VERWACHTING NA VERKIEZINGEN: Ondanks verlies socialisten Israels politiek ongewijzigd MILITAIRE DEMONSTRATIE MAAK NORMEN VOOR RIJSTAND OPENBAAR Hongersnood in Biafra naar catastrofe Tinbergen |)e?el yd POSITIE JONGEREN VERRE VAN IDEAAL ASPIRINE MET MELK INNEMEN Duurdere mark strop voor defensie 26,5 miljoen positief én gereserveerd over synode FRANSE RODE KRUIS: Protest tegen selectie gastarbeiders Opnieuw verlaat geleerde NASA i/ e* v OTA SIK NAAR TILBURG? Conclusie „Zwartboek werkende jeugd": DAKLOZEN Duitser verdacht van moord op landgenoot esterterp vraagt over Euratom hard. Sueneiis vraagt j dementie voor Bask Dr. Bosschaeft in proefschrift: Raad maatschappelijk welzijn: Vijf procent JL DE STEM VAN DONOEROAQ 30 ORTOBfR 1969 (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV Het socialistische blok van premier Golda Meir heeft bij de dinsdag in Israël ge houden parlementsverkiezingen de absolute meerderheid verlo ren, maar een verandering in Is' raëls politiek, speciaal ten aan< zien van de bezette Arabische ge bieden, wordt niet verwacht. De 71-jarige mevrouw Meir had al tevoren duidelijk gemaakt dat zij, of de socialisten nu een meerderheid be haalden of niet, de coalitie van na tionale eenheid aan de vooravond van de zesdaagse oorlog in 1967 ge vormd uit de voornaamste partijen met uitzondering van de communisten zou voortzetten. De socialistische partijen, waarvan, de „Israëlische Arbeiderspartij" (Ma pai) de grootste is, hebben volgens de overigens gisteren nog niet volle dige uitslagen vijf zetels verloren en zijn in de 120 zetels tellende .Knes set' teruggevallen van 63 op 58 ze tels. Het verlies, dat een kleine ver schuiving naar rechts betekent, was echter niet groter dan de meeste waarnemers hadden voorspeld. Het socialistische blok kan overi gens wel op 62 stemmen rekenen, daar de twee ermee gelieerde Arabi sche partijen hun vier zetels wisten te behouden. De voornaamste tegenstander van de socialistische alliantie, de partij combinatie „het liberale blok" (Ga- chal), waartoe onder andere de Che- roeth-beweging behoort, heeft op het ogenblik 27 zetels tegen 23 voorheen. De derde partij in grootte blijft de „nationaal-religieuze partij", die sa men met de twee orthodoxe Judaïs- tische partijen haar 17 zetels heeft be houden. Het Israëlische leger heeft meer dan 200 huizen opgeblazen in de be zette stad Halboel. Hierdoor zijn meer dan 2000 mensen dakloos geworden. Dit is gisteren bericht door Jordaan se bladen. Dit nieuws kwam na een Israëli- I kr.e bekendmaking, dat zaterdag in Jn ileze stad 18 huizen waren opgebla zen, nadat een Israëlische officier b werd gedood en twee soldaten ge- wond bij een aanval van Arabische I guerrilla's. De verwoestingen in Hal boel, 27 km ten zuiden van Jeruza lem, zijn volgens waarnemers de he vigste Israëlische vergeldingsmaatre gelen sinds de westelijke oever van de Jordaan tijdens de zesdaagse oor log van 1967 werd bezet. De Palestijnse „Rode halve maan" (de mohammedaanse Rode-Kruisor ganisatie) heeft een telegram naar het internationale Rode Kruis gezon den, waarin wordt gezegd: „Israëli sche bezettingsautoriteiten hebben op woensdag 26 oktober 1969 de meeste huizen van Halboel, nabij Hebron, verwoest en hebben honderden men sen dakloos gemaakt. Stelt u a.u.b. een onderzoek in en zend ons hulp". Een Israëlische militaire woord voerder in Jeruzalem heeft gisteren de berichten in de Jordaanse pers over verwoestingen in Halboel „pure fantasie, een hoop leugens en com plete nonsens genoemd. Volgens de woordvoerder waren niet