Minister: Bovendonk biedt ruimschoots mogelijkheden Agio... die zoveel gewicht aan lichtheid geeft Een Agio sig ver de tong DRINO MOMEN NOG NI Droo ANTWOORD IN KWESTIE HOEVEN Russische leiding bij Nederland-Engeland Mej. J. A. van Oosterbos VOORBEREIDING BEGRIP Gratieverzoek voor spelers Estucliantes ,HEYAKEESSIE' BOEK OVER KEES VERKERK Afscheidsbezoek van commissaris ZEEHAVENS Verschil in inzicht geen drama Auto van dijk in sloot HERDENKING IN WEMELDINGE t 1 Halfwas Consfruktiebarïkwerkers- Lassers Volwas Corssfrukfiebankwerkers- Lassers Machinefabriek en J Handelmij. VAN VOORDEN N.V. i t geen spreekuur Bazenavond' van NIVE WAT MOEST IK NU OOK WEER ROEPEN? SMURF MEE! SMURF BP! DE STEM VAN WOENSDAG 29 OCTOBER 1969 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - BREDA Het voormalige groot-seminarie „Bovendonk" in Hoeven biedt voor de huisvesting van buiten landse gastarbeiders ruimschoots mogelijkheden voor vrije tijdsbesteding. Als het nodig mocht zijn kan uit de subsidie- pot van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk aanvul lend subsidie verleend worden aan de stichting bijstand bui tenlandse werknemers voor het aanstellen van extra perso neel, om de inpassing in de Nederlandse samenleving zo soe pel mogelijk verlopen. Dit is te lezen in het antwoord dat minister Roolvink van so ciale zaken en volksgezondheid geeft op de vragen die de Tweede Kamerleden Janssen en mej. Kessel hebben gesteld n.a.v. de onrust die in Hoeven ontstond toen daar bekend werd, dat er onderhande lingen gaande waren om in „Bovendonk" 500 tot 600 gastarbeiders te huisvesten. Nadat de beide Kamerleden de vragen hadden gesteld is de minis ter op informatie uitgegaan en hij heeft alleen maar een bevestiging gekregen van wat in de persberich ten was meegedeeld. Dat betreft dan de onderhandelingen die met het bisdom Breda worden gevoerd en de onrust die in Hoeven is ont staan. Meer weet de minister er ook nog niet Van. Tot dusver, laat hij weten, is er nog geen aanvraag in gediend voor de werving van bui tenlandse werknemers voor wie het bedoelde seminarie als huisvesting zou moeten dienen. En, zegt hij- on verminderd de gemeentelijke ver- antwwordelijkheid op dit punt, wordt door ondergetekende geen aanvraag tot werving van buitenlandse werk nemers goedgekeurd, ean nadat te voren is vastgesteld dat de aange geven huisvesting aan de gebruike lijke normen voldoet. Met de vragenstellers en met zijn ambtgenoot van Cultuur, Recreatie en maatschappelijk Werk is de mi nister het erover eens, dat de huis vesting van een relatief groot aan tal buitenlandse werknemers niet levend in gezinsverband in kleine gemeenten inderdaad een meer dan oppervlakkige voorbereiding vereist. Maar op dit moment, schrijft de mi nister, is de grondigheid van die voorbereidingen nog niet te beoorde len. Wel zegt hij al toe te zullen bevorderen dat er gestreefd zal wor den naar een zo groot mogelijke coördinatie tussen belanghebbenden, dit overeenkomstig een klemmend advies van de hoofdinspecteur-dorec- teur van de arbeidsvoorziening in Noord-Brabant. Op de vraag of er wetenschappe lijke adviezen zijn ingewonnen, wijst de minister erop, dat de publikaties in de pers ertoe hebben geleid, dat de Stichting Bijstand Buitenlandse Werknemers West-Brabant in Breda contacten gelegd heeft i.v.m. het voorbereiden van de opvang en bege leiding van de buitenlandse gastar beiders. Definitieve stappen konden in dit stadium nog niet worden ge nomen. Wel won de stichting advies in bij het provinciaal opbouworgaan Noord-Brabant over de eventuele consequenties van