finnen Ook Sovjet-Unie wil gesprek van „grote vier91 Tegen Haarlemse rechter 3 maanden geëist I )e^e|yci RG JULIANA OP KERMIS AJL moet eindelijk beslissen irgsters i dpsfers Palestijns BEVRIJDINGS-leger „Begin verkeersopvoeding al bij kleuters" Strijd om Libanees Dien Bien Phoe OPEN DAG" IN GEVANGENENKAMP ER Van Tliieu dreigt met aftreden Nieuw initiatief Nixon verwacht FABRIEK MOET DICHT landen Warselian-pact willen Europese lelling Ier MOSKOU: WEB VAN INTRIGES KOND LIBANON OPEN BRIEF LEDEN: Voor containers WERKEN IN WEEKEND IN HAVEN? Fransen en Duiïsers beloven lozing afval in Rijn te beperken ARAFAT Wegens lucht vervuiling: Luminal ,Niet bewust' A SER-ADVIES Werknemers en werkgevers: premie WAO 0,1 procent hoger Ontwapeningsgesprek in Genève beëindigd Koekoek veroordeeld In televisie licit zich uit. Dit frig van nieuwe televisie, zowel toestellen voor [jkheden een pro- (Fieert tot dat het ge is bereikt. dt geboden, als- len creativiteit te ze vergezeld gaat inslag. snde studie in dit li en gesteund. rden ingewacht >7, Tilburg. hoep n litgevoerd in vol- Iddelde werktijd |nst is voor deze bezit van het ling strekt. gelmatigheidstoe- promotiekansen len aan onze afde- IhTOSÏaan 173 te htingen ontvangen ds DE STEM VAN ZATERDAG 1 NOVEMBER 1969 11 13 55- AMSTERDAM (ANP) Een groep leden van de AR-partij dringt er in een open brief bij het partij convent van de AR-partij op aan de oriënte rende besprekingen tussen de ARP, de SHU en KVP nu als afgerond te beschouwen en zich thans intern te beraden op de vraag of de ARP haar toekomst al of niet zal verbinden aan de CHU en KVP in één politiek ver band. „Tot elke prijs", aldus de open brief, „moet worden voorkomen dat onder de naam van een christelijke I concentratie een centrumgroepering ontstaat". De brief is door 69 mensen ondertekend. „Juist omdat christelijke politiek ondergetekenden ter harte gaat vra gen wij u dringend elke stap die zou kunen leiden tot een mogelijke her leving van de oude tegenstelling con fessioneel en niet-confessioneel te ver hinderen, aldus de brief. Koningin Juliana heeft gisteren een bezoek gebracht aan het Gereformeerd of Burgerweeshuis „Coen Cuserhuis" te Haarlem. Een onderdeel van dit bezoek was een kijkje op de achter het huis gelegen kermis, waar zij haar geluk beproefde bij het „ballengooien". personeelskamers zijn mwsch-Vlaamse en Bel- opzichte van de steden jfstraat 13 Aardenburg SAIGON (AFP) President Ngoejen van Thieu heeft vrijdag ver klaard te zullen aftreden, als zijn so berheidsprogram wordt afgewezen. In een televisierede ter gelegenheid van de nationale feestdag van Zuid-Viet- nam riep hij de bevolking op, er voor te zorgen dat het land geen buiten landse hulp meer nodig heeft. „Als wij onze toekomst zelf wil len bepalen, moeten wij ophouden ons te vertrouwen." Het staatshoofd sprak uisluitend over binnenlandse kwesties. Hij zei niets over de komende rede van pre- ident Nixon op 3 november. (Van onze correspondent) ROTTERDAM In Rotterdam on derhandelt de Europe Container Ter minus het gespecialiseerde haven bedrijf voor de behandeling van con tainers in Rotterdam, waarin bijna alle grote overslagbedrijven partici peren met de vakbonden over het werken in de weekeinden. Tot nu toe wordt al-leen in speciale gevallen vergunning gegeven om op zaterdag of zondag schepen te be handelen, een maatregel, waarmee de vijfdaagse werkweek in d'e haven beschermd wordt. De ECT staat echter op het stand punt, dat containerschepen, die ge zien hun vaarplan nu eenmaal niet twee dagen in Rotterdam kunnen blij ven liggen, niet als uitzondering be schouwd moeten worden en derhalve de CAO voor havenwerk of aangepast moet wordie-n aan deze tak van ver voer of, indien dat niet kan, er een nieuwe CAO