rlaag HTCC largeld ;n? me! m WAAR KOMT DE DOPING VANDAAN Ruska kwam niet verder -dan zilver ..Hij vroeg het en ik gaf hef Is er nog een groter bewijs Raadsel Karstens ingewikkelder BOSCH - - «Hl KARSTENS: JAN LEYS LOOG ONDER DWANG VAN PELLENAARS ITIE Tente NK PETER HEERKENS KRASSE TAAL KEUKEN DE REDENEN AF, AMEN, UIT Jean Marty kampioen iSPORSKORT) 30 oktober wereldspaardag sparen- verstandig en handig... door: de Tijd"se horloges 1 bank JAN LEYS: i mm KEES PELLENAARS: Van koelkast tot complete keuken ALLES VAN BOSCH Showroomn.v. A.P.S. BREDA "A 1 sparen is bouwen aan geluk VIJFDE SPORTPAGINA DE STEM VAN MAANDAG 27 OKTOBER 1969 J. Roosenidaalse ploeg nitt eerste klasse dames staat t alleen meer op de onder- 3 van de ranglijst. Bij het an EMHC waren de groen- 'Olledig tegen hun tegen- s opgewassen. Het spel oortdurend heen en weer lat een der partijen erin ,e doelpunten. Door het ver- Rapidity heeft de Bredase n deze club gezelschap ge. singen bleven uit, want -haalde een kleine zege op gemtoosch en Oranje-Zwart loor een zege op HTCC aan vergaarde winstpunten weer en handhaafde daarmede ,eslagen record, ïglijst: Or.-Zwart 6-12; Ven- lïïMHC 6-6; 's Bosch 6-5; 5; Were Di 6-5; Rapidity 6- B-3. itmoeting Forward - Tempo klasse A dames) eindigde -erdicnde 2—0 zege voor de 5. In deze strijd moest Tem- «amelijk het aceent op de de lgen. was op bezoek bij Keep Fit in Oss wel een zeer produk- i. Na een vruchteloos begin- i van de thuisclub namen de et initiatief over om dit niet te staan. Reeds voor rust de blauwtjes zich van een rsprong (doelpunten va® A. lx en E. Veer) verzekerd, de tweede speelhelft een end Breda-overwicht, wat de in twee treffers van Veen en A. Grasso, terwijl oor L. Gloudemans werd ge- ■5). MEP won met grote -an het bezoekende Waalwijk erwijl MOP op eigen bodem burg zegevierde (30). (ADVERTENTIE) - OMEGA - - TISSOT - PONTIAC TBAL Marokko heeft ziek ide land geplaatst voor de eind- van het wereldkampioenschap in Mexico. In Casablanca won ko met 3—0 van Soedan en ;e daarmee definitief de eerste van kwalificatiegroep 16. Of Marokko 3—5, Soedan 4—A i 3—2. lirrekening nemen de termijn-een lelfs 7 procent. U iBank gaat sneller. BREDA Zaterdagmiddag kwart over vier. De huiskamer van Kees Pellenaars. Een vertrek waarin de spanning alleen maar kan barsten. In de twee fauteuils; Cees Haast( wielrenner te Rijsbergen) en Jan Leys (kastelein te Prinsenbeek). Op de bank: de maestro zelf (in jagerstenue) en ik. Het wachten is op de ontploffing. Die komt binnen enkele minuten. Jan Leys zegt dan wat hij eerder door de telefoon tegenover mij ontkende. Jan Leys zegt: „Inderdaad. Ik heb Gerben Karstens op zijn verzoek mijn urine gegeven voor de do pingcontrole in de Ronde van Lombardije". Uit een wat nadere, vage omschrijving blijkt dat dit voor de start gebeurd is. „Ik stond bene den op het binnenpleintje van het hotel en Gerben riep me van boven". En daarmee is het raadsel Karstens nog ingewikkelder geworden. Want: 1. Nu blijkt dat de urine van Kar stens waarin doping gevonden is, niet zijn urine is geweest. Jan Leys: „Gerben zei later tegen me: het (de verwisseling? P.H.)) is gelukt". J. Als de verwisseling inderdaad ge lukt is, waar komt de doping dan vandaan? Jan Leys ontkent ten stelligste dat hij zelf gepakt heeft. Dit staat echter vast: wat de uit slag vaal het tweede onderzoek ook