iKEN Stichting wil financiële steun van gemeente Veel straatnamen Ovezande moeten worden veranderd „Wat eenheid brengen in nieuw Reimerswaal" Nieuwe kleuterschool in Kapelle geopend IN VERBAND MET HERINDELING Leerlingen van rijks kweekschool ontstaken fakkel in Zeeland does sportteam klaar voor do Zeskamp J A.SUY .100 gr.-&39-0.! cie- .450 gr.440- 1.30 Zonnehonk OG OORDELIGER ..1000 gr. 1.95 .,300 gr. 4t76" 1.40 1450 gr.4t4Ir1.35 1450 gr. 4^6*1.35 ter is! NBIEDING VAN BAARLE VAN RIEL eboden SOCIAAL CULTUREEL CENTRUM HULST C. Vervest opent zelf expositie Apollo 8 bntenisse moet èporpshuis T erhole financieel steunen t maar weet te ontdeM®1 Tarieven St.-Jansfeen Auto gestolen Breskens Clinge Kapellebrug Hulst Postzegelclub Hulst vergadert IJzendïjke Nieuw-Namen Oostburg Westdorpe deurwaarder gaat muur scheepswerf nu ophalen Hoofdplaat FLINKE WERKSTER B©sch Optiek OM ONDERWIJSHERVORMING Aanzienlijke schade bij botsing in Kruiningen Schaalvergroting Kandidaten in t vizier Meer spoed Raden Zuid- Beveland 1969 Brede visie 6 =a> DE STEM VAN DONDERDAG 6 NOVEMBER 1969 TAFELMESSEN IN DOOS van 21.50 voor 11.15 i i LEPELS EN VORKEN in doos ran 19.95 voor15.151 HAVEN 5 van de grote n 100.000 tot reflecteren. 15 ius-filter met z'n fijne en rustige smaak is gecreëerd voor de vrouw, ook een vrouw recht heeft ontdekking. Columbus-filter. 3 1.40 (Van een onzer verslaggevers) HULST Op zeer korte ter mijn zal het gemeentebestuur van Hulst het ontwerp aan de exploi tatiebegroting van het sociaal- cultureel centrum in Hulst, dat moet verrijzen aan de Sportlaan, voorgeschoteld krijgen. De alge mene bestuursvergadering van de stichting Gemeenschapswerk heeft de plannen, ontwikkeld door een werkgroep in samen werking met de Koninklijke Ne derlandse Heidemaatschappij, goedgekeurd. De Stichting Ge meenschapswerk, die hiermee een periode van anderhalf jaar werken afsloot, heeft nu graag van de gemeente Hulst een prin cipebesluit voor wat betreft de financiële medewerking. Het sociaal cultureel centrum zal, zoals bekend, worden gebouwd tegen de sporthal van Hulst aan, die 19 december van dit jaar wordt geo pend Het wordt een complex za len en kamers, dat gebruikt gaat worden door allerlei instanties en voor allerlei doeleinden. In het cen trum zullen ondere andere een bi bliotheek, de Stichting Gemeen schapswerk Hulst, het Zeeuwsch-In- stituut vor kunstizinnige vorming en het maatschappelijk werk worden gevestigd. Het voornaamste deel van het complex is ongetwijfeld de grote zaal die plaatshiedt aan 45» toe schouwers. De zaal wordt „uitgediept"; dat wil zeggen dat het grootste deel der toeschouwers in een kuil komt te zitten. Anderhalve meter diep. In het midden van de kuil komt een verplaatsbaar podium dat anderha- (Van een onzer verslaggevers) GOES Vrijdagavond wordt de Apollo-8 capsule dat staat vast van Den Haag naar Goes gebracht op een speciale truck van tien meter lang en 3.95 meter breed. Het ruimtevaartuig blijft tijdens de tentoonstelling in het Goese veiling- gebouw ou die truck staan. Deze be- gint vrijdagavond om acht uur en blijft open tot elf uur. Zaterdagmor- gen kan men de capsule, waarin vo- rig jaar Kerstmis voor het eerst drie I mensen rond de maan cirkelden, weer zien van acht uur tot elf uur 's avonds. 5 Om tien uur 's morgens wordt de {tentoonstelling tijdens een speciale [bijeenkomst in de veilingkamtine of ficieel geopend. De opening verricht de Goesenaar C. W. Vervest, die de lexpositie heeft georganiseerd. I De koorschool, onder leiding van de heer E. Heiblok zal drie Ameri kaanse volksliedjes zingen. Er zullen verder 16 commerciële stands, om de belangrijkste kosten te dekken, wor pen ingericht. Een bierfabrikant zal een kleurenfilm over de ruimtevaart vertonen. De Apollo zal voortdurend worden bewaakt door een speciale veiligheidsofficier. 