moet komen. De vak bonden hebben voor deze zienswijze veel begrip opgebracht. Het gaat hier nu om 260 man, eind 1970 zullen er bij de groei van het containervervoer 390 man bij be trokken zijn en voor 1975 rekent men op 1000 man. icentrum zijn nog enkele stichting. DEN HAAG (ANP) Zowel de Franse regering als de regering van de Duitse Bondsrepubliek hebben po sitief gereageerd op het Nederlandse verzoek de lozing van afvalstoffen in de Rijn in verband met de gevolgen van de langdurige waterafvoeren zo vel mogelijk te beperken. Bij de Franse kalimijnen in de El- zas zal de omvang van de zoutlozing naar vermogen verminderd worden. De regering van de Bondsrepubliek, waar maatregelen met onmiddellijk effect moeilijker te realiseren zijn, heeft besprekingen van deskundigen voorgesteld. SAIGON (AFP) President Nixon zal in zijn aangekondigde rede op I november een nieuw initiatief be kend maken, waarover de regeringen van Amerika en Zuid-Vietnam het eens zijn geworden. Dit heeft de Zuidvietnamese mi nister van buitenlandse zaken, Tran van Lam, vrijdag in Saigon ver klaard. Nadere bijzonderheden wilde hij niet geven. (Van onze red. buitenland) MOSKOU De Sovjet-rege ring heeft gisteren geprotesteerd tegen de rol van de V.S. in het Midden-Oosten en geklaagd dat de recente gebeurtenissen in Li hanon er op wijzen dat „een web van intriges" in het gebied wordt gesponnen. Op een speciale persconferentie gaf Loenid Zamjatin, hoofd van de afdeling voorlichting van het minis terie van buitenlandse zaken, op nieuw steun aan de Arabische lan den en herhaalde hij de beschuldi gingen dat Israël de vrede In het ge bied tegenhoudt. Na soortgelijke oproepen uit Pa rijs, Londen en Washington drong hij ook aan op hervatting van de be sprekingen tussen de grote vier wel ke er „spoedig toe zouden moeten bijdragen de gevolgen van de Israë lische agressie weg te nemen". Zamjatin, die alleen persconferen ties belegd als de nadruk gelegd moet worden op het standpunt ten aanzien van bepaalde crisistoestan d-en, beschuldigde de Israëlische lei ders dat zij niet oprecht vrede wil len. Uit de jongste gebeurtenissen in en om Libanon, zo gaat de verklaring verder, blijkt dat in het Midden Oosten een net van intriges wordt gespannen om de eenheid van de Arabische landen en volkeren te on dermijnen. De machthebbers in Is raël willen geen vrede, In de verkla ring wo-rdt dan gewezen op de steun van de V.S. aan Israël. (Copyright De Stem-Het Parool) De strijd tussen het leger en de Palestijnse commando's concentreert zich op het ogenblik op de berg plaats Rachaja, welke strijd wel eens even belangrijk zou kunnen zijn als de slag in Vietnam om Dien Bien Phoe in 1954. Sinds dinsdag vallen de guerrille- ros het fort en de omringende heu veltoppen aan met mortieren, raket ten, terugslagloze vuurmonden en mitrailleurs. Als het hun zou luk ken de plaats te veroveren zouden zij veel sterker staan bij de onder handelingen met de regering. Het voortduren van de strijd om Rachaja heeft ook het begin van de besprekingen, waartoe de Egyptische president Nasser het initiatief heeft genomen, vertraagd. De Libanese militaire delegatie in Cairo wacht op het ogenblik op de komst van de guerrillaleider Jasser Arafat of zijn vertegenwoordigers. Arafat heeft in tussen de druk op de Libanese strijd krachten vergroot door een aanval op de nieuwe luchtmachtbasis in het noorden van het land. Men verwacht eigenlijk niet dat Arafat naar Cairo komt. (Van onze correspondent) ROTTERDAM De vereni ging tegen luchtverontreiniging in het Waterweggebied heeft in een brief aan het college van b. en w. van Vlaardingen geëist, dat de fabriek van de Eerste Neder landse Coöperatieve Kunstmest- fabriek (ENCK) en de dochter onderneming Deitacliemie