Opstellingen ASPAROUCHOV: „NEDERLANDS ELFTAL GEEFT NOOIT OP" FBO„plaats voor alle geledingen in sectiebestuur DISCUSSIEAVOND OVER ZEEUWS WIELRENNEN Badminton populair Oranje-judokas pas nu m vorm Vul 12 kolommen in op uw formulier des temeer kans op..... alle 13! Revanche van Cruyff AFDELING ZEELAND: 22 TEAMS Sfeott ■Hotcr ■Toto 12- Eis de originele cetalhiüir buitenbijts X 1 X 1 1 XI 1 X I X I X I X 1 IX 1 X 1 1 IX 1 IX 1 1 1 XI VLEKAV1A FAVORIET RECORD 55 17 DE STEM VAN WOENSDAG 22 OKTOBER 1969 23 NEDERLAND Treytel Suurbier Wery Eijkenbroek Rijnders Van der Kuylen Israël Veenstra Van Hanegem Gueroguiev Asparouchov Bonev Kolev Penev Jetchev Aladjov Dimitrov Simeonov BULGARIJE Scheidsrechter: Michaelsen (Den.) Strik Moulqn Dermendjiev Chalamanov Boskov: „Nederland zal moeten aanvallen. Het heeft geen andere uitweg". Henk Burgwal: weinig medewerking van de Bulgaren. UTRECHT (ANP) Onder de ti tel „Betaald voetbal vandaag en mor gen" heeft het bestuur van de Ne derlandse Federatie van Betaald Voetbalorganisaties (FBO) zijn vi sie gegeven op de toekomstige struc tuur van het semi-profvoetbal in Ne derland. Een visie, die op diverse punten zeer verstrekkend is. Aller eerst is de leiding van de FBO van mening dat naast de clubs lees FBO niet alleen de spelers van het betaalde voetbal, vertegenwoor digd door de vereniging van con tractspelers (VVCS), zitting moeten krijgen in het sectiebestuur, zoals in het rapport van de studiecommissie- Zon is vastgelegd. Ook de afgevaar digde van de scheidsrechtersorgani- satie en van de Vereniging Van Oefenmeesters dienen in de nabije toekomst in dat college vertegen woordigd te zijn. Zelfs acht de FBO het lang niet uitgesloten dat ook de consument de bezoeker van de wedstrijden dus zijn afgevaardigde in het bestuur zal krijgen. De heer Vam Zandvliet verdedigde de stellingen vam de organisatie in een te Utrecht gehouden persconfe rentie met veel vuur. Hij kon echter niet verhelen dat er bij de samenstel ling van een dergelijk beleidscolleige veel problemen zullen opdoemen. Bij de vraag of het aantal vertegenwoor digers van de clubs en de spelers in het bestuur gelijk moest zjjn, ant woordde hij dat dit een punt van otn- derhandeling zou worden. „De WCS zal stellig streven naar pariteit, wij naar het benoemen van slechts en- Aangezien het secti-ehestiuur zich nog meer dan voorheen zal moeten gaan bezig houden met spelerscon tracten, die inmiddels als arbeidscon tracten in de zin van de wet zijn er kend, en een geheel gewijzigd arbi- tragereglement, staat die pariteit bij de VVCS hoog genoteerd. Daarbij komt nog dat men het ook in de FBO zeer goed mogelijk acht dat in de toekomst de arbeidsvoorwaarden van een voetballer bij een CAO zullen worden geregeld. „In dat geval", al- VOETBAL SC Gambuur heeft m Middlesborough een voetbalwed strijd tegen de club van die naam ■jtet 03 verloren. Tot de rust kon den de Friezen hun tegenstanders uie m de tweede divisie van de En- IAeague sPelen> in bedwang hou wen. Na hervatting maakten de Brit- iloV" negentien minuten tijd drie De nieuwe ber in Utrecht bet Zandvliet, „is een onvermijdelijk", krachtproef zal de zaterdag 1 novem- noeten doorstaan als wensen door de gezien als eisen in de algemene vergadering van het betaalde voetbal wordt behandeld. Na besprekingen met bondsbestuurderen blijft de FBO staan op het