het huisvesten van een groot aantal buitenlandse werknemers in Hoeven. Desgevraagd deelde de heer A. Kerstens van het Hoevense actie comité mee, dat de antwoorden van minister Roolvink maar weinig van de Hoevense onrust kunnen wegne men. Men vreest, dat ook een goed geoutilleerd „Bovendonk" niet kan voorkomen dat de daarin gehuisves te gastarbeiders een deel van hun vertier buitenshuis zullen zoeken. „Ze zullen willen meeprofiteren", aldus de heer Kerstens, „van wat Hoeven als woon- en reereatiege- meente te bieden heeft". En de le den van het actiecomité vragen zich af, of maatschappelijke begeleiding kan voorkomen, dat de gastarbei ders dan toch het gebruikelijke leef patroon van Hoeven gaan doorkrui sen. Nadrukkelijk wilde de heer Ker stens nog eens zeggen, dat het actie comité begrip heeft voor de lasten die het bisdom door een leegstaand onverkocht seminariegebouw te dra gen heeft. Als de enige oplossing van dat probleem zou zijn de ver- koon voor huisvesting van gastar beiders, dan zal het actiecomité hetgeen al bleek uit ons inter view met de heer Goorhuis zich beschikbaar blijven stellen. Mogelijk, aldus de heer Kerstens. dat het dan iets kan doen aan de voorlichting van de bevolking waarover de mi nister spreekt. Tot nu toe heeft de Stichting Bij stand Buitenlandse Gastarbeiders nog geen contact met het actiecomi té gezocht, evenmin als de Drie Hoefijzers- Verheugd toonde de heer Kerstens zich over de toezegging van de bis schop, vorige week gedaan, dat het actiecomité van de zijde van het bisdom van iedere nieuwe ontwikke ling op de hoogte zal worden ge steld. Van zijn kant heeft het comi té beloofd geen verdere actie te voe ren zonder voorkennis van de bis schop. BUENOS AIRES (ANP) Een dér bekendste rechters uit de Argentijn se hoofdstad Buenos Aires, doktor Carrique, heeft gisteren aan het be stuur van de voetbalclub Estuddantes en aan president Ongania een ver zoek om gratie gericht voor de drie spelers, die naar aanleiding van hun gedrag tijdens en na de wedstrijd te gen AC Milan om de wereldbeker zwaar zijn gestraft. Alle overige spe lers van Estuddanites sluiten zich bij doktor Carrique aan, en verklaarden dat zij even schuldig waren aan de wanordelijkheden als Poletti, Aguir- re-Suarez en Man-era, van wie de eerste levenslang en de andere twee voor een groot aantal wedstrijden zijn geschorst. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM „Heya Keessie" luidt de titel van het boek geschreven door sportjournalist Ger Bestebreutje eens zelf een goed schaatsrijder en amateur-wielrenner waarin het le ven van topsportbeoefenaar Kees Verkerk van alle kanten wordt be licht. Kees Verkerk, de bekende Ne derlandse schaatscrack, verklaart hierin zeker door te zullen gaan tot de Olympische Winterspelen in Sapporo 1972. Het is een bijzonder interessant boek geworden, waarin de sportcar- rière van Verkerk, de wedstrijden om het wereldkampioenschap en de Europese titel, Olympische Winter spelen, de wereldrecords die in zijn bezit waren en nog zijn, de coaches onder wiens leiding hij trainde, de verplichtingen die een topsporter heeft en nog veel meer onderwerpen, vaak tot in de details zijn weergege ven. Het boek is verlucht met tal van foto's van Kees Verkerk. Gistermiddag werden de eerste exemplaren van „Heya Keessie" tij dens een bijeenkomst in restaurant Lint te Amsterdam uitgereikt aan persvertegenwoordigers en tal van schaatsvrienden van Verkerk, giste ren 27 jaar geworden, uitgeverij N. Kluwer N.V. had speciaal ter gelegenheid van de verjaardag van Verkerk deze bijeenkomst vastge steld, want pas