mag zijn, Gerben Karstens heeft ge manipuleerd op een wijze die sterk doet vermoeden dat hij in ieder geval doping heeft willen gebruiken. De kreet „het is gelukt", wekt sterk de Indruk diat het niet bij een voorne men is gebleven. Jan Leys, zich duidelijk bewust van de vervelende manier waarop hij in het nieuws zal komen, zit er deze za terdagmiddag stilletjes bij in de huis kamer van Kees Pellenaars. Langs hem heen, rammelen de vlammende zinnen van „de Pel". De leeuw van het Liesbos is weer los. Ik voel mee met de uit zijn even wicht gebrachte kastelein, die na tuurlijk nooit heeft kunnen vermoe den hoe een vriendendienst op 1100 kilometer van zijn café, zo sensatio neel zou uitpakken. Maar het uitlek ken van het zware geheim dat hij deelde met Gerben Karstens, was volledig zijn eigen schuld. ..Jan heeft het me zelf verteld", boodschapte Kees Pellenaars mij eer der op deze zaterdagmiddag. „Zo en niet anders zat het spel van Lom- (ADVERTENTIE) bardije in elkaar. Jan Leys gaf zijn urine". Jan Leys, voor degenen die nu wel eens een nadere omschrijving willen van de man die Karstens in Italië hielp, is een zeer ijverige free lance- wielersportwerker met tal van varia ties in zijn arbeidsprogramma. Hij kan naar believen als chauffeur, me canicien en verzorger optreden. Be halve dat, is hij buiten de koersen een gezellige kastelein en een waar devolle kracht bij bouwwerken. In dertijd bezorgde Kees Pellenaars hem aardig was karweitjes voor de wie- lergroep Televizier en van die tijd dateert een frequent contact Pelle- naars-Leys, zoals Jan Leys het ook onderhield met Gerben Karstens, ze ker toen die na zijn huwelijk vorig jaar dorpsgenoot werd. Deze Jan Leys dus, zou Gerben Karstens geholpen hebben bij zijn truc special na de Ronde van Lom bardije. Zaterdagmiddag, vier uur. Pelle naars onthult mij de rol van Jan Leys in de affaire Gerben Karstens. Ik bel met Leys. Hij ontkent „Het is niet waar". Ik wijs hem op de mogelijk heid dat Kees Pellenaars deze on waarheid verder zal uitdragen. Ik wijs hem ook op het nut van een snelle tocht van drie kilometer naar zijn vroegere broodheer, teneinde hem te onderhouden over deze rod del. Jan Leys deelt mijn mening en zo treffen we elkaar enkele minuten later in Pellenaars' huiskamer want ik meen niet te mogen ontbreken bij de confrontatie. Per toeval is er ook Kees Haast, onverwacht op visite. „Een getuige meer", bast Pellenaars dankbaar. De spanning stond duidelijk op barsten. Pellenaars' stem trilde van ingehouden woede toen hij over alle Zonnebloemstraat 2 Tel. 0160(137850, toestel 10 hoofden heen blafte: „Als ik ooit ge logen heb, mag je nou meteen mijn geweer pakken. Ik zal er zelfs ko gels instoppen en je precies zeggen waar je het best kunt mikken om me met een schot kapot te hebben". Dat was krasse taal. Volgens mij wist Jan Leys precies hoe de wind ging waaien. Ik zag het aan hem. „Nooit gebruikte ik leugens", dreunde „De Pel" met rollende ogen. „Nooit. Ze kunnen van me zeggen wat ze willen, maar niet dat ik een leugenaar ben". En zich als een officier tot de ver dachte wendend: „Jan Leys, heb jij mij gezegd dat Gerben Karstens jouw urine vroeg en kreeg? Ja of neen?". Jan Leys: „Och, wat zal ik zeggen....". Kees Pellenaars: „wel vendomme. Wat heb jij deze week te gen mij verteld?". Jan Leys: „Dat was in vertrouwen". Kees Pellenaars: „Om de