„Mao's leer nu ons wapen" WILLY BRANDT: MET VEEL TALENT IN CHINESE FABRIEK: F 88,50 PER MAAND Democratie in gevangenis: moeilijke zaak MAN Rahner valt curie aan PRODUKTIE KADER LEIDING TOEKOMST BONDSDAG POGINGEN DOCTRINE Vijf nieuwe leden in veiligheidsraad ALTERNATIEF STfcM VAN WfiEN&DAG 22 OKTpBER 1969 (Van onze correspondent in Peking, Collin McCullough) NANKING Een campagne die de laatste maanden ge voerd wordt om de bouw van kleine kunstmestfabriekjes over heel China aan te moedigen heeft indirect de toekomst van de paar grote kunstmestfabrie- ken, die China rijk is, tot een I twijfelachtige aangelegenheid gemaakt. Er is echter geen psra- ke van dat de grote fabrieken stil komen te liggen; China im porteert nog steeds grote hoe veelheden chemische kunst mest uit Japan en Europa en alle bestaande kunstmestfabrie- ken, zowel de kleine als de gro te, zullen hard nodig blijven. Deze campagne roept de vraag op of de grote fabrieken nog zul len kunnen uitbreiden nu er kapi taal onttrokken wordt om kleinere fabrieken te kunnen bouwen. Een antwoord hierop kreeg ik in een gesprek met een lid van het revolutionaire comité van de Nan- kingse Chemische Kunstmest Fa briek, een reusachtig industrie complex aan de oevers van de ri vier de Jangtse, die meer dan 1 miljoen ton chemische kunstmest per jaar produceert. Hij maakte mij duidelijk dat de fabriek verder zal blijven uitbrei den en zich ontwikkelen om de produktiecapaciteit te vergroten. „Dit is in overeenstemming met de overtuiging van de partij, dat de landbouw de basis van onze economie vormt en de leidende factor de industrie is", zei het ka derlid. Onduidelijk blijft echter of de fabriek, die ressorteert onder het ministerie voor chemie, werkt in het kader van een nationaal plan. Al een tijd hoort men niets over het verloop van het derde Chinese vijfjarenplan, dat op 1 januari 1966 inging. Ongetwijfeld heeft echter de culturele revolutie hierop zijn invloed gehad. Op het ogenblik ligt de nadruk op het opvoeren van de produktie. Het kaderlid vertelde me bijvoor beeld dat de opbrengst in de eerste helft van dit jaar 50 procent hoger lag dan in het eerste halfjaar van 1968. Dat lijkt een geweldige stij ging, die niet alleen kan worden toegeschreven aan de invoering van het drie-ploegen-stelsel in de fabriek. Een produktie-„explosie" zoals die momenteel in zoveel in dustrieën overal in China plaats vindt en die blijkbaar geïnspireerd is door de nooit officieel open baar gemaakte „taken die bo ven alles voorrang hebben", welke uit het in de lente gehouden ne gende partijcongres zijn voortgeko men. Ik vroeg het kaderlid of hij nog een verklaring kon geven voor de enorme produktiestijging en hij zei dat deze ook te danken was aan de oprichting van het revolutionai re comité in april 1968. Vermoede lijk had de produktie in de maan den daarvoor geleden onder de strijd tussen de revolutionairen en het „bourgeois-gezag" om de lei ding over de fabriek. „Het handje vol kwade elementen en kapitalis tisch ingestelde personen die pro beerden de oprichting van het re volutionaire comité te saboteren, werden tenslotte ontmaskerd", zei hij. Het revolutionaire comité van de fabriek bestaat uit 14 leden in clusief revolutionairen, soldaten, en nieuwe en oude kaderleden en heeft 46 medewerkers. Dit aan tal is niet abnormaal groot, de werkzaamheden en verantwoorde lijkheden in aanmerking genomen. en als het uitkeren van materiële beloningen". De gemiddelde arbeider verdient per maand f. 88.50. Er werken on geveer 2000 vrouwen in de fabriek de meesten in de scholen, het ziekenhuis of de fabriekslaborato- ria en zij verdienen voor hetzelf de werk evenveel als de mannen. Kaderleden en technici, waaronder chemisch ingenieurs, verdienen iets meer, aldus het lid van het re volutionaire comité. Het maximum loon van een oudere arbeider, ge woonlijk een kaderlid, bedraagt ongeveer f. 152,80 per maand. „Hoeveel verdienen de leden van het revolutionaire comité"?, vroeg ik. „Ik verdien nu hetzelfde als toen ik nog een gewone arbeider was, voor de culturele revolutie". In feite heeft het het revolutio naire comité de leiding over een groot aantal mensen. De fabriek heeft 10.000 mensen in dienst, die op hun beurt een totale bevolking van 50.000 mensen vertegenwoor digen. Het revolutionaire comité heeft diverse sociale taken, o.a. de zorg voor het onderwijs aan 8000 leerlingen van de lagere en mid delbare school, en het voorzien in leef accommodatie voor de arbei ders Voor de vrijgezellen zijn er bijvoorbeeld slaapzalen met afge schutte kamertjes gebouwd. Zjj be talen voor zo'n kamertje f. 0,56 per maand aan huur, inclusief verwarming en elektriciteit. Een gezin dat uit vijf of zes personen bestaat betaalt per maand f. 8,85 aan huur voor drie kamers (twee grotere en een kleine). Een van de grootste veranderingen, die door de culturele revolutie in de fabriek teweeg is gebracht is de herzie ning van de lonen. Lioe Tsjao-Tsji en zijn aanhan gers zijn hevig aangevallen, omdat zij het systeem van het toekennen van bonussen, premies en andere materiële beloningen hebben inge steld om de produktie te verhogen. „Wij arbeiders zijn nu gewapend met de leer van Mao Tse Toeng", zei het kaderlid. „Wij hebben af gezien van extra uitkeringen voor overwerk; wij werken nu voor de revolutie inplaats van voor onszelf. En wij gaan door met een cam pagne van kritiek op en verwer ping van zulke kapitalistische idee- Hij zei, dat hij en andere kader leden ook Mao's instructies be treffende het onderhouden van nauwe contacten met het volk op volgde. Dat betekent in zijn geval dat hij drie van de zes werkdagen per week handwerk verricht in de fabriek. Ik vroeg of de arbeiders aanvullende uitkeringen kregen in de vorm van bijvoorbeeld kantine bonnen of gratis haarknippen. Hij antwoordde ontkennend, ofschoon de arbeiders werkkleding toege wezen krijgen, zoals overalls, laar zen, handschoenen, regenjassen enz., en gratis geneeskundige hulp ontvangen. Gezinsleden worden voor de halve prijs behandeld in het 400 bedden tellende zieken huis van de gemeenschap. Later toen we een rondgang door de fabriek maakten, werd mij verteld dat er 60 verschillende soorten chemicaliën, waaronder zwavel- en salpeterzuur, fosfor en nitro-fosfaat en stikstofhoudende kunstmest worden geproduceerd. Men liet mij ergens een metalen vat, gevuld met water en grote brokken van een fosfaatsubstantie zien. Een arbeider, die lange rub beren handschoenen droeg, viste er een stuk uit en gooide het over een open stuk terrein. Het rolde over de grond met een spoor van vuur achter zich aan, waaruit dik ke witte rookwolken ontstonden. „Voor rookbommen", zei het ka derlid. Na onze rondgang keerden naar de receptie terug om thee te drinken en luisterde ik naar het kaderlid. Hij vertelde hoe de Ja panners en Amerikanen de Chine se arbeiders hadden „onderdrukt" en „hoe Lioe Tsjao-Tsji had ge probeerd kapitalistische arbeids- methoden in de fabriek in te voe ren en het land afhankelijk van buitenlandse specialisten en mate rialen probeerde te maken". „Ik zal U een voorbeeld geven", we De beeltenis van president Mao Tse Toeng prijkt uiteraard ook op de installaties van de Nankingse Chemische Kunst- mestfabriek. zei het kaderlid. „In 1964 besloten wij te beginnen met de produktie van salpeterzuurzout-kunstmest. Overeenkomstig Lioe Tsjao-Tsji's denkbeelden om zich op andere landen te verlaten, begonnen wij onderhandelingen met Frankrijk over de aankoop van installaties. De Fransen stelden drie voorwaar den. Ten eerste moesten we voor de installaties 83,5 miljoen gulden betalen. Op de tweede plaats moes ten we 10 jaar lang een licentie heffing van 5 tot 10 procent van de winst betalen. Ten derde werden we verplicht Franse specialisten in de fabriek aan te stellen, die wij per maand elk ongeveer f. 20.000,- moesten betalen. De besprekingen duurden een jaar en liepen op niets uit. Maar de arbeiders besloten „op zichzelf te vertrouwen" en na zes maan den van experimenteren konden zij hun eigen installaties bouwen. Nu kunnen wij ons eigen salpeterzuur- zout produceren en de samenstel ling is fijner en wordt beter door de grond opgenomen dan het Fran se produkt. „We blijven op onszelf vertrouwen in plaats van op ande re landen", voegde hij eraan toe, „en in de eerste helft van dit jaar hebben onze arbeiders meer dan 80 technische verbeteringen gevon den, waarvan sommige op interna tionaal peil". „Wat zijn de toekomstplannen van de fabriek"?, vroeg ik. „Wat beschouwt U, buiten de produktie van kunstmest en andere chemi caliën, en het het elimineren van mogelijke nog bestaande bour geois of kapitalistische tendenzen onder de arbeiders, als Uw voor naamste taak"? „Wij gaan door met zoeken naar verdere verbete ringen", zei hij, „en we zullen ook meer technici voor de staat gaan opleiden". Mogelijk zullen sommige van de ze chemisch ingenieurs en ook kaderleden misschien de kern gaan uitmaken van een groep spe ciaal opgeleide mensen voor enke le kleinere kunstmestfabrieken, die volgens officiële Chinese bron nen over het hele land verrijzen. Maar niet, en daar bestaat geen twijfel aan, ten koste van de pro duktie- en uitbreidingsmogelijkhe den van deze grote chemische fa briek, aan de rand van Nanking. (Copyright De Stem Globe and Mail Toronto) an °nze correspondent) De democratisering n het gevangeniswezen was hei «Merwerp van het internationaal (L p 5 dat ""Mc auspiciën van k «„1 ,van Eur0Pa dezer dagen Arna in hotel Rosendaal bij 2lem' In totaal hebben hier 12 fe'™ aa" deelgenomen. De con vil,-» s'°nd onder voorzitter- te„(- van mr. N.J.M. Pieck, di- ninea. Van het Penetentiair trai- BralA,mP "De Corridor" in hel verzat56 ZeeIand' Hij Saf een o te1pmlltenlandse deelnemers aan te it» nar gaven als hun oordeel de'2en dat het klimaat in Ne ed met ongunstig is. Met be langstelling hadden zij experimen ten bijgewoond zoals bijvoorbeeld het rollenspel in „De Corridor". Maar ook in andere landen ge beurt iets. Engeland bijvoorbeeld heeft vier moderne gevangenissen gebouwd, geheel gericht op betere verhoudingen en er wordt ook per soneel opgeleid dat in het nieuwe milieu kan werken. In de Scandina vische landen staan de gevangenis sen onder toezicht van de vakbon den. In Nederland is een sterk verou derd korps bewaarders. De nieuwe moeten aan veel strengere eisen voldoen dan voorheen een zeker idealisme wordt gevraagdmaar de bezoldiging blijft te bescheiden om grotere verwachtingen te koes teren, zo werd gesteld. De straffen in Nederland zijn als mild te beschouwen ten opzichte van de meeste andere landen van West-Europa, maar vergelijking is moeilijk, want de structuren van het strafwezen, e.d. verschillen aan merkelijk. De dialoog werd erkend als een bruikbaar uitgangspunt, democra tie is dialoog, aldus de heer Pieck. Democratie moet echter beginnen bij de centrale administratie van het gevangeniswezen, bij de direc teuren en het personeel. Dan pas kan aan overdracht van democra tie aan de gedetineerden worden gedacht. Voor de gedetineerde wordt het er dan echter niet gemakkelijker op, ofschoon zijn belang evident zou moeten zijn. Vertegenwoordi ging van de gedetineerden wordt prompt door de achterban verloo chend wanneer zij het doel niet be reikt er is ook veel wanbegrip. Voor velen betekent democratie niet meer dan „je zin krijgen". Spanningen zijn bovendien in deze verhoudingen onvermijdelijk, want de doelstelling van detentie is nu eenmaal „een vrijheidsstraf onder gaan." Gunstige resultaten zijn bereikt met centrale cursnssen, van een groep studerenden ging meestal iets positiefs uit. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG De nieuwe Westduitse bondskanselier, Willy Brandt is een man uit één stuk. Geen bekrompen partijpoliticus, maar een on dogmatische progressieve figuur. Hij is begaafd met tal van eigen schappen, die een politicus zo goed kan gebruiken. Een goed spreker, wiens kracht ligt in korte toespraken en een man, die beschikt over een uitstekend massapsychologisch inzicht. Zo is Brandt eens geken schetst. In 1956 wist hij door deze laatste ei genschap de gevaarlijke wending, die een anti-Russische demonstratie dreigde te nemen, goed op te vangen. Hij bracht de opgewonden massa tot bedaren door ze te laten zingen. Willy Brandt is op 18 december 1913 in Lübeek geboren als Herbert Ernst Karl Frahm. Zijn (ongehuwde) moeder was verkoopster. Zijn vader heeft hij nooit gekend. Na een gym nasiale opleiding kwam hij als jour nalist bij het socialistische blad „Lii- becker Volksbote". Kort na de machtsovername door Hitler in 1933 vluchtte de jonge Frahm naar Noor wegen. Ook hier was hij werkzaam als journalist, maar onderhield nog steeds contacten met zijn Duitse po litieke vrienden. Na de inval van de Duitsers in Noorwegen vluchtte hij naar Zweden. Inmiddels werkte hij als verzetsstrijder onder de schuilnaam „Willy Brandt". In 1947 kwam hij terug in Berlijn als pers attaché van de Noorse regering. Op verzoek van de leider van de Duitse sociaal-democraten, dr. Karl Schu macher, werd h}J later vertegenwooi- dige van de SPD. In 1948 moest hij de betrekkingen met de westelijke geallieerden on. derhouden. Later werd hij gekozen tot Berlijns afgevaardigde van de Bondsdag in Bonn. Deze functie heeft hij tot 1957 bekleed. In 1950 werd hij voor de SPD lid van het Westberlijnse huis van afgevaardig den, waarvan hij in 1955 voorzitter werd. In 1957 werd hij burgemeester van Berlijn. Hij was op dat moment de jongste burgemeester, die de stad ooit had gehad. In 1958 werd Brandt al meteen geconfronteerd, met de pro blemen, die de deling van de stad met zich meebracht. De Russen wil den van West-Berlijn een gedemilita riseerde vrije stad maken en het be stuur over Oost-Duitsland overdragen aan de DDR-regering. Brandt wees het Russische ultimatum als onaan vaardbaar van de hand. Het was voor een groot deel zijn werk, dat de westelijke geallieerden hun garanties hernieuwden. Als lid van het partijbestuur nam Brandt deel aan de opstelling van een nieuw beginselprogramma van de PSVD, dat in november 1959 door de par tijvergadering in Bad Godesberg werd goedgekeurd. In de zomer van 1961 ontstond rond Berlijn een nieu we crisis. Deze resulteerde in het sluiten van de sectorgrens tussen oost en west. Brandt werd in 1964 geko zen tot voorzitter van de SPD, waar van hij sinds 1962 vice-voorziitter was In december 1966 werd hij lid van het kabinet Kiesinger. Het is overigens niet de eerste maal dat Brandt heeft geprobeerd bonds kanselier te worden. Zijn eerste po ging regeringsleider te worden mis lukte in 1961. Brandt zag toen het bondskanselierschap naar zijn grote christen-democratische rivaal dr. Konrad Adenauer gaan, die deze functie reeds sinds 1949 bekleedde. De tweede poging in 1965 leverde evenmin iets op. Toen werd het Ludwig Erhard. Op advies van zijn echtgenote ging hij het „kalmer" aan doen en keerde voorlopig terug naar Berlijn. Nog geen vijftien maanden later was hij evenwel terug in Bonn. Nu als vice-kanselier en minister van buitenlandse zaken in de coalitiere gering van dr. Kurt-Georg Kiesinger. De behoedzame buitenlandse poli tiek van Brandt, is de laatste jaren steeds gericht geweest op een toena dering tot de Sovjet-Unie en Oost- Europa, op de Europese eenheid en het verlaten van de Hallstein-doctri- ne. Deze leer houdt in, dat de West duitse regering de erkenning van de DDR door een buitenlandse mogend heid als een „vijandige daad" be schouwt. Een dergelijke erkenning werd automatisch gevolgd door het verbreken van diplomatieke betrek kingen met het betreffende land. Na 1966 werd mede door toedoen van Brandt minder star aan dit standpunt vastgehouden. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK Boeroendi, Sierra Leone, Polen, Nicarague en Syrië zijn als nieuwe, niet-permanent, le den van de veiligheidsraad gekozen. Ze zijn voor twee jaar benoemd. De Israëlische minister van bui tenlandse zaken Abba Eban, had eerder in Jeruzalem gezegd, dat Israël zijn houding jegens de vei ligheidsraad zou herzien, wanneer Syrië in het orgaan gekozen werd. Naar verluidt heeft Israël gepro beerd de verkiezing van Syrië te verhinderen. (Door George Armstrong) ROME Met zeer ongewone be zorgdheid heeft de curie congrega tie voor de geloofsleer in Rome, die nog steeds heter bekend is^ onder haar vroegere naam, het heilig offi cie, om een plenaire zitting van haar leden in de eerste week van novem ber gevraagd om recente vragen en beschuldigingen van theoloog dr. Karl Rahner s.j. te hespreken. De Duitse theoloog hield eerder deze maand de inleidende toespraak voor de eerste vergadering van de internationale theologische commis sie die in het geheim gedurende drie dagen bijeen kwam. Deze com- missie was door de paus ingesteld op verzoek van de bisschoppen synode van 1967 en had tot taak om de doctrinaire congregatie in te lich ten over theologische ontwikkelingen in de afgelopen eeuwen. De toespraak van Rahner was m feite gericht op het oude heilig offi cie zelf en het was een goede op somming van de verwarring (puin hoop die deze curie congregatie heeft veroorzaakt. Dr. Rahner vroeg haar zelfs om vergissingen toe te geven en haar foutieve veroordelin gen in te trekken. Enige opmerkin gen die door Rahner gemaakt wer den: Het heilig officie heeft de nieuwe theologische ideeën niet ernstig ge nomen, vandaar dat er een hele ge schiedenis van niet-benutte kansen bestaat gedurende de laatste eeuw. De romeinse autoriteiten zijn nog steeds te conservatief en te lang zaam om tred te houden met de we tenschappelijke vooruitgang, zoals bijvoorbeeld in de psycho-analyse. Vroeger moest men zich neerleg gen bij een beslissing van de Ro meinse curie of de kerk verlaten. Vandaag zijn we ons ervan bewust, dat het verlaten van de kerk geen alternatief is. Voor de jongere gees telijken kan een theoretische waar heid niet gescheiden worden van haar existentiële doeltreffendheid. Zuiver formeel gezag wordt niet lan ger erkend. De oude regel, dat men zich aan Rome moest onderwerpen of op moest houden met katholiek te zijn, was niet langer van kracht, al dus Rahner. De congregatie voor de geloofs leer kan niet langer uitgaan van een eenheid van theologie. Tezelfdertijd kunnen de veelvoudige godsdiensti ge uitingen niet langer gecontroleerd en beoordeeld worden door één, klein curiaal bureau. Karl Rahner besloot met te zeg gen, dat de internationale theologi sche commissie en de curie zich weer moesten bezinnen over het ce libaat, de kinderdoop, gemengde hu welijken (waar goddelijk recht en kerkrecht zo vaak verward zijn) en intercommunie met niet-katholieken. H'* is niet duidelijk wat voor in- le nieuwe theologische corn eal hebben op haar eens ge- oud-tante, het ex-heilig offi- maar de snelheid, waarmee kardinaal Seper, het nieuwe hoofd van de congregatie voor de geloofs leer, haar bijeen geroepen heeft om het rapport van Rahner te bestude ren, is een veelbelovend teken. Mis schien is de redevoering van Rahner het teken, waarop de Joegoslavische kardinaal had zitten wachten, nadat hij bijna twee jaar geleden kardinaal Ottaviani in zijn functie opvolgde. (Copyright The Guardian-De Stem) vlc mi vrc eie (ADVERTENTIE) Breda Karrestraat 27, Tilburg Heuvelstraat 7U Rotterdam Schiedam Vlaardingen Dordrecht Den Haag Leider

de Stem | 1969 | | pagina 7