van den [turken leggen in zaamslag tennisbanen 2dagen Amsterdam f34.50 wafels en kunst e Vrome" in Kapelle Vragen over vervuiling binnenstad van Axel Verzet in Axelse raad tegen condoomautomaat :UR \R pDapier voor uw -pen dsteen en dsteen W' LEZER stratief rerker Te St.-Jansteen 1 t.-Nicolaas Jpassen voordelig uit met NS lu officieel geopend Directeur van Raiffeisenbank gehuldigd isserij leiitoonsteiling pr zee en ftev ITiiritb1® onz"1' verslaggevers) Ij. Van 1 november tot Van Son- weekends" redelijk Van St.-Jansteen naar Gilze-Rijen Kapelaan Verhaegen overgeplaatst B. EN W. BRENGT PRE-AD VIES UIT CARNAVAL HULSTER VOSSEN RAADSLID KEMPE: „Geen mindering op uitkering van bijstandswet KET HUIS VAN ST. ELOY Een sieraad van Het Huis van St. Eloy betekent goede smaak gepaard aan voortreffelijke kwaliteit J. van der Loo Juwelier Lijnbaan 69 Rotterdam DE STEM VAN DONDERDAG 30 OKTOBER 1969 UURSTEENHANDEL aalseweg 53 t 01140 - 2590 dubbel en dwars waard hoogte te worden gesteld n advertentienieuws DRIE HOFF1JZEH3 ag- en avondschool 1st plaatsingsmoge- metselen en enkele dagelijks van 9.00 lagavond van 17.30 oneelszaken, Ceres- (Van een onzer verslaggevers) ZAAMSLAG Aan de Sport- laan in Zaamslag is een begin ge maakt met de aanleg van twee tennisbanen. Het werk wordt ge heel uitgevoerd door een vijf man sterke ploeg van Turkse werk krachten, die in dienst zijn van het aannemingsbedrijf Werninks uit Leiden. De leider van het team is de 36- jarige uitvoerder Raif Binici. De heer Binici woont met zijn land genoten in Katwijk aan Zee. Om dat het voor hen te bezwaarlijk is dagelijks tussen die plaats en Zaamslag heen en weer te reizen, wonen ze in een grote caravan vlak bij de in aanbouw zijnde tennisba nen. De Turkse gastarbeiders zijn ge specialiseerd in de aanleg van dit soort objecten. „We hebben pas nog in Duits land zes banen aangelegd en ook een in Huijbergen bij Bergen op Zoom", zegt de heer Binici in goed verstaanbaar Nederlands. „Ik woon nu vijf jaar in Nederland en het bevalt me hier prima. We verdie nen een goed loon. Met het geld kunnen we meer doen dan van ons loon in Turkije. Als we iets in Ne derland overhouden maken we er een spaarpotje van voor later ais we in ons vaderland terug zijn". Wanneer zullen de tennisbanen klaar zijn? Uitvoerder Binici lacht: „Dat weet alleen God", zegt hij. „Als hij ons mooi weer geeft duurt het vijf tot zes weken, Als we veel regen krijgen kan het wel drie maanden duren". Is er iets dat hij in Zaamslag mist? Na even nagedacht te heb ben: „Ja, een moskee, de dichtst bijzijnde staat in Rotterdam en dat is natuurlijk te ver. Maar in onze caravan behelpen we ons wel". DRIE HOEFIJZER9 voor onze afde- ant een funktionaris zal de administra- an onze commer. angezien het ver- jnktie een goede gheid, zowel in t vereist, is bezit iploma boekhou- iploma Ned. han- e gewenst, actenbehandeling ing. bovengenoemde hun sollicitaties afdeling Perso- traat 13 te Breda. :ch een afspraak voor een onder- 24241. onze computer- I en rekencentrum l/an deze funk- lig op middel- Ie een behoor- tgelijk gebied |A.M.B.I.-oplei- strekt. |_standige funk- concern, goe- gn, waaronder premievrij pen- funktie kun- |e sollicitaties, iet verschijnen bijvoeging van richten aan Jfdeling Perso- it 13 te Breda. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) ST. JANSTEEN Het St.-Nicolaas imité van St. Jansteen, dat door het tjaniseren van een balavond in het jytrenigingsgebouw, meende door een talig saldo, reeds een gedeelte van de kosten voor het organiseren van het St.