar bij BERGEN OP ZOOM Vroom Dreesmann Nederland BOEKEIVan den Bosch BOXTELWoninginrichting Klis BREDA Vroom Dreesmann Nederland DEURNESwinkels N.V. EINDHOVEN Vroom Drees mann Nederland D. Markerink-Scheepers HELMOND A. Verstappen Vroom Dreesmann Nederland 's-HERTOGENBOSCH Vroom Dreesmann Nederland KAATSHEUVEL Woninginrichting Klis LIESSEL P. van Hout-Jonsen MIDDELBURG Vroom Dreesmann Nederland NUENEN L. C. Kuypers OISTERWIJK Jos Bosmans ROOSENDAAL Vroom Dreesmann Nederland TILBURGVroom Dreesman Neder- UDEN Van Oord WAALWIJK Kombi (Van een onzer verslaggevers) MUNSTERGELEEN (LIMBURG) Uit vrees voor zijn leven is de 24-jarige aannemer Graad D. uit Munstergeleen naar het buiten land gevlucht. In augustus j.l. heeft hij in een Munstcrgeleens café een woordenwisseling met de 24-jarige Hans H. uit Geleen, die korte tijd bij hem in dienst was geweest. Bui ten het café ging Graad D. de man uit Geieen met de kriek van zijn auto te lijf. Ernstig gewond werd Hans H. door voorbijgangers die avond gevonden. Enige ogenblikken later overleed hij. De Munstergeleense aannemer werd op vrije voeten gesteld, toen bij een gehouden sectie kwam vast te staan, dat de slagen met de auto- kriek niet dodelijk konden zijn ge weest. De dood moet zijn veroor zaakt door een samenloop van om standigheden, waarbij een bij de sectie geconstateerde hartkwaal, al coholgebruik en een grote opwin ding bij de ontstane ruzie een rol kunnen hebben gespeeld in de tragi sche afloop van deze ruzie. Bij de begrafenis van het slacht offer zwoeren nabestaanden bloed wraak. Graad B. wist, dat men hem naar het leven stond en reeds tweemaal moest hij ijlings de vlucht nemen, toen familieleden en vrien den van Hans Op hem afkwamen. Dat was een keer op een bouwwerk in Spaubeek en eenmaal in Mun stergeleen, toen hij een muur aan het bouwen was. Van de politie kreeg D. de goede raad voorlopig maar uit deze streek weg te blijven. Hij heeft uiteindelijk deze raad op gevolgd en nam de wijk naar het buitenland. De echtgenote van Graad D. trok met de kinderen bij haar ouders in. Veronderstellend dat ook D. bij zijn schoonouders zou zijn, verscheen voor deze woning in de Overstraat in Munstergeleen begin deze week 's nachts een auto. Daarin zat een gezelschap dat de schoonouders luid om uitlevering van Graad D. vroeg. Men wilde vergelding. Na de omge ving op slelten te hebben gezet, droop het gezelschap af. Graad D. zal nog voor de arron dissementsrechtbank in Maastricht terecht moeten staan. Hem zal ver moedelijk zware mishandeling de dood ten gevolge hebbende, ten las te worden gelegd. 'l!„ BAARN (ANP) Namens de koninklijke familie heeft de in tendant van paleis Soestdijk bezwaar gemaakt tegen een plan voor de bouw van een luxe ver zorgingsflat van zeven verdie pingen en 22 meter hoog, schuin tegenover het paleis op de plaats van het voormalige hotel Trier, op nauwelijks 100 meter afstand van het paleis. De intendant ziet in het grote flatgebouw een aantasting van de privacy en het vrije uitzicht van de koninklijke familie, on danks de even hoge beuken die het gebouw moeten camoufleren. Ook de gemeente Baarn heeft bezwaar gemaakt tegen de voor genomen bouw van de flat, die juist op het grondgebied van Soest komt te staan. De gemeen te Baarn vindt de flat een „sto rend element in een kwetsbare omgeving". De luxe verzorgingsflat met 80 wooneenheden zal door een aantal 23 meter hoge beuken worden gecamoufleerd. Van ge meentewege heeft men middels een brandweerladder reeds na gegaan of van een hoogte van 22 meter vanaf de plaats waar de flat gerealiseerd zal moeten worden niet een al te vrij uit zicht op het