volgende week zal „Heya Keessie" in de boekhandel verkrijgbaar zijn reikte zelf de eerste exmplaren uit. (Heya Keessie", uitgeverij N. Klu wer N.V. Deventer, prijs ingenaaid f 9,75, ingebonden f 12,50. Wolphaartsdijk De commissaris van de koningin in Zeeland brengt woensdag 3 de cember om kwart over negen 's avonds een afscheidsbezoek aan de gemeente Wolphaartsdijk. Dit deelde burgemeester A. Hack mee tijdens de raadsvergadering. Verder benoemde de raad tijdens deze vergadering de heer D. Kats- man met ingang van 1 januari tot bestuurslid van de Stichting Ons Dorpshuis. In verband met de ge meenschappelijke regeling van de Vleeskeuringsdienst benoorden de Westerschelde besloot men de ge meenschappelijke regeling zodanig te wijzigen dat ook raadsleden tot kringraadslid benoemd kunnen wor den. Van de kerkvoogdij der Neder lands Hervormde gemeente te Wol phaartsdijk werden de afgegraven ge deelten gekocht van de Molendijk en van de Oudëlandsedijk ad 75 ct per m2. Aan de A.N.W.B. werd een vergoeding toegekend voor het plaatsen van een richtingbord op de hoek Molenweg-Molendijk- De uit- uitgifteprijs van het nieuwe indus trieterrein werd vastgesteld op f 13,- per m2. Verder ging de raad akkoord met de voorgenomen statutenwijziging van de N.V. Waterleidingmaatschap pij Midden-Zeeland in verband met de fusie van de Waterleiding Maat schappijen in Zeeland. Met het voor stel tot invoeren van een wethou derspensioen ging de raad niet ak koord. Tegen stemden de heren P. Koeman van de C.H.U., J. Kaboord van de P.v.d.A. en D. Hannewijk van de C.H.U. terwijl voor stemden de heren G. de Witte van de S-G.P. en J. Kakebeeke van de Vrije Lijst. De beide wethouders dienden zich van stemming te onthouden. Het plan voor de bouw van een nieuw gebouw voor de openbare la gere school Oud Sabbinge werd in getrokken in verband met de prog nose van het leerlingental voor de eerstkomende jaren. Dat zal dalen tot ongeveer 19. De raad achtte het niet verantwoord voor een dergelijk laag aantal dat beneden het mini mum voor twee leerkrachten ligt nog een tweeklassige school te bou wen. Wel besloot de raad het oude schoolgebouw een opknapbeurt te geven. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - MIDDELBURG Het verschil van inzicht over de ha- venproblematiek in de Delta, dat ge rezen is in de zogenaamde Studie commissie Verburg (in maart j.l. in gesteld door het dagelijks bestuur van het zeehavenoverlegorgaan Zuidwest- Nederland) behoeft, volgens ingewij den, niet te leiden tot een dramati sche impasse in het beleid van het dagelijks bestuur van het overlegor gaan. Dat het Rotterdamse commissielid zich niet kon verenigen met de ge volgtrekkingen van het merendeel der commissie, die de opdracht had de conclusies uit het bekende Groene Boekje af te wegen tegen de pro gnoses en wensen in de nadien ver schenen Rotterdamse studierappor ten, was voor ingewijden geen verras sing. Het verschil van inzicht spitst zich toe op de kwestie van de voor zeehavenontwikkeling te reserveren oppervlakten grond in de Delta en op de spreiding van deze oppervlak ten binnen de Delta. De meerderheid van de commissie heeft de Rotter damse plannen, zoals die zijn vastge legd in het Plan 2000afgewezen. Het dagelijks bestuur van het over legorgaan, gevormd door de commis sarissen der koningin in Brabant, Zeeland en Zuid-Holland, de voorzit ter van de Rijnmondraad en de bur gemeester van Rotterdam, heeft en kele malen vergaderd, zo vernemen wij, om te trachten toch één stand punt over de zeehavenpolitiek in de Delta te vertolken. Verwacht wordt dat het standpunt