PROJECT VOOR SCHOON DELTA WATER voor alle kinderen! LIGA „We missen in Zeeland stedelijke voorzieningen" Te veel vage punten leiden tot vrijspraak VOEDING Verontwaardiging over fruitteeltsubsidie in Frankrijk Niet alle militaire tehuizen zijn onrendabel rpapier voor uw pen Staatssecretaris kondigt aan: Gedeputeerde Kaland op Statenkring Hulst in Terneuzen Uniek Kantongerecht Terneuzen Welles - nietes Politie Terneuzen verkoopt fietsen ijZu>A T üfc/* -i «Lièa -i ILièü«I iüÊüifc; Liga, de veelzijdige voeding, bevat wat ze nodig hebben. Mineralen o.a. calcium en fos for voor een stevig beendergestel, een sterk gebit. A-vitamines voor de groei, hoogwaar dige eiwitten en een reeks andere nutriënten. Voor baby, kleuter en schoolgaande jeugd. ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN. Discussie-avond vakcentrales te Goes Lijstnummers verkiezingen van raad in Goes Automatische grondzuiger in Terneuzen Een (te lange) „Eenzame Weg bij NRT-optreden Nederland Brave Hendrik EEG", zegt samenwerkingsbestuur CBTB Protest S.P.D. II Gematigde waardering De Brave Hendrik Omscholing Vrije dag II Gastarbeiders Hoeven IV Knevelwet en KVP 5 DE STEM VAN WOENSDAG 22 OKTOBER 1969 S (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH In de komende week ontvangen de besturen van de provincies Noord-Brabant, Zeeland en Zuid-Holland van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid een deelplan voor Zuidwest-Nederland betreffende de watervoorziening. Op het departement wordt gewerkt aan een basisplan voor de watervoorziening in het gehele land, dat in zijn totali teit mogelijk eind 1970 of begin 1971 in de Tweede Kamer komt. Het deel plan voor de Delta, dat als eerste gereed komt, gaat naar de provinciale be sturen voor een nader overleg. Aldus gisteren een mededeling van staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisin- ga van Volksgezondheid, tijdens een persconferentie in het provinciehuis, waarbij eveneens commissaris van de koningin dr C. N. M. Kortmann en de directeur-generaal van de volksgezondheid, dr. P. Siderius, aanwezig waren. Dr. Kruisinga bracht gisteren een werkbezoek aan Noord-Brabant, dat gewijd was aan luchtverontreiniging, watervoorzie ning en de bestuurlijke aspecten van de milieuhygiëne. Het werkbezoek hield verband met een aantal wetgevingen, die de kamer juist zijn gepasseerd of zijn ingediend, wetgevingen waarbij de provincies een belangrijke rol gaan spelen. Het gaat om de wet op de luchtverontreiniging, op de zieken- huisbouw, wijziging warenwet en (Van onze correspondent) TERNEUZEN „Veel mensen hebben Zeeland verlaten om het leefklimaat. In de Rijnmond ont breekt de frisse lucht, hier missen de mensen stedelijke voorzienin gen en stedelijke agglomeraties. In de wintermaanden kunnen we niet bieden wat de bij het indus triële klimaat betrokken mens mist." Dit zei de heer A. J. Kaland, lid van Gedeputeerde Staten van Zee land voor de CHU, maandagavond in Terneuzen tijdens de vergadering van de statenkring Hulst van de CHU. Deze bijeenkomst was belegd ils voorbespreking van het concept verkiezingsprogramma Provincia le Staten 1970. De heer Kaland moest constate- teren dat de opkomst, ondanks de advertenties in de dagbladen, vrij gering was. „We willen onze ge dachten toetsen aan die van het pu bliek, maar het blijkt wel dat we de roep om betrokkenheid van dat publiek niet moeten overschatten", merkte hij op. Nadat de heer Kaland nader was ingegaan op de relatie van de CHU met andere partijen waarbij natuur lijk weer het onvermijdelijke woord je „onduidelijkheid" viel, lichtte hij het concept van het verkiezingspro gramma nader toe. „De drie pijlers van de provincie Zeeland