Driebandenspecialist Herman Fopeijns: „WE KRIJGEN TE WEINIG STEUN..." „STAATS AMATEURISME" IN BELGISCHE SPORT? Greaves fungeert als rallyrijder Voetbal in Breda niet te saneren DESEK DE VRIES NEC vraagt f 10.000 voor film PELE OP DE POSTZEGEL Biljarten dure sport Verhoudingen zijn scheef aan NAC en Baronie Perf ekt tot de laatste trek B. en w.: geen steun meer Inventum zorgt voor een warm lei INVENTUM De Belgen AAN FEIJENOORD Tom Okker won van Tony Roche Parlement Icarus verkocht voor halve ton 17 DE STEM VAN DONDERDAG 6 NOVEMBER 1969 21 Guus Brox: „dit heeft niets met zakelijkheid te maken". NIJMEGEN (ANP) De Nijmeeg se eredivisieclub NEC heeft bij mon de van de voorzitter van de afdeling betaald voetbal, de heer Vossenberg een bedrag van tienduizend gulden gevraagd voor het afstaan van de film van de ontmoeting NEC-Feijen- oord. De Rotterdamse club zou graag over deze door de NSF gemaakte film beschikken om hem als bewijs materiaal te gebruiken in de zaak Wim van Hanegem, die morgen in hoger beroep dient. De heer Vossenberg, die niet het hele NEC-bestuur achter zich heeft, verklaarde dat hij tegenover zijn ver eniging te kort zou schieten, als hij jdeze affaire niet zakelijk zou bezien. Feijenoord-manager Brockx en de heer Vossenberg zijn nog niet tot overeenstemming gekomen. Com- |mentaar van de heer Brokx: „Het 'aanbod van NEC heeft natuurlijk jmet zakelijkheid niets te maken. Het gaat alleen om een aanvulling van het bewijsmateriaal, die kan leiden tot strafverzwaring of strafverminde ring. Als men op deze manier zijn [vrijheid zou moeten kopen, ben ik Ivan mening, dat we op de verkeerde weg zijn". (ADVERTENTIE) Elektrische onderdeken v.a. 99,50 of boven deken v.a. 147,50, beide veilige zwakstroom dekensdus met transformator - ,~y SRIO DE JANEIRO (ANP) De raziliaanse posterijen zullen een 'eciale postzegel uitgeven ter ge- gcnheid van het duizendste doel- mt van Pele. Momenteel heeft „koning Pele" 996 f !U"'en op zijn naam staan. Het atste scoorde hij zondag in de wed- r,'"J tegen Flamcngo in Rio de Ja- eiro. De directeur van de posterijen eeft verklaard dat de onlage twee toen stuks zal bedragen. 55 55 (Van onze sportredactie) BREDA België heeft op dit moment de sterkste driebandenspe lers. In Nederland blijft de top de laatste jaren achter. De spelers blijven bij een bepaald moyenne „hangen" en komen niet hoger. Al leen Rini van Bracht, een talentvolle jonge biljarter, kan nieuw le ven in de dricbandentop in Nederland brengen", zegt KNBB-voor- zitter P. van Engelen. Herman Popeijus, vanaf 1952 meedraaiend in de ereklasse het „mekka" van de driebanders is hierover nogal slecht te spreken. De 45-jarige vertegenwoordiger uit Etten-Leur, die vijf nationale titels in deze spectaculaire spelsoort veroverde heeft wel een verklaring voor het feit dat men in Nederland stil staat. Als je Europees of wereldkampi oen wordt kan er altijd wel een tele gram af van de minister van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, maar wat koop je daarvoor Natuurlijk, het is een leuk gebaar maar daar betaal je de onkosten niet van die je maakt tijdens zo'n toernooi en je training. De Belgen zullen de toon blijven aan geven op het driebandenfront zolang wij op deze wijze door moeten gaan Een Ceulemans bijvoorbeeld leeft van de biljartsport. Dan is het ook niet zo gek als je tot zulke goede re sultaten komt. En wat betreft de opmerking dat Van Bracht de man zou zijn die Ne derland groot kan maken in de drie bandenwereld: dat