DRINKWATERVOORZIENING MOMENTEEL NOG NIET IN GEVAAR Droogte: weinig last CAMBRIDGE ift papier voor uw -pen TRIPLE-FILTER0 van dijk in sloot DENKING IN ELDINGE Bazenavond" n van NIVE WAT MOEST IK NU OOK WEER ROEPEN? OS SMURF MEE! SMURF BP! te Landbouw Veehouders 65-jarig huwelijksfeest in Middelburg Terneuzen leent half miljoen Door ondeskundigheid WONINGBOUW ACHTER OP TECHNIEK Nieuwe fabriek voor harsen van Dow P. Adriaansens: Inbreng van bedrijfsleven is nodig doch moeilijk rook rustig... en alleen voor uw plezier! want dat filter is drie maal waakzaam! het wikt, weegt en selecteert, zo rookt u alleen maar voor uw plezier, heerlijk rustig, proef het zelf, dat echte Cambridge-aroma, puur, ongewoon zacht en o zo zuiver. ZO WAAKZAAM IS HET TRIPLE-FILTER® Vraag vandaag nog Cambridge Triple-filter® 25 king size voor fl. 1.75, ook in menthol, rook rustig, rook zuiver, rook Cambridge. de milde sigaret met het waakzame filter Bevrijding Muziekleven Dierentuin door een tegenligger kwam Kloosterzande naast de rij. de Notendijk. Bij zijn p0. lUto weer op de weg te krij. akte hij in een slip en na rechts van de weg te heb- ■den kwam de auto rechts weg in een diepe sloot te st een lichte hoofdwond, kon urder, die zich alleen in cta and, het voertuig verlaten, r beschadigde auto werd lai een takelwagen weggesleept. ■fair De fancy-fair, opge- de Vrouwenafdeling van het Terhole, is een overweldi- ces geworden. Gedurende de ag was er een groot aan- fekers. Er waren vele mooie ,e winnen. De opbrengst van r-fair was bestemd voor het k gehandicapte kind. Het be- L een prachtig bedrag kunnen i. botsten De bestuurder A. ferseke zag iets te laat dat hem rijdende A. D. uit Vo le naar links wilde afslaan e over de Hulsterweg reed. er tegemoetkomend vet- s. moets D. wachten. Alhoe- door remmen een aanrijding te voorkomen kon hij niet hinderen dat zijn auto op de adde weg doorgleed en tegen terachtérzijde van de voor lstaande auto terechtkwam, lijke ongelukken deden zich niet voor. Beide auto's wer- oorlijk beschadigd. 'an onze correspondent) iLDINGE In het hart van nge bij het Dorpsplein is ter eid van de viering van de ijdingsdag een krans gelegd :gemeester C. N. F. van Sas, eerd door de wethouders J, en A. P. Schouwenaar. plaatselijke fanfare OKK enkele coupletten van „Wilt u treden". De korte indruk- ie plechtigheid werd afgeslo- het volkslied. Deze kransleg- leurde bij het nieuwe monu- t na 25 jaar beraadslagingen •icht. De heer Tuinhof uit »n heeft een brons gemot- taaiplastiek ontworpen met - tekst '40-'45. E enverlichte iakt het geheel compleet. Junior Tip 12y2 cent DE STEM VAN WOENSDAG 29 OKTOBER 1969 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG „Kijken, kiezen, denken en doen bij het leiding ge ven", vormen het onderwerp van een „bazenavond", welke op dinsdag 11 november in het Sch Tdekwartier te Vlissingen wordt gehouden, georgani seerd door het Nederlands Instituut voor Efficiency. Als spreker is uitgenodigd, de heer Alting von Geusau, die als sociaal pedagoog werkzaam is bij de Konink lijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V te IJmuiden. Na de inleiding van de heer Alting van Geusau zal er lale gelegenheid zijn tot discussie. De NIVE-bijeenkomst vangt om ze ven uur aan. Deze voege tijd is geko zen, om de deelnemers uit Zeeuwsch- Vlaanderen in de gelegenheid te stel len in elk geval met de boot van 21.55 uur uit Breskens naar huis terug te keren. Er wordt grote belangstelling voor de „bazenavond" verwacht. Het NIVE heeft de directies van de grote, middelgrote en kleinere bedrijven in Zeeland gevraagd, de in aanmerking komende bedrijfsleden op te wekken aan de bijeenkomst deel te nemen. Het begrip „baas" is door het NIVE gedefinieerd als „de functionaris die onmiddellijk boven de producerende arbeider staat, doch zelf