aak bij| 4rieën P.A.K.-deur openhouden voor radikale confessionelen 25e HERDENKING BEVRIJDING G.S. spreken zich uit voor Tilburg „VIETNAM HEEFT HEM KLAP GEGEVEN" GRIEP? Werkende jongeren: NU CONSEQUENTIES TREKKEN UIT DE TOEZEGGINGEN KLOOS IN VENLO: Buien Vader van kaper TWA-Boeing: Zeven doden in lijkwagen \BANTS <EST ivandaag morgen ///e Commentaar Te laat Geen vuist Mislukken Confessionele Bij de Tijd'se horloges NU DE „ACHTSTE" NAAR MAASTRICHT GAAT: BRUIDSSTOFFEN ZWAAR VERKOUDEN? Samenvoeging LICHTDRUKKEN FOTOCOPIEëN STENCILWERK H. van 5m)ïntfjcr Doodskist Indruk Stropers op heterdaad betrapt Officiële uitslag verkiezingen in Suriname VERGIFTIGING? Twaalf koeien in Den Hout plotseling gestorven DE STEM VAN MAANDAG 3 NOVEMBER 1969 n het forum geen verte- ,an Acht", de groep vat enzeeuwse grote werkge-1 el een zekere angst bij del te bespeuren, dat met de-1 i de toekomst wel eerjl ten kunnen ontstaan. Hun an direct in tegen de op- n regionale raad voor ai- ening. ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) VENLO «Mijn voorkeur gaat uit naar een progressieve concentratie van P.v.d.A., P.P.R., D '66, een deel van de P.S.P. en eventueel een aantal radikale confessionelen. Maar dan zal elke deelnemer bereid moeten zijn een stukje van zijn eigen identiteit prijs te geven. De kans op vorming van die concentratie acht ik overigens voorlopig nog gering nu de P.v.d.A. zo verdeeld is, D '66 te pragmatisch werkt en binnen de P S.P. nog geen duidelijke afscheiding tot stand is gekomen", aldus N.V.V.- voorzitter A. Kloos tijdens de zaterdag in Venlo gehouden studieconferentie Vakbeweging en politieke vernieuwing" van de Politieke Partij Radikalen, waarvoor als gastsprekers verder waren uitgenodigd N.K.V.-voorzitter Mer- tens en C.N.V.-secretaris L. de Graaff. in de ruimste zin van het woord. Deze laatste uitspraak zou eigenlijk niet van mij moeten komen, maar van N.K.V. en C.N.V. zelf". Volgens Kloos stellen de confessionele par tijen zich te weinig kritisch op te genover het regeringsbeleid. „Ze los sen wei wat schoten voor de boeg, maar het mikken geschiedt zeer zorg vuldig". Die kritische instelling meende de N.V.V.-voorzitter wel te hebben ge signaleerd bij P.v.d.A., P.P.R. en D '66, de drie alternatieven die Kloos zag voor een betere behartiging van de werknemersbelangen. „De P.P.R. wordt in feite echter doodgezwegen en tegenover D '66 staat de grote massa van de werknemers nog hui verig". Scherpe kritiek uitte Kloos op de bestaande confessionele partijen. „Zij kunnen helaas de toets van progres sief zijn niet doorstaan. Zij komen niet op voor de belangen van de werknemers en staan onvoldoende op de bres voor de democrataserang ig 6 november 20.15 uur lementsconcert serie A van: janacek.glazounov, sohn, r.strauss het turfschip breda film, concerten lopgebouw 20 uur tary's baby, 18 j. |uRG 20 uur delaars vielen ze aan, i'l CZEN 20 uur ïodellen voor Marokko, entoonstellingen huis, Singelstraat 10-12, Ijl -21 uur Tentoonstelling F |en recreëren in Nieuw 8 nov.) l, film, concerten pPRG 1 20 uur ladelaars vielen ze aan, li ZEN br 20 uur ,i Tmodellen voor Marokko, [tentoonstellingen Jshuis, Singelstraat 10-12. Ijj |9-21 uur Tentoonstellingp en recreëren in Nieuw 8 nov.) voor deze >f Postbus rubriek tel- 116 in Midde" Olt Staten van Noord- geven de voorkeur p edeputeerde w Brabant g aan Tilburg als het om de vestiging van de achtste medische faculteit i gaaf. Aldus laten zij aan de staten i weten in hun antwoorden op het verslag van rapporteurs inzake de begroting, zaterdag openbaar ge- I maakt. Jammer, maar het gaat niet meer I om de vestiging van de achtste me dische facuiteit. Althans niet in Bra bant. De