donder niet. Je bent er zelf over begonnen. Je hebt uit eigen be weging gezegd dat Karstens het vroeg en dat John Krijnen (de me canicien van Caballero, P.H.) erbij stond. Nou, kom op Jan Leys: „Ja, kijk, Ikke, ikke.Kees Pel lenaars: „Wat krijgen we nou! Heb ik het verdiend dat jij mij als leuge naar wegzet?". Jan Leys tenslotte, zich duidelijk wanhopig afvragend hoe hij deze blunder bij Karstens moet verkopen: „Het is zoals jij het zegt. Gerben vroeg het en ik gaf het. Maar luister Pel.Voor „Pel" valt er weinig meer te luisteren. Hij heeft gewonnen. Uit het jagersjasje kreunt een tevreden zucht. „Maar luster Pel" probeert Jan Leys nu met meer suc ces. „Luister, het was in vertrouwen gezegd". „Vertrouwen?", smaalt Pellenaars. „Vertrouwen?". Hij heeft andermaal gelijk, want na een korte maar ver warde discussie blijkt dat Jan Leys als een amateur door de mand viel. De reconstructie namelijk, levert het volgende op: afgelopen vrijdagavond belt Kees Pellenaars naar Jan Leys en vraagt: „Heb je het al gehoord? Wat zeg je me nou van Karstens?" Jan Leys: „Hoe kan dat nou. Hij ge bruikte mijn urine en daar zat abso luut niks in. Hoe is het dan moge lijk?" Kees Pellenaars: „Pas op, Jan. Stablinski hebben ze zo ook ooit ge pakt in een Ronde van Vlaanderen. Hij gaf de urine van een verzorger, maar de uitslag was toch positief". Op deze zaterdagmiddag, consta teert. Pellenaars het voor de hand liggende: „Is er nog een giroter be wijs dat Karstens fout was? Zo'n truc haal je alleen uit als je bang bent". Jan Leys sputtert zoiets van „Ja, maar, kijk eens, hoor eens Ik wijs hem erop dat een chauffeur na een aanrijding pas in het geniep van plaats probeert te verwisselen met een mede-inzittende wanneer hij een borrel op heeft, Cees Haast zegt dit een treffende vergelijking te vin den, waarna Jan Leys het moede blonde hoofd tussen de schouders laat zakken en mompelt: „Ja, als je het zo bekijkt". We zijn het dus eens. Minder duidelijkheid echter, be staat er rond de brandende vraag hoe Karstens positief bevonden kon worden. Zou Jan Leys zelf ook de finish gehaald hebben op een pil letje? Tenslotte reed hij in één ruk naar startplaats Milaan. Ruim 1100 kilometer. „Kom nou", werpt Jan Leys tegen. „Och", moedigt Kees Pel lenaars aan. „Ik zou me best kunnen voorstellen dat een chauffeur ook wel eens pakt". Cees Haast valt bij. „Chauffeurs hebben het dikwijls zwaar". Maar Jan Leys blijft beslist. „In mijn urine kan geen doping ge vonden zijn". Wat dan nog rest, is de theorie dat Karstens betrapt werd bij de poging tot fraude, waarna hij geen ander dan zijn eigen urine-monster kon af geven. Deze stelling wankelt echter als Jan Leys vertelt: „En Gerben zei nog wel dat het gelukt was. Alsof hij „De Pel" geen pijn wil doen, vraagt Jan Leys dan zacht: (Van onze sportredacteur) PRINSENBEEK Gedwongen door tijdnood vanwege liet late tijdstip waarop Gerben Karstens gisteravond bereikbaar was, volstaan wij hierbij met zijn toestemming met de essentie van zijn commentaar. Letterlijk: „Ten eerste is Jan Leys een leugenaar. Wat hij verklaard heeft, kan ik niet anders dan gelogen noemen. Ten tweede wil ik opmerken, dat wat hij gezegd heeft gebeurd is onder de dwa'ng van Kees Pellenaars. Die wilde mij door midddl van sensatie kapot maken. Omdat hij weerwraak wil nemen uit jaloezie". Wij komen morgen nader terug op de