niet mee werkt. Voorlieden, groepsleiders e.d. worden niet als „bazen" beschouwd. Men verwacht ook een grote deel name van directieleden van de uitge nodigde bedrijven. (ADVERTENTIE) 10-114 BREDA/GOES Nergens in zuidwest Nederland is er sprake van ernstige moeilijkheden in verband met de langdurige droogte. De drinkwatervoorziening is niet in gevaar. Brabant en grotendeels ook Zeeland, betrekken het water uit die pere grondlagen. Daar ondervindt men niet zo snel de weerslag van een droogteperiode. Dat is wel het geval in Sint Jansteen en Haam stede. De grondwaterstand houdt daar rechtstreeks verband met de bovengrond. Kon men andere jaren al half september op die plaatsen water winnen, dit jaar heeft men nog geen water uit die gebieden kunnen opnemen. Ook heeft men in Zeeland nog nhst kunnen profiteren van het oppervlak tewater dat bij normale regenval vanuit België naar Nederland stroomt- De bekkens in de Braakman heb ben echter nog voldoende reserves. Ook heeft men als twee miljoen ku bieke meter water kunnen opnemen van de waterfabriek in Terneuzen, die dit jaar gereedgekomen is. Bo vendien profiteert een groot deel van Zeeland van het diepe grondwater in Huybergen en Ossendrecht. De produktie van water gaat in de ze provincie weliswaar stap voor stap omhoog, maar het gebruik neemt eveneens toe. „We houden het nog bij", aldus ir. P. Stoter, directeur van de Zeeuwse Waterleidingmaat schappij, „het zal echter wel moeten gaan regenen", zegt hij, „onze water voorraden zijn niet onuitputtelijk". In de landbouw heeft men weinig last ondervonden van droogte. De re gen van vorige week, de overvloedi ge dauw en de verminderde verdam ping door het langer worden van de nachten, heeft schade aan de gewas sen voorkomen.Hoewel ook de bieten telers gewoonlijk gelukkiger zijn met droog dan met nat weer, heeft het aanhoudende droge weer toch geen gunstige uitwerking gehad. De warm te bevorderde de ademhaling van de bieten, waardoor de suikerreserves waarvan de mens wil profiteren, ge deeltelijk al door de plant werden verbruikt. Het suikergehalte is dit jaar ook lager omdat het fraaie weer de groei stimuleerde en daarmee de afrijping stagneerde. De veehouders zijn echter bijzonder blij met het goede weer. Het vee be hoefde nauwelijks te worden opge- stald, omdat de nachten niet al te koud waren en het gras behoorlijk bleef groeien. In de landbouw onder vond men hier en daar moeite met ploegen door een te harde grond. Het oogsten van witlof on-de, vond de zelfde moeilijkheden. Op sommige be drijven ging men daarom zelfs over tot het besproeien van de velden. Door de geringe regenval hadden de waterschappen het vaak gemakke lijker dan andere jaren en kon men met enige moeite aan een bijzonder gunstig winterpei] komen. In de bosbouw zou droogte in het groeiseizoen kwalijk geweest zijn. De droogte viel echter samen met het afharden van de bomen voor de win ter. Op de natuurterreinen vallen be paalde vennen droog en dat acht men bij Staatsbosbeheer een beetje een onnatuurlijke toestand. Men is het echter de laatste vijftig jaar - sinds nieuwe drainagesystemen het water sneller afvoeren - wel vaker gewend geweest. De afdeling Natuurbescher ming van Staatsbosbeheer zegt overi gens liever volle vennen te zien. Vooral met het oog op de vissen. Bij de directie Visserij van het mi nisterie van Landbouw en Visserij is men echter van oordeel, dat de geva ren van de droogte voor tuinbouw en drinkwatervoorzieningen altijd nog groter zijn dan voor de visserij. Een stijgend zoutgehalte van water is voor vis niet zo kritiek. Overigens consta teert men zelfs een verzoeting van de benedenrivieren. Die verzoeting vindt zijn oorzaak in het afsluiten van het Volkerak. Waar men de oor zaak moet zoeken van de regelmati ge sterfte van vis, speciaal van aal, die in opslag