VERLIEST OSSENISSE AGRARISCH KARAKTER? 191 Schilderspatroons - bond St. Lucas - dinsdag in Hulst Socialistische jongeren ontwikkelingsschets onbruikbaar stuk Hulstenaren terug uit Michelstadt Geruchten over industrieën in dorado van rust Bevrijdingsten toonstelling krijgt een unieke sfeer Goedkoop de-winter in. Programma „Deltadag" in Middelburg In gesprek met Plaatselijk regen J. C. de Cock jsieve meubel- j tapijtshow Du Fosse's \Aeubilering VANDAAG MORGEN eer nieuws uit ad en streek pag. 3-4-5 In zeven Zeeuwse plaatsen Films Man van 91 zwaar gewond bij ongeval Paard van Troje Geen herziening voorschriften boomkorschepen Brillont, symbool van uw geluk ImSBM P2ÉÜ S~i »j heetman F. G. Zeeland wil nieuwe opzet Opheffing of herstel' van bedrijfsschap Na vier onvergetelijke dagen Mogelijkheden Prijsstop Kortgesloten Inschrijvingen handelsregister Terneuzen K V P-S Laten kring Goes boos op KVP-centrale Nieuw-Borsele Brommer tegen geparkeerde auto DE STEM VAN DONDERDAG 23 OKTOBER 1969 3 (ADVERTENTIE) SLUIS maandag 3 november ;AADSKELDER van het [UIS en in onze ZAKEN Oude Kerkstraat en Ka- aat. dag geopend van 10 tot 20 uur. brugge L, FILM, CONCERT ENZ. aZEN mdtheater 20 uur „De gij ze- door het Zuidelijk Toneel ÏRPEN l Nooit een ernstig ogenblik, eeft. In Voetstappen op de maan, .eft. n Het goud van Mac Kenna, ar De reuzen van het westen, ar Eis De slag om Engeland, 14 j. ssades Easy rider, 18 j. i Auto stop girl, 18 j. KLAAS va De slag van San Sebastian iar t Funny girl, 14 j. ury De liefde, 18 j. Terugkeer naar Peyton Plac» iar Mary Poppins, a.l, Het brein, a.l. ;ole Het goud van Mac Kenna, >ar jstic Ben Hur, 14 j. o Romeo en Julia, 14 j. d De schuld van de pil, 18 J. :t Princessan, 18 j. Het verraad, 18 j. Ned. Schouwburg 20 uur polyester polka" van Dimitrl kei Frank TENTOONSTELLINGEN INGEN eentehuis 9—21 uur Tentoon- ing van werken uit het stede museum te Amsterdam o.a. van :ent van Gogh, Picasso en Ap- (t.m. 26 oktober) diversen de leentehuis 19 uur EL, FILM, CONCERTEN ENZ. Prins van Oranje „De gijzelaar" het Zuidelijk Toneel Globe RPENISSE and Huis 20 uur Cabaret Rienis barna „Vingertjes in de pap" HERPEN Vlaamse Opera 20 uur Idelied TENTOONSTELLINGEN 5INGEN leentehuis 921 uur Tentoon- ing van werken uit het stede museum te Amsterdam o.a. van cent van Gogh, Picasso en Ap- (t.m. 26 oktober) DIVERSEN iELBURG schakel 20 uur Lezing mew- Wassenbergh-Clarijs over: antiek iANSTEEN Idzaal 16.30 uur Reedsverg. voor deze rubriek tel. 01188 of Postbus 116 in Middelbar! -i ZE ZULLEA/H6TSE6QBPM V. HA HA, H£T ZMfiJ'SrDE CAVD/DATEM D/E !H doohzeef! ss II Verliest Ossenisse (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De tentoon- stelling die ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding van een groot deel van BZeeland op 1 november wordt geopend, omvat méér dan alleen het begrip „bevrijding". De expositie, opge bouwd uit honderden grote foto's van een verbluffende zeggings kracht, laat een brok ontwikke lingsgeschiedenis tussen 1945 en heden zien. Vandaar ook de naam „25 Jaar Zeeland". Wij hebben een kijkje genomen in een noodatelier, waar de beeldhou wer Nico van den Boezem en de gra fische vormgever W. F. Buijs bezig waren met het samenstellen van de tentoonstelling, die in een zevental Zeeuwse gemeenten te bezichtigen zal zijn. De expositie zal een opper vlakte van 123 vierkante meter be slaan. Door gebruikmaking van spe ciale buizensystemen, is het mogelijk een unieke sfeer te scheppen, waar toe de mogelijkheden nog zullen wor den vergroot door het gebruikmaken van schijnwerpers, het reproduceren van geluidsdocumenten met behulp van bandrecorders en het projecteren van dia's. De expositie beperkt zich niet tot eén deel van Zeeland. Beginnend bij net thema van de bevrijding van Zee- ADVERTENTIE Vooruitzichten voor vrijdag cn zaterdag, opgesteld door het K.N.M.i. op woensdag om 18.00 uur: Plaatselijk eegcn en vrij zaclit. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. °°r yrijdag: aantal uren zon: 0 4, min.-temp.: van ongeveer nor aal tot 8 graden boven normaal: oax-temp van ongeveer normaal on gr?den boven normaal; kans 1? o£oge Periode van minstens heJ? j' Procent; kans op een ge heel droog etmaal: 50 procent, tot R°r *aterdag: aantal uren zon; 0 v-V5' «Mh-temp.: 1 tot 6 graden bo- "radnn rulaa max.-temp.0 tot 5 dmoo bo.ven normaal; kans op een 90 n,7 Penocle van minstens 12 uur; etmaal0-6™ kans 0p een Seheel dr0°g «naai. 70 procent land (met uitzondering van Schou wen Duiveland) in 1944, waarvan dramatische foto's aanwezig zijn, zo wel uit Zeeuwsch-Vlaanderen als uit de overige delen van Zeeland, wordt getoond hoe zich een herstelperiode vormde, die wreed werd afgebroken door de watersnoodramp, welke op zijn beurt de moderne ontwikkeling, onder andere van industrie en re creatie in Zeeland inluidde. Oud en nieuw komen in contrasten tegenover elkaar te staan. Het Zeeuwse landschap en de moderne industrie krijgen evenzeer hun deel als de folklore en de badnimfen. In de Middelburgse Vleeshal, waar de expositie op 1 november door het bezoek van h.m. de koningin feitelijk geopend wordt, krijgt de tentoonstel ling zijn prototypische vorm. De be zoekers die deze expositie (gratis) hebben bezichtigd kunnen het fasci nerende verhaal, waar de aan de be vrijding van Zeeland gewijde afle vering uit de TV-serie „De bezetting' wordt vertoond. In het City-theater worden speciaal voor de jeugd, oor logsdocumentaires gedraaid. De Ca nadese ambassade heeft een film be schikbaar gesteld, die het aandeel van de Canadese strijdkrachten in de bevrijding van Nederland behan delt. Deze film wordt in verband met de expositie vertoond. Ook de film vertoningen zijn gratis. De gemeenten die de expositie binnen hun muren krijgen, kunnen naar wens een kleinere expositie, welke aan hun eigen gemeente ge wijd is, aan de grote tentoonstelling toevoegen. Het staat niet hij voor baat vast dat het mogelijk zal zijn om in elk van de gemeenten waar de expositie komt, ook de films te ver tonen. Dat kan alleen als men in deze gemeenten zelf over proj ectie-appa- ratirar en orierateurs beschikt. Zeeland 25 laar" zal achtereen volgens te bezichtigen z>in in Mid- d°Uuirg (tot 16 november), in De Halle te Axel (19 november3 de cember), in de burgerzaal te Oost- burr (62« december), in de stad huishal te Vllsslngen (6—20 .januari) en i" het voormalige burgerweeshuis te Go»s 111—23 februari). Voorts komt d« exuositie nog in Tholen en waarschijnlijk ook in Zierikzee. (Van onze correspondent) VLISSINGEN Op de Pauwen burgweg heeft zich een ongeval voorgedaan waarbij de 91-jarige, uit Vlissingen afkomstige, C. J. K. zeer ernstig werd gewond. Het ongeluk ontstond doordat de bestuurder van een vrachtauto met zand, W. F. J. uit Westkapelle, bij een bouwwerk aan de Pauwenburg- weg, stopte om daar te informeren waar hij zijn lading zand moest los sen. Hij moest daartoe een eindje achteruitrijden naar de Vissersstraat. Direct achter zijn auto stond de heer C. J. K. naar het bouwwerk te kijken. De chauffeur had