Leverancier klatergoud voor grote ïjsrevues Apen Off en Chop verslaafd aan peppillen GE-58 BULL generalÜÉelectric BLERICKSE KLEERMAKER SCHREURS Wilt u eindelijk wel eens echt meer weten over de juiste computer voor uw bedrijf Daarom geeft Buil General Electric presentaties. Waar u heel wat wijzer wordt. Maar veertig Concurrentie Prettig Wijzei Gevolgen Het kiezen van een computer is geen bagatel, maar toch ook niet zo moeilijk als u misschien denkt. Hoofdzaak is dat u goed geïnformeerd bent. Amsterdam Carlton Hotel Rotterdam De Doelen Den Haag Congresgebouw Eindhoven Hotel Cocagne Utrecht Jaarbeursrest. Zwolle Hotel Gijtenbeek 28-10-'69 29-10-'69 30-10-'69 31-10-'69 4-ll-'69 5-ll-'69 Er zijn twee presentaties, n.L van 14.00 -16.30 uur en van 19.30 - 22.00 uur. BULL GENERAL ELECTRIC (NEDERLAND) N.V., ^Vliegtuigstraat 26, Amsterdam-W. Tel. 020 -15 89 55 DE STEM VAN MAANDAG 27 OKTOBER 1969 (Van een onzer verslaggevers) VENLO Als Hans-Jürgen-Baumler en Marika Kilius begin no vember in Berlijn de ijspiste van het Deutsches Eistheater opschaatsen voor de première van de nieuwe show „lm Weissen Rössl", dan begint Hans-Jürgen aan een serie figuren en pirouettes in een glinsterend kostuum, dat in Blerick is vervaardigd. Daar wordt momenteel name lijk aan de hand van prachtige werktekeningen naarstig de laatste hand gelegd aan de vier kostuums die het Westduitse schaatswonder een seizoen lang op het ijs zal dragen. Vier verschillende, stuk voor stuk buitengewoon kostbare creaties, die nu nog in het atelier van de heer H. Schreurs onder de schaar liggen. In kringen van de ijsshowwereld is deze Blerickse kleermaker, Roer mondenaar van geboorte en tot voor kort wereldreiziger van pro fessie, geen onbekende. Op zijn twintigste jaar vertrok hij als kleer maker naar „Scala" in Den Haag, leerde daar zijn vrouw kennen die theatermodiste was, en na hun hu welijk trokken ze zestien jaar met ijsrevues over de hele wereld. Schreurs en zijn echtgenote waren de verantwoordelijke personen voor de kostbare kleding van de ijsster- ren. Ieder paillet die onderweg losliet, moest onmiddellijk worden bevestigd, beschadigde struisveren werden door nieuwe vervangen en bij Aet transport opgelopen averij kmin eveneens op de werktafels van Schreurs. „Een prachtige tijd", vertelt hij in zijn atelier. Veel tijd heeft hij niet, want hij heeft momenteel veertig kostuums voor de nieuwe show van het Deutsches Eistheater, een twintigtal creaties voor het operagezelschap „Forum" en uiter aard veel werk van particulieren onder handen. „Mijn vrouw en ik hebben de hele wereld gezien. Prachtig werk, maar wel hard aan pakken. Met de show van Maxi en Ernst Bayer later opgegaan in Holiday on Ice hebben we twee en een half jaar in Zuid-Amerika zeten. Met Holiday zijn we overal geweest. De laatste twee jaar dat we meetrokken, dat was in '65 en '66, trad de show in het Verre Oos ten op. Per voorstelling hadden de topsterren twaalf verschillende kos tuums aan, dus dat was hard aan pakken". Drie jaar geleden gaf het echt paar Schreurs het nomadenbestaan op en bij toeval kwam het in Ven- lo terecht, waar Holiday on Ice 'n Magazijnruimte en een atelier voor de kostuums wilde hebben. Schreurs ontfermde zich hierover en hield zich lange tijd daarna alleen met de vervaardiging van de nieuwe Holi- day-creaties bezig. Sinds enige tijd heeft hij in de Blerickse Pontanus- straat een goedlopend atelier, waar naast ijsrevue-, opera- en toneelkos tuums ook carnavalspakken en kos tuums voor particulieren van de werktafels komen. „Alleen voor Ho liday on Ice werken ging niet Meer", vertelt de heer Schreurs, j,want er