ligt in de havens, is nog niet duidelijk. Het rijksinstituut voor zuiver afvalwater stelt op het ogenblik een onderzoek in. (Van onze correspondent) MIDDELBURG Het ongelooflijk vitale echtpaar J. C. Petiet-Rood uit Middelburg vierde dinsdag zijn 65- jarig huwelijksfeest. De 88-jarige meneer Petiet werkt 's morgens nog met halters om fit te blijven. Vol gens de kinderen zijn ze wel een beetje verroest maar dat weerhoudt hem er niet van om zijn conditie op peil te houden. Zijn 84-jarige eega heeft het zo druk met 't regelen van het huishouden en de boodschappen doen, dat ze gewoon geen tijd heeft om oud te worden. De laatste vijf jaar werd het echtpaar bijzonder vaak door het noodlot getroffen, maar met een ongelooflijke geeste lijke en lichamelijke veerkracht wist het zich staande te houden. Burge meester J. Drijber en zijn echtge note al oude bekenden van het echtpaar, daar ze met het 60-jarig huwelijksfeest ook waren geweest voerde een geanimeerd gesprek met de vitale oudjes. s Middags en 's avonds werd door de 29 nazaten van het echtpaar Petiet-Rood en hun vele vrienden een feestje gebouwd dat klonk als een klok. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Burgemeester en wethouders van Terneuzen stellen de gemeenteraad voor bij de Bank van Nederlandse Gemeenten een vaste geldlening van 500.000 tegen 8,5% rente aan te gaan ter consolidatie van vlottende schuld. De kapitaalswerken. waarvoor in de vaste financiering was voorzien voor de termijnbetalingen gedurende de eerste twaalf maanden zijn thans zo ver gevorderd, dat reeds verschei dene termijnen betaald zijn, welke buiten genoemd tijdvak vallen. Deze betalingen moesten voorgefinancierd worden met kasgeld. Het betreft de in aanbouw zijnde drie kleuterscho len aan de Handellaan, de kleuter school aan de Dokweg, de christelijke lagere school aan de Eduard Grieg- hof, het overdekt instructiebad De Honte en de aanleg van het overstort- riool. De aanbieding van de Bank voor Nederlandse Gemeenten is aldus b. en w. de enige mogelijkheid om een gedeelte van de betalingen te finan cieren met vaste middelen. (Van een onzer verslaggevers) MNDHOVEN In de woningbouw in ons land wordt als regel geen ge bruik gemaakt van de kennis die in de loop der jaren is vergaard. Die kennis is van fysische aard. Ze om vat, onder andere, de problematic- ken van de warmte-isolatie, de vocht- beheersing, de geluidsisolatie en de daarop betrekking hebbende onder werpen. Het probleem van de gehorigheid van woningen is nog steeds niet op gelost. De normen die op dit gebied zijn vastgesteld, geven geen garantie dat de voorgeschreven ge-luidswerin-g wordt verkregen. Dat stelde prof. ir. P. A. de Lange in de rede waarmee hij het ambt van hoogleraar aan de TH-Eindhoven aanvaardde. Prof. De Lange gaat on derwijs geven in de afbouwtechniek- Hij is verbonden aan de afdeling bouwkunde van de TH. Als oorzaken van de moeilijheden die het toepassen van geluidsweren- de middelen bij de woningbouw frus treren, ziet hij het ontbreken van controle en het niet doorvoeren van sancties achteraf. Ook de onvoldoen de deskundigheid van hen die bouw plannen beoordelen speelt 'n belang rijke rol. „Kennelijk is tot dusverre het bouwkunde-onderwijs - op alle ni veaus - tekort geschoten. Men ziet dit nu allerwege in en gaat overal bouwfysica doceren. Toch zullen de tekorten nog jarenlang voelbaar blij ven. De mensen die nu in de bouw praktijk werken zijn op dit gebied niet geschoold en zijn moeilijk bij te scholen. In de bouwtechniek zullen in toe nemende mate lichtere materialen worden gebruikt. Maar dat betekent dat bij het ontwerpen bouwfysische overwegingen de hoofdrol zullen moeten gaan spelen. Dat geldt met name voor de ge luidsisolatie, voor de vochtigheidre geling en voor de temperatuur-rege- ling. In zijn rede ntwikkelde hij gedachten over de te verwachten bouwkundige ontwikkelingen en de noodzaak die ontwikkelingen te be geleiden met een revolutie in de bouwfysica. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Op het terrein van Dow Chemical in Terneuzen is een nieuwe fabriek voor de produktie v'an Sarah-F harsen en vinylideen- chloride monomeer in gebruik geno men. Hoewel over de capaciteit en de grootte van de investeringen geen gegevens bekend zijn gemaakt, is 't volgens Dow de grootste in Europa gevestigde fabriek van op vinylideen- chloride gebaseerde coating-harsen. Saran is de merknaam van een aantal op vinylideenchloride geba seerde produktie vain Dow Chemi cal- De harsen worden o.a. toege past bij de produktie van magneti sche banden en rolfilms. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer P. H. M. Adriaansens, lid van de KVP- fractie in provinciale staten van Zeeland, heeft aan het slot van de maandag gehouden vergadering van de staten, formeel afscheid geno men van de politiek. Hij vertrekt, zoals wij onlangs hebben gemeld, naar Dordrehct. De scheidende heer Adriaansens, die sinds 1962 lid van de staten is, o.a. gedurende twee jaar als voor zitter van de KVP-fractie, werd warm toegsproken door de voor zitter der vergadering, mr. J. van Aartsen. Een hartelijk applaus ac centueerde de waardering die men in het gehele „Zeeuwse parlement" voor deze scheidende KVP-er voelt. De heer Adriaansens noemde zijn aandeel in de Zeeuwse politiek „be scheiden". „Ik had graag meer wil len doen", meende hij, „maar een ambulante functie in het bedrijfs leven en het lidmaatschap van de Staten laten zich nauwelijks combi neren. Eigenlijk is dat wel wat ver ontrustend, want ik geloof dat een inbreng van het bedrijfsleven in de politiek hard nodig is". De heer Adriaansens wees erop dat hij de provincie verlaat in een periode, dat de industrialisatie zich een goed pad baant. Hij wenste het college toe, dat het de spanningsvel den die daardoor ontstaan, zal we ten te beheersen. Mr. Van Aartsen typeerde de heer Adriaansens in zijn afscheidswoord als een man die met kennis van za ken spreken kon over onderwerpen die aan de orde waren. „Wij dan ken u voor de manier waarop u dat hebt gedaan. Het spijt ons dat u weggaat". P. H. M. ADRIAANSENS: graag méér gedaan (ADVERTENTIE) <4 TRIFLE-FIIffER® 25 menthol 1.75 eerste fase: een speciaal bewerkt estron-filter dat tegenhoudt wat niet voor U bestemd is tweede fase: activerende minerale bestanddelen die de rookstroom intensief zuiveren derde fase: een laatste, puur-wit filtersegment dat de zuivering waakzaam afrondt en de echte Cambridgesmaak volledig onbelemmerd aan U doorgeeft. 1 Registered Trade Mark Een toekomstige godgeleerde en een toekomstig meester in de rech ten hebben enkele bezwaren tegen onze samenleving (althans tegen de ouderen daarin). Zie het vraagge sprek in De Stem van zaterdag 18 oktober j.l. onder het hoofd: „Be vrijding....?" Als „oudere" (op gevaar af van een etiket) heb ik mij wél geërgerd aan de uitspraken van deze „jonge" intellectuelen. Wanneer zij om te beginnen da slag bij Actium (31 v- Chr.) belang rijker vinden om te herdenken dan de oorlog van '40-45 is dat hun goed recht. Ik voel mij echter diep in hen teleurgesteld, wanneer zij de gevoe lens van een groot deel van ons volk, in een zo ernstige zaak, in het belachelijke trekken. Dat deel van de samenleving is minstens even goed overtuigd van de vreselijke ellende door de oorlog in Biafra en Vietnam Dat deel weet zelfs meer dan de jeugd uit eigen ervaring wat een oorlog betekent. Die oorlog bestond heus niet alleen uit oorlogsverhalen van stoere jon gens Hebben jullie echt nooit ge hoord van executies, van concentra tiekampen en gaskamers? Het is te zien als een bekentenis, als jullie je in deze vergelijken met die