standpunt dat de federatie als partner moet wor den erkend en moet kunnen beschik ken over alle gegevens betreffende het betaalde voetbal, die in het bezit zijn van de KNVB, Onverkort handhaaft de FBO de dat niet het sectiebestuur, ie federatie wederpartij moet lelingen Omroep Stich ting, de Stichting Nationale Sporfeto- taHisator en de Nederlandse Sport Fe deratie. Alle punten kunnen stuk voor stuk een bestuurscrisis in de sectie veroorza- is dat de pun ten voor lang niet alle bestuursleden aanvaardbaar zijn. Voorzitter Jos Coler is er bijvoorbeeld allerminst voor om zoveel principiële zaken aan de FBO te (ADVERTENTIE) (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Dr. Boskov haalde de schouders op. Zijn houding drukte de grootst mogelijke twijfel uit, ongeloofwaardigheid zelfs. De coach van het Bulgaarse voetbalelftal had vernomen van het Italiaanse schoenenavontuur van Johan Cruyff. Dat wel. Hij had zich eveneens laten vertellen dat het omstreden idool door zijn collega Georg Kessler uit de selectie was verwijderd en niet was opgesteld in het Nederlands elftal. Maar dr. Boskov wenste uit die mededeling vooralsnog geen zekerheid te putten. Hjj vermoedde, zo kon men uit zijn gezichtuitdrukking en uit zijn schaarse woorden opmaken, een taktische zet, een truc-special van zijn Nederlandse ambtsgenoot. „Cruyff wordt misschien op het laatste moment opgesteld", vatte hij in hotel Atlanta te Rotterdam waar het grote Bulgaarse gezelschap is ondergebracht zijn twijfels samen. De Bulgaarse coach toonde zich overigens weinig spraakzaam. Reeds op het vliegveld Zestiennoven bleek zijn tegenzin om een gesprek aan te gaan. Niet geheel onbegrijpelijk, want het vliegtuig van de Bulair arriveerde gisteren op de Rotterdamse luchtha ven pas omstreeks het middaguur, anderhalf uur later dan volgens het tijdschema was aangegeven. Dr. Boskov had in de kleine aan komsthal slechts oog voor zijn spe lers, waakte over hen als een kloek over haar kuikens, waardoor het hem tevens ontging hoe de heer H. Burg wal, de secretaris-penningmeester van de KNVB, twee zware koffers naar de bus sjouwde die vergeten dreigden achter te blijven. Perfect dienstbetoon van de heer Burgwal, die even later evenwel mee deelde, dat hij weinig medewerking van de Bulgaren had gekregen bij zijn voorbereiding op het duel in Rot terdam. Het is bijzonder moeilijk corresponderen geweest met de Bul garen. Brieven bleven onbeantwoord en slechts door een enkel telefoontje heb ik over bepaalde zaken enig uitsluitsel kunnen krijgen. Normaal heb ik bij de voorbereidingen van een Interlandwedstrijd een heel dik dossier". Een aangelegenheid die dr. Boskov in het geheel niet raakte. Hij wilde pas enig schamel licht over het duel doen schijnen, toen zijn discipelen in hotel Atlanta gezeten waren aan de lunch en niet meer gestoord konden worden. Vooral niet omdat tot het vroege avonduur vervolgens nog slechts volstrekte rust op het pro gramma stond. Daarna zou om half negen, op precies hetzelfde tijd stip waarop vanavond de wedstrijd aanvangt een lichte training vol gen. Pas dan zou dr. Boskov zijn op stelling aan de openbaarheid prijs geven. Niet eerder. Niettemin wenste dr. Boskov donkerblond haar, donkerblauwe re genjas, lichtblauw kostuum hoffe lijk op te merken dat naar zijn er varing Nederland over veel goede voetballers beschikt