Zeeuwse gedeputeerde zingt lof van huur liberalisatie C. VERDONK Vertrouwensmensen in woonkernen noodzakelijk Goedkoop de„winter „Laat raad Middelburg kandidaten stellen voor burgemeestersvacature'' Sloan's Balsem CONTACTCOMMISSIE ONROERENDE ZAKEN: „NIET MODDEREN MET SUBSIDIES Reg vandaag morgen en ixclusieve meubel, en tapijtshow Du Fosse's Meubilering Meer nieuws uit stad en streek op pag. 3-4-5 f Wat en waar 1 Ned. Reis vereniging - L^jfejgkf |Greef met dia's over EuMsm Koreaanse kinderen naar Middelburg KABO verbaasd over KV P-reactie A. Kaland Publiek-privaat, ZUID-NEDERLANDSE BEURS voor vriend en vreemdeling Modderen' Kandidaten in t vizier Crisis Raden Zuid- Beveland 1969 Inschrijvingen in handelsregister Conrector leert de Zeeuwen zichzelf kennen Mengeling De Geerse's Dc baal (ADVERTENTIE) DE STEM VAN VRIJDAG 31 OKTOBER 1969 SLUIS t/m maandag 3 november i de RAADSKELDER van het TADHU1S en in onze ZAKEN an de Oude Kerkstraat en [apellestraat. Iedere dag geopend van 10 tot 20 uur. SLUIS BRUGGE POBP I 'OOI? Vv ce ^epGPoePPje1" v ecsre.w vam OP. pec ÏHCUCetJ per duel war '*e^pf)R' >el. eeeeupr H C/ OSL eeeeuRT^ sjeêu PAP- jset? WAAR- ce ve&- bep coop- LAh'GTPy mer vep- I Are*// borgen, vrijdag 31 oktober: Bet. op Zoom 7.11 en 19.27, Hanswnert 4 en 18.44, Made-Drimmelen 9.53 22.08, Terneuzen 5.49 en 13 jj jISSINGEN 5.19 en 17.37, WeW linge 7.01 en 19.17. >NEEL, FILM, CONCERTEN enj 1RNEUZEN Luxor 20 uur ilml'iga Terneuzen met de (Sn: [ongam, a suitable oase for treat ment. Voorfilm: Het naakte jonge, tje in de traim VTWERPEN Rex: Sweet Charity a.l. Metro: Winning a.l. Fathé: De opstand 14 jaar ideon: Auto stop girl Ï8 jaar endome: De trap 18 jaar .mbassade: Easy rider 14 jaar gNT feCapitole: Onder het teken van de |stier 14 jaar [Majestic: Ben Hur 14 jaar lentury: De honderd geweren M j. ïormandie: Mayerling 18 jsei 'laza: De trap 18 jaar [".-NIKLAAS tenova: Ontvlucht met de deed alle leeftijden IScala: Sissi a.l. ISelect: Funny girl 14 jaar ■Century: Liefdesnachten ia de |Taiga 18 jaar TENTOONSTELLINGEN ÏES Weeshuis, Singelstraat 10-12, 1411 I en 19-21 uur TenitocmstefiBjg t?- 1 njen en recreëren in Nieovr Soes |(t.m. 8 nov.) DIVERSEN DDELBURG De Schakel 20 uur itESKENS Gemeentehuis 19.30 uur Industrieschap ONEEL, FILM, CONCERTEN K«. IIDDELRURG Concertzaal 14.45 en 20 uw on* sterdams Phi.ïharmt»isdh 0™ta o.l.v. Anton Kersjes HOLEN Landb. Huishoudschool 13.45 uur Jeugdoorioert voor UpM- bare Mavo en Huishoudschool 111 samenwerking met Het Schpolro cert. Joop Cantor, violoncel te Jl> I han Paittet, piano. IlNTWERPEN Kon. Vlaamse Opera 20 uiur Fidielio tentoonstellingen IrOES 1 i" Weeshuis, Singelstraat w-lz, en 19-21 uur TentoansteHtag nen en recreëren in NSew* (tm. 8 nov.) DIVERSEN JZENDIJKE Gemeentehuis 19 uar Raadsvw» >pg. voor deze rubriek tei. 438 of Postbus 116 in MM*8"" SCHIPHOL (ANP) Negen Ne derlandse ouderparen, die hun ont roering niet of slechts nauwelijks meester konden blijven, hebben gis tel-middag laat op Schiphol het hun nog onbekende Koreaanse kind af gehaald, waarmee zij via officiële- adoptie hun gezinnen gaan uitbrei den. Ze hadden twee ja-ar op dit mo ment gewacht. De familie Planiteydt- Witmans uit Middeibung, die zelf al vier kinderen heeft, nam er zelfs twee kinderen bij: die zusjes Linda en Domna Kim, resp. vijf en drie jaar oud. Het groepje van tien kinderen be stond uit zes