:-D Prof. dr. J. Tinbergen: prijzen zijn eigenlijk hoogst asociaal Onduidelijke meerderheid Vriendschapspakt Sovjet-Unie- Tsjechoslowak ije I )e^e|Ucl ANN GRONDLEGGER VAN BEGRIP „PLANNING" Bonn gaat landbouw steunen MACHINES Kerk van Van 't Reve uitzending beklad GEÏNSPIREERD WERELDBURGER PROGRESSIEVEN - BINNENSKAMERS - TELEURGESTELD e inruilactie 11 voor slotconclusie synode Eigen taken vit ma? ortf onW% 3 Voorbehoud Pluriformiteit ,Geen afscheiding' Conservatieven in Delft willen eigen parochie Fusie vier CNV-bonden J Erasmus prijs voor G. Marcel en Yon Weizsacker DE STEM VAN DINSDAG 28 OKTOBER 1969 rjIT jaar is voor de eerste maai een nobeiprijs voor economie toegekend en de eer viel te beurt aan onze landgenoot prof. Tinber gen, samen met de Noor prof. Kag- nar Frisch. Als Nederlanders zijn wij over deze onderscheiding verheugd. Voor ons op het Centraal Planbureau geldt dit nog te meer, daar hij het was die in 1945 dit bureau heeft opgericht en er de eerste tien jaren leiding aan gaf. Thans is prof. Tinbergen hoog leraar aan de Nederlandse econo mische hogeschool te Rotterdam en belast met het onderwijs in de „economie der centraal geleide stel sels en de ontwikkelingsprogram mering". Mtet daarnaast een om vangrijke taak ten aanzien van wetenschappelijke studie en re search. Het aantal publicaties en boeken van allure die in de loop van zijn wetenschappelijke loop baan zijn verschenen, is onvoorstel baar groot. Naast zijn hoogleraar schap bekleedt prof. Tinbergen nog de functie van directeur van de stichting het Nederlands econo misch instituut, alsmede van het vormingscentrum voor ontwikke lingsprogrammering, beiden te Rot terdam en nauw verbonden met de hogeschool. Direct na de tweede wereldoor log is het Tinbergen geweest die een weldoordachte visie had op hetgeen in eerste instantie moest gebeuren om onze ontredderde economische toestand weer te bren gen tot een economisch goed func tionerende samenleving. Dit bete kende een doelmatige kwantifice ring van het economisch gebeuren met behulp van modellen en wis kundige methoden, opdat mogelijk heden ontstaan om toekomstige ont wikkelingen te voorzien. Maar ook opdat het mogelijk zou worden om met behulp van economische in strumenten een beleid te voeren dat economisch gezien een optimale situatie schept. Tinbergen is de grondlegger van het begrip „plan ning", in de wetenschappelijke zin van het woord. Hij is een man met zin voor het exact wetenschappelijke denken en hij heeft hierin school gemaakt. Hoevelen in den lande zijn niet te recht trots dat zij een leerling van Tinbergen hebben mogen zijn. Maar Tinbergen is niet alleen man van wetenschap. Hij is even eens een man die naast de gaven van het hoofd ook die van het hart in dienst weet te stellen van de medemens, hetzij persoonlijk, hetzij collectief. Van dit laatste getuigt zijn intense activiteit om aan arme landen hulp te bieden waar zulks maar mogelijk is. Hij is de initiator van de strategie volgens welke de ontwikkelingslanden in het kader van de Verenigde Naties worden geholpen. Wij hopen van harte dat hem nog vele jaren mogen worden gegeven om enerzijds de wiskundige econo mie mede verder vooruit te bren gen, en anderzijds zijn onuitputte lijke ervaring en werkkracht in dienst te stellen van allen die deze van node hebben. PROF. C. A. VAN DEN BELD Directeur Centraal Planbureau (Van onze onderwijsredacteur) ROTTERDAM „Ach. ik vind eigenlijk heel het beloningssy steem in de kunst en de sport hoogst onsociaal. De nummers één op bepaalde gebieden worden er door naar voren