de man niet gezien, reed achteruit, waarbij hij de man omverduwde. De beide benen van C. J. K werden door de achterwielen van de zandauto overreden. Hij is direct per ambulance overgebracht naar het Bethesdaziekenhuis. (Van een onzer verslaggevers) OSSENISSE De toekomst van Ossenisse is onzeker. Zal het dorp in de toekomst zijn agrarisch karakter verliezen, of zullen in dustrieën in de omgeving verrij zen De inwoners van het dorp dat zich achter een hoge zeedijk aan de Westerschelde verbergt, iveten nog van niets, hoewel ze van de geruchten die circuleren op de hoogte zijn en zich uiter aard een mening hebben gevormd over een eventuele vestiging van industrieën. Hoofdonderwijzer E. Hiel: „Van een kant zou het na tuurlijk jammer zijn als dit dora do van rust zou veranderen, aan de andere kant kan Ossenisse best wat meer leven in de brouwerij gebruiken. Het dorp loopt leeg en veroudert langzaam maar ze ker, omdat er geen nieuwe wonin gen worden gebouwd." „Op de lagere school", aldus de heer Hiel, „kunnen we dat goed mer ken. In januari moeten we terug van drie naar twee leerkrachten. Als er industrie in de buurt zou worden ge vestigd, dan zouden er ook wel nieu. we woningen in Ossenisse verrijzen. Misschien kunnen we dan de jonge gezinnen behouden, die nu naar Hengstdijk en Kloosterzande trekken, waar ze in w.w.-woningen kruipen. Ik geloof overigens niet dat de inwo ners van Ossenisse erg vereerd zijn met een petrochemische industrie." Pastoor F. van Putte zegt er het volgende van „Er is mijns inziens geen bezwaar tegen vestiging van in dustrie als het bestaande leefklimaat van Ossenisse niet geschonden wordt. Het moet niet zo zijn, zoals in Ant werpen duidelijk is gebeurd, dat Os senisse het paard van Troje binnen haalt. Ik heb me tijdens bezoeken aan Antwerpen telkens verbaasd, hoe de mensen daar kunnen leven, in zo'n bedorven atmosfeer. Ik snap niet dat ze er niet stapelgek van worden. Ik juich burgemeester Aschoff van Ter- neuzen toe, wanneer hij zegt dat hij wel industrie wil hebben, maar geen bedrijven die water en lucht vervui len. Overigens zie ik niet dat de be woners van Ossenisse zich zouden verzetten tegen een ander leefpa troon. Zij zien ook echt wel in, dat de landbouw te weinig mensen aan het werk kan houden. De inwoners van Ossenisse hebben sterke karakters. Zij beschikken over een eigen sterke mentaliteit die ge vormd is door een eeuwenlange strijd tegen het water. In de 12e eeuw werd Ossenisse immers al verdoemd Het dorp is ook nooit afgesloten geweest. De Ossenissenaren hebben alleen al vanwege de Schelde hun ogen wijd open moeten houden voor de wereld. De moderne tijd is daardoor niet aan hen voorbijgegaan. Kortom ik ver wacht geen verzet tegen een eventu ele industriële vestiging in de omge ving van Ossenisse. Ikzelf zou ook blijven. Ik ben al wel 70 jaar, maar omdat er niemand staat te dringen om mijn plaats in te nemen, blijf ik in Ossenisse wonen." Nog wel een laatste waarschuwing van mijnheer pastoor: „Het moet na tuurlijk niet zo worden dat ik met een gasmasker op moet lopen, want dan ga ik wel weg. Ik voel me nog niet oud genoeg om me te laten ver stikken." De heer Blommaert, ambtenaar van de gemeente Vogelwaarde, waar toe het dorp Ossenisse behoort: „Het enige wat wij weten is dat Ossenisse en alles daar omheen agrarisch gebied is. In het nog niet op tafel gebrachte streekplan zou, zo wordt gezegd, in de buurt van Ossenisse industrie zijn gepland. Maar daar is officieel nog niets van bekend." Onze fotograaf nam