meisjes en vier jon gens. De jongste was een meisje van net een half jaar oud, de oudste Lin da Kim van vijf jaar. De meeste vain de tien kindertjes, die vanmiddag op Schiphal arriveer den, lieten zich gedwee en stilletjes door de nieuwe ouders op de arm nemen. Er was slechts één meisje dat jammerlijk huilde, de tweejarige Mae Won Min, die zich op de arm van haar nieuwe moeder niet thuis- yoelde en om haar ei-gen „mother" nep. Later echter kwam zij tegen de schouder van haair nieuwe pleegva der geheel tot rust en keek als een klein wijs kindje de perskamer vam Schiphol rond. (Van een onzer verslaggevers) BREDA De Katholieke Bond van Overheidspersoneel vraagt de Wen bij de volgende verkiezingen niet Op de K.V.P. maar op het P.A.K. te stemmen. En nu toont de afdeling Breda vain de bond zich verbaasd I over überhaupt een reactie van de Katholieke Volkspartij. De afdeling zegt in een brief: ,.Deze partij heeft namelijk in zijn optreden na de val van het kabinet Cals duidelijk laten merken geen bindingen meer te wensen met de vakbeweging:" Er zijn volgens het bestuur meer voorbeelden, die in deze richting wijzen: „De meest in het oog springende zijn op plaatse lijk gebied de verkiezing van de wethouder van sociale zaken en op landelijk niveau de loonwet en de misère rand de prij-sstop." i In een repliek op wat de K.V.P. naar voren bracht, namelijk dat er toch bondsfiguren op verkiesbare plaatsen van de K.V.P.-lijst zijn te recht gekomen, stelt de afdeling: „Inderdaad vervullen vakbondsleden functies in de K.V.P. Helaas werden deze leden vaak binnen gehaald als lokmiddel voor de kiezers. Zij wer den meestal gebruikt in onderge schikte functies. Werkelijk inspraak in het beleid werd van de zijde van deze leden niet geduld." Op dit laatste punt wringt de schoen, want het afdeiingsbestuur schrijft: „Nu de leden van de vak beweging deze wijze van benadering liet meer accepteren en inspraak eisen, wordt de boot afgehouden." KABO - Breda conformeert zich overigens aan N.K.V.-voorzitter Mer lons, die volgens de brief het •temmen op het P.A.K. ondersteunt. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN In een rede, gehouden tijdens een bijeenkomst van de Contactcommissie voor Onroerende Za ken, heeft de voorzitter van deze Commissie, mr. A. A. M. Struycken, gewezen op de harde noodzaak de vicieuze cirkel op het gebied van de huren in het belang van de gehele volks huisvesting te doorbreken. De heer Struycken wees er op, dat kosten en lasten sinds 1940 bijna driemaal zo sterk zijn gestegen als de huren, waar door de kwaliteit van de bestaande woningvoorraad te snel achteruitgaat en het verkrottingsproces wordt versneld. Ten gevolge van de lage huren van veel woningen is er ook, vol gens de voorzitter van deze commissie, onvoldoende belang stelling voor de nieuwbouw. Met de subsidiering in zijn hui dige vorm kan men trachten de gevolgen zo goed mogelijk op te vangen, doch dit zijn lapmiddelen. De heer Struycken bekritiseerde 't voor de zoveelste maal uitstellen van de huurverhoging en pleitte voor snel lere huurliberalisatie en dusdanige jaarlijkse huurverhoging en dat de ontstane achterstand nu ook eens bin nen 'n redelijke tijdsperiode zou kun nen worden ingelopen. Als ideale toestand zag hij een economisch ver antwoord huurniveau, gekoppeld aan een subsidiesysteem waarbij alleen, aan hen die dit ook werkelijk