Akkoord met guerrilla-organisaties is: StemmenoYerwicIit <~|fgr©ter dan in '65 HUURSUBSIDIE Hema Wat ieder meisje voor het huwelijk moet weten ©ver 'kaas uit het vuistje'. V.8. en Canada ook op Europese veiligheidsconferentie 1.50 JOHN LINDSAY BURGEMEESTER NEW YORK Nieuwe Britse ambassadeur Surinamer bisschop Paramaribo Deense militaire geheimen in links blad 25 miljoen Zwarte Beertjes Kuerillaleider gedood Staking in steenfabriek oo^59°V Republikeinen rial) Huurheffing Tien solisten voor songfestival Strijd langs Suez-kanaal AANVALLEN REPRESAILLE CHAMPAGNE-FUSIE In Brazilië BUITENLANDSE ZAKEN Bartex is dë fijnste snëlscheercrêmë die ik. ken. En nog de voordeligste ook- Eis: 3 jaar voor bezit hasjiesj WEER TWEE VLIEGTUIGEN GEKAAPT It] I I DE STEM VAN DONDERDAG 6 NOVEMBER 1969 17 OVERWINNING" LIRANON ii -A (Van onze redactie buitenland) NEW YORK De republikein (maar in deze verkiezingen als onafhankelijke liberaal opere rende) Jobn Vliet Lindsay (48) herkozen als burgemeester van New York. Lindsay ver sloeg niet alleen door zijn eigen partij gelanceerde tegenkandi daat Marchi, maar ook de veel besproken democratische kan didaat Procaccino, de man die zoveel harde taal aan het adres van het opstandige deel der na tie richtte. Het stemmeno verwicht van Lindsay op zijn naaste rivaal (Pro caccino) was aanzienlijk groter dan voor het eerst en met succes naar „op één na zwaarste Amerikaanse ambt" reikte. Voor Lindsay betekent dit een grore prestigewinst, niet onbelang rijk met het oog op zijn politieke toekomst. Lindsay is uitgegroeid tot een nationaal bekend politicus en men ziet in hem een toekomstige kandidaat voor het presidentschap of minstens voor het vice-presi- dentschap. Tijdens de laatste con ventie van de Republikeinse Partij in Miami werd hij „getipt" als Nixons „running mate". Naar men meende om het industriële noorden en oosten wat gunstiger ten op zichte van Nixons kandidatuur te stemmen. Nixon hechtte echter meer waarde aan de steun van het conservatieve zuiden en koos Spiro Agnew. New York was overigens niet de enige plaats waar verkiezingen werden gehouden. Verschillende gouverneurs- en burgemeesterzetels moesten worden bezet. De republi keinen behaalden enkele belang rijke overwinningen. Anderzijds werden ook uitgesproken „reeht-en- orde-kandidaten beslist teruggewe zen, zoals in Cleveland, waar de ne gerburgemeester Carl Stokes zich wist te handhaven en in Pittsburgh waar de onafhankelijke demo craat Peter Flaherty de reeht-en- orde-propagandist John Tabor ver sloeg. In Detroit daarentegen won .harde-iijn-man" Roman Gribbs, een sheriff. De spectaculairste overwinning van de republikeinen werd geboekt in Virginia waar een einde werd gemaakt aan een bijna een eeuw stand gehouden hebbende demo cratische „gouverneursdynastie" De Republikeinse Partij heeft nu 32 van de 50 gouverneurszetels in han den. Hoewel de verkiezingsstrijd in vrijwel alle betrokken steden en staten zich heeft toegespitst op de „recht-en-orde-kwestie", valt uit de uitslagen moeilijk op te maken hoe de Amerikanen daar nu precies over denken, al vormen New York, Cleveland en Pittsburgh volgens waarnemers wel een aanwijzing (VERVOLG VAN PAGINA 1) Als ervan wordt uitgegaan, dat een zesde of eenzevende deel van het bruto-inkomen kan worden ver woond, zou voor de onderstaande in komens de huur als volgt zijn: bruto-inkomen (incl. vak.- p. j. aan itoeslag, maar zonder kin- huur te derbijslag) per jaar besteden: minder dan f 6500,- p.j. f 900,- van f 6.500,- tot f 7.500,- f 1000,- f 7.500.- tot f 8.500,- f 1150,- f 8.500,- tot f 9.500,- f 1300,- f 9.500,- tot f 10.500,- f 1650,- f 10.500,-tot f 11.500,- f 1800,- f 11.500,- tot f 12.500,- f 2000,- f 12.500,- tot f 13.500,- f 2200,- m f 13.500,- tot f 14.5Ï0,- f 2300,- f 14.500,- tot f 15.500,- f 2500. ft. Het verschil tussen de hoogte van de huur en de norm van eenzesde of pnzevende van het inkomen hoeft folgens de raad niet volledig te wor sen gecompenseerd. Geadviseerd Jordt het verschil gedeeltelijk te compenseren en wel tot 90 proeent |oor mensen met een inkomen be Beden f 6500,- per iaar en tot 60 pro cent voor mensen met een bruto-in komen tussen f 13.500 en f 15.500 per jaar. De huurbijslag zou minimaal op f 120.