achtste gaat naar Maas- tricht, tenzij er een politiek wonder [zou gebeuren, en dat verwacht nie- Imand. j Met dit antwoord bevestigen G.S. alleen maar dat de staten gelijk heb- [ben als ze vinden dat dit grote Bra- I bantse belang niet goed behartigd is. Er is te veel vertrouwd op de zo geroemde, maar niet gehonoreerde zakelijke argumenten. En intussen [heeft de Limburgse tam-tam de wil van het gehele volk van Brabant luid overstemd. In deze mislukking I heeft de touwtrekkerij tussen Til- burg en Eindhoven de eigen Bra- bantse glazen mee ingegooid. Nu spreken G.S. zich duidelijk uit voor Tilburg, maar nO is het te laat. TVTiemand zal ontkennen dat de Brabantse actie om de „acht ste" keurig is gevoerd. Er is geen onvertogen woord gevallen, er is geen vuist gebald. Dit laatste ook niet achter de provinciale Brabantse bestuurstafel helaas. Men kan ook te keurig zijn. Wie het verslag van de commis sie van rapporteurs van de afdelin gen leest, vindt daarin de wens van de staten om de Maasroute op het rijkswegenplan te krijgen. G.S, zijn het daarmee eens. We hebben er voor gepleit en we blijven voor pleiten, zeggen ze. Maar ze voegen eraan toe dat het hun niet opportuun voorkomt deze zaak on middellijk weer aan de orde te stel len nu de minister nog zeer onlangs afwijzend heeft gereageerd. Door dit soort politieke hoffelijk heden gaan hele medische facultei ten en andere Brabantse belangen [verloren. De heer De Graaff verklaarde daarentegen de poort voor de con- fesskxnele partijen graag open te hou den. „Wie prijs stelt op een progres sieve concentratie doet er dom aan van tevoren de confessionele partijen als mogelijke partners uit te sluiten". De Graaff zei er beslist niet zeker van te zijn dat in eik geval een con- fassdanieel-liberale concentratie zal ontstaan. „Wie de stukken van de achttien bestudeert, kan moeilijk vol houden, dat ze conservatief zijn. Ze ademen een progressieve geest die voor de vakbeweging bepaald hoop gevend is", aldus de C.N.V.-bestuur der. Evenmin als De Graaff wenst de heer Mertens een keuze voor een be paalde politieke partij of partijen- combinatie te maken. „De mondigheid van de werknemers is groot genoeg om zelf een keuze te kunnen maken. De vakbonden kunnen hooguit goede voorlichting geven. Het N.K.V. stelt zich onafhankelijk op. Er bestaat een vrij duidelijk verschil tussen de ver antwoardelijkheden van de vakbewe ging en de politieke partijen. De vak beweging komt voor de belangen van de werknemers op, de partijen moe ten het algemeen belaing behartigen. Dit laatste kam het werkmemersbe- lang wel eens naar het tweede plan schuiven". (ADVERTENTIE) Het gaat de Politieke Partij Ra dikalen vooral om de confessionele kiezer. Deze moet het is de be langrijkste opgave voor de partij - politiek bewust gemaakt worden, om nu eindelijk eens in te zien, dat hij, stemmend op de confessionele par tijen, de behoudende richting blijft steunen. Dit bleek uit de congresrede die mr. Eric Jurgens, voorzitter van de P.P.R., in Venlo hield. Dit in tegen stelling tot hen, die de progressieve concentratie willen. De P.P.R. zal on danks allerlei eigen problemen, blij vend vasthouden aan een P.A.K., hoe ondankbaar zoiets op dit ogenblik nog is. Prof. mr. C. P. M. Romme, staats raad, heeft ernstige kritiek op het rapport Duidelijkheid van de com missie van de Achttien, het overleg orgaan van K.V.P., A.R.P. en C.H.U. Prof. mr. Romme, die het rapport zelf niet zo duidelijk vond, conclu deerde dat wanneer de voorstellen daarin zullen worden verwezenlijkt het gehele parlementaire stelsel van thans overboord zal worden gegooid, Voortaan, zo zei hij, zal het parle ment op de bok zitten. (Van onze