Vietnnm-betoger s blijven doorgaan Commentaar Steeds minder Amerikanen hebben nog vertrouwen in Nixon 1 )e^e|ycL Zwendel in postzegels Geen inmenging in binnenlandse zaken Synode zal schema verwerpen De Jong in de Kamer DAG ONDERWIJS PER WEEK VOOR WERKENDE JEUGD EMINENTSOLIN GROOTSTE DEMONSTRATIE IN VS. Aula Nijmeegse universiteit opnieuw bezet GRIEKSE MINISTER PIPINELIS: Polak: homoseksuele relaties gelijkstellen met heteroseksuele De Jong: Buitenparlementaire acties in beginsel goed Misschien een miljoen Absurd 250.000 PIANO'S, VLEUGELS EN ELEKTRONISCHEORGELS VERLATEN DIT JAAR DE FABRIEKEN. I VANAF 2.80 PER FLES 1 flRRCI C Een droom in UflUCLu klank en vorm om mei 1 (Door Alister Cooke) WASHINGTON Niets schijnt de reputatie van een politiek lei der zozeer aan te tasten als de be schuldiging van verraad en be drog. De uitspraak van Chamber lain: „Vrede in onze tijd", heeft voor de jongere generatie een spottende klank gekregen. Truman was een zeer geacht man toen de Koreaanse wapen stilstandbesprekingen begonnen, maar een jaar later, toen er nog geen wapenstilstand in zicht was, was zijn populariteit even gering als die van president Hoover tij dens de grote depressie. Het schijnt nu dat Nixon het lot van Truman ondergaat en dat om dezelfde reden. Men ziet nu in dat zijn verkiezingsbelofte om het Amerikaanse volk te bevrijden van „Johnsons oorlog" hem de sleutel tot het Witte Huis heeft verschaft. Net zoals Eisenhowers belofte om de Koreaanse oorlog te beëindigen hem tot president maakte. Het bittere verschil is al leen, dat Ike het Amerikaanse volk inderdaad verloste en Nixon niet. En aangezien de Amerikaanse opperbevelhebber in Vietnam, generaal Creighton Abrams, liet doorschemeren dat er tegen het einde van 1970 zeker nog 300 000 man Amerikaanse troepen in Viet nam gestationeerd zouden zijn, vindt men de met veel ophef door Nixon aangekondigde troepenver mindering van 35.000 man maar bedrog. Men herinnert zich nu weer zijn oude bijnaam, „Tricky Dick", (zoiets als: „Dick met de gemene trucjes") die men bereid was na zoveel jaren te vergeten. De vraag, die nog niet gesteld is, is hoe Nixon in staat zou zijn om er op wat voor manier dan ook voor te zorgen dat de Parijse vredesbesprekingen zouden leiden tot een staakt-het-vuren. De erva ring van president Eisenhower is op z'n zachtst gesproken leerzaam. Het officiële verslag in het drie maandelijkse congresorgaan „Ser vice' is ontroerend: „President Eisenhower keerde, vastbesloten om een eind aan de oorlog te ma ken maar onzeker van de manier waarop dit zou moeten gebeuren, terug uit Korea. Na 18 maanden vredesbesprekingen was het enige overgebleven geschilpunt, de be schikking over de krijgsgevange nen. De president en zijn advi seurs bespraken het idee om gro tere druk op China uit te gaan oe fenen door te gaan dreigen met atoomwapens en met een uitbrei ding van de oorlog naar China: zo'n politiek zou echter waar schijnlijk een enorme stijging van de uitgaven tot gevolg hebben ge had. Tenslotte waren het de Chinezen die het initiatief tot een bestand namen om redenen die het westen na tien jaar nog niet duidelijk waren". Dit werd in 1964 geschreven en het westen zou nog twee jaar moe ten wachten, voordat het uit Ei senhowers eigen mond vernam, waarom de Chinezen zo plotseling het initiatief namen. In de herfst van 1966 bekende Ike de wereld, die het toen te druk had met an dere problemen, dat hij tenslotte toch de Chinezen bedreigde met atoom-artillerie. Zij spoedden zich naar de onderhandelingstafel en tekenden. De mensen, die nu Nixon lastig vallen met de eis, dat hij het voor beeld van Eisenhower moet vol gen. hebben of het afschuwelijke middel dat de president toen ge bruikte vergeten, of ze hebben er nooit van gehoord. In het veel wankeler machtsevenwicht van de late zestiger jaren waarin wij nu leven, is het in ieder geval on denkbaar dat Nixon het voorbeeld van Eisenhower zou durven vol gen. (Copyright The Guardian-De Stem) NEW YORK Vier van de vele duizenden Ameri kanen die woensdag protesteerden tegen de oorlog in Vietnam. Boven een Amerikaanse marinier op de schouders van mede-demonstranten, hieronder een meisje dat het „Ban-de-bom"-teken op haar buik toont. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON Het Vietnam-„moratorium" is inderdaad, zoals men voorspeld had, de groot ste vredesdemonstratie in de Amerikaanse geschie denis geworden. Honderdduizenden deden mee aan de demonstraties, bijeenkomsten teach-ins en andere vormen van politiek protest. Over het ge hele land. Het was een dag van confrontatie. De demonstraties verliepen rustig ondanks de duide lijke hartstochten. In Washington, waar in verscheidene regerings gebouwen protest bijeenkomsten werden gehou den, werkte president Nixon woensdag de gehele dag in zijn kantoor in het Witte Huis, dineerde er maar liet niets van zich horen of zien, terwijl bui ten demonstraties, die vreedzaam verliepen voor en tegen zijn politiek werden gehouden. Pas na de grote fakkeloptocht van woensdag Jangs het Witte Huis heeft een woordvoerder van president Nixon verklaard: „Ik denk niet dat de president kan worden be- invloed door massabetogingen, van welke aard ook. De president is ervan overtuigd dat de grote meerderheid van het Amerikaanse volk zijn beleid steunt". De leiders van de moratorium-actie hebben gezegd dat zij zullen doorgaan met de demonstraties „tot de jongens thuis komen". Volgende maand wordt twee da gen gedemonstreerd, in december drie dagen, in januari vier dagen enzovoorts. In East Meadow, New York, waren woensdag meer dan 15.000 personen bijeengekomen om te luisteren naar W. Averell Hamman, de leider van de Amerikaanse de legatie bij de vredesbesprekingen in Parijs onder presi dent Johnson. Het was de grootste vredesbetoging die ooit op Long Island heeft plaatsgevonden. „Ik heb vier jaar gewijd aan het werk voor vrede", zei Harriman. „Nu bent u iets begonnen en niemand kan u tegenhoudenPresident Nixon heeft verklaard geen aandacht te zullen schenken aan uw stemmen. Nu zal hij er wel aandacht aan moeten schenken". Gisteren kon nog niet worden gezegd of de betogingen die in een of andere vorm in alle Amerikaanse staten zijn gehouden, aan de verwachtingen van de organisators van „moratorium day" hebben voldaan. Het hoofdkwar tier van de organisatie in Washington heeft van tevoren geen schatting van het aantal verwachte deelnemers durven maken. Een ruwe schating leert, dat misschien wel een mil joen mensen gedemonstreerd hebben, met in de grote meerderheid jongeren. De schattingen worden bemoei lijkt omdat het niet ging om een of enkele massale bij eenkomsten, maar vele kleinere, waarvan vele in kleine en middelgrote plaatsen. In Washington was woensdag mevrouw Coretta King de belangrijkste spreekster. Naar schatting 30.000 men sen hadden zich op het grasveld nabij het Washington- monument verzameld. Stil en aandachtig luisterden zij naar de weduwe van dominee Martin Luther King die verklaarde, dat de oorlog in Vietnam de hoop van de ne gers en de arme Amerikanen heeft vernietigd. „Terwijl wij miljarden dollars uitgeven voor vernie tiging m Vietnam, weigeren wij de noodzaak voor leven thuis te erkennen", zo sprak zij met kalme stem. „De buren van Vietnarn zien in ons zeker geen ijveraars voor vrede en democratie, maar de brengers van geweld en militarisme. Zij zijn_ zeker tot de conclusie gekomen, dat wij m Zuidoost-Azie geen eerzame