-Nicolaasfeest te kunnen dek ken, is hierin wel erg teleurgesteld. De balavond bracht n.l. een verlies •pvan bijna 400,Het St.-Nico- escomité zal nu extra inspanningen fat doen om aan financiën te ten en zal reeds zaterdag a.s. star met een collecte in de gemeente. Ontdek de gezelligste stad van Nederland! van elk station Alle informatie In de NS-reiskrant op de stations. (Van onze correspondent) KAPELLE Met het doorknippen enkele takken van fruitbomen, waren geplant in de hal, heeft de commissaris van de koningin in *land, mr. J. van Aartsen, woens- (gmiddag in Kapelle het nieuwe jemcensdiapshuis en dienstencen- De Vroone officieel geopend, deze sociale en culturele su- narkt, zoals een van de sprekers uitdrukte, heeft Kapelle een gebouwencomplex in gebruik lomen. Niet alleen uniek voor ad, maar voor heel Nederland, tot nu toe werd in noig geen project in ons land een ge- chapshuis en dienstencentrum iigd, zoals in Kapelle is gebeurd, gemeester Van Suijlefeom wees hoe Kapelle op het ogenblik staat op een keeTpunt in haar liedenis. Zij komt steeds meer [trek als woonigemeenlte. Er wor- vele woningen gebouwd. De in- treeft belamigsteïlinig voor het Pen in Kapelle en om dat te sti- voert het gemeentebestuur woonklimaat op. Het gemeen- ishuis en dienstencentrum is er Jtrieuw bewijs van. Eerder dit jaar al een zwembad in gebruik ren en deze week nog hooipt de een besluit te nemen over de (weiding van de sporlaccommoda- pau de jeugd van Kapelle-Bieze- Ke vroeg burgemeester Van Suij- r™ vooral gebruik te maken ï1 het gebouw. Donderdagmiddag [■avond zal het centrum voor be- BSstellenden ter bezichtiging open- DRIE HOEFIJZERS fel"1 wordt in het Naluurhisto- |kllii,?U"ei!m 'n Tilburg de tenloon- iD»« Aee en Ze«visserij gehouden. Sko'p. tent°onstelling is tot stand ■stink?- met de medewerking van L ij1van de Nederlandse Zee- ivi n j T'roduktschap voor vis Idori j n- l10' museura voor de fep i„ e visser ij en enkele an- i.e Wstanties. fti de tentoonstelling krijgt men 'n K hiA™ 'let kvensmilieu, dat de be lm„ van 'let dierenleven in de ij on Am01120 ^ust en van de visse- Itdpn Drd?ee- Deze onderwerpen (jirv, door het draaien r lojj:® en door rondleidingen on- ktste „riS van deskundigen (dit Jet ®een ™or groepen). Kistelii„S5Um is Sedurende de ten- len .'«gsperiode geopend van ne laak) uur 'a"een na af- I van twee tot zes uur. (Van een onzer verslaggevers) HULST Gistermiddag werd de heer C. M. Boone, directeur van de Raiffeisenbank te Hulst en 25 jaar aan dez - instelling verbonden, gehul digd in het restaurant De Koning van Engeland. Op de receptie waren o.m. aanwe zig de burgemeester van Hulst, de heer Molthoff, de hoofdinspecteur van de Coöp. Centrale Raiffeisenbank te Utrecht, de heer G. F. J. Roetering, en de voorzitter van de Ring Raiffei- senbanken in Zeeuwsch-Vlaanderen, de heer Ter Mote. De voorzitter van de bank in Hulst de heer A. Borm, noemde de heer Boone een eenvoudig en oprecht zoon van Zeeuwsch-Vlaanderen die in no vember 1944 bij de Hulster Raiffei senbank begon. Het was toen nog een part-time job. Pas in 1960 ver liet de heer Boone zijn baan als boek houder van het gemeentelijk gasbe drijf en vulde hij zijn dagen volledig met het werk van de Raiffeisenbank. Van het bestuur van de bank ont ving de heer Boone een envelop met inhoud, evenals van de Ring. Van de Centrale Bank in Utrecht kreeg de heer Boone een boek en ;n het per soneel een vismolen. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Tijdens de Axelse raads vergadering werd aan het college van b. en w. een drietal vragen gesteld. Twee vragen stelde de woordvoerder van de prot. chr. fractie, de heer D. J. Oggel, en een vraag kwam van de woordvoerder van de KVP, de heer Maas. De heer Oggel vroeg ten eerste: Is het uw college bekend dat uit een re cente publikatie blijkt dat een oude oorkonde met betrekking tot 'de Tol van Axel (1280) en op het klooster Ten Hagen zich bevindt in de collec tie van Baron Schimmelpenninck van der Oije. b) Is uw college niet met ons van mening dat dergelijke stukken in het archief van Axel thuishoren? c) Is uw college bereid te informe ren of genoemde heer bereid is dit stuk over te dragen en, indien dit het geval 3s, wil zij dan trachten deze transactie tot stand te brengen. De tweede vraag van de heer Og gel handelde over de vervuiling in de weekends van de Axelse binnen stad: a) Is het aan b. en w. bekend dat vooral in het weekend de veront reiniging van de straten, vooral in de buurt van de Markt, Noordstraat en Zeestraat, grote vormen heeft aan genomen en veel hinder veroorzaakt? (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Van Son- weekends, goedkope arrangementen voor een lang weekend in één van de drie Vlissingse boulevard-hotels, blij ken bij het publiek in de smaak te vallen. In de enkele weken, dat er met deze speciale arrangementen, waarin behalve twee nachten logies, een diner-dansant e.d., ook excursies naar Philippine en Knokke voorko men, wordt gewerkt, bedroeg het aantal gasten gemiddeld 24. Dat is, gegeven het experimentele karakter van de weekends en de nog betrekke lijk geringe bekendheid van deze ar rangementen, vrij veel. De gunsten van de weekend-bezoe kers zijn echter niet gelijkelijk over de drie Vlissingse boulevard-hotels verdeeld. Gebleken is, dat Brittannia het opvallendste hotel aan de Zeeuw se kunst, het grootste aantal bezoe kers trekt. Soms bedraagt het niet minder dan het tienvoudige van wat er in de beide andere hotels, Noord- zeeboulevard en Strandhotel, aan de receptie verschijnt. Omdat de opzet van de Van Son' weekends duidelijk op samenwerking is gericht, heeft men van de aanvang af gekozen voor één tarief, onver schillig welk hotel de weekendgast uitkiest. De gedachte aan een 'geva rieerd tarief, waarbij „Brittannia" in een hogere prijsklasse zou vallen dan de beide andere „Van Son-hotels" is verworpen, omdat dit voor de week' endgast een te ingewikkelde zaak zou worden. Mogelijk gaat men dit nog eens bezien. Hoewel cijfers over de rentabiliteti van deze vorm van hotelbedrijvig heid pas over langere termijn ge schikt zijn voor interpretatie, meent men bij Brittannia nu al te kunnen zeggen, dat de goedkope arrangemen ten „enige toekomst" hebben. Voor' de beide andere boulevard-hotels geldt dit, bij de veel lagere bezet tingsgraad, nu in elk geval nog niet. De „met goud belegde boterham" waarop staatssecretaris Van Son doel de, toen hij sprak over deze arrange menten, n.l. samenwerking van ver schillende hotels, is evenwel tot dus ver niet geserveerd. Maandag hebben de Staten van Zeeland de goedkope arrangementen herhaaldelijk genoemd als een im puls voor de hotellerie in Zeeland, die het voor zijn rentabiliteit van seizoenverlenging zal moeten heb ben. Vooral?