voor lopig gesloten worden. Dit totdat die maatregelen zijn genomen, die voorkomen dat een groot deel van Vlaardingen ver geven wordt van de stank. De vereniging beschuldigt beide be drijven ervan voort te gaan met het lozen van grote boeveelheden zwaveldioxyde in de lucht bo ven Vlaardingen. WENEN (AFP/DPA) De landen van het Warsehau-pact stellen voor in de eerste helft van 1970 in Heisin ki een Europese veiligheids-conferen tie te houden. Dit staat in een door de ministers van buitenlandse zaken vain die landen uitgegeven document, opgesteld na afloop van de tweedaag se bespreking, die zij in de Tjecho- slowaakse hoofdstad Praag hebben gehouden. (Van onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG „Zelden zal uw rechtbank aan de behandeling van een verkeersovertreding zoveel tijd hebben moeten besteden, als in dit geval is gebeurd", zo constateerde de officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, gisteren in diens requisitoir, dat hij besloot met de eis van drie maanden gevangenis straf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. Het gaat hier in feite om een strafzaak, waarbij door de wijze van rijden door een verdachte toe gepast, een andere deelnemer aan het verkeer om het leven is gekomen. Menigeen zal zich hebben afgevraagd, waarom aan deze zaak zoveel meer tijd moest worden besteed, dan aan een ander geval. De officier gaf daarom een overzicht van wat er was gebeurd sinds het ongeval op 21 febr. 1968. De officier constateerde dat voor degenen, die deze strafzaak hebben meegemaakt, het wel duidelijk zal zijn geworden, dat er vele verhoren hebben plaats-gevonden. Tijdens het onderzoek heeft mr. Rambonnet niet nagelaten ernstige beschuldigingen te uiten aan de politie te Haarlem, beschuldigingen waarvan blijkens het onderzoek van de rijksrecherche niets is overgebleven. Voorts heeft verdachte een klacht ingediend omdat er een vals proces verbaal zou zijn opgemaakt en dien de hij een bezwaarschrift in tegen in beslagname van zijn rijbewijs. Ook dat gaf een aanzienlijke vertraging want de Haarlemse rechters wensten hierover geen beslissing te nemen omdat het een lid van hun rechtbank betrof. Deze zaak kwam tweemaal voor de Hoge Raad en gaf maanden vertraging. Intussen was de dagvaar ding uitgebracht, waartegen verdach te bezwaren aanvoerde bij het hof. De officier gaat verder de omstan digheden na waaronder het ongeval gebeurde, donker weer, lichte sneeuw, glad wegdek. Voorts ver keerden de banden van de auto in 5? QUI NHON, ZUID-VIETNAM De Zuidvietnamezen hebben een van hun kampen voor kryg'Sg'evang'enen opengesteld voor persvertegenwoordigers om hen de gelegenheid te geven zich op de hoogte te stellen van de toestanden en de behandeling van Vietcong-krijsge vangenen. Deze vrouwelijke krijgsgevangenen verblij ven in het POW-kamp. Ze worden bewaakt door een lid van de Zuidvietnamese militaire politie. AMSTERDAM (A.N.P.) „Mo menteel pakt men de verkeersop voeding overal in de wereld veel te dilettanterig aan. We moeten zo snel mogelijk komen tot een systeem waarbij alle instanties, die te maken hebben met verkeersop voeding, het eens dienen te wor den over hun deel in een vast om lijnd „bouwplan". Daarna kunnen dan al deze instanties individueel naar elkaar toe gaan werken. Als we niet gauw van de huidige werk wijze afstappen krijgen we een chaos als bij de bouw van de toren van Babel", Dit zei dr. Gerhard Munsch, hoofd van het Beiers medisch-psy- chologisch centrum voor verkeers- onderzoek in Miinchen, gisteren op de algemene vergadering van het Verbond voor Veilig Verkeer ia Amsterdam. Volgens de Duitse verkeersdes- kundige mankeert het de huidige verkeersopvoeding aan rendement. „De meeste ouders hebben er geen flauw benul