bedoelingen hebben". Tke universitaire wereld is volop in beweging. Medebeslissings recht voor alle geledingen op alle niveaus is de eis die er sinds ge ruime tijd aan de orde is. De minis ter van Onderwijs en Wetenschap pen reageert op elke gebeurtenis in die academische wereld. Hoe anders staat het met die tien duizenden volwassenen die zich via de opleidir.qen middelbaar onder lijs bekwamen voor een leraars- functie. Zij hebben geen inspraak, rijgen geen subsidie en offeren jarenlang veel geld en lijd om het begeerde doel te bereiken. Hoe anders staat het met de tien duizenden volwassenen vaak mensen met gezinnen en verant woordelijke banen die zich ver der willen bekwamen om in het be drijfsleven met meer kennis en ach- ergrond en kansen te kunnen wer en. Zij doen geen beroep op over heidssubsidie. Zij betalen de hele studie voor het begeerde SPD-diplo- a zelf. Jarenlang offeren ze er hun Vr'l6 tijd voor. 2e worden behandeld als onmon- Zf ,klflns kinderen. Officieel is bekend welke uitslagregeling commissie hanteert. De beoorde ling van het werk en de normen blijven geheel binnen de commissie. Officieel is niets bekend over de re gels die de commissie hanteert om kandidaten toe te laten of af te wij zen. Een ander aspect van de onhoud bare situatie is dat het ontbreken van contact tussen leiders en exa minators eerstgenoemden dwingt onderwijs te geven, zoals een halve eeuw geleden gewoon was. De on berekenbaarheid van het aan de kandidaten voorgelegde werk dwingt die opleiders in de breedte te werken en niet in de diepte. Het lijkt vrij eenvoudig aan dit onzalige spel, dat bovendien tot grove miskenning van de eigen verantwoordelijkheid van opleiders en kandidaten heeft geleid, een einde te maken. De minister zou kunnen besluiten een deel van het examen centraal schriftelijk te laten afnemen. Een ander deel zou hij door de opleiders zelf kunnen laten afnemen, met toezicht. In ieder geval is de huidige gang van zaken zo langzamerhand niet meer te handhaven. Het is een ern stige zieke plek in ons toch al niet zo gezonde examensysteem. Uit snijden, als men explosies wil voor komen I DORDRECHT Voor tenminste 60.000 gulden heeft de 37-jarige ex- veilinghouder P.C.P. eigenaren van postzegels benadeeld. Woensdag werd de man door de Dordtse recher che aangehouden. De veilinghouder betrok kavels postzegels van diverse particulie ren en bood die t% openbare vei ling aan. De opbrengsten werden nimmer met de eigenaren verrekend. Diverse kavels die nog niet werden geveil zijn spoorloos. Het onderzoek strekt zich niet uit over het gehele land. (Van onze correspondent) NIJMEGEN De aula van de Katholieke universiteit te Nijmegen zal opnieuw voor onbepaalde tijd in handen zijn van de studenten. Ze hebben er een permanent discussie- en actie-centrum ingericht. Dit is gebeurd om zo een breder Iront tegen curatoren op te kunnen bouwen en de problematiek rond de bestüderenUCtUUr nader kunnen (ADVERTENTIE) YAMAHA 'S WERELDS GROOTSTE FABRIEK VAN MUZIEKINSTRUMENTEN. IMPORTRICE: 1. AMSTERDAM C. C. BENDER'S PIANOHANDEL N.V., VAN COOTHPLEIN 12, BREDA ATHENE De Griekse minister van buitenlandse zaken Pipinelis, heeft zich gekeerd tegen inmenging in Griekse aangelegenheden door het buitenland. De toestand in Grieken land is tegenwoordig stabieler dan (Van onze speciale verslaggever) ROME Het is nu welhaast ze ker dat de buitengewone bisschop pensynode zich ervoor zal uitspreken om de verdere discussie over het leerstellige werkschema „over de on derlinge verhouding tussen de bis schoppen conferenties en de paus en de curie, en die van de bisschoppen conferenties onderling" te stoppen, en het vraagstuk ter nadere be studering door te geven aan de in