correspondent) BREDA - MIDDELBURG - BERGEN OP ZOOM In Breda en Middel burg is dit weekeinde de bevrijding herdacht. In Bergen op Zoom werd gisteren op de Engelse militaire be graafplaats een korte plechtigheid gehouden ter herdenking van de ge vallenen uit de tweede wereldoorlog. Vele Bredanaars konden zaterdag morgen hun ontroering nauwelijks meester blijven toen om goed elf uur generaal Stanislaw Maczek, in 1944 commandant van de Eerste Poolse Pantserdivisie, bevrijder en erebur ger van Breda, in een tank een tri omftocht maakte over de naar hem genoemde straat naar het Poolse ere- monument in het Wilhelminapark. Daar werden kransen gelegd, toe spraken gehouden, het Nederlandse en Poolse volkslied gespeeld, een be vrijdingsvuur ontstoken en bloemen gelegd. De 25e herdenking van Bre da's bevrijding bracht zowel zater dag als zondag een verrassend grote menigte op de been (zie bovenste foto). In Middelburg werd in aanwezig heid van koningin Juliana de bevrij ding van Zeeland herdacht. De vor stin (foto hiernaast) legde 'n krans bij net verzetsmonument, waar zij in stilte eer bewees aan de slachtoffers van de oorlog. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH Nu de kaarten in Den Haag vrijwel zeker geschud zijn (zie onze krant van zaterdag jl.) Iaat het college van G.S. van Noord-Brabant weten dat zijn voorkeur naar Tilburg uitgaat (lees: zou zijn uitgegaan) als vestigingsplaats voor de achtste medische faculteit. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het KNMI: periodes met buien en iets lagere tempe raturen. V Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. Voor dins dag: aantal uren zon: 0 tot 4 min. temp. 2 tot 7 graden boven normaal. max. temp. van ongeveer normaal tot 3 graden boven normaal, kans op een droge periode van min stens 12 uur: 50 procent, kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. Voor woensdag: aantal uren zon: 1 tot 5. min. temp. 0 tot 5 graden boven normaal. max. temp. omstreeks normaal kans op een,droge periode van min stens 12 uur: 40 procent kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. Dat valt te lezen in de antwoor den die G.S. geven op de vragen naar aanleiding van de provinciale begro ting 1970 gesteld in het verslag van de afdelingen. In dat verslag wordt G.S. verweten dat zij er niet in geslaagd zijn de tegenstelling tussen Eindhoven en Tilburg te overbruggen. De vraag luidt dan: „Is dit grote Brabantse be lang niet te veel in handen gelaten van Tilburg en Eindhoven en zou de provincie niet een duidelijker standpunt hebben moeten innemen?" (ADVERTENTIE) beeldige collectie stralende bij lange brugstr. 31, breda heuvelstraat 139, tilburg OME (RTR-AFP) De Italiaan-i I Tnt01''teiten i^bben gisteren tegen pe -""jarige Amerikaanse marinier Kaifaele Minichiello, de man die vin -i-igde een Boeing van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij .WA an Californië naar Rome te I '"'T™ zodanige beschuldigingen op-' aaii hi-i op grond van de Itali- nse wet tot tien jaar gevangenis- war kan worden veroordeeld Of het CL.0 zover zal komen is nu nog FM bekend, omdat er nog steeds be- II 'i, ?.?en gaande zijn tussen de VS kaper °Ver "'"evering van de 1 en politieman in Rome omschreef de beschuldiging als volgt: """ue-inspecteur die Minichiello on er bedreiging van een wapen in een «uio naar Napels moest rijden) afpersing (van het politiepas- p °rt van de hoofdinspecteur); geweldpleging (ten opzichte van e bemanning van het gekaapte vlieg tuig) het illegaal binnenbrengen van oorlogswapens in Italië; het illegaal in bezit hebben van wapens. Onmiddellijk na zijn arrestatie zei de Italiaanse politie dat de man in Italië zou worden