ouderen, (luie stoel, kopje koffie, t.v.) dia zich niets van Vietnam aantrekken, evenmin als jullie van de oorlog. Een treffende en verheffende gene ratiegelijkenis. Helemaal bar wordt het. als men hoort verkondigen dat we thans meer in het geniep en (nog?) geraf fineerder worden onderdrukt dan tij dens de Duitse bezetting, en we ons dus moeten afvragen: „Van wat zijn we bevrijd"? Als bewijs wordt dan een exposé gegeven van nog niet vervulde -,vrijheids"-dromen, te we ten sex, pornografie, en demonstra ties, en ook de mogelijkheid om lek ker op de Dam te slapen is niet „vrij" genoeg. Ten aanzien van het eerste zijn er geen bezwaren. Dit soort dingen groeit tegen „de ver drukking" in en wie er van wil smullen wens ik smakelijk eten. Wat de Dam betreft kan het raad zaam zijn, vooraf bij de politie al daar te informeren, hoe vaak, en op welke gronden moest worden inge grepen en bü de groep Amsterdam van de S.J. (niet de Jezuïeten) kan men te weten komen waarom zij het nodig vonden enkele minderjarige meisjes te verwijderen. Ten aanzien van uw theorie over de toekomstige vrijheid wil ik slechts opmerken, dat ook deze „vrijheid" het niet zonder „or de" zal kunnen stellen wil ze niet tot de ondergang gedoemd zijn. Alle waardering voor de jongeren die in hetzelfde blad een meer ge nuanceerd oordeel hebben gegeven. Jullie idealen liggen niet in Utopia! TETERINGEN A.O. De muziek leeft in Brabant (de Til- burgse concert-beroering) en Zee land (Terneuzen in beweging over het eerste concert in het nieuwe Zuidlandtheater Even moet het mij van het hart, dat ik biy ben, dat het muziekleven zo springlevend is. In Tilburg is er veel te doen over sommige hedendaagse muziek en of het publiek die nu terecht of ten on rechte afwijst. In Terneuzen heeft de burgerij ala eerste concert in het nieuwe Zuid landtheater een Feest-concert (op 8 november a.s.) georganiseerd Daar mee heeft deze burgerij de organisa torische moeilijkheden die daaraan verbonden zijn getrotseerd en is er bovendien nog in geslaagd om een beroemd pianiste (Janine Dacosta) en een beroemd orkest (het Kunst- maandorkest) te engageren. Deze musici zullen een zeer interessant programma brengen waarbij zij ook blijk geven een open oog te hebben voor de muziek uit deze tijd en uit ons eigen land, door de première van het uit 1968 daterende Scherzo voor piano en orkest, van Rudolf Per deck. dat aan Janine Dacosta is op gedragen. Muziek brengt de mensen tot en thousiasme en activiteit, het is ple zierig dit te constateren. ROSMALEN J. H. VAN HET GROENEWOUD Dat dr. Brandhof de excessen van circussen bestrijdt is alléén maar nuttig. Maar dat hij daarbij alle die rentuinen over één kam scheert gaat beslist te ver. Immers, iedere insider weet, hoe nuttig goede die rentuinen functioneren. Want door hun jarenlange deskundige en zorg zame arbeid zijn reeds verschillende diersoorten van de ondergang gered; zoals b.v. het Prezewalskipaard Bo vendien bestaat de zogenaamde zie ligheid alleen in de gedachtenwereld van onder anderen dr. Brandhof- Wa-nt dieren worden over het alge meen dankzij deskundig personeel goed behandeld wat zij onder meer tonen door iongen te krijgen enz. Bovendien hebben de deskundigen van deze instellingen met de staf van het Wereld Natuur Fonds hun spo ren wel verdiend, aangezien een goe de conservering van dieren veel ken nis van zaken vraagt. Daarom is het bestriiden van dierentuinen niet ver standig. Dit doet de vraag rijzen, die mij onder het lezen bekroop: Hoe beoor deelt dr Brandhof het leven van die ren en de problemen van de dier soort. Kritiek leveren is altijd erg makkelijk, maar de oplossing van de ze vraagstukken is bepaald niet zo eenvoudig Hieruit volgt, dat men dierentuinen beter kan steunen dan bestrijden. GEERTRUIDENBERG, W. J. KOCH

de Stem | 1969 | | pagina 5