- per iaar en maximaal op f 900,- per jaar bij een inkomen tot f 9500,- en f 600,- bij een inkomen hoger dan f 9500,- per jaar kunnen zijn (ADVERTENTIE) Haal het even bij de drogist. Modewol de Paris Luxe modewol met shet- land-uitspinning, vooral ideaal voor dames- en herenkleding. Scheerwo met synthetische vezel voor extra glanseffect. 14 kleuren, O H 200 gram Sportwoi extra Ui Sterke 4-draads-wol voor sportieve kleding, zuiver scheerwol in 16 kleuren 0% KsJ 100 gram (Van onze radio- en t.v.-redacteur) HILVERSUM De commissie, die de voorbereiding voor het nationale songfestival 1970 ter hand heeft ge nomen, heeft uit de door de grammo foonmaatschappijen voorgestelde so listen het volgende tiental gekozen: Conny Vink. Sandra Reemer, He len Shepherd, Ben Cramer, Frits Lambreghts, Bonny St. Clair, Tony Anderson, loke Bruys, D. C. Lewis en de Hearts of Soul. Mochten artiesten door onvoorzie ne omstandigheden niet aan het songfestival kunnen deelnemen, dan zullen Ine van der Berg en het duo Rikkert Zuiderveld en Elly Nieman voor hen invallen. Elke solist (e) zal nu met zijn (haar) tekstdichter en componist drie nieuwe liedjes instuderen. ADMIRAAL b.d. NIKOLAI V Isat- sjenkov voormalig commandant van de Russische marine, is op 67-jarige leeftijd na een langdurig ziektepro ces overleden aldus het blad „Rode Ster". IN DE Noordfranse stad Cambrai heeft de politie een moeder van 11 kinderen aangehouden, nadat in de woning van het gezin de man dood was aangetroffen. Hij was met een geweer doodgeschoten, DE ZAMBIAANSE regering zal de kopermijnen in het land waarschijn lijk op 1 januari 1970 nationalise ren. OP UITNODIGING van de groother tog en groothertogin var. Luxemburg zullen koningin Juliana en prins Bernhard van 13 'ot en met 16 mei 1970 een staatsbezoek aan Luxem burg te brengen. De raad heeft een sterk verdeeld Bvies uitgebracht over de huurhef- Spigen die zouden moeten worden -jlebevcn van mensen die op grond van hun inkomen te goedkoop wo nen. Minister Schut zal het advies fan de meerderheid zeker niet vol gen. De meerderheid van de raad meent, dat een heffing geheven moet wor den boven de huur van mensen die eigenlijk te goedkoop wonen De raad denkt daarbij aan zo'n heffing bij een huur van minder dan f 1500,- per Jaar en aan een inkomen boven 15 000,- per jaar. De heffing zou over een inkomen van ten hoogste f 24.000,- per jaar berekend moeten worden ^1P| raad voor de volkshuisvesting Beft minister Schut verder geadvi- ■erd een nieuwe bijdrageregeling f?' r de doorstroming vast te stellen. Minister Schut zal hierover volgende ^®ek nadere mededelingen doen. DEN HAAG (ANP) Koningin Elizabeth van Engeland heeft haar goedkeuring verleend aan de benoe ming van sir Edward Tomkins (54) momentee] gezant van de Britse am bassadeur te Washington, tot ambas sadeur in Nederland. De heer Tom kins za] de huidige Britse ambassa deur sir Peter Garran opvolgen, die zich in januari uit de diplomatieke dienst zal terugtrekken. PARAMARIBO (KNP) Pater A. Zichem cssr, kapelaan van de St.- Boniface -parochie van Paramaribo, is benoemd tot bisschop van Para maribo. De nieuwe bisschop is 36 jaar oud en Surinamer van geboorte. Hij volgt mgr St Kuypers cssr op, die vanwege zij-n leeftijd met emiriaat gaat. De nieuwe bisschop studeerde op Curagoa en later gymnasium en filo sofie en theologie bij de redemptoris ten in Nijmegen en Wittem. Na zijn priesterwijding in Paramaribo op 14 augustus 1960 studeerde hij in Rome kerkelijk recht Hij doctoreerde in 1965 waarna zijn benoeming volgde in Suriname als kapelaan van de St.- Bonafice-parochie. (Van onze redaetei buitenland) BEIROET/TEL AVIV Libanon heeft de besprekingen in Cairo met de Palestijnse guerrilla-organisaties met een „eclatante overwinning" afgesloten. Dat was de overheersende menine in de Libanese hoofdstad. w?r de officiële tekst van het akkoord nog steeds niet bekendgemaakt is. Naar verluidt hebben de Palestijnse commando's niet één vaste basis gekregen en moeten zij zelfs een gebied in Zuid-Libanon ge heel ontruimen. De commando's mogen ook niet schieten op Israël vanaf Libanees grondgebied. Alle vluchtelingenkampen en corainan- mando-organisaties in Libanon blijven onder gezag van de Libanese regering. Drie dagen na het akkoord van Cairo was de Syrisch-Libanese grens nog steeds gesloten. Slechts Jordaan se vrachtwagens mogen passeren, die in Beiroet geloste goederen vervoe ren. Israëlische straalvliegtuigen hebben gisteren Egyptische militaire doelen aangevallen in de zuidelijke sectoi van het Suezkanaal. Een woordvoerder zei dat de aanval gericht was tegen hetzelfde gebied waar eerder op de dag Egyptische aanvallers het kanaal waren overge stoken en een Israëlische patrouille in een hinderlaag gelokt hadden. Hierbij zijn twee Israëlische militai ren gedood en twee gewond, terwijl een vijfde vermist wordt en vermoe delijk door de aanvallers gevangen genomen is. De woordvoerder zei dat alle vliegtuigen veilig op hun basis waren teruggekeerd. Onder de aange vallen doelen bevonden zich Egyp tische versterkingen, vooruitgescho ven posten en mortierstellingen. Volgens de woordvoerder zijn de Israëlische vliegtuigen omstreeks 14.30 uur plaatselijke tijd opgestegen, meer dan zes uur nadat de Egypti sche aanvallers het kanaal waren overgestoken op een punt ongeveer tien kilometer ten noorden van Port Tewfik, in de zuidelijke sector van het kanaal. De woordvoerder ontkende dat een Israëlische officier en acht manschap pen in de Egyptische hinderlaag ge sneuveld waren, zoals door de Egyp- tenaren beweerd. Egyptische mortieren op de wes telijke oever van het kanaal bleven onafgebroken vuren, waarschijnlijk om de terugtocht van de aanvallers te dekken. Zoals bekend heeft een Egyptishe militaire woordvoerder in Cairo ge zegd dat een Israëlische officier en acht manschappen gedood zijn bij de aanval van Egyptische overvallers op een Israëlische patrouille. Hij zei dat een gewonde Israëlische mili tair gevangengenomen was en dat alle Egyptische overvallers veilig zijn teruggekeerd. De woordvoerder zei niet hoeveel man aan de overval hebben deel genomen. Volgens hem was de over val „een van de moedigste operaties geweest die bij daglicht zijn uitge voerd". Verondersteld wordt dat de aan val een represaille is geweest voor de vlucht van een Israëische Mirage- Straaljager gisteren over Cairo, waar bij op betrekkelijk geringe hoogte de geluidsbarrière werd doorbroken, met als gevolg dat in Cairo vele ruiten zijn gesneuveld. KOPENHAGEN (Reuter) De Deense politie heeft bij een drukke rij in Kopenhagen het zetsel van een tijdschriftartikel in beslag genomen dat vertrouwelijke militaire inlich tingen zou -ievatten. Het artikel zou vrijdag verschijnen in het uiterst linkse tijdschrift „Politisk Revy". Dinsdagavond hebben leiders van de inlichtingendienst met de minis ters van defensie en justitie gecon fereerd over een artikel in een pro- Noord-Vietnamblaadje, „Vietnam- solidariteit". waarin de plaats van zes militaire communicatie-centra werd aangegeven. Toen de politie bij de uitgever van het blaadje ver scheen om het nummer in beslag te nemen, bleek dat alle exemplaren al verspreid waren. w IS PARIJS (AFP) De grootste twee Franse champagnefabrikanten „Moeët et Chandon' en „Mercier" hebben tot een fusie besloten, Eerstgenoemde firma verkocht vorig jaar 10 miljoen flessen. „Mercier" had een omzet van vijf miljoen fles sen. De merken zullen afzonderlijk blijven bestaan. (ADVERTENTIE) Jumperwol 'n Sterke, modieuze woi voor sportief of juist stijl vol gebreide kleding, breit goed uit. Zuiver scheerwol in m 15 kleuren, O hO 100 gram Modewol London extra 'n