196 :en lang) 395.- 395.- 595.- 595.- 695. TWEEDE KAMER WIL PER 1 JANUARI: Meer soldij dienstplichtigen Commentaar Mwas- behang Waarom zou iemand de willen steunen? 895." 1 fE JONG WIL VLAGGEN BEPERKEN, MAAR: (495.. poeh vlag uit voor Irene U: O"! BON Hoe raken we onze burgemeester kwijt? OVERLEG MOSKOU- PEKING VORDERT NIET I Je^elFd I Premiereduktie Géén roomboter in mengvoeders Rath Doodeheefver Inspraak raad bij benoeming burgemeester nieuwe gemeenten niet voor ABW-trekkers Amerika II Er zijn toch al 960.000gezinnen die dat doen. Kandidaat stelling Steun Amerika I Tegen GEMEENTERAAD MAARHEEZE: „Huurbelasting onaanvaardbaar' Chinese krant: J VERHEMDEN [den haag (anp) De re- .ering staat op het punt een heuwe regeling vast te stellen loor het vlaggen van openbare pebouwen. Alle nummers tot 1 januari gratis!! «I l? Ziekenfondsen: 13 DE STEM VAN VRIJDAG 7 NOVEMBER 19,.. 17 »t. waterschap de brede watering van zuid-beveland De dijkgraaf van het iy£' terschap De brede watJ ring van Zuid-Bevelar*' brengt ter openbare kei nis, dat op dinsdag, 18 nj vember a.s. van des voo middags 9.00 uur tot <k namiddags 5.00 uur bij hen in het Polderhuis, Grow Markt 3 te Goes, opgav» van kandidaten kunnej worden ingeleverd voo, een tussentijdse verkiezi^ van een hoofdingeland vertegenwoordigende jj ongebouwde eigendom® in district VII, voor 4! zittingsperiode 1 januari, 1966 t/m 31 december lffl De voor de kandidaats^! ling nodige formuliersl zijn kosteloos verkrijgbaJ ter griffie van het schap. Op genoemde datum, t namiddags om 5.00 uur, L door het dagelijks bestuif van het waterschap et! openbare zitting wordJP gehouden tot het ondej zoeken van de ingelevetl opgaven van kandidata Na dit onderzoek words de opgaven van kanaida ten ter griffie van het ïj| terschap voor een ieder t< inzage gelegd. Goes, 4 november De dijkgraaf voornoei P. J. J. DEKKER, 1 NU NU i*d (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Nederlandse meng voederindustrie heeft geen belang stelling voor roomboter als grondstof voor veevoeder. Dit heeft een woord voerder van de CHV in Veghel don derdag meegedeeld als antwoord op berichten, dat een deel van de boter- stapel tot mengvoeder verwerkt zou gaan worden. In die berichten was sprake van een experiment van de CHV in sa menwerking met de N.V. Chemische Bedrijven in Son. Beide bedrijven hebben ontkend belangstelling te hebben voor een deel van de boter - voorraad. Er zijn ook geen proeven genomen, aldus woordvoerders van beide bedrijven. Een „experiment" zou onnodig zijn, omdat verwerking in veevoeder wél mogelijk is. De bo ter zou gemakkelijk gebruikt kunnen worden in plaats van de vetten, die menmen momenteel verwerkt. JOS DE KLERK, een bekend musi cus en componist, is op 84-jarige leeftijd overleden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer wil dat per 1 januari a.s. de wedde van dienstplichtige militairen wordt verhoogd, maar minister Den Toom heeft al voordat de motie tot verhoging van de wedde door de KVP'er Maenen werd ingediend, gezegd dat hij aan het verzoek van de Kamer geen gevolg zal geven. Tegen de motie-Maenen, die niet om een bepaalde verhoging doch slechts om een „structurele verbetering" vroeg, stemden alleen de VVD, de ARP, twee KVP'ers en de gereformeerde Jongeling. De motie van de socialist Wieldraaijer om de wedde in twee jaar tijds op te trekken tot het niveau van de vrijwillige militairen, werd door de Kamermeerderheid verworpen. Ook een motie van de democraat Imkamp werd weggestemd. Hij vroeg de regering om een nota over de huidige ontwikkeling in de gedach te