,9Dagjesmens" vindt ,De Piet" bijna ideaal Kapellede groene vlek in -Zuid-Beveland 19% géén slaapkamer 0% géén ouche Oefening en Vermaak vierde 110-jarig bestaan Kapelle vraagt minister meer geld voor fruittelers Goedkoop de winter P.v.dA-jonger en vinden1, burgemeesters benoeming zeer ondemocratisch Vergadering in Axel van gepensioneerden maandag F. van Hoorn (VVD) |f schip breda Aeer nieuws uit] tod en streek >p prag. 3-4-5 Pp station Vlissingen bagage wagentjes [oor reizigers Mips Heeft volgend aar 950 jubilarissen Voorlopig geen est-Zeen wsch- ^laamse filmliga Strandbakken Veersegatdam Goes kreeg negen herten van Antwerpse dierentuin Vragen aan andere politieke partijen Voorwaardeli j ke straf voor dienstweigering Aanvoer tomaten loopt terug WOONSITUATIE VJEUW- EN WT-JOOSTLAND Eis van driejaar voor bankrover Jeugd Rode Kruis praat over winterpro gramma Fruit Slïeekvoorzieningen Kandidaten in 't vizier Raden Zuid- Beveland 1969 Openbare verkoping help een kind aart een kans DE STEM VAN ZATERDAG 1 NOVEMBER 1969 ■f lij het woord aan de het_ leem van de kapsalon Ek| ■Goes, die vergezeld wijl Tiannequins- De heer Vs.l iionstreerde met versctjl fstukjes. pruiken en haa-l jetgeen door de aanwezig ft interesse werd gevolji' In door de heer Verbea. \n beantwoord en versctil-I Jrlijnen gedemonstreerd o-1 Mling Stones" en de Frai [vijf mannequins waren luniekpakken, afkomstig va [ehuis „Frits Gerritsen" t avond werd door mevrorn [^sloten met dank aan 1 lbeem en de vijf mannequin Ite verder bekend dat de vi ■jeenkomst zal plaats vinds ■vember. De Kerstavond vcc zal worden gehouden opa diversen KNS |nst 19.30 uur Bezitninimgs- icomst Jkerk 19 uur Bezinnmgs- Ikornst Intheater „De Kriekeputte' De ondeugende plumeau •nsteen SSport 19 uur PrysWroisj Vcwr naat 19.30 uur Dainsen Ile Tgaert-de Vijver 19 uur Prijs- fng DUKE f De Lozanne 20 uur Urensocietei't jokpe i Centraal 18 uur Seneka-arta schietingen icht Block 15 uur (Nettie 14 uur rke-paal [e Bakker 15 uur jslag r. Bambost ,1.5 Itwr ie Vilder 15 uur St. Cewffi» [iSTDIJK Ivan Dijk 15 uur 1st Blommaert 15 uur |>jdijke 1'zicht 15 uur Idorpe 1 de Koek 13 uur Iauw I de Caluwé 15 uur [eel, film, concerten 1st loscoopgebouw 20 uur Lsemary's baby, 18 j. Ftburg ■dei 20 uur ,j ïs adelaars vielen ze aam, hl Ineuzen 1 lixor 20 uur ..i btomodel'len voor Marokko, TENTOONSTELLINGEN Ps 'eeshuis, Singelstraat 10-12, i 19-21 uur Tentoonstelling) en recreëren in Nieuw ;.m. 8 nov.) voor deze rubriek tel. 1 B of Postbus 116 in Middelt" IVLISSINGEN (ANP) De Neder indse Spoorwegen gaan binnenkort jiar alle waarschijnlijkheid het sta- fcn Vlissingen voorzien van bagage- jsgentjes voor de reizigers. Op het ntion Vlissingen is geen kruierij en zijn geen trappen voor de reizi Éts. lüe Nederlandse Spoorwegen wil Irgelijke wagentjes aanschaffen »r de reizigers in navolging van Duitse, Franse en Belgische orwegen. Zij gaat daarvoor eerst ige tijd met deze wagentjes expe- menteren. Bij wijze van proef wor- 31 er twintig neergezet op de per- Ins van Hoek van Holland (voor de lotredzigers) en Den Haag HS loor de reizigers van vakantietrei- fci). Bij deze proeven zal moeten lijken of de reizigers de wagentjes lel op de stations achterlaten. In de Kgische badplaatsen Oostende en Éankenberghe zijn ze afgeschaft, [adat de reizigers ze meenamen laar hun hotels en ze daar lieten |Een andere reden om voorlopig et twintig wagentjes te beginnen, dat de Spoorwegen zoeken naar