geschoven, de iets minder goeden, die vaak meer op hun terein doen dan de ande ren, komen er niet aan te pas. Bovendien mag men nauwelijks aannemen, dat de prijswinnaars de besten zijn. En daarmee weet u meteen, hoe ik in mijn hart te gen die Nobelprijs als prijs aan kijkt'. Dat zegt de eerste Nederlander, die sinds 1954 de hoogste internationale onderscheiding voor wetenschappe lijk werk heeft gekregen, prof. dr. J. Tinbergen. Hij glimlacht beminne lijk spottend ais hij het zegt. Bij de meesten in deze tijd is hij bekend als de fervente en nimmer aflaten de voorvechter voor mondiaal geor- janiseerde en uitgewerkte ontwikke lingshulp, een specialist op dat ge bied van wereldnaam die de gedach ten van een alles omvattende we- lelfatwikkelingsstrategie uitdraagt. Samen met de Noor Ragnar Frisch met wie hij de eerste Nobelprijs I voor economie die ooit is toegekend, I deelt stond hiij aan de wieg van I een nieuwe wetenschap. Dat was in I de dertiger jaren, toen massale werk loosheid de toenmalige industrie landen teisterde. De economie, de wetenschap die economische ver schijnselen door een gedrufde com binatie van economie, wiskunde en statistiek pleegt. De wetenschap die de moed heeft de theorieën aan te passen aan wat de onderzoekers in de economische praktijk waarnemen. Voor dat pionierswerk voor de oor- I log kreeg Jan Tinbergen de Nobel- I Prijs. Hij aarzelt niet erop te wijzen dat sindsdien de econometrie een grote vlucht heeft genomen. „Er zijn heel wat, vooral jongere, wetenschapsbe oefenaars die er heel wat meer van weten dan ik, maar ja, zo gaat dat. Ik beschouw het als een officiële er kening voor die econometrie, dat Frisch en ik de prijs kregen". Met waardering spreekt hij over de emeritus hoogleraar Frisch, die jarenlang aan de Oslose universiteit doceerde. „Hij was de animator van de econometrie society, een wereld organisatie. Een intelligent, enthou siast en dapper man, een groot man die mij heeft geinspireerd in de voor oorlogse jaren". Peinzend over een persoonlijke vraag strijkt hij even met de hand door de borstelige haren. „Nou, nee, een verrassing was het niet helemaal. ■•Time" en „Elsevier"' publiceerden destijds de namen van mensen die tn aanmerking zouden kunnen komen voor die onderscheiding. Maar ais ik eerlijk moet zijn dan had ik verwacht misschien voor een andere Nobelprijs in aanmerking te komen". Hij, de grote strijder voor wereldregering en wereldvrede, legt in die verkla ring even zijn diepste innerlijk bloot. „In ieder geval hoop ik dat de on derscheiding die ik heb gekregen er toe zal leiden dat het wetenschappe lijk werk dat in dienst staat van het ontwerpen van de ontwikkelingshulp strategie, er sterker door in de aan dacht komt. Toen ik twee jaar gele den de Erasmusprijs kreeg, heb ik dat ook gezegd". Over dat woord „strategie" is hij zelf niet zo gelukkig. Het herinnert aan militairisme, aan oorlog, en Tin bergen is bij uitstek een man van de vrede. „Het is echter een officiële term die in de Ver. Naties wordt ge bruikt. In feite betekent het niet an ders dan dat we wetenschappelijk de kleine en grote rijke landen tot een gezamenlijke aanpak van dit wereld probleem willen brengen. En laat ik u maar meteen vertellen dat dat juist bij de grote rijke landen bijzonder moeilijk is". Tinbergen is steeds sterk politiek geïnteresseerd geweest. Ook nu komt dat weer naar voren. Hij zegt te ge loven dat de tegenstelling noord (rijk) en zuid (arm) voor de wereld op de duur veel gevaarlijker is dan de con troverse oost-west. „De Ver. Staten en. de Sovjet-Unie