van de „flexible response" bij eventuele aanvallen van het War- sehau-Pact. Minister Den Toom zei dat er geen nieuwe theorieën waren, maar volgens de heer Imkamp zou binnen de NAVO overeengekomen zijn bij een aanval vanuit het oosten met conventionele wapens een NA- VO-antwoord te geven met atoom wapens met de bedoeling de aanval lers tot onderhandelen te dwingen. Dit idee vond de heer Imkamp te gevaarlijk in verband met een af glijden tot een grote atoomoorlog. DEN TOOM De Verenigde Staten bevinden zich in een crisis, zo diep als zij wellicht nooit in hun geschiedenis hebben gekend. Een generatie Ame rikanen heeft in enkele jaren moe ten leren dat de Amerikaanse Droom, nooit méér dan een droom eworden is. Dat zelfs Amerika een 'klein, onderontwikkeld land in het [Verre Oosten, militair niet kan ver- jlaan. De Amerikaan is ruw wakker ge- ichud uit zijn zoete, glorieuze na- ■ionale droom. Geïrriteerd eerst loor een groeiende buitenlandse ritiek, vervolgens verbijsterd door Ie opstand van de eigen intellectue len en jongeren, dwaalt de mate- 'ieel welvarende Amerikaanse klei- ie burger door zijn tot sloppen ver- ■alleride steden, tenminste als het jicht is, want in het donker is het er liet eens veilig meer. De gigantische problemen waar- tee de Amerikaanse samenleving de drempel van de zeventiger 'aren betreedt, komen allemaal sa- en in dat éne kankergezwel dat lan de Amerikaanse ziel vreet: Viet- am. De president heeft nu gesproken fen hij heeft de duiven zowel als de haviken teleurgesteld. Wat Nixon peeft gezegd, zijn „geleidelijke te ugtrekking uit Vietnam volgens een eheim plen'', is precies wat men Jan hem had mogen verwachten. Bet is uitgesproken de slechtst ver lichte, slechtst bebakende van alle piddenwegen die er liggen tussen vee uitersten: alle Amerikanen di- fect uit Vietnam óf het militaire con flict in het voordeel van de V.S. be- |lechten, desnoods met nucleaire piddelen. Nixon zegt dat hij ervan over- uigd is dat de „stille, zwijgende Meerderheid'' van de Amerikanen lem zal steunen. Maar wat betekent Bat? De „stil'e, zwijgende meerder heden" in alle samenlevingen blij- ten eeuwig stil en zwijgen blijvend Jij schikken zich gewoonlijk in wat Ir ook gebeurt. De „stille meerder heid" van Nixon doet niets en doet fr ook niets toe, tenzij er toevallig gestemd zou moeten worden. Waar Nixon mee moet rekenen is de minderreid die wel denkt, han delt en eist. Voor deze minderheid is zijn rede negatief uitgevallen en zij zal zich genoodzaakt zien nog meer „Moratoriums" te organiseren, groeiend in omvang en lawaai. Dat nemen de haviken niet, zo als de bevelhebbers van de Natio nale Garde die voor het eerst in de geschiedenis van dit wapen de gar disten hebben opgeroepen tot een massale politieke demonstratie voor Nixons Vietnam-politiek en tegen het „on-Amerikanisme" van de universiteiten, de negers en de liberale establishment. Dat is geen zonnig vooruitzicht. rpoch schijnt ook in Amerika achter -l de donkerste wolken nog de zon en soms breekt ze zelfs even door, zoals dinsdag toen in New York de liberale republikein John V. Lindsay werd herkozen tot burge meester. Hoezeer in Amerika de proble men door elkaar lopen en in de Vietnam-kater hun katalysator vin den, bleek wel uit Lindsays eerste reactie op de uitslag: „Dit is een boodschap van de New-Yorkers, dat zij van de oorlog in Vietnam af willen". De herverkiezing van Lindsay, door eigen partij belaagd met een tegenkandidaat en nog sterker be dreigd door de democratische „recht-en-orde-kampioen" Procacci- no, is van een betekenis die verder reikt dan New