'Van een onzer verslaggevers) HONTENISSE De gemeente Sontenisse zal voor de stichting Dorpshuis in Terhole financieel moe ten inspringen. De Boerenleenbank van Terhole heeft de gemeente Hon- uenisse gevraagd omdat de stich- jfmg niet aan haar financiële ver plichtingen heeft kunnen voldoen Inlossing van rente te betalen voor pet vroeger gefinancierde dorpshuis. Men moet in totaal 1.361,25 beta lt11- De gemeente Hontenisse heeft l&ch bij raadsbesluit van 25 novem ber 1966 garant gesteld voor de prompte betaling van rente en aflos sing van een door de stichting Dorps- «nes in Terhole aangegane geldie van 27.000,—. ve meter hoger is. Om de kuil komt een pad, waarop eventueel op klas sieke wijze een toneel kan worden gemaakt. De Koninklijke Nederland se Heidemaatschappij heeft bij het construeren van het plan een com puter gebruikt om de beschikbare ruimte naar de opzet van de Stich ting Gemeenschapswerk optimaal te gebruiken. Tot siot mjg een opmerking van opbouwwerker Van Leuven: de be doeling van het bestuur is voor de huur van de ruimte tarieven te krij gen die het mogelijk moeten maken, dat iedere vereniging of instelling, die gebruik wil maken van het so ciaal-cultureel centrum, dat zonder enig financieel bezwaar kan doen. Of het zal lukken hangt van de ge meente Hulst af. Binnen een week zal een contactcommissie in hei ie ven worden geroepen, samengesteld uit afgevaardigden van de stichting Sporthal, de stichting Gemeen schapswerk en het Hultser gemeente bestuur, die advies zal moeten uit brengen over de meest gewenste be heersvorm .voor het complex, dat in de toekomst zowel de sporthal als het sociaal cultureel centrum zal omvatten. (Van onze correspondent) KAPELLE In tegenwoordigheid van vele genodigden heeft het bestuur van de christelijke kleuterschoolver eniging Samuel in Kapelle woensdag middag zijn nieuwe tweeklassige school in het bouwplan Bruelis II in gebruik genomen. Dat gebeurde door de hoofdleidster van de andere school van de vereniging, mejuffrouw C. Massa. Zij opende de deur, nadat zij van twee als zonnebloemen verklede kinderen de sleutel van de nieuwe school had gekregen. Het nieuwe schoolgebouw, dat de naam Zonnehonk kreeg en briljant gelegen is in het bouwplan van Ka pelle, is gebouwd naar een ontwerp van architect C. Klap uit Waarde. Voorzitter M. Groenleer kon in het gemeenschapshuis De Vroone vele ge nodigden verwelkomen. Hij wees er op hoe tien jaar geleden het school gebouw Hummelhonk in gebruik werd genomen. Men had toen moeite de kleuters voor drie klassen bij el kaar te krijgen. Reeds in 1966 bleek dat deze school te klein was. De capaciteit werd op gevoerd tot 160 kleuters en er werd een lokaal bijgebouwd. De bouwplan nen voor een nieuwe school in het nieuwe Kapelle werden met voortva rendheid uitgewerkt. Terecht kon het bestuur deze middag trots zijn op wat er tot stand is gekomen. In zijn openingswoord richtte de heer Groenleer zich speciaal tot de afgevaardigden van de besturen van Enkele maanden geleden moest de 21-jarige M. V. uit de Hoofdstraat bij een bezoek aan St.-Niklaas(B) constateren dat uit haar geparkeer de auto haar rijbewijs en autopapie ren gestolen waren. Tijdens een be zoek met enkele vriendinnen aan een dancing te St.