reactie van Gerben Karstens. „Maar ik snap niet dat je dit in de openbaarheid hebt gebracht". De rus tende jager veert centimeters op. „Wil ik jou dat eens vertellen? Ten eerste omdat Karstens altijd geroepen heeft dat iedereen slikte behalve hij, ten tweede omdat hij de vloer met me aandweilde. Ilt zal 'm leren. Hij kaatste een grote bal, hij kan een grote bal terug verwachten". Om de onduidelijkheid rond dat laatste even weg te nemen: in een interview na zijn overwinning in de Ronde van Lombardije, leverde Karstens kritiek aan het adres van Pellenaars. Die had nog niet gerea geerd op het succes en Karstens zocht dat in het feit dat Pellenaars waar schijnlijk niet kon hebben dat hij zonder zijn steun won. Daar wond Pellenaars zich daverend over op. „Karstens weet even goed als ieder ander, dat ik nooit direct reageer. Ik doe dat als het uitkomt. Ik felici teerde Karstens dinsdags toen ik hem na de sluitingskoers van Putte bij Jan Janssen thuis aantrof. Want je wat die lummel zei? Als je rne 'n hand geeft, moet je me aankijken Pel. Ik zeg: hou jij nou eens een keertje je grote mond. Moet jij Pellenaars manieren le ren? In dat interview haalde Kars tens me door de modder. En dat ter wijl ik hem keer-op-keer uit de el lende sleurde. Ik zorgde voor een contract bij Peugeot. Ik heb toen hij ziek was alles gedaan om zijn Franse bazen tevreden te houden en ik heb tenslotte gezorgd dat hij in de Tour kwam. IK en niemand anders. Vraag het aan Jan Leys, die was erbij". De alom aanwezige, ontkent niet. „Snap je nou hoe Karstens zich zó over mij durft uit te laten? Ik zal 'm krijgen. Al is het met pijn in m'n hart want ik heb de Karst altijd graag ge mogen". Wat het eerste betreft: het zat Kees Pellenaars hoog dat Gerben Karstens zichzelf meermalen een ge zonde in een dopingzieke wielerwe- reld noemde. „Met die uitspraken", zegt Pelle naars, „stelde hij regelmatig zijn col lega's in een kwaad daglicht. Dat wa ren de boeven, maar hij niet. Je moest eens weten wat ik wist. Karstens is nooit zo brandschoon ge weest. En dan moet je nu zijn dure woorden weer eens horen. Ik vind het onderhand welletjes. Daarom heb ik deze zaak openbaar gemaakt. De mensen moeten maar eens weten dat Karstens met zijn grote mond en mooie verklaringen een kunstje pro beerde te flikken in Lombardije. Dat moeit gewoon bekend worden. Af, amen uit". Jan Leys duwt zich af op de leunin gen van zijn fauteuil en vertrekt met zware stappen. Naar Prinsenbeek. Naar zijn café. Het is zaterdagavond. Altijd druk. Tot een uur, dan moet de zaak dioht. Poli tie-controle. Ik hoop oprecht dat ze Jan Levs niet pakken. ROUBAIX (ANP) De Fransman Jean Marty heeft gisteren de Euro pese titel anker kader 71-2 veroverd door in de finale de Belg Raymond Ceulemans met 300-289 te verslaan. De eindstanden: 1 Jean Marty (Fr.) 14 300 67.74 2 Raymond Ceulemans (Belg.) 12 300 42,85 3 Roland Dufetelle (Fr.) 8 131 31,00 4 Ludo Dielis (Belg.) 7 181 28,91 5 Jose Galvez (Sp.) 6 201 21,96 6 Henk Scholte (Ned.) 6 131 19,12 7 Johan Scherz (Oost.) 3 168 29,28 8 Peter Sporer (W.