zijn con centratie van zeehavenindustrie en haventerreinen langs het kanaal Terneuzen - Gent en langs de Wes- terschelde, bevordering van concen tratie van woongebieden en bevor dering van een gezonde ontwikke ling van het platteland", meende hij. Uit de zaal kwam ae opmerking, dat door het concentreren van woongebieden de huizen zo fantasie loos van bouw worden. De heer Ka land weet dit aan „het totale Ne derlandse volk dat voor een dubbel tje op ae eerste rang wil zitten". Hij was van mening dat de lage huren een dergelijke fantasieloze houw m de hand werken. Ook de samenwerking van de CHU met ARP en KVP kwam aan de orde. „De samenwerking gaat stap voor stap vooruit", zei de heer Kaland, „we brengen gezamenlijke stukken uit, waar het PAK nog heel Wat van kan leren". Ook de verkie zingsprogramma's voor de staten verkiezingen waren in nauw geza menlijk overleg opgesteld, zodat „in de dne afzonderlijke lijsten van de betrokken partijen geen tegenstrij digheden voorkomen". De vergadering wilde dan toch wel eens weten waarom de CHU in boes met een aparte lijst uitkomt, terwijl er vroeger altijd een gecom bineerde was met de AR. De heer kaland kon dat allemaal verklaren: «Wij hadden iemand staan op no- 7 op die gecombineerde lijst, maar die fok zich plotseling terug. De AR Wilde toen haar man van no. 8 een Plaatsje laten opschuiven. Daar wa zen wij het niet mee eens en zo strandde de samenwerking. A61l iong CHU-lid verweet de ge- vriSU dat de Partij „met alle Men meewaait". Hij wenste dat luier e©n einde aam kwam en wilde tevens fractie-leider Mellema maar gewipt zien omdat deze „een ondui delijk politiek figuur is". Als voor beeld van politieke duidelijkheid bracht hij de heer Koekoek naar voren. De heer Kaland kon niet he lemaal met hem meegaan, maar wees er op dat de CHU open staat voor samenwerking met elke con structieve partij. Hij wilde dat niet zien als „meewaaien". De bijeenkomst van de staten kring Hulst van de CHU in Terneu zen was er een uit een serie van zeven, die door heel de provincie wordt gehouden en die dient als voorbespreking van het concept ver kiezingsprogramma Provinciale Sta ten 1970. (ADVERTENTIE) plan watervoorziening. Uitvoerig werd een aantal punten doorgespro ken met technische mensen van de provincie, aldus de staatssecretaris, De rijksoverheid is echter eveneens zeer geïnteresseerd in het standpunt van een ontwikkelingsproject op dit Gistermiddag brachten staatssecre taris en commissaris van de konin gin met hun gevolg een bezoek aan DAF Eindhoven. Er werd een be spreking gevoerd over de activitei ten van DAF op het gebied van de milieuhygiëne zoals uitlaatgassen en lawaai. Er zijr. al eerdei besprekin gen gevoerd tussen het ministerie en DAF over de gezamenlijke aanpak van een ontwikkelingsproject op dti gebied. Het ontwikkelingsproject verkeert nog in een oriënterende fase. Gister middag werd getracht de werkwijze nader te concretiseren. In het bui tenland zijn al verschillende geza menlijke projecten in de uitvoerings fase. Ook Nederland wil nu een bij drage leveren, aldus de staatssecreta ris. Het DAF-project zal op dezelfde wijze worden opgezet als het Phi lips-project voor de meting van luchtvervuiling: samen met de over heid. Zoals bekend worden reeds metingen verricht op drie plaatsen langs de Belgische grens, in Wern- hout, Putte en Clinge. Men streeft naar de verwezenlijking van een landelijk meetnet. Vorige week werd het Rijnmondnet in gebruik geno men. De volgende stap is de installatie van een IJmondnet. De meting is volledig geautomatiseerd en werd door de heer Kruisinga als uniek af geschilderd. Vanuit het buitenland is er de nodige belangstelling voor dit