ZEEHENGELAARS HADDEN MOOIE VANGSTEN Schar op de kust, terwijl paling nog bijt „Gelukkig met BYC KAN ALLEEN AAN DE LEIDING KOMEN Breda-Tilburg 'n belangrijk treffen TEGEN LANDSKAMPIOEN SWIFT Walcheren krijgt het zwaar deulant Gonoiez Brass P0KT1AC uitverkiezing P0NTIAC TIJD JUISTE TIJD Uitzonderlijke temperaturen INZET TWEEDE PLAATS Jeugdkampioenschap Eerste verlies voor Duysens Blije gezichten, fiine horloges De eenvoud van dit etiket is het kenmerk van de ware sherry fff 7 rkdeken risctie ij de ervice, logus, T urnwedstrijden huisvrouwen in >en op Zoom BIESBOSCH ;'n tip voor uw vrije dagi gezellig 3 etages fijne meubels kijken in Hockey KOOP JEREZ DIAMOND JUBILEE CREAM Handbal BANDSTOTEN KNGV verwacht in 1970 kwart miljoen leden Gelijk spel van FC Twente-team DE STEM VAN DONDERDAG 6 NOVEMBER 1969 sas; (Van onze hengelsportmedewerker) BERGEN OP ZOOM De afgelopen weken zijn aan de Zeeuwse en Zuid-Hollandse kust mooie vangsten aan schar gemaakt. In Scha- rendijke en Renesse, de Val van Zierikzee en Burghsluis zijn prach tige scharren aan de haak geslagen. De komst van de schar heeft vele zeehengelaars wat verrast, omdat ze verwacht hadden, dat door de normale hoge zeewater-temperaturen (nog steeds!) deze winterse platvis toch wat later in de vangsten zou komen. Terwijl de schar al bijt, is ook de paling nog bijzonder actief. Tot nog toe zijn slechts enkele vangsten van kabeljauw gemeld, waarschijnlijk toevalstreffers, want het is te verwachten, dat deze kanjers min stens twee tot drie weken later in het kustgebied zullen verschijnen. Het zal wel half november worden voor de kabeljauw zich in grote aantallen rond Schouwen of op de Westerschelde laat zien. De ongekend warme zomer met zeewatertemperaturen die zeker twee tot drie graden boven normaal liggen, is gevolgd door een abnor maal warm najaar. Zeg maar rustig een nazomertje. Het gevolg is, dat de temperaturen van de Zeeuwse en West-Brabantse stromen nog steeds enkele graden boven normaal (voor de tijd van het jaar) liggen. De kou de van de laatste dagen heeft nog geen merkbare invloed op de kust wateren gehad. Overal wordt nog paling gevangen, terwijl de schar er al is. Ook de bot en schol doet het al wat beter. Al zijn de beste bot vangsten pas te verwachten als het nog wat kouder wordt. Vooral de strandjes van Zoutelande tot West- kapelle en het kustgebied van Dom burg en Oostkapelle willen in no vember wel eens mooie botvangsten in de ondiepe muien opleveren. Dankzij deze uitzonderlijke water temperaturen kunnen de zeehenge laars dus de eerste voorboden van de wintervisserij te pakken nemen f en het staartje van de zomervisserij I benutten. Als gevolg van de grote werken in I Grevelingen en Oosterschelde en de (Van onze medewerker) BERGEN OP ZOOM Onder auspiciën van de Zeeuws-Brabantse Turnkring houdt de turnvereniging Edi uit Bergen op Zoom zaterdag in de gymnastiekzaal aan de Meeuwsenstraat te Bergen op Zoom dameshuisvrouwen wedstrijden. De wedstrijden, die om 3 uur be- I ginnen, bestaan uit 2 verschillende r driekampen en een keuzewedstrijd. Aan driekamp A (gemakkelijke I oefeningen) doen 10 damesploegen I mee, aan driekamp B (moeilijke oefeningen) 7 ploegen. Beide drie- I kampen bestaan uit vrije oefenin j gen, brug laag en evenwichtsbalk. Voor de keuzewedstrijd hebben I I groepen ingeschreven. De deelnemende verenigingen zijn Volharding, Goes; MTV'69, Middel- I burg; Sparta Krabbendijke; Olym- I Ela' Kapelie; Thor, Sas van Gent; I Pring Hendrik, Breda; Astrow, Sou- I burg; Interscaldis, Waard en Udi, I