Reconstructie van overlegorgaan Zuidwest-Nederland Tricot-kostuums, het begin van de emancipatie van de man „Televisie heeft lezen van kinderboeken geactiveerd' Honorering priesters in bisdom Breda volgens leeftijd Twee weken voor man die zoon verwondde Wachtlijsten voor het inkorten van rokken RIJNMONDER ROOZEMOND OP ZEEHAVENCONGRES P. v.d. A. Goedkoop de^winter 1x1. papier voor VOORSTEL COMMISSIE: Rectificatie nieuw havengebouw Terneuzen Hervormde vrouwen brachten geld bijeen voor Vietnam BOEKHANDELAAR P. MEEUSEN 'n Goed idee Lunch of diner in Zierikzee Bejaardencentrum Vremsdieke in Hoek geopend POLITIERECHTER TE MIDDELBURG Onderscheiding voor jubilaris Van Cleemputte UW ^pen Vrije dag Gastarbeiders Hoeven III i DE STEM VAN VRIJDAG 17 OKTOBER 1969 S (Van een onzer verslaggevers) BREDA De honorering van priesters zal, wanneer een voorstel van de commissie-Theeuwes wordt aangenomen, afhangen van hun leef tijd. De honorering naar functie zou hiermee komen te vervallen. Het gaat hier om een voorstel van een commissie onder voorzitter schap van vicaris-generaal A, Theeuwes. De ontwerp-nota komt in behandeling tijdens een vergadering van het Diocesaan Pastoraal Be- raak op 19 november. Wanneer het voorstel is aangenomen, zal de de kenvergadering een definitieve rege ling vaststellen. De honorering zal naar gelang de leeftijd variëren van f 4700 tot f 7200 Daar komen per huishouding nog vergoedingen van reiskosten, levens onderhoud en telefoon bij. Op het ogenblik hanteert men een norm die neerkomt op een vergoeding voor een pastoor alleen van ten hoogste f 9400 en voor een pastoor en drie kapelaans van ten hoogste i 20.000 per jaar. De commissie is tot de nieuwe op zet gekomen door de vraag of het alleen wonen van een priester met een volledige huishouding niet een vorm van luxe is, die de kerk zich niet kan veroorloven. Dit geldt met name in kleine parochies, waar de gelovige een relatief hoge bijdrage moeten leveren. TERNEUZEN In ons bericht over de aanbesteding van het nieu we gebouw van rijkswaterstaat te Terneuzen waren enkele fouten ge slopen. De firma De Bruyne uit Wachtbeke (B.) schreef n.L in voor f 3.350.000,-. Laagste inschrijver was de firma Krieckaert uit Hengst dijk met 2.922.100. Het bedrag van de firma Sprangers Beton te Breda was 3.280.000. (ADVERTENTIE) Waarom zouden alleen vrouwen kunnen pro fiteren van de soepele voordelen van jersey tricot? Onzin, dachten de St. Heiier tricoteurs. En ze bleven net zo lang experimenteren tot ze de stof gevonden hadden die aan alle lastige eisen van een herenkostuum voldeed. Soepel, kreukvrij, verbazend licht. (Voor de technici: een blend van 4°°/o wol en 6o°/o Palypa Tergal.) Met als resultaat een kostuum dat je dag en nacht aan zou willen houden. En het mooiste is, dat zou nog kunnen ook. Dank zij de stretch eigenschappen van de herentricot. Waarmee we maar willen zeggen: ais u morgen even komt kijken, hebt u deze week al het kostuum, waarvan nu alleen nog uw vrouw weet hoe prettig het zit 298,-). Breda, Grote Markt 25, tel. 01600-30650 MIDDELBURG „Met het over legorgaan Zuidwest-Nederland, zoals het nu draait en is geïnstitutionali seerd, zulen wij er niet komen. Om dat het bovendien opereert zonder dat de bestaande bestuurlijke orga nen er voortdurend bij worden be trokken, doordat de discussies bin nen het overlegorgaan zich tot nu toe aan de openbaarheid onttrekken, wordt het naar elkaar toegroeien van de bestaande bestuursorganen belem merd en blijft de samenwerking, me de doordat die organen intussen hun eigen weg blijven gaan, nodeloos ge- frusteerd". Dit zei de heer C. Roozemond, ge- commiteerde van de Raad van Rijn mond Rotterdam, gisteravond op een bijeenkomst in Middelburg, die was belegd door het gewest Zeeland van de P.v.d.A. in samenwerking met de afdeling Middelburg en in overleg met de afdeling Vlissingen ter be spreking van de problematiek van de zeehaven en industrialisatie in Ne derland. De heer Roozemond vervolgde: „Wil men in de bestaande situaite verandering brengen, dan zal hel overlegorgaan moeten worden gere construeerd. Het zal niet slechts