Nederlandse project. Tot de meest verontreinigde ge bieden van Nederland rekende de staatssecretaris Rijn- en IJmond, Limburg en Zeeland. „Brabant is nog zo gelukkig daar niet toe te beho ren", aldus dr Kruisinga Dr. Kort mann herinnerde er aan dat ten aan zien van Shell-Moerdijk van meet af aan stringente bepalingen zijn opge steld tegen luchtverontreiniging. (Van onze correspondent) TERNEUZEN „Ik geloof niet in god dus kan ik ook geen eed op zijn naam afleggen. Het zou voor mij van geen enkele waarde zijn", zej R. M. uit Sas van Gent, die dinsdag als ge tuige was opgeroepen voor de Ter- neuzense kantonrechter in de zaak tegen C. A. de D. uit Axel. Ondanks een forse eis van f 150 boeten en drie maanden ontzegging van de rij bevoegdheid werd deze vrijgesproken omdat er, volgens oordeel van de rechter, te veel vage punten waren. De 31-jarige pijpfitteT De D. werd er van beschuldigd op 25 juli net over de brug bij Sas van Gent de au to van R. M. rechts te hebben inge haald. Daardoor zou een aanrijding zijn ontstaan. De D. ontkende dit. De brug was gesloten geweest en hij had zich voor de gesloten bomen opge steld. Nadat de brug weer voor het verkeer was opengesteld was hij met zijn auto opgetrokken. Op de brug zou M. hem hebben ingehaald en hem naar links hebben gedrukt waardoor de aanrijding was ontstaan. M., die na het afleggen van de be lofte we] mocht getuigen, gaf een andere versie van het gebeurde. „Toen de brug gesloten was stond De D. te praten met de bestuurster van een auto voor hem. Nadat de bomen weer omhoog gingen, maakte hij geen aanstalten in te stappen en weg tg rijden. Ik reed hem toen voor bij de brug op. Net over de brug dook De D plotseling rechts van me op. Hoe dat mogelijk was, weet ik nog steeds niet". L.P.S. uit Sas van Gent, die bij hem in de auto had gezeten, beves tigde deze verkaring. Er ontstond een „welles-nietes"- striid tussen verdachte en getuigen, toen de schade ter sprake kwam. M. schatte zijn averij op ongeveer f 230,- maar de D hoonde dit bedrag weg: „Het zal hooguit f 50 zijn",. De offi cier van justitie, mr. H Spreij, meen de dat de getuigen volkomen be- ADVERTENTIE roestvrij stalen trommel met vingertip sluiting SUPER AUTOMATIC polypropyleen kuip met Mono-knop bediening voor 15 effectieve programma's trouwbaar waren en tevens unaniem in hun verklaring. Een eis van f 150 boete en drie maanden ontzegging leek hem wel op zijn plaats. De raadsman van verdachte, mr. H. Tichelman jr., wilde de betrouw baarheid van de getuigen wel in twij fel trekken. „De bestuurster van de auto waar De B mee stond te pra ten, is er pertinent van overtuigd, dat De D direct wegreed nadat de brug weer open was voor het ver keer". voerde hij aan. Hij was ervan overtuigd dat M een passeerma- noeuvre had ingezet, die verkeerd was afgelopen en verzocht vrij spraak voor zijn cliënt. Kantonrechter mr. C. J. van Hees meende dat er te veel vage punten waren in deze zaak, om tot een ver. oordeling van De B te komen en be sloot tot vrijspraak. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Een aantal in het eerste halfjaar van 1969 door de ge meentepolitie gevonden of onbeheerd aangetroffen brommers en heren, en damesfietsen waarvan de eigenaar tot nu toe onbekend is gebleven, zal na 27 oktober worden opgeruimd. Wie van eer. eventuele vermissing van zijn voertuig tot nu toe geen aangifte deed, of dit volgens zijn me ning destijds onvolledig deed, kan zich alsnog voor die datum bij het politiebureau melden. Erkende handelaren, geen particu- Eeiren, die interesse hebben de voer tuigen te kopen, kunnen zich na 27 oktober, doch uiterlijk 2 november 15) vervoegen. Na bezichtiging kunnen zij schrif