gaan nu praten over belangrijke zaken met betrek king tot de wereldvrede. U zult zien dat oost en west op den duur naar elkaar toe groeien, de Sovjet-Unie zal westelijker worden dan ze nu zelf gelooft". Tsjechoslowakije? „We ziijn ervan geschokken, maar in werkelijkheid is dat toch niet meer dan een rim peling in het wereldgebeuren". Prof. Tinbergen die het Nobelprijs- geld wil gebruiken om wetenschap pelijk onderzoek voor ontwikkelings hulp te laten verrichten „mijn vrouw zal dat echt wel goed vinden" vindt het dwaas als er Nederlandse nationale eergevoelens zouden zijn gestreeld, omdat hij, een Nederlan der, de prijs kreeg. „Ik ben wereld burger, het grootste compliment dat iemand in de Ver. Naties mij een gaf, was toen hij zei, dat velen in dit mi lieu mij als wereldburger beschou wen. Wij, die dit werk voor de ach tergebleven landen doen, denben niet meer in nationale termen, wij weten dat er een wereldbestuur moet ko men". Hij is niet geïmponeerd. „Ik wil de wilde ideeënman blijven, nauw keurige mannetjes moeten maar na speuren of wat ik lanceer praktisch uitvoerbaar is. Ik geloof in intuitie, niet alles in de wereld kan men door bewuste redeneringen oplossen". Hij gaat „uiteraard" gewoon door met zijn werk. In januari legt hij, met collega's in New York de laatste hand aan een rapport voor de com missie van de Ver. Naties die ont wikkelingshulp behandelt. Dat rap port wordt later door de algemene vergadering als discussiestuk ge bruikt. Prof. Tinbergen beschouwt dit werk nu als het voornaamste dat hii onder handen heeft. Heel belang rijk vindt hij ook dat er nu studie wordt gemaakt van de rol die de po litiek in de economie speelt. „Het zou de efficiency van de ontwikkelings hulp verbeteren, als dat onderzoek op wereldschaal gebeurde". Voor prof. Tinbergen staat het vast dat de tijd is gekomen in de in dustrielanden om de werknemers meer inspraak in de bedrijven te ge ven. „Die industrieën zullen op die uitdaging zelf een antwoord moeten geven. Daarbij zal het eigendoms- vraagstuk ook aan de orde moeten komen". Hij is daarbij sterk gepor teerd voor participatie van de werk nemers via de groepssamenwerking. In arbeiders-commissarissen gelooft hij kennelijk niet erg. „Vooral het voorbeeld van Joego-Slavië boeit mij op dat punt. Ik ben benieuwd hoe de conferentie gaat verlopen die het Oost-Europa Instituut in januari over Zuid-Slavië in Amsterdam gaat hou den". Hii is er zich van bewust dat hjj in bepaalde kring een soort enfant terrible is met een uitgesproken op vatting over democratie en medezeg genschap. „Ik weet dat wat ik onlangs zei tegen enkele grote mannen uit de Rotterdamse havenwereld, nogal hard en averechts is gevallen. Maar ik meende het en ik maak van mijn hart geen moordkuil". De man die geen auto heeft „ik kan niet rijden, openbaar vervoer is voor mii interessant. Je ontmoet zo-, veel mensen in trein, tram en bus" geeft ruiterlijk toe dat hij blun ders kan begaan, en dat hij risico's wil dragen om zijn ideeën te pro pageren. „,Ik meen dat het industriële westen er goed aan zal doen bepaal de bedrijfstakken langzaam te liqui deren. Die kunnen beter naar ontwik kelingslanden worden overgebracht. Maar over die uitspraak zal ik dan wel weer worden aangevallen. Het zij zo". Prof. dr. J. Tinbergen is zijn we tenschappelijke loopbaan als natuur kundige begonnen. Hij is overge plaatst naar de economie omdat zijn sociaal rechtvaardigheidsgevoel het in de dertiger jaren niet kon zetten dat er in de wereld miljoenen werk lozen waren. „Er zijn toen meer na tuurkundigen geweest