waren enkele perioden in het jaar dat ik voor hen niets kon doen. Nu maak ik kostuums voor zowel Holiday on Ice als voor het Deutsches Eistheater. Het magazijn j is er nog. Op de Maagdenberg in "enlo hangt nog een complete show cu een dee] van een Sonja Heny- j show". De heer Schreurs: „In oktober M'Jg ik vanuit Nice de helft van ue kostuums der lopende Holiday- show toegestuurd voor een revisie. „J!' U '"er 'n hot atelier ziet, is 'n gedeelte van de veertig kostuums °°r „lm Weissen Rössl van het cutsches Eistheater In totaal wor- w daarvoor 360 creaties vervaar- tè i.' maar omdat de opdrachten ,yt afkwamen, heb ik er maar Ti,er kunnen accepteren. Hans gen Baumler krijgt vier pakken. ol6 ™a'ten voor hem bijvoorbeeld n aans kostuum met oranje arte cape en een oranje vest, dat goudleer bestikt is Verder i3 er blauw fantasie-kostuum en ver- l l™ee outwerpen die hij als üer„ u zal dragen. Voor een an- Vn« ?ekende schaatsster, Peter Sio„' 'n hot spektakelstuk als even„Smund optreedt, maken we u hi 'let. kostuum Verder ziet er een piccolo- en kapiteinskos- In het atelier van H. Schreurs wordt hard gewerkt aan „de wereld van het klatergoud". on Ice trekt telkens rond één mil- decors en verlichting. Ga maar eens na: 450 tot 500 jasjes en an dere kledingstukken moeten met de hand worden voorzien van goudga lon, stenen, struisveren, zilver- en goudstiksel. Daar komt geen ma chine aan te pas De sleep, die Marika Kilius in de vorige show droeg, kostte alleen al 20 mille; er zaten veel stenen, paillets en bont op. Bedenk wel dat we geen car navalsspul voor zoiets gebruiken; het is allemaal het betere goed". Volgens de heer Schreurs, die al le shows met veel interesse volgt („Je moet de concurrentie ook in de gaten houden") komt oud-Olym pisch kampioen Manfred Schnelldor- fer binnen afzienbare tijd ook bij het Deutsches Eistheater. Schreurs kent veel mensen uit de showbusiness. Hij leeft hartstochtelijk mee met het geen er zich op de ijspiste en achter de schermen van de bonte spektakel stukken afspeelt, hoewel hij moet bekennen zelf de sehaatskunde niet machtig te zijn. Hij verheugt zich op het weerzien met de Baumler-groep, medio oktober in Düsseldorf. „Ze zijn dan vlak bij huis met hun voor stelling, en dat is voor mij een goede gelegenheid de nieuwe kos tuums te laten passen". Met het toneelgezelschap „Globe" van Ton Lutz is hij momenteel in onderhandeling over de kostume ring van Shakespeares „Midzomer- nachtsdroom". „We hebben enorm veel werk Daar aan de muur han gen schetsen voor de kostuums van „Der Bettelstudent" van het opera gezelschap. Enkele pakken hebben we al gereed. Bij elkaar moeten het er twintie worden" LUCHTMACHTBASIS HOLLOMAN (Nieuw Mexico) AP :)ffenbach en Chopin zijn Iwee kleine resus-aapjes, verslaafd san peppillen, die ze krijgen van de psycholoog Bill Tally. De aapjes zitten in een laboratorium van de luchtmachtbasis ilollomaii in zuidelijk Nieuw-Mexico. Ze helpen Tally klaar heid te brengen inzake de vraag wat voor invloed de peppillen oftewel amphetamine op de mens hebben. stoppen ze ermee of nemen wat minder drugs. De mens doet dit niet. Bij het experiment met de peppil len worden de aapjes psychologisch afhankelijk van de amphetamine. Ze zijn niet physiek verslaafd zoals de aan echte drugs verslaafde, maar hebben het middel nodig in een pe riode van spanningen. Bij de mens doet zich dit ook voor Bill Tally maakt een aap niet verslaafd door hem alsmaar grote doses verdoven de middelen te geven. Bil] Tally doet het anders. Hij leert de aap zichzelf het middel toe te dienen. Als de aap een prettige sensatie daarvan krijgt maakt hij zichzelf