Bergen op Zoom. (ADVERTENTIE) eerdere sluiting van het Veerse Gat wordt de laatste jaren al meer vis op de Westerschelde gevangen. Naast de opmars van de kabeljauw in de winter, is er deze zomer veel meer zeebaars, fint en makreel ge weest. De komende maanden zijn, mede als gevolg van goede broedja- ren in het recente verleden, ook pri ma kabeljauwvangsten te verwach ten. Prima perspectieven dus Wie de komende herfst- en winter maanden een spannend zoetwater- visserijtje op de grote voorn wil, is niet uitsluitend op de Biesbosch aangewezen. De afsluiting van het Volkerak heeft voor een volslagen verzoeting van het nog niet afgeslo ten Haringvliet gezorgd. Er wordt vanaf de Haringvlietbrug bij Willem stad (ruim gemeten) tot vlak bij Hellevoetsluis, prachtige voorn ge vangen. Overal langs de dijken van het Haringvliet; speciaal in de buurt van Stad aan het Haringvliet tot Middelharnis, wordt bijzonder veel voorn gevangen. Er is ook al baars, snoekbaars en wat winde gevangen. De voorn zowel riet-ruis als blank voorn is bijzonder snel naar het wes ten, met het opdringende zoete wa ter, opgerukt. U kunt met vaste stok uit de wal; zowel op de grond als wat hoger, met een malse pluim veel voorn vangen. Op het Haringvliet blijkt de witvis vooral na de hoogste vloedstand dus met het vallen van het water, vaak bijzonder bijtlustig. De tragere stroomsnelheden en de grotere hel derheid van het water hebben er voor gezorgd, dat de vis beter kan azen. Als het Haringvliet dicht is, zal deze bijtlust van de voorn wel licht nog beter worden. Tot nog toe is nog weinig brasem en bliek op het verzoete Haringvliet gevangen, en ook de aalvangsten zijn wat te ruggelopen. Er mag echter ver wacht worden, dat ook deze schub' vis de komende tijd steeds verder naar het westen bezit van het Ha ringvliet zal nemen. Er is reuze sport te beleven. De kans bestaat zelfs dat op dit nog open water dit voorjaar 1970 tijdens het gesloten seizoen voor de rest van het binnen water hier nog even doorgevist mag worden. Pas later in 1970 gaat het Haringvliet officieel dicht en wordt dan binnenwater, dat aan de hengel- federaties in beheer kan komen. "I J5 (Van onze wielersportmedewerker) TERNEUZEN „Het doet d» sportcommissie van de KNWU veel genoegen u mede te kunnen delen, dat u aangewezen bent voor deel name aan de centrale conditietrai ning in het KNVB-sportcentrum te Zeist". Dit zijn de eerste zinnen van een brief, afkomstig van het secre tariaat van de Koninklijke Neder landse Wielren Unie, die eind vorige maand bij de familie Gijsel te Hei kant door de brievenbus gleed. De 17-jarige Henny Gijsel is trots op dit schrijven. Van het feit, dat de Goese amateurwielrenner Kees Priem voor deze training heeft bedankt, heeft de bonkige automonteur uit Heikant (toen hij dertien jaar was is hij nog Zeeuws kampioen kogelstoten ge weest) dankbaar gebruik gemaakt. Elke zaterdagmorgen om kwart voor acht verlaat hij per racefiets zijn woonplaats richting Hulst, waar hij de bus neemt en dan begint de onge veer drie uur durende reis naar Zeist voor hem. In Goes ontmoet hij zijn andere clubmakkers; Todme vain de Bunder uit IJzendijke en Wim de Waal uit Axel, die eveneens deel uit maken van de wielerkemgroep voor Zeist en samen wordt dan per trein de reis voortgezet naar Zeist. „Voor mij was de eerste treinreis naar Zeist als een sprookje", vertelt Henny Gijsel, „want je kunt het ge loven of niet, ik had nog nooit van mijn leven in een trein gezeten Als ik alleen naar Zeist had gemoe ten, geloof ik niet, dat ik er geko