telijk een bod doen op het totaal van de dan op te ruimen voertuigen. (Van onze correspondent) GOES Op vrijdag 31 oktober or ganiseert het gezamenlijk overleg orgaan van de drie vakcentrales in Goes en omstreken eer. grote discus sieavond in de Prins van Oranje. Onder leiding van een forum, waarm onder anderen de burgemeester van Goes en de directeur van het gewes telijk arbeidsbureau zitting hebben, zal men zich beraden over „welke mogelijkheden er straks zijn voor een goed woon-, werk- en leefklimaat m de nieuw te vormen gemeente Goes". (Van onze correspondent) GOES Voor de komende ge meenteraadsverkiezing in de nieuwe gemeente Goes zijn gisteren de vol gende lijstnummers vastgesteld: Lijst 1: CHU; Lijst 2: WD; Lijst 3: SGP; Lijst 4: AR; Lijst 5 PvdA; Lijst 6: KVP. (Van onze correspondent) TERNEUZEN Vanmorgen wordt op de rede van Terneuzen de En gelse grindzuiger Flamingo verwacht, met een lading grind voor de handel maatschappij De Hoop in Terneuzen. Het schip heeft een zeer bijzondere laad- en losinrichting aan boord. Na jaren van proefnemingen is men er in geslaagd een installatie te bouwen waarmee grind uit de Noordzee kan worden opgezogen en dat bij het lossen automatisch wordt gesorteerd. De loscapaciteit bedraagt 1400 ton per uur. Het is voor de eerste maal dat de Flamingo op deze wijze in Nederland grind lost. MIDDELBURG De toneelgezel schappen schijnen de laatste tijd het publiek steeds meer informatie te willen geven over schrijvers en stuk ken. Het Nieuw Rotterdams Toneel vestigde waarschijnlijk bij hun voor stelling van Arthur Schnitzlers „De eenzame Weg" een nieuw re cord op ait gebied: zes keurig ge drukte papieren met alsmaar wetens waardigheden. De toeschouwers die de Middelburgse schouwburg zo goed als helemaal vulden, hadden nauwe lijks de tijd om door al dit papier werk heen te komen. De meesten hebben wél het geduld opgebracht om de hele opvoering uit te zitten. Tot onze spijt kunnen we over de avond niets anders zeggen als over een „uitzittertje" De leidende figuren die een programma opstel len, doen misschien verstandiger ou de stukken, niet kost wat kost mo dern en eigentijds te noemen, omdat er toevallig een probleem aangesne den wordt, dat in onze eigen tijd ook bestaat. Wanneer de mante waar op dat probleem gesteld wordt vol komen uit de tijd is. dan valt de he le zaak in duigen. En dat was hier duidelijk het geval. Ér werd onnoe melijk veel gepraat, mooi gepraat, zelfs met kleine parapsychologische escapades, maar er gebeurde inner lijk zo weinig. Ook de regisseur had duidelijk moeite gehad het geval 'n beetje aan de gang te houden: hij liet de mensen veel wandelen onder het praten, om tafels en stoelen heen, in de ruime tuinen van huizen en buitenhuizen enz. enz. Bijna modern: een soort wandelende gespreks groep! Discussies ir groepjes van twee en af en toe de hele hubs weer bij elkaar. Algemene conclusie: de mens is eenzaam. Daar zijn dan acht mensen van 8 tot 11 uur mee doen de geweest. Voor ons gevoel was er eigenlijk maar één echt levend we zen op het toneel: Errny Meunier als de toneelspeelster Irene Herms. De anderen waren een soort schimmen, die braaf hun teksten zeiden in een niet al tc snel tempo, zittend, op staand en voora] wandelend, zoals de regisseur hun vertelg had. De eni ge schim die hierbij nog uit de toon viel was Peter Aryans als Dr. Franz Reumann, de arts en boezemvriend van de familie Wegrat: volgens het stuk een zeer intelligent man, die een professoraat liet schieten, in het stuk hooguit een plattelandsdokter met de handen op zijn rug of in zijn zakken, wijdbeens staande, de voeten stevig in de aarde geplant. Dat dit allemaal gebeurde tegen de achter