van hoe zij hun kin deren zo'n opvoeding moeten ge ven, de onderwijzers hebben over het algemeen gewoon geen zin in het geven van verkeersles, inhoud en vorm van het onderricht hij het rij-examen zijn volledig verstard en verzand in technisch-juridische leerstof. Bijna nergens is sprake van verkeerspedagogisch onder zoek. Het enige middel om het ren dement op te voeren is een conse quent geïntegreerde verkeersop voeding vanaf de kleuterschool". Onder verkeersopvoeding dient men niet alleen te verstaan het hij- brengen van de verkeersregels en technische rijvaardigheid. De men sen moeten ook logisch leren den ken en hun egoïsme leren beheer sen, opdat zij zich in het verkeer verstandig, „sociaal" kunnen gedra gen. slechte tot zeer slechte staat, aldus het oordeel van de deskundigen. Dat is wel een kardinaal punt, met een dergelijke auto op een slipachtige weg te rijden is in hoge mate onver antwoordelijk en uitermate gevaar lijk. Onder die omstandigheden was de snelheid waarmee werd gereden te hoog. Verdachte heeft de Haarlemse po litie beschuldigd de banden te hebben verwisseld voor de foto's werden ge maakt. Toen zou het reservewiel reeds zijn aangebracht. De officier komt tot de conclusie dat de foto's juist waren en de beschuldiging dus onwaar. Het bleek, dat alle banden te weinig profiel bezaten. Er is geen sprake van dat de auto van verdachte tegen een boom is ge botst en het staat ook vast, dat hij in de richting Haarlem reed en met de bromfietser in botsing is gekomen. Tenslotte zei de officier, dat het niet mogelijk is het alcoholpromilage in het bloed van 1.05 terug te bereke nen tot het moment van de aanrij ding, doch volgens deskundigen was de werking daarvan toen eerder ster ker dan 'geringer. De officier is ge neigd aan te nemen, dat het alcohol promilage zelfs hoger dan 1.05 was en dit terwijl internationaal 0.5 als toelaatbaar wordt geacht. Komend tot zijn eis, stelde de offi cier, dat verdachte door diens wijze van rijden, in ernstige mate onvoor zichtig is geweest en hem grove schuld aan het dodelijk ongeval moet worden verweten, hetgeen nog wordt verhoogd door het onder invloed ver keren van drank. De positie van ver dachte brengt mee, dat de te eisen straf zwaar zal aankomen, doch de officier verklaarde geen andere straf te kunnen eisen dan hij voor ieder ander zou doen. Pleiter mr. A. C. van Empel consta teerde, dat de officier in het geheel geen aandacht heeft besteed aan het gebruik van het kalmerend middel luminal. De vertraging in de behan deling van het proces is mede be ïnvloed door de aangevochten proces sen-verbaal van de Haarlemse politie. Twee getuigen hebben verklaard de bromfietser niet te hebben gezien en dat klopt ook met de waarnemin gen van verdachte. Bij de vraag of verdachte onder in vloed van drank verkeerde wordt uit gagaan van het alcoholpromilage in zijn bloed van 1,05. Evenwel zegt ge noemde promilage, dat later is waar genomen, niets van de situatie ten tijde van het ongeluk, zo meent plei ter. Er is dus geen enkel bewijs, dat verdachte toen onder invloed van drank verkeerde. Een getuige die verdachte uit de auto hielp, had ook niets van drank bemerkt. Er zou verder niet zijn aangetoond dat drie banden niet in goede staat waren en wat de vermaarde gladde band betreft, zou toch een vergissing door de politie zijn gemaakt. Pleiter kwam tot de conclusie, dat hetgeen tenlaste was gelegd, niet is bewezen en concludeerde tot vrij spraak. Vervolgens behandelde mr. Benno Stokvis nog enkele punten van de dagvaarding en kwam tot dezelfde conclusie als zijn confrère. In zijn laatste woord zei verdachte: „Uw rechtbank heeft reeds zoveel tijd aan deze zaak besteed en met ge duld belicht, dat ik niet meer van uw tijd wil vragen. Ik. ben