igagewagentjes die trappen kun- „lopen". Dergelijke wagentjes bhijnen wel te bestaan maar de NS feeft ze nog niet gevonden. Als de roef naar wens verloopt, zullen er, ehalve op het station Vlissingen, nk bagagewagentjes verschijnen op stations Groningen, Enschede, Buwarden, Nijmegen, Maastricht Heerlen. EINDHOVEN (ANP) Ongeveer iü medewerkers van Nederlandse lilipsbedrijven zullen in 1970 hun 40-, of 25-jarige dienstjubileum eren. Dat is bijna een verdubbeling n opzichte van 1969 in welk jaar )0 medewerkers jubileerden of jubi- ren. 4H In 1971 en 1972 zaThet aantal ju- issen nog groter zijn: in beide 1900. Tot de jubilarissen in 0 behoort ir. F. J. Philips, die op December 1970 40 jaar bij de on; - :neming is. (Van onze correspondent) OOSTBURG Een te gering aan- 1 belangstellenden heeft de initia- [fnemers voor de oprichting van West-Zeeuwsch-Vlaamse filmli- genoodzaakt hun plannen, al- jans voorlopig, op te schorten. Be heer A. van Beest vertelde dat Bn momenteel zo'n 65 toezeggin- heeft ontvangen, terwijl men een minimum van ongeveer I streeft- „Dit is noodzakelijk, om- het anders financieel niet te ver- jzenlijken is. Het is toch niet te n om met 65 mensen 5 films, trvan de huur samen f 1500,- be- lagt, naar Oostburg te laten ko lft. Ik heb overigens wel de over ging, dat er voor een filmliga de pige belangstelling bestaat- maar is volgens mij aan de laksheid i de mensen te wijten dat zij zich hebben opgegeven- Ze ontvall een aanmeldingsformulier, iar dat blijft slingeren en de hele ik raakt in het vergeetboek. Pit seizoen nog gaan wij een aan- propagandafilms vertonen en fchten dan door mondeling kon- |t de mensen voor een West- luwsch-Vlaamse filmliga warm [stijgen en op deze manier aan de |lande 150 leden te komen, zodat tenminste volgend jaar van kunnen gaan. Wanneer de eer- propaganda-avond gehouden |dt, is nog niet bekend". De le- zijn door middel van een schrij- 1 Op de hoogte gesteld van het be lt van het bestuur. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG In de voorbije zomer hebben twee echtparen, gewapend met en quête-formulieren, hun weg gezocht tussen bruinende li chamen van degenen die het recreatieterrein „De Piet" aan het Veersemeer bevolkten. Het waren de heer en me vrouw Huijsman en de heer en mevrouw Van der Zee. De heer Huijsman is directeur van de stichting „Het Veersemeer", en de heer Van der Zee is me dewerker van het ETI voor Zeeland. Wat ziLaan de weet wilden ko men wafvaar de mensen die „De Piet" bezoeken precies vandaan kwamen, of zij er per auto of bromfiets waren gekomen, of ze er tijdens een rondrit waren neer gestreken of dat „De Piet" hun enig reisdoel was, en. hoe ze het aan „De Piet" vonden. De enquête heeft een kort verslag opgeleverd, dat aantoont dat althans de ondervraagde mensen, die bijna allemaal uit Zeeland zelf kwamen, uitstekend te spreken waren over dit pas twee jaar bestaande terrein voor dagrecreatie aan het „Lago di Vera". Sommigen werden, toen zij werden ondervraagd, helemaal lyrisch, en spraken van „Costa di Pedro", het geen lieflijker klinkt dan „De Piet". Gisteren werden de bevindingen van de echtparen Huijsmans en Van der Zee, tot duidelijke tabellen ver werkt, aan de openbaarheid prijs gegeven. Dat gebeurde tijdens een persbijeenkomst in het provinciehuis, onder leiding van de ondervoorzit ter van „Het Veersemeer", de heer A. t.. van Geesbergen. Er us heel wat geld aan „De Piet" besteed. Dê enquête heeft