die die stap gezet hebben" Over de economische wetenschap heeft hii ideeën die uitermate proza- iseh zijn. Hij stelt dat de grote filo sofische steisels en systemen in dit verband noemt hjj Einstein tot nu toe steeds in de natuurweten schappen zijn ontwikkeld. „Economie beschouw ik als een veel aardser aangelegenheid dan de natuurwetenschappen. Pas de laat ste jaren begint de economie wat methoden te gebruiken die de na tuurwetenschappen al lang kennen. Maar de werkelijke diepe gedachte vindt u niet in de economische we tenschappen". Wat? Of ik gewoon blijf werken als ik straks in Oslo de Nobelprijs heb aanvaard? Natuurlijk, wat dacht u? Ik pionier nu in een wetenschap die misschien net zo'n toekomst heeft als de econometrie. De wetenschap van de ontwikkelings-strategie. heid van de plaatselijke kerken mag achter niet - zo waarschuwde de paus - verward worden met een plurifor miteit, welke het geloof, de zedenwet of de beginselen der sacramenten, der liturgie of van de canonieke tucht aantasten. De eenheid der kerk mag er nooit onder lijden. Inieuwe schrijfmachine (S lw oude schrijfmachine J lan een kofferschrijfm* Tverveld. Kade 1. te je In ze zaak is 's maandag (Van onze redactie buitenland) ROME Met een stemming over dertien eindvoorstellen hebben gisteren "e meer dan 140 bisschoppen de synode in Rome afgesloten. Ofschoon pas vandaag de officiële uitslag van de stemmingen bekend zal zijn, is wel eaend geworden dat de voorstellen geen duidelijke meerderheid hebben •jf regen. Met name in kringen van de „progressieve" bisschoppen wordt dit eindresultaat - zij het binnenskamers Dit wordt geweten aan de inhoud an de eindvoorstellen, die in feite reële veranderingen in de ver onding H. Stoel-bisschoppen en in e positie en functie van de synode .rengen. Het centralisme blijkt daar- t gehandhaafd en de cornpe- ies van de bisschoppen (conferen- dus de coliegialiteitsgedachte, ■en verder bestudeerd worden. Kardinaal Suenens van België, een re? ^Sressieve voormannen, heeft nor) resultaten van de sy- I 0 rijn verwachtingen hebben r°rfen, maar dat „de praktische lan^SSln'® van collegialiteit al te het Imf"* vo°ruitgaat". Hij gebruikte V'itm ®en<^e hieeld: „Sinds het tweede h fans concilie zijn we bezig een i itiiJ~W met t'en verdiepingen te bg- verdien"' zi^n nu op de derde Pfflig aangekomen: heel wat als teleurstellend genoemd. je naar beneden kijkt, maar nog bijna niets als je naar boven kijkt". Volgens de onofficiële uitslagen hebben de 13 voorstellen geen duide lijke meerderheid gekregen. Het blijkt namelijk, zo meldt de corres pondent van het KNP, dat 80 der sy node-leden schriftelijk hebben ge stemd, d.w.z. goedkeuring onder voor behoud van wijziging of tegen. Slechts 40 synode-leder nebben zich zonder meer achter de voorstellen ge steld door mondeling hun „placet" uit te spreken. De uitslag van de stemmingen over de voorstellen inzake de bisschop penconferentie was duidelijker. 79 bisschoppen stemden voor, terwijl 47 schriftelijk hun stem uitbrachten. Onder de voorstemmers bevonden zich de kardinalen Alfrink, Wille- brands, Suenens e.a. De vijf voorstellen hebben echter vrijwel geen betrekking op de bis schoppenconferenties zelf, maar meer op haar internationale samenwerking op het gebied van missie, ontwikke lingshulp e.d. Slechts één voorstel betreft de werkwijze der bisschop penconferenties en deze bepaalt al leen dat voorlopig niets bepaald moet worden. Paus Paulus heeft in een afsluitende toespraak de bisschoppensynode toe gezegd, dat hij rekening wil houden met de eigenheid en de