en dat, als Johan Cruyff dan toch niet zou worden op gesteld. de anderen ook goed zijn. In dezelfde geest liet zich ook de lieveling van het Bulgaarse voetbal publiek, Georgi Asparouchov uit. „Cruyff is een goede voetballer", zo zei hij, „maar hij is een individualist. En daarniee kom je in het huidige voetbal niet zo ver meer als vroe ger. Je moet tegenwoordig je eigen schappen ten dienste stellen van het gehele elftal. Nederland heeft een goed elftal. Het geeft niet op. Dat heb ik onlangs nog kunnen constateren toen ik op een film de wedstrijd Ne derland tegen Polen in Chorzov zag". De faam van Georgi Asparouchov (26 jaar, 1,82 m en 78 kilo) is nog altijd niet verbleekt. Na een korte periode, waarin betrekelijk weinig van hem werd gehoord, viert hij dit seizoen weer grote triomfen op de Bulgaarse voetbalvelden. Zijn club Levski-Spartak Sofia, in januari ontstaan uit een fusie tussen de twee clubs uit de Bulgaarse hoofd stad, Levslö en Spartak, leidt in de competitie met grote voorsprong op CSKA. Asparouchov nam van het grote aantal doelpunten het Ieeuwe- deel voor zijn rekening. De laatste opmerking van dr. Bos kov „met een gelijk spel zullen we ten zeerste tevreden zijn. Nederland moet aanvallen. Nederland heeft geen andere uitweg" maakte duidelijk, dat de Bulgaren via uitvallen zullen proberen tot succes te komen. Daar bij zal dan ongetwijfeld Asparouchov de belangrijkste rol moeten vervul len. Asparouchov: reputatie (Van onze sportredactie) BREDA Aan de top van de ranglijst in de eredivisie zal zon dag waarschijnlijk niets verande ren. Of het zou moeten zijn dat Feijenoord niet de volle winst be haalt op NEC. Die overigens zeer kleine kans bestaat. Ten eerste omdat de Nijmegenaren er al lang van afgestapt zijn tegen topclubs niet massaal te verde digen en ten tweede omdat vijf Feijenoorders, Treytel, Israel, Wery, Moulijn en Van Hanegem het zware duel met de Bulgaren nog in de benen zullen hebben. Ajax zal in ieder geval geen mis stap begaan. Het zit er zelfs wel in dat de Amsterdammers DOS met grote cijfers verslaan. Voor al als Cruyff belust is op een persoonlijke revanche voor het feit dat hij niet is opgesteld in het Nederlands elftal ADO-SVV zal vrij zeker een ze ge voor de Hagenaars opleveren. De ploeg van trainer Jezek be schikt over een veel grotere rou tine dan de Schiedamse forma tie. Bovendien is SVV na een in drukwekkende start voor een de butant sterk terug gevallen Go Ahead, dat deze competitie nog maar acht treffers produceerde, heeft in het bekerduel met SC Drente het zelfvertrouwen wat opgevijld door zesmaal te sco ren. Dat schuttersfestijn heeft vermoedelijk een eind gemaakt aan de steriliteit van de Deven ter voorhoede. Tegen DWS, dat het tot nu slecht doet, mag daar om op twee punten worden gere kend Het vorige jaar was het tref fen tussen Sparta en NAC op het kasteel in Roterdam een voor het publiek bijzonder boei ende strijd, die uiteindelijk in een gelijk spel (3-3) eindigde. Dit sei zoen lijkt NAC echter wat ster ker dan de Rotterdammers, die in feite wat teleurstellen. Met kleine cijfers winnen lijkt wel weggelegd voor de Bredanaars. Ook al omdat doelman Van Beve- ren. die drie weken rust moet houden, als steun van de Sparta- defensie ontbreekt. AZ '67 zal veel te zwak blijken voor FC Twente. De Ensche- deërs. die er na een matig be gin steeds beter inkomen, zullen zeker geen pardon hebben met ADO—SW Go AheadDWS Sparta—NAC NECFeijenoord AZ '67—FC Twente HaarlemPSV GVAV—Holl. Sport DFCVolendam 1 BI. Wit—Veendam Fortuna VI.FSC Elinkw.