Rente tot 7% Rijkspost spaarbank altijd safe! Loesje en Peter Beste waan zinnige wereld ANTONO HOE DE HOUTHAKKER BOSWACHTER WERD Ik wil schrijven met... Lu u rc€rr; In 1934 Geen tijd Op het perron MIJNS INZIENS Johan Winkler Minister Luns: Protesten bij Brazilië niet noclig Aga Khan getrouwd door China wijst vier Duitsers uit 15 DE STEM VAN WOENSDAG 29 OKTOBER 1969 15 Op een mooie zomerdag gingen Loesje en Peter naar de slager. Ze moesten langs de boerderij van boer Jansen. Ze hoefden dam niet langs de grote weg. Ja, Ja, want Loesje en Peter woonden ve,r weg vatn het dorp- Toen ze de boodschappentas hadden renden ze weg, want ze wisten dat er bij boei- Jansen een jong veulen geboren w-as. Ja, en daar was natuurlijk een grote be langstelling voor. Ha, daar zagen zij de boerderij al. Boer Jansen wist dat ze zouden komen. Moeder had gebeld. Eindelijk waren ze er. Meteen, vroegen ze waar het veulen was. Ja, ja, willen jullie dat zo graag weten, goed, kom maar mee, dan zal ik jullie het veulen laten zien, zei boer Jansen. Maar ik heb liever dat je eerst even goedendag zegt. Goeden dag, zeiden Peter en Loesje een beetje verlegen. Toch waren ze een beetje geschrokken. Nu liepen ze naar de wei. Ach, wat lief, zei Loesje die het veulen ontdekt had. Nu zag Peter het ook. Hoe oud is het? vroeg Peter. Twee dagen, antwoordde de boer. Mogen we het even aaien? Ja, maar pas dan een beetje op want zijn moeder duwt iedereen weg. Tja, dat merk ten onze vrienden wel. Maar toch hadden ze het één keer gewaagd. Mogen we een ritje op het veulen? Gerust, en de boer knikte. Hoi, dan kunnen We op het veulen naar de slager. Ja, dat doen we. Nee, nee, daar komt niets van in. Je moet lo pen, zei boer Jansen beslist. Jam mer, zei Loesje en aaide het veulen nog één keer over zijn kop. Toen liepen ze de wei uit. Zullen we naar de biggetjes gaan? Peter knikte. Goed, vooruit dan maar. Loesje wou een biggetje pakken, maar Peter hield haar tegen. Dan ruikt het hier nog viezer. want het ruikt al zo vies. En gaf Loes een duw zodat ze voorover in de mod der viel. Help, gilde ze. Verschrikt kwam de boerin aanhollen en hielp haar er uit, pakte een borstel en be gon Loesje af te boenen. Jij ruikt r.u ook vies. Akelig joch. Gauw was K klaar dat wel. Toen holde ze naar de slager maar die was dicht. Ja. want het was zes uur toen ze er waren. Dus gingen ze maar naar iiffi. Daar kregen ze straf en moes ten alles vertellen. Toch was het een leuke dag vonden ze. Ansje Wilthagen (8 jaar) Hoeven. Laat jij dat allemaal toe? Word jij dat dan nooit moe? Oorlogen, discriminatie enzovoort. Je weet toch, dat dat zo niet hoort En toch ga je door domoor Marianne Stofmcel (14 jaar) Roosendaal Tonny Maas, Dreef 28, Made wil graag corresponderen met een jongen of meisje van 12 of 13 jaar, liefst uit de omgeving Tilburg. De hobby's van Tonny zijn suikerzakjes sparen en beat- platen draaien, waarbij Liesbeth List, Ramses Shaffy, de Beatles en de Bee Gees de grote favo rieten zijn. EHie Eoreman, Mathenesserstr. 