in de loop van no vember a.s. zal worden bekendge- msskt Het studierapport, dat in september j.l. is ingediend, is een wetenschap pelijke analyse van de mogelijkheden voor zeehavens en industriële ont wikkeling in de Delta, gezien vanuit de onderscheiden regio's in verge lijking tot elkaar. DEN HAAG (ANP) De vriend schappelijke voetbalwedstrijd Neder landEngeland, die woensdag 5 no vember in het Olympisch stadion in Amsterdam wordt gespeeld, zal wor den geleid door de Russische scheids rechter Pavei Kazakov. Hij wordt bijgestaan door zijn landgenoten Hjarms en Toltsjinsld. Terhole Verblind door een tegenligger kwstl I G. M. uit Kloosterzande naast de rij. j baan van de Notendijk. Bij zijn po. ging de auto weer op de weg te 1 gen geraakte hij in een slip en na I links en rechts van de weg te hei. I ben gereden kwam de auto recht, I naast de weg in een diepe sloot te. I recht. Met een lichte hoofdwond, kt de bestuurder, die zich alleen in j auto bevond, het voertuig verlat^ I De zwaar beschadigde auto werd ]j, I ter door een takelwagen weg Fancy-fair De fancy-fair, zet door de Vrouwenafdeling vanSjJ NKV in Terhole, is een overwelft I gend succes geworden. Gedurende ft I gehele dag was er een groot aan. I tal bezoekers. Er waren vele mooitl prijzen te winnen. De opbrengst var I de fancy-fair was bestemd voor Ij I geestelijk gehandicapte kind. Het be-1 stuur zal een prachtig bedrag kuuia I afleveren. Auto's botsten De bestuurder (I M. uit Yerseke zag iets te laat dj I de voor hem rijdende A. D. uitYoJ gelwaarde naar links wilde afs toen deze over de Hulsterweg i Omdat er tegemoetkomend keer was, moets D. wachten. Alhoe-I wel M- door remmen een aanrijdijjl trachtte te voorkomen kon hij ft,! niet verhinderen dat zijn auto op ft I natte gladde weg doorgleed en têgec I de rechterachtèrzijde van de vul hem stilstaande auto terechtkïi», I Persoonlijke ongelukken deden zitll hierbij niet voor. Beide auto's wq. den behoorlijk beschadigd. (Van onze correspondent) WEMELDINGE In het hartvel Wemeldinge bij het Dorpsplein is li l gelegenheid van de viering van tl 25e bevrijdingsdag een krans geltjl door burgemeester C. N. F. vanSif gesecondeerd door de wethouders il Vcerhek en A. P. Schouwenaar. I De plaatselijke fanfare OEl speelde enkele coupletten van ,1:1 heden nu treden". De korte ratal wekkende plechtigheid werd afgeïl ten met het volkslied. Deze kraiskfl ging gebeurde bij het nieuwe muf ment dat na 25 jaar beraadslaginal is opgericht. De heer Tuinhof I Vlissingen heeft een brons geiil feld metaalplastiek ontworpen al de korte tekst '40-'45. E enverlidrl klok maakt het geheel comptatl Tot onze diepe droefheid' overleed heden in het St.-Liduina-ziekenhuis te Hulst, na een kort stondige ziekte en gesterkt door de H. H. Sa cramenten der zieken, onze inniggeliefde vader, schoonvader, broer en behuwdbroer, oom en neef THEOPHILUS PETRUS CAPPENDIJK weduwnaar van Martha Angelina der Weduwe in de leeftijd van 73 jaar. Wij bevelen de overledene die ons zo dierbaar was in uw gebeden aan. Boschkapelle: J. Cappendijk J. Cappendijk-de Rijk en kinderen Jos. Cappendijk G. Cappendijk Kloosterzande: W. Cappendijk J. Cappendijk-Maas en kinderen Stoppeldijk: N. Boeykens-Cappendijk J. Boeykens en kind Boschkapelle: A. Cappendijk T. Cappendijk G. Cappendijk Familie Cappendijk Familie der Weduwe. Boschkapelle, 28 oktober 1969. Kerkdreef 12. De uitvaartdienst, gevolgd door de teraardebe stelling, waarbij u beleefd wordt uitgenodigd, vindt plaats op vrijdag 31 oktober a.s. om 11 uur, in de parochiekerk van de H. H. Petrus en Paulus te Boschkapelle. De Eucharistieviering donderdagavond om 7 uur in de parochiekerk. De overledene is opgebaard in de rouwkapel van het St.