—Den Bosch WageningenPEC SC Drente—AGOVV de Alkmaarders. Tenslotte staat een hoge eindklassering altijd nog borg voor aantrekkelijke na-com petitiewedstrijden tegen gerenom meerde buitenlandse clubs. Bar ry Hughes verricht met Haarlem kleine wonderen, maar het zou toch verbazen als de Noordhollan ders ook PSV op de knieen zou den krijgen. Normaal gesproken zijn de Eindhovenaren, bij wie kanonnier Willy van der Kuylen, Wietse Veenstra en de Deen Bengt Schmidt-Hansen in blaken de vorm verkeren, niet te klop pen. Holland Sport begon het sei zoen veelbelovend. Momenteel boekt de ploeg van Cor van der Hart echter geen resultaten meer om over naar huis te schrijven. Bij GVAV is juist het omgekeer de het geval. Daarom zijn de Groningers favoriet in deze wed strijd. Bij DFC-Volendam ligt een ge lijk spel in de lijn der verwach tingen. Blauw Wit zal zijn topposi tie handhaven tegen Veendam, dat in uitwedstrijden een stuk zwakker voor de dag komt dan op eigen terrein. Fortuna Vlaar- dingen-Fortuna Sittardia zal in het voordeel van de bezoekers worden beslist. Terreinvoordeel kan Elinkwijk winst brengen in het duel met FC Den Bosch. PEC, de koploper in de tweede divisie, is te sterk voor Wagenin- gen. AGOVV heeft na zijn fraaie bekersucces uitzichten op een ge lijk spel tegen SC Drente. Gesti muleerd door de verrassend gro te overwinning op FortunaSit tardia in de eerste bekerronde, moet RBC weinig moeite hebben met NOAD. (ADVERTENTIE) 1616 U Jan Pieterszoon Coen sticht Bata via. Voor zijn verdiensten schenkt Holland hem "VLEK". Sinds 1550 gestookt volgens hetzelfde oude recept. Een zeer voordelige merkjenever. ANNO 1550 (Van onze sportredactie) TERNEUZEN Wanneer alles naar wens verloopt wordt er deze maand nog een discussieavond over de Zeeuwse wielrennerij gehouden. Voor deze eerste bijeenkomst, die in de toekomst door meerdere ge volgd zullen worden, is iedereen die iets met de wielersport in Zeeland te maken heeft, uitgenodigd. Het is de bedoeling dat er tijdens deze meetings door de betrokkenen van gedachten wordt gewisseld over de problemen in het provinciale wie- lerwereldje. Dat er ernstige pro blemen zijn is niet iedereen van overtuigd. Lang niet alle wielerof- ficials zijn het er mee eens dat er gesproken wordt over een diepte punt in de Zeeuwse wielrennerij. Dat het vooral aan klasse zou ont breken. Nu zal iedereen toch moeten toe geven dat er op het moment geen coureur is die in de verste verte kan worden vergeleken met een Jo de Roo, die tot vorig jaar als vaan deldrager fungeerde. Het kan nog wel enkele tientallen jaren duren voordat er uit Zeeland weer een renner van de klasse De Roo naar voren komt. De echte groten zijn nu eenmaal schaars, vooral ails men de sporthelden per provincie gaat op tellen. Dat er op het ogenblik geen coureur a la De Roo rondrijdt hoeft echter niet te betekenen dat de wie lersport in Zeeland de laatste jaren achteruit zou zijn gegaan. „Ik heb (Van onze sportredactie) MIDDELBURG De groei van de Nederlandse Badmintonbond (de snelst groeiende nationale sport organisatie) manifesteert zich ge lukkig ook in Zeeland. Vorig jaar speelde de afdeling Zeeland met 15 teams