-Dld.) 0 82 13,60 MEXICO-STAD (ANP) Japan heeft in Mexico-Stad genadeloos af gerekend met het Europese optimis me. Geen van de westerse judoka's heeft de massale aanval van de Azia- een die de laatste jaren in „hun sport terrein leken te verliezen, knn- uok een voor alles vecn- tende Wim Ruska niet. De donderdag in dit zesde wereldkampioenschap zo teleurstellend uitgeschakelde oud wereldkampioen was zaterdagavond in de finale alle categorieën niet op gewassen tegen het geweld der 23- jarige Mastoshi Shinomaki, die zijn land aan de zesde gouden medaille hielp. „De Japanners hebben de Europe anen een goede les gegeven. Zij heb ben hard gewerkt om hun suprematie te heroveren en zlün daar in geslaagd. Er blijft ons niets anders over dan op onze beurt harder dan ooit te trainen om in 1971 in Ludwigshafen en in 1972 in Miinehen iets terug te win nen", was de conclusie, die de Ne derlandse coach Koos Henneveldt na het verlies van Ruska trok. Zes finales: zes keer goud, waar van drie keer in een Japans „onder onsje". Na een dergelijk imposant re sultaat nog nooit heeft een natie in een wereldkampioenschap alle eind strijden gewonnen is er voor de verliezers geen tijd om terug te zien. Toch is Nederland in Mexico-Stad niet de enige verliezer geworden. Ook de Russen, de Duitsers en de (veel te hoog geschatte) Zuidkoreanen lie pen tevergeefs storm tegen de Ja panse muur, waarin Nederland uit eindelijk nog een redelijke bres (een zilveren en twee bronzen medailles) heeft kunnen slaan. Bet op de eerste dag geleden ge zichtsverlies herstelden Martin Pogla- jen (vrijdag brons in het midden gewicht) en Wim Ruska en Ernst Eugster (zaterdag zilver en brons in de open klasse) enigszins. Wim Ruska heeft in 1967 in Salt Lake City vier keer strijd moeten le veren om wereldkampioen in het zwaargewicht te worden. In Mexico- Stad heeft hij het aanzienlijk zwaar der gehad om zilver in de open klas se te veroveren: in totaal acht keer verscheen hij aan de „tatami". Tegen de Nieuwzeelander Joseph Fisher be hoefde hij slechts 31 seconden in ac tie te komen, maar in de tweede ron de kreeg hjj een nieuwe tegenslag. Masatoshi Shinomaki, een 23-jarige metaalarbeider uit Tokio, legde de Amsterdammer na 2 minuten 42 se conden met een osoto gaeshi op de mat. Zaterdag echter kreeg Ruska nog een kans, want de Japanner werd winnaar van groep A. In de herkan singen liet de Zuidslaviër Krajnovic het wegens een gebroken sleutelbeen afweten, waarna Ruska op de Ko- reaan Chung Sam Hyun stuitte. Dank zij een waza ari (half punt) uit een gaeshi waza won Ruska, waarna zijn volgende tegenstander, de Rus Ki- brotsjasvili, wegens een schouderbles sure ook niet aan de mat verscheen. De laatste hindernis in de herkansin gen, de Westduitser Klaus Glahn, nam Ruska ook dank zij een licht voordeel. In de andere groep was Ernst Eug ster ook door een groepwinnaar, de Japanner Sato, verslagen en de 24- jarige Utrechter greep ook de her kansing aan om zich bij de laatste vier te plaatsen. Hij versloeg daar voor de Oostduitser Howiller (op be slissing, 21), en de 19-jarige Franse ontdekking Jean-Luc Rouge, even eens op beslissing. In de halve finales leverden beide Nederlanders hun beste prestaties. Eugster leek kansloos tegen Shino maki, maar fanatiek vechtend pro beerde hij de hoofdzakelijk verdedi gende Japanner te scoren. Shinoma ki ontrafelde echter alle pogingen van de Nederlander en won dank zij waza-ari. Ruska rekende in de an dere halve eindstrijd gemakkelijk af met oud-wereldkampioen in het haif- zwaargewicht, Noboyuki Sato. Toen deze na vierenhalve minuut even minder geconcentreerd was, scoorde Ruska een vol punt met een