durf ik stelligste tegen te spreken. Van Bracht speell nu al vijf jaar mee in de ereklasse maar is nog steeds niet doorgebroken Als het echt zo'n enorm talent was had dat al lang gebeurd moeten zijn Nee voorlopig moet Nederland het op het driebandenfront nog hebben van routiniers als Hennie de Ruyter en Herman Popeijus". Tenminste als men Popeijus moet geloven. Popeijus: „Wat wordt er nu voor de topsporter gedaan? Ik zal mij be perken tot de biljartsport. We moe ten alles zelf bekostigen. Training en deelname aan kampioenschappen. Neem alleerst de training. Als je tot de top doordringt zul je veel moeten oefenen om bij te bleven en de nood zakelijke vooruitgang te boeken. Je hebt dan tevens de medewerking van je werkgever nodig, en die is er ook lang niet in alle gevallen. Bovendien kost die training zeer veel geld. Ik ben jaarlijks zo'n kleine drieduizend gulden kwijt. Wie kan dat opbrengen Het moet allemaal uit je eigen zak vandaan komen. Het biljart staat in een restaurant, en het is normaal dat je ook je geld aan consumpties kwijt bent. Als je tot de top doorge drongen bent, komen uiteraard ook de kampioenschappen. Ik ben voor verschillende kampioenschappen naar het buitenland geweest. Neem nou Berlijn De internationale vergoe ding bedraagt twaalf dollar, ruim veertig gulden. Maar de organisatie bespreekt het hotel voor je. Men houdt geen rekening met de interna tionale vergoedingen, want ze stop pen je rustig in een hotel waar je bijna veertig gulden per dag betaalt, voor logies en ontbijt. Ik hoef je ze ker niet voor te rekenen hoeveel geld daarbij moet. Dan moet je geluk heb ben dat je baas je enkele dagen „be taald verlof" wil geven. Meestal is het zo dat je vakantie erbij inschiet. Het grootste deel van mijn vakantie gaat in de nationale en internationa le bilj arttoernooien zitten. Het is dan ook niet vreemd dat je niet voldoende tijd en financiële mid delen hebt om door te breken naar de internationale top, bijvoorbeeld de hoogte die de Belgen hebben be reikt. De Belgen krijgen veel meer steun van het bedrijfsleven. Het be grip sponsor is in de Nederlandse bil jartwereld nog onbekend. Of het moet Henk Scholte zijn met zijn „Senator". Dat zou hier veel meer moeten ge beuren. Ook betreur ik het dat de o- verheid niet meer doet voor de top sporter. Wij zijn tenslotte in de bui tenlandse wedstrijden de ambassa deurs voor Nederland. BORDEAUX (ANP) Bij een proftoernooi in Bordeaux heeft Tom Okker voor 1500 toeschouwers een vlotte zege behaald op de Australiër Tony Roche. De Nederlander won met 62 64. Zijn dubbelspelpart ner Martin Riessen versloeg de Fransman Pierre Barthes met 64, 11—9. Herman Popeijus: „het is logisch dat wij niet kunnen doorstoten naar de internatione top". (Van onze sportredactie) BRUSSEL In hun sociale rela tie met de sportfederaties zijn de meeste Belgische sportlui er niet zo best aan toe. Die federaties vormen een gesloten wereld met eigen wet ten en regelementen, tuchtraden en sancties. Van interne democratie is er zelden sprake, wat betekent dat de individuele sportbeoefenaar in fei- te is overgeleverd aan de genade of de ongenade van oekazen waartegen niet op te tornen valt. Natuurlijk is het mogelijk in ernsti ge aangelegenheden een geschil aan hangig te maken bij een burgelijke of correctionele rechtbank, maar dat gebeurt vrijwel nooit. Want, hoe de afloop van het geding ook zijn moge, de sportbeoefenaar die zoiets doet, verbrandt alle schepen achter zich en ondertekent zijn doodvonnis