in twee klassen; dit seizoen schreven er 22 formaties in. Op nieuw een verheugende stijging. Minder prettig is het, dat Zeeland niet meer in de districtscompetitie vertegenwoordigd is. Avanti de laat ste Zeeuwse vertegenwoordiger, ver loor alle herenspelers van het eerste tweede en derde team, zodat de Middelburgse club zich te zeer ver zwakt acht om in de districtscom petitie te kunnen meedraaien. Voor de grootste aanwas heeft het debuterende Wings uit Koudekerke gezorgd, dat met vier teams gaat uitkomen. Het „debuterende" slaat alleen op de naam; verschillende spelers kwamen al eerder voor een andere vereniging uit. Avanti heeft wel kwalitatief verlies geleden, niet kwantitatief; zodat het opnieuw met vier teams gaat uitkomen. Fifteenth en Marathon komen met drie teams uit. Een team meer dan vorig sei zoen. Jong Ambon en Rillandia Smashers kwamen vorig jaar al met twee teams uit, terwijl Zierikzee nu ook met twee formaties deelneemt. Matador blijft bondsvereniging, doch zal niet in de seniorencompetitie uit komen. Waarschijnlijk wel in de ju niorenafdeling. In de eerste klas zijn tien teams ingedeeld, in de tweede en derde klas zes. De eerste klas speelt in twee afdelingen van vijf teams. Na de competities spelen de nummers een om de eerste en twee de plaats, de nummers twee om de derde en vierde plaats enz. In de eerste klas is de kampioen van vorig seizoen Jong Ambon op nieuw favoriet, met als medekandi daat Avanti, ondanks het verlies aan herenspelers. Bij Jong Ambon komt een nieuwe speler op de lijst voor: de ex-Matador-speler J. W. Visser. In het eerste team zijn te vens ingedeeld de dames A. Braak- hekke, H. Manuhutu en A. Sapulete, en de heren D. Manuhutu en M. Ti- tiheru. In Avanti 1 komen als heren spelers uit, de spelers die vorig sei zoen het vierde team in de tweede klas kampioen maakten: C. Steke- tee en C. Valkenier, die ervaren dames naast zich krijgen: H. Kok, E. König en T. Verbeek. Fifteenth Point werd versterkt door F. Boera. Wings 1 komt met twee spelers uit eigen kweek in het veld, terwijl daar naast zullen uitkomen mej. A. Ga- sille (ex-Matador) en C Outermans (ex-Avanti). De overige teams ver tonen geen opvallende wijzigingen. In de tweede klas moet Astroiden tot de sterke teams worden gere kend. In de derde klas lijkt ons de strijd helemaal open. De competitie deling is: Eerste klas A: Avanti 2, Fifteenth Point, Jong Ambon, Wings en Zierikzee; eerste klas B: Avanti, Jong Ambon, Marathon, Rillandia Smashers en Wings 2. Tweede klas: Astroiden, Avanti 3, Marathon 2, Rillandia Smashers 2, Wings 3 en Zierikzee 2. Derde klas: Astroiden 2, Avanti 4, Fifteenth Point 2 en 3, Marathon 3 en Wings 4. het wel eens slechter gezien", zei KNWU-voorzitter dr. Van Dijk toen hij dit jaar aanwezig was bij de „De tijden dat er enkele renners om de titel reden, zijn nu ook voor Zee land voorbij". Dr. Van Dijk was vol lof over de manier waarop de wie lersport nu in Zeeland wordt bedre ven. Zijn mening is typerend voor de groep die de provinciale wielren nerij niet zo somber inziet. De cij fers bevestigen hun standpunt. In het afgelopen seizoen werden er niet minder da,n 108 licenties uitge reikt. Zeven bij de profs, 41 bij de amateurs, 35 bij de nieuwelingen, 20 bij de aspiranten en 5 bij de dames. Nooit tevoren waren er zoveel Zeeuwse coureurs op de weg. Ook het aantal