bijzondere eisen van de plaatselijke kerken. Zulks is in overeenstemming, zo ver klaarde hij, met het subsidiariteits beginsel. De paus voegde er echter onmid dellijk aan toe, dat dit beginsel eerst nog leerstellig en praktisch uitge diept moet worden. De grotere vrij- De paus opende zijn toespraak met de belofte, dat hjj zoveel mogelijk gehoor zou geven aan de synodale wensen ten aanzien van de intensie vere samenwerking tussen H. Stoel en bisschoppenconferenties. Elke twee jaar zal er ook een algemene synode gehouden worden. Hjj zegde ook toe, dat het synode-secretariaat met bisschoppen uit de hele wereld zal worden versterkt en dat de bis schoppen zelf aan dit secretariaat on derwerpen voor behandeling in de synode kunnen voorstellen. In het vervolg van zijn rede maakte de paus duidelijk, dat hij niet voor nemens is ook maar een klein deel van zijn oppergezag over de kerk af te stoten. Hij verklaarde van harte er helemaal rekening te houden met de taken en verantwoordelijkheden der individuele bisschoppen en der bisschoppenconferenties. Maar hij liet er onmiddellijk op volgen, dat dit niet zon gaan ten koste van zijn eigen taken en verantwoordelijkhe den, die hij draagt op grond van het primaats-charisma, hetwelk Christus aan Petrus gegeven heeft, wiens wer kelijke opvolger hij is. Hij wees in dit verband op de plicht, die het pri maatschap hem oplegt. MOSKOU (RTR/AFP) De Tsjeclioslowaakse partijsecretaris Gustav Husak heeft gisteren tijdens een bijeenkomst van Russisch-Tsjechoslowaak- se vriendschap in Moskou verklaard dat de Sovjet-Unie en Tsjechoslowakije in 1970 een nieuw verdrag van vriendschap en wederzijdse bijstand zullen tekenen, dat het verdrag van 1943 zal vervangen. Dit bericht het persbureau Tass. Tijdens de besprekingen van de afgelopen week is een volledige overeenstemming gebleken tussen de Russische en Tsjechoslowaakse lei ders, aldus Husak. Hij zei veel belaing te hechten aan een verdere totegra tie van de Comecon en aan een ver sterking vain het Warschaupact. Over het verdrag dat de tijdelijke statio nering van Russische troepen op Tsjechoslowaaks grondgebied regelt, zei Husak, dat dit verdrag de garan tie vormit voor die veiligheid vam Tsjechoslowakije. Anderzijds verklaarde Husak dat zijn land ieder Westduits voorstel tot normalisering van de betrekkingen tussen de bondsrepubliek en de so cialistische landen gunstig zal ont vangen. De Russische partijleider Leonid Breznjef heeft de Tsjechoslowaakse leiders bedankt voor wat hij noemde de hoge waardering die zij hebben gegeven aan de invasie van de lan den van het Warschaupact tijdens de plenaire vergadering van het centraal comité in september. „Wij hebben vele bezorgde ogenblikken gekend over Tsjechostowakije, toen het zich bevond tussen de kwaden van de binnenlandse en buitenlandse reac tie", aldus Breznjef. Maar nu, zei de partijsecretaris, is de Sovjet-Unie „trots over de prestaties van de Tsjechoslowaakse communisten in hun harde strijd". Tijdens die september-vergaderinig van het centraal comité werd een aantal vooraanstaande hervormers, w.o. Alexander Dub eek, uit de hun nog resterende posten gestoten, en volgde een nieuwe golf van zuive ringen. (Van een onzer verslaggevers) DELFT In Delft is een comité gevormd dat de mogelijkheid bekijkt te komen tot een nieuwe parochie. Het betreft hier een parochie voor die katholieken die volledige en on voorwaardelijke trouw aan de kerk en de paus voorstaan en die het niet eens zijn met alle grote veranderin gen in de kerk, die na het concilie met name in de Nederlandse