men zou zijn". Om 14.30 uur begint in het sport centrum Zeist de training die eindig t op zondagmiddag een uur. De KK WU-coach Frans Mahn (oud-wereld kampioen bij de amateurs op de weg, verzorgt er onder het goedkeurent oog van bondscoach Joop Middelini de zeer gevarieerde training, waa behalve aan cross, gymnastiek, hand. bal, rugby ook aan voetbal wordt ge daan. Frans Mahn vindt het een nor maal verschijnsel dat de jonge ren ners minstens drie dagen in de weel roet forse spierpijn rondlopen.' De se lectie in Zeist valt in twee groepei uiteen: een groep zeer jonge ama teurs en nieuwelingen, waarmee hei oog wordt gerciht op de Olympische Spelen van 1972 in München en de groep topamateurs, waarmee de KN WU volgend seizoen al goede resul taten hoopt te boeken. Tot deze laat ste groep behoren Frans van de Ruit, Piet van Katwijk, Ben Janbroers, Fe- dor den Hertog, Henk van Doorn en Popke Oosterhof. Wat betreft het verzuimen van deze trainingen heeft de KNWU be paald, dat hij die meer dan vier keer overslaat verder geweerd zal wor den. Als voorbeeld van het regle ment noemt Henny Gijsel de namen van Balk en Loevestijn, die tijdens het weekend wedstrijden moesten rij den en daarom voorlopig uit de kern groep zijn geweerd. Wat betreft de training in Zeist is de coureur uit Heikant bijzonder te spreken. „An dere jaren ging jk deze tijd van het jaar op de piste van Gent oefenen of (ADVERTENTIE) meubel-centrum SCHOONDIJKE TEL. (01173) 309 BIJ PARKEERTERREIN ROTONDE BRESKENS OOSTBURG IJZEN DIJKE Hennie Gijsel: „Voor mij was de eerste treinreis naar Zeist als een sprookje". deed ik aan cyclo-cross, maar dat is allemaal zo eentonig. Ik viind dat te veel renners alleen maar hun beenspieren gebruiken en niet hun armspieren. Bij de training in Zeist wordt ook veel aandacht geschonken aan die taktiek en theo rie". De succesvolle tweedejaars nieu weling uit Heikant, die ondanks veel tegenslagen dit jaar toch nog zeven eerste en negen tweede plaatsen wist te behalen en verder nog een veer tigtal keren bij de eerste vijf aan kwam, zal per 1 januari 1970 tot de rijen van de amatleurs toetreden, waar hij de belangen van de sport- groep Acifit-Trico Nofole zal gaan verdedigen. Henny is er vast van overtuigd, dat hij goed mee zal kun nen draaien in de rijen van de ama teurs. Hij is niet bang voor het aan tal kilometers. Hij heeft zich voor genomen om een drietal seizoenen iin deze categorie mee te draaien en dam d-e sprong naar de beroepsren ners te maken. Hoewel momenteel de Olympische Spelen vam München nog een sprookje betekenen voor Henny Gijsel, zal dit over een drie tal jaren werkelijkheid kunnen zijn. Voor een deel heeft de man uit Hei kant dit in eigen handen (Van onze medewerker) BREDA In de derde klas van het zaterdagvoetbal vindt zaterdag in Raamsdonksveer de semi-derby plaats tussen Good Luck en het Oos- terhoutse BVC'54. De Oosterhouters staan momenteel met NO AD uit Wijk bovenaan de ranglijst. De club van secretaris Van de Pavert doet het na de fusie, tussen de derde klasser KNVB SW'54 en de tweede klasser afdeling Brabant, Beatrix '58, bijzonder goed. Slechts één wed strijd werd verloren, in Dinteloord. Secretaris Van de Pavert heeft dan ook het volste vertrouwen in zijn ploeg. Hij vindt het echter gevaar lijk een uitspraak te doen over de afloop voop zaterdag. Als BVC, dat in zijn 34-jarige aan voerder Wim van Gils een doelman van klasse heeft, deze wedstrijd wint, kan het alleen aan de leiding komen, want concurrent NO AD krijgt het na het verlies van vorige week