67a in Breda wil graag schrijven wet een meisje van 13 jaar. Ellie zit in de brugklas van de Mavo. Zij vraagt of degene die haar schrijft ook een pasfoto in wil sluiten. Tenslotte een verzoek van een meisje dat eigenlijk niet in de rubriek „Ik wil schrijven met..." thuishoort, maar wat wij toch wel willen plaatsen. Het briefje nat wij toegestuurd kregen luidt als volgt: Ik heet Anneiniek van Jugt. Ik hou erg veel van kin- nerkaarten. Als iemand nou kin- nerkaarten over heeft die hij of ril niet meer nodig heeft, stuur je dan naar mij. Mijn adres luidt: Bredaseweg 3, Rijsbergen. Monique Vervest (7 jaar) Breda In Zwitserland woonde een jongen die Antono heette. Antono woonde op een boerderij, aan de voet van een berg. Hij dreef de koeien van zijn vader. Dat had hij al drie jaar ge daan. Zijn vader was trots op hem. De mensen begroetten Antono als ze hem zagen. Op een dag kreeg vader Anton (zo heette de vader van Antono) een bij zondere brief. Daar stond in: Mijn heer Anton, ik wil dat Uw zoontje Antono 3 maanden bij mij als koeien drijver komt. Bevel van koning Ponpom. Vader Anton keek bedroefd naar zijn vrouw Rosa. Zij zei: we zullen het toch moeten doen. Want de ko ning heeft gezegd: als we het niet doen moeten we f 100.000 gulden betalen. En die hebben we niet. Nu ja dan moet het maar zuchtte vader Anton. We zullen hem morgen met de wagen van Jasper naar de koning brengen. En zo gebeurde het. Antono die er niets vanaf wist vroeg aan vader: waar gaan we naar toe vader? Je moet voor drie maanden naar koning Pompon. Die heeft een koeiendrijver nodig. O vader, huilde Antono, moet ik nu echt naar koning Ponpom Ja, zei vader. Maar als de koning al een andere koeiendrijver heeft mo gen we jou weer komen halen. De koning stond al voor het paleis te wachten. En zo werd Antono koei endrijver van de koning. Maar dat duurde niet lang. Want twee weken later kreeg vader Anton weer een brief. En in die brief stond U kunt Uw zoontje komen halen, afz. Koning Ponpom en Antono. Die avond gingen vader en moeder Antono ophalen. De koning vondt wel jammer dat Antono wegging. Maar ja, niets aan te doen, beloofd is be loofd. Antono, vader en moeder mochten die nacht bij de koning slapen. De volgende morgen gingen ze blij te rug met de auto. Thuis was er een groot feest. Daarna leefden ze nog lang en gelukkig. Monique Jansen (9 jaar) Bergen op Zoom. (ADVERTENTIE) Ria Geerts (6 jaar) Gilze Er was eens een arme houthakker. Het enige wat hij bezat waseen hutje van boomstammen, een tafel, een stoel,, en een oude verroeste hakbijl. Op een winterochtend toen het hard vroor gingen de houthakker en zijn hond op stap om te k'ijken of er dieren waren die hulp nodig had den. De hond ging meestal vooruit. Hij ging deze keer verder dan ge woonlijk Opeens hoorde hij het ge kerm van een hert. Hij ging op 't ge luid af en kwam bij het dier dat hij gehoord had. Het dier was 's nachts toen het sliep vastgevroren. De hond rende pijlsnel naar zijn baas. Toen hij bij de houthakker kwam, trok hij die flink aan zijn broek om mee te gaan. De houthakker ging .nee maar kon het hert niet alleen lostrekken en liet de hond de boswachter halen. Toen die een kwartier later (met de hond natuurlijk) er was, trokken de houthakker en de boswachter het hert los. liet dier werd naar het boswach tershuis gebracht en daar in een war me deken gestopt. Het kon na een week weer lopen. De houthakker kreeg een pakketje met 100 gulden, een medaille (die hij de hond omhing) en niet te ver geten een briefje waarin stond dat er na dit geval besloten was om twee boswachters te nemen en dat hij de ontbrekende boswachter mocht zijn. De houthakker werd boswachter en leefde met zijn