aangetoond, dat de investeringen verantwoord waren. Ook werd vastgesteld, dat het belang van de oeverrecreatie langs het Veersemeer, speciaal waar het om dagtoerisme gaat, zeker zo zwaar telt als dat van de waterSport?"" Men moet terdege in het oog hou den, dat het vooral de Zeeuwen uit de omtrek "eland en Wal- cherse Kan; waren, die in meerderheid „De Piet" bezochten. De waardering voor de Costa di Pedro jnoet in dit licht worden beschouwd. Zo was het typerend, dat 68 pro cent van de ondervraagden de af wezigheid van zand aan „De Piet" bepaald niet betreurde. Men vind het zelfs wel prettig om op gras te kunnen lopen. De ruime parkeergelegenheid, dicht bij het water, werd eveneens hoog genoteerd en voor wat het water be treft zeiden opvallend veel mensen, dat zij het veiliger vonden dan de zee. Dat zeiden in het bijzonder de mensen, die met kleine kinderen naar „De Piet" gaan. Dezelfde mensen vonden de totale afwezigheid van zand een schoon- heidsfout. Daar gaat men meteen wat aan doen. Langs de oever komt een oeverbescherming van asfalt, waarin uitstulpingen komen die met zand worden gevuld. Men krijgt op die manier een soort zandbakken, of, be ter gezegd: „strand-bakken". Het onderzoek heeft niet alleen aan getoond, dat men op de goude weg is, maar er is ook iets uit te leren voor de toekomst. „De Piet" is namelijk een proefterrein voor nieuw te ont sluiten stukken van de Veersemeer- oever, met name De Schotsman, de Ruiterplaat en de Goudplaat. Het raadsel in liet Zeeuwse recre atiepatroon is de Veersegatdam, ter hoogte van Vrouwenpolder. Daar ont wikkelt zich in enorm tempo een veredeld „bermtoerisme". De directeur van de stichting Het Veersemeer, de heer H. P. Huijsman, meent dat men hier indien op dit punt aansluiting wordt gegeven op een langs het meer lopende „prome nade" welke naar één der nieuwe recreatietereinen voert het eerste element van formaat voor de dagre creatie kan laten ontstaan. Logisch, want hier vindt de dagjes mens alles bij elkaar: de zee, met een steeds breder wordend strand: een bosgebied, het Veersemeer, uitzicht op een imposant stuk van de Delta werken, dat bovendien winddekking verschaft, het sublieme silhouet van Veere aan de kim en een prachtige aanvoersweg, die in de toekomst vier baans zal worden en bovendien zal worden voorzien van een parallel weg, speciaal voor de toerist. Als wij nu konden zien wat daar over tien jaar is ontstaan dan zouden wij onze ogen misschien niet gelo ven", zegt de heer Huijsman. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) GOES In het hertenkamp van Goes-zuid lopen op het ogenblik ne gen herten. De gemeente heeft ze de zer dagen gekregen van de Antwerp se dierentuin. Het zijn alle zogenaam de Sica herten, een Japans soort. De dieren worden voorlopig nog op een klein afgerasterd terrein gehou den, omdat ze langzaam aan hun nieuwe omgeving moeten wennen en om na te gaan of ze geen ziekte heb ben meegebracht. Daarna zullen ze vrij in het stadspark mogen rond lopen. ASSEN (ANP) De rechtbank in Assen heeft vanmorgen drie dienst weigeraars uit het kamp Vledder te Vledder veroordeeld tot een voor waardelijke gevangenisstraf van een week met een proeftijd van twee jaar. Veertien dagen geleden had de offi cier van justitie een boete van f 50,- of vijf dagen en twee weken voor waardelijk geëist. (Van een onzer verslaggevers) GOES Het bestuur van de Fe deratie van Jongerengroepen (F.J.G.) van de Pv.d.A. afdeling