ternationale theologencommissie. Men kan dit verwachten omdat gis teren de conservatieve Franse kar dinaal Danielou dit ook aangeraden heeft. Deze jezuieit, vertrouweling van Paus Paulus schreef in juli nog in de Osservatore Romano, dat niets de absolute autonomie van bet pauselijk oppergezag zal mogen aan tasten. Hij sloot zich daarmee aan bij de visie van het werkschema van de synode. Gisteren echter liet hij door zijn vraag om nadere bestudering door de internationale theologencommissie doorschemeren, het toch niet hele maal met de auteur van het werk schema eens te zijn. Nu een van de voornaamste raadgevers van de paus zich bij het voorstel van kardinaal Döpfner (en vele na deze) aansluit, lijkt het pleit van het Noord-europese blok wel gewonnen. De assemblee van solidaire Euro pese priesters is gisteren geëindigd Imêt een revolutionaire uitspraak waarbij de „terreurmethoden" van de r.k. kerk veroordeeld worden en ge ëist wordt dat de priesters vrij moe ten zijn om te kunnen trouwen. De 200 geestelijken uit acht lan den brachten staande een ovatie aan de resolutie welke opgesteld is door Nederlandse priesters en waarbij er bii de kerk op wordt aangedrongen in „een nieuwe taal" tot de gelovigen te gaan spreken. (Van onze pari. red.) DEN HAAG Minister Polak (Justitie) heeft de Tweede Kamer voorgesteld, artikel 248 bis van het wetboek van strafrecht te schrappen. Dit uit 1911 daterende artikel ver biedt homoseksuele relaties met min derjarigen, dus ieder die jonger is dan 21 jaar. Afschaffing van het artikel bete kent niet, dat voortaan in alle ge vallen straffeloos homoseksuele rela ties met minderjarigen kunnen wor den onderhouden. Het wetboek van strafrecht verbiedt immers ook on tuchtige handelingen met een minder jarige beneden de 16 jaar, of deze nu van een ander dan wel van hetzelfde geslacht is. Dit verbod blijft gehand haafd. ooit tevoren en er kan dus minder dan ooit sprake van zijn, onze bin nenlandse aangelegenheden te rege len in overeenstemming met en naar aanbeveling van het buitenland, zei hij in een vraaggesprek voor de tele visie. Op een vraag naar de aanvallen op Athene in de Raad van Europa zei Pipinelis dat Griekenland zich weliswaar zonder veel schade uit de raad kan terugtrekken, maar daar van nog afziet omdat het trouw wil blijven aan de internationale verplich tingen die het bij verdrag op zich heeft genomen. Uittreden zou ook als zwakte of als een vlucht kunnen wor den opgevat. Griekenland zal alle be schuldigingen punt voor punt weer leggen. Op den duur zal worden er kend, dat Griekenland geen land van kannibalen is, waar zich orgieën van willekeur en bloedvergieten afspelen, aldus Pipinelis. Pipinelis zei te hopen, dat de mi nisterraad van de Raad van Europa geen besluit zal nemen ten aanzien van de aanklacht van Noorwegen, Denemarken, Zweden en Nederland bij de commissie voor de rechten van de mens, voordat hij het rap port van de commissie van onder zoek zorgvuldig heeft bestudeerd. Pipinelis zei verder, dat de Victo riaanse vorm van parlementaire de mocratie voor de Griekse verhoudin gen niet langer geschikt is en her haaldelijk tot ineenstortingen heeft geleid. (Vervolg van pagina 1) De minister-president bestreed het verwijt van oppositieleider Den Uyl dat de gemeenten op „honger-dieet" zijn gesteld. De rijksuitgaven voor de gemeenten zijn 25 procent hoger dan in 1967. Ook wees hij het verwijt van de hand, als zouden de sociaal-zwak ken en minder draagkrachtigen het gelag betalen. ,Van achtrestelling van de behoeftigen is geen sprake", zei De Jong. „Met name de uitkeringen van de bijstandswet zijn opgetrok ken". Over de motie van Den Uyl tot verhoging van de AOW/AWW tot het peil van het netto minimum-loon