-Liduina-ziekenhuis te Hulst, ingang Tabakstraat. Samenkomst Kerkdreef 12. Zij, die bij vergetelheid geen uitnodiging hebben ontvangen, gelieven deze advertentie als zodanig te beschouwen. Voor spoedige indiensttreding vragen wij: Hoog loon. Uitstekende arbeidsvoor- J waarden. Sollicitaties te richten aan de af- J deling personeelszaken van jj Parallelweg 3 te Etten-Leur tel. «1608 - 3051. Na 6 uur 's avonds jj Van Schendelstraat 14 te Etten-Leur 4 Dankbaar voor wat zij voor ons heeft be tekend, delen wij u me de, dat na een langdurig voorbeeldig gedragen lijden, gesterkt door het H. Sacrament der Zae- ken, in de leeftijd van 65 jaar van ons is heen gegaan, mejuffrouw CORNELIA CATHARINA VAN OOSTERBOS draagster van het ere kruis Pro Ecclesia et Pontifice. Roosendaal: M van Oosterbos- Hopstaken Roosendaal: H. van Oosterbos M. van Oosterbos- Verschuuren en kinderen Maastricht: C van Oosterbos, Zr. Perpetuo Roosendaal: W. Verpaalen van Oosterbos L. Verpaalen en kinderen Roosendaal J. van Oosterbos Doetinchem: C. van Oosterbos M. van Oosterbos- Fohner en kinderen Roosendaal: M. van Oosterbos W. van Oosterbos- de Groot en kinderen Roosendaal: H. van Oosterbos Roosendaal: J. van Oosterbos E. van Oosterbos- Sep en kinderen Roosendaal, 27 okt. 1969 Kapellerlaan 27. Woensdag om 19.10 uur avondmis in Huize Cha- ritas. De plechtige uitvaart mis, waarna begrafenis, zal plaats hebben op donderdag 30 oktober a.s. te 11.00 uur in de parochiekerk van O. L. Vr. van Fatima, waar bij u beleefd wordt uitgenodigd. De overledene is opge-- baard in de rouwkapel van Huize Charitas. Samenkomst om 10.30 uur in het Fatimahuis, alwaar gelegenheid tot condoleren. Wegens familie omstandig heden op DONDERDAG 30 OKTOBER A.S. Verloskundige KAPELLERLAAN 27, ROOSENDAAL Een sigaar die prikkelt in neus of keel, een smaakje achterlaat op 't verhemelte...is geen Agio sigaar. Zo'n sigaar willen wij niet maken. We vinden dat je een sigaar alleen moet proeven op de tong. Licht, kruidig, tintelend, door de beste lichte tabakken. En't gekke is... zo'n sigaar die alleen over de tong gaat, stijgt je ook niet naar 't hoofd. De lichte Agio ta bakken hebben namelijk een bijzonder laag nicotine-gehalte. Succes Super 30 cent Senoritas 20 cent Petitos 18 cent Havane 13}4 cent Junior Tip 12H cent (Van een onzer verslagge MIDDELBURG „Kijken, denken en doen bij het leic ven", vormen het onderwerp „bazenavond", welke op din november in het Schridekw: Vlissingen wordt gehouden, g. seerd door het Nederlands I: voor Efficiency. Als spreker is uitgenodigd, Alting von Geusau, die als si pedagoog werkzaam is bij de 1 lijke Nederlandse Hoogove| Staalfabrieken N.V te IJmuid de inleiding van de heer Altii Geusau zal er lale gelegenhe: tot discussie. De NIVE-bijeenkomst vangt ven uur aan. Deze voege tijd is zen, om de deelnemers uit Zeer Vlaanderen in de gelegenheid t len in elk geval met de boot var uur uit Breskens naar huis te: keren. Er wordt grote belangsl voor de „bazenavond" verwach NIVE heeft de directies van de middelgrote en kleinere bedrijv Zeeland gevraagd, de in aanme komende bedrijfsleden op te w( aan de bijeenkomst deel te n< Het begrip „baas" is door het gedefinieerd als „de functionar: onmiddellijk boven de produce: arbeider staat, doch zelf niet werkt. Voorlieden, groepsleider: worden niet als „bazen" beschc Men verwacht ook een grote name van directieleden van de u nodigde bedrijven. (ADVERTENTIE) (hm

de Stem | 1969 | | pagina 4