-Niklaas werd nu haar auto gestolen. Jubileum. Zaterdag 15 novem ber zal de wachtmeester der Rijks politie de heer P. van Remortel zijn 25-jarig ambtsjubileum vieren. De heer van Remortel is geboren te Kuitaart en zijn eerste stand plaats was Breskens. Vanaf het jaar 1952 is hij wachtmeester de Rijkspoli tie te St-Jansteen. Hij is door zijn tactvol optreden als politieman zeer gezien bij de bevolking. Op de dag van zijn jubileum zal hij met zijn gezin op het gemeente huis door het college van burgemees ter en wethouders worden ontvangen. Wilgenstraat. Het aannemers bedrijf J. v.d. Brande is begonnen met de bouw van 6 nieuwe woningen aan de Wilgenstraat. Dit zijn de eer ste woningen die in deze nieuw aan gelegde straat worden gebouwd. Laatste schieting. De schutter- sociëteit St.-Jan houdt zondag in ca fé Sport de laatste schieting van het jaar op de staande wip. Bij goed weer worden vele schutters verwacht Ook Belgen zijn op deze schietingen vertegenwoordigd. de christelijke kleuterscholen in Bie- zelinge en Schore, met de vraag of het niet goed zou zijn samen te gaan praten over de mogelijkheid een ver eniging op te richten die vier scho len bestuurt. Verder zei hij dat het hoofd van Hummelhonk mejuffrouw Massa bin nenkort 25 jaar in dienst is als kleu teronderwijzeres in Kapelle. Als blijk van waardering voor haar vele werk voor het kleuteronderwijs was aan haar de eer Zonnehonk te openen. Nadat de genodigden het nieuwe ge bouw hadden bezichtigd, kwam men terug in De Vroone voor een receptie. Daar voerden eerst mejuffrouw Massa en vervolgens burgemeester Van Suylekom het woord. De heer W. Verboom uit Middelburg, inspec teur voor het kleuteronderwijs, ver telde dat de negende nieuwe kleuter school dit jaar in Zeeland in gebruik wordt genomen, terwijl er nog 17 in aanbouw zijn, waarvan er vijf dit jaar klaar zullen komen. VerdeT liggen zijn bouwplannen voor 25 kleuter scholen klaar. Veel andere sprekers voerden nog het woord op deze geanimeerde re ceptie. Administrateur J. Mol van de kleuterschoolvereniging overhandigde voorzitter Groenleer een opvouwbare werktafel. Daarna kregen de inwo ners van Kapelle gelegenheid het nieuwe gebouw te bezichtigen. Hoofd leidster van deze nieuwe school wordt mejuffrouw A. de Jager uit Kapelle en leidster mejuffrouw Zandee. Vismijn Aan de vismijn te Bres kens is in de week van 27 oktober |6t en met 1 november aangevoerd: 21828 kg garnalen 1,152,93; 166 kg bot 0,16—0,25; 723 kg schar 0,76—1,26; 4189 kg schol 0,30—0,97; 7539 kg tong 4,60—6,20; 327 kg rog 0,97—1,25; 4142 kg kabeljauw 0,671,13; 680 kg wij ting 0,32—0,72; 58 kg griet 2,00—2,78; 467 kg tarbot 1,726,12; 240 kg poon 0,51—1,17; 280 kg haai 0,16—0,76; 88 kg kommeraal 0,160,65; 204 kg tong schar 1,642,03; 2 kg herder 1,16; 1 kg ham 1,51. Schieting. Aan de schieting in de zaal St.-Cecilia bij J. de Vlinder werd door 96 personen deelgenomen. Op de beide wippen werden de hoge vogels geschoten door Alf. de Bruyn van Kapellebrug en H. Coole van Meerdonck (B). De eerste zijvogels werden op de beide wippen geschoten door L. de Vilder van Clinge en H. de Wael van Koewacht. De tweede zijvogels gin gen respectievelijk naar Alf. de Bruyn van Kapellebrug en J. de Vetter van Kapellebrug. Het grootste aantal vogels n.l. 7 stuks werd ge schoten door Emile Broeekaaert van Clinge. Kaartconcours Zondag wordt in het café bij Ed. Thuye een kaart- conoours gehouden. Als hoofdprijzen worden zware konijnen beschikbaar gesteld. gelegeniheild vam deze 25 jaren trou we dienst een gouden polshorloge aanbood. (Van onze correspondent) HULST Zondagmorgen houdt de postzegelclub Het Land van Hulst om tien uur een bijeenkomst in de zaal van hotel A. van Oosterom in Hulst. Vanaf 9 uur is de nieuwtjes- dienst aanwezig en bestaat er gele genheid om te ruilen. Na het officiële gedeelte is er een verloting met als hoofdprijs een se rie ANVV-zegels van 1932. Er wordt weer een veiling