kerkpro vincie door huns inziens al te pro gressieve elementen zijn doorge voerd. De Comité-voorzitter mr. J. Rutgers verklaarde ons, dat in dit stadium nog niet gesproken kan worden van een parochie. Het is nu nog een groep van gelijkgerichte mensen. Het is geen spreidgroep en men wil zich ook niet gaan afzetten tegen de hui dige kerk, noch afscheiden. Wij wil len een positieve eigen geloofsbele ving, zoals Rome die voorschrijft, al dus mr. Rutgers. Deken J. G. Sul deelde ons giste ren mee, zich levendig te kunnen voorstellen dat zich een groep gelijk gerichte katholieken vormt, die zich ten aanzien van de geloofsbeleving op bepaalde punten anders wil op stellen. Het is juist het boeiende van de te genwoordige kerk dat dat mogelijk is aldus de deken. Mien moet zich niet gaan afscheiden. Belangrijk is dat de communicatie blijft gehandhaafd, want men kan veel van elkaar blij ven leren, aldus de deken. UTRECHT (ANP) De hoofdbe sturen van die Christelijke Bedrijfs groepen Centrale (CBC), de Neder landse christelijke hond van werkne mers in textiel- en kledingbedrijven „Unitas", de Nederlandse Christelijke agrarische bedrijfsbond (N'CAB) en de Christelijke bond van sigarenma kers en tabaksbewerkers in Neder land (CBST) hebben in principe overeenstemming bereikt over een fusie. LUXEMBURG (AP). De bonds republiek heeft gisteren bekendge- naakt de boeren uit dat land in ver Band met de revaluatie te gaan steu nen door de uitvoer van landbouw- produkten te subsidiëren en de in voer zwaarder te belasten. Dit werd gisteren op een vergadering van mi nisters van de E.E.G. en van de uit voerende raad van die organisatie meegedeeld door de Westduitse mi nister van landbouw, Ertl. Van Fransei zijde werd door mi nister Duhamel gezegd dat deze Duit se maatregel zal leiden tot grotere produktie maar ook tot hogere prij zen. De Westduitse minister van eco nomische zaken, Schiller, reageerde hierop door te zeggen dat de reva luatie voor de boeren in zijn land een verlies gaat betekenen van 1,7 mil jard mark. De vice-voorzitter van de Europe se Commissie, Mansholt, was van oor deel dat de Duitse maatregelen zullen leiden tot nog grotere overschotten aan landbouwproduk- ten, juist omdat de prijzen zullen gaan stijgen, en de overschotten van de E.E.G. aan graan en zuivelproduk- ten zijn al enorm. Volgens de Nederlandse minister van landbouw, Lardinois, zal de ver hoging der Duitse rechten tot gevolg hebben dat het element der concur rentie er door verstoord zal worden. Hierop stelde de Westduitse minis ter van landbouw voor dat het land bouwbeleid van de E.E.G. moet wor den herzien. Het huidige beleid kan niet goed functioneren zolang de zes landen voor hun economische en mo netaire beleid nog geen harmonische regeling hebben getroffen. De Franse minister Duhamel stelde hierop voor dat West-Duitsland een BTW moet gaan instellen voor de landbouwprodukten uit eigen land. Als de boeren 3 procent BTW moeten gaan betalen dan komt dat voor de verbruikers neer op een verhoging van 9 procent. T/: Bondsrepubliek kan dan, met andere woorden de boeren steunen uit geld afkomstig van consumenten in eigen land. H ROTTERDAM (ANP) Prins Bernhard heeft gisteren de Eras musprijs 1969 uitgereikt aan twee vertegenwoordigers van het Eu ropese filosofische denken:: de Fransman Gabriel Marcel en de Duitse hoogleraar dr. Carl-Frie- drich von Weizsacker. Op de foto het moment van de prijsuitrei king aan cfc 80-jarige Gabriel Marcel. Marcel, rooms-katholiek filo soof en schrijver, wordt be schouwd als de grondlegger en verdediger van