berecht voor mis daden begaan op Italiaans grondge bied. Officier van justitie in New Vork Edward Neather zei gisteren echter dat de Italiaanse regertig toch wel enige bereidheid had gek l nd Mi nichiello op verzoek aan Amctika uit te leveren. Inmiddels is de 80-jarige vader van de kaper, Luigi Antonio, in Rome aan gekomen in de hoop een bezoek aan zijn zoon te kunnen brengen. Na diverse telefoontjes, o.a. met de Italiaanse premier bleek echter dat van een dergelijk bezoek voorlopig niets zal komen. In een commentaar op de kaping zei de vader van Mini chiello: „Ik denk dat de oorlog in Vietnam mijn zoon een behoorlijke klap heeft gegeven. Ik ben ervan overtuigd dat geen enkele oorlog goed is". Raffaele Minichiello werd zaterdag in de buurt van Rome, waar hij zich in een wijngaard had verborgen, ge arresteerd. Tegenover de Italiaanse politie verklaarde hij uit de Verenigde Sta ten te zijn gevlucht om een veroorde ling te ontlopen wegens diefstal van 290 dollar en om wraak te nemen op de autoriteiten, die hem, naar hij zei, zijn spaargeld niet volledig wilden uitbetalen. De marnier had tijdens zijn diensttijd in Vietnam 800 dol lar in een spaarfonds gestort. Toen hij, eenmaal terug in de Verenigde Staten, het geld opvroeg kreeg hij slechts zeshonderd dollar terugbe taald. „Ik schreef talloze brieven en besloot toen mijn geld terug te ne men. Ik brak in in een legermaga- zijn waar ik in slaap viel en waar ze me vonden". De Boeing landde zaterdagochtend vroeg op het vliegveld van Rome. Het toestel had geruime tijd rondge cirkeld- terwijl de vliegtuigkaper via de radio met de verkeersleiding over zijn voorwaarden onderhandelde. Een daarvan was dat het hoofd van de po litie Op de luchthaven alleen en on gewapend per auto naar het vliegtuig zou komen om Minichiello op te ha ten. Deze dwong de politiefunctiona ris onder bedreiging met een vuur wapen hem naar Napels te rijden. Een grote politiemacht volgde de au to op veilige afstand. Even buiten Ro me liet Minichiello de auto stoppen en verdween in het struikgewas. Hon derden politieagenten, geholpen door honden, zetten de jacht op de vlieg tuigkaper in. Korte tijd later vond men hem in een wijngaard, ongewa pend en slechts gekleed in onder broek. Hij gaf zich zonder verzet over. pijnstillende, koortsweréndé, snelwerkende cachets Het provinciaal bestuur steeds als argument naar hebben gebracht dat kelijke factoren voor Noord-Brabant plei1 zigheid van twee k: G.S., verzwakt de: niet. Ten aanzien van de keuzebepaling, zo valt verder iin het antwoord van G.S. te lezen, heeft het provinciaal bestuur zich op het standpunt ge steld, dat de beide optanten volwaar dige kandidaten zijn, dat de beslis sing over de aanhaking aan de tech nische dan wel aan de maatschappij wetenschappen (in welk opzicht het zij de ene hetzij de andere kandidaat mogelijkheden biedt) op landelijk ni veau moet worden genomen en dat, voor zover los daarvan een keus ge maakt zou moeten worden, voorkeur moet worden uitgesproken voor ves tiging te Tilburg. Voorts halen G.S. nog aan, dat zij vanaf het begin getracht hebben de aspiraties van Eindhoven en Tilburg te richten op een gezamenlijk stre ven naar één volledige universiteit met inbegrip van een medische fa culteit. „Herhaaldelijk", aldus G.S., „hebben wij samenwerking bepleit. Er is bereidheid getoond tot nauwe bestuurlijke samenwerking, waarbij een bestuurlijke samenvoeging vain de beide hogescholen niet uitgeslo ten wordt geacht". G.S. beloven tenslotte hun inspan ning op de vestiging van nieuwe faculteiten in Noord-Brabant te zul len blijven richten. (ADVERTENTIE) VOOR UW en snellere service Halen en brengen wanneer O wenst. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG „Jongens noemt elkaar geen mietje, 't is de schuld van 't kapitaalDe circustent van Toni Boltini op het Malieveld in Den Haag schudde op zijn grazige grondvesten, toen dit lied zaterdagmorgen tijdens een massale bijeenkomst van werkende jongeren werd gezongen Breda Wilhelminastr. 30 01600-32950 Waalwijk Grotestr. 323 04160-2757 Het was de afsluiting van een vraag- en antwoordspel met werkge vers- en werkenemersorganisaties. „Allemaal hetzelfde liedje", was het zeer toepasselijke vervolg van het lied- Tot discussiëren was het ei genlijk niet gekomen. Zowel van werkgevers als werknemers blijken 't grotendeels met de eisen van de wer kende jongeren eens te zijn. Uit alle hoeken van het land waren zo'n klei ne tienduizend werkende jongeren naar Den Haag gekomen om hun recht op vorming en onderwijs te ver dedigen. Toni Boltini had nog nooit zo'n vol le tent gehad. Dat gaf hij ruiterlijk en met genoegen toe. „Ik schat dat er minstens negenduizend mensen zijn, er zijn overigens maar zeven duizend zitplaatsen. Dat ding kan ge lukkig wel een stootje hebben", 's- Middags na de demonstratie in de Haagse binnenstad waren er nog meer jongeren onder het tentdoek samengestroomd. Fluitconcerten en boe-geroep werden eerlijk tussen werkgevers en werk nemers afgevaardigden verdeeld. De heren Kloos (NVV), Mertens (NKV) en Lanser (CNV) ondervonden dat met name bij hun oproep aan de jon geren zich bij de vakbeweging aan te sluiten. Het antwoord van de jongere was een oorverdovend: -,Aktie. ak- tie, aktie". De heren Bosma (Ver bond van Ned. Ondernemingen) en Van Boven fed. van Kath. en Prot. Werkgeversbonden) werden nadat zij in de piste zitting hadden genomen geconfronteerd met een doodskist, waarop in grote zwarte letters stond „Artikel 12". Dat „Artikel 12" is een onderdeel van de uit 1919 daterende arbeidswet waarin wordt erkend dat werkende jongeren recht hebben op een hele of twee halve dagen vorming per week. Dit artikel is door de jonge ren „dood" verklaard omdat de werk gevers niet verplicht zijn hun jeugd werknemers vrjj te geven voor het volgen van cursussen. Grote bijval kreeg de heer Hordijk (CNV), toen hij aankondigde dat in de SER overleg zal plaatsvinden over het afschaffen van de cursusgelden, waarbij overwogen wordt de minister van Onderwijs te vragen de betaling van het cursusgeld voorlopig op te schorten. Henk Vos (NVV-jongerencontact) sprak in een slotwoord namens het organisatiecomité de wens uit dat de heren werkgevers en werknemers de consequenties zouden trekken uit hun toezeggingen. 's-Morgens werden door groepen wer kende jongeren bij verschillende in stanties de eisen op tafel gelegd. Twee ministers en een staatssecretaris had den hun vrije zaterdagmorgen daar toe opgeofferd. Minister Klompé moest met 'n invalidewagentje haar ministerie binnengereden worden. Zij lijdt op 't ogenblik aan 'n zenuwont steking in haar rug, maar wilde de jongeren niet teleurstellen. Dat de jongeren dit van minister Klompé waardeerden, bleek wel uit een bloemstuk, dat namens hen bij de minister werd thuisbezorgd. Staatssecretaris Grosheide van On derwijs en Wetenschappen had 'n bui tenlandse reis afgezegd. Minister Ve ringa was toch naar de opening van een nieuw universitair gebouw in Nij megen gegaan, ondanks een schrif telijk verzoek van de Nijmeegse stu denten om maar in Den Haag bij de jongeren te blijven. Hij was zaterdag wel aanwezig in de circustent tijdens het korte congres. Zijn oren zullen nu nog wel tuiten van de gescandeer de yell -,Hi ha Veringa" kom artikel 12 na". Niettemin zei minister Veringa „bij zonder onder de indruk te zijn van de goede wijze waarop massaal