opnieuw moeilijk in het duel met Roda Boys. Good Luck dat na een paar onfortuinlijke nederlagen naar de middenmoot is terug ge zakt, zal beide punten moeten pak ken wil het nog een rol mee blijven spelen. De Verenaren missen nog steeds hun doelman Van Keulen, die sinds hij een verkeersongeval had, uitgeschakeld is. Bovendien kan Flip Blom nog niet op volle kracht spe len wegens een genezende blessure. Hij komt voorlopig in het tweede elftal uit. Good Luek-voorzitter Wie- ringa gokt op een gelijk spel, maar voegt daar gelijk aan toe: „Bij zo'n derby is alles mogelijk. Het belang rijkste vind ik trouwens dat het een sportieve match wordt". In de vierde klas A krijgt Seolto in Zevenbergen leider Altena uit Nieuwendijk op bezoek. Trainer Van Strien uit Raamsdonksveer, die Al tena onder zijn hoede heeft, gaat niet zonder zorgen naar Zevenber gen. Hij verwacht dat zijn pupillen het zwaar zullen krijgen. Een han dicap is dat hij niet over zijn „spielmacher" Wim Hesterman kan beschikken, die al enkele wedstrij den op de ziekenlijst staat. Boven dien is het ais koploper altijd moei lijk om te spelen tegen een club, die in de onderste regionen huist. „El ke ploeg is erop gebrand om juist van de koploper te winnen", aldus de heer Van Strien. Secretaris Huis- soon van Seolto verwacht dat het een goede wedstrijd wordt. „Juist tegen een topploeg zit de mogelijk heid er in te kunnen voetballen en geen afbraak te spelen. Wij zullen onze huid zo duur mogelijk proberen te verkopen. Er heerst een goede geest in ons eltal. Er is een kans dat onze verdediging zaterdag ver sterkt wordt. Gelukkig zitten we niet met blessures", zegt de heer Huis- soon. In Lage-Zwaluwe wordt beslist welke club voorlopig nog mee blijft tellen, Zwaluwse Boys of VVN. Wint WN dan komt het op gelijke hoog te met de Zwaluwen. Het verschil met koploper Altena is echter waar schijnlijk al te groot. Wit Zwart wacht ook op een misstap van Alte na. Als de Capellenaren het duel met Wilhelmina winnen kunnen zij gelijk komen met de leider. In 4 B moet Chrislandia geen fout maken tegen Yerseke. Dat geldt ook voor Hoek en Kloetinge die bij ver lies de aansluiting missen. Hoek moet in staat zijn thuis van Kapelle te winnen, maar of dat Kloetinge bij Smerdiek lukt lijkt onwaarschijnlijk. (Van onze medewerker) BREDA Voor de hockeycompe- titie staan zondag voornamelijk in- haal-wedstrijden op het programma. In de eerste klas heren geldt dat niet omdat daar na de vorige in- haal-dag de zaak reeds rechtgetrok ken was. De kop van de ranglijst geeft thans het volgende beeld te zien: HTCC 8—13, Tilburg 8—11, Breda 8—11, EMHC 8—10. De ontmoeting Breda - Tilburg is dus zeer belangrijk, omdat daarbij de voorlopige bezetting van de twee de plaats op het spel staat, tenzij de wedstrijd Venlo - HTCC in een verrassende zege voor de Venlona- ren zou eindigen. EMHC moet als een gevaarlijke outsider worden beschouwd. Of het zich als zodanig zal aandienen, hangt af van het eindresultaat van het plaatselijk duel tegen Eindho ven. Van MEP wordt verwacht, dat het 's-Hertogenbosch zal verslaan. Keep Fit lijdt waarschijnlijk een ne derlaag tegen MOP. De spanning in de derde klas A heren is vergroot, omdat Warande tegen Waalwijk gelijk speelde. De prestaties van de Cadetten blijven zich in stijgende lijn voortbewegen, De inhaalwedstrijd tegen Oirschot moet voor hen geen problemen op leveren. Wordt het een grote zege, dan nestelen zij zich dankzij een beter doelgemiddelde op de eer ste plaats van de ranglijst. Tevens worden zondag de laatste wedstrijden