nodig hebben subsidie wordt verleend, al dus de heer Struyken- Een tweede voorstander van een snelle liberalisering van de woning bouw, huren en woonruimte was de heer A. J. Kaland, lid van Gedepu teerde Staten van Zeeland en be last met de portefeuille Volkshuisves ting. Hij heeft ervaring opgedaan met de opheffing van de woonruimte- wet en vertelde iets van zijn bevin dingen. Als markant voorbeeld haalde de heer Kaland de aanvankelijk weiger achtige houding van Middelburg aan, toen enkele maanden geleden de wet werd opgeheven. j „Ogenschijnlijk is er niets bijzon ders gebeurd. Dit ondanks de bange voorgevoelens van het Middelburgse gemeentebestuur. Het woningbezit in Zeeland omvatte per 1 juli 1969 96820 woningen. Meer dan de helft is ei gen woningbezit. Ruim 21.000 wonin gen vallen in de woningwetsector" al dus de heer Kaland. De liberalisatiemaatregelen deden de eigenaar bewoner niets en ook woningbouwcorporatie en gemeente lijke stichtingen namen geen bizarre maatregelen. De enkeling, die het zij de huur wordt opgezegd, hetzij voor een onaanvaardbare huur- hoging wordt geplaatst, kan, zo hij niet tot de financieel zwakkeren be hoort, een eigen huis kopen, ter wijl de financieel zwakkeren door overheid sbezit dient te worden gehol pen. Indien de liberalisatie ten vol le wordt benut, kunnen alle proble men worden opgelost, zo stelde hij verder, „Ook landelijk gezien. Al is het wo ningpakket daar anders samenge steld, toch ben ik", aldus de heer Ka land, „van mening dat het overheids- c.q. semi-overheidsbezit in ?Vat is richting te geven aan de gewenste ontwikkeling. Het is toch al te dwaas dat de overheid publiekrechtelijk gaat regelen wat privaatrechtelijk moge lijk is. D« minderheid van particuliere huurwoningen, in Zeeland ongeveer 20 procent en in de rest van Neder land ongeveer 33, kan bij een volle dige liberalisatie niet worden ge bruikt, zeg maar misbruikt, om daar nu eens lekker mee te doen wat men wil". ,Niet, niet, niet. Vooruitzichten voor vrii<Lg en zaterdag 3!?estcld door het „*>11 op woensdag 001 18.00 uur: Vrij ™el bweolking met Plaatselijk regen of Jootregen. Weers vooruitzichten in Iters gemiddeld over Nederland. t„, ?°v yrijdag: Aantal uren zon: 0 v»„ temp.: 0 tot 4 graden bo- ?ormaal- Max. temp.0 tot 4 gra ze eJt normaal. Kans op een dro- van minstens 12 uur: 80 etmaal-Ri?ans op een Seheel droog "maal. 60 procent. J iA°(.0r, zat.erdag: Aantal uren zon: v. Min- temp.: 1 tot 6 graden Jra normaal. Max. temp: 0 tot 5 «oven normaal. Kans op een van minstens 12 uur: 80 maaUfil op een geheel droog et - I "«ai. bO procent. „Ik pleit heel duidelijk voor een snelle doorvoering van een volledige liberalisatie. Hét straffe overheids ingrijpen heeft bewezen: Niet te hebben geleid tot een snel le bevrediging van de behoefte. Niet te hebben geleid tot een bil lijke verdeling van de beschikbare woonruimte; Niet te hebben geleid tot een ver antwoord huurpeil". „Na dit falen van alle politieke par tijen en alle kabinetten wordt het zaak dit te erkennen en vrije maat schappelijke krachten in onderlinge concurrentie de kans te geven de ze problematiek op te lossen. Een (ADVERTENTIE) hni: eindhoven in de philips-jubileum-hallen dagelijks t.m. zondag van 211 uur volledige liberalisatie is daartoe nood zakelijk. Tevens dient het huurniveau snel te worden opgetrokken. Ee-n stuk van de reële welvaartsstijging