was ge demonstreerd. De jongeren hebben zich zelf ontdekt, maar zijn ook door de autoriteiten ontdekt". (Van onze correspondent) RILLAND-BATH Jachtopziener J. Bruinoge heeft in de Frederikapol- der drie stropers op heterdaad be trapt. Hij had zich verscholen in een veld met suikerbieten. Toen de stropers naderden greep hij er een vast, de an deren kon hij toen gemakkelijk bedwang houden. Een jachtgeweer, een licht bak en vier hazen werden in beslag genomen. De stropers waren de drie broers M. uit Sprundel. Minister Roolvink van Sociale Za ken en Volksgezondheid was er zowel 's-mo-rgens als 's-middags bij. Hij vond het van groot belang dat de werken de jongeren zelf tot „gezonde" actie zijn overgegaan. De voortreffelijke georganiseerde ac tie heeft het geluid van de werken de jongeren tot ver achter de muren van instanties laten doordringen. Bij de begrotingsbehandeling van de mi nister van Onderwijs deze week zal men kunnen horen of het geluid ook indringend is geweest. PARAMARIBO (ANP) Het hoofd stembureau te Paramaribo heeft de offciële uitslag van de verkiezingen, welke vorige week in Suriname zijn gehouden, bekendgemaakt. De officiële zetelverdeling is als volgt: Vatan Hitkarie Partij (VHP) 19 zetels, Nationale Partij Suriname (NPS) 11 zetels, Progressieve Natio nale Partij-Blok 8 zetels, Partij Na tionalistische Republiek (PNR) 1 ze tel. De officiële eindtelling van de z.g. „landelijke lijst" van alle stembu reaus luidt: PNR 7.377, HPS 1.029, PNP Blok 22.244, SDP 1.433, NPS 26.416, Actiegroep 159, SRI 3-189. Totaal aantal uitgebrachte geldige stemmen 95.211 tegenover 95.769 in 1967. PINE BLUFF (AP) Zaterdag zijn in een oude lijkauto, die achter een huis in het Amerikaanse stadje Pine Bluff geparkeerd stond, de stof felijke overschotten gevonden van vijf kinderen en twee volwassenen. Volgens de politie zijn de zeven mensen kennelijk door verstikking om het leven gekomen, waarschijn lijk al vorige week maandag of dins dag. De identiteit van de slachtoffers kon niet onmiddellijk worden vastge steld. Volgens de politie hebben de slachtoffers, waarschijnlijk een gezin, het leegstaande huis willen betrek ken maar hebben zij besloten de nacht in de auto door te brengen. Ze lieten daarbij de motor draaien om warm te blijven. Het contact van de wagen stond aan toen de politie de lugubere vondst deed. Er zat geen benzine meer in de tank van de tot personenauto omgebouwde lijkwagen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HOUT Op raadselachtige wijze zijn op het landbouwbedrijf van de heer J- Knipscheer, Houtse Heu vel 67 in Den Hout, afgelopen woens dag twee en afgelopen zaterdagavond tien koeien gestorven. De dierenarts L. Tholhuysen uit Made vermoedt dat er sprake is van vergiftiging, doch kan over de doodsoorzaak defi nitief niets zeggen. Monsters uit de magen van da dode dieren zijn voor onderzoekingen opgestuurd naar het Centraal Dier geneeskundig Instituut in Rotter dam. De heer Knipscheer zelf vertel de over de symptomen: „Het leek wel of de beesten „kopziekte had den. Voortdurend verloren ze het even wicht, ze vielen en stonden dan heel moeizaam weer op". Dhr. Tholhuysen controleert mo menteel nauwgezet de gezondheid van de nog levende stapel van de heer Knipscheer. Tot nog toe is nog niets van de verschijnselen te vinden en alle beesten lijken kerngezond. Uiteraard is van de voedselvoorraad niets meer aan de beesten gegeven, EEN RUSSISCHE handelsdelegatie onder leiding van de minister voor buitenlandse handel, Nikolai Patolit- sjew, is per vliegtuig naar Praag vertrokken om grotere Russische hulp voor de verslechterende Tsje' choslowaakse economie te regelen. I

de Stem | 1969 | | pagina 3