J. Drijber: na acht jaar Middelburg naar Zwolle TSR ONTSLAAT ATSO-BESTUUR Nieuwbouw Wilking na brand te Hulst Beeldende kunstenaars ten zeerste verontrust rpapier voor uw '—pen BROEDSTOOF VAN HET STEDEBOUWKUNDIG DESKEN BLEEF OP TEMPERATUUR 1 PHILIPS gashaarden die u moet zien MET PASEN OPEN «Pt Conflict spitst zich toe Zeeland-gids van A.N.W.B. verschenen T earns Studenten Bartex is de fijnste snelscheercrême die ik ken. En nog de voordeligste ook Middelburg Zwolle Gastarbeiders Hoeven V méér licht op tafeL ...voor dezelfde stroomkosten ARGENTA" SUPER LUX Verlichting is onderwerp van scherper toezicht (bijuwdealer) 5 DE.STPA VAN DONDERDAG .23 OKTOBER 1969 (Van onze correspondent) HULST Het aannemersbedrijf fan der Poel is begonnen met de bouw van het nieuwe warenhuis Wil king te Hulst (zie foto). Het gebouw zal een vloeroppervlakte krijgen van 3)00 m2 en zal twee etages hoog wor den. Er komen twee grote verkoop ruimten: gelijkvloers over de totale oppervlakte van het gebouw en op een gedeelte van de eerste ver,die ping, waar ook de kantoren, het ma gazijn en een tearoom zullen wor den gerealiseerd. Zoals bekend brandde het oude warenhuis van de firma Wilking tijdens de paasdagen af, nadat in brekers hadden getracht de brandkast van het bedrijf te forceren. De heer Wilking wil graag het vol gend jaar Pasen openen. Er is re kening gehouden met een eventuele sanering van panden in de omgeving Het nog te realiseren gebouw, dat uit witte steen wordt op,gte>rokken, kan gemakkelijk worden uitgebreid. (ADVERTENTIES) Wastafel verstopt? Fjïfax lost op. Haal het even bij de drogist. MIDDELBURG Het prach tige stadhuis van Middelburg heeft talloze zalen en vertrek ken. Een zeer groot acteur zou in staat zijn om in elk van die ruimten een personage te ver beelden dat daarin thuishoorde alsof het er door de beroemde bouwmeester hij was geschapen. Wij hebben ons weieens, in speel se buien tijdens lange raadszit tingen afgevraagd, in welk van de vele ruimten in het stadhuis burgemeester J. Drijber als van nature thuishoort. Is dat de raadszaal, met zijn geschilderde spreuk „Wie sal 't maecken dat nyemant 't sal laecken?". Is het de schemerige burgerzaal met zijn kostbare gobelins; de voorname omtvangsthal waar vele groten der aarde onder de indruk kwamen van de crypte-achtige geheimzinnigheid die daar heerst? Is het d,e grote burgemeesterskamer met zijn mo dern meubilair? De uiterst kostbare verkaderkaimer van b. en w, met zijn zware meubilair, dat meer waard is dan een compleet inge richte woningwetwoning? De burgemeester van Middelburg, wiens benoeming tot eerste burger van Zwolle, waarover al maanden geruchten de ronde deden, thans is afgekomen, lijkt ons het best te passen op de met een koepeldak overhuifde zolder van het stadhuis. Daar, hoog boven de stad die hij acht jaar lang heeft gediend, staan tientallen maquettes. De grootste beslaat vele vierkante meters en zij stelt Middelburg voor, met zijn tal loze markante herkenningspunten. Aan de wanden hangen kaarten, waarop met ecoline ingekleurde Vlekken. De asbakken op de grote vergadertafel in het midden zijn al tijd vol peuken en de geur van verschaalde rook trekt maar lang zaam weg door de kieren van de deuren in deze ruimte, waar de sfeer, ondanks die vele maquettes en de op operatiefoto's lijkende wand versieringen, merkwatardiig „clean" aandoet, past volledig bij mr. Drij ber. Hij zou haar zelf ingericht kun nen hebben. Dat is praktisch ook het geval. Hier heeft hij de ruimte om zich te bewegen. Hier kan hij, sprekend over uitbreidingsplannen, houwtje in de hand nemen, het eindeloos voorzichtig weer neer te dere boiuwseltjes van een kabouter stod, die - ver beneden op vol- De gedachte is verleidelijk, je mr, Drijber voor te stellen als iemand die 's avonds via achtergangetjes, de torentrans en de kantelen naar de zolder sluipt om daar met de maquette te spelen: hier een win kelcentrum, daar een concert- en gehoorzaal, ginds enkele forse in dustrieën, elders ini'euwe woonwij kenEen diroom wordt werke- (Van onze correspondent) MIDDELBURG Een tiental le den van de vereniging voor beelden de kunstenaars „De Zeeuwse Kunst kring" is „ten zeerste verontrust" ever de wijze waarop het bestuur met de democratische regels om springt. Tijdens de laatste ledenvergade ring besloot de Zeeuwse Kunstkring ■net meerderheid van stemmen voortaan de ledenvergaderingen openbaar te houden. Ook werd met meerderheid van stemmen een motie Van Volkert van de Willigen aange nomen. Deze motie behelsde het be sluit het gemeentebestuur van Oost onrg een brief te zenden waarin san de ernstige verontrusting over do zaak Jan Bruens uitdrukking werd gegeven. Op Jan Bruens is zoals gemeld door een besluit van b. en w. van Oostburg de rege- ung beeldende kunstenaars (contra prestatie) niet van toepassing ver- Waard. De kunstenaar is geen lid van de Zeeuwse Kunstkring. Het be- i atuur van de Zeeuwse Kunstkring Jje" nu alle leden een brief ge vuurd, waarin het volgende wordt "««gedeeld: „Op de ledenvergadering, die maandag 13 oktober j.l. werd gehou- o kantore van de Stichting vaii ,7i'r- een aantal besluiten ge- j, die bij hun uitwerking het sti„ van onze vereniging era 's zullen aantasten. Anderzijds is r|p„vergadering niet duidelijk gewor- bpo, do°r de leden en het <ffe a ge-wenste karakter men ^vereniging van de Zeeuwse jajKe aan b.v. vakvereniging of ex- posmevereniging van de Zeeuwse Wi za* rnoeten zijn in de toe- rem ?et, bestuur heeft derhalve kin»66 alvorens tot uitwer- 8 van de besluiten der vorige le- 1 nvergadering over- te gaan al- een hernieuwde bezinning v- ®.I!. °P de doelstellingen van de dat 'n de bedoeling de komende weken het be stuur een aantal stellingen formu leert en daarmee een weg aangeeft waarlangs de vereniging zich verder zou kunnen ontwikkelen. Hiernaast hoopt het bestuur dat ook de leden zich individueel of gezamenlijk er toe zullen zetten hun gedachten in dit opzicht op papier gestalte te ge ven". Het bestuur nodigt voorts de leden uit, een en ander op een niet-open- bare, buitengewone ledenvergade ring te bespreken. Een aantal leden is het met deze gang van zaken niet eens en heeft zich in een open brief tot het bestuur gewend. „Op de ledenvergadering van maamdiag 13 oktober 1969 van de Zeeuwse Kunstkring is met meerder heid van stemmen besloten, dat de ledenvergaderingen openbaar zullen zijn. Het bestuur weigert hieraan ge volg te geven. Tevens is besloten een brief naar de gemeente Oost burg te sturen waarin de verontrus ting wordt uitgesproken over het niet uitvoeren van de Beeldende Kunste naarsregeling aldaar. Ook hierin is het bestuur nalatig gebleven. Onder staande leden zijn door deze gang van zaken ten zeerste verontrust en eisen van het bestuur dat aan bo venstaande besluiten onmiddellijk gevolg zal worden gegeven. Dat wil zeggen, dat de komende ledenverga dering openbaar zal zijn en dat de brief naar de gemeente Oostburg, voor zaterdag 25 oktober zal worden verzonden", aldus de open brief van de ondertekenaars: Guido Metsers, Jan Haas. Herman Goetheer, Geert van Fastenhout, Volkert v. d. Willi gen, Jeltje v. d. Willigen - Ratsma, Ham-s Heeren en Nico v. d. Boezem. lijkheid in luttele minuten. Ma-ar zo is het niet. De zolder is het heiligdom vam de teams en de teams zijn het heilig huisje van Middelburgs burgemeester. Hier vergaderden, sinds de verlichting voor het eerst aanfloepte, talloze de clubs van specialisten die het nieuwe Middelburg rnrpen. Hier spraken architec ten over hun plannen en hier wer den raadsleden en raadscommissies lang voordat zij voostellen op pa pier voor zich zagen ingelicht over de stadsontwikkeling op lan gere termijn. Het is de broedstoof van het stedëbouwkundig denken in die Zeeuwse hoofdstad. De man dlie de broedstoof voortdurend op temperatuur houdt, mr, Drijber, wordt weieens nijdig of ongelukkig aangekeken. Hoe vrijblijvend en terloops de manier ook is waarop hij denkbeelden en plannen lan ceert men heeft, zowel in de raad als in het ambtelijk apparaat, vaak de indruk dat hij ondanks de zwie rige, losse gebaren en de rustige, vrijblijvende manier van spreken die hem kenmerken, zal doorzetten wat hij begonnen is. Zijn naam leent zich allicht tot een woorspe- ling, d!ie wij echter nooit met venijn geladen hoorden gebruiken, maar altijd met iets van bewondering. (ADVERTENTIE) Mr. Drijbers carrière is bepaald door een goede raad die prof. Kle veringa hem gaf. toen hij in Leiden afstudeerde. (Hij deed zowel In disch recht als Nederlands recht; een studie Indologie brak hij af toen er geen Indië meer was om het ge leerde in praktijk te brengen.) Kle veringa zei: „Rijd nooit op één rail!" De in 1924 te Malang geboren advocatenzoon J. Drijber heeft die raad ter harie genomen. Nadat hij in 1950 was afgestudeerd kreeg hij de functie van adjunt-secretaris van het college van curatoren der Leid- se universiteit, een functie die aan inhoud won naarmate de tijd voort schreed. De huisvesting van stu denten was één van de vraagstuk ken waarmee hij regelmatig te ma ken had. „Ik ging daar zo in op, dat ik de studentenhuisvesting in alle oprechtheid mijn hobby noem de", zegt hij nu. Tot 1963 hij was toen al twee jaren burgemeester van Middelburg bleef hij zich met de studentenhuisvesting bezig houden. Hij was trouwens een der oprichters van de stichting Studen tenhuisvesting. Maar intussen was hij al op de tweede rail gaan rijden. In 1953 werd hij lid vam de gemeenteraad van Leiden voor de VVD. In 1958 werd hij tot wethouder gekozen. „Ze wair en blij dat ze me kwjjt waren, want i'k was een lastig raadslid", zegt mr. Drijber met de zelfironie die hem kenmerkt. Het lijkt overi gens dikwijls zo, dat de nieuwe burgemeester van Zwolle nooit he lemaal uit de universitaire huid ge kropen is. Zijn optreden heeft iets zwierigs, iets jongensachtigs en als spreker is hij gevait en gewapend met een woordenschat die zijn op- ïten hem benijden. Een typisch :oet nog altijd de ronde als er gesproken wordt over de sa menwerking tussen Vlissingen en Middelburg, de zogenaamde „dub belstad". Mr. Drijber zegt: „Dub belstad wil zeggen, dat je alles dub bel doet". „Toen ik in 1961 in Middelburg kwam, was de herbouwperiode af gesloten. Enkele belangrijke struc tuurplannen, o.a. voor de wijk „zuidwaarvan toen nog geen paal geheid was en voor het groot-in dustrieterrein, lagen er al. Ik hoef de alleen maar door te gaan, waar bij het van groot belang was dat Zeeland de wind mee had, wat zijn ontwikkeling betreft. Het heeft alleen moeite gekost om de hogere overheden te overtuigen van de dynamische rol die Middel burg behoorde te spelen in de drie hoek Vlissingen-Vlissingen-O.-Mid- delburg, waar de zware industrie zich ontplooit. Middelburg was te lang als een statisch en statig sym bool beschouwd. Er was een nieuw gezicht nodig. Ik heb steeds ge meend, dat je moet werken zolang het dag is en voor Zeeland en Mid delburg was het toevallig dag. Daar moet je profijt van trekken als be stuurder. Het betekende groei en dynamiek op alle fronten. Zo sterk was die groei, o.a. vain het ambtelijk appa raat, dat wij nu een efficiëncy-on- derzoek willen laten instellen, zo dat wij geen ambtelijke caricaturen gaan krijgen. Wat mij steeds heeft gefrappeerd in Zeeland, dat is het Middelburg-syndroom waaraan men op veel plaatsen lijdt. Volkomen on gegrond, ^m-aar niettemin voelbaar Mr. Drijber en zijn gezin, twee meisjes vatn 16 en 14 en een joingen van elf, zijn al enkele malen in Zwolle wezen kijken. „Je kunt aan de stad duidelijk zien, dat die zich 'ontwikköl -ee"w heeft Middelburg,' dat zijn Ijloefbi de gouden eeuw beleefde, waaraan wij onze prachtige monumenten dan ken. Ze hebben In Zwolle plannen ge noeg, is mijn indruk. Wat mij trof, dat is de allure van de Zwolse stadsuitleg en die fantastische vier baans rondwegen om de stad. In Middelburg beginnen wij daar ook mee. De schaal van ontwikkelingen is in Zwolle heviger, dat is duide lijk Het is een sterk expanderende stad. Boeiend. Er zal genoeg te sa neren en te bouwen zijn. Bouwen is aardig, weet u?" Hoe ziet volgens u de ideale bur gemeester eruit?, vragen wij mr. Drijber. „Wel, hij moet iets hebben van een moderne, grote onderne mer; m elk geval moet hij commer cieel kunnen denken en over eco nomische feeling beschikken Daar naast moet hij toch ook de „burger vader zijn niet in de vorm van een regent of een brave pa, maar iemand met belangstelling voor de burgerij. En dan niet „burgerij" in a/bstracto, maar de burger als indi- vtdu. Die moet zich aangesproken voelen De stedelijke overheid moet naast hem staan niet boven hem. verder vind ik, dat d'e burgemees ter bereid moet zijn tot samenspra ken en informeren. Hij moet teams kunnen opbouwen, zowel tussen be stuur en ambtenaren als tussen die beiden en de burgerij. Ja, dat is het zo ongeveer". Veel taken en functies die hem Hef waren, moet mr. Drijber aan anderen overdragen. Bijzonder aan net hart gaat hem het voorzitter schap van de stichting samenwer- kingsscholen voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. Deze provinciale stichting opende nog onlangs drie nieuwe scholen m Zeeland. Een andere functie die creativiteit vroeg is die van voor zitter van de stichting maatschap pelijke opbouw Middelburg, welke niet lang geleden een eigen op bouwwerker kreeg. Mr. Drijber de finieert diens taak met enkele woor den. „de loshangende draadjes in de samenleving aan elkaar knopen". Enkele landelijke functies, waar onder het lidmaatschap van de Om- roepraad kan mr. Dryber ook van uit Zwolle blijven waarmaken. „Ik ga met enige spijt uit Middel burg weg zegt hij. „Ik zou hier best nog een jaar of vier hebben willen blijven, maar zo'n kans als voor "6 4 Z'Ch Wiet 6lke dag nr»K» burgemee®tersambt is mr. Drijber maar zeiden zwaar geval- hebt ontzettend weinig vrye tijd en dat is een nadeel. Ik zou zo graag een paar uur per dag over hebben om bijvoorbeeld mito talen eens grondig od te haiioi, vooral Frams en Duits Maar er zit ten jammer genoeg te wetoig^en m een d-atg. En ik heb acht uur slaap nodig, al krijg ik er meestal met vij?fTw moltelijk Z0U het tomukoopman De advocatenzoon pa. j. orijber nam de raad van prof. Kleveringa ter harte; „Rijd nooit op één rail". (ADVERTENTIE) imir s^asmiodb] (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Het bestuur van| de Algemene Tilburgse Studen ten Organisatie in handen van linkse leden van de Studenten Vakbeweging is door een (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het achtste deel in de ANWB-seric „Eigen land met open ogen" is van de pers gekomen. Dit deel is gewijd aan Zeeland. Dat de belangrijkste recreatieprovincie pas nu in een aparte ANWB-uitgave (een kloek boekwerk van 225 pagi na's) wordt behandeld, moet geweten worden aan het feit dat er op het ge bied van toerisme en recreatie nog zoveel in deze provincie in ontwikke ling is. Zelfs nu heeft het boek nog het karakter van een tussentijdse ba lans, waarin bijvoorbeeld over het Zeeuws-Zuidhollandse Grevelingen- project, over het Zeeuwse meer en zelfs over reeds gedeeltelijk in wor ding zijnde recreatieprojecten, zoals het Veerse Meer, de Otheense kreek, „De Vogel" en dergelijke nog nauwe lijks iets concreets aan de toerist kan worden meegedeeld. Wat van het reeds tot stand geko- mene en (uiteraard) het van oudsher aanwezige wordt verteld, is indruk wekkend veel. De inleiding tot dit met vele pentekeningen geïllustreerde boek vertelt in kort bestek de ge schiedenis van Zeeland en zijn ont wikkeling. Daarvan wordt gezegd, dat deze ontwikkeling ongetwijfeld schade zal doen aan het karakteris tieke van de provincie. „Daar tegen over staat echter, dat er een unieke kans wordt geboden om Zeeland als recreatieprovincie van het gehele westen te behouden". Er is nauwelijks één toeristische attractie te bedenken, die niet in de nieuwe gids bschreven is. Waar dat maar enigszins mogelijk was, wordt ook de historie van dorpen en ste den beschreven en geven de auteurs een vluchtige karakteristiek van dorps- en stadsleven en volksaard. Wij misten in het boek een des noods vereenvoudigde weergave van de Deltaroute, (een deel van de Groene Kustroute), die juist onlangs zo fraai in vogelperspectief is gete kend, zoals wij trouwens ook de ver schillende toeristische routes van de ANWB in Zeeland misten. Zij worden wel vermeld, maar de eigenaar van de reisgids zal zich ervoor naar één der VVV-kantoren moeten spoeden. Het is niet gebruikelijk, wellicht, dat de toeristische routes in deze gidsen worden opgenomen, maar voor een provincie waar de bekoorlijkheden er als het ware toe neigen om zich verborgen te houden, zoals in Zee land. had men wat ons betreft de ANWB-routes in deze gids mogen af drukken. De nieuwe gids kost 7,90. ANWB-leden betalen 6,90. meerderheid van de Tilburgse Studentenraad ontslagen. Dat gebeurde op een zeer rumoerige vergadering. Die werd gehouden in het Eigen Huis van de studenten. Groepen links-front studenten hebben daarbij niets nagelaten om het studentenpar- lement de TSRonmogelijk te maken te vergaderen. De bespre kingen werden door het publiek her haaldelijk verstoord. Op 'n gegeven ogenblik kwamen er zelfs enige op posanten binnen met knetterende bromfietsen en motoren. De TSR besloot toen elders in het gebouw de vergadering voort te zet ten. Ook daar was een rustig over leg onmogelijk. Het studenten-parle ment is vervolgens naar een partiku- liere woning gegaan. Toen in de vergadering de motie aan de orde kwam, waarin werd ge constateerd dat het ATSO-bestuur in strijd met zijn opdracht heeft ge handeld bij de samenstelling van de studenten-afvaardiging naar de struktuurcommissie, verlieten de 8 TSC-leden die namens de SVB zit ting hebben demonstratief de verga dering. Ook het ATSO-bestuur ging toen weg. De motie was enige weken geleden ingediend door de gezamenlijke frak- ties van de Appelgroep (8 leden) en het Nederlands Studenten Akkoord (4 leden). Het TSR telt 20 gekozen leden. Het romp-parlement Appel en NS Awas zeer verbolgen over deze als ondemocratische gekwalificeerde houding van de SVB'erg en 't ATSO bestuur. Het nam formeel het besluit het ATSO-bestuur te ontslaan. Er is een nieuwe TSR-vergadering uitge schreven. Die moet het ontslag-be sluit bekrachtigen. Als dat is gebeurd zal een college van toezicht de lopende zaken van de ATSO behartigen. Binnenskamers zijn de kandidaten voor een nieuw ATSO-bestuur reeds bekend. Binnen zes dagen na het definitieve ontslag van het oude bestuur zal het nieuwe ATSO-bestuur gaan optreden. Dat nieuwe bestuur ziet het als zijn eerste taak een nieuwe studen ten-delegatie af te vaardigen naar de struktuurcommissie. Daarbij zal ge poogd worden de verschillende stro mingen en de falkulteiten recht doen Op een hogeschoolvergadering is besloten dat het nieuwe ATSO-be stuur snel een enquête zal houden onder studenten, hoogleraren en we tenschappelijke medewerkers over de klemmende vraagstukken, waar voor de hogeschool-gemeenschap zich gesteld ziet. Als inwoner van Hoeven zou Ik graag mijn mening eens geven over de gang van zaken, aangaande de voorgenomen verkoop van het Groot Seminarie te Hoeven. De manier waarop het public!» teitswezen deze zaak benaderd heeft vind ik in één woord misselijk. Men. heeft bewust geprobeerd de affaire voor te schotelen als een of andere vorm van discriminatie, waarbij de werkgroep Camilo Torres de mening van de jeugd zou hebben vertolkt. Het irreële van dit laatste zal dui delijk zijn als ik zeg dat deze groep bestaat uit ca. 10 personen uit Hoe ven tegenover meer dan 500 jonge ren die er een geheel andere me ning op na houden. Waarom acht ik het niet juist in Hoeven een groot aantal gastarbeiders onder te bren gen? Ongeveer 3 maanden lang heb ik in Düsseldorf in Duitsland gewerkt voor mijn studie. Daar heb ik ge werkt en gewoond met en tussen da gastarbeiders, zodoende mag ik toch wel stellen dat ik er enige ervaring mee heb opgedaan. Het onderbrengen van een zo'n grote groep mensen in een gebouw, waar ze waarschijnlijk goed kunnen eten, drinken en slapen, maar waar de ontspanning en opvanging niet in voldoende mate aanwezig kan zijn, het zijn immers geen kinderen die je zoet houdt met een sjoelbak en af en toe een film. vind ik onverant woordelijk van zo'n onderneming. Zou Amsterdam in staat zijn om 10.000 gastarbeiders op te vangen? Is het niet menswaardiger de gast arbeiders een woonruimte te geven in Breda, waar de opvangmogelijk heden oneindig veel beter liggen. Dan kunnen die mensen nog leven buiten hun werk en worden ze niet afgesloten van de rest van de men sen. De bestemming voor het Groot Seminarie lijkt mij beter in een cen trum voor gehandicapten of een theologisch museum. Het bisdom moet dan wel een grote financiële steek laten vallen. Ik dacht echter heeft en geen rijkdom. BREDA a. J. M. VERMUNT (ADVERTENTIE) de lamp met het speciale lichtvensteraande onderzijde (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het kernthema van het Verbond voor Veilig Ver keer heeft in het 4e kwartaal van 1969 tot onderwerp: de verlichting. Dit betreft zowel de verlichting van obstakels als die van voertuigen. Het repressieve gedeelte van deze landelijke actie zal door de politie worden uitgevoerd van maandag 20 oktober tot en met 30 november. In het bijzonder waar het de toestand van fietsen betreft waarmede veelal jeugdige scholieren zich binnenkort weer bij duisternis naar school bege ven, is het van groot belang, zo deelt de Middelburgse politie mee, dat de ouders bij voortduring op de toestand waarin de verlichting van kinderfiet sen zich bevindt, controleren. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1969 | | pagina 5