Zeeland, heeft een brief gestuurd naar de besturen van de Zeeuwse afdelingen, gewesten of kieskringen, van de andere politie ke partijen. Daarin stellen zij de vol gende vragen over de benoeming van burgemeesters: Bent u van mening dat Een van de belangrijkste voorde len van de gemeentelijke herindeling een vergroting van de bestuurskracht is? De kwaliteiten van een burge meester de bestuurskracht van een gemeente in belangrijke mate kunnen bepalen? Bij het zoeken van de juiste per sonen, de keug zo ruim mogelijk moet zijn, en diat om die reden de sollici taties in Zuid-Beveland hadden beho ren te worden opengesteld? De gemeenteraad het recht van veto moet hebben inzake de benoe ming van burgemeesters? De gemeenteraad moet worden betrokken bij het bepalen van de keu ze, en daarom inzage moet krijgen van de sollicitatiebrieven? Nu diit alles in Zuid-Beveland ach terwege blijft, er gesproken kan wor den van een onbevredigende en onde mocratische gang van zaken? De F.J.G. Zeeland is van mening, dat in de huidige benoemingsprocedu re op korte termijn verandering moet (Van onze correspondent) KAPELLE De aanvoer van late tomaten heeft op de veiling in Ka- pelle-Biezelinge dit jaar langer ge duurd dan in andere jaren, wat voor namelijk kwam door het fraaie weer. Nu begint de aanvoer snel minder te worden. In verschillende kassen heeft men de tomaten al verwijderd en is men druk bezig met het klaarmaken van de grond voor de volgende oogst: de aardbeien, die over een maand ge plant moeten worden. In verband met het teruglopen van de aanvoer heeft de veiling in Kapelle-Biezelinge be sloten met ingang van de komende week nog maar één keer per week exportveiling van tomaten te houden en wel op dinsdag om 11 uur. l(Van onze correspondent) "ÏDDELBURG Uit een onder- naar de woonsituatie in Nw.- [Sint-Joosland, ingesteld door de (eente Middelburg en de pro- fiale directie van het ministerie 1 Volkshuisvesting blijkt dat van Ï39 onderzochte woningen er 112 -zeer slechte kwaliteit, 18 zeer 8g en slechts 9 goed zijn. Nu is per gebleken (uit een aantal in terviews, dat door de Stichting Maatschappelijke Opbouw Middel burg is gehouden naar aanleiding van dit woningonderzoek)dat de bewoners van de onderzochte hui zen vinden, dat ze nóg zo slecht wonen. Enkele sprekende gegevens: van de bezochte bewoners heeft 29 pro cent geen slaapkamer. Veertig pro cent lieeft niet de beschikking over een douche, terwijl 15 procent het met een ton moet doen als toilet voorziening. Voorts is gebleken dat 44 proeent van de huizen vóór 1860 is gebouwd. Nietemin is de bevol king niet ontevreden met de wo ning. Uit de interviews is gebleken dat 74 procent van de ondervraag den vindt dat hun woning kwali tatief goed is of in ieder geval vol doende. Opbouwwerker J. J. Beurskens van de Stichting Maatschappelijke Opbouw Middelburg, die het onder zoek naar de mening van een ge deelte van de bevolking over hun woonsituatie heeft verricht in sa menwerking met drs. D. W. M. Jan sen van de Stichting Zeeland, zette donderdagavond de resultaten van onderzoek uiten tijdens een druk hezo"hte hearing in Nieuw- en St.