taio toshi. Ruska stond toen weer tegenover Shinamoki, 115 kilo zwaar, vierde dan, een reus met een onbewogen gezicht. AI in de eerste seconden zet te hij Ruska op een achterstand. Rus ka viel aan, de Japanner nam over en scoorde een waza ari dank zij een uchi gari. Wie kon deze Japanner van zo'n voorsprong afhelpen? De blonde Amsterdammer, toch nog altijd een van de sterksten, niet IJSHOCKEY Gevangenisstraffen van vijf maanden tot twee jaar heeft een rechtbank in de Tsjechoslowaak- se stad Usti Nad Labem uitgedeeld in een massaproces tegen vijftig per sonen, die aan anti-Russische demon straties hadden deelgenomen na de ijshockey-overwinning van Tsjecho- slowakije op de Sovjet-Unei op 28 maart j.L Tien beklaagden werden schuldig' bevonden en voor het me rendeel tot celstraf veroordeeld. AUTOSPORT De Westduilse equipe Hans Vogt - Kurt Waldner is winnaar geworden van de Europa Ralley, de langste Europese betrouw- baarheidsrit (11.540 kilometer), die in Travemünde eindigde. De ralley be gon II oktober in Erbach (West- Duitsland) en voerde over onder an dere Istanbul, Koeweit en Beiroet. WIELRENNEN De Belgische wielrenner Ferdinand Bracke, die in Mexico het wereldrecord wil breken, heeft verklaard, dat hij er naar streeft de 50 km barrière te nemen. In okto ber 1968 werd het record door de Deen Ole Ritter op 48.356 gebracht. Vrijdag heeft Bracke in een oefen race 48.080 gereden. Hij is tevreden over de klimatologische omstandig heden. maar niet over de organisatie van de Mexicaanse wieierunie. ATLETIEK Tilly van der Made won in Velsen bii de dames de Pim Mulier-veldloop. Zij had voor de 2000 meter 6 minuten en 28 seconden no dig. Bij de heren ging de zege naar Barsinghorn van de Alkmaarse ver eniging Trias. Egbert Nijstadt bleek de snelste in een wedstrijd over 5100 meter te Dordrecht, Johan Kijne (hardlopen) en Tjabel Ras (snelwan delen) wonnen de jaarlijkse uurlopen van PAC, die op een parkoers rond de Kralingse Plas in Rotterdam ge houden werden. Johan Tarrant, een 37-jarige Engelsman, liep op een sin- telbaan in Londen maar liefst 100 mijl. Hij legde de afstand af in 12 uur, 31 minuten en 10 seconden. Van de zestien gestarte lopers bereikten slechts vier de finish. SCHIETEN Nederland heeft in Enschede een interland schietwed strijd op luchtgeweer tegen België met 3492 tegen 3408 punten gewon nen. In deze ontmoeting vestigde de Nederlander Huibers een nieuw na tionaal record met 368 punten. GYMNASTIEK De Nederlandse turner Hans Gunneman is bij inter nationale wedstrijden om de „Memo rial Blume" in Barcelona als vierde geëindigd. Gunneman behaalde 51,75 punten. Winnaar werd de Zwitser Mainrad Berchold met 55,25 punten. De Spanjaarden ügarte en Lorens werden tweede en derde. (ADVERTENTIE) Natuurlijk is geluk niet voor géld te koop. Maar het is wel plezierig en nuttig om wat geld achter de hand te hebben. Sparen is het hele jaar door belangrijk, maar één dag per jaar staat sparen in het middelpunt van. de belangstelling: op 30 oktober Wereldspaardag. Vraag eens een brochure. U komt dan tot de ontdekking dat er heel wat vormen van sparen zijn, waarmee u (als u aan de voorwaarden voldoet) een forse, belastingvrije premie kunt verdienen. Inlichtingen: Wereldspaardag, Postbus 51, Den Haag. Publikatie van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid.

de Stem | 1969 | | pagina 19