een publiekelijk opererend orgaan moe ten wonden, maar het zal, zodra aan de voorwaarden is voldaan, zich di rect nader op zijn taakstelling moe ten bezinnen. Niet de bavenontwik- keiling alleen maar de gehele toekom stige inrichting van de Delta behoort tot dit interregionale platform te worden bestudeerd en vervolgens aangegeven. Zolang het nationale ha- venbeleid er dan nog niet is, zal men zo voorzichtig mogelijk te werk moe ten gaan, maar het moet doorgaan, ook omdat het de nationale overheid op die manier kan uitdagen, zelf met een alle regio's omvattende visie voor de dag te komen. Zolang een dergelijk instituut geen wettelijke basis heeft, zal het afhan kelijk blijven van de bereidheid tot medewerking van de somenstellende delen" aldus de heer Roozemond, die vervolgde: „Ik durf te zeggen dat die garantie er is, omdat we eenvoudig niet meer terug kunnen. Maar de wettelijke basis moet ook zo snel mogelijk worden gevonden. Een wet telijke basis voor een openbaar li chaam zuidiwest-Nederland, dat met onttrekking van bevoegdheden aan daarvoor thans aangewezen bestuurs organen belast wordt met de ruim telijke ordening, de daarin geplaatste regionale havenontwikkeling en het havenbeheer", aldus de heer Roo zemond. (Van onze correspondent) GOES De jaarlijkse actie, be stemd voor Vietnam, heeft 4800 gul den opgebracht. Dit werd bekend gemaakt op de vergadering van het provinciaal bestuur van de Her vormde Vrouwen Vereniging, flat bij eenkwam in De Veste in Goes, on der leiding van mevrouw Vrijlandt- Leenderts. Als 'afgevaardigde va-n het hoofd bestuur was mevrouw A. C. Lijkle- ma-Van de Velde aanwezig, die ver schillende zaken toelichtte. Nadat mevrouw Vrijlandt de periodiek af tredende bestuursleden, mevrouw D. Block, mevrouw Meijaard en me vrouw T. Schoenmaker, bedankt had voor hilr! werk, bracht mevrouw Dijkgraaf verslag uit van haar groep. Men vroeg ook de aandacht voor de wereldactie, bestemd voor de miinder bedeelde zusters. Men zou hiervoor het kleinste muntje af moeten staan, dat wil voor Neder land zeggen een cent per vrouw per maand. De toogdag zal op 14 mei 1970 zijn in Amsterdam. Bij de middagbijeenkomst was de Goese burgemeestersvrouw, me vrouw Huber-Schneijder, als gast aanwezig. Spreker voor de middag vergadering was ds. H. Straling uit Goeg die sprak over de verantwoor delijkheid der vrouw. Hoofdzaak vond hij, alle verantwoordelijkheid in het licht va,n het evangelie te zien en op te lossen. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN „Mijn ervaring is dat de televisie het lezen van kin derboeken sterk heeft geactiveerd. Vooral bepaalde televisieprogram ma's als bijvoorbeeld de Fabeltjes krant werken stimulerend op de verkoop van boeken over dit soort verhaaltjes. Van de zomer was Swie bertje nog zo dood als een pier in de boekhandel. Sinds hij afgelopen zaterdag weer op het scherm kwam. is hij weer springlevend en gaat de verkoop van boeken over Swieber- tje met sprongen omhoog". De Terneuzense boekhandelaar M P. Meeusen (40 jaar, waarvan 15 in het vak) is voorzitter van het plaat selijk comité voor de Kinderboeken week. Boven aan het verlanglijstje van de jeugd tussen zes en zestien jaar staan nog altijd de stripverha len- „Het is jammer, dat bijna alle strips uit België komen. Nederland se uitgevers zijn er kennelijk niet gek op. In die Belgische strips ne men ze het met het algemeen be schaafd Nederlands niet zo nauw", zegt de heer Meeusen. Kinderen zijn wat boeken betreft bijzonder serie- bewust, is een andere ervaring van de boekverkoper. „De Zonnebloem serie van uitgever Kluitman is erg populair. De kinderen kijkan alleen maar naar het zonnebloem-motiefje op de achterkant van deze boeken en zeggen dan „o ja, dat is een fijn boek"- Arendsoog, Bas Banning, Bob Evers, maar ook nog altijd Pietje Bell en Winnetou zijn de helden die het bij onze jeugd anno 1969 goed doen. In de jeugdpockets hebben op vallend meer meisjes interesse dan jongens. „De verhouding is zowat één op acht. Het is jammer, dat er voor de leeftijd van 6 tot en met 8 jaar geen pockets zijn. Wat dat be treft lijdt deