Het blijft een kwestie van bijblijven liütro diefstal Marihuana Vliegen Sigaren De Dromen- Lucky Luke: in de rechter Koken Vluggertje Lekker warm OPENSLAAN OF AANZETTEN a Kritiek Invloed SUSKE en WISKE Amuseren 'Frans): \ND I: AND II: '-•Sar "'<,rV Willi)! DE STEM VAN DINSDAG 4 NOVEMBER 1969 LVERSUM 3 240 M EN FM IV: 9.00 Nws. 9.02 Zing, Q lichte vocale muziekjes 1 0.03 Mengelmuze: nieuwe 1 laten met kritisch commen 11.00 Nws. 11.03 Muziek Een speciaal geval, waarin de te levisie oneerlijk was geweest, bleef bij drie van de vier onder vraagde hangen. Dat de camera ook kan liegen, be sefte een op de drie ondervraagden. Dit besef heerst vooral onder ge schoolden, mensen met een academi sche opleiding en jongeren. „Televi sie", concludeert Harris, „heeft een indruk gemaakt. Het gedrukte woord schijnt de mensen meer bij te blijven dat de gehoorde of bekeken vorm van journalistiek, hoewel televisie moeilijk te slaan is in directheid en betrokkenheid van de kijker". Hier zien we dus het merkwaardi ge verschijnsel dat televisie wel veel indruk maakt, maar dat het gedrukte woord het op den lange duur wint. Daar zijn enkele verklaringen voor te geven: onderwerpen op radio en televisie worden weer snel opgevolgd door volgende. De show gaat door. De luisteraar-kijker krijgt geen gele genheid na te denken of even te pau zeren of hij moet die vreselijke be wering naar de knop doen. De krant of het weekblad kan hij even neerleggen. Hij kan zijn eigen tempo bepalen en kan hem lezen of niet. De lezer kan in de krant begin nen waar hij wil. Zo begint de vrouw vaak achterin, bij de advertenties, terwijl de man 't „harde nieuws" het eerst consumeert. Bij radio en tele visie is men afhankelijk van het pro gramma. Toch zijn krant, radio- en televisie programma's aan kritiek onderhevig. Een rubriek van ingezonden brie ven kan in geen enkele krant ontbre ken. Radio en televisie kennen zo'n instituut nauwelijks. Ontevredenheid laadt zich door middel van ingezon den brieven naar medewerkers van 't medium of naar een krant. Alleen in Nederland kan men ertoe overgaan het lidmaatschap van een omroep vereniging op te zeggen. Dat geldt echter alleen voor Nederland, hoewel deze manier niet opgaat voor pro gramma's van de gezamenlijke ont moetingsprogramma's van de NOS. Dat het publiek niet alleg slikt, wat het voorgeschoteld krijgt, bewijzen proefuitzenddngen als Zo is bet toe vallig ook nog eens een keer, Hoepla, en de G.K. van 't Reve-Show. In de Verenigde Staten is veel kri tiek losgekomen na de verslaggeving rond de Democratische Conventie van het vorig jaar en de rellen die daarmee gepaard gingen. Ook een re portage van Brandpunt over de Haag se schilderswijken en de berichtge ving over de bezetting van het Maag denhuis riepen veel emoties op. Grof weg zou men kunnen stellen dat men reageert op onderwerpen uit krant, radio of televisie, wanneer sterk maatschappelijk gebonden problemen behandeld worden en wanneer be paalde waarden ter discussie komen. „De mensen willen het niet zien zoals het werkelijk is, maar zoals ze het willen zien". De gevolgen van dit verschijnsel kunnen 'n bepaald me dium, ertoe brengen z'n mening of be leid te wijzigen. De Vara heeft Zo is 't laten vallen en de VPRO deed het zelfde met Hoepla. Dit zou betekenen dat de invloed van d emedia op 't pu bliek kleiner is dan de invloed van het publiek oP de media. Verschillende verschijnselen onder steunen deze stelling: zo langzamer hand zijn er steeds meer groepen mensen die zich verzetten tegen de uitbreidingsplannen van Rotterdam. .Het Algemeen Dagblad, vroeger ge trouw de Rotterdamse autoriteiten steunend, zet nu ook vraagtekens bij deze expansiedrift. Wanneer een programma, dat een grote populariteit geniet, van het eer ste naar het tweede net verplaatst dreigt te worden, steekt er een storm van verontwaardiging op en de des betreffende omroepvereniging zwicht. Althans, enkele jaren geleden. NTS- Sport is sinds 1 oktober toch op het tweede net, maar dat komt doordat nu de meeste televdsiebezitters ook het tweede net kunnen ontvangen. Een voorbeeld uit het verdere ver leden: toen Charles Dickens, de En gelse romanschrijver, in zijn krante feuilleton de hehld liet sterven, kwa men er zoveel reacties van teleur gestelde lezers, dat de held tenslotte itenprogramma (17.00 - 17$ IEL NEDERLANDS 334 M Nws. 12.03 Gev. muz. (121® wkroniek) 12.55 Buitenland! -zicht 13.00 Nws., weerber, agklapper en SOS-berichten hippers 13.20 Tafelmuz. 14.™ .03 Symfonische muz. (15* VS.) 16.00 Nws 16.03 Beurs* 16.09 Pianomuziek 16.15 V.4 luisteraars 17.00 Nws., we* med Aansl.: Jazzmuzie» ws. 18.03 Popmuz. 18.28 Paan ritsl. 18.30 Franse les ofoonmuz. 18.35 Wegwijs wj' 1.40 Amus.muz. 18.45 Spon' 8.52 Taalwenken 18.55 Gra» muziek 19.00 Nws., weerb® 19.40 Grammofoonmuz. 19-' ile kroniek 19.55 Lichte ffl* Irammofoonplatenprogr. 24" >erichten en cultureel nieuw ev muz. (23.00 - 23.10 NWS- ws. 23.45-23.55 Ligging van® pen TIJDENS Nixons' offensief tegen het smokkelen van marihuana van Mexico naar Californië is de prijs daarvan gestegen tot 85 gulden per 30 gram, terwijl de vloeitjes 12 gul den per stuk kosten- Dat zijn de prijzen in Californië. New Yorkers schijnen twee maal zo veel te betalen. Zelfs voor deze actie begon overtrof de vraag het aanbod al. Ook het aantal arrestaties is geste gen tot zo'n 70.000 vorig jaar alleen al in Californië. Wat betreft het be lang van deze actie: ongeveer 80 procent van de Amerikaanse marihu- anaconsumptie wordt geteeld en ge smokkeld door de Mexicanen. De directeur van de Amerikaanse nationale gezondheidsdienst heeft ge zegd dat men niet en masse overgaat op zware drugs (heroïne). Dat zijn er slechts enkelen. Een andere auto riteit verklaarde dat marihuana geen verdovend middel is, dat over één kam geschoren moet worden met he roïne. Tegelijkertijd waarschuwde hij dat de zware straffen op gebruik van „pot" schadelijker zijn dan het ge bruiken zelf. „WAS je handen voor het eten - Je weet zelf wat je er allemaal mee hebt gedaan." Affiches met dit soort tek sten gaat de Engelse gezondheidszorg in scholen, op toiletten en in restau rants ophangen. Wat een ander aan plakbiljet vertelt, spreekt nog meer aan. Boven een bordje eten is deze tekst gedrukt.: „Dit gebeurt wanneer een vlieg op uw eten gaat zitten. Vliegen kunnen geen vast voedsel eten, dus om het wat zachter te maken braken ze er op. Dan stampen ze het braaksel erin, tot het een vloeibare massa wordt - gewoonlijk stoppen ze er enkele ba cillen bij om de juiste hoeveelheden te krijgen- Als het dan lekker en gesmolten is, zuigen ze het allemaal terug ter wijl ze waarschijnlijk op hetzelfde moment wat uitwerpselen laten val len. En vervolgens, wanneer zij gege ten hebben, is het uw beurt". De posters zijn ontworpen door een zekere Ross Cramer, meldt het Engel se zondagsblad The Sunday Times. Hij zegt ervan: „Je kunt het beter onomwonden zeggen dan dat je al lerlei soorten grafieken en foto's van opstijgende vliegen laat zien. Als je de mensen precies vertelt wat een vlieg doet, wanneer hij op het eten gaat zitten, spreekt het ze zo aan dat ze ervan kotsen". Twee volgende on derwerpen voor de affiches zijn waarschuwingen tegen het roken en geslachtsziekten. SIGARET!'ENROKERS die over stappen op sigaren, verwisselen het ene gevaar met het andere. Volgens twee artsen in de Verenigde Staten verkleinen ze de kans op longkanker, maar vergroten ze de kans op een koolmonoxidevergiftiging. Het gaat in eerste instantie alleen op voor die rokers, die diep inhaleren. Koolmonoxide, het giftige gas van kolenhaarden en uitlaatgassen van motorvoertuigen, verhindert dat de rode bloedlichaampjes zuurstof opne men. Hoge concentraties van dit gas doden iemand binnen enkele minu ten. Lagere concentraties kunnen ie mand langdurige hoofdpijn, ademha lingsmoeilijkheden en trillende of on vaste ledematen bezorgen. Dit is speciaal vastgesteld bij mensen die ernstig blootgesteld zijn aan uitlaat gassen, zoals politie-agenten op een druk kruispunt tijdens het spitsuur. O Lin Piao, kroonprins van Mao: „Wees niet bang voor de wanorde. De wanorde biedt slechts de moge lijkheid om de slechte elementen op te sporen." oensdag 5 november HILVERSUM 1 402 M A: 7.00 Nws. en ochtends»' 720 Socialistisch struaü» ereo: Lichte grammofoon*» 7.35 Van de voorpagina 14 Deze dag. VARA 8.00 N«>; ct. 8.20 Stereo: Lichte gra» .muz. (8.30-8.35 Van alle ma* iis, praatje voor de huisvrou Stereo: Klassiek pianoconc .35 Waterstanden 9.40 0 00 Lichte grammofoonmu® i/oor de kleuters 11.00 ifoor de vrouw 11.40 Ster ecital: klassieke muz. HILVERSUM 2 298 M .V: 7.00 Nws. 7.10 Het leven» 7 15 Op het eerste gen*; ke grammofoonmuz. met n TROS: 8.00 Nws. 8.11 bui» en thuis: verzoekplatenpi ie militairen (8 30 - 8.32 N 9.10 Gymnastiek voor de n 9.30 Voor de kleuters 685 tot vandaag compon» j. n werken, muzikale lez. 1 t le vrouw 11.00 Nws. 71® m, vedstrijdprogramma 11.45 Med. itionaal amusements- DE kookcursussen, die een Engel se vrouwenclub vorig jaar organi seerde, zijn zo populair geworden dat de club volgende maand weer een cursus begint. Voor man en vrouw geeft de vereniging enige simpele en practische lessen in het vervangen van zekeringen en verlengsnoeren.O weer uit de dood opstond. Uit heht Harris-onderzoek blijkt ten slotte nog dat tweederde van de 1600 ondervraagden vond, dat zij be ter geinformeerd waren dan vijf jaar geleden. Het is niet al te gewaagd te veronderstellen dat die cijfers in hoge mate ook voor Nederland op gaan. Voeg daarben dat 90 pet van het Nederlandse volk een televisie toestel heeft, van wie 85 procent het tweede net kan ontvangen. Een, tweede televisietoestel is al niet zo vreemd meer, vele gezinnen zijn al meer dan twee radiotoestellen aan wezig. Wat betreft de kranten is 't al geruime tijd zo dat men meent het niet met een te kunnen stellen. Met het stijgen van het aantal ont vangtoestellen en het aantal zend uren, blijkt in ons land (ook in ande re landen) de kijkdichtheid te dalen. Hieruit zou men kunnen concluderen dat de Nederlanders langzaam leren hun kastje te gebruiken in plaats dat zij zich laten gebruiken door het kast je. Immers, nu moet de nieuwigheid er wel af zijn. Het kan niet anders of de invloed van een volwassen pu bliek moet ook volwassen program ma's tot gevolg hebben. Om bij het begin terug te keren: het is niet zo merkwaardig dat een groot gedeelte vain het publiek de krant 't belangrijkste nieuwsmedium vindt. Televisie en radio in iets min dere mate) ig van nature gericht op het amusement van het publiek en niet in de eerste plaats op het geven van informatie zoals de krant dat doet. Om bij te blijven is alleen radio en televisie niet genoeg. Soms is de aan dacht van de luisteraar - kijker minder gespannen doordat bijvoor beeld iemand de kamer binnenkomt, waar hij zit te kijken. Dan mist hij een stuk informatie, die hij later in de krant kan naslaan. De krant heeft namelijk een specialiteit gemaakt van het geven van informatie met ont spanning in de vorm van strips en puzzels, terwijl televisiemensen zich moeten gaan specialiseren in 't bren gen van ontspanning met daarnaast ook informatie. Het Franse boulevardblad France Soir is een serie begonnen over het seksuele gedrag van de getrouwde man in Frankrijk. De Franse onder zoeker. Jacques Baroche. bevestigt de trouweloosheid van 'de Franse man. 90 Procent van de ondervraag de mannen gaven toe ontrouw te zijn. Hij ontdekte ook dat de snelheid van het moderne leven heeft veroorzaakt, dat vele Fransen hun vertroetelende maitresse inruilen voor een snelle daad. „Ik ben bang voor het voorspel in de liefde," zegt een zakenman, „het uitkleden van iemand wordt gewoon een handicap." E (2) E TEN LASTE IT NIET TE LEZEN VAL I 00 en 17.00 SCHOOL- SIE ?.50 NIEUWS) 'ELLES ltelevisie iSéE ET LES HOMMES )E KLEUTERS IMME a AIMER AAL ES EST a VOUS LUB DE MINUIT AAL IA AL EN WEER- HT PUNKT AIRPORT Hoe erg zoudt u het vinden, als uw voornaamste nieuwsbron een maand niet zou werken? vroeg ht Amerikaanse onder zoekbureau Louis Harris aan 1600 Amerikanen. 44 procent van hen zou het vreselijk vinden, als ze een maand geen krant zouden ontvangen. Een derde van hen zou het nieuws op de televisie missen. Het bureau Harris stelde het onderzoek in opdracht van het weekblad Time. Interessant is de uitkomst bij de vraag naar de be trouwbaarheid van de krant of televisie: 36 procent van de le zers van The New York Times geloofde wat dit blad schreef. Tweederde van de televisiekij kers vond dat dit medium het nieuws juist en volledig bracht. Tussen Haakjes, indertijd een nieuw geluid in een nieuwe lente. Een nieuwe winter staat voor de deur. Het groot geworden kind heeft een dikke duffelse jas nodig. In de jaszakken van Tussen Haak jes vindt u iedere dag Lucky Luke, Biggies en Suske en Wiske. De op gezette kraag zal af en toe misschien een beetje kriebelen. Uit de mouwen zal elke dag een andere aap komen. Het is in ieder geval niet de bedoe ling dat u iets op de mouw gespeld wordt. Wat u met deze pagina kunt doen? U kunt hem bijvoorbeeld on der uw jas stoppen. Lekker warm in de winter. ntreue frau (kleur) speelfilm 4aal met kommen- en weerbericht ilix austria naal naal en weer- ^HT ïn 54 bitte melden... irehscheibe dem zirkusleben (kleur) Tv-serie te sport-spiegel luitend: Kort nieuws ar wallace grosse Coupe". Een de zefilm van Roger Mars- en tussen gisteren morgen rna al en weer- icht t

de Stem | 1969 | | pagina 13