York alleen. Men zou er uit kunnen afleiden dat de meerderheid van de Ameri kaanse burgerij nog steeds niet zo hysterisch reageert op de sociale onrust als de recht-en-orde-stroming; dat genoeg Amerikanen nog steeds meer vertrouwen stellen in de slo pende, opbouwende, doortastend- progressieve en natuurlijk daarbij ook wel eens brokken makende Lindsays dan, in de Procaccino's, de „kleine mannen met de grote knup pels". Misschien zelfs zou men er uit kunnen afleioen dat de kneedbare massa die Nixon zijn „stille, zwij gende meerderheid" noemt, als het er op aankomt niet eens een meer derheid is. Omdat de anti-revolutionairen wel meer wilden weten over de ontwik kelingen rond de „flexible respon- se"-gedachte, maar het niet eens wa ren met de overwegingen die D'66 tot haar motie hadden gebracht, liet de heer Imkamp alle overwegingen uit de motie schrappen zodat alleen het verzoek om een nota overbleef. De motie kreeg toen wel de steun van de A.r., maar niet van de meer derheid van de aanwezige kamerle den: 61 stemden tegen, 48 voor. Behalve de ARP steunden de PvdA, PSP en Groep Aarden de motie. De hee, Wierda van de PvdA wilde de gevechtskracht van ons leger verbeteren door het aantal bri gades van zes tot vier te brengen, deze vier uiterst modern te bewa penen, de twee kruisers van de ma rine te verkopen, de marine lucht vaartdienst onder te brengen bij de luchtmacht en de nucleaire taak aan de Nederlandse luchtmacht te ontne men. Veel kamerleden echter kon den de heer Wierda niet volgen waar het de verbetering door deze maatregelen betrof, anderen waren zonder meer tegen de NAVO. Alleen de groep Aarden steunde de PvdA, waarvan de heer Goedhart tegen de motie van zijn fractiegenoot stem de. Vervolgens keurde de Kamer de begroting van minister Den Toom goed, met uitzondering van de PSP en de CPN. De pacifistisch-socialis- ten vormden verder de enige fractie die tegen de hele begroting van al gemene zaken stemde, omdat daarin gelden zijn uitgetrokken voor de ci viele verdediging en voor geheime inlichtingendiensten. EIND OKTOBER waren 32.900 man nen zonder werk. Dat is 1,1% van de afhankelijke mannelijke beroeps bevolking. (Van een onzer verslaggevers) MAARHEEZE „Hoe raken we zo vlug mogelijk onze burgemeester kwijt". Deze nijpende vraag houdt sinds een week de gemeenteraad van het Oostbrabantse Maarheeze bezig. Binnenkort komen de raadsleden zelfs in geheim overleg bijeen om zich te beraden hoe burgemeester R. H. van Schaik (63) kan worden ge wipt. Het begon allemaal met een plan van de burgemeester om de vijf scho len in de gemeente van kleurentele visie te voorzien. De raad voelde hier niet veel voor omdat dit project te duur zou worden en omdat schoolte levisie in zwart-wit uitzendt en dat ook in de toekomst zal blijven doen. De burgemeester liet zich door dit alles echter niet weerhouden, stapte naar de Philipsvestiging in Maarheze en kwam terug met twee kleurenont- vangers a raison van 850 per stuk. De financiële en onderwijscommis sie van de raad ging hiermee niet akkoord omdat anders de andere drie scholen zouden worden gediscrimi neerd. Het drama bereikte zijn hoogtepunt in de raadsvergadering van 30 okto ber waar het televisiebeleid opnieuw aan de orde kwam. Toen weth. W. van den Wildenberg die de burge meester de „Brabantse Van Rappard' noemt het gedrag van de heer Van Schaik het predikaat „gekonkel" meegaf, brak deze de raadsvergade ring plotseling af. Ook raadslid A. de Smet werd het woord ontnomen toen hij bij de rondvraag kritiek wilde uiten op het televisiebeleid. Wethouder Van den Wildenberg