- Joosland. Tachtig gezinnen zijn voor het onderzoek aangeschreven, waarvan er 71 hun medewerking hebben ver leend. Het beeld dat van deze groep is verkregen, is dat van een „oude re bevolkingsgroep" met een vrij laag inkomen. Hun woningen zijn meest zeer oud en in veel gevallen eigendom van de bewoners. Drie kwart van de ondervraagden woont erg graag in Nieuw- en Sint-Joos- land. De overigen voelen zich niet zo verbonden met hun dorp om dat zij ver van de dorpskern wo nen en meer op Middelburg zijn georiënteerd. Vijfentwintig procent van de on dervraagden wil dat, wat er ook zou gaan gebeuren, de dorpskern in ieder geval gehandhaafd moet blij ven. Zeventig procent is voor uitbrei ding van Nieuw- en Sint-Joosland, daarbij werd evenwel aangetekend deze uitbreiding vooral belangrijk te achten voor de jongeren in Nieuw- en Sint-Joosland. Een be langrijk percentage pleit voor een nieuw verenigingsgebouw, terwijl er als andere wensen naar voren kwamen: een telefooncei, meer mo gelijkheden voor directer contact met het gemeentebestuur en betere bestrating. Bovendien sprak men zich uit tegen het gebruiken van de aftakking van de Arne als vuil stortplaats. Dit punt kreeg tijdens de hearing dan ook ruime aandacht. komen. Deze zou zoveel mogelijk in de openbaarheid moeten worden ge trokken,. Hierbij dient, aldus de Jon- gerenfederatie, de mening van de be trokken gemeenteraad van doorslag gevende betekenis te zijn. In hun brief stellen de jongeren dat zij n.a. v. de gang van zaken op Zuid-Beve land weer tot de conclusie zijn geko men dat de huidige benoemingspro cedure zeer ondemocratisch is, wan neer deze wordt gehanteerd naar de letter van de wet. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Een gevangenis straf van drie jaar met aftrek van voorarrest eiste de officier van jus titie, mr. Th. Lebret vrijdag voor de rechtbank in Middelburg tegen de 38-jarige overvaller van de Raifféi- senbank in Middelburg, de Vlissin- ger J. A. L. Op de hete zomermiddag vain 22 juli vervoegde de VHssimger zich ge wapend met een pistool, naar later bleek een luchtdrukpistool, bij het bijkantoor van de Raiffedsenbashk in de Oosterscheld'estraait in Middel burg. Bij zich had hij een aktentas, waarin een papier zat met de woor den: „Wees geen heild. Ik heb niets te verliezen. Geef geld." De kassier wierp zich op de grond en trachtte te vluchten naar een achterplaatsje. De bankovervaller ging hem echter, hoewel hij zichtbaar steeds nerveu zer werd, achterma. Hij verdween in een van valse nummerplaten voor ziene auto met een bedrag van 5650 gulden. „Het was inderdaad onnozel", zo gaf hij gisteren aain de president van de rechtbank, mr. P. van Empel toe. Hij zei gehandeld te hebben wegens geldelijke moeilijkheden. Dat motief sloeg bij officier van justitie mr. Le bret niet aan. „Van de buiit is nog altijd drieduizend gulden zoek", al dus mr. Lebret. „Voor Zeeland was het de eerste maal dat er een bank werd over vallen", aldus raadsman mr. H. Bruin. Uit de psychiatrische rappor ten, aldus mr. Bruin, komt de man naar voren als iemand die veel ini tiatieven weet te ontplooien met een leven vol avontuur en aan de andere kant met een leven val schaduw kanten, zoals moeilijkheden in zijn huwelijken. Het is een man die veel alleen is gelaten. „Mijn cliënt is niet uit het hout igesneden van de .normale' bankover valler", zo concludeerde mr. Bruin. Uitspraak 12 november. (Van onze correspondent) HULST Na een veelbelovend be gin van het Jeugd Rode Kruis afde ling Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen-Oost, die gevolgd werd door een non-ac tieve zomerperiode, heeft het bestuur gemeend, dat men zich nu op het komende winterseizoen moet gaan bezinnen. Daarom wordt dinsdag in de huis houdschool St. Martha te