dient daaraan te worden besteed. Er be sta-at echter twijfel over de vraag of de loon- en prijspolitiek dit kan opvangen. Ik heb daarover geen twijfels. Daar de reële loonstijging in de periode 1954-1968 68 procent bedroeg en slechts drie procent daarvan no dig was voor de stijging van de zie kenfonds enverzekering, ben ik van mening dat een verantwoord beleid slechts mogelijk is, indien men be reid is de -gestegen kosten van volks huisvesting ook uit de gestegen re- ele welvaartsstijging te laten beta len. En niet te v-e-el modde-ren met subsidies. Loom en sociale uitkering dienen op een niveau te liggen dat, net ais kosten van de -gezondheid, in het algemeen de kostprijs wordt be taald". Aldus gedeputeerde Kaland. Kanttekening De heer Kaland mag de huurlibera lisatie bijzonder rooskleurig beoorde ■en, de duizenden woningzoekenden en degenen die in de gemeenten recht streeks voor de volkshuisvesting ver antwoordelijk zijn, denken daar wel anders over. Dank zij het verantwoordelijkheids gevoel waarvan de gemeentebestu ren in dit opzicht blijk geven, zijn de desastreuze gevolgen van de huur liberalisatie. welke in vele gevallen even goed hadden kunnen ontstaan beperkt gebleven. De heer Kaland is gedeputeerde van een provincie waar de woning nood inderdaad zijn scherpste kanten heeft verloren. Toch zijn er in een stad als Middelburg altijd nog meer dan zeshonderd woningzoekenden waar onder vierhonderd urgente ge vallen, voornamelijk van mensen met een inkomen beneden de welstands- grens. Degenen die eigenlijk door de dringend gewenste sanering van de binnenstad moeten verhuizen, zijn zijn daarbij niet inbegrepen. Dat deze mensen naar recht en billijkheid geleidelijk kunnen worden geholpen, is te danken aan het feit dat gemeente en woningbouwvereni gingen gezamenlijk en met inspraak van een huisvestingscommissie drie duizend van de 9500 huizen in Mid delburg beheren er over de toewijzing daarvan beslissen. Dat geebeurt alle maal in een alsof-situatie, namelijk alsof er nog een wettelijke basis voor de woningverdeling gold. Ge meente en woningbouwverenigingen kunnen die lijn voortzetten, omdat zij als huiseigenaren zelf kunnen uitma ken wie er in hun woningen mogen wonen- (RED.) (Van een onzer verslaggevers) GOES Het bestuur van de af deling Noord- en Midden-Zeeland van de politieke partij D'66 heeft de commissaris van de koningin in Zee land, mr. J. van Aartsen een brief gestuurd in overleg met de werk groep gemeentepolitiek Middelburg van D'66 in verband met de bur gemeestersvacature in Middelburg, die is ontstaan na de benoeming van mr. J. Drijber tot burgemeester van Zwolle. De Zeeuwse Democraten wijzen de commissaris op het D'66-proigramma: „Ten aamzien van het burgemeesters ambt is D'66 van mening, dat het wenselijk zou zijn, wanneer deze ambtsdrager rechtstreeks door het volk zou worden gekozen. In ieder geval zal zo spoedig mogelijk een regeling moeten worden ontworpen, waarhij de burgemeester door de kroon wordt benoemd uit een voor dracht vam drie kandidaten, opge steld door de gemeenteraad." „Ook in andere politieke partijen", a'ldus de brief, „worden de eisen van openheid en inspraak vam de bevol king bij de benoeming van een bur gemeester steeds meer gehoord. Wij mogen hierbij wijzen op acties in die zin in talrijke gemeenten, waar men voor een burgemeestersvaeature stond en op het onlangs