grond van uitstekende decors van Lois Egg en in fel contrast met een hups Weeng muziekje als inleiding, kon aan het wezenlijke resultaat niet praatstuk, waarvoor het publiek na afloop met een beleefd applaus be dankte. A.H. Op mijn eerste schrijven in deze ru briek ontving ik enkele spontane re- akties, maar tot een protest-aktie te komen die kans van slagen heeft héb ik veel meer steun nodig. Daarom roep ik nogmaals alle kandidaten en oud-kandidaten voor de examens SPD deel 1 en deel 2 op te willen reageren. Pas als er onder de naar schating 400 in zuid-west Brabant wonende kandidaten van het laatste examen voldoende belangstelling bestaat heeft het zin deze aktie uit te brei den tot een landelijke en hierbij ook andere publiciteitsmedia in te scha- U moet wel beseffen, dat het NU de tijd is om te protesteren. Een pro test na de uitslag zal weinig effekt hebben, immers de geslaagden heb ben dan weinig animo en protest van gezakten wordt gemakelijk afgedaan met de opvatting „iemand moet toch de schuld hebben'. Denk niet, dat het toch geen zin heeft, want hoe denkt u dat men van regeringswege zal reageren als iedereen een volgende maal en bloc zou weigeren examen te doen, indien er van te voren niet voldoende ga ranties worden gegeven om herha ling van de belachelijke situaties van de laatste jaren te voorkomen. Of willen jullie eerst zeven maal tevergeefs examen doen, alvorens openlijk te protesteren, zoals een van de mensen die inmiddels (ofschoon hij uiteindelijk is geslaagd) mij een brief heeft gezonden? BREDA P. DECKERS CHASSéSINGKL 29a (Van onze correspondent) GOES Tijdens de bijeenkomst van het samenwerkingsbestuur van de Zeeuwse C.B.T.B. en de C.B.T.B. Holland-Brabant is uit voerig gesproken over de maat regelen die de minister van Land bouw heeft toegezegd om de fruitt teelt een helpende hand toe te ste ken. De waardering van de toegezegde maatregelen werden echter zwaar overschaduwd door het inmiddels binnengekomen bericht, dat de Franse regering besloten heeft een subsidie te verlenen van 12 cent voor elke kg. Golden Deli cious, die wordt verhandeld in de periode van 15 oktober tot 15 ja nuari 1970. Op de (verleden week maandag ge houden) samenkomst met het be drijfsleven, deelde de minister nog mede, dat er van concurrentie ver valsende subsidies in Frankrijk geen sprake was. „Hoe is het mogelijk, dat twee dagen later ons dit bericht bereikt. En hoe is nu, na dit bericht de reactie van de minister?", aldus het C.BT.B.-bestuur. Tijdens de vergadering, die onder leiding stond van de heep A. Bies heuvel, bleek dat er een zekere mate van waardering was voor de maatre gelen, die de minister heeft aange kondigd De deur is op een kier ko men te staan en voor een aantal fruitbedrijven is zo enige hulp toege zegd. Dat deze maatregelen voor slechts een beperkt aantal bedrijven enig soulaas zal bieden, is de reden, dat de waardering wat getemperd is. Aan veel gerechtvaardigde verlan gens van het georganiseerde bedrijfs leven kon of wilde de minister niet tegemoet komen. Ook de uitvoering van de maatregelen roepen nogal en kele vragen op. De overbruggings kredieten zijn alleen toegezegd voor jonge levensvatbare bedrijven, doch wie bepaalt de norm? Toch is de basis aanwezig om de deur verder open te breken. De gematigde waardering is wel zeer ruw verstoord door de Franse mededeling over de subsidie van 12 cent per kg. De minister, die verleden week maandag nog stelde, dat die concur- rentie-vervalsing nog wel mee viel, draagt nu toch wel een zware verant woordelijkheid met zich mee en zal moeten proberen dat deze concur- rentie-vervalsing direct ongedaan ge maakt wordt, of dat er voor ons land ook een gelijkluidende regeling getroffen wordt. Volgens het C.B.T.B. bestuur lijkt het er op, dat Nederland de Brave Hendrik wil spelen in het E.E.G.