verreden wedstrij den in Zeeland is een record. Meer dan 50 plaatselijke wielercomités spanden zich dit jaar in om een ot meer koersen te organiseren. Nieuw komers als b.v. Kloosterzande, We- meldinge, Hoek en de nieuwe koer sen van het Middelburgse comité in Souburg en Koudekerke maakten een goed debuut. In totaal kwamen 118 keer renners aan de start. De onderverdeling ziet er als volgt uit: aspiranten 23, nieuwelingen 31, amateurs 47, profs 7, en dames 10. Ongetwijfeld zullen de discussie avonden hun nut hebben. Maar om er met een somber gezicht aan te beginnen is nu bepaald niet nodig. Natuurlijk blijven er voldoende pun ten over waarover kan worden ge discussieerd. Bovendien kan het contact de onderlinge verstandhou ding alleen maar bevorderen. „Het grootste probleem, waarover vol gens mij moet worden gepraat is wel de begeleiding van aspirant- wielrenners", vindt KNWU-consul Ben IJsebaert. „Tot nu toe is het zo dat iemand die met wielrennen be gint een fiets koopt en zomaar be gint. Kennis over de wielrennerij bezitten die knapen eigenlijk niet". „Dit probleem zou opgelost worden als men de jonge coureurs al vroeg begeleidt. Waarschijnlijk zullen er naast trainingen dan ook theoreti sche lessen nodig zijn om de ren ners in te wijden in de wielergehei- men". Een tweede moeilijkheid die nog steeds in Zeeuwse wielerkrin- gen leeft, is de opleiding van juryle den. Om de Zeeuwse jury's op peil te houden zullen er voor het komen de seizoen mee-r kandidaten voor de KNWU-cursus gevonden moeten worden. Kortom: voor enkele dis cussieavonden gesprekstof te over. 55 MEXICO CITY (ANP) „Ik ben blij met de lange voorbereiding. We zijn sinds begin oktober in Mexico en pas nu beginnen de jongens zich in vorm te voelen. Ik heb goede hoop dat ze, als de strijd begint, in top conditie zijn." Koos Henneveldt, coach van de Nederlandse judoploeg, drukt twee dagen voor de strijd van de wereldtitels in Mexico City begint zijn verbazing uit over de korte peri ode van acclimatisering van vele an dere ploegen. „Ik verwacht weinig van de judoka's die hier korter dan twee weken zijn. Landen als België, die nog maar net in Mexico zijn Ik zie echt niet hoe ze het hoogte probleem kunnen overwinnen." Voor Nederland zijn de drie weken voorbereiding uiterst nuttig geweest. Alleen de eerste dager is er van trai ning weinig gekomen De ploeg was toen ondergebracht in een hotel aan een straat waar een deel van lijn 2 van de ondergrondse van Mexico Ci ty in aanbouw is. Van de herrie heeft niemand een oog dicht kunnen doen. Dankzij hulp van de Nederlandse ko lonie is een rustiger oord gevonden en vanaf toen verliep de training zo als Henneveldt dat wenste. Iedere dag om negen uur is de ploeg met twee wagens, bestuurd door dames van de Nederlandse kolonie, naar de bergen ten westen van Mexico City gereden en heeft daar op 3600 meter hoogte geoefend, 's Middags volgden enkele uren rust en 's avonds werd binnen geoefend. Maar: „Pas nu be gint de conditie te stijgen", vertelde Henneveldt maandag. Afgezien van de aanpassing heeft de Nederlandse ploeg geen moeilijk heden gekend. De verandering van het eten heeft ploegarts B. Maas niet voor problemen gesteld („ik heb een lijst opgesteld van wat wel en niet mocht en daar hebben ze zich goed aan gehouden. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1969 | | pagina 17