overweegt een klacht in te dienen bij de commissaris van de koningin over het „ondemocratische optreden" van de burgemeester. Acht van de dertien raadsleden van Maarheeze hebben de afgelopen da gen een aantal handtekeningen ver zameld om krachtens artikel 46 van de gemeentewet een speciale raads vergadering te beleggen, waarin een motie van afkeuring tegen het beleid van de burgemeester zal worden in gediend De heer Van Schaik, die al 33 jaar burgemeester van Maarheeze is „Er zijn al heel wat stormen over m'n hoofd gegaan" gelooft dat de actie van de raad in feite niets te maken heeft met het televisiebeleid. „Ze wil- len me gewoon weg hebben", is zijn commentaar. „Toen het co-llege van b. en w. een maand geleden met het voorstel kwam om de oppositie weer in de financiële commissie op te nemen stemden de wethouders nota bene tegen. Toen heb ik het vertrou wen in hen opgezegd. Ze willen me bewust torpederen". Over de benaming „Brabantse Van Rappard" wil de burgemeester niet vallen. „Integendeel, ik vind het zelfs wel vleiend. Ik bewonder Van Rap pard zeer, want hij is een eerlijk man die recht door zee gaat. Eigenlijk ben ik ook wel zo'n type". Burgemeester Van Schaik is nu met ziekteverlof thuis. Wethouder Beenders treedt tijdelijk als vervan ger op. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Was maar af, dat Radocota behang van R&D. Met water en zeep, was benzine, terpentine, ammonia. Het blijft er even lichtecht en mooi van. Bekijk het Radocota staalboek (uw vakman heeft het) goed. Zie noe mooi het is. Voor overal in huis. 53 cm breed, ƒ1.28 per strekkende meter. (Levering per rol van 10 mtr.) maakt van een huis uw thuis. UTRECHT (ANP) „De invoering van een huurbelasting ter bevorde ring van de doorstroming is onaan vaardbaar omdat het hier gaat om een algemene mistand. Die misstand is een gemiddeld te laag huurniveau. De remedie dient te zijn aanpassing van het huurniveau". Dit zei mr. H. J. J. Andriessen, Tweede-Kamerlid voor de KVP en bestuurslid van het Katholiek Insti tuut voor Volkshuisvesting, op de najaarsvergadering van de landelijke vereniging van huisvestingsambtena ren in Utrecht. EEN ZWEEDSE parlementaire com missie is van mening dat elke vrouw in de eerste tien weken van de zwangerschap het recht moet hebben op onderbreking hiervan. (Van onze redactie buitenland) HONG KONG Bij de grenson derhandelingen tussen de Sovjet- Unie en China zijn volgens het in Peking verschijnende blad Ta Koeng Pao tot dusver geen vorderingen ge maakt. Het blad is dikwijls de spreek buis van Peking naar de westelijke wereld en deze uitspraak wordt als half officieel opgevat. Zij staat in scherpe tegenstelling tot het optimis me in de perscommentaren in Mos kou en de positieve verklaringen van de hoogste Sovjetrussische functio narissen over de conferentie, die nu al tweeëneenhalve week duurt. Het blad schrijft: „De Chinees- Russische onderhandelingen over het grensvraagstuk verlopen niet zo soepel als velen in de buitenwereld het proberen voor te stellen. Tot dusver zijn er geen aanwijzingen dat bij de grensgesprekken vooruitgang is geboekt." Het blad beschrijft de Chinese ei sen en zegt, dat men eerst moet zoe ken naar een modus vivendi over de status quo aan de grenzen. „Pas na een terugtrekking van de strijd krachten aan beide kanten van de omstreden grenssectoren kunnen maatregelen genomen worden om de grenskwestie definitief te regelen." Het blad dringt er bij de Sovjet-Unie op aan niet te onderhandelen vanuit een machtspositie. Politieke waarnemers menen hier uit te mogen opmaken dat de Sov- jet-TTnde