Hulst een eerste bijeenkomst gehouden waar voor vertegenwoordigers van alle scholen van het lager en voortgezet onderwijs in Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren-Oost worden uitgenodigd- De avond begint om kwart voor acht. Op deze bijeenkomst zal ook me vrouw Staatsen, de opvolgster van de heer Kroon, aanwezig zijn. KAPELLE De nieuwe gemeen te Kapelle zal in de groep van nieu we Zuidbevelandse gemeenten nog lange tijd een „mini-gemeente" blij ven. Het krijgt achtduizend inwo ners en dat zal dan slechts weinig meer zijn dan de huidige gemeente Kapelle er thans telt. Alleen We- meldinge wordt aan het huidige Ka pelle toegevoegd. In het wetsont werp stond destijds, dat ook een deel van Kattendijke diende te wor den toegevoegd, maar tijdens de be- dat,handeling in de Tweede Ka mer werd dat, via een amendement van de heer Van Bennekom (AR) voorkomen. Kapelle nieuwe stijl, gevormd door Kapelle-Biezelinge, Schore en Wemeldinge, is „de groene vlek" op de nieuwe landkaart van Zuid- Beveland. Het is wellicht de enige gemeente, waar men nog heel lange tijd de sporen van oud-Zeeuws le ven zal kunnen aantreffen. Schok kende structuurveranderingen geeft de herindeling niet. Voor de nieuwe raad van groot- Kapelle heeft de WD een man aan de kiezers gepresenteerd, die de pro blemen van de fruitkwekers van na bij kent. Het is de heer F. van Hoorn. Hij had ook al in de „oude" raad van kapelle zitting. „Eigenlijk vond ik het wel tijd om op te stap pen, maar men vond het beter dat ik onder de nieuwe constellatie mijn inbreng bleef leveren", zegt hij, als we tegenover hem zitten in de f. van hoorn herindeling geen krachtproef kleine villa aan de Vijverlaan in Kapelle. De heer Van Hoorn werd in 1915 geboren in Kattendijke. Toen hij vijf jaar was, stierf zijn vader. Sa men met zijn moeder trok hij naar Kapelle, waar grootvader Van Hoorn destijds al „in het fruit" zat. Hij volgde de HBS in Goes (B- afdeling, maar besloot later de A- richting te kiezen. Dat bracht hem naar Middelburg, waar hij de op leiding aan de handelsschool volg de. Hij leefde met en tussen het fruit. In vrije uren en in de vakantie vond men hem altijd op of bij de fruitveiling. „Toen nog een kleine onderneming". Na de Middelburgse opleiding te hebben voltooid, kwam hij meteen als jongmaatje bij de veiling Kapelle in dienst. Hij bracht het tot kassier. Sedert 1953 werd hij firmant in een commissiehandel in uien en fruit. Nu is dit geheel zijn zaak. In 1949 kwam hij voor de WD in de raad van Kapelle. Thans voert hij de lijst aan. Verwacht van hem geen verwoede of verbeten verkie zingscampagne. „Wij gaan de nieu we toekomst met rustig vertrouwen tegemoet. De ontwikkelingen zullen zich hier geleidelijk voltrekken en waarschijnlijk niet tot spanningen leiden", zegt hij. De voornaamste reden daarvan is wel, dat „de groe ne vlek" als vanzelf op Kapelle, het fruitcentrum bij uitstek, georiën teerd is. Misschien wordt dat over een jaar of vijftien anders. Het is mogelijk dat Wemeldinge, bij uit breidende recreatiemogelijkheden in westelijke richting onwillekeurig aansluiting vindt bij soortgelijke ontwikkelingen vanuit de Goese kuststrook. Bovendien is het te ver wachten dat Kloetinge (nu bij nieuw-Goes) meer en meer aan Ka pelle-Biezelinge vastbakt, terwijl voor de gehele regio geldt, dat zij een belangrijke woonfunctie kan krijgen voor de werkers in de in dustrie aan de Sloehaven. Als die ontwikkelingen allemaal