het zekere voor het onzekere. Vanuit de kerktoren legde hij het agrarisch Ossenisse vast op de plaat. Je kunt tenslotte nooit weten (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Lardinois (landbouw en visserij) is niet van plan de veiligheidseisen voor boom- korvissersschepen te verscherpen. Sinds januari 1963 zijn 14 van deze schepen vergaan, waarbij 42 vissers het leven verloren. Uit bestudering van de rampen is vast komen te staan, zo delen mi nister Lardinois en minister Bakker (verkeer en waterstaat) mee, dat de vissers in een aantal gevallen te grote risico's hebben genomen. Op 21 augustus verging de kotter TH 38. en naar aanleiding van deze ramp zijn vragen gesteld in de Eer ste Kamer. Boomkor visserij is zoals elk bedrijf gevaarlijk, maar wan neer- aan de veiligheidsvoorschriften stipt wordt voldaan, worden de risi co's tot het aanvaardbare terugge bracht, zo antwoordden de minis ters. Bij het rampenonderzoek is geen verband gebleken tussen het ongeluk en de grootte van de beman ning of de plaats wa>ar gevist werd. De ministers delen mee, dat gezocht blijft worden naar nieuwe inrichtin gen en constructies die de boomkor- visserij veiliger kunnen maken. (ADVERTENTIE) "Veronique", 1 brillant 210.- '"Gracioso", 1 grote en 5 kleinebrillanten 695.- Een ring met brillant betekent zoveel voor een vrouw. Het is een symbool van liefde en geluk, het mooiste geschenk dat u haar kunt geven. En (prettige bij komstigheid!) het is tevens een stukje familiebezitdat altijd zijn waarde houdt. edelsteenkundigef.g.a. diamantexpert g.i.a. LIJNBAAN 92 tel.116670 filiaal: oostzeedijk 155-157, rotterdam (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Zeeuwse Federatie van Jongerengroepen (F.J.G.) in de P.v.d.A. heeft in een verklaring „aan iedereen die in de verste verte meent iets van doen te hebben met een Zeeuws cultuurbeleid" een vurig pleidooi opgezet voor een nieuwe sociaal- culturele ontwikkelingsschets. Zo als gemeld, komt deze schets op 7 november in de Staten van Zee land in discussie. De socialistische jongeren vinden de schets een on bruikbaar stuk, omdat zij uitgaat van bestaande structuren. De gro te groepen die niet in de bestaan de structureen te vangen zijn, ko men volgens de jongeren in het hele verhaal nauwelijks vooi. De bezwaren van de jongeren in de P.v.d.A. gelden speciaal de passages in de ontwikkelingschets, die gewijd zijn aan creativiteitscentra. De pro vinciale commissie, die sedert vorige week probeert om concreet gestalte te geven aan de gedachten die over creativiteitscentra leven, baseert zich aldus de FJG-Zeeland op een nota die voor deze centra aan inci dentele „instuifactiviteiten" slechts een bescheiden plaats toekent. De FJG-Zeeland ziet meer heil in de op. richting van vrijetijdscentra met een permanent instuifkarakter, waar ont- (Van een onzer verslaggevers) HULST De schilderspatroons van de r.-k. Bond St.-Lucas, die dinsdag in Hulst bijeenkomen voor een landelijke algemene vergade ring, verwachten in Hulst vuurwerk. Figuurlijk wel te verstaan, door middel van een zeer spectaculaire bijeenkomst. Besloten zal waar schijnlijk moeten worden of St.-Lu- cas definitief zijn vertrouwen opzegt in het bedrijfschap schildersbedrijf (Van een onzer verslaggevers) MICHELSTADT Het Verkeer op het Marktplein in Michelstadt was woensdagmorgen volslagen lamge legd door een groep mensen die op de meest hartelijke wijze afscheid van elkaar namen. Het „auf wieder- seh'n" was niet van de lucht. Nog een laatste handdruk en toen begon de 550 kilometer lange terugreis van de Hulsterse afvaardiging, die vier da gen de gast is geweest van Michel stadt, de Westduitse jumelage part ner. Het zijn onvergetelijke dagen ge weest. Er is tijdens dit bezoek aan Michelstadt een stevige basis gelegd voor een verdere versteviging van de banden tussen beide steden. Aldus burgemeester P. Molthoff op de af scheidsavond in Hotel Michelstadter Hof. Hij waardeerde bijzonder dat ook de wethouders Brand en Stolte, deken-pastoor Koopmans, dijkgraaf Staal en een aantal dames onder de deelnemers van het jumelage bezoek behoorden. De heer Molthoff bood mevrouw Hasenzahl („Frau Michelstadt") de echtgenote van de burgemeester en de echtgenote van Landrat Hoffmann bloemen aan. Tevens onthulde hij het geschenk van Hulst aan de raads leden van Michelstadt, een tafel vol flessen met een befaamd Nederlands graanprodukt en nylonsokken van Hulsters fabrikaat. Daarna voerden achtereenvolgens het woord deken Koopmans („Ik heb hier zoveel vriendschap ontmoet dat ik er verlegen om ben"), wethouder Brand en wethouder Stolte, die mede namens de vrouwelijke delegatiele den een dankwoord sprak. Dijkgraaf Staal uit Stoppeldijk be kende dat hij met gemengde gevoe lens naar Michelstadt was gekomen maar dat hij getroffen was geweest door de ernst van het gemeentebe stuur van deze stad om werkelijk vrienden te worden met Hulst. Burgemeester Erwin Hasenzahl wuifde alle lof voor de genoten gast vrijheid weg. „Wij hebben niet meer gedaan dan wat u voor ons in Hulst hebt gedaan. Wij hebben twee idealen die we hoog moeten houden, onze stad en onze vriendschap", zei hij. Landrat Hoffmann, w-ekte vooral de jeugd op vriendschapsbanden met an dere landen en volken aan te kno pen. „Als we een verenigd Europa willen kunnen we het ons niet ver oorloven elkaar niet te begrijpen". De rij sprekers werd gesloten door W. Schoefer, de voorzitter van de ge meenteraad van Michelstadt. Eerder op de dag waren de Hulstenaren de gast geweest van burgemeester Ha senzahl, die hen informeel in zijn ori ginal ingerichte wijnkelder ontving. De heer Q. Hollaardt, voorlichtings ambtenaar van de gemeente Hulst, ontving voor zijn verdienstelijke acti viteiten in het kader van de jumelage tussen Hulst en Michelstadt uit han den van burgemeester Hasenzahl een oorkonde en het bronzen ere-insigne van de gemeente Michelstadt. of dat de sinds geruime tijd open plaats in het bestuurscollege van het schap weer zal worden ingenomen. Aan deze beslissing, die dinsdag waarschijnlijk valt, gaat een lange ingewikkelde geschiedenis vooraf, 't Begon nadat zich van St.-Lucas de A.W.S. afsplitste. A.W.S. is de afkor ting van Algemeen Werkgevers Schilders Organisatie, een bond die hoofdzakelijk bestaat uit „grote" werkgevers-patroons, dus met mini maal 25 man personeel. Na de afscheiding eiste de A.W.S. een zetel op in het bestuurscollege van het bedrijfschap schildersbedrijf, waarin vertegenwoordigers van pa troons en werknemers gelijkelijk vertegenwoordigd zijn. De klassieke werkgeversorganisa ties de rooms-katholieke, de chris telijke en de algemene weigerden samen met de werknemers de A.W.S. De A.W.S. ging daarna in beroep bij de minister, die een voor de A.W.S. positief advies ontving van de S.E..R De A.W.S. kwam in het bedrijfschap onder druk van de minister van Economische Zaken. Als protest namen de drie bonden sindsdien hun plaats niet meer in in het bestuurscollege. Het schap werd daarna geregeerd door bestuursleden van de A.W.S en van de werkne mers. St.