Eén miljard nodig voor water zuivering REVALUATIE MARK BOVEN ACHT PROCENT VRIJSTELLING INGETROKKEN Strijd in Libanon gaat door Stakingen Surinamer* vandaag naar de stembus Nederland blijft bij E.E.G.- landbouw 1 le^eïHct PROF. VOLKER SLAAT ALARM Motorrijtuigenbelasting invaliden MASCOTTE J 30oktober wereldspaardag sparen... verstandig en handig. ZUURSTOF VRAGEN KARDINAAL WRIGHT Paus moet beslissen over zeggenschap van bisschoppen President Duitse centrale bank Onzeker F. Vogels omgekomen VERV0ER FRANKRIJK PENGEL: WACHT EVEN, WEEST GERUST, ALLES KOMT TERECHT' MINISTER LARDIN0IS CH-Jongeren Mini-smokkel Beernink geen halszaak Constantijn bljijft goed vooruitgaan „Doodspeloton in Brazilië sparen is bouwen aan geluk 9 DE STEM VAN VRIJDAG 24 OKTOBER 1969 11 (Van onze redactie binnenland) DELFT Naast de reeds bestaande 400 zuiveringsinstal laties moet op «o kort mogelijke termijn voor ongeveer één miljard gulden aan zuiveringsvoorzieningen worden geïnves teerd om de steeds ernstiger wordende waterverontreiniging het hoofd te bieden. Dit zei prof. ir. A. Volker van de dienst voor waterhuishouding en water beweging van Rijkswaterstaat gistermorgen in zijn inleiding op het sympo- sum „planologie van de waterbescherming op grote schaal en lange termijn" dat in Delft wordt gehouden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Tal van invali den, die ais gevolg van hun inva liditeit een auto moeten hebben en die daarom vrijstelling van motor rijtuigenbelasting gehad hebben, zien deze vrijstelling thans onver wacht ingetrokken. Zij zullen deze belasting nu wel moeten betalen. Dit is een beslissing van indivi duele inspecteurs van de belasting, die hun beoordeling aan de hand van de wet hebben genomen. Deze inspecteur» hanteren nu te genover een aantal invaliden de norm, dat zij, nu hun inkomen ge stegen is, een auto zouden kunnen hebben, ook wanneer zij niet inva lide geweest waren. Men spreekt thans reeds van een toenemend aantal invaliden, op wie deze norm toegepast wordt. Dit kan aldus de K.V.P.-kamerleden Hut- chemaekers en Notenboom niet de bedoeling van de wetgeving zijn. Zij hebben daarom staatssecreta ris Grapperhans van Financiën dc volgende vragen gesteld: Is het juist dat een toenemend aantal personen, die iarenlang op grond van artikel lid 1 van de wet op de motorrijtuigenbelasting 1967, vrijstelling van motorrijtui genbelasting hebben genoten we gens invaliditeit, deze vrijstelling thans ingetrokken zien? Hoe beoordelen de inspecteurs de situaties van de invaliden met betrekking tot de vraag of de mo torrijtuigen uitsluitend ten gevolge van hun invaliditeit worden ge houden in gevallen waarbij spra ke is van een niet meer dan nor male toeneming van het inkomen? Wat is het resultaat van de toe zegging van de amtbsvoorganger van deze staatssecretaris bij de be handeling van bovenbedoelde wet om te bezien of ter zake niet een soepeler beleid zou kunnen worden gevoerd De vraag is namelijk voor deze catevorie Nederlanders belangrijk, of de normale inkomensgroei in verband me; de welvaart gerekend moet worden tot een zodanige stij ging, dat de situatie normaal ge worden is. Volgens de kamerleden zijn dit slechts uitzonderingen. (Van onze redactie buitenland) BEIROET/AMMAN De spanning tussen Libanon en de andere Ara bische landen ais gevolg van de bloe dige botsingen tussen Libanese leger eenheden en Arabische guerillastrij- ders in het zuiden van het land, heeft zich onverminderd voortgezet. Een groep van ongeveer 350 gewa pende Syriërs heeft een overval ge daan op drie genaposten in het grensgebied tussen Libanon en Sy rië. Er werden 24 Libanese gendar mes en douane-ambtenaren door de owrvallers als gevangene meegeno men. Volgens een mededeling van een woordvoerder van de Palestijnse verzetsbeweging El-Fatah is deze overval het werk geweest van deze organisatie. Koning Hoessein van Jordanië en de voorzitter van de Libische revo lutionaire raad, El-Gaddafi, hebben moeite gedaan om tussen Libanon en de leiding van de Palestijnse com mando's te bemiddelen. De leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie en van El-Fatah, Jassir Arafat, heeft echter geweigerd voor besprekingen naar Beiroet te komen. De guerilla- strijders zullen, aldus Arafat, hun ac tiviteit op Libanees grondgebied in ieder geval voortzetten. Generaal Abdek Razzak Jehia, de opperbevelhebber van het Palestijnse bevrijdingsleger, bevindt zich op het ogenblik in Beiroet, maar hij wil niet met de Libanese leiders praten zon der dat Jassar Arafat, de president van de bevrijdingsorganisatie, of le den van de uitvoerende raad van de ze organisatie erbij zijn. De Palestijnen zouden de volgende voorwaarden voor besprekingen met de Libanese regering stellen: Garanties voor de vrijheid van ac ties van de commando's in Libanon. Einde van de diensten in de kam pen voor de Palestijnse vluchtelin gen. Bestraffing van de verant woordelijke personen voor het bloed bad' van Magdai Seim. De heer Volker sprak zijn veront rusting uit over de toestand van het water in de Rijn. Naast verzilting door de zee en het grondwater is er een aanzienlijke zoutaanvoer door de Rijn, die voor meer dan 80 procent het gevolg is van lozingen door mij nen en industrieën buiten Nederland. Omdat de Rijn, zei prof. Volker, on geveer 65 procent van het in Neder land beschikbare zoet water aan voert, is het voor de Nederlandse drinkwatervoorziening, land- en tuinbouw en industrie van groot be lang dat de internationale Rijnconv missie thans een eerste begin heeft gemaakt met proeven tot verminde ring van de zoutlozingen. Behalve met zouten is de Rijn sterk verontreinigd met organische stoffen. Hierdoor schommelt het zuurstofge halte rond 50 procent verzadiging en daalt niet zelden tot 18 procent. Een ander probleem vormt de inciden tele lozing van vergiften. Een niet te verwaarlozen factor bij de waterver ontreiniging is ook de toenemende temperatuurstijging van het Rijnwa ter door het koelwatergebruik voor energie-opwekking. Inmiddels 1« de regering verzocht stappen bij de Franse regering te on dernemen om te voorkomen dat nog meer zout in de Rijn komt dan nu het geval is. De inspectie voor de binnenvisserij deelde gisteren mee, dat de huidige situatie in de boezemwateren van Zuid-Holland voor de visstand geen direct gevaar oplevert. Mogelijk komt de voortplantingssituatie in gevaar. Het stopzetten van de inlaat van zoet water komt in een zeer ongelegen tijd, daar het water in Zuid-Holland op het ogenblik betrekkelijk zuurstof- arm is. De lage waterstand, waarvan de scheepvaart steeds meer hinder gaat ondervinden, zal nog wel even voortduren. Er is op korte termijn geen verandering te verwachten. (ADVERTENTIE) (Van onze redactie buitenland) VATICAANSTAD De Ameri kaanse kardinaal John Joseph Wright (voorzitter van de congre gatie van de geestelijkhied), heeft gezegd dat de paus moet beslissen ever de manier, waarop de bisschop- Pen meer zeggenschap kunnen krij gen in het bestuur van de kerk. Hij zei dat vooral onder de jon gere deelnemers duidelijk blijkt dat zij de synode in de toekomst zien als het instrument van samenwerking tussen paus er bisschoppen. Voor het begrip collegialiteit acht hij een scherp omlijnde definitie nodig, evenals voor het begrip primaat schap. De bisschoppen zijn het allen eens over het principe van collegia- hteit, maar nog niet over de manier waarop die moet worden uitgevoerd, wat de eis van veel bisschoppen gro tere bevoegdheden te verlenen aan nationale bisschoppenconferen- IVs betreft, waarschuwde de kardi- .1 dat dit tot nationalisme zou Kunnen leiden. Er zal nader moeten liit i onderzocht wat een „plaatse de hij Prectes betekent, meen- jZdihaal Vincente y Tarancon uit we?s °P de democratische -opdens, die ten gevolge van het mruS tsbeginsel in de kerk moe' gaan leven. *9 -te !«•*»-• ff - -$$r- -ii (Van onze redactie buitenland) FRANKFURT/ZEIST De president van de Westduitse centrale bank, Karl Blessing, denkt dat de opwaardering van de mark boven de acht pro cent komt te liggen. Een beslissing over de revaluatie wordt vandaag in dc namiddag verwacht. Willy Brandt komt nl. na het sluiten van de geldmarkten met zijn nieuwe kabinet bijeen. Bovendien komt het goed uit, dat juist dezer dagen een vergadering van de valuta-commissie van de EEG wordt gehouden. Deze commissie moet worden geraadpleegd wanneer een lidstaat de waarde van haar valuta wil veranderen. Soldatenhumor blijft soldaten humor. Ook (of zelfs) in Viet nam, waar tijdens een patrouille- bespreking de mascotte aan de loop van het kanon van een „per- soneelsvoertuig" werd bevestigd. Een en ander gebeurde in de buurt van Quan Loi. Verwacht wordt dat de revaluatie niet hoger dan 8,5 procent zal be dragen. Een hoger percentage zou sommige exporteurs te hard treffen. Men ziet in dat een opwaardering aanzienlijke lasten voor de regering zal hebben en ook voor de exporteurs en consumenten. Maar deze bezwa ren zullen niet opwegen tegen de anti-inflatoire voordelen van een re valuatie. Als de mark met 7 procent reva lueert dan betekent dat een inkoms tenverlies voor de Westduitse land bouw van ongeveer anderhalf mil jard gulden. De kosten moeten door de consumenten worden gedragen. Het handelsoverschot vermindert dan door de opwaardering met een be drag dat ligt tussen de drie en vier miljard gulden. De onzekerheden rond de mark en de daarop gevolgde heffing op de invoer van landbouwgoederen heeft een grote mate van onzekerheid ge bracht in de Nederlandse pluimvee- handel. De plaatsvervangend voor zitter van het Produktschap voor pluimvee en eieren, de heer Ch. Nordberg zei tijdens een openbare vergadering van het schap in Zeist, dat bij de revaluatie van de mark, aan de bondrepubliek geen maatre gelen moeten worden toegestaan, zo als importheffingen die de gemeen schappelijke markt frustreren. Ondanks de Duitse maatregelen zijn de exportprijzen voor slachtkui- kens en eieren redelijk op peil ge bleven. In de maand september be droeg de uitvoerwaarde aan pluim veehouderij produkten 67,mil joen. Het totaal over negen maanden bedraagt 515,5 miljoen. BRUSSEL (ANP) De voorzitter van de Belgisehe-Luxemburgse Ka mer van Koophandel voor Neder land, F. Vogels is bij een auto-onge val om het leven gekomen. De heer Vogels, die 63 jaar was, was directeur voor Benelux van Ag- fa-Gevaert te Mortsel bij Antwerpen. (VERVOLG VAN PAGINA 1) American" in Rome, het neo-fascis- tische blad II Secoio d'Italia en het blad van het Vaticaan Osservatore Romano, rolden van de persen. Maai de krantedrukkers hebben nu reeds aangekondigd, dat zij a.s. zaterdag opnieuw het werk zullen neerleg- De verwaring in Italië wordt nog groter. Sinds middernacht heeft in het gehele land het personeel van de bussen en trams voor vierentwin tig uur het werk neergelegd. Onge veer 900.000 bouwvakkers zijn don derdag voor vierentwintig uur in staking gegaan uit protest tegen het afbreken van de onderhandelingen over een nieuwe collectieve arbeids overeenkomst. Op 28 oktober zullen de bouwvakkers opnieuw een heel etmaal niet op hun werk verschijnen, terwijl zij bovendien nog gedurende 24 uur wisselstakingen zullen hou den. De laatste tijd zijn in Italië in tal van grote steden proteststakingen ge houden tegen de woningnood, de ho ge huren en de stijgende kosten van levensonderhoud. Alleen al in Rome zoeken naar schatting 70.000 mensen een huis. Ook de auto- en chemische industrie zijn de afgelopen maanden door stakingen getroffen. In F r a n k r ij k hebben de vak bonden een reeks afzonderlijke sta kingen uiitgescréven om te peilen in welke mate de Fransen ontevreden zijn over de huidige regering. Maar de Franse vakbonden hebben nog niet de regering-Pompidou volledig onder druk gezet, ondanks stakingen in de havens, fabrieken, bij de pos terijen en de mijnen en zelfs in de Parijse musea. De leiders van de vak. bonden groeien steeds sneller uit tot de grootste oppositie van de rege ring. omdat de linkse partijen in het parlement zwak zijn en niet voldoen de samenwerken. PARAMARIBO (ANP) Van daag zullen in Suriname algemene verkiezingen worden gehouden. Via een nogal gecompliceerd kiessysteem zullen de 39 leden van de Surinaamse volksvertegenwoor diging worden gekozen. De acht partijen die aan deze verkiezingen deelnemen, hebben in totaal meer dan 400 personen kandidaat gesteld. De enige Europese Nederlander is mr. dr. A. J. A. Quintus Bosz, die door de progressieve nationale par tij als nummer drie op haar lande lijke lijst is geplaatst. Via deze „landelijke lijst" zullen 12 zetels, door midde' van evenre dige vertegenwoordiging, worden gekozen. Verder zullen 10 leden door de stad Paramaribo eveneens door het systeem van evenredige vertegenwoordiging worden aange wezen, terwijl het district Surina me, rondom de hoofdstad, via dit zelfde systeem, 6 statenleden zal kiezen. De overige 10 leden van het parlement zullen worden gekozen door het zg. personenstelsei, waarbij de kandidaat die in een district de meerderheid heeft behaald, is geko zen,^ terwijl de stemmen die op de verliezer werden uitgebracht, ver loren gaan. De verkiezingsstrijd is hijzonder rustig verlopen. Er deden zich nau welijks incidenten voor, terwijl ook de propagandavoering minder luid ruchtig is geweest dan voorheen. De partijen hebben zich hoofdzakelijk beperkt tot het houden van verkie zingstoespraken op de wijkvergade ringen en via radio en televisie. Dit laatste is iets nieuws en werd on langs ingevoerd door de interinire- gering van premier May. Verder kan men in de straten van Paramaribo weer de traditionele spandoeken en aanplakbiljetten vinden. Een spandoek van de VHP met als opschrift „onafhankelijkheid nu, fnnest voor ons land" trok aan dacht, vooral ook omdat de andere partijen het statuut noch op de spandoeken noch op de aanplak- of strooibiljetten hadden genoemd. De NPS van J. Pengei kwam met een nieuwigheidje. De partij had er nl. voor gezorgd, op elke wijkverga dering een eigen gesloten televisie circuit te hebben, iets dat uiteraard veel belangstelling trok. Deze partij heeft verder op een groot aantal plaatsen in Paramaribo enorme fo to's van de heer Pengei geplaatst met als tekst „Wacht even, weest gerust, alles komt terecht". De PNP, felle tegenstander van de NPS, had onmiddellijk een antwoord hierop. Zij wees haar toehoorders erop dat de NPS in deze tekst bijkbaar iets vergeten was, en zei, dat de tekst eigenlijk moet luiden „Wacht even, weest gerust, alles komt weer in mijn zak terecht". De PNP herinnerde haar aanhan gers hierdoor eraan, dat de heer Pengei ais „achterstallig salaris een bedrag van f 83.000 hand ontvangen hetgeen in het land grote ontstem ming had teweeggebracht". c (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederlandse re gering is vastbesloten de gemeen schappelijke landbouwpolitiek van de EEG te blijven steunen. Terugkeer lot een nationale landbouwpolitiek, zoals onder meer het landbouwschap wil, noemde minister Lardinois (Landbouw) gisteren een nationale ramp. „Niets zou funester zijn èn voor de industrie, en voor de land bouw, èn voor de handel, zo zei de landbouwminister. Minister Lardinois sprak op een vergadering van het Algemeen Or gaan Voedselvoorziening. „Voor de eerste jaren is het wel aantrekkelijk de gemeenschappelijke landbouw markt vaarwel te zeggen", zo legde de minister uit". Maar op de duur zouden de gevolgen bijzonder ongun stig zijn. Dat laatste betekent dat ie der land zou streven naar opvoering van de produktie, terwijl het grote probleem de overproduktie is. De si tuatie zou dan zijn zoals nu in Dene marken, aldus de minister. Wanneer de zes EEG-landen het op de komende topconferentie in Den Haag eens zullen worden over het landbouwbeleid, dan zal naar minis ter Lardinois verwacht snel kunnen worden overgegaan tot uitbreiding van de EEG met Engeland en de Scandinavische landen. Op de topconferentie, die welis waar geen officiële agenda heeft, zal gesproken worden over voltooiing van waar men aan begonnen is, ver dieping met nieuwe regelingen, en uitbreiding met andere landen. On der voltooiing verstaat Frankrijk op de eerste plaats afbouw van de land bouwmarkt en van de financierings- regeling voor de EEG-landbouw. Als dat gebeurt is, zal Frankrijk zich niet meer tegen uitbreiding verzet ten", zo verwacht minister Lardinois. „Nederland en Frankrijk, hebben wat betreft afbouw van de landbouw markt gelijke belangen, zo stelde de landbouwminister". Onze export van agrarische produkten en levensmid delen zal dit jaar waarschijnlijk rond tien miljard dollar bedragen, tegen een import van ruim zes miljard. Het overschot van vier miljard heeft ons land hard nodig om de import van industriële produkten te betalen" Het weer is een voordurende brom voor allerlei complicaties, we kun nen er niet omheen. Door het mis tige, windstille, om niet te zeggen teneerdrukkende weer van de laatste dagen, vallen er er niet alleen he laas slachtoffers van de kolen damp, maar dreigt bijvoorbeeld ook de bouw gestagneerd te worden. Won derlijk. We moeten, zoals Brezjnev zegt, meer in de ruimte gaan bouwen, dan heb je ook geen ellende meer met vorstverlet. Hij is de sigaret! Maar nee, ik geloof niet dat hij zo'n erg zware pijp zal roken, onze minister van Binnenlandse zaken. Hij is gewoon te onschuldig, of beter: niet zwaar genoeg, hoe paradoxaal het ook klinkt. Schaik-mat. Vindt u ook dat het intelligentie quotiënt van een vrouw vaak hoger ligt, naarmate zij goed geproportio neerde lange, slanke benen en fraai gevormde kuiten bezit? Dit weet het blad Medical News te melden. En bij mannen? Hertog Beernink: in het biologisch instituut te Cam bridge, in de Amerikaanse staat Mas sachusetts, hebben onbekenden on langs tweeduizend proefhamsters uit hun kooien bevrijd. De dieren die voor medische proeven werden ge bruikt, konden voor het grootste deel nog wel gevonden worden, maar men kon ze niet meer identificeren. En daardoor gingen jaren van onderzoek en studie verloren. En evenzoveel medische kennis, maar dat merk je pas als je zelf in het ziekenhuis terecht komt. „Er ontbreekt mets aan de TV- coaching van de Nederlandse politici er ontbreekt iets aan de Nederlandse politici." (W. Brugsma> (Vain onze parlementaire redactie) DEN HAJVG De voorzitter vam de C.H.-jomgeren, de heer Jac. Huij- sen heeft zich nadrukkelijk verzet tegen de circulerende opvatting, dat de C.H.-jongeren de sigaretten-affai re van minister Beernink als een po litieke halszaalk beschouwen. „Niets is minder waar", aldus de voorzitter van de C.H.-jongeren. „Wij hebben geen officiële verklaringen in deze geest uitgegeven, omdat wij het gewoon niet als een halszaak be schouwen. Zelfs de oppositie zou de ze kwestie hiervoor niet willen aan grijpen. De verklaringen van de mi nister zelf zijn ook voor ons dui delijk genoeg". DEN HAAG (ANP) De behande lende geneesheren hebben donderdag verklaard dat de gezondheidstoestand van prinses Beatrix en van prins blijft gaan. Constantijn bijzonder goed vooruit Het vertonen van de jonge prins aan de ambtenaar van de burgerlijke stand, dat niet zoals gebruikelijk aan de geboorteafgifte kon voorafgaan zal nu vandaag plaatsvinden. De bur gemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, zal als ambtenaar van de burgerlijke stand naar het academisch ziekenhuis gaan, waar prins Claus hem zijn jongste zoon zal vertonen. Aan dr. Marga Klompê zal het hïet liggen, want die lieeft juist bekend: Jk ben nu net niet aardig genoeg om een gedistingeerd portret van mij te laten vervaardigen." Een collega maakte mij er giste ren op attent dat kolendamp niet zo zeer in een klein hoekje schuilt, als- wel in een (te) klein pijpje. Zodat u dat ook weer weet. Auto-uitlaatgassen zijn in deze tijd ook gevaarlijk, maar wanneer eigen lijk niet? En de ridder poetst zijn sporen. Om se achter te laten? MERIJN RIO DE JANEIRO (AP) Langs een verlaten weg even buiten Rio zijn de stoffelijke resten van twee mannen gevonden. De politie neemt aan d:at het nog twee slachtoffers zijn van het be ruchte doodspelotan, een groep po- litie-ambteneren die in hun vrije tijd het recht in eigen handen nemen. De reden voor de veronderstelling is dat de lichamen van de slachtoffers met kogels doorzeefd waren. Op deze wijze zijn meer d'am 1000 misdadigers uit de weg geruimd sinds het peloton ongeveer tien jaar geleden werd ge vormd. (ADVERTENTIE) Natuurlijk is geluk niet voor géld te koop. Maar het is wel plezierig en. nuttig om waf. geld achter de hand te hebben. Sparen is hec hele jaar door belangrijk, maar één dag per jaar staat sparen in het middelpunt van de belangstelling: op 30 oktober Wereld spaardag. Vraag eens een brochure. U komt dan tot de ontdekking dat er heel wat vormen van sparen zijn, waarmee u (als u aan de voorwaarden voldoet) een forse, belastingvrije premie kunt verdienen. Inlichtingen: Wereldspaardag,Postbus 51, Den Haag. Publikatie van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid.

de Stem | 1969 | | pagina 9