doorzetten, dan zou het wel eens logisch zijn, dat nieuw-Goes en nieuw-Kapelle tot één grote agglo meratie samenklonteren. De schaal waarop de gemeenten nu zijn inge deeld, zal dan misschien te klein blijken. Achteraf zeg je: Waarom niet van stond af aan gekozen voor een veel grotere gemeentelijke schaal dan wij nu zullen krijgen? Maar dat is nakaarten. Ik hoop dat wij voor tenminste vijftien jaar op deze voet kunnen uitbouwen wat wij begonnen zijn". Aangezien de herindeling voor Kapelle geen krachtproef belooft, heeft men in deze gemeente geen systeem van „potverteren" toege- past. Wel zijn er allerlei voorzienin gen tot stand gekomen, zoals j.l. woensdag het dienstencentrum en luttele maanden geleden een zwem bad, die er ook geweest zouden zijn als de herindeling niet voor de deur had gestaan. „Het integratieproces" zegt de heer Van Hoorn, „zal hier des te gemakkelijker verlopen, omdat nieuw-Kapelle qua oppervlakte be trekkelijk klein is. Wemeldinge ligt hier 6 kilometer vandaan. Boven dien zullen er in de nieuwe raad waarschijnlijk vijf Wemeldingers zitting krijgen, waardoor deze gemeente regelrechte invloed krijgt op het totale gemeentelijke beleid. Door de kleine schaal zal het mo gelijk zijn, om grote streekvoorzie- ningen in de gemeentelijke kern te vestigen. Voorzieningen van kleiner formaat, bedoeld voor de woonker nen zelf, zullen daar ter plaatse moeten worden gebouwd". Welke raad geeft de heer Van Hoorn de kiezers, die straks de stemhokjes binnengaan? Van Hoorn: „Dat ze bewust zullen kiezen, en vooral dat zijzi ch goed bedenken eer zij op splinterpartijen, afge scheiden groepen e.d. gaan stem men. Deze partijtjes dienen vaak tot meerdere glorie van één of en kele personen, maar dienen geen wezenlijke algemene doelen. De stemmen op splinterpartijen zijn veelal verspeelde stemmen". TOM KOOPMAN OOSTBURG Zoals wij reeds meld den, heeft de Oostburgse rederijkers kamer Oefening en Vermaak in de burgerzaal van het gemeentehuis haar 110-jarig bestaan gevierd. Bo vendien huldigde men op deze druk bezochte bijeenkomst de heer P. Bruggeman, vice-voorzitter, omdat deze veertig jaar aan de vereniging verbonden is. De voorzitter van de 30 oktober 1859 opgerichte rederijkerskamer, de heer P. M. Baas, vertelde de aanwe zigen het een en ander over de le vensloop van Oefening en Vermaak. Voorts prees hij het vele werk dat de heer Bruggeman voor de toneel- vereniigiirag heeft verricht. De heer Baas uitte zijn verontrusting voor wat de toekomst betreft, daar de ver eniging per 1 januari het gebouw vain de Katholieke Kring zal moeten verlaten. De voorzitter overhandigde de heer Bruggeman een taf elaanste ker met inscriptie. Mevrouw Brug geman, die ook reeds 36 jaar lid is, ontving een bloemstuk. Burgemeester J. L. van Leeuwen merkte op, het een hete prestatie voor een vereniging te vinden om de 110 jaar te halen, te meer daar het verenigingsleven in het algemeen met grote moeilijkheden heeft te kampen, zoals het gebrek aan be- lanigstellijng en de concurrentie van de televisie. De burgemeester zei het bovendien te waarderen dat de ju bilerende vereniging het altijd zan der geldelijke steun van de gemeen te heeft kunnen klaar spelen. Als blijk van waardering overhandigde de heer Van Leeuwen de voorzitter een serie boekjes die over het toneel handelen. De heer Bruggeman mocht eveneens een boekwerk in ontvangst nemen. „U bent een compleet theater in een persoon, gezien de vele functies (acteur, regisseur, grimeur, souffleur) die u bij de vereniging heeft be kleed", zei de heer G. M. Baijens, afgevaardigde van zowel het Zeeuws als het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel. De heer Baijens speldde de heer Bruggeman het zil veren insigne van het Nederlands Centrum voor Amateurtoneel op. Dat het geschenk van het gemeentebe stuur een goede keuze was, bleek uit het feit dat de heer Baijens met een zelfde cadeau naar Oostburg was ge komen. In zijn dankwoord meende de heer Bruggeman al die jaren niets meer dan zijn plicht te hebben gedaan, „want", zo zei hij, „iemand die zich als lid opgeeft van een vereniging, moet er van overtuigd zijn, zich voor de volle honderd procent te kunnen inzetten, anders kan hij er beter niet aan beginnen." (Van onze correspondent) In café Weelzicht in 's-Heerenhoek is vrijdagmiddag door notaris W. P. de Nooyer uit Heinkenszand het per ceel 74 aan de Molendijk publiek ver kocht. Het huis dat als zomerwoning ge bruikt werd behoorde voordien aan verschillende eigenaren uit Eindho ven toe. Voor deze verkoping was een matige belangstelling. De hoog ste inschrijver voor een bedrag van f 4567,-, was de heer J. Th. Goede- mondt te Goes. Voor een bedrag van f 6650,- werd de heer Goedemondt eigenaar van deze woning. (Van onze correspondent) KAPELLE In de gemeenteraads vergadering van Kapelle van vrij dagmiddag is uitvoerig gesproken over de moeilijke situatie in de fruit teelt. Ook in Kapelle, een van de voornaamste Zeeuwse fruitcentra, zijn veel fruittelers aan het eind van hun financiële mogelijkheden geko men. De raad besloot met algemene stemmen een motie aan te nemen en te verzenden aan minister Lardinois van Landbouw en Visserij en aan de vaste kamercommissie voor land bouw in de Tweede Kamer. In deze motie zegt de raad van de gemeente Kapelle, dat tengevolge van niet- bedrijfstechnische oorzaken veel fruittelers worden geconfronteerd mat zeer slechte bedrijfsuitkomsten. Met instemming is kennis genomen van de bereidheid van minister Lar- ADVERTENTIE) 12000 kinderen zijn toevertrouwd aan het kinderbescher- nvngswerk van Pro Juventute. Geld is dringend nodio Help met de Oranjekalender 1970: f 4,25 (bezorging?- kosten f 0,70 extra) - postgiro 51 74 00 - Kalenderactie 790949e)ntUte bUS 7101 Amsterda'(telefoon 020- dinois tot het treffen van ondersteu ningsmaatregelen van de bedrijfstak fruitteelt, maar de raad van Kapelle is van mening, dat de thans afgekon digde maatregelen onvoldoende ef fect zullen sorteren. De raad van Ka palle verzoekt de minister te bevor deren, dat men financiële de onder steuning uitkeerd in de vorm van een toeslag per hectare dan wel in een toeslag per bedrijf. Alle raadsleden waren er van over tuigd dat de moeilijke situatie in de fruitteelt voor een groot deel het ge volg zijn van een onvolmaakte EEG. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Woensdagmiddag wordt in het cultureel centrum De Halie in Axel een vergadering gehouden van de Nederlandse bond van gepensio neerden, afdeling Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Op de agende staat onder meer de verkiezing van een nieuwe pen ningmeester, en een verslag van de algemene ledenvergadering in Utrecht. 13 tieb- trée. mus lon- idei laai 3vei ïeb- :on- dc j dc dc eeds 'gels taai pen ol e is s zc ïeb- ver- wé ver ke erd kei te ten de mo- ibei ctie rat liml iaat Dm- ren de 'eer ge il au uit ind II 24

de Stem | 1969 | | pagina 3