van de beker-competitie gespeeld. De teams, die aan de top van de ranglijsten eindigen, zullen na het gesloten seizoen hun bekeravontuur voortzetten. Gezien de huidige stand van zaken daartoe bij de heren Push 1, Waal wijk 1, Breda 3 of Warande 2, Bre da 4, Push 3, Pelikaan 2, Warande 3 of Zwart Wit 4, Liberty 2 of Zwart Wit 3, Zwart Wit veteranen, Breda veteranen on Warande vete ranen een goede kans. In de damessector openen zich goede perspectieven voor Bredia 1, Push 2, Waalwijk 1. HTCC 1, Wa rande 1 en Zwart Wit 1. p n'o'o CREAM SHERRY 0/ Alleen importeur: ANDRÉ KERST ENS TILBURG (Van onze medewerker) BREDA Reeds aanstaande weekeinde kan de competitieleider van het zaalhandbal beschikken over de nieuwe veilinghallen in Breda. Hiermede is een groot spelprobleem opgelost. In de nieuwe veilinghallen zijn vijf velden uitgezet. De hallen zijn voorzien van speciale vloeren voor het beoefenen van de handbal sport. Het tweede weekeinde van de zaalhaiidbalcompetitie is er dan ook een volledig programma. De da mes van Walcheren krijgen in de hoofdklas een moeilijke wedstrijd te gen landskampioen Swift in Roer mond. Een van de belangrijkste ontmoe tingen in de overgangsklas is die tussen de heren van Were D{ (Til burg) en E.M.M. uit Middelburg. Were Di heeft dit seizoen zijn team aangevuld met Toine Verbraak, die over is gekomen van de junioren en Hans van Os van Desk uit Kaatsheu vel. Bij E.M.M. vertrok Ad Wisse naar Break Out te Roosendaal in verband met een overplaatsing. Het team werd gecompleteerd met Ri- nus Traas van Tonido Goes, die voor zijn team topscorer was. Er mag een spannende wedstrijd ver wacht worden, want van krachtsver schil is nauwelijks sprake. In de districtsklas komen de da mes van Were Di ook uit tegen E.M.M. De Middelburgse ploeg, die vorig jaar kampioen werd, komt praktisch in dezelfde opstelling als de vorige competitie. Til Bom de keepster van Were Di, moest bedan ken wegens een overplaatsing naar Amsterdam. Rian Bertens neemt nu haar plaats in. Gezien de overwin ning op EI.B.H.V. van zondag j.l. ziet Hans Kollau, de trainer van Were Di de wedstrijd voor zondag optimis- ERHvT°et' ,De dames van E.B.H.V. krijgen het Tilburgs Boe merang op bezoek, waarbij de Bre dase dames toch wei mogen rekenen op een kleine overwinning. De da mes van Olympus komen in Vlissin- gen uit tegen het Bredase S.O-A Een puntenverdeling ligt het meest voor de hand. Bij de herenwedstrijd Internos (Etten) - Dongen is een prognose erg moeilijk, omdat Inter nos debuteert. (Van onze sportredactie) BREDA Nu voor turnsters de leeftijdsgrens om aan het keurtur- nen te kunnen deelnemen kort gele den is verlaagd tot twaalf jaar hebben de verenigingskampioen schappen voor meisjes aan belang rijkheid sterk gewonnen. De finale van deze titelstrijd wordt zondag in de sporthal „De Vliegermolen" in Voorburg gehouden. Na de vóórwedstrijden in ver schillende delen van het land, heb ben zich negen verenigitigsploegen voor de finale geplaatst, die maar weinig in kracht verschillen. Het zijn: St.