-Lucas is ervan overtuigd dat het zo niet langer kan gaan. Er moet iets gebeuren. Er zijn twee mogelijkheden: 1. de drie werkgeversorganisaties vragen om opheffing van het schap; 2. zij keren terug naar hun nu nog veria ten zetels. Naast de vraag wél of geen be drijfschap zal dinsdag de vergade ring zich ongetwijfeld heftig bera den over de ministeriële prijsstop. De heer L. M. Bruijns, directeur van de Economische Controle Dienst, van het ministerie van Economische Zaken, zal de vergadering toespre ken. De schilderspatroons voelen zich te kort gedaan omdat de prijs stop inging op 8 april en de nieuwe c.a.o. van de schilders, met daarin opgenomen loonsverhogingen, tot stand kwam op 7 april. De loonsverhogingen mochten slechts ten dele worden doorbere kend. spanning de hoofdzaak is en vorming, cursussen e.d. op de tweede plaats komen. Ruimten en hulpmiddelen zijn noodzakelijk, zo zegt de FJG, niet alleen om de jongeren die sti mulerende leiding bij de ontwikke ling van de eigen creativiteit wensen, te helpen, doch vooral om de niet-ge- dirigeerde en niet-gereglementeerde activiteiten mogelijk te maken. De FJG-Zeeland voelt zich bij hel beraad over de opzet van de creati viteitscentra kortgesloten, hoewel zij het een winstpunt vindt dat de Zeeuwse Jeugdraad wel bij de dis cussies betrokken is. „Er moet een zo breed mogelijk opgezette discussie komen, waarbij niet OVER, doch MET de ongeorga niseerden wordt gesproken", meent de FJG. Voor het jeugd- en cultuurbeleid in zijn geheel ziet de FJG het onder wijs als basis. Over de Zeeuwse Cul turele Raad wordt gezegd, dat deze niet naar behoren functioneert. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In het handelsre gister van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaan deren werden de volgende onderne mingen ingeschreven: 10235: Weeg brug „Hansanna", eigenaar J. J. Bruijnooge, Lange Herenstraat 32 in Schoondijke. 10236: Pensionbedrijf M. S. Langstraat, Noordstraat 9 in Bier vliet. 10237: „Zeeuwsvlaams cleaning- bedrijf (Z.V.C.), Potgieterstraat 1 in Terneuzen, vennoten: fa. L. A. Stof fels en Zonen en J. Lindenberg. 10238 Kleinhandel in aardappelen, groen ten en fruit, chocolade, suikerwerken bier en limonade W. van de Wiele- Burm, IJzerenhandstraat 2 in Hulst. EEN SPAANSE zigeuner heeft in Santiago de Compostella twee Portu gese zigeuners doodgeschoten die trachtten zijn dochter te ontvoeren. De docliter zou als bruid bestemd zijn geweest voor een. broer van de twee slachtoffers. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het definitieve programma van een „Delta-dag", die op initiatief van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, Departement Zeeland en de Ned.-Belgische vereniging Zeeland zal worden gehouden, is thans be kend. Deze Deltadag, in de vorm van een symposion, vindt op maandag 10 november plaats in de schouwburg te Middelburg. Zij staat in het te ken van de economische expansie van de Nederlands-Belgische delta. Mr. H. van Riel, lid van de Eerste Kamer en bekend door zijn gedach ten over een nieuwe bestuurlijke her indeling in het deltagebied, zal spre ken over „Overheid en delta". Daar na spreekt schepen G. van den Daele van Gent over de Belgische belangen en de noodzaak van samenwerking bij de ontwikkeling van de delta. De algemeen voorzitter der scheepvaart- vereniging Zuid te Rotterdam", dr. J. Ph. Backx, behandelt vervolgens de mogelijke vormen van bestuur en ontwikkeling van het deltagebied. Een forumdiscussie vormt het be sluit van het symposion. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het bestuur van de Statenkring Goes is allesbehalve gelukkig met het initiatief dat de KVP-centrale in de nieuw te vormen gemeente Borsele heeft genomen, door bij de minister aan te dringen op het vacant stellen va nalle bur- gemeesterposten in Zuid-Beveland. De Statenkring is van mening dat een dergelijk initiatief eerder op zijn weg had gelegen en dat men in Bor sele te impulsief heeft gehandeld. Formeel gesproken kan iedereen, of hij nu als woordvoerder van een politieke formatie of als particulier optreedt, een request aan de minister richten. Zoals wij gisteren meldden, heeft ook de P.v.d.A.-PPR-combin-atie in Nieuw-Borsele een schrijven over deze kwestie verzonden en wel aan de koningin, de minister van Binnen landse Zaken en de Tweede Kamer. De kritiek van de kant van de KVP-Statenkring houdt, naar wij ver nemen, riiet in, dat men falikant tegen het idee van vrije sollicitatie naar de burgemeestersposten in Zuid-Beve land zou zijn en nog minder tegen de door de KVP en de P.v.d.A.-PPR sterk gepropageerde gedachte van in spraak door de gemeenteraden bij de benoeming van burgemeesters. (Van onze correspondent) STANDDAARBUITEN Een jon geman uit Klundert T. S. reed te Standdaarbuiten met zijn brommer, tegen een geparkeerde auto aan. Waarschijnlijk heeft hij vanwege de mist deze wagen niet op tijd opge merkt. T. S. werd vrij ernstig aan gezicht en handen gewond, terwijl zijn bromfiets ernstig en de auto licht werd beschadigd. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. (ADVERTENTIE) ,1N Zeeland en West-Brabant kampt men net als in de rest van het land met een tekort aan goede schilders". Aldus de heer J. C. de Cock, voorzit ter van het gewest West-Brabant en Zeeland van de Nederlandse Katho lieke Bond van Schilderspatroons St.- Lucas. „Onze bond belegt volgende week dinsdag zijn algemene verga dering in Hulst. Dit is op zich niets opzienbarends, ook niet als men weet dat de schilderspatroons nog nooit te voren in Zeeland vergaderd heb ben en zeker hun vrouwen niet naar Zeeuwsch-Vlaanderen meenamen." ,WEL belangrijk zijn de problemen, waarmee de schilderspatroons te kampen hebben", aldus de heer De Cock. Hij vervolgt: „Het personeels tekort, dat ik in eerste instantie noemde, is in Zeeland minder drin gend dan in West-Brabant. In laatst genoemde streek hebben we te ma ken met de aantrekkingskracht van Rotterdam. Van die aantrekkings kracht hadden de Zeeuwse patroons tot nog toe weinig last, maar de bruggen/route heeft Rotterdam ook voor Zeeuwse schilders dichtbij ge bracht." OMDAT de" arbeidsmarkt zo krap is, moeten er hoge arbeidslonen betaald worden. Desondanks worden goede arbeidskrachten toch weggekocht, waardoor het minder vakbekwame personeel overblijft. Allerlei vergoe dingen moeten betaald worden en de patroons moeten de bedrijven gaan mechaniseren." ,DEZE mechanisatie is mijn stok paardje", erkent de heer De Cock van zichzelf. „Ik berijd dit stokpaard je op een uitgebreid terrein en vind dat niet alleen de modernisering en de uitbreiding van de apparatuur bij de mechanisatie horen, maar ook het overstappen op het gebruik van stei gers." .VOLGENS mij zijn ook de zogenaam de applicatiecursussen nodig voor het schildersbedrijf. Dit zijn lessen voot die schilder, die zijn vak, dat steeds evolueert, wil bijhouden. Van dié mogelijkheid wordt echter nog veel te weinig gebruik gemaakt. We zul len daar dinsdag nog eens op aan dringen."

de Stem | 1969 | | pagina 3