ingediende wetsontwerp van de Tweede-Kamer leden Van Thijn en Framssen. In de Middelburgse gemeenteraad is door verschillende raadsleden eveneens op inspraak aangedrongen." „Blijvende binnen het raam van de huidige wettelijke mogelijkheden willen wij u in ernstige overweging geven de lijst van binnengekomen sollicitaties toe te zenden aan de gemeenteraad van Middelburg en deze raad te verzoeken een aanbe veling van drie personen op te stel len." „Met de heren Van Thijn en Frans sen zijn wij vam mening, dat aan het bezwaar, d:at daarmee aain een sol licitatie in bredere kring bekendheid wordt gegeven, niet zwaar hoeft te worden getild. Wie in een democra tisch systeem als het onze naar een openlbatre functie solliciteert, dient vain meet af aan ook de risico's, aan die openbaarheid verbonden, te aan vaarden." „De hiervoor geschetste gang vam zaken is slechts een tussenfase op weg naar de rechtstreekse verkie zing vam een burgemeester, doch zou, gezien de mogelijkheden in het hui dige systeem, tegemoetkomen aam de wens van een groeiend deel der be volking." NIEUWDORP Eén van de twee KVP-kandidaten voor de nieuwe gemeente Borsele is de heer C. Verdonk. Men mag hem een bewoner van vele werelden noemen, voorzover het begrip „wereld" niet te groot is voor de verhoudingen waarmee in 't Zuid-Beveland dat nu aan het verdwijnen is, gewerkt werd. C. Verdonk, geboren in 1911 moet een ritsje plaatsaanduidin gen noemen om aan te geven waar wij hem dienen te lokali seren. Hij behoort tot de paro chiegemeenschap 's Heerenhoek, h(j woont echter in Nieuwdorp en hij was raadslid in 's Heer Arendskerke. Thans treedt hij, samen met A. C. de Koning en een aantal anderen aan voor de gemeenteraadsverkiezingen in Borsele. Wie is hij? Hij is landbouwon dernemer met een bedrijf van 25 hectare, dat naar de tegenwoordi ge opvatting „middelgroot" wordt genoemd. Negen kinderen telt zijn gezin. Ze zijn niet allemaal meer thuis, maar de jongste zit nog al tijd op de lagere school. Hij is de zoveelste uit een nijver boerenge slacht; spreekt de taal van de boer en weet over het algemeen vrij aardig hoe deze denkt. Hij behoort niet tot de jongste generatie van Zeeuwse agrariërs, die met bijna koele berekening over de situatie in de landbouw praat. Verdonk leeft vanuit het gemoed en als spreker is hij dikwijls emotioneel Soms veronderstelt de buitenstaan der, dat Verdonk zich in die emo tionele manier van spreken buiten het keurslijf van de feiten begeeft In zulke gevallen zijn rustige ge sprekken, na afloop van debatten in vergaderingen, vaak verhelde rend. Verdonk, zo merkt men dan wist bliksems goed waarover hij het had, maar de gladde, diploma tieke manier /an elkaar bestrij den is nu eenmaal niet de zijne. Dat hij zich zo intens bij de po litiek, zowel op gemeentelijk als op provinciaal vlak, en bij de proble men van land- en tuinbouw (zoals hij in de NCB vergaderingen laat merken) betrokken voelt, schrijft hij zelf toe aan het feit dat hij in zijn bewuste jeugdperiode de grote economische crisis van nabij heeft meegemaakt. „Van huis uit kreeg ik een scherpe en kritische instelling te genover de gebeurtenissen mee", verklaart hij. „Van jongs af aan dacht ik, dat het wel van belang was om te weten waarom en hoe er door allerlei overheden over je wordt beslist. Ik wou „erbij" zijn". In 1945 kwam de gelegenheid daartoe. Hij werd achtereenvolgens