-Mauritius, Volendam; Kra- lingen, Rotterdam; DOO, Utrecht- Sportlust, Enschede: Donar, Den S'!?rg: v Hercules-UDI, Drachten; PSV Eindhoven; TIOS, Erica en Fro Patna, Zoetermeer. De wedstrijden, die 's middags om halt twee beginnen, bestaan uit het internationale wedstrijdprogram- ma, dus vrije oefeningen, brugonge- lijk, evenwichtsbalk en paardsprin- gen. (Van onze biljartmedewerker) BREDA In het bdiljartcentrum van de heer Brosens in Breda wer den de wedstrijden voortgezet van de voorronde voor het kampioen schap vam Nederland bandstoten eer ste klas. In de middagpartijen ver sloeg Duysens in zijn eerste partij Jan Doggen in een spannende en ge lijk opgaande partij, die in de laatste beurten door Duysens met een prachtig opgebouwde serie van 21 in zijn voordeed werd beslist. Even later stonden deze twee ma- tadoren wear tegenover elkaar, en nu had lange tijd Doggen de beste kan^gp op een overwinning. Toen echter Doggen met een serie van drie als eerste de partij beëindigd had, wist Duysens met een slotserie van negen toch nog een remise te berei ken. Het duel tussen Jan Doggen en Toon Hermus ging tot de veertigste beurt volkomen gelijk op, maar in de laatste vijf beurten wits Doggen met series van 6, 10 en 7 voldoende voorsprong te nemen voor de uitein delijke zege. De laatste avondpartij ging tussen de Limburger Duysens en Hermus, die ook nu weer steeds op gelijke hoogte bleven. Na 36 beur ten was de stand nog steeds in even wicht, 115115. In de daarna vol gende beurten sloeg Hermus zijn slag. Met regelmatige kleine series liep hij zoveel uit, dat Duysens, die even zijm cadans kwijt was, de ach terstand niet meer kon goedmaken. Hij leed hiermee zijn eerste neder laag. De uitslagen; Duysens Doggen Duysens Doggen Hermus Doggen Duysens Henmus Zaterdag en de wedstrijden voortgezet. 150 131 37 37 4,05 3,54 21 19 150 150 47 47 3,19 3,19 16 17 124 150 46 46 2,69 3,26 19 13 127 150 46 48 2,76 3,26 20 17 (Van onze sportredactie) BREDA In het jaar 1970 zal het ledental van het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond een kwart miljoen bedragen. Deze ver wachting wordt meegedeeld in de begroting voor volgend jaar, die evenals het jaarverslag uit het eeuwfeestjaar, op de jaarvergade ring 8 november in Tivoli te Utrecht wordt behandeld. Op de agenda voor deze bijeenkomst staat ook de samenwerking met de Neder landse Katholieke Gymnastiek Bond, die aan het begin van dit jaar in een gevorderd stadium was. Voor het eerst in de 101-jarige ge schiedenis van het K.N.G.V. was de begroting voor dit jaar vastgesteld op een bedrag dat boven de miljoen gulden lag. Voor 1970 heeft de bondspenningmeester, M. Wevers, een bedrag begroot dat zelfs hoger ligt, namelijk 1.329.700 gulden, waar bij rekening is gehouden met een stijging van het ledental tot 250.000. In het jaarverslag van het afgelopen jaar vermeldt de bondssecretaresse, mej. H. E. Fentsahm, nog een leden totaal van 232-403. In tien jaar tijd van 1958 tot 1968 steeg aantal verenigingen van 722 tot en het ledental van 169.833 232.403. Het ligt in de bedoeling van bondsbestuur, naast het officieel or gaan „Het Turnblad", per 1 januari 1970 een zesmaal per jaar verschij nend technisch kaderblad uit te ge ven. Voor de voorlichting van het steeds uitgebreider organisatorische kader bestaat het voornemen om het volgend jaar eveneens te starten met een organisatorisch kaderor- gaan. het 844 tot het BREMEN (ANP) De Ensehede- se eredivisie-vereniging FC Twente heeft in Bremen in een vriendschap pelijke wedstrijd tegen de Bundesli- gaclub Werder Bremen gelijk ge speeld met 2—2. Bij de rust hadden de Duitsers een voorsprong van 2—-0 dank zij doelpunten van Goerts en Zembsfci. In de tweede helft bracht Pirard de stand op 21, waarna FC Twente het verdiende gelijke spel verkreeg toen Coordes in eigen doel schoot. Er waren 3.000 toeschouwers. (ADVERTENTIE) .profectus 1106,- fnet datum, 1127,— doublé 1115,— datum f 135,- doublê f69,50 goud f 174,— doublé f115,- herenhorloge vanaf 159,50

de Stem | 1969 | | pagina 19