- verband. De andere spelers nemen de spelregels niet zo nauw. Frank rijk devalueert, Duitsland revalueert om nationale redenen. België en Ita lië stellen de invoering van de BTW. uit omdat hun dit beter te pas komt. Frankrijk besluit zomaar 12 cent sub sidie te verstrekker, om haar grote voorraad appels wat sneller te rui men. Nederland lijkt zich steeds net jes aan de regels te willen houden, maar dreigt het spel te verliezen. Wanneer rn november a.s. in Den Haag de E.E.G.-top bij elkaar komt, zullen daar harde noten gekraakt moeten worden en de wissels dras tisch worden omgezet, want de EEG staat op een dood spoor en ijlt zo haar ondergang tegemoet, aldus het bestuur van de C.B.T.B. Zeep veel aandacht werd ook ge schonken aan de omscholingsproble- matiek van hen die de landbouw wil len of beter gezegd „moeten" gaan verlaten. Voor de oudere ondernemer ls het vrijwe] zeker, dat er in het arbeidsproces voor hen geen plaats meer zal zijn. Doch ook voor hen, die tussen de 30 en 50 jaar zijn is het enorm moeilijk andere werkgelegen heid te vinden. Het bestuur besloot daarom te plei ten voor een breder omscholings- en begeleidingsbeleid voor hen die de landbouw willen gaan verlaten. Getracht zal worden hieromtrent een rapport met daarin opgenomen de richtlijnen voor een eventueel te voeren beleid samen te stellen. 1x (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De militaire te huizen lijden een moeizaam bestaan. Daarom hebben de besturen aan de minister van defensie een forse ver hoging van subsidie gevraagd. Als reden van deze verhoging voeren zij aan, dat de tehuizen nog altijd zin hebben, maar dat de rentabiliteit te rugloopt. Dat de tehuizen nog altijd zin heb ben, blijkt o.a. hieruit, dat vele mi litairen een plaats zoeken, waar zjj rustig studeren kunnen. Ook zijn er veel soldaten, die er niets voor voe len, om vaak naar een café te gaan, maar toch wel graag uit de militai re sfeer van de kazerne willen ont snappen. Een tehuis is daarvoor de aangewezen plaats. Toch zijn er tehuizen, die helemaal niet slecht draaien. Zowel het pro testante als het katholieke militaire tehuis in Middelburg zijn rendabel. De beheerder van het K.M.T. zei zelfs, dat hij steeds meer bezoek krijgt De P.M.T.-beheerder in Ber gen op Zoom daarentegen is niet zo enthousiast Het K.M.T is daar zelfs opgeheven. In Vlissingen is de be langstelling minimaal, vooral omdat daar bijna geen marine meer aan wezig is In Roosendaal, waar de bezetting ook veel kleiner geworden is, is de beheerder van het K.M.T. desondanks niet ontevreden. Door allerlei activiteiten weet men het le ven er toch in te houden. In Ossen- drecht, waar alleen herhalers men, heeft men geen klagen, militaire tehuizen daar zijn de enige die wat ontspanning kunnen geven omdat de legerplaats ver van bewoonde wereld afligt. Breda, waar vroeger drieduizend man huisden in diverse kazernes, maar nu slechts enkele honderden, klaagt over het rendement van de beide militaire tehuizen. Bovendien is de concurrentie met de vele bars in de stad een zware opgave. In beide tehuizen in Gilze Rijen blijft de belangstelling, zoals die altijd ge- ko- De eni- weest is. Enige tijd geleden heeft staatsse cretaris Haex aangedrongen op hech te samenwerking tussen de militaire tehuizen om aldus tot een beter ren dement te komen. Zoals de kaarten nu liggen, schijnt daartoe niet veel kans te bestaan. De katholieke militaire tehuizen vallen namelijk onder verantwoorde lijkheid van de bisschoppen, de pro testantse daarentegen zijn afhanke lijk van