Fijne, sportieve brei- wolvoor héél lage pni®; half synthetisch, nan scheerwol, 16 kleuren, "T 100 gram-•* Babydralon Heel zacht en sterk, linn en luchtig, kan niet krim pen of vervilten - mag in wasmachine en cent fuge. 5 kleuren, 50 gram ^SAO PAULO (AFP) Een reeds gezochte Braziliaanse guerilla- leider, de 58-jarige Carlos iVTarighela 9 Sao Paulo in een vuurgevecht "iet de politie gedood Hij werd be- ^■höiiwd als degene die de recente ^»voering van de Amerikaanse am- «yssadeur Burke Elbrick had geor- j^Pniseerd. ■iBehalve Marighela werden drie an zijn medestanders, onder wie een wouw neergeschoten Een politie- jjjap kwam om het leven en een K*lcier vad de veiligheidsdienst werd ©wond. Pn (ADVERTENTIE) Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. MetHarmisol van mijn drogist. De moderne voorlichting schijnt wel eens te vergeten dat er méér in een huwelijk is dan sex. Menig meisje weet op haar trouwdag alles over de man-vrouw verhouding, ze kent haar Trimbos en Van Emde Boas uit het hoofd—maar wéér is het stan daardwerk'Der Kase aus der Faust' van Prof.Dr. Schniezhagel? Juist. Na de wittebroodsweken gaat zo'n verse echtgenoot de keuken in, pakt de kaas en snijdt er een dikke plak af.'Wat dóé je in de keuken? Die kaas is voor morgenochtend! roept het vrouwtje. Ze weet niet dat mannen soms bezeten zijn van een drift-naar- een- hartig-hapje. O, moeders, licht uw dochters toch voor! Tijdens een receptie in Amsterdam is gisteren het 25 miljoenste „Zwairte Beertje" gepresenteerd. Als 25 miljoenste werd het bock „De Naakte Aap" geboekstaafd. Schrijver Desmond Morris bekijkt hier de (Nederlandse) omslag van zijn boek. BRUSSEL (ANP) Nederland blijft op het standpunt staan, dat de Ver. Staten en Canada moeten deel nemen aan een Europese veiligheids- conferentie en dat een dergelijke conferentie goed moet worden voor bereid en enig succes moet beloven, aldus heeft de directeur-generaal po litieke zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken, jhr. mr. J. A. de Ranitz, gisteren in de speciale bijeen komst van de NAVO te Brussel ge zegd. Sprekend over het slotcommu niqué van de vorige week te Praag gehouden conferentie van landen van het Warschau-Pact zei de heer De Ranitz dat het communiqué twijfels oproept. De manier waarop de Sovjet-Unie de deze maand in Helsinki begin nende besprekingen bij de Ver. Sta ten over beperking van strategische wapens aanpakt, kan misschien een aanwijzing zijn van wat de Sovjet- Unie wil Dat kan ook blijken uit h,et Russische beleid in de ontwa peningscommissie van 25 landen te Genève. aldus de heer De Ranitz. De heer Dt Ranitz zei voorts dat volgens de Nederlandse regering de ministersbijeenkomst van de NAVO op 3, 4 en 5 december te Brussel duidelijk openbaar moet maken, wel ke concrete punten voor bespreking met de Oosteuropese landen in aan merking komen. In conferentiekringen werd ver nomen da-t daarbij de gedachten uit gaan naar een evenwichtige vermin dering van de bewapening, alsme de naar concrete verbetering van de algemene en menselijke situatie in de verhouding tussen Oost- en West-Duitsland en in Oost- en West- Berlijn Andere punten zouden het uitwisselen van waarnemers bij mi- 'itaire manoeuvres en plaatsen van oermanente waarnemers op strate gische plaatsen, zijn b.v vliegvelden n knooppunten van wegen. De heer De Ranitz vond de voor cellen, die in landen van het War- ichau-Pact voor een agenda van de reiligheidsconferentie hebben ge- laan, niet voldoende. (ADVERTENTIE) DEN HAAG (A.N.P.) Drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag ge- eist tegen een 28-jarige Turk, we gens het in bezit hebben van hasjiesj. De Turk was op 25 april in Den Haag aangehouden. Hij had toen 61 pakjes in -eliofaanpapier verpakte hasjiesj bij zich Hij ontkende ooit hasjiesj te hebben verhandeld. OUDE-PEKELA A N.P.) De circa 50 personeelsleden van de steenfabriek Strating n v in Oude- Pekela, die dinsdagmorgen voor één dag het werk neerlegden omdat ze meer loon willen hebben, zullen voor onbepaalde tijd in staking gaan De directie van de steenfabriek is hijeen gewees1 om de toestand te be spreken, maar was van oordeel dat op de eisen van de werknemers niet kan worden ingegaan. EEN ARRESTANT, die zich voor een medisch onderzoek in het ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amster dam bevond is ontvlucht. De man, de 31-jarige Willy de B was gede tineerd in de strafgevangenis in Haarlem. Vrienden, in dit tijdperk waarin betuttelaars en betuttelden elkaar bij voortduring in de haren vliegen, en de ene demonstratie de andere sta king op de voet volgt, worden de meer gewone dingen snel uit het oog verloren. Hoewel ze niet minder be langrijk zijn. Zoals.... .de eerste sneeuwvlokken die reeds op het Verenigd Koninkrijk zijn neergedwarreld. Tekenen aan de wand! Heden ik, zegt de Brit nu, morgen gij. Het is het sein om definitief over te schakelen op het winterprogram- ma: lange, gezellige avonden-met- ean-spanmend-boek, anti-vries, lei dingwater aftappen (en vergeet d-e geiser niet!), warme glacés en wan ten, winterjassen en shawls te voor schijn halen, verlanglijstjes, pakpa pier en rijmtalent en als min of meer geëngageerde westerling denken aan de (w)arme landen! Rotterdammers weten wat van za ken-doen af, maar in Nijmegen ook, dat heeft Feijenoord wel gemerkt. Maar in Nijmegen zullen ze, mét hun naaste oosterburen, denken: Was sich Hebt, das NECkt sich! Ook staking en ruzie op de Eind- hovense Sociale Academie. Zou het een asociale academie zijn Drie procent, zo op het eerste ge zicht geen erg ferME TAAL, maar misschien wel verstandig. U hebt het gisteren kunnen lezen: de Italiaanse modegoden in Florence propageren voor de volgende zomer maxi. Dames, ik zou me er maar niets van aantrekken. Of nee, heel weinig. Weet u overigens dat er een meer dan hemelsbreed uerschü is tussen een heel goed, lang diner en bijvoor beeld een patatje met een nasibal Hetzelfde verschil als tussen een ma ximaal en een minimaal. „Geachte president, ....wilde ik deze gelegenheid te baat nemen om in alle plechtigheid mijn streven naar een gerechtvaardigde vrede opnieuw te bevestigenhoogachtend, Ri chard Nix'on." „Mr. president, Ons Vietnamees volk is de vrede diep toegewijd, een echte vrede met onafhankelijkheid en vrijheid... hoogachtend, Ho Tsji Minh". Vrede en vrede ig kennelijk twee. Dat is tussen haakjes ook wat, dat die Kamercommissie behalve de bloedproef ook nog de ademtest wil ingevoerd zien. Ik kan me levendig voorstellen dat menigeen van schrik de adem inhoudt. Als je het dan maar lang genoeg uithoudt Met deze u moet toegeven wijze raad neem ik afscheid. Tot morgen. MERIJN MIAMI (Rtr) Twee lijn- vliegtuigen, een uit Brazilië en een uit Nicaragua, zijn gedwon gen naar Cuba te vliegen Een straa'vliegtuig van „La- nica", de nationale luehtviart- maatschapph' van Nicaragua, was op weg van Managua naar Mexi- co-Stad, toen de nil"ot de con troletoren berichtte dat hii door mannen met vuurwapens was gedwongen koers te zetten naar Cuba. Een ui» Europa komend toestel van de Brazi'iaanse maa schap pij „Varig" met 99 inzittenden is tussen Buenos Aires en San tiago eveneens gedwongen naar Cuba te vliegen. Er waren vijf kapers. De luchthavenautoriteiten van Georgetown hadden de twee ka pers aan boord van het vliegtuig uit Nicaragua bijna verschalkt. Gewaarschuwd dat het toestel een tussenlanding zou maken, deden de autoriteiten alles om de kapers de indruk te geven, dat zij al op Cuba waren geland. Zo werden a'Ie Engelse opschrif ten bedekt De onzet gelukte in zoverre dat een der kapers die het toetsel ver'aten had werd ontwapend voordat hij zich reali seerde dat hij niet op Cuba was. Zijn metgezel weigerde echter het toestel te ver'aten Door een stewardess met de dood te be dreigen. wist hii gedaan te krij- gen.dat de politie zijn kameraad vrijliet en dat de brandstoftanks werden gevuld. I

de Stem | 1969 | | pagina 13