gehouden waarbij meerdere kaveltjes ter verkoop wor den aangeboden. Prijsschieting In café de Veehan del werd een prijsschieting gehou den op de liggende wip. Er namen 46 schutters deel. De uitslag luidt De hoogvogel werd geschoten door A. Herrewegh uit Heikant; de eerste zijvogel door E, Neefs uit Hulst; de tweede zijvogel was voor M. Seghers uit Hulst. De meeste kleine vogels, 3 stuks, werden geschoten door P. Reyns uit Kapellebrug. Windbuksschuttersvereniging Een dezer dagen wordt een windbuks schuttersvereniging opgericht. Het is de bedoeling de wekelijkse oefenin gen te houden in het Hofzichttheater, iedere week een clubschieting te houden en dee-l te nemen aan de dis trictscompetitie. Er zijn reeds twintig aanmeldingen. Gymnastieklokaal Het gymnas tieklokaal bevindt zich in het school gebouw, terwij-l één van de klassen van de lagere school gehuisvest is in het parochiehuis. Dhr. Van Duyse, raadslid, meent dat dit beter opgelost kan worden door het gymnastieklo kaal in het schoolgebouw in tweeën te verdelen n.l. één klaslokaal en een lokaal voor handenarbeid. Er kan dan een nii-euw gymnastieklokaal komen in 't parochiehuis. Hiermede wordit dan vermeden dat in de gang van de school door de gebruikers van het gymnastieklokaal ongerech tigheden gebeuren. Burgemeester Vercauteren waar schuwt tegen de vele moeilijkheden. Op de eerste plaats moet bij ver plaatsen van het gymnastieklokaal een vergunning van de minister ver kregen worden. Het schoolbestuur en de inspecteur van het onderwijs moeten ermee akkoord gaan. En ten slotte hoeft geen enkele gebruiker van het gymnastieklokaal door de gang van de school te komen. Er is een aparte in- en uitgang. Postzegelveiling In hotel Du Commerce is de maandelijkse bijeen komst van de postzegelclub Het land van Cadsand gehouden. Traditiege trouw werden zegels en poststukken geveild. Verder werden mededelin gen gedaan over nieuwe uitgiften in de daartoe in aanmerking komende verzamelgebieden. Aanrijding Op het Eenhoorn plantsoen in Oostburg heeft een lichte aanrijding plaatsgevonden. De ze ontstond doordat de bestuurster van een personenauto M.L.D. uit Boekhouten (België) komende uit de richting Oude Stad, geen voorrang verleende aan mejuffrouw J. S. F. uit Breskens, die met haar bromfiets uit de Volderstraat kwam. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor, terwijl de schade niet noe menswaard was Zingen met Cecile Op 5, 12 en 19 januari organiseert de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen zangavonden in het kerkcentrum te Oostburg. Onder leiding van Marie Cecile Moerdijk worden volksliede ren gezongen. Aanvang half acht. Oliebollen Door h-et onderwij zend personeel en de kinderen van de lagere school St.-Joseph te West- dorp e werd een oliebollen-actie ge houden. In de hal van de school hebben onderwijzeressen en onderwijzers meer dan zevenduizend oliebollen klaargemaakt, die door de kinderen i-n de gemeente huis-aan-huis wer den verkocht. Per uur gingen er 1050 de deur uit. De opbrengst van deze actie komt ten goede aan een tie h-oud-en vor- mimgs-week voor de hoogste klas, terwijl ook de andere schoolkinderen iets zal worden aangeboden. (Van een onzer verslaggevers) •ONTENISSE Woensdagavond leelde wethouder Everaert in de ge meenteraad mee dat de scheepswerf de gebroeders De Klerk in Walsoor- T®n de huur van terreinen en water tan en van de haven van Walsoorden jog niet had voldaan. De gemeente eeft de zaak in handen gegeven van deurwaarder. B Zoals bekend dienden de gebroeders ■jte Klerk een bezwaarschrift |h tegen de hoogte van de huurprijs n.j ^erreinen san de gemoderni- 'de haven van Walsoorden. Zij 'ten 1,50 voor grond en de helft P^r vierkante meter wateroppervlak- te betalen. „dU?TiIeum - De heeT J- F- de Smit W Hoofdplaat heeft het feit her- *~cht, dat hij 25 jaaT werkzaam was °P het bedrijf vain de Fa. Tho-maes Hoofdplaat. [Hij werd hiertoe gelukgewenst *r de heer Tho-maes, die hem ter OVEZANDE De gemeente Ovezande wordt in het kader van de gemeentelijke herindeling op Z.