zijn grenstroepen nog niet hebben teruggetrokken tot 20 of 30 km van de grens, dat Moskou de Chinese eis dat het de grensverdra gen van de vorige eeuw als „impe rialistisch" moet erkennen nog niet heeft ingewilligd en dat Moskou ten slotte het grensgeschil in zijn geheel wil behandelen en niet wil ingaan op de eis van Peking, dat eerst over vermindering van de spanning aan bepaalde sectoren, vooral in Sim- kiang en Heiloenkiang, moet wor den gesproken. (ADVERTENTIE) AVRO nu 95 1 Dit heeft premier De Jong leze week in de Tweede Kamer Meegedeeld. [De regeling voorziet in uitgebreid paggen, voor de koningin, prins Ifcrnhard, prinses Beatrix, prins Claus en prins Willem Alexander en hl beperkt vlaggen, d.w.z. uitslui tend van de hoofdgebouwen, voor pdere leden van 't koninklijk huis. IDe premier deelde dit mee in ant- Ipord op een suggestie van drs. tanssen (PvdA), het officiële vlag- pn te beperken tot de verjaardagen pn de koningin, prins Bernhard en qWses Beatrix. Premier De Jong verklaarde, dat staatscommissie Cals-Donner zich pghoudt met de kwestie van het r*JnkUik huis. Ook de regering ent het van belang mede gezien HUvo. rechtsgevolgen kan ^Kbben en dat de leden van het koninkijlk huis met name worden genoemd. Het begrip „koninklijke familie" heeft geen staatsrechtelijke betekenis, aldus de premier. In antwoord op opmerkingen van drs. Franssen, volgens wie de aan wezigheid van prinses Iren bij de ontvangst van de Amerikaanse astronauten, en de uitreiking, door de prinses, van medailles aan win naars van de Olympische Spelen in Mexico, strijdig was met het feit dat sinds 9 april 1964 de ministeriële verantwoordelijkheid niet meer voor orinses Irene geldt, verklaarde de oremier dat de prinses resp. bij haar moeder in het paleis en bij haar vader in Mexico City was. Bij de geboorte van het kind van orinses Irene zullen in Nederland geen carlistische demonstraties wor den toegestaan. Drs. Franssen had gevraagd prin ses Irene niet langer als lid van het koninklijk huis in de staatsalmanak te vermelden, te meer daar zij er de voorkeur aan geeft de geboorte in Spanje te laten plaats hebben, en omdat zij hoopt dat het kind de Spaanse nationaliteit zal hebben. IRENE De premier antwoordde dat de prin ses niet in de staatsalmanak wordt vermeld vanwege haar staatsrech telijke positie, maar als dochter van de koningin. Wat denkt u? Zouden die bijna-een- miljoen Nederlandse gezinnen het allemaal bij het verkeerde eind hebben? Of zou één sterke, onafhankelijke omroep toch grote voordelen bieden? Zijn AVRO-bode en Televizier soms toch beter? Door hun objectieve journalistiek, boeiende fotoreportages ei al het nieuws van achter de schermen? De enige manier om dat te ontdekken lijkt ons: gewoon eens een abonnement nemen. Als u het nu doet, krijgt u alle nummers die tot januari 1970 verschijnen, nog gratis ook. U wilt er nog even over nadenken? Dat kan. Maar 't hoeft u niet te beletten vast iemand anders op te geven. Dan krijgt hij al die nummers cadeau. En j± ontvangt het zo juist verschenen Sinterklaasboek van Jaap ter Haar en Rien Poortvliet (winkelwaarde f9,90). Ook al bent u zelf (nog) geen abonnee! Noteer als nieuw lid-abonnee (met biokletters invullen s.v.p.) Naam Mot het oog op een alsmaar snel ler voortwoekerende verbaarding bij de mannelijke bevolking van onder andere dit land, reken ik het mij tot een eer te mogen melden dat Beatle John Lennon zoals bekend ge- tronwd met en bij voortduring op vallend in de publiciteit verschijnend in gezelschap van Yoko Ono zich heeft geschoren. Juist, hij is zijn baard kwijt, maar