paleis bestaat. (ADVERTENTIE) 't Wordt weer jassenweer Uw weerbare jas heet smits kleding OOSTERHOUT en ETTEN unieke YOUNG MEN SHOP in beide zaken! AUTO-COATS EN WINTERJASSEN U)at mag de wat algemene conclusie zijn na het lezen van een rap port over de hervormde kerk in de provincie Zeeland C64-'68). Letter lijk vermeldt het rapport: „Een le vendige belangstelling voor en een werkelijk meeleven met de opdracht van de kerk in de wereld in de Her vormde gemeenten van Zeeland, kan niet worden geconstateerd". Welk soort christendom in de nog altijd volle kerken in dit deel van ons land wordt beoefend? Het wordt geken schetst als onverschillig, lauw en traditioneel. Wat tenminste nog hoopgevend is, is, dat deze onver bloemde kritiek te lezen valt in een kerkelijk rapport. Dat christenen op grond van hun geloof politiek en maatschappelijk geëngageerde lieden zouden moeten zijn, blijkt gelukkig een algemenere visie te zijn dan de Zeeuwse praktijk. Overigens wordt ons nu ook duidelijker, waarom de oecumene in deze provincie nog maar nauwelijks van de grond komt. Oe cumene immers krijgt alleen en van zelfsprekend gestalte, waar het oog gericht is op de noden van mens en maatschappij. En route naar vrede en gerechtigheid kan het niet anders dat de kerken en passant ook even tjes één worden. Of het werkelijk zo goed wonen is in het land van het Zeeuwse bo- termeisje beginnen wij ernstig te betwijfelen of liever het wordt tijd, dat men begint te beseffen hoe groot de wereld is, waar het voor een ont stellende meerderheid uitermate slecht wonen is. £)at Zeeland echter niet alleen mu seum van een voorbij-religieus- leven is, blijkt uit een brief van de provinciale commissie voor het jeugdwerk (herv.). Onder de jonge ren leeft een groeiende bezorgdheid voor de leefbaarheid in het Delta gebied in verband met de stroomver snelling, welke de vestiging van in dustrieën in dit gebied ondergaat. Genoemde jeugdwerkcommissie werpt als centrale vraag op of het menselijk leven niet meer aspecten heeft dan die welke gediend worden door een voortgaande economische groei. Zij pleit dan ook voor een ge zamenlijk kerkelijk streven de po litieke partijen te interesseren voor dit probleem en voor contact met deskundigen, die de zaken van in dustrialisatie en leefbaarheid bekij ken, uit de wereld van de landbouw en vakbeweging. Onder de jongeren blijkt een groeiend besef, dat het in het evangelie gaat om een land, waar het goed wonen is. J)at de kerk en ook de hervorm de kerk het warme bed van gezellig geloven verlaten heeft, zal niemand ontkennen. Of zij nu ech ter ook definitief de pyjama zal uit trekken? De eerste verschijnselen rond de komende algemene kerk vergadering van de Nederlandse her vormde kerk geven nog niet al te veel hoop. Een belangrijk deel van deze kerk, de gereformeerde bond, heeft reeds laten weten zich van el ke deelname te rullen onthouden. Deze sterk aan de belijdenis der va deren vasthoudende groep beschouwt deze vergadering als een gevaarlijk passeren van de officiële ambten en gezagsorganen. Een o.i, weinig re formatorisch geluid, met dit zorg wekkende aspect, dat genoemde her vormden zich binnen hun eigen kerk in een isolement hebben gemanoeu vreerd. Mocht de algemene kerkver gadering tenderen naar meer moder ne en oecumenische geioofsstructu- ren dan zal een niet onbelangrijk deel van deze kerk steeds meer van het geheel vervreemden en wordt een nieuwe kerkelijke splitsing niet denkbeeldig. Het is dan ook maar te hopen, dat meer constructieve con servatieven het tij tijdig zullen doen keren. (ADVERTENTIE) BIJ UW WMMI VMH I

de Stem | 1969 | | pagina 15