se cretaris van zijn NCB-afdeling, be stuurslid van de KVP-afdeling Le- wedorp en (in 1946) lid van de eerste na-oorlogse, gekozen ge meenteraad van 's Heer Arends kerke, die elf leden telde, zonder daarmee een „raad van elf" te zijn. In 1950 trad Verdonk toe tot de KVP-fractie in de provinciale sta ten, waar hij tot de senioren be hoort. In de raad van 's Heer Arendskerke zag men hem gedu rende 24 jaar op de rechtervleu gel zitten, even lang als zijn frac tiegenoot De Kooning. De twee hebben nooit prestigeconflicten ge had over de vraag wie er nu for meel fractievoorzitter was. „We verdeelden de taken samen. Klaar", zegt Verdonk. Harde feiten Voor het samenstellen van een kandidatenlijst voor de raadsver kiezingen voor Nieuw Borsele heeft men een open procedure ge volgd. Uit elk van de vijf parochie gemeenschappen werden drie per sonen uitgenodigd om tesamen een gemeentelijke centrale te vormen. De in totaal vijftien personen, wa ren niet alle KVP-lid. Dat was na melijk geen voorwaarde. Dat de kandidatenlijst tenslotte toch de naam „KVP" meekreeg, is een ge volg van vrije keuze, waaraan het partijbestuur van de KVP zich heeft geconformeerd. Nieuw-Borsele komt voor harde feiten te staan. Wat vindt Verdonk van de groeiende, grotere een heid? Hij zegt: „Wij zullen er ern stig aan moeten werken om uit die grote verscheidenheid van woonkernen die straks ontstaat, een eenheid te smeden. Een prak tische manier zou het zijn, om in alle woonkernen, waar het bestuur in feite verder van de mensen af komt te staan dan in de oude si tuatie het geval is, een soort ver trouwensmannen te keizen. die hoewel zelf geen raadslid zijnde toch de inspraak van bewoners kunnen verzekeren. En de industriële ontwikkeling, die zich met vaart in de nieuwe gemeente, zo vlak bij het Sloe, baanbreekt? Verdonk: „Het is dwaasheid om te trachten het tij te keren. De nieuwe gemeente zal er alles aan moeten doen, om de boeren met het verschijnsel „industrie" ver trouwd te maken. Waar schade aantoonbaar is, moet die vergoed worden. Van de industrie mag be^ grip worden gevraagd voor het feit dat zij zich ontplooit in een agra risch gebied. Het lijkt mij volko men logisch, dat er rond het toe komstige industriecomplex een brede groengordel komt. Niet zo maar een stuk of wat bomen maar een echt randbos dat gerust vijf honderd meter breed mag zijn en dat werkelijk in staat is industrie en landbouw van elkaar te schei den". TOM KOOPMAN TERNEUZEN In het handelsre gister van de kamer van koophan del en fabrieken voor Zeeuwsch- Vlaanderen werden de volgende on dernemingen ingeschreven: 10240. Handel in onr- goederen, tus senpersoon in- en bemiddeling bij koop en verkoop van onroerende goe deren B. de Jonge, Jan Hóvestraat 7, Sint-Jansteen. 10239. Autorijschool Balbijn, School straat 11, Biervliet, (ADVERTENTIE) Voor onmiddellijke verlichting Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. Depijnverdrijver met onmiddellijke werking (Van een onzer redacteuren) MIDDELBURG In de bekende serie „Leer mij ze kennen van uitgeverij Sijthoff is gisteren het deel „De Zeeuwen" verschenen. Schrijver is de heer L. W. de Bree, conrector van de rijksscholenge meenschap De Scheldemond in Vlis- singen, zelf dus een Zeeuw. Gister avond is het eerste exemplaar van „De Zeeuwen" aangeboden aan de commissaris der koningin, mr. J. van Aartsen, tijdens een