STEUN AAN DE COMMANDO'S Libanese premier afgetreden BISSCHOPPEN ZIJN HET EENS c Advies Ned. Ver. van Suikerzieken STICHTING RECREATIE IN NOTA: Laat de toerist meer betalen Bil! e SPANNING IN BEIROET, AMMAN EN BAGDAD WITTE KUNSTVERF VOOR POLITIE Beperkingen voor zweefvliegerij Eerste hearing over oefenterreinen Document in stemming Geen amnestie bezetters Maagdenhuis NORMALE HOEVEELHEID ZOETSTOF GEBRUIKEN" Canada Rijnland sluit waterinlaat I Je^eiya 17.50 •ïj et Commentaar Smokkelaar Staking Deskundig advies 695,- Kritiek MINISTER POLAK: Haagse vrouw (29) geëlektrocuteerd 12^ 'OUFFE, /ervaardigd van kleu- igbufteen.Zeerprak- isch voor het opber- len van wasgoed of peelgoed maar ook Is extra zitplaats ieaal. Past in elk iterieur. my:*M .v. m 7"! Iplete mm [ingen. H B fen naar luizen. huis direct DE STEM VAN DONDERDAG 23 OKTOBER 1969 11 bevrijdingsorganisatie, mmando's in Libano (Van onze redactie buitenland) BEIROET/AMMAN De premier van Libanon, Rasj id Karami, heeft zijn ontslag ingediend. Hy verklaarde geen verantwoording te willen nemen voor de botsingen, die zich deze week in het zuiden van het land tussen Libanese militai ren en Palestijnse commando's voordeden. Verondersteld wordt dat de gevechten van Libanese eenheden zonder goed keuring van de premier door militaire leiders op touw zijn gezet. Karami stond het laatste half jaar san het hoofd van een zakenkabinet, nadat zijn regering in verband met bloedige incidenten tussen Libanese militairen en leden van de Palestijn se commando's was heengegaan. Met het oog op Israëlische vergeldings acties zijn veel Libanese politici er tegen gekant dat de Palestijnse guer rillastrijders vrijelijk hun gang kun nen gaan. Syrië zorgde voor opvoering van de spanning in het Midden-Oosten door zijn grens met Libanon te slui ten. De Syrische leiders lieten het buurland weten dat het tot vergel dingsacties zal overgaan als Libanon de acties tegen de Palestijnse com mando's niet staakt. Jasser Arafat, voorzitter van de De minister van Binnenlandse Za ken is betrapt op het smokke len van sigaretten. We willen graag aannemen dat het de eerste keer was, want dat zeggen alle Nederlanders als de douane slimmer blijkt dan zij. Voorts mogen we veronderstellen dat de misstap van de heer Beer- nink van minder invloed zal blijken op de belastingvoorstellen van de minister van Financiën dan op zijn collegiale verhouding met deze. Overigens zijn wij benieuwd hoe deze excellente wetsovertreder zijn handelwijze weet te rijmen met zijn opvattingen over normbesef en ge- zagshandhaving, zoals hij deze nog korf geleden ten gerieve van een Amsterdams ochtendblad zo tref fend formuleerde. Het interesseert ons eveneens welke houding die kringen zullen aannemen die destijds het hoofd van minister Smallenbroek eisten voor een overtreding van in elk ge val minder nadelige aard voor 'i rijks schatkist. Of de heer Beer- nink zijn politieke huid redt, hangt natuurlijk mede af van de formule ring welke drs. Schmelzer daarvoor vindt. „Een minder gelukkige visita tie", bijvoorbeeld. Palestijnse heeft zijn commando's in Libanon opdracht gegeven zich tot de laat ste kogel tegen de inmenging van het Libanese leger te verweren. Arafat wenst niet met de Libanese overheid te onderhandelen. Volgens berichten uit Nicosia, de hoofdstad van Cyprus, meeft 'n pro gressieve jeugdorganisatie opgeroe pen tot een algemene staking uit protest tegen de gevechten tussen het leger en de commando's. Er is nu in Tripoli, de tweede stad van Li banon, een uitgaansverbod ingesteld. Het andere buurland van Libanon, Libië, heeft inmiddels besloten zijn ambassadeur uit Libanon terug te roepen en heeft voorts om een spoed- bij eenkomst van de Arabische Liga gevraagd. In Amman (Jordanië), en Bagdad, de Iraakse hoofdstad, trokken tien duizenden betogers door de straten om te protesteren tegen de gang van zaken in Libanon. Het kwam in bei de steden niet tot incidenten. Wel waren er schermutselingen in de Mohammedaanse wijk van Beiroet. De demonstranten wierpen van ach ter barricaden de politie met stenen. In Irak werd de strijdende Pales tijnse commando's steun toe gezegd in de vorm van wapens, als Libanon de acties niet zou stoppen. In Haifa, de grootste havenstad van Israël hebben zich gisteren vier ontploffingen in woonwijken voorge daan. Eén man kwam op het leven en veertien mensen raakten gewond. Vier flatgebouwen op de berg Kar- mel, in een buitenwijk van Haifa, werden zwaar beschadigd; in twee gevallen ontstond brand. Op straat werden vier auto's vernield, terwijl in de wijde omtrek ruiten sneuvel den. Het Volksfront voor de bevrijding van Palestina, dat zijn hoofdkwar tier in Amman heeft, zegt verant woordelijk te zijn voor de eerste drie explosies. De actie was bedoeld als represaille voor de raketaanval op Beiroet op 15 oktober j.l. President Nasser verschijnt van daag weer voor het eerst na een „ziekte" van anderhalve maand in het openbaar. Hij zal een ontmoeting hebben met een lid van de revolu tionaire raad in Libië. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Door het toenemende verkeer op de burgerluchthavens is het noodzakelijk gebleken opi, ter- wille van de verkeersveiligheid, maatregelen te nemen die verdere beperkingen voor de zweefvliegerij in een groter gebied in het westen van het land tot gevolg kunnen heb- ben. Er bestaan reeds beperkende be palingen voor de zweefvliegerij in het gebied ten westen van Schiphol. Deze houden onder meer in, aldus mededeling van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, dat het zweef vliegen is beperkt tot een maximum vlieghoogte van 1500 voet (ongeveer 450 m). Over de uitbreiding van deze maatregel zal de rijksluchtvaartdienst overleg plegen met de koninklijke Nederlandse vereniging voor lucht vaart, waarbij onder andere de zweef- vliegclubs zijn aangesloten. In tegensteling tot elders versche nen berichten deelde het ministerie desgevraagd mee, dat een eventueel invoeren van beperkende maatrege len voor de zweefvliegerij in een gro ter gebied dan tot dusverre het geval was. niet betekent dat er verande ringen zullen komen in de aanvlieg- hoogten voor het verkeer naar Schip hol en andere luchthavens. Deze aan- vlieghoogte is tenminste 2000 voet (ongeveer 650 meter) tot het ogen blik dat de vliegtuigen de landings procedure inzetten, dat is op ongeveer 15 km van de landingsbaan. J (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De instanties, die zich verzetten tegen de regerings plannen voor de aanleg van 4 militaire oefenterreinen krijgen volop gelegen heid hun bezwaren aan de Tweede Kamer kenbaar te maken. Minister Schut van Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening gaat, zoals hij gister middag in de Tweede Kamer zei, hiermee akkoord. Wel hoopt hij dat de Tweede-Kamercommissie de nota op korte termijn ook met hem wil be spreken. De Tweede Kamer wil met reeds bekende en nog nieuwe bezwaren terdege rekening houden bij het be palen van haar standpunt over de vier regionale oefenterreinen. Daar bij wegen hoogstwaarschijnlijk de be zwaren van Oirschot en de Noord oostpolder over het schietterrein in het Kuinderbos zeer zwaar. (ADVERTENTIE) maakt u het best vertrouwd met bont. Denkt u over een bontmantel? Kom i dan eens geheel zonder verplichting kijken naar onze mooie grote col- lectle. U bent welkom! Lange pers. p. met nertz st. kraag I Koop in een speciaalzaak! Betrouwbare service Vol ledige garantie Credletservice mogelijk Eigen atelier, ook voor veranderingen en reparaties Prijzen die binnen uw bereik lig gen e Gespecialiseerd tn grot# i en kleine maten. Bontmontels in elke prijsklasse. Grote torttring bontstola'scravotten en bonthoeden (Van onze redactie buitenland) ROME De bisschoppen zijn het gisteren op de synode in Rome eens geworden over de formulering en in stemming brengen van een nieuw document met voorstellen rie hen een grotere zeggen schap geven in het bestuur van de kerk. De overeenstemming werd bereikt op een voltallige vergadering van de bisschoppensynode. De voorstellen zullen worden gefomuleerd in een serie precieze aanbevelingen waarover de deelnemers kunnen stemmen. Nieuwe Binnenweg 17Q Rotterdam IO bij 's-Gravendijkwal Tel,234577 Vrijdagavond tot 9 uur geopend ""«O—......MM—I Daaronder zijn waarschijnlijk de verzoeken om meer geregelde bijeen komsten van de synode en instelling van een permanent orgaan in Rome dat de hiërarchieën van de nationale kerken vertegenwoordigt. Met over weldigende meerderheid werd goed gekeurd dat het collegialdteitsprincipe nader theologisch moet worden bestu deerd. Volgens dit principe delen de bisschoppen de hoogste verant woordelijkheid van de kerk met de paus. Paus Paulus zei gisteren tijdens een audiëntie dat decentralisatie van de kerkelijke macht van het Vatdcaan naar de nationale hiërarchieën een praktische noodzaak is. Kardinaal Sueneos heeft gisteren heftig geprotesteerd tegen de „fan tasie-berichten" die in de Italiaanse pers zijn verschenen met betrekking tot zijn plannen om de pauskeuze te veranderen. In werkelijkheid had hij in de commissies niets anders gedaan dan gevraagd om een studie te laten maken van een mogelijk grotere in spraak van de synode bij de paus keuze. Hoe dat zou moeten gebeuren had hij in vertrouwen aan slechts een paar synodeleden laten weten. Het rapport dat dioor kardinaal Seper, voorzitter van de curie con gregatie voor de geloofsleer over het primaatschap en de collegialiteit is ingediend, is gistermorgen met 77 stemmen voor goedgekeurd. Onder voorbehoud stemden 53 bisschoppen, 13 bisschoppen verklaarden hun me ning op schrift te hebben gesteld. De woordvoerder van de synode zei dat waarschijnlijk één bisschop had tegengestemd. Zoals bekend heeft kardinaal Alfrink voorgesteld het rapport van Seper als uitgangspunt te nemen in plaats van het nu (indi rect) verworpen synode-schema. Kardinaal Suenens vroeg woens dag ook de rol van de pauselijke diplomaten in de kerk opnieuw te bezien Hij had kritiek op een on langs genomen pauselijk besluit in zake hun functie. Dit document deze zomer door de paus uitgegeven. Hij noemde de nuntius (ambassadeur) afgezanten van zowel de paus als van Christus. Kardinaal Suenens had er bezwaar tegen dat in dit document de rol van de bisschoppen als verte genwoordigers van de paus in hun diocees niet wordt vermeld. Het kwam in Parijs tot een treffen tussen de politie en studenten van de kunstacademie, nadat bekend was geworden dat de Franse premier Chaban Delmas de naburige medi sche faculteit zou bezoeken. De po litie moest hier en daar witte verf op hun uniformen incasseren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Polak (Justitie) zal volgend jaar op een conferentie van Europese ministers van justitie de wetgeving inzake por nografie aan de orde stellen. Hij is met name benieuwd naar de Deense ervaringen op dit punt. Minister Polak zei dat er in ons land geen straffe normen bestaan zonder dat het zo is dat „alles mag". Over de abortus zei de heer P'olak dat medische indicatie een noodza kelijke voorwaarde moet blijven. De minister liet ook duidelijk blij ken, dat hij geen stappen zal doen tot verlening van amnestie aan de veroordeelde bezetters van het Maag denhuis en van het provisorium van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Hij voelt ook niets voor seponering van de zaken tegen de studenten die in Utrecht de curatorenkamer bin nendrongen. Hij zei zorgen te hebben over de gretigheid waarmee de bewering wordt overgenomen dat er sprake zou zijn van „establishment-recht- spraak". Natuurlijk maakt de rech terlijke macht fouten, maar die_ vloei en niet voort uit de selectie, die niet verbeterd kan worden, aldus minis ter Polak. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De 29-jarige me vrouw M. C. Coret-Versluijs in Den Haag is door elektrocutie om het le ven gekomen. Zij stak een niet goed geïsoleerde stekker in een stopcon tact, waarbij ze vermoedelijk op een radiator zat. 19 DE OPBRENGST van wereldmissie dag is 1,9 miljoen gulden. Dat is on geveer hetzelfde bedrag dat in 1968 werd ontvangen. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Nederlandse vereniging van suikerzieken adviseert haar leden, de normale hoeveelheid zoetstoffen te gebruiken die zij tot nu toe gewend zijn. De geruchtma kende beslissingen van de Ameri kaanse en Zweedse regeringen heb ben in Nederland vooral onder de suikerzieken onrust gezaaid. Ten on rechte, meent de vereniging. Men baseert het advies onder meer op de rapporten die in Amerika zelf en elders zijn verschenen over het ge bruik vain zoetstoffen, waarin het gewraakte cyclamaat is verwerkt. Daaruit blijkt dat alleen een overma tig gebruik van cyclamaat, althans bij dieren, kankerverwekkend is geble ken. In Nederland kan men boven dien de hoeveelheid te gebruiken cyclamaat zelf vaststellen. In tegen stelling tot Amerika moet hier het verwerken van kunstmatige zoetstof fen vermeld worden op de produkten die in de handel komen. De vereni ging hoopt daarom ook dat het te verwachten regeringsrapport gunsti ger over het gebruik van cyclamaat zal oordelen dan in Amerika en Zwe den het geval is geweest. Vooral voor Amerika acht men die houding ove rigens niet onbegrijpelijk, omdat de verwerking van cyclamaat daar wel haast ongelimiteerd kan worden ge noemd. Van enige paniek onder de Neder landse suikerzieken was volgens de vereniging geen sprake. „We wor den dagelijks hooguit door een tien tal leden over deze kwestie gebeld", aldus hun mededeling. Nederland telt ongeveer 125.000 zuikerzieken. Een bericht dat de chocoladefabriek van Ringers in Alkmaar eveneens cyclamaat als zoetstof in haar pro dukten zou verwerken, werd van di rectiezijde met grote nadruk ontkend. verbod in de Verenigde Staten heb ben talrijke Amerikaanse huisvrou wen produkten waarin cyclamaat verwerkt werd, naar de winkels te ruggebracht. Ze eisten de koopprijs terug en kregen dat in de regel ook. De ontelbare industrieën in Amerika, die voedsel of dranken met een laag calorie-gehalte maken, hebben ver rassend gedwee het verbod geaccep teerd. Zij willen kennelijk geen ri sico nemen, hoewel er geen enkel ge val bekend is van iemand die kan ker gekregen zou hebben als gevolg van het gebruik van hun produkten. Ze schakelen nu over op suiker, sac charine of een nieuw suikersurro gaat. Op de beurs in New York steeg de prijs van echte suiker, terwijl bij de aandelen in de ondernemingen die dieetdranken maken, een lichte da ling viel te constateren. Intussen heeft ook de Canadese re gering beslist dat vanaf 31 november geen cyclamaat meer als zoetstof mag worden gebruikt in levensmiddelen en dranken. Ook hier is deze beslis sing gebaseerd op de vaststelling dat ratten die gevoed werden met hoge doses cyclamaat blaaskanker kregen. Na het bekend worden van het (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het hoogheemraad schap Rijnland heeft gistermorgen de waterinlaat bij Gouda gesloten als gevolg van de sterk toenemende verzilting van de Hollandse IJssel. Bij de stormstuw in Krimpen aan de IJssel werd bij hoogwater het chlo ridegehalte van 560 mg per liter wa ter gemeten. Bij laagwater was dit dinsdagochtend 340 en dinsdagavond al 410 mg. Deze situatie kan, zo wordt ver wacht, hooguit een week duren. Dan zal Rijnland toch zout water moeten binnenlaten. De lage waterstand van de Rijn dreigt inmiddels ook de kwaliteit van het Rotterdamse drinkwater aan te tasten. Tot mijn ontsteltenis heb ik giste ren geconstateerd dat dit land niet alleen een laag land is, maar zelfs een in stijgende mate ombestuurd land begint te worden. U kunt het allemaal in deze krant lezen. De gis teren nog zo opmerkelijk spits in de ze kolom geciteerde burgemeester van Gorkum wil van de wereld niets meer weten. Hij is boos en onbereik baar, zelfs voor zijn superieuren, van wie de hoogste (op het parlement na) zelf ziek en in de nesten gemanoeu vreerd is. Laten we één positief ding vast- stellen: minister Beernink rookt geen sigaretten. Maar verder is het wat ik zou wil len noemen: Beerlink. Wot doet trouwens een minister van Binnenlandse Zaken in het bui tenland? Berichtje op de d'eur van een win keltje: Ben eten. Indien om vijf uur niet terug, ook avondeten. (Uit „Wij in huwelijk en gezin".) Mr. Pieter van Vollenhoven is in tussen geslaagd als boordtelefonist. Nee, niet voor ballonvaren, want dan gooit-ie ansichtkaarten naar beneden. Majoor Vogel, commandant van de algemene verkeersdienst van de rijks politie, heeft gisteren in Arnhem ge zegd: „Hoewel de regering eind vo rig jaar al heeft besloten op alle daarvoor in aanmerking komende wegen praatpalen te plaatsen, is er tot op heden nog maar weinig ge beurd". Ja, deze regering, en dan pr&ten over praatpalen, dan ben e zomaar niet uitgepraat. Als ze nu in West-Duitsland in mi litaire dienst moeten, zeggen ze ge woon: ik ga bij de Brandtwehr! En wot uiwdt u van deze: Indien het nog niet te laat is zou ik graag het boekje over de ideale wereld van morgen ontvangen. (K.S., 17 jaar, in Wij.) Uit een officiële statistiek van de Duitse bondsregering (de oude nog) heb ik gelezen dat 96 procent van de Duitsers pantoffels draagt, dat 72 procent van de vrouwen pudding poeder gebruikt, dat slechts 18 pro cent van mening is goed gezond te zijn, dat 84 procent van de Duitsers bier drinkt en dat 54 procent met hoofdpijn tobt. Wat wil je als je vijf jaar met een helm Op loopt. Een Russisch ruimtestation? Of ze al niet genoeg onwillige satellieten hebben. (ESB.) Mr. Pieter van Vollenhoven: Witte- boordtelefonist. CHU-fractievoorzitter Mellema vindt de smokkelaffaire van minis ter Beernink een onplezierige zaak, zei hij. Jammer, dat Mellema en Beernink partijgenoten zijn, want nu dreigt het een sCHUnnige zaak te worden. Gegroet! MERIJN. (ADVERTENTIE) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Laat de toerist zeil betalen voor de extra-voorzieningen, waarvan hij gebruik maakt. Dat kan bijvoorbeeld in de vorm van toe gangsgelden, parkeergelden, huren en pachten. Dit stelt de Stichting Recreatie in een nota, die is ondertekend door vertegenwoordigers van vakcentrales, ANVV, ANWB, ministerie van CRM, bedrijfschap Horeca, organisatie van kamp. en vakantiehestedingsbedrij- ven en organisatie van ondernemers en leidinggevenden in vakantie- en conferentieoorden. De nota stelt dat de gemeenten enor me bedragen moeten uitgeven voor de recreatie, dat betreft investeringen en ondehoud van de recreatievoor zieningen zelf, maar ook extra-kosten voor uitbreiding van normale ge meentelijke voorzieningen, zoals straatverlichting, riolering, verkeers- voorzieningen, brandweer, politietoe zicht. Deze kosten moeten de ge meenten speciaal voor de toeristen maken. Het zou daarom redelijk zijn, meent het rapport, de recreanten in de dekking van deze kosten te laten bijdragen. De toeristische gemeenten zouden graag een toeristenbelasting invoe ren, dat is een heffing per toeristische overnachting, De Stichting Recreatie en de overige instanties die de nota hebben ondertekend, zijn echter tegen zo'n logeerbelasting. Daarom is de no ta niet ondertekend door de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. Ook het rijk moet meer betalen aan de gemeentelijke extra-kosten voor recreatie. Volgens het rapport levert toerisme en openluchtrecrea tie de schatkist in 1966 ruim een mil jard gulden op aan omzetbelasting, belasting, benzine-accijns en invoer rechten. Van het kwartje, dat per toieristisch bestede gulden naar de overheid vloeit, ging slechts 4 pet. naar de gemeenten. De 96 overige procenten gingen naar het rijk. Toch maken de gemeenten veel meer kosten voor recreatie en toeris me dan het rijk. De schatkist subsi dieert wel voor een belangrijk deel de gemeentelijke investeringen voor ioeristische voorzieningen, maar het aandeel dat de gemeenten zelf moe ten betalen, kunnen zij vaak toch niet opbrengen. De gemeenten kunnen weliswaar gelden trekken uit het gemeente fonds,, maar dit fonds betaalt over het algemeen naar verhouding van het aantal inwoners van de gemeen ten. Veel gemeenten echter hebben gedurende het toeristenseizoen veel meer inwoners dan officieel in het bevolkingsregister staan. De nota pleit daarom voor een verfijning in de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten waardoor bij de uit kering uit het gemeentefonds ook re kening wordt gehouden met het aan tal tijdelijke inwoners. tantskantoor, Oranje-

de Stem | 1969 | | pagina 9