-Beveland onderdeel van de nieuwe gemeente Borsele. In ver band hiermee zullen, zoals dat ook in de andere plaatsen het ge val is, straatnamen, die in de nieuwe samenstelling dubbel zou den voorkomen, worden veran derd. De gemeenteraad, die vanavond bijeenkomt, heeft van het college van b. en w. het voorstel ontvangen om de volgende straatnamen te wij zigen: De O u del an cis eweg in Ovezandse- weg; het gedeelte van de Nieuwstraat vanaf de grens met de Rooneusdijk tot aan de T-kruisïng met de doorlo pende weg naar Oudelande even eens Ovezandseweg; de Noordweg in: Kolaardweg, vanaf de kruising met de Baandijk en Noldijk tot aan het beginpunt, aansluitend op de Groenedijk; in Doornboomdijk van- af de Kruising met de Baandijk en Noldijk tot aan de splitsing met de Meerkotsedijk, in Meerkotsedijk, vanaf de T-splitsing voor perceel Noordweg 10 tot aan de grens met de gemeente Heinkenszand. (In de gemeente Heinkenszand draagt deze weg al deze naam), in Kraaijertse- dijk, vanal de Doornboomdijk tot aan de splitsing met de West Lange- weg, en tenslotte in Berendijk, vanaf de aansluiting met de West Lange- weg tot de 's Heerenhoeksedijk. Voorgesteld wordt de Oost Lange- weg te wijzigen in: a. de Beeldhoe- veweg. Dit is dezelfde naam, die het verlengde van de Oost Langeweg in de gemeente 's Heerenhoek draagt; b. de Vroonhoek, voor het gedeelte van de Oost Langeweg lopende in oostelijke richting. De gemeente 's Heerenhoek heeft voor het in de ze gemeente gelegen gedeelte van deze weg hieraan ook deze naam gegeven. Wat de pas aangelegde straat in het uitbreidingsplan, vanaf de Hoofdstraat, langs de mr. dr Messtraat en pastoor Fransestraat,' betreft stelt het college de raad voor deze de Schutterstraat te noe men en de straat vanaf de Burg Andriessestraat naar de Oude Ove zandseweg. Tuinstraat te laten he- ten. B. en w. wijzen er nog op, dat het voor de goede orde noodzakelijk is dat de Baandijk, een deel van de Groenedijk, de Hollepoldersedijk de Korte Noordweg, de Lange Noord weg en de Plataainweg zullen worden vernummerd (ADVERTENTIE) GEVRAAGD: voor 4 halve of 2 hele da gen per week. K. NIEUWSTRAAT 3 HULST TEL. 2327 (Van onze correspondent) GOES Zaterdag 8 november zal het Goese zeskamp-team uitkomen in de Dub-bel-zeskamp welke recht streeks op de televisie zal worden uitgezonden uit de Audihal te Sas- senheim. Zeven Goese sportvereni gingen hebben gehoor gegeven aan de uitnodiging om enkele vrijwilli gers beschikbaar te stellen voor de ze zeskamp. Deze zeven verenigingen zijn: A.V. '56, de Garaze, v.v. Goes, G.S.C., S.S.V., Togo en Volharding. De ploeg is als volgt samengesteld: Ploegleider: A. L. de Munck, Coach: G. van Riet, score-meisje: Ineke Schirier, denker: Benno Hoogendoorm dames: Ria Dekker-Wailrave, Ella Deurloo, Nel Lockefeir, Rineke de Rund-er, Elly Romijn, Anke Sinke, Marijke Capello, Coba v. d. Burgt; heren: Kees Fierloos, Henk Griffioen Koos Oggel, Albert van Oost, Adri Karelse, Jean Polfliet, Krijn Saman, Adri de Schipper, Piet Schop, Euge ne Pieters. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Tegelijk met een twintigtal andere groepen leerlingen van kweekscholen in Nederland, heb ben de studerenden aan de rijks kweekschool te Middelburg, eergis teren op duidelijke wijze hun wen sen kenbaar gemaakt voor herstruc turering van de school en van het onderwijssysteem. De Middelburgse „rijkskweek" ont stak daarmee de fakkel der bewust wording in Zeeland. Men moest de fakkel evenwel eigenhandig naar de eveneens in Middelburg gevestigde christelijke kweekschool dragen. Het lukte niet om de vlam der geestdrift daar te ontsteken. De christelijke toe komstige onderwijzers en onderwijze ressen hielden het voor gezien. De tocht van honderden rijkskweek- schoolleerlingen, onder schooltijd, naar de christelijke pedagogische aca demie was het enige element van re bellie in de actie en zij vond plaats onder uitdrukkelijk protest van direc teur M. A. Hage van de rijkskweek school. De tocht van de ene „kweek" naar de andere volgde op een onder linge discussie in de aula van de rijks kweekschool. Na deze discussie wer den ook de wensen geformuleerd, die aan minister Veringa zullen worden toegezonden. Zij gaan uit van het credo, dat de basisschool de basis van een nieu we maatschappij moet zijn, waarvoor herstructurering van de school en van het onderwijssysteem noodzakelijk is. moet met het collegesysteem worden geëxperimenteerd. De leerlingen eisen medebeslis- recht in schoolzaken en een onkosten vergoeding voor de studenten, zoals bij 't hoger beroepsonderwijs gebrui kelijk is. Openheid van de lerarenvergade ringen, drastische verlaging van het klassegemiddelde, verplichte bijscho lingscursussen voor onderwijzers en leraren en herstructurering van het onderwijs, waardoor leerlingen uit al le milieus optimale ontplooiingskan sen krijgen, zijn enkele van de andere eisen. (Van onze correspondent) KRUININGEN Op rijksweg 60 Je weg naar de Veerhaven, deed zich een kop-staartbotsing voor tussen twee vrachtwagencombinaties. De heer S. uit Axel botste op de voor hem rijdende vrachtwagen van Van G. uit Vogelwaarde. Beide auto's lie pen aanzienlijke schade op (Van een onzer verslaggevers) KRUININGEN Vrijwel ieder- ee in de streek kent hem als „de wethouder van Kruiningen".- En dat is ook niet zo verwonderlijk, als je dat al zo lang bent als de 58-jarige J. A. Suy. „Sinds 1945", vertelt hij. „Niet onafgebroken, want ik ben het niet geweest van 1949 tot 1953 en van 1962 tot 1965." De heer Suy, die zijn boterham „in het vlas" verdient hij is han delaar was al in 1939 voorzitter van de Kruiningse afdeling van de KSP, later KVP. Nog steeds is hij een trouw aanhanger van deze par tij. Toen hij in de gemeenteraad kwam, was hij de jongste en dat bleef hij acht jaar lang. Waarom al zo lang in de politiek? „Ik ben van mening, luidde het antwoord, „dat je wel iets aan po litiek moet doen, wil je iets te be tekenen hebben in de maatschap pij. Je kunt er bijna niet onderuit, als je wat wil bereiken. Je komt altijd wel op de een of andere ma nier met de politiek in aanraking. Dat is voor mij een reden geweest om zelf aan politiek te gaan doen." Hebt u bewust voor de KVP geko zen? „Ik ban lid vain de KVP", zegt hij, „omdat ik vind dat deze partij zo'n beetje de middenweg kiest. Ik houd niet van een extreme richting. Fout vind ik het ook om je in te zetten voor een bepaalde groepe ring, met voorbij zien van de an deren. Als KVP'er ben ik bereid op een gegeven moment een SGP'er een belangrijke functie te geven, mits hij er voor bekwaam is na tuurlijk. Mijn stelregel is, dat de juiste man op de juiste plaats moet zitten. Daarom ben ik er ook zo'n tegenstander van dat de sollicita ties voor de nieuwe burgemeesters posten niet openbaar zijn. Wij wil len allemaal de beste man hebben, maar we hebben geen inspraak, dus wat wil je. Je kunt alleen maar afwachten De heer Suy is graag bereid zijn gedachten te laten gaan over de nieuwe