gezellige bijeenkomst in de provinciale bi bliotheek. Zo'n mooi boek hoort daar thuis, evenzeer als „Smalle- gange", het Zeeuws woordenboek, en de ingebonden jaargangen van het Zeeuws Tijdschrift. De serie „Leer mij ze kennen is uiteraard bedoeld voor anderen dan degenen, die het onderwerp van deze boeken vormen in dit geval dus voor de niet-Zeeuwen. Toch zullen de verkoopcijfers van dit boek in Zeeland zelf, er niet om lie gen. De heer De Bree houdt n.l. te vens de Zeeuwen zelf een spiegel voor. Maar hij doet dit zonder na drukkelijk te wijzen op de schoon- heidsfouten in het gelaat, dat zicht baar wordt. Lezend in „Leer mij ze kennenDe Zeeuwen" krijgt men de indruk, dat de auteur ver tellend, schertsend, soms érnstig te genover u in de huiskamer zit. Af en toe grijpt hij naar een na slagwerk op een van de boekenplan ken om wat cijfermateriaal te kun nen reproduceren, maar direct daar op laat hij die serieuze bronnen voor wat ze zijn door te putten uit een schat van eigen waarnemingen en... misschien... een grote zelfkennis. "Wie het allemaal heeft verwerkt krijgt nog geen beeld van „De Zeeuw", zo'n beeld bestaat niet, zegt De Bree. Er zijn wel heel veel type rende trekjes, die overigens zeer snel vervagen, welke gelden voor de bewoners van de verschillende Zeeuwse landauen, die tegenwoor dig „regio's" heten. Het is misschien mogelijk een be trouwbare stereotypie te geven van de Amsterdammer, de Hagenaar, de Limburger of de Fries. Voor „de Zeeuw" lukt dat niet. Fraten over de Zeeuwen is Zeeland erbij betrek king met zijn historie, zijn merk waardige geografie, zijn godsdien sten en nog meer. Wil men de Zeeuw als volkstype plaatsen, dan lijkt hij eigenlijk nog het meeste op de Hollander, waar mee hij een belangrijk stuk geschie denis gemeen heeft, aldus de heer De Bree. Voor de Óost-Zeeuwsch- Vlaming moet dan weer direct een uitzondering gemaakt worden en daar zit men dan meteen al in de regionale eigenaardigheden. De Bree gaf er dan ook de voorkeur aan, door de Zeeuwse gewesten te zwerven, verklarend hoe deze of gene eigenaardigheid daar ontstaan is. Op die manier ontstond een ka- leidoscopisch beeld, waarvan wij en kele fragmenten zullen kiezen, om dat die beter dan omschrijvingen aanduiden wat er bedoeld wordt. In een typering van de Walcherse mens komt daar dan opeens de „geerse" naar voren, de eeuwige twijfelaar, vol schuldgevoelens, de man. die altijd het gelag betaalt. Hij is, wat in het jiddisch „de schle miel" wordt genoemd, maar toch is hij anders. Zijn geladenheid heeft hij omge bogen in een christelijke deugd. Hij is ook een doorzetter, een zwoeger zelfs, waardoor hij het soms ver brengt in de maatschappij, zonder echter ooit een ander te worden, dan wie hij was: een geerse. Maar de geerse is Walcheren niet, zo min als de Bressiaan Zeeuwsch-Vlaanderen is. Elke regio heeft zijn psycholo gische variaties. Het markantst springt misschien St.