het christelijk existentialisme in Frankrijk, al zegt hij zelf geen existentialist te zijn. Zijn filosofisch werk om vat onder meer 27 toneelstukken en 12 delen met essays, voor drachten en notities. Centraal staan bij Marcel de menselijke ralties en de naastenliefde, die de weg bereidt tot God. Cari-Friedrich von Weizsacker (57) heeft als kernfysicus en as- trofysicus een belangrijk aandeel gehad in het Duitse atoomkern onderzoek en de studie van kern fusies in sterren. Sinds 1957 is hij hoogleraar in de filosofie te Hamburg, waar hij als protes tants geleerde het denken over oorlog en vrede in sterke mate heeft ontwikkeld. De Nederlandse Erasmus-prijs bedraagt normaal 100.000, indien deze door twee personen wordt gedeeld, 150.000 gulden. Een zeer goede herfstmorgen, mijn beste mensen! Nu de bladeren rijke lijk over de aardbodem worden ronde gestrooid, het bruin en geel in de natuur weer de overheersend* kleuren zijn en een overjas geen overbodige luxe meer is, breek ik mij het hoojd over een geheel ander, probleem. En dat is het geheimzinnige woord MURW. Wat het uitdrukt weet ik wel, maar hoe spreek je het uit? De W duidelijk en hard, of de W timide en bedeesd? De dikke Van Dalen geeft ook al niet aan hoe je het woord moet uitspreken. Er bestaat wél een woord murwtjes. Volgens mij spreek je dit uit als „murtjes"; vergelijk hiervoor „erw* tjes", dat ook als „ertjes" wordt uit- gesproken. Erwt en murw kun je niet vergelijken, want hij het laatste woord ontbreekt de T. Ik zal het op MUR houden, in de hoop dat ieder* een me begrijpt, als ik het woord zo uitspreek. Wat een mens al niet bezig kan houden! PSV-tratoer Kurt Ltoder weet het ook wel. Die heeft Europa Cup-zor» gen. En die houden hem ook bezig, Al denkt hij al varder (dan deze volgende rooide) „Als we AS Roma uitschakelen, dan zullen we bij Philips aankloppen en dan moeten ze de komma achter ons salaris maar een cijfer naar rechts verschuiven". Cyclamaat: zoetstuff (gelezen). Cornells Verolme (met gedeukt prestige, maar 25 miljoen in de „klep") heeft in het buitenland toch niet zo'n goede reputatie als men wellicht geneigd is te denken. Dit volgende citaat is uit het Amerikaan* se tijdschrift „Fortune". „Verolme is een vam Europa5» meest egoïstische industriëlen". Je zou hem kunnen vergelijken met de ridder, die juist gisteren uit zijn (ivoren) toren is neergedaald tot een doodgewoon, zeer normaal zieken* huis, waar ook „gewoon volk" ligt. Nieuw Surinaams spreekwoord! Gepengeld uit de stembusstrijd ko» men. Kastelein Leys: Manneke Pilei Kloos: „Ik ben een premier in het diepst van mijn gedachten!" En met deze (eigen) wijze woorden groet ik u. Tot morgen. MERIJN (Van onze correspondent) AMSTERDAM De H. Hartkerk in Amsterdam, waar vorige week don derdag de door de VPRO uitgezonden huldiging van de schrijver G. K. van 't Reve plaats vond, is in het week einde beklad. Op twee buitenmuren was het woord „flikkerkerk" gekalkt en in het hoofdportaal was een ezel geschilderd met de naam van Van 't Reve erboven. Pastoor Wortmann van de bewuste kerk heeft naar aanleiding van de uit zending 20 brieven en 50 telefoontjes gehad, meestal scheldikanonades; maar ook bloemen. Het secretariaat van het bisdom Haarlem heeft laten weten dat pas toor en kerkbestuur „zonder enig overleg" verlof voor de uitzending in de kerk hebben gegeven. DE 180 WERKNEMERS die zijn ont slagen in verband met een reorga nisatie van het elektronisch bedrijf van Indola n.v. in Utrecht, hebben zich akkoord verklaard met de af vloeiingsregeling.

de Stem | 1969 | | pagina 9