als sportbeoefenaar. De meeste jongelui treden toe tot een sportvereniging, lang voor him meerderjarigheid. Juridisch kan nie mand rechtsgeldig enig contract on dertekenen voor hij of zij tenvolle 21 is geworden, maar jongens en meis jes van 12 of 15 die hun handteke ning plaatsen op het aansluitings kaartje van een voetbal-, athletiek- of zwemvereniging verbinden zich daarmee onherroepelijk voor de rest van hun leven. Zij zijn het „eigen dom" van de vereniging en zij kun nen bijgevolg niet overstappen naar LONDEN (AP) Jimmy Greaves, een van de bekendste Britse voetbal lers - hij is thans 29 jaar oud en speelt voor Tottenham Hotspur - gaat in 1970 de strijd om de wereldvoet- beker in Mexico-City bijwonen. En hij gaat erheen per auto. Een Londens blad heeft een rally georganiseerd die voert door Europa en Zuid-Amerika en die op 24 mei eindigt in het Aztecstadion, op de dag voordat de wereldkampioenschappen beginnen. Aan deze monsterwedstrijd, die door 25 landen voert, zal worden deelgenomen door 120 auto's. De or ganisators vermoeden dat er niet meer dan 15 de eindstreep zullen ha len. Jimmy Greaves is een van de deel nemers. Hij rijdt in 'n Ford Escort Twin Cam. De Britse Fordmaatschap pij ziet in hem heel wat als een cou reur „Een geboren chauffeur", zei iemand van die fabriek „en zijn voetenwerk is prima". Aangekomen in Mexico zal Greaves niet mee voetballen. Zijn rol zal be staan uit het bijzonder deskundig waarnemen van alles wat zich daar afspeelt. een andere vereniging van dezelfde sportfederatie (bijvoorbeeld de Ko ninklijke Belgische Voetbal Bond) tenzij de „eigenaar" daarmee zijn uitdrukkelijke instemming betuigt. Het zijn de verenigingen die spelers en atleten onderling'verhandelen voof grof geld, en van die financiële ope raties krijgt de sportman in de re gel slechts he-t kleinste deel. Een sportman die door om het even wel ke omstandigheid niet best kan op schieten met de leiding van zijn club, kan door die leiding worden gefnuikt en als sportman op non-actief worden gesteld. Geeft hij er de brui aan en scheurt hij zijn lidmaatschapskaart in snippers, dan zal de federatie er op toezien dat geen andere vereni ging hem onderdak verleent. Bur gerlijke wetgeving, daging wegens „broodroof", de overigens voortref felijke sociale bescherming in België kunnen terzake niet het minste ef fect sorteren. Deze archaïsche stand van zaken is zodanig de ogen gaan uitsteken dat het Belgisch parlement zich 'U met de aangelegenheid bezighoudt. Een wet is in voorbereiding waarbij die onderhandse contracten door de wetgevende macht worden gesanc- tionneerd en de gevolgen ervan wor den beperkt in de tijd. Voorzien wordt onder meer dat het contract om de zoveel jaar opzegbaar is, zo wel door de sportbeoefenaar als door de sportvereniging. Beducht voor het gedeeltelijk ver lies van hun prerogatieven zijn de meeste Belgische sportfederaties, aangevoerd door de Koninklijke Bel gische Voetbalbond, in 't geweer ge treden. Op persconferenties en in re soluties verklaren zij zich mans ge noeg om hun eigen boontjes te dop pen. Zij betogen dat de prestaties van de atleten op de Olympische Spelen, de kwalificering van het Bel gische voetbalelftal voor de finales van het wereldkampioenschap en de uitmuntende verrichtingen van de Belgische wielrenners niet te danken zijn aan de staat, maar integendeel aan „degenen die sinds vele jaren hun inspanningen, wil en financiële middelen hebben ingezet om de Bel gische competitiesport op het