-Philipsland naar voren, de regio met de hoogste opbrengst per hoofd van elke Rode Kruis-collecte (uit dankbaarheid voor wat zij na de ramp voor ons hebben gedaan), maar met een mi nimum opbrengst voor Biaffra, aan gezien de opwekkingen om aan die collecte te geven, de mensheid via de beeldbuis bereiken en „Flipland" zagt de auteur, is nog geen Philips- land. Een algemene karakteristiek van de Zeeuw (daar is er dan toch een) is volgens De Bree, dat hij graag tot een kerk behoort, ook als er geen werkelijke binding met die kerk bestaat. „Traditie", meent de auteur, „en mogelijk een rugge- steuntje voor geval van nood. Je kunt nooit weten". Fijne humor en scherpe waarneming proeft de lezer in een notitie als deze, genomen uit een advertentieblad: „Wegens dank dag geen gehaktdag". De Bree beschrijft Goes als een stad van middenstanders, degelijk en betrouwbaar, waar het woord service nog inhoud heeft. Winkelwe ken en fruitcorso's kunnen alleen maar in Goes met enige regelmaat plaatsvinden, meent hij. Een deel van de Zeeuwse bevolking bevindt zich altijd op het water: met name op de veerboten. „Hoe zou Holland in rep en roer raken als het verkeer er aan tolheffing was onderworpen gelijk in Zeeland het geval is!", roept De Bree uit. De nieuwe tijd breekt zich ook baan in De Bree's boek. Hij is het wel eens met de constatering in een dagblad, dat er van ideologisch ver zet tegen de industrialisatie in Z e- land niets te merken valt. De be zorgdheid geldt de millieuhygiene en de landschapsontsiering. De pro vinciale overheid, bezig met het op stuwen van Zeeland in de vaart d r volkeren, wordt door De Bree met lichte ironie vergeleken met de spullebaas on de kermis: „Komt dat zien, mensen, hier kun je zien wat je nog nooit gezien hebt: het Wes- terscheldebekken in voile ontwik keling, het industrieel atlantisch platform van de toekomst!" Aan het slot van het hoofdstuk, dat de industrialisatie behandelt geeft De Bree zich als de echte Zeeuw bloot, die graag gelooft, mits hij het eerst gezien heeft. „Mis schien houden de Zeeuwse bestuur ders de ruimtelijke ordening wel in de hand. Misschien zegt hij. Voor de auteur, wonend op Wal cheren, zijn de Zeeuwsch-Vlamin- gen mensen van de overkant. Hij laat echter prompt weten, dat deze mensen, vooral in het Hulster Am bacht b.v., zich Nederlanders voelen al spelen zij graag de echte Vla ming. Huiselijkheid en gastvrijheid typeren „de overkant", maar ook daar zijn er variaties. De Bressiaan zegt het recht'in je „smoel", die van Cadzand zijn vasthoudend en zo heeft elke streek toch weer zijn ei gen, aard. Het boeiendst in het boek van De Bree is naar onze smaak dat deel, waarin hij in gaat op de Zeeuwse zegswijzen, waarin een volksaard zich gewoonlijk duidelijk uit. Ie mand die zich best heeft geamu seerd zegt: ,,'k me niks verveeld". Deze Zeeuwse manier van spre ken laat gelegenheid tot discussie stelt de auteur vast. Daaraan ver binden wij de gevolgtrekking, dat in dit opzicht de Zeeuw iets van de Engelsman heeft, die evenmin als de Z-euw iets met nadruk stelt, doch elke zin laat voorafgaan door een voorzichtig: „I suppose Volgens De Bree is de uitdruk king „Goed Zeeuws, goed rond" niet door de Zeeuwen uitgevonden. De zegswijze geeft volgens hem zelfs een onjuist beeld van het Zeeuwse volkskarakter. Wie „Leer mij ze kennen ge lezen heeft, mag niet pretenderen, dat hij de Zeeuwen kent. Hij kan op zijn best in hoger tempo voort gaan op de weg die hem tenslotte naar kennis zal leiden en hij zal daar minder brokken bij maken. „Ik gaf geen gaaf portret", zegt De Bree aan het slot van zijn boek. „Het is meer een vluchtige schets". De au teur eindigt met de raad aan de niet-Zeeuw: „Kom over de Kreek- rakdam en kijk zelf". „Leer mij ze kennen is met fraaie foto's van C. A. L. Kotvis ge ïllustreerd. TOM KOOPMAN

de Stem | 1969 | | pagina 3