-og is, blijkens onze in- formaties, i^t optimisme van de staatssecretaris en de Staten van Zee land, slechts ten dele gewettigd. b) Is het college bereid dit euvel te beperken door b.v. erop toe te zien dat lege friteszakjes e.d. in de daar toe geplaatste vaten worden gedepo neerd, en wii zij, indien dit nodig mocht zijn. het aantal van deze vaten uitbreiden? De heer Maas stelde het college een vraag over de slechte toestand van de muren van het bejaardenhuis de Vurssche. De burgemeester, Van Djj- ke, antwoordde de heer Maas onmid dellijk. De burgemeester zei dat de muren van de Vurssche niet zo slecht zijn als door het raadslid werd voor gesteld. „Hier en daar", aldus de heer Van Dijke „vallen stukken kalk uit de muren van het enkele jaren oude gebouw. Het is niet onrustbarend en niet ongewoon bij een gebouw van die leeftijd". «s. (Van onze correspondent) SINT JANSTEEN Kapelaan Verhaegen, die drie jaar in de pa rochie van Johannes de Doper in Sint Jansteen werkzaam is geweest, wordt per 15 november overgeplaatst naar Gilze. In Simt Jamsteen ziet men kapelaan Verhaegen, die zich zeer verdienste lijk heeft gemaakt voor het vereni- gimgs- en jeugdweric, node vertrek ken. (Van een onzer verslaggevers) AXEL Het Axelse raadslid D. Oggel. die sprak namens de prote stants-christelijke fractie, heeft in de dinsdagavond gehouden gemeente raadsvergadering van Axel een voor stel gedaan de politieverordening uit te breiden, waardoor de verkoop van voorbehoedsmiddelen aan ban den wordt gelegd. De raad besloot dit voorstel ter hand te stellen van het college van b. en w. van Axel voor het uitbrengen van een pre advies. De heer Oggel zei in de raadsver gadering, dat sinds 28 augustus van dit jaar een artikel uit het Wetboek van Strafrecht is vervallen. Als ge volg van deze wetswijziging is het verstrekken van middelen ter voor koming van zwangerschap ook aan jeugdigen wettelijk toegestaan. Het raadslid stelde dat als gevolg van deze wetswijziging de verkoop van anticonceptiva vrij is geworden. „Zonder dat de ouders er van op de hoogte zijn. kan aan hun kinderen voorbehoedsmiddelen worden ver kocht, hetgeen uit zinnelijk oogpunt tot zeer laakbare gevolgen kan lei den". Het openlijk te koop aanbieden van anticonceptiva door middel van auto maten, vond het raadslid bovendien niet in overeenstemming met de in tieme sfeer waarvoor deze middelen zijn bestemd. „Zonder dat het de be doeling is iemands vrijheid aan te tasten", zo zei de heer Oggel, „maar uit oogpunt van bevordering van de openbare zedelijkheid, wil ik voorstellen in de plaatselijke politie verordening de volgende bepaling op te nemen: Het is verboden enig middel ter voorkoming van zwan gerschap ten verkoop aan te bieden of te verstrekken. Dit verbod geldt niet voor zover de verkoop of de verstrekking plaatsvindt in een be sloten ruimte". Naast deze wijziging wilde de heer Oggel ook het verkopen van voorbe hoedsmiddelen in openbare gebou wen verbieden. „Van de zijde van de automatenhandel, bestaat naar de ondervinding leert, belangstelling voor het plaatsen van anticoncepti va-automaten in openbare gebouwen. Soms zijn dit besloten ruimten, die door eenieder, jong en oud worden bezocht. Voor de plaatsing van der gelijke automaten is uiteraard de al dan niet uitdrukkelijke toestem ming van het gemeentebestuur ver eist. Tegen de verkoop van anticon ceptiva in dergelijke gelegenheden bestaan bij mij ook dezelfde bezwa ren als tegen verkoop langs de openbare weg". De protestants-christelijke fractie stelde daarom ook de volgende aan passing van de politieverordening