een vereniging. De leden van deze vereniging hebben het recht mede te beslissen en het ziet ernaar uit, dat deze leden voorlopig niets voelen voor bedoelde samen werking. Wij lazen in de „Stem" van 14-10-'69 over studenten uit Waalwijk, die het helemaal niet eens waren met hun vrije dag, die gegeven werd vanwege de geboorte van het derde prinsje, van Beatrix en Claus. Voor zulke scholieren heb ik alleen maar re spect; ik sta volkomen achter henll Zij hebben gelijk om hier tegen te protesteren, dit moeten ze meer doen, als het gaat om hun, „ons aller toe komst"!! Deze jongens kunnen de lessen voor hun examen niet missen, ook hun onderwijzer is dan „onmis baar" zo zou hef moeten zijn ten minste. ETTEN-LEUR Mevr. G. VOLGENS mij moet goed bekeken worden aan wie Bovendonk in Hoe ven verkocht wordt en waf er in uit geoefend wordt. In welvarende landen als Amerika, Engeland, Zweden, Nederland etc. wordt vaak op een onmenselijke ma nier geleefd. Men leeft vakeT slech ter dan de dieren, zonder geloof of geweten. Er is geen naastenliefde, rechtvaardigheid of eerlijkheid meer. Gaat U maar eens na hoeveel dui zenden mensen die in Amerika naar eerlijkheid trachten te leven als ha zen neergeschoten worden. Van de daders hoort men nooit iets meer. Of ze worden korte tijd later vrijge laten. En kijk eens naar de ver schrikkelijke ontucht, die er bedre ven wordt. We zijn er zelf gedurende de Tweede Wereldoorlog getuige van geweest op welk een verschrik kelijke manier meisjes en vroewen misbruikt werden. Dit alles (ontucht en onrechtvaardigheid) broedt nog steeds door. Nu zegt men dat de moderne tijd nu eenmaal zo is, dat er niets aan te doen is- Maar naar mijn mening ligt de schuld nergens anders, dan bij de overheid en bij de geestelijken. Er wordt in ons geloof te kortzich tig gehandeld en veel te veel toege geven en meegeleefd. Dit is totaal verkeerd. Als in oen gezin teveel wordt toegegeven aan de kinderen en iedep zijn gang kan gaan dan is zo'n gezin onbestuurbaar. Dit geldt ook voor de kerk en de regering. Als een priester niet voor 100 pet. zijn ambt vervult en wilt huwen, dan onherroepelijk ontslaan want men is beter met één goede dan met hon derd halven, want die verpesten heel de maatschappij. Volgens mij moet de kerk stug zijn en zich strikt aan de regels en het geloof houden. Men moet inzien daL de jeugd anders opgeleid en opgevoed moet worden, wil men een gezonde, rechtvaardige maatschappij krijgen. Daarom wil ik U wijzen op de gevaren die er door de gastarbeiders komen. Deze zijn vaak niet de beste die er komen. Neem nu eens aan dat er 400 a 500 gastarbeiders komen en er gebeurt iets met een meisje of vrouw. Dan krijgt de dader enkele weken stref en is weer vrij. Het gevolg is dat er nog een gebouw bijkomt voor publie ke vrouwen. Want men zegt dan ge woon, dat is nodig voor die mensen. Nogmaals: verkoop het seminarie nooit me' als doel er gastarbeiders te huisvesten. HOEVEN A. van de M. Nu de loonwet in de Tweede Ka mer hoofdzakelijk door toedoen van de KVP is aangenomen, dienen wij als arbeiders te overwegen dat deze KVP haar politieke hachje hoger heeft gesteld, dan de belangen van de (katholieke) arbeiders die zij blijkbaar het zeer kleine stukje wel vaart dat zij van de grote welvaarts- koek bedeeld krijgen niet gunt. Daarom moeten wij, arbeiders, die door de KVP in de steek gelaten zijn bij de volgende verkiezingen het beetje democratie dat wij nog heb ben, nl. onze vrije stemkeuze die (nu) gelukkig vrij is van enige dwang van kerkelijke zijde, benutten voor het uitbrengen van onze stem op dié partij, die wel met de belan gen van de arbeiders rekening houdt. HULST O? DE L.

de Stem | 1969 | | pagina 5