gemeente Reimerswaal, waartoe ook Kruininigen gaat be horen. De KVP beeft hem als de grote man naar voren geschoven voor de nieuwe gemeenteraadssa menstelling. Wat de gemeentelijke herindeling betreft, vindt hij in zijn algemeen heid dat het streven naar schaal vergroting noodzakelijk is. Reimers waal wordt een eenheid van 17.000 mensen. Ondanks dit respectabel inwonertal, kan de heer Suy niet zeggen dat de nieuwe gemeente Reimerswaal zal uitblinken door saamhorigheid. „Dat kan gewoon niet", vindt hij, „door de grote onderlinge ver deeldheid. Een groot probleem wordt het hierin een beetje een heid te brengen. Je moet rekenen dat we tussen Goes en Bergen op Zoom ingeklemd zitten. Geloof maar niet, dat we ooit op een zie kenhuis moeten rekenen en betere voorzieningen op onderwijsgebied, terwijl we zo dicht bij deze steden zitten." De Kruiningse wethouder ziet wel goede en gezande perspectieven als er een afgerond plain op tafel ligt voor de realisering van het Reimerswaalproject. „Dan zit het er dik in, dat Rei merswaal een grote stad wordt, en dan komt het er allemaal heel an ders uit te zien. Maar op het ogen blik is er nog geen enkel afgerond streekplan. Alles is nog zo vaag. Wie kan b.v. zeggen waar de door steek naar Waarde komt en of het Kanaal door Zuid-Beveland ver breed wordt? Dat zijn maar een paar vragen, maar zo zijn er nog veel meer. Wie kan het antwoord geven? Niemand. Maar intussen krijgen we geen goedkeuring voor uitbrei dingsplannen. De ontwikkeling staat gewoon stil. Het verdient echt wel aanbeveling zo snel mogelijk definitieve plannen op te stellen, zodat we weten waar we aan toe zijn." De gemeenten die deel gaain uit maken van Reimerswaal hebben naar het gevoel van de heer Suy een redelijk goed verzorgimgspeil. Men zal hier en daar nog wat moe ten doen aan de afvoer vam het af valwater. Daar zal men niet on deruit kunnen. Ook aan de sanering zal gewerkt moeten worden. Wat Hansweert betreft, vraag ik me af wat er gaat gebeuren als de douane er weg gaat. Dat heeft vooral voor de ne ringdoenden ernstige gevolgen. Wat dan? De schepen zullen niet zo lang blijven liggen ate nu het geval i- en dat heeft tot gevolg dat de schippers geen inkopen meer doen in Hansweert, maar ergens anders, en er wordt op het ogen blik heel wat gekocht." Een belangrijk deel van de be volking in Oost-Zuid-Beveland be staat uit fruittelers. „Deze mensen", zo zegt hij, „zitten midden in de problemen. Erger dam in Kapelle en omgeving. De bijstandswet is uiteraard geen oplossing voor hun moeilijkheden. Er zal iets anders moeten gebeuren, maar we zullen toch eerst moeten weten wat de planologen nu precies willen, an ders kaïn de nieuwe gemeenteraad niets beginnen." Wat de nieuwe gemeenteraad tenslotte aangaat, hoopt de heer Suy dat er mensen in zullen ko men die bereid zijn op een hoger niveau te denken en te werken dan ze tot nu toe gewend geweest zijn. „We moeten mensen in de raad hebben", meent hij, „die de pro blemen van heel Reimerswaal kun nen overzien en begrijpen. Dat geldt ook voor de nieuwe burge meester. Hij moet een zeer goed ■oördinator zijn, een krachtfiguur. Ik ben niet bang dat er niet zal worden samengewerkt. Tot niog toe :s gebleken, dat er samengewerkt kan worden. Kijk maar eens naar Je dienst gemeentewerken voor oostelijk Zuid-Beveland. Dat gaat orima, en de colleges van b. en w. van de verschillende gemeenten hebben bij de voorbereidingen van Je gemeentelijke herindeling wel bewezen dat er samengewerkt kian worden. Alles is klaar, tot een aoodsecretarie toe. Dat kan men niet overal zeggen. Over drie maan den zijn we wel van de grond." JOHAN ROBÉSIN

de Stem | 1969 | | pagina 7