dus verslaafd. De aap drukt op een knop die een pomp in werking stelt. De pomp brengt de drug via de Puis in de plastic helm en dan in de bloedsom loop. Een aap legt snel het verband tussen de knop en het gevoei dat de drug hem geeft. Wanneer de aap eenmaal verslaafd is zet BUI Tally het dier aan de uitvoering van een tevoren geleerde taak. Hij kan me ten hoe groot de invloed is van de drug op het werk van het dier of in hoeverre de aap afhankelijk is ge worden van een stimulerend middel in een periode van spanningen. Bill Tally heeft ontdekt, dat de „pen ook drugs nemen omdat ze het prettig vinden. Ze vinden het fijn, zegt hij. Er is geen ander woord voor. Als ze in hun kooi niets te doen hebben of in een isolatieruimte zitten opge sloten, dienen sommige apen alleen om de prikkel zichzelf drugs toe. Binnenkort gaan verscheidene nog niet geselecteerde vriendjes van Off en Chop ook meedoen. Ze gaan dan marihuana en l.s.d. gebrui ken zodat psycholoog Tally aan de weet komt of marihuana schadelijk voor de mens is en verboden moet blijven. Ook komt psycholoog Bil] Tally dan meer aan de weet over de uit werking van l.s.d., bij herhaaldelijk gebruik, op de geest. Zoals ze in hun kooien zitten, zien Off en Chop eruit als kleine astronauten. Door zichtige plastic-helmen omsluiten hun kopjes en laten alleen hun ge zichtjes vrij. Van de bovenkant van de kooi tot in de kelen loopt een buis. Deze buis is verbonden met andere buisjes, die op hun beurt door de huid in de bloedsomloop zijn gebracht. De helmen, een uitvinding van psycholoog Tally zelf, verhinde ren dat de aapjes de buisjes van hun lichamen trekken Via de buisjes worden verdovende middelen recht streeks in de bloedsomloop gebracht hetgeen onmiddellijke uitwerking heeft. Bill Tally heeft zijn medewerker- tjes Off(enbach) en Chop(in) ge noemd omdat hij de muziek van de ze componisten zo mooi vindt. In een opzicht hebben de aapjes ge toond dat ze wijzer dan mensen zijn. Wanneer Off en Chop namelijk lichaam gevaarlijke schade doen, merken dat ze met de drugs hun Bill Tally gaat binnenkort ook met chimpansees experimenteren. Hij is van plan deze apen drie jaar lang l.s.d. en marihuana toe te die nen. Omdat de chimpansee het dichtst bij de mens staat wordt dan misschien duidelijk of marihuana schadelijk is of alleen op grond van een taboe is verboden. „Wij 'hebben geen wetenschappelijk bewijs dat marihuana schadelijk is", zej Tally. Hij verwacht dan ook niet dat de chimpansees schadelijke gevolgen zullen ondervinden van drie jaar marihuanagebruik. Met l.s.d. ligt het anders. „Denke lijk zal er bij de chimpansees enige beschadiging van de hersenen op treden en zal ook het zenuwstelsel enigszins aangetast worden", meent psycholoog Bill Tally. I tuum De show I ,aange I joen voor de nieuwe show". jou- '.'aankle<Iing" van elke ijs- aarmoi ls een Uitermate kostbare joer, Le^nheid. Schreurs: „Holiday gulden uit voor kostumering, In de Serie 50 van Buil General Electric bevindt zich zeker de computer waaraan uw bedrijf behoefte heeft. Om het u gemakkelijk te maken, in de kortst mogelijke tijd heel veel over deze machines te weten te komen, organiseert Buil General Electric een aantal presentaties. Daar worden interessante voordrachten met boeiende diavertoningen gegeven, waarbij Buil General Electric u graag als haar gast zal begroeten. De keuze van de juiste computer is ook voor u van het grootste belang. Belt u daarom vandaag nog even op om een plaats te reserveren. ^Telefoon: 020-15 89 55, tst 326. Hier komt Buil General Electric: J ELECT*tC:OE[IEI>. HANOELSMSKWtOINHUlRECTWCW.USA

de Stem | 1969 | | pagina 9