voor: „Bovengenoemde verordening van toepassing te verklaren op open bare gebouwen en voorts uit te sp?e- ken dat het ten verkoop aanbieden of verstrekken van middelen ter voorkoming van zwangerschap, niet mogelijk behoort te zijn in gebou wen en op terreinen, die in eigen dom of gebruik bij de gemeente zijn, aan het gemeentebestuur reken- plichtige of door het gemeentebe stuur gesubsidieerde instellingen". (Van een onzer verslaggevers) HULST Op de elfde van de elf de zal de stichting Hulster Carnaval De Vossen met boerenkapel en raad van elf door Hulst trekken om de nieuwe carnavalsemblemen aan de man te brengen. Het embleem, een aardenwerk vos (zie foto), zal wor den verkocht tegen 1,per stuk. Voorlopig heeft de stichting duizend vossen laten maken. Als de vraag groter is dan het aanbod, waarop de Vossen uiteraard hopen, zullen meer emblemen worden gemaakt. De stich ting, die naarmate het carnavalssei zoen nadert, actiever wordt, heeft a.s, vrijdag een bijeenkomst georgani seerd voor alle Hulster verenigingen. V (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het lid van de raad van Vlissingen, de heer J. J. Kempe, heeft h. en w. gevraagd om degenen, die naast een AOW-uitke- ring of een uitkering via de rijks groepsregeling, ook een uitkering van de bijstandswet ontvangen, in het volle bezit van de 1 procents duurte toeslag te laten. Formeel bestaat het recht om de duurtetoeslag van 1 procent in de ge vallen die de heer Kempe bedoelt, in mindering te brengen op de uitke ring volgens de bijstandswet. De heer Kempe vindt de 1 procents uitkering van een dusdanig bijzonder karakter, dat korting van het toch reeds luttele bedrag op de bijstandsuitkering vol gens hem onredelijk zou zijn. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De geur van versgebakken wafels kwam de be zoekers van het Juliana ziekenhuis in Terneuzen tegemoet. Een van de gangen was herschapen in een schil derijengalerij. De combinatie van wafels en kunst was een aardig ini tiatief van het bestuur van de per soneelsvereniging van het zieken huis, het jonge Advendo II- In de kerkzaal stonden tafeltjes keurig gedekt om de gasten tegen een geringe vergoeding op koffie en wafels te tracteren. Twee verpleeg sters hadden de handen vol werk om steeds maar nieuwe wafels uit de wafelijzers te laten glijden. De opbrengst is bestemd om de kas van de personeelsvereniging een wat steviger inhoud te geven. Vooral na het bezoekuur was het in de nieuwbakken wafelkraam een drukte van belang. Ook tal van patiënten lieten zo ver hun toestand het toeliet zich het smakelijke hapje niet ontglip pen. Beslag en koffie waren door de directie van het ziekenhuis welwil lend ter beschikking gesteld. De kunstzinnige omlijsting van de gelegenheidswafeltent was van de Terneuzense schilderes en beeid houwster Rie van Driel. Een groot aantal doeken en tekeningen aange vuld met enkele vruchten van boet- seerarbeid sierden de wanden en vensterbanken. De expositie in het ziekenhuis is nog een viertal weken te bezichti gen, echter zonder het genot van een knappend verse wafel. Per slot van rekening hebben verpleegsters ook nog wat anders om handen. Verpleegsters van het Juliana- ziekenhuis in Terneuzen aan de wa felbakkerij ten bate van hun perso neelsvereniging. Discriminatie bij de SER Mevrouw dr. Verwey-Jonker, Kroonlid van de Sociaal Economi sche Raad maakt ook aJl geen uit zondering op de regel, dat SER-le- den onwetendheid maskeren door stoere taal. Volgens baar: „Is het beslist geen verdienste^ als iemand ergens 25 jaar of 40 jaar blijft hangen en we zouden de jubilea moeten afschaffen en moeten zeggen; je krijgt niets, we houden integendeel een maandsalaris in, want een jubileum is niet iets om trots op te zijn, maar iets waarvoor we je eigenlijk zouden moeten straf fen". Het orakel bekende overigens vlot, dat voor haar: „Het hele pensioenprobleem een enorm ondoorzichtige rommel is". Om deze bekentenis van niet te to lereren onwetendheid zou ik dan weer willen voorstellen haar te straffen met royement ais SER- KTOomilid, want als onwetend Kroon lid vierde zij ook reeds baar 10-jarig juhiieum en als alles dan nog „on doorzichtig" is moet zij de gelden in deze cumulatie-functie getoucheerd maar terugbetalen. Men moet dat toch niet onder schatten; een SER-Kroonlid met dr. voor de naam siert zich brutaalweg met een brevet van: „onvermogen om doorzicht te verkrijgen in pen sioen-problemen", terwijl zij als SER-lid er wél aan meewerkte, dat de overheidsdienaar na 40-jaar „seine schuldigkeit getan" hebbende aan de kant geschoven wordt, welis waar met 2 of 4 weken extra loon, maar met een blijvende korting van maar liefst 80 procent op zijn AOW, waarmede dan echter de door me vrouw Verwey-Jonker gepropageer de bestraffing voor 40-jaar trouwe dienst nog niet voldoende ver gaat. Heeft het slachtoffer van zijn eigen betaalde pensioen dan nog iets méér dan f 2000,- of meer per jaar over, dan moet hij daarvan nog eens zo'n f 1200,- of meer per jaar aan het ziekenfonds afdragen, omdat het ongelooflijke feit zich voordoet, dat de loongrens van f 16.000 waarbij actief dienenden nog verplicht verze kerd mogen zijn, voor gepensioneer den wordt teruggebracht tot ruim f 7000,- De beide zoethoudertjes (pensioen en geneeskundige hulp) die 40-jaar lang zijn karig betaalde hokvastheid bewerkstelligde, wordt hem dan wreedaardig en in strijd met alia overheids-toezeggingen van or/ver- vreembaarheid van verkregen rech ten, oneervol ontnomen. Het zoge naamd eervolle ontslag verschilt dan ook alléén maar met het on eervolle, dat hem de knopen niet van de jas gesneden worden. De SER van dr. Verwey-Jonker heeft het trouwens eveneens bestaan een voorstel van minister Roolvink (en dat mag dan ten gunste van de ze zo vaak door die kringen verguis de minister wel eens worden aange dikt) om via een speciale ambtena ren-wet aan dit schreeuwende on recht een einde te maken, te ver werpen, om reden, dat de premie- inkomsten (premie-uitbuiting is be ter) voor de verzekerings-maat- schappijen dan sterk zou verminde- Zo ziet men dan welke edele ar gumenteringen de SER hanteert of goedkeurt. De verzekerden zijn er voor de verzekerings-maatschappij- en en zonder scrupule. Jammer dat minister Roolvink nooit op het juis te moment de portefeuille-kwestie stelt! Met een kleine variatie op het doctorale harteloze proza van me vrouw Verwey-Jonker zou ik willen besluiten met te stellen, dat het hoog tijd wordt dat deze hele Sociaal Economische Raad eens op de hel ling gaat. Deze Raad is nimmer re presentatief geweest voor de werk nemers, omdat slechts ruim 25 pro cent werknemers er via de vakbon den zitting in hebben. De 75 procent uitgestotenen, slapenden of onver schilligen moeten er ook aan deelne men! Om een uitdrukking van me vrouw Verwey-Jonker te lenen, „de hele SER is een enorm ondoorzich tige rommel". BREDA W. NOORLANDER (ADVERTENTIE)

de Stem | 1969 | | pagina 5