niveau van vandaag te brengen." Zij wijzen dus iedere „staatsinmenging" af en omdat ze wel inzien dat er toch iets zal moeten gebeuren, hebben zij de oprichting aangekondigd vsn een Ge mengde commissie van afgevaardig den uit diverse sportfederaties om een nieuw statuut voor de sportbe oefenaar op te stellen. De opmerking dat de Belgische staat zo weinig heeft gedaan voor het bevorderen van de sport in het algemeen en van de competitiesport in 't bijzonder is stellig gegrond. Daaraan wordt trouwens het minde re presteren van Belgische atleten bij Olympische en andere internatio nale ontmoetingen toegeschreven Om althans hieraan wat te verande ren overweegt de minister voor Ne derlandse cultuur, die ook sport en vrijetijdsbesteding in Vlaanderen on der zijn bevoegdheid heeft, het in voeren van een zogenaamde staats- amateurisme voor de sportieve elite. Trainingsuren van topatleten zou den worden vergoed op basis van hun normaal arbeidsloon, 's Mor gens zouden ze hun gewone werk taak verrichten, maar de namiddag zouden ze middels staatstoelagen aan training kunnen besteden. De subsidiëring zou permanent zijn, dat wi) zeggen het hele jaar rond. Deze maatregel zou slechts van toepassing zijn voor een twintigtal topatleten, die een vrij hoge garantie bieden dat ze in internationale competities zoals de Olympische Spelen of we reldkampioenschappen de schiftings reeksen kunnen overleven. Andere begaafde atleten zouden beroep kun nen doen op studiebeurzen of „sport- vakantie", geïnspireerd door de beurzen en de vakanties waarover kunstenaars in België in bepaalde voorwaarden kunnen beschikken De Belgische minister heeft zich ook laten leiden door sociale overwe gingen. Het gaat, zo zegt hij, niet langer op van topatleten te eisen dat ze een normaal gezinsleven opoffe ren aan betere sportprestaties. Mo menteel is het dagschema van veel Belgische atleten niet zo aantrekke lijk: voor dag en dauw uit bed voor de oehtendtraining, een arbeidstaak van acht uur, 's avonds opnieuw training en nadien vroeg te bed. Men moet inderdaad gesneden zijn uit hard hout, om dat jaren vol te hou den. Op dit ministeriële plan hebben de grote sportfederaties tot dusverre nog niet gereageerd GRONINGEN (ANP) - De hengst Icarus, waarop Hes van de Wal (Haaren) ir, 1968 landelijk veelzij- d'gheidskampioen werd, is verkocht van de Duitser Jozet Neckermann zilveren medaillewinnaar bij de dressuur op de Olympische Spelen van Mexico. De prijs zou omstreeks vijftigduizend gulden bedragen. Icarus, een zoon van de drie kwart volbloedhengst Coridon uit de klassieke fokkerij J. Brouwer in Cornjum, werd door van De Wal destijds aangekocht als gezelschap voor een eigen veulentje, dat niet in die wei kon wennen. Het paard bleek vele capaciteiten te bezitten Jan Maathuis en de Duitser Al win Schoekmöhle waren erin geïnteres seerd als springpaard. Laatstge noemde kwam echter tot de con clusie dat Icarus beter geschikt zou zijn voor de military en interesseer de op zijn beurt Jozef Neckermann. (Van onze sportredacteur) BREDA Het Bredase college van b. en w. voelt er niets voor, nog lan ger financiële steun te geven aan de betalende voetbalclubs NAC en Ba ronie. Beide verenigingen ontvangen ofschoon de gemeente dat niet verplicht is, omdat de studiecommis sie haar taak vroegtijdig beëindigde de derde subsidie-uitkering en dan is het afgelopen. NAC en Ba ronie gaan de toekomst in zonder steun van de gemeente, „want" zo stelt het college in een preadvies aan de raad „Nu een