meer dan achttien huizen opgeblazen. Van de ze achttien huizen waren er slechts vijf of zes jaar bewoond. (Van een onzer verslaggevers) ZAANDAM De politie heeft de 18-jarige Duitser Udo L. aangehou den op verdenking van moord op zijn 54-jarige landgenoot K. E. d'Alquen. De laatste werd donderdagavond m Zaandam vermoord. De vermoe delijke dader is ingesloten in het Zaandamse politiebureau. De man heeft nog steeds niet be kend. den HAAG (ANP) Drs. Th. E. Westerterp, lid van de KVP-fractie jn de Tweede Kamer, zal vanochtend de Kamer aan minister Block van Economische Zaken vragen stellen °ver Euratom. Met name wil hij weten wat de in houd is van het compromis dat hij als nwgerend voorzitter van de minis- erraad van Euratom in de zitting van nmsdag in Luxemburg aan die raad «eeft voorgelegd. yerder informeert hij naar de re- hieropVan de verschMlende landen SueSSuL, (KNP> - Kardinaal VerzJht de sPaanse regering Andn„; ?m. alamentie voor de Bask Andn„i a mentl die Anmzabalaga uit Ondarroa, dood ee" militaire rechtbank ter veroordeeld werd. Meer dan 350 dienstplichtige mili tairen uit Nederland hebben gister morgen in Den Haag een demonstra tieve optocht gehouden. Zij eisen in eerste instantie een hogere wedde en meer rechten. Een petitie met bijna 12.000 handtekeningen werd even na het middaguur aan de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. Van Thiel, overhandigd. De militairen hadden hiervoor een snipperdag genomen. Spandoeken, schilden en sandwich- borden werden meegedragen. Hier viel onder meer op te lezen: „Wij sjokken, u moet dokken", „Dienst plichtig gedwongen armoede" en „Wij hebben geen Toom(eloos) geduld". (Van onze correspondent) UTRECHT „Wij zijn te gauw geneigd bij hoofdpijn of ver koudheid een aspirientje te ne men". Dit is de mening van de Utrechtse huisarts dr. Bosschaert, die aan de Utrechtse universi teit is gepromoveerd op een proefschrift over de ontwikkeling van de medische zorg in Utrecht in de vorige eeuw. In een van zijn stellingen zegt hij, dat „analgetica" pijnstil lende middelen slechts op re cept verkrijgbaar behoren te zijn. Jaarlijks slikt Nederland zo'n kleine 400.000 kilo pijnstillen de middeltjes. Aspirine veroor zaakt bij 60 procent van de ge bruikers kleine bloedingen in de maag. Bij stugge rokers kan het gebruik van aspirine zelfs leiden tot maagzweren. Een raad van dr. Bosschaert: neem aspirine met melk in, in plaats van met water: zo zijn bloedingen van de maagwand te beperken. DEN HAAG (ANP) De nadelige gevolgen van de revaluatie van de D-mark blijven voor wat betreft de aangekochte „Leopard"-tanks beperkt tot de betalingen, die nog in 1970 en 1971 zullen moeten worden verricht. Hierbij bedragen de meerkosten aan valuta bij een revaluatie met 9,3 procent ongeveer 23,5 miljoen en aan te betalen b.t.w. bijna drie mil joen. Dit heeft minister w. den Toom van Defensie geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid drs. A. J. Lems (PvdA). De bewindsman deelt in dit verband verder mede, dat voor het laatste kwartaal van dit jaar de verplichtingen tot betaling van D-mark 68 miljoen bestaat, welk be drag in april 1969 tegen de koers van 91,60 per 100 D-mark voor le vering in oktober van hetzelfde jaar werd aangekocht. D' minister voegt hieraan toe, dat het niet moelij k was voor de betalingen, die na 1969 moe ten worden verricht, het koersrisico bij deze D-markverordening te dek ken. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De gemeenten moeten de normen die zij hanteren bij bijstandsuitkeringen, publiceren. Zo'n bepaling zou in de wet moeten wor den opgenomen. Veel gemeenten zijn blijkbaar bang dat bij openbaarma king van hun normen veel meer mensen er achter komen dat zij misschien bijstand kunnen krijgen. Daardoor zou het aantal aanvragen om bijstand zo groot kunnen worden, zo vrezen die gemeenten blijkbaar, dat de ambtenaren de toevloed niet kunnen verwerken. De overheid heeft echter de plicht, indien nodig, ieder bijstand te verle nen in de noodzakelijke kosten van het bestaan. De burger moet de gele genheid krijgen zich dit recht te rea liseren. Bovendien mist de burger bij geheimhouding van de gehanteerde normen de mogelijkheid van con trole. Dit schrijft, de Nationale Raad voor Maatschappelijk Welzijn, een overkoepeling van allerlei organisa ties die zich bezighouden met maat' schappelijk werk, in een nota over de verhouding tussen Bijstand, mi nimumloon en sociale verzekeringen. De nota is aangeboden aan minister Klompé van C.R.M. en minister Roolvink van Sociale Zaken. De nationale raad gaat de recente gerechtelijke uitspraken over bij standszaken bestuderen. Tussen di verse gemeenten bestaan onder meer door verschillende methoden bij de toepassing verschillen dn bereke ningsbedragen. Daardoor ontstaat een grote rechtsongelijkheid, zo staat in de nota. ROME (KNP) Op de vraag of de collegialiteit in de kerk nu door de zojuist geëindigde synode verder gekomen is, meent kardinaal Alfrink een positief antwoord te kunnen ge ven. Om te beginnen, zo heeft hij in het Nederlands college te Rome ver klaard, moeten wij vaststellen dat de leer van het tweede Vaticaans concilie over de collegialiteit opnieuw bevestigd is. Toen het discussieschema enige tijd voor de synode aan de bisschoppen conferenties werd toegezonden zag het er niet zo uit: een terugkeer naar de preconciliaire tijd scheen eerder in de lijn te liggen. Maar die poging is afgedamd. Het eerste deel van het schema, het theologische deel, is on der de tafel geraakt. Er kan nu op basis van de collegialiteitsleer verder worden gebouwd. De synode zal een follow up hebben. De kardinaal gaf toe dat nog niet alles over de collegialiteit doordacht is. Hij had evenwel ook zijn reserves ten aanzien van het resultaat der sy node. Hij wilde daar niet zo uitdruk kelijk mee naar voren komen, maar gaf toe dat voor sommigen de synode niet aan de verwachtingen voldaan had. Maar, zo zei hij, dit is iets anders dan voldoen aan de opdracht. Sommi gen hadden verwacht dat grote ac tuele vragen behandeld zouden wor den, al was het maar alleen het priestervraagstuk, inclusief het celi baat^ Van meet af aan bleek, zo zei kardinaal Alfrink, d'at die verwach ting te hoog was. Maar - zo liet de kardinaal verder doorschemeren - zelfs al zou er twee weken over gedelibereerd zijn, dan nog zou de synode er niet uit geko men zijn. Zo verschillend liggen de standpunten. Zelfs was de kans groot geweest, dat de discussies over het celibaat voor langere tijd afgekapt zouden zijn. De uitkering aan degenen die blij vend bijstand ontvangen zon gelijk moeten worden aan het netto-mini mumloon. Op het ogenblik is deze uitkering gekoppeld aan het bruto minimumloon min vijf procent. De blijvend bijstandontvangers zijn de genen die niet meer aan het arbeids proces zullen deelnemen. Het groot ste deel van hen is ouder dan 65 jaar. De vijf procent die zij minder krijgen dan degenen die nog wel ar beid verrichten, hebben zij nodig ter besteding van huil altijd aanwezige vrije tijd, zo stelt de nota. De. nota verzet zich ook tegen de discriminatie tussen degenen die in