me echter niet bewust iets onverantwoordelijks of onbehoorlijks te hebben gedaan". De president bepaalde hierna de uitspraak op vrijdag 14 november. Aha, vrienden en vriendinnen be jaarden, weduwnaars en weduwen. Is die Roolvink even uit zijn slof ge schoten. U moet een streepje bij hem voor hebben, want de werknemers (bijvoorbeeld) komen er nooit zo goed af. Maar dat zal u een zorg zijn. Drie procent EXTRA wil hij de be jaarden en weduwen per 1 januari geven. Boven de vijf procent die de Stichting van de Arbeid op die da tum wil bepalen. Maar dat is niet zeker. Goed, u bent er nog lang niet, maar: Dit is het begin, wij gaan door met de strijd. Rool-bink! „U spreekt met uw minister-pre sident. Ik zal even de minister van Binnenlandse Zaken, de minister van Verkeer en Waterstaat, de minister van Justitie roepen om te vragen of wij uw telefoongesprek mogen af luisteren". Trouwens, De Jong heeft daar in Roemenië zijn image van olijke guit weer eens flink aangedikt. Hij riep tegen de militairen die in Boekarest de erewacht vormden: „Goede dag, soldaten". En dat is de giller van de week. Maar de prijs voor het kampioen schap doordraven deze week blijft in Zuidwest-Nederland. Hij gaat naar: Kees Pellenaars, de leeuw van het Liesbosch. Die affaire blijft trouwens velen bezighouden. In een van onze maga zine-weekbladen las ik het volgende gedichtje: Er was eens een renner in Prinsenbeek, die werd bij het hóren plassen al bleek. „Stel me toch niet teleur", zei hij tot zijn chauffeur, „Water jij eens voor mij deze week". „Ja, mijne heren. U zult toch echt moeten leren om naar een regerings verklaring te moeten luisteren. In de oppositiebanken". (Willy Brandt, na boe-geroep in het parlement). En vandaag, beste mensen, barst in Den Haag het geweld van de werkende jongeren los. Ik. hoop al leen niet dat het blijft regenen. Want wat dat betekent kunnen de jonge ren-voormannen beter wél aam de studenten vragen! OnRijn; „De politiek is nog niet zo slecht dat ik in moet grijpen" (d '66-ideo- loog Gruyters). De benzine mag dan wel weer goedkoper worden, maar de aard appels zijn ook duurder. Waar praten we eigenlijk over? Ik zal er in het weekend eens over nadenken. Als Ajax van Fetjenoord wint. MERIJN heb- trêe. :mus Hon- ndei daai ovei heb- COÏl- t. i dt ij dt a dt eeds igels taai pen n o! g is s zt heb- ver- we! ver- rge- serd iker n te sten i de •mo- ibei ictie ïraf limt laai om- >reu de zeei Se dan uit ,'ind 41 24 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Sociaal-Econo mische Raad heeft minister Roolvink geadviseerd, van de premie voor de arbeidsongeschiktheidsverzekering (WAO) die in 1970 in totaal 5,3 pro cent zal bedragen, de werkgevers 4 procent en de werknemers 1.3 procent te laten betalen. Op het ogenblik be draagt de oremie in totaal 5,1 procent, waarvan 3,9 procent voor rekening van de werkgevers en 1,2 procent voor die van de werknemers. Omdat over deze huidige premieverdeling geen verschil van mening bestond vond de SER het juist, de premie stijging gelijkelijk over de twee par tijen te verdelen. GENEVE (DPA) Na een zitting van vier maanden heeft de Geneef- se ontwapeningsconferentie de be sprekingen beëindigd. Het Russisch-Amerikaanse ontwerp verdrag betreffende het kernwapen- vrij houden van de zeebodem hui ten de territoriale wateren is naar de VN-assemblee verwezen. ARNHEM (ANP) Het Gerechts hof in Arnhem heeft het kamerlid H. Koekoek uit Bennekom veroordeeld tot honderd gulden boete wegens smaadschrift ten koste van mevrouw Bennink in „De vrije boer", waarbij hij haar betichtte aan de „Vrije om roep" toebehorende gelden in eigen beheer te hebben genomen. De rechtbank in Arnhem had hem tot 250 gid. boete veroordeeld.

de Stem | 1969 | | pagina 9