structuurwij ziging (dus een sanering) niet kan worden verwacht, zien wij geen aan leiding om te voldoen aan de voor stellen tot het verlenen van meer fi nanciële armslag aan het betaald votbal in deze gemeente". Onmogelijk Het geloof in de onmogelijkheid van een sanering, putte het college uit wat men zou kunnen noemen een laatste reddingsactie. De poging werd ondernomen door wethouder J. van Bijnen die nadat de studiecommissie in augustus liet weten geen heil te zien in verder werk, contact zocht met NAC en Baronie teneinde na te gaan of er toch niet een oplossing gevonden kon worden. Na afzonder lijke gesprekken met vertegenwoor digers van beide clubs (medio vo rige maand, zo werd nu bekend) en een daarop volgende schriftelijke be antwoording van de besproken pro blemen, heeft na de studiecommissie nu dan ook het college de moed op gegeven. Zij het dat de motieven nog al uiteen lopen, want de studiecom missie schreef het falen toe aan de houding van b. en w. (een voorstel tot sanering achtte het college aan vaardbaar), het gemeentebestuur nu wijt de mislukking aan de clubs. Wat dat laatste betreft: NAC liet aan dui delijkheid niets te wensen over, want in de in de leeskamer van het ge meentehuis gedeponeerde correspon dentie kan men zien dat deze vereni ging op de vraag of er bereidheid be staat om te komen tot een fusie, kort en bondig meldt: „neen". NAC wei gert en secretaris Speekenbrink be vestigt ons dat nog eens, absoluut alle verdere medewerking. Tenzij ja tenzij aan de verzoeken die het college niet kan inwilligen en op welke punten wellicht ook het Ba ronie-bestuur van mening zal ver schillen, wordt tegemoet gekomen. En daarmee draait de saneringspro- blematiek nagenoeg in hetzelfde krin getje als jaren geleden. Alleen: NAC lijkt wat grimmiger geworden (een absoluut „neen", waar vroeger ruimte was voor „even tueel wel, waarom niet?"), Baronie wat veeleisender (in het verleden een bescheiden erkenning voor de machtspositie van NAC, nu het stand punt dat van beide clubs evenveel bestuursleden zitting moeten heb ben in een nieuwe vereniging, de FC Breda). Reacties NAC heeft dus nogal „hard" gere ageerd op de verzieningspoging van wethouder Van Bijnen. In de corres pondentie vindt men het volgende vraag- en antwoord-beeld: „Is NAC bereid mee te werken aan een fusie NAC-Baronie?" Antwoord: „Neen". Vraag: „Is NAC bereid mee te wer ken aan de oprichting van een FC Breda?" Antwoord: „Neen". Het motief (de bezwaren): 1. Deze vorm kent geen amateurstaart en komt niet in aanmerking voor toto- uitkering. Vraag: „Indien niet wordt gekomen tot een FC wat moet dan de gemeente doen aan financiële steun?" Antwoord: „Zie toelichting volgende vraag". Vraag: „Ziet NAC voor de eerste vijf jaar mogelijkhe den om zonder steun te blijven draaien?" Antwoord: „Neen. Behal ve als: er geen vermakelijkheidsbe last meer betaald hoeft te worden, het onderhoud van de terreinen voor rekening van de gemeente komt, de WETHOUDER J VAN BIJNEN we konden niet anders clausule van f 16.000 met betrek king tot het terrein komt te verval len". Vraag: „Hoe zou het bestuur van een FC Breeds geformeerd moe ten worden?" Antwoord: „Niet van toepassing." Vraag: „Kan NAC al ternatieven op tafel leggen voor sa nering betaald voetbal Breda?" Ant woord: „Oprichting van een overkoe pelend orgaan, bijvoorbeeld stichting, ter behartiging van het betaald voet bal met deelname van gemeente, be- drijfselven en middenstand". Vraag: „Hoe denkt men het bedrijfsleven