hond nog lang en gelukkig. Rob de Vries (10 jaar) Breda. Joke Verhoeve (10 jaar) Made Marqke Luyken (7 jaar) Breda fx-»: DEN HAAG (ANP) Naar de mening van minister Luns (Buitenl. Zaken) zijn voorhands geen termen aanwezig voor protesten in verband met de politiek van de regering van Brazilië ten opzichte van de Indi anenbevolking. Minister Luns heeft dit aan de PARIJS (RTR) In Parijs is dins dag het huwelijk gesloten tussen de 32-jarige Aga Khan, miljonair en geestelijk leider van 20 miljoen Is lamitische moslims en de 29-jarige voormalige Britse mannequin, me- Crichton-Stuart. De besloten plechtigheid vond plaats in de salon van de Parijse wo ning van de Aga Khan en werd al leen bijgewoond door familieleden en vertegenwoordigers van de Isla mieten. De bruid, die voortaan de begum Aga Khan zal heten, droeg een wit zijden kleed dat speciaal voor haar in Benares is gemaakt. Tweedie Kamer meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van de KVP-Kamerleden Westerterp en Kleisterlee. De door de regering van verschil lende zijden ontvangen inlichtingen, zo zegt de bewindsman, leveren geen grond op voor de mening dat de Bra ziliaanse regering een destructieve politiek ten opzichte van de Indianen bevolking voert. De aangelegenheid blijft wel de volle aandacht van de regering houden, waarbij zij zich voortdurend op de hoogte laat stellen van mogelijke ontwikkelingen. In het antwoord wijst minister Luns op een verklaring van de mini- ter van Binnenlandse Za-ken van Brazilië, waarin wordt gezegd dat het beleid van de Braziliaanse re gering gericht is op de bescherming en behartiging van de belangen van de Indianen, wier aantal naar Bra ziliaanse schatting ongeveer 50.000 bedraagt. Het bedrijven van wreed heden te-gen deze bevolkingsgroep wordt, zo luidt de verklaring, streng gestraft. (ADVERTENTIE) flns aller Luns is dus heel even naar Bonn overgewipt. Ten eerste om wellicht nog gauw van een voor raadje goedkope marken te profite ren, van vorige bezoeken overgehou den en ten tweede om oud-collega Willy Brandt de versierselen hij het grootkrijs in de Orde van Oranje- Nassau te overhandigen, waar deze nog recht op bleek te hebbenzoiets kostbaars aan echt goud en echte zijde stuur je niet over de post. Het zou me niet verbazen als Willy Brandt na het tweede glas Moezel niet toch maar die oude herinnering van hem aan ons goede, grootkruisen verstrekkende vaderland zal hebben opgehaald. Een herinnering uit 1934 en dat was dus (ja, lieber Joseph, wo bleiben die Zeiten") zo'n vijfendertig jaar geleden. In Duitsland regeerde toen zekere Hitler en in Laren-Blaricum zekere nu ja, laten we de naam van die burgemeester maar niet noemen. Socialistische jeugdgroepen uit al lerlei landen hadden er een confe rentie belegd. Daartoe behoorden ook een paar jonge Duitsers, felle anti nazi's en stuk voor stuk tijdig uit Hitler-Duitsland uitgeweken. Een hunner was Willy Brandt, toen 21 jaar oud. Wat er toen gebeurde, heeft de huidige Duitse bondskanselier la ter in zijn herinneringsboek „Mijn weg naar Berlijn" heel precies ver teld: „Nauwelijks was de conferentie ge opend of de politie greep in en arres teerde alle buitenlandse deelnemers. De burgemeester was voor dit schan daal verantwoordelijk; het bleef he laas niet het enige geval van kwa lijke pluimstrijkerij tegenover het machtige Derde Rijk, en