zei de minister-president dat vanuit het georganiseerde bedrijfsleven binnen kort voorstellen hierover zullen wor den gedaan. Drs. Schmelzer (KVP) kreeg de toezegging dat een diepgaand onder zoek naar de positie van de sociaal- zwakken zal worden ingesteld. Ook verklaarde de premier dat de wens van Schmelzer zal worden inge willigd om het Centraal Planbureau een diepgaand onderzoek te laten in stellen naar de economische gevolgen van opvoering der woningproduktie tot 135.000 of 140.000 per jaar. Met het oog op de krotopruiming heeft het kabinet een open oog voor de wens om de woningproduktie te ver hogen. Op de vraag van Den Uyl welke houding het kabinet aanneemt, als de Eerste Kamer, de ontwerp-loonwet zal verwerpen, zei premier De Jong hier op nu nog niet te willen ingaan, om dat hij dat ongepast vond tegenover de Eerste Kamer. Als bij de voorbe reidende behandeling in de Eerste Kamer een dergelijke vraag wordt gesteld, zal het kabinet zijn houding bepalen. De Jong zegde toe dat het kabinet op het gebied van de ruimtelijke or dening een krachtig beleid wil voe ren. Dit krachtige beleid zal met na me zijn afgestemd op de ontwikkeling van zuidwestelijk Nederland. Het be leid is gericht op een versterkte groei van het Scheldebekken. Het Rotter damse havengebied mag nog wel een beperkte expansie doormaken, maar die zal beperkt moeten blijven tot op en overslag, industrieën die per se aan diep vaarwater moeten liggen en industrieën die in het Europoort- gebied beslist niet kunnen worden gemist. (ADVERTENTIE) EIHTE FRFinSE WIJflEI! ILiiminiBiiiMIIMHUM Ahaaa, huismoeders, huisvaders en huiskinderen. We hoeven volgend jaar niet zo bang te zijn ais dit jaar voor zo'n uiterst ordinaire prijsver- hogingsgolf nu onze lieve regering (bloemen, bloemen) de verhoging van de B.T.W. heeft uitgesteld. Dus: minder kaïns dat de lieden, die goe deren (in de ruimste zin van het woord) verkopen, een extra verho ging toepassen ais de belasting op die goederen wordt verhoogd. Een volzin, maar hij klopt. En dat is fijn. Fijn is ook dat de regering zoals gisteren in de Tweede Kamer is meegedeeld, het oordeel van Tweede Kamer en bedrijfsleven zwaar laat wegen". Bovendien heeft de regering „een open oog voor de bezwaren". Ja, dan moet ik zeggen dat onze regering heel wat meer open ogen heeft dan Amerika's president Ri chard Nixon, ook wel Tricky Disk genoemd, maar dat is een bijnaam. Nou, vol trucjes zit die Nixon wel. Het is alleen zo triest dat een tra gische zaak als Vietnam er mee ge moeid is. Miljoenen Amerikanen hebben ge- protesteerd tegen de oorlog in Viet nam, maar Nixon trekt er zich niets van aan. Dat heet dan: „De presi dent zal zich zeker niet laten beïn vloeden". Door het volk, dat hem op de troon heeft geholpen. Dat is me ook wat met die Derks en Gruyff. De ene wil wel maar mag niet en de andere mag niet en wil ook w el. Cruyffie: schoenen vóór het bal letje! Dat zegt meneer Michels ook. Confrontaties tussen groot en klein doen zich ook in het verkeer voor. Zie Parijs. Wilden op de Champs Elysée een mini en een grote limou sine beide gebruik maken van één parkeerplaatsje. De mini won. „En dat", zei d triomf antelijke minibezit- ter, „kun je doen als je jong bent". De eigenaar van de limousine knar ste met zijn tanden, schakelde in zijn achteruit en reed zo hard mo'gelijk op de mini in. „En dat", zei hij, ,,kwi je doen als je rijk, zeer rijk bent". Beemihk: „Eerst vond ik het wel vervelend met tijdens de algemene beschouwingen ziek te zijn. Maar adh» teraf begin ik het steeds plezieriger te vinden. Ik moet De Jong toch eens bedanken". Wie het laatst lacht heeft de mop niet gesnapt. Beernink is „zo ziek", zegt hij, „dat ik zelfs mijn sigaren moet laten staan". Zijn vrienden in de Tweede Kamer hebben hem ook laten staan, In de kou. Hoewel dat ook weer moeilijk is in deze zomerse temperaturen. Waar over ik mij nog steeds verbaas en verheug. Tot morgen. MERIJN. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering wil de werkende jongeren tot 18 jaar een wettelijk recht geven op onderwijs en vorming gedurende een dag per week. De regering acht ook een gefaseerde invoering van een gedeeltelijke onder- wijsplieht of van een gedeeltelijk onderwijsrecht nodig. Dit zei premier De Jong gisteren in zijn antwoord tijdens de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer. Er zal een conferentie met de or ganisaties van alle betrokkenen ge houden worden om de regering een inzicht te verschaffen in de bestaan de opvattingen. Aan de SER zal zo spoedig mogelijk om een advies wor den gevraagd over een wijziging van de arbeidswet. Premier De Jong zei dat het vraagstuk van de werkende jongeren een hoge prioriteit voor de regering heeft. Hij wees erop dat de begroting voor 1970 mogelijkheden biedt een begin te maken met experi menten met nieuwe vormen van on derwijs voor de werkende jongeren. Sprekend over de nota-Veringa in zake de bestuurshervormingen bij het wetenschappelijk onderwijs zei de premier, dat nog te bezien is of met die nota „de boot is gemist", zoals door drs. Den Uyl (P.v.d.A.) was be toogd. „Overhaasting in deze materie, waar grote maatschappelijke belan gen op het spel staan, zou wel eens ernstige repercussies kunnen hebben" aldus de premier. Hij zei dat de gedachten van de regering over democratisering van het universitaire bestuur verder gaan dan thans waar ook ter wereld wordt verwezenlijkt. Hij betoogde dat de re gering echter niet kan instemmen met studentenacties als bezetting van administratieve ruimten en bestuur derskamers, omdat die het overleg doorkruisen. De premier ging ook uitvoerig in op de wens om te komen tot meer in spraak en tegelijk snellere besluitvor-' ming. „Er moet evenwicht blijven tussen beraad en besluitvaardigheid", aldus de premier. „We moeten oppas sen niet achter te blijven bij het tem po van deze driftige tijd". Hij voorzag dat door meer open heid en inspraak de procedures om tot wettelijke regelingen te komen zwaarder zuilen worden belast. „We zullen ons meer dan ooit moeten be zinnen op vereenvoudigingen van de organisatie en de besluitvormings- lijnen". De premier ging ook in op het ver schijnsel van de buitenparlementaire acties. Hij zei dat de regering die ac ties „in beginsel geenszins onverenig baar acht met de parlementaire de mocratie". De moeilijkheden liggen niet bij die acties als zodanig, maar wel bij de vormen die deze acties soms aannemen. De regering zal daarom nimmer acties kunnen dulden die grenzen van de wet overschrijden en anti-parle mentaire vormen aannemen. (ADVERTENTIE) Ook in huur met recht van koop Reeds vanaf f 11per week bent U de bezitter van zo'n pracht instrument ■(Tl ui (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Uiterlijk in het 2e kwartaal van 1970 zal voor het rijks personeel, dat nu nog 43,75 uur per week werkt, een werktijdverkorting van een kwartier per dag worden in gevoerd. Dit heeft staatssecretaris mr. C. van Veen gisteren meegedeeld. een garantie voor service en kwaliteit demonstreert U gaarne vrijblij vend aan huis. Alleen even on derstaande coupon invullen en zenden naar: SOMMER N.V. DordrechtGrote Markt 1 Tel. 01850-31241 Gorinchem: Langendijk 54 Tel. 01830-3023 SliedrechtBurg. Winklerplein 7 Tel.01840-3570 Zend mij Uw catalogus E3I Q Demonstreer mij uw instrument vrijblijvend nan huis. NAAM ADRES., PLAATSlel __Gewenst hokje aankruisen s.v.p.

de Stem | 1969 | | pagina 9