een erkende en zij die in een niet- erkende inrichting worden verzorgd of verpleegd. ADVgRTIlM TUE) LIBREVILLE (Gabon) (A.P.) In Biafra sterven momenteel dagelijks tenminste 300 kinderen aan ondervoeding en bloedarmoe de en in het woongebied van de 9 miljoen Biafranen heerst „alge mene hongersnood". De Franse afdeling van het Rode Kruis in Biafra zegt dit in een verklaring, die door de Fran se ambassade in Libreville, Ga bon, is uitgegeven. Hoewel er geen officiële gege vens beschikbaar zijn, schat het Franse Rode Kruis dat wekelijks meer dan 60.000 Biafranen vol wassenen zowel als kinderen de hongerdood sterven. Vanuit Libreville en het Por tugese eiland Sao Tomé worden door het Franse Rode Kruis en de interkerkelijke hulporganisatie elke nacht 15 vliegtuiglandingen ongeveer 180 ton voelsel naar Biafra gevlogen. De luchtbrug van het interna tionale Rode Kruis vanuit Daho mey ligt al vijf maanden stil, om dat de federale Nigeriaanse auto riteiten zich verzetten tegen deze „illegale" vluchten. Volgens de afdeling van het Franse Rode Kruis is de 180 ton voedsel bij lange na niet voldoen de om te voorkomen dat de hon gersnood catastrofale omvang krijgt. Het schat, dat dagelijks 2820 ton voedsel oftewel 235 vliegtuigladingen nodig is om de bevolking in leven te houden. In Biafra bestaan nog ongeveer 20 ziekenhuizen. In de speciale kinderziekenhuizen sterft weke lijks gemiddeld 20 tot 50 procent van de patiëntjes. Van de naar schatting 9 mil joen Biafranen krijgen 3.122.000 in een of andere vorm hulp. Ge schat wordt dat maar 10 procent van de bevolking een maaltijd per dag krijgt, terwijl de overigen zich tevreden moeten stellen met drie, twee of gemiddeld ander halve maaltijd per week. Van de kinderen die geholpen worden, lijden velen aan ziekten die bevorderd worden door onder voeding. Zo heeft 80 procent van hen tuberculose. Een heel groot aantal heeft parasieten in de in gewanden die het aantal rode bloedlichaampjes verteren tot 10 procent van de normaal geachte hoeveelheid. Bijna de gehele be volking lijdt aan malaria, zo staat in het rapport van de Franse Rode-Kruisafdeling. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De werkgroep „Dar" ten behoeve van Turkse en Noord-Afrikaanse werknemers heeft bij de ministers van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en. van so ciale zaken en volksgezondheid ge protesteerd tegen de manier van wer ving van Marokkaanse gastarbeiders. De groep heeft dit gedaan naar aanleiding van een t.v.-programma en omschrijft de toegepaste selectie methoden als „neo-koloniaal". WASHINGTON (DPA) Opnieuw heeft een geleerde het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) verlaten. De leider van de wetenschappelijke afdeling „maan en aarde", dr. Persa R. Bell, heeft meegedeeld, dat hij in januari zal weggaan. Bell was tijdens de vlucht van de Apollo-11 hoofd van het onderzoeklaboratorium in Hous ton. (ADVERTENTIE) DE MODERNE GASAANSTEKER Geeft 2000 x gericht vuur. Altijd raakl Géén versleten steentjes. Géén nieuwe vullingen. Géén reparatiekosten. Leeg 7 Gooi weg I Da volgende is even goad koopl Voor de handel: Lo Corhaau Zonen - Rotterdam Nrd. Ned. Pijpenhandel- Groningen Vervolg van pagina 1) De ontvangende landen moeten be reid zijn kritiek te aanvaarden. Maar ook de gevende landen zullen moeten aanvaarden dat de ontvangers pre cies zeggen hoe zij er over denken. Prof. Tinbergen somde vier hoofd lijnen van het plan op: de instrumen ten die de strategie ten dienste staan; de zorg voor de werkgelegenheid; de voor elk land aangepaste eisten van onderwijs, en de sociale doeleinden. De deskundigen zijn er van uitge gaan dat de productiestijging zes en een half procent moet gaan bedragen. Dan komen de gelden beschikbaar om de andere doeleinden te verwe zenlijken. Uitvoering van het plan zal hoge eisen van efficiency en regeer kracht eisen van de ontwikkelings landen. En zal ootk de rijke landen zwaar belasten. Er worden uitvoerig richtlijnen gegeven voor de handels politiek. Daarbij wordt protectie die de rijke landen nog vaak toepassen veroordeeld. De rijke landen moeten beseffen dat de ontwikkelingslanden straks vele zaken, zoals textielgoede- ren, eenvoudig houtwerk, landbouw producten enz. veel goedkoper kun- nen leveren dan zij ze nu maCen. Verder worden er richtlijnen uitge werkt voor technische bijstand. Heel belangrijk in het plan is de eis dat een deel van het wetenschappelijk onderzoek van de rijke landien moet worden gericht op de problematiek van de ontwikkelingslanden. Niet minder belangrijk vindt prof. Tinbergen dat deskundigen de laatste jaren tot een heel ander inzicht m.b.t. de wereldvoedselvoorraden zijn ge komen. Zij zijn zo langzamerhand van mening dat de ontwikkeling van betere rijst- en tarwerassen het moge lijk gaat maken dat er minder honger gaat optreden. Het pessimisme over de wereldvoedselsituatie is aanzien lijk verminderd door de Groene Re volutie, aldus prof. Tinbergen. Hij stelde er vast van overtuigd te zjjjn dat de wereld op den duur gaat toegroeien naar „iets van een wereldgemeenschap". Het plan dat nu vrijwel klaar is, wil daarvoor de baan vrijmaken. Het gaat uit van bovennationale besluitvorming, en meent dat vrijwillige verbintenissen van regeringen en gemeenschappelij ke verantwoordelijkheid daarvan de basis moeten zijn. U heeft het zeker wel gehoord, nieuwsjagers. Er is en nou -"• ie nog pus zeer kort aan het bewind nu al ruzie geweest tussen ene Strauss en Willy Brandt. Nu wat die Strauss al een lastig mannetje voor zijn vriend K.G. (nee. G.K. ie iemand anders). Kiesinger, toen deze nog aan het bewind was m one buurland W est-Duitsland. Kunt u nagaan hoe hij tegen een te genstander (die diain bovendien nibg socialist is!) als Wiiliy Brandt te keet gaat. Nou, het rumoer in d!e bonds dag was niet van de lucht gisteren. Strauss meent dart Brandt Duitsland aan het verkwanselen is. En dat vin-dit supernationalist Strauss uiterst verderfelijk; zoals overigens vele van zijn eigen ideeën zijn. Brandt, ook niet mals, heeft de handschoen opgenomen en zijn te genspeler uitgedaagd voor een „duel op woorden": naar goed-Duitse tra ditie, al is het zonder wapens. De Braradt-schoen (Strauss)! opswrnsen Ik blijf mij in het buitenland be wegen, want wat zijn grenzen tegen woordig? Nixon (president van de VS) zal binnenkort een baksteen ontvangen. Over de post en per ex pres. Afzenders: 250 studenten uit de plaats Tempe. Er zit een brief by, waarin gepleit wordt voor vrede ïn Vietnam. „Wij geven er", aldus de brief „de voorkeur aan u deze steen per póft in plaats van door een raam te deen toekomen. Het is een bewijs dat wij voorstander zijn van geweldlose d monstrati-es tegen de oorlog". Nixon: „Ook aan deze steen neem ik geen aanstoot". In eigen land hebben die dienst plichtige militairen zich met Toorn- eèoos geweld op Den Haag gestort teneinde een verhoging van die wedde te bewerkstelligen. Een demonstratie in burger, zodat de burgers van Den Haagniet konden zien met militai ren te maken te hebben. Alleen die opschriften van de spandoeken en protestborden deden zulks vermoe den. Trouwens er waren ook minder soldaten dan verwacht werd. Maar dat lag aan diverse „tactische" troe penbewegingen van hogere militaire zijde. Er waren namelijk alarmen of alarms (wat doet het er toe) gegeven in diverse legerplaatsen gevolgd door oefeningen, waardoor een aantal van onze jongens niet im Den Haag kon protesteren. Kolonels: De sportieve oorlog is al lang voorbij! Er vraagt hier iemand om een schrift. Maar ik kan haar niet helpen. Ik heb alleen maar een hand&tfirift. Beernink, Teerbink Tot morgen. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG De mogelijkheid be staat dat de oud-minister van econo mische zaken van Tsjechoslowakije, dr. Ota Sik op 4 december een gast college zal geven aan de Katholieke Hogeschool in Tilburg. Dit zou gebeuren in de serie gast colleges over „De toekomst van de internationale ontwikkelingssamen werking, in het bijzonder de voorbe reiding van het Tweede Ontwikke lingsdecennium van de Verenigde Na ties". In deze serie heeft o.a. dr. J. Tinbergen reeds een gastcollege ge geven. Het gastcollege van dr. Ota Sik de man achter de economische her vormingen in Tsjechoslowaky-e vóór de inval van troepen van het War- schau-Pact is onder voorbehoud op de agenda geplaatst. AMSTERDAM (ANP) „Er moet een wettelijke re geling komen voor minstens 2 dagen verplicht onderwijs en vorming. Vormingsscho- moeten los van de be drijven staan en zoals het gehele onderwijs uit handen van particulieren worden gehaald. Vormingswerk moet wor den opgenomen in het on derwijs van de gewone scho len". „Deze conclusie wordt ge trokken in het „zwartboek werkende jeugd", dat gis termiddag in Amsterdam door leden van de werk groep nader werd toegelicht. Het zwartboek kwam tot stand op initiatief van de Nederlandse studentenraad, met steun van de Katholie ke Werkende Jeugd, de NW-jongerenraad, Socialis tische Jeugd en de werk groep Geus, die ergens in het land met anonieme krachten werkt aan onder wijsvernieuwing. „Het kind is niet school- zwak, maar de school is kindzwak. De school moet aan het kind worden aange past en niet omgekeerd. Een recent onderzoek bij 372 leerlingen uit 18 verschil lende zesdeklassen toonde aan, dat handarbeiderskin deren de slechtste resultaten behaalden bij een taaltest, aldus het zwartboek. CBS-cijfers uit 1966, die in de publikatie worden aan gehaald, vermelden dat 20 procent niet meer heeft dan lagere school en 30 procent een verdere opleiding niet afmaakt. Daarnaast haalt bijna 20 procent niet meer dan één diploma van het la ger beroepsonderwijs. De oplossing van het pro bleem van de werkende jon geren is alleen mogelijk door een grondige verande ring van het kleuter- en ba sisonderwijs. Bovendien moet de jonge ren alle gelegenheid tot ver dere ontwikkeling gratis ge geven worden, aldus het zwartboek. Wat de studie naast het werk betreft, wordt het leerlingencontract in het zwartboek voor de leerling het zwaarst belastend ge noemd. „Het onderwijs volgens het leerlingencontract en de bedrijfsopleidingen moe ten gegeven worden op school of onder leiding van de school. Alle avond-onder wijs dient te worden omge zet in dagonderwijs. Jeugdloon vergroot de af hankelijkheid van de ouders. Jeugdloon wordt betaald voor hetzelfde werk als een volwassene doet en is dus de meest duidelijke vorm van discriminatie, volgens het zwartboek. Over vrije tijd zegt het zwartboek tenslotte: „Werk situatie en vrjje tijd gaan hand in hand. De we tuatie is drukkend, een zenuwslopend en wordt kenmerkt door en door ongelijkheid"*"

de Stem | 1969 | | pagina 9