niet zijn haren, laat staan zijn stre ken. Hij zei er zelf van: „Het is een fijn gevoel om mijn kin weer te kun nen zien en frisse lucht op mijn ge laat te krijgen." De doorsnee burgerman smeert i.p.v. frisse lucht after-shave op zijn kin. En dan zegt zijn vrouwtje: hmm, lekker fris! Minister Udink heeft dezer dagen in de vergadering van de Verenigde Naties in New York, nadat hij had verteld hoeveel ons land aan ont wikkelingshulp doet, prijzende woor den mogen aanhoren. De afgevaar digde van Chili zei: „Dit was een werkelijke bijdrage tot vooruitgang." En de Franse vertegenwoordiger zei: „Nederland doet af en toe met suc ces een beroep op ons geweten." Voorzover „ons" dan een gewe ten heeft. Nu ben ik er achter waarom Luns, en af en toe De Jong, maar ook de andere ministers naar het buitenland reizen. Het is met hen gewoon als met de profeet die in zijn eigen land niet geëerd wordt. Ik constateer in mijn naaste ken nissenkring een groeiende aversie te gen „gewap", „bla, bla", of zoals mis schien zeer autochtone Brabanders zich nog zullen herinneren, „verbale- mond". Wonderlijk, hoe meer moties er in de Tweede Kamer worden ingediend, met des te meer emoties gaan de ver gaderingen dan gepaard. De „actie veilig voorwaarts" houdt voor de gemotoriseerden onder onze wapenrokdragers in, dat correct en defensief rijden eventueel met een waardering, inhoudende een tevre denheidsbetuiging met een dag extra verlof door de generaal beloond kan worden. Leger kan het niet. Er wordt geroepen dat in Neder land ook wel een kolonelsregime zou kunnen, zou moeten etc. etc. komen. Nu heb ik mij uit zeer bevoegde bron laten vertellen dat premier De Jong kapitein ter zee is geweest, en dat dat hetzelfde is als kolonel te land. Nou èn? Wat dan nog Inderdaad, meneer, wat dan nog? Den Toom is zelfs generaal. MERIJN Straat Plaats (in vakje aankruisen welk blad wordt verlangd) met jaarlijkse betaling halfjaarlijkse betaling betaling per kwartaal wekelijkse betaling AVRO-BODE O f 18,60 O f 9,30 O f 4,65 TELEVIZIER O f28,60 O f 14,30 O f O f 7,15 0,55 (maakt ua.u.b. geen geld over, maar wacht op onze acceptgiro- KaSrt) Opgegeven door: Naam Straat Plaats Zend de bon in een ONGEFRANKEERDE envelop aan: V13 AVRO, Antwoordnummer 3000, Amsterdam. Plak geen postzegel, de AVRO betaalt de portokosten! DEN HAAG (ANP) Minister Beernink (Binnenl. Zaken) is bereid om bij vorming van nieuwe ge meenten de nieuw gekozen raad in de gelegenheid te stellen zich uit te spreken over de eisen, welke naar 't oordeel van de raad aan de te benoemen burgemeester moeten worden gesteld. De minister heeft de Tweede Ka mer laten weten, dat de raad van de nieuwe gemeente Reimerswaal, zo spoedig mogelijk nadat deze ge kozen is, de gelegenheid zal worden geboden zich uit te spreken over de eisen, waaraan de te benoemen bur gemeester zal moeten voldoen. Eerst nadat deze uitspraak is gedaan, zal de commissaris der koningin in Zee land de aanbeveling voor de voor ziening in deze vacature inzenden. UTRECHT (ANP) „Als het aar is, dat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid ondanks een unaniem advies van de desbetref fende commisie vtrn de Ziekenfonds raad degenen die een uitkering krachtens de Algemene Bijstandswet genieten ook recht wil geven op een reductie van de ziekenfondspremie, zou dat betekenen dat de overheid met de ene hand geeft en met de andere hand terugneemt" Dit zegt de algemeen secretaris van de Centrale Bond van Onderling Beheerde iZekenfondsen, de heer j. de Vries, in het blad „Het Zieken fonds" van de CBOZ.

de Stem | 1969 | | pagina 13