te interesseren?" Antwoord: „De werk gevers zouden een vast bedrag per werknemer kunnen betalen". Het bestuur van Baronie, goot het antwoord in een iets andere vorm en liet het college weten: „Er is be reidheid om mee te werken aan een FC onder de voorwaarden: a) indien van andere zijden de ga rantie wordt gegeven dai een FC levensvatbaarheid heeft, b) naast de FC geen andere semi-profclub dan wel profclub komt, c) vergoeding. in verband met overdracht Baronie spelers aan FC Breda, d) zodanige jaarlijkse subsidie voor de duur van acht jaar dat de reëele mogelijkheid bestaat om Baronie op te werken naar de eerste klas, e) garantie dat de vereniging aan „De Blauwe Kei" kan blijven spelen, met gemeente lijke steun voor onderhoud". Als algemene punten voert Baronie aan: 1. Baronie wil, als dit alles ge realiseerd kan worden, terug naar de amateurs, 2. Onder een FC verstaat het bestuur een nieuw op te richten semi-profclub of profclub ontstaan door de inbreng van de betalende afdelingen van Baronie en NAC. 3. Het bestuur van een FC zou ge vormd moeten worden door een ge lijkwaardige inbreng aan bestuurs leden van Baronie, NAC, industrie en gemeente. 4. Alternatieve moge lijkheden niet Baronie niet. Andersom „En met deze gegevens", zucht sportwethouder J. van Bijnen teleur gesteld, „konden wij niet anders dan wat we gedaan hebben. Ons college is van mening dat er pas gesubsidi eerd kan worden als er gesaneerd is." In het preadvies staat letterlijk: „Het college is van oordeel dat noch het rapport van de commissie betaald voetbal, noch het rechtstreekse con tact van een lid van ons college met de beide besturen, voldoende aandui ding hebben opgeleverd voor de mo gelijkheid van een aanvaardbare sa nering van het betaald voetbal in Breda". Wethouder Van Bijnen zegt het bij zonder jammer te vinden dat het zo gelopen is. Hij maakt, nu het werk van jaren geen streep gevorderd blijkt te zijn, een teleurgestelde in druk en spreekt voor de zoveelste keer de hoop uit dat het allemaal toch maar ooit goed mag komen. „Ma dan zullen de clubs de zaak toch wel anders moeten benaderen. Zo kan het echt niet". Of dat op korte termijn gaat gebeuren, valt ze ker bij NAC te betwijfelen. De stem van secretaris Frans Spee kenbrink klinkt fel wanneer hij op merkt: „Onze interesse is helemaal over als wij, wat nu het geval is, geen garantie krijgen van de ge meente. NAC peinst er niet over te saneren als het niet weet waar het aan toe is. De gemeente geeft ons geen enkel houvast. Het college vindt dat er eerst gesaneerd moet worden voor er subsidie kan komen, maar wij stellen het precies andersom. Eerst hulp, dan saneren. En wat dan voor ons ook nog een zwaar wegend punt is geweest, was het feit dat Ba ronie de laatste jaren alle goede spe lers verkocht. Wat hebben wij in 's hemelsnaam aan een partner als Baronie? Wat moeten wij zoeken bij die club? F jonie heeft ons intussen niets meer te bieden". Het commentaar van Baronie op deze ontwikkeling, was kort. Secre taris Mulders: „Ik geef liever geen reactie. Officieel weten wij niet hoe het college over onze laatste brief denkt. B. en w lichtten er ons niet over in, zodat ik het moeilijk vind commentaar te leveren. Wel kan ik zeggen dat Baronie teleurgesteld is aver de afloop zoals u die schetst. Wij hebben vanaf het begin mede werking willen geven". Volgende week donderdag, zal de Bredase gemeenteraad de situatie iin en van het Bredase voetbal behan delen. PETER HEERKENS

de Stem | 1969 | | pagina 17