van eigen machtige handelingen tegenover machteloze emigranten En dan vertelt Brandt hij hezelf, dank zij een Noors paspoort, aan de uitlevering ontsnapte en naar het on gevaarlijke België werd afgeschoven. De overige jonge Duitse anti-nazi's echter werden (door Nederlanders) naar de Duitse grens geleid en daar geboeid (ook door Nederlanders) aan de Gestapo overgeleverd en dat be tekende voor hen tuchthuis, concen tratiekamp, dood. Geen leuke herinnering en mis schien heeft Willy Brandt haar na dat tweede glas Moezel wijselijk toch maar niet opgehaald. Want och, hij althans leeft nog, hoewel hij (en nu citeer ik mijn vriend ds. Ruitenberg, die het geval elders ook heeft opge haald) dat bepaald niet aan de Ne derlandse gezangsdragers van toen te danken heeft. Jn het Drentse Reinen oefent de rijkspolitie met traangasbommen en rookbommen. Voor het geval u en ik straks revolutie gaan maken. En alle Ruinenaren ziek en bedwelmd en alle koeien eveneens en klachten in Den Haag. Zo stond het in de kranten en je kon er ook lezen, dat de betrok ken majoor over die klachten hoge lijk verbaasd was. Ik bewonder die man: zó in je (uiteraard heilzame) werk te kunnen opgaan dat je letterlijk geen tijd hebt om aan je medemens en bijna zou ik zeggen: je mede-koeien, maar dat ware oneerbiedig te denken! Be nijdenswaardig'. J/aak, als er weer eens iemand her dacht moet worden, is er ineens dat half-trotse, half weemoedige ge voel van: o ja, die heb ik óók nog gekend of: die heb ik ooit nog eens bij levenden lijve gezien. Domela Nieuwenhuis, die zie ik nog met zijn levensechte Christuskop die rokerige vergaderzaal binnen schrijden en ineens viel er een soort gewijde stilte en er was een vrouw die van haar stoel opstond en met iets van devote aanbidding zijn kle ren aanraakte. Ja, en nu ze aan het herdenken zijn gegaan, dat Speenhoff nu alweer een eeuw geleden geboren werd, kan ik ook van hem zeggen dat ik hem nog bij zijn leven heb gezien. En gehóórd natuurlijk, want hoe vaak liet de goe de Bram Tuschinski de toen al ach terop geraakte bard in 's hemelsnaam maar weer eens de pauze van zijn filmprogramma vullen! Maar niet daarvan herinner ik mij hem vooral wel van die ene keer op het Haarlemse perron. Het was 's avonds tegen zes uur en de trein naar Zandvoort aarzelde maar te ver trekken. Ik zat in die trein bij het coupéraampje en keek zonder te kij ken naar buiten, tot mijn oog op dit bank op het perron viel, waar weef andere reizigers op een andere trein zaten te wachten. En daaronder Speenhoff: een in elkaar gezakte, uit gebluste man, zijn verouderde kun stenaarsflambard over zijn voorhoofd, alsof hij niet meer wilde zien en niet meer gezien wilde worden, naast hem zwijgend onverschillig Cesarine, zijn vrouw, die hij diezelfde avond ergens in een achterafzaaltje in een achterafdorp voor de zoveelste maal als „mijne toekomstige weduwe" zou aankondigen. En als je één aanblik „tragisch" zou kunnen noemen, dan was het deze en nu ze hem herdenken ja, ook hem heb ik dus nog in levenden lijve gezien. Maar eigenlijk was hij toen al dood. PEKING (AFP) De vier West duitsers, die vorige week in China werden gearresteerd, zijn dinsdag morgen met een speciaal vliegtuig uit Peking vertrokken. Zij zijn uitge wezen en werden onder militaif escorte naar het vlegveld van Pekir gebracht.

de Stem | 1969 | | pagina 15