koopster BERAAD IN Z.W.-NEDERLAND Regionale aanpak verwerking huisvuil in studie Nu al veel taken voor krachtige burgemeester Wathebje aan een dure automobiel als er geen Mercedes-service achter staaf Arts gaf valse recepten RKERS E BAERENDS Gewoon'teinde,weet jewel. flmtOtta Televisie papier voor uw -pen Verdachte branden in Beierse gestichten mannelijke jrbewerker lubberfabriek en Zn. oninginrichting koster-^ AXEL «fi „sonor'i Zeeland W.-Brabant Definities Kandidaten in ?t vizier Raden Zuid- Beveland 1969 N.V. GARAGE 'T WESTEN Nog slechts één postbestelling AAN B. KORSTEN Dagverpakking voor brood Wie verantwoordelijk? 7 DE STEM VAN WOENSDAG 5 NOVEMBER 1969 ;RK - TEL. 01804—4055 direkt of later d te worden tot t 50 Jaar. [Zaterdags vrij. Behoorlijk I ling. Goede sociale voor-1 ier. 6 november a.s. in |e schelde. Bergen op Zoom 16.00 uur, 19.00 tot 20.00 1 werk als i/of halve dagen Breda - Tel. 35383 Te koop Fi: lichtblauw. 6 uur 01600- Breda. it 600 '65, kleur Tel. 01600-36148,i •47592. Beatrïxstr Alle merkei In voorraad Breda. d en typen, sun l. Belcrum garsj Voor ce% bf bruikte auto trouwbaar i rag^e Breda 'trouwbare ge. d, naar een be- adres. Belcimj i. Geld te ko Breda, fina rt? Belcrum-gin nciert vlot. Volledige g: delen en ai garage. Bre arantie op ondtr -beidsloon. Beta :da. De grootste lergrootste garage, Bre voorraad, de J) service. Beien ïda. Ge1< dieningen ledereen ee zonder bor? gen voor a; len, woninj gaan trouw dringend n pen. Vraag uitvoerige i bus 1083, E •n krediet tot p 1 direct te verkrij anschaf van med jtextiel. Ook ziji en en allen die -ïeubelen willen 1 t gratis folder s inlichtingen bij pa [.otterdam. Lessen vba- um- i*20, 5eo- 10 ot 5 iü auiurtjiesseD vooi 1 Wij Vervolg- en losse lessen fï fonkelnieuwe V W 's Vooil slaagde leerlingen antMNg sus f.egen speciaal tariel iori|Schoo) ..De Central®' ■'eldmesmirpssen Bergen! Zt im: Huijbergsestr. 11, t foon 6132. Breda: Stati onsplein 6 tel 4871Ö. H# daal Boulevard 113. tel." rerneuzen- Di1kst.raal Hl 3394 Vakantie edes 200D iuxe 1968 00 Imca 1967 3 67, 230 150 1965 1967. met >6, odge "!ara- ica re tep wa- ook ga- elds- rden ge len on- In- eliik. 34a. in- ,bij ïve Fabrieksnieuwe Adria 1 ravans nw. model 1969 met torsievering en scfiwj kers, nu slechts f 2960, f contant rest op lange Tevens in onze showrofljl mod. Engelse tour- en «ff ravans merk Belmont en j Minster. Nu vanaf f 6.9»j Knuppe's Automobiel- en<* vanbedrijfBaarlesewegj* b, Chaam (N.-Br.), tel. 248. 250 if- nieu- don. cle- euw- eer nker- 'di uoo >p ers Verloren Weggelopen op 31 okt.J kater met witte bef en voetjes. Terug te bezorp.l Dubbele Poort 15, Hulst- V 3690. Huisdieren Te koop aangeboden herders, 7 weken, zwart en ingespoten. Moeder T van Blinde, Vreugde, bekende reu van de nr.^ Oud Gastel. Martens, straat 20, B. op Zoom- Huwelijken Kennismaking gezoeht heer uit goed milieu. - tot 55 jaar. Brieven 0^1 nummer 011501. ga- fl. vanaf '66 '65 1200.-. muit van. i4-*65- 17M nus Oüel 1950.- 1000- a'f '66-'67 >e 110 W farce- en L'66 VW '65- auto- fi- il- kerk. ïorin- 3oend Wij laten U graai ren waarom de NENT zo'n klini"1 naam heeft Ook voor het °P®® lijk geprijsde s° orgel (al vanaf f Jy bent U bij ons Stationsstraat 3 tel. 01155"!® Noordstraat 92- I TERNEÜZB^ tel. 01150" (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) BREDA/MIDDELBURG De meeste gemeenten in Znid- WeSt-Nederland beraden zieh op het ogenblik over de oplos sing van het vuilverwerkings- probleem. Vooral de methode van de vuilverbranding krijgt hierbij de voorkeur, boven de traditionele oplossing van bet storten of verwerken tot com. post. Door de hoge kosten die verbonden zijn aan de metho de van vuilverbranding zijn de gemeenten in overleg om het probleem in regionaal ver band aan te pakken. In Roosendaal heeft men als een van de weinige gemeenten in Neder land een Gondard-installatie, die het huisvuil tot compost verwerkt. Deze installatie voldoet echter niet hele maal omdat de samenstelling van het huisvuil in enige jaren sterk is veranderd. In het vuil bevindt zich meer plastic en glas dan de instal latie kan verwerken. Daarom bestu deert de gemeente Roosendaal de mogelijkheid om samen met de re gio-gemeenten (Hoeven, Oudenbosch, Etten, Rucphen, Oud- en Nieuw Gas tel, Steenbergen en Nieuw-Vosse- meer) een verbrandings-installatie aan te schaffen voor gemeenschap pelijk gebruik. Bovendien wil men tot een grotere samenwerking komen op het gebied van het ophaalmate- rieel. Ir. J. M. Hendrikse, directeur ge meentewerken in Roosendaal, ver klaart: „De verbrandingsmethode is de duurste methode van vuilverwer king en is economisch alleen ver antwoord voor zeer grote steden. In Scandinavië zijn echter verbran dingsovens ontwikkeld die regionaal betaalbaar zijn en die ook een goede zuivering bieden van de verbran dingsgassen". Een dergelijke installatie heeft bo vendien het voordeel dat zij zonder veel moeite kan worden uitgebreid omdat zij uit eenheden, units, be staat. Wanneer mettertijd zou blij ken dat de capaciteit van de oven te klein is, plaatst men er een unit bij. De prijs bedraagt 2 a 3 miljoen gulden. Over de bekostiging van een even tuele oven is ir. Hendrikse nogal optimistisch: „De rijksoverheid heeft veel belangstelling voor de vuilver werking in regionaal verband, zodat we er op rekenen dat we er geld voor los krijgen". Wanneer er een verbrandingsoven zou komen, kunnen de regio-gemeen ten tegen betaling van een bepaald bedrag per ton vuil hun vuil er heen brengen. Overigens zijn er nog geen beslissingen genomen. Men is nog bezig met het bestuderen van de voor- en nadelen van verschillen de manieren en bovendien wordt nog gezocht naar een goede organi satorische en juridische vorm voor regionale samenwerking. Een rap port hierover zal ir. Hendrikse nog dit jaar uitbrengen. Op Walcheren wordt het ophalen van vuil verzorgd door drie instan ties: de gemeenten Middelburg en Vlissingen en de firma Boon uit Sint-Laurens. Tot nu toe heeft men het vuil altijd naar een stortplaats gebracht. De gemeenten Vlissingen en Mid delburg zijn nu ook in overleg ge treden om in de toekomst tot een andere aanpak over te gaan. De firma Boon wordt over de resulta ten van deze besprekingen op de hoogte gehouden. Men verdiept zich o.a. in de mogelijkheid om het vuil af te voeren naar een compostver- werkende fabriek. De gemeente Mid delburg is van mening dat een ver brandingsoven uiteindelijk de enige efficiënte oplossing zal zijn. In Zeeuwsch-Vlaanderen verkeert het beraad over de regionale vuil verwerking nog in een erg pril sta dium. De gemeente Terneuzen heeft vrijblijvend inlichtingen ingewonnen over de aanschaf van een verbran dingsoven. In Hulst wordt het huis vuil opgehaald door de firma Boon, die ook het vuil in Sas van Gent en omliggende plaatsen ophaalt. In West-Brabant houdt de Stich ting Overleg en Informatiecentrum West-Brabant zich sinds enkele maanden ook bezig met het vuilver werkingsprobleem. Deze stichting staat onder voorzitterschap van bur gemeester ir. W. J. L. J. Merkx van Breda, terwijl de directeur van gemeentewerken van Bergen op Zoom, de heer E. A. B. van Vianen, adviseur is over de vuilverwerking. Men verkeert op het ogenblik nog in het stadium van informeren en bestuderen. Een uitvoerig rapport over dit urgente probleem zal over enkele maanden verschijnen. 1 ft f ■2»?v,"rV'-' 4-ï; - (Van een onzer verslaggevers) 's-GRAVENPOLDER „Wij zou den nu al moeten weten, wie de burgemeester van het toekomstige nieuw-Borsele wordt. Dat is nog wel zo belangrijk als het thema van de inspraak bij de definitieve be noeming van de burgemeester in deze nieuwe gemeente. Ik begrijp niet goed waarom de beslissing over de benoeming van een burge meester zo lang moet uitblijven. Grote gebeurtenissen en de her- Indeling is er toch beslist wel één van belang werpen haar scha duw vooruit. Een kandidaat-burge- meer de manager dan de burger meester van een krachtig type. vader, zou op dit moment al heel wat taken kunnen aanpakken, zich kunnen oriënteren, problemen be studeren waarmee hij straks als de herindeling een feit is te ma ken krijgt". Rustig, zonder veel ophef of pa- mek, brengt de heer E. Baerends, die voor de AR lijstaanvoerder in uieuw-Borsele is, zijn mening naar voren. Hij doet dit met het élan van de bestuurder en minder met ftet vuur van de politieke redenaar. Hij denkt en formuleert snel en cor- lect en komt vlug tot de kern van de vele kwesties die ik met hem bespreek in zijn grote, ouderwetse buis aan de Dorpsstraat te 's Gra venpolder. Dat ik hem typeer als bestuurder is niet zo vreemd. Sedert E. Bae- lends uit militaire dienst kwam, beeft nij secretarisfuncties gehad )n de besturen van christelijke or ganisaties Het begon bij de chris telijke plattelands jongerenbond, afet. Gelderland, en thans kent men hem in Zeeland als secretaris van Ge Zeeuwse CBTB Het snelle en correcte formulieren zal ook wel mede te danken zijn aan zijn eind- tedacteurschap van het blad „Ons longe platteland" Terugziend op de afgelopen jaren in zijn beroeps leven zegt hii- .Mijn leukste tijd" E. BAERENDS: „vanuit evangelie" In de politiek geldt hij, geboren m 1937 te Westervoort, als een jon gere. Als Zeeuw, zo geeft hij glim lachend toe, is hij een „kompas- kiekeling". Hij woont pas anderhalf jaar in de provincie. Het verbaasde hem, dat hij na die korte tijd op de AR-groslijst voor nieuw-Borsele werd geplaatst en nog groter was zijn verwondering toen hij tenslotte ais eerste man op de kandidaten lijst kwam. Het idee van gemeente lijke schaalvergroting verwart hem nauwelijks. „Ik woonde, voor ik naar Zeeland kwam, in Bennekom" vertelt hij. „Dat heeft 10.000 inwo ners, maar was niettemin een woonkern van de veel grotere ge meente Ede. Ik heb mij daar nooit over verwonderd. Ik vond tiendui zend inwoners erg weinig voor een zelfstandige gemeente. In Zeeland is een gemeente van die omvang al een flinke eenheid". Ziet hij dan geen problemen in de gemeentelijke samenvoeging van al le dorpen bezuiden de rijksweg in west-Zuid Beveland tot één nieuwe 6emeente? „Nou en of! Ik geloot Jat er heel wat komt kijken, eer de inwoners van al die dorpen, met hun verschillende godsdienstige overtui gingen, hun verschillende interesse maar zonder één duidelijk en groot centrum, het bewustzijn hebben, dat zij „Borselaars" zijn gewor den. Wij zullen kien moeten zijn op communicatie. In elk geval zal er een gemeentelijk voorlichtingsblad moeten komen, zodat iedereen weet waaraan gewerkt wordt en niemand opeens voor voldongen feiten staat. Het zal verder veel stuurmanskunst eisen om het evenwicht te vinden tussen industrialisatie en welzijn in deze gemeente. Daarbij wil ik „welzijn" graag wat nader definiëren dan nu veelal gebeurt. Het begrip houdt bepaald méér in, dan alleen de afwezigheid ran schadelijke rookgassen en van vervuild water in een industriege bied. Ik geef de voorkeur aan een ivelzijnsbegrip. dat ook de geeste lijke dimensies omvat. Wat is „welzijn" eigenlijk nog waard, als de mens voor een ruimer inkomen, voor een stel streekvoorzieningen c.d., persoonlijke waarden heeft roeten prijsgeven?" Dit is, vind ik, een benadering vanuit het evangelie. „Wat baat het mij indien ik alles won, doch schade leed aan mijn ;iel?" Vindt de heer Baerends, juist in Nieuw-Borsele, de tijd niet rijp voor een gezamenlijk programma van de christelijke partijen, in een poging vorm en inhoud te geven lan het begrip „welzijn", waarvoor intussen twaalf wetenschappelijke definities bestaan? De heer Baerends: „Zeer beslist! Ik ben echter realistisch genoeg am in te zien, dat het uitkomen met één lijst voor CHU, AR en KVP nu nog niet mogelijk is. Maar een afstemming van de program ma's zou al een heel ding zijn." Dat brengt hem weer bij de be stuurskracht in de nieuwe gemeen te Borscle. „Het zou zonder meer tragisch zijn", zegt hij, „als in de nieuwe raad, di -. 17 leden gaat tel len, alle tien partijen of groepen die zich voor de raadsverkiezing presenteren, vertegenwoordigd zou den worden. Over praktische samenwerking In de politiek, bijvoorbeeld door de confessionele partijen in Nieuw- Borsele valt nu nog niets te voor spellen. Ik vind het jammer, dat er alleen al voor de KVP drie afzon derlijke lijsten zijn ingediend. Sa menwerking is wat wij nodig heb ben geen versnippering, „Wat betekent uw geloof voor u in de politiek", informeer ik. De vraag overvalt hem niet. Baerends: „Mijn geloof is een duidelijke opdracht, namelijk om de evangelische gerechtigheid, en niet alleen de barmhartigheid, gestalte te geven in de wereld. Dat geldt voor mijn werk evenzeer als voor mijn eventuele politieke functie. Ik zie het zo, dat dit niet alleen een kwestie van persoonlijk beleven is, doch dat van werken in verbanden met anderen. Wij moeten de dingen activeren, doch ze blijvend critisch onderwerpen aan het evangelie. Natuurlijk maak je bij deze bena deringswijze fouten. Maar zonder het evangelie zou het erger zijn" TOM KOOPMAN Wat heb je aan een dure automobiel als de dealer voor zijn vak niet even vak-kundig is als de constructeur? Wat heb je aan een dure auto als uit de outillage van de dealer niet hetzelfde streven naar perfektie spreekt, als waarmee ook elk detail van de auto wordt vervaardigd en gemonteerd? Wat heb je aan een dure auto als de kwaliteit en de kwantiteit van de dealers niet bijdraagt tot dat gevoel van weergaloze veiligheid? Wat heb je aan een dure automobiel Oosiburg, Breedestraat 23 tel. 01170 - 22 55 37 West-Zeeuwsch- Vlaanderen (Van onze correspondent) OOSTBURG Door middel van een huis aan huis verspreide folder zijn de bewoners en bedrijven van West- Zeeuwsch-Vlaanderen op de hoogte gesteld van het besluit van de P.T.T. om het aantal postbestellingen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen van twee tot één per dag terug te brengen. Door deze maatregel, die getroffen is omdat het gebied zo dun be volkt is en hierdoor twee postbestel lingen per dag vele moeilijkheden met zich mee brengen, wordt enige vertraging in de aflevering van de poststukken verwacht, maar of hier bij zakelijke belangen in het geding komen, is op zo'n kort tijdsbestek nog niet te vertellen. De grotere be drijven maken immers alle gebruik van een postbus, zodat van vertra ging van de binnenkomende post wei nig hinder zal worden ondervonden. Met de uitgaande post ligt dit natuur lijk anders. Wat hiervan de gevolgen en eventuele nadelen kunnen zijn, moet nog afgewacht worden. De meeste particulieren kunnen begrip opbrengen voor deze maatre gel en geloven niet dat zij er in de toekomst enig nadeel van ondervin den. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG De Haagse officier van justitie, mr. dr. H. van 't Veer zal een vervolging instellen tegen de Haagse arts A. A. E. wegens over treding van de opiumwet. Hij wordt ervan verdacht er aan mee te hebben gewerkt, dat de overleden public re- lations-adviseur B. Korsten morfine kon krijgen op valse recepten. De arts schreef het recept op een andere naam dan die van de heer Korsten uit, aldus mr. Van 't Veer. Er is ook een gerechtelijk vooron derzoek gelast tegen dr. A. J. C. H„ thans voorzitter van de Gezondheids raad en destijds arts in Leiden, van Wie de heer Korsten patiënt was De officier van justitie deelde mee dat er een medische verklaring in de zaak Korsten is gevonden, die voor zien is van de handtekening van dr. H. en die onjuist is ingevuld. Het be treft een verklaring voor een arbeids ongeschiktheidsverzekering, die door de heer Korsten opzettelijk verkeerd zou zijn ingevuld. Deze twee kwesties zijn in het uit gebreide onderzoek in de zaak-Kor sten, ingesteld na het ontstaan van geruchten na de plotselinge dood van de public relations-adviseur, aan het licht gekomen, aldus mr. Van 't Veer. Ook het onderzoek van het gerechte lijk laboratorium is voltooid. Het on derzoek heeft aangetoond dat niets in het lichaam van de heer Korsten is gevonden dat wijst op het feit dat hij een morfinist was. Voor de dok ters van de Ursulakliniek, waai- hij overleed, was de heer Korsten een gewone patiënt, toen hij er werd op genomen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Gisteren is Co-op Nederland begonnen met een dag-ver pakking voor brood. De koper van brood kan bij koop nu aan de kleur van de verpakking zien of hij al of niet met vers brood te maken heeft. Iedere dag krijgt de verpakking zijn eigen kleur: maandag geel, dins dag rood, woensdag blauw, donderdag bruin, vrijdag groen en zaterdag oran je. Welke van de drie instanties, zo vraag ik en velen met mij zich af, kunnen hun handen in onschuld was sen bij de vele aanrijdingen op de kruising Raamsdonksveer-Oosterhout Maasroute,- Raamsdonk? In uw blad van 10 oktober onder streekjournaal werd er reeds op ge attendeerd. Is het Rijks Waterstaat Provinciale Waterstaat of de Gemeente, die hier schromelijk tekort schiet? Vrijdag j.L is er weer een ernstig ongeval gebeurd. Dit is weer zuiver een slachtoffer van de duisternis. Passagiers, die bij de Watertoren uit de bus stappen, staan ineens in het donker en durven haast geen voet te verzetten. Gewoon middeleeuws! Hoe kan aan een wei, die aan hoge eisen van veiligheid moet voldoen, de zo noodzakelijke verlichting nog ont breken? Vroeger zou men zeggen: dat is nou echt voor een ei de saus beder ven. Ik heb er maar een woord voor schande! RAAMSDONKSVEER C.P. LANGERWERF. MüNCHEN (AFP) In Beieren maakt de politie zich zorgen over een reeks branden in inrichtingen voor geesteszieken. De mogelijkheid van kwaadwilligheid wordt niet uitge sloten. Zaterdag woedde een brand in een psychiatrische kliniek voor vrouwen in Absberg bü Gunzenhausen. Maan dag brak opnieuw brand uit in het complex. De 150 patiënten konden bijtijds worden weggevoerd. Twee werken geleden werd te An- mühle bij Fürsteneck een tehuis door brand verwoest, dat sinds kort werd gebruikt voor de verpleging van debiele jongeren. Tevoren had de plaatselijke bevolking, onder leiding van de pastoor, fel tegen deze inrich ting geageerd. De pastoor is door zijn meerderen geschorst, niadat gebleken was dat de brand vermoedelijk was aangestoken. In de ban van de tévé. Haar ogen nemen gretig haar idolen op. Haar hart danst op het driftige ritme van de beat. Eindeloos. Eindeloos Als 't beeld maar niet meedanst. Want misschien is 't toestel zelf wel aan z'n eind. Of misschien is 't niet zo eindeloos geconstrueerd als 'n Aristona, waarmee bijna niets fout kan gaan. Het beeld blijft 'n bééld. Het geluid blijft zuiver envoi. Als u een toestel wilt dat 't einde is (weet u wel). moet u beginnen met op het merk te letten. Om dan uw keus te doen uit 28 Aristona types, kleuren of zwart/wit, palissander of noten, teak of hoogglans macoré. voor mensen die het goed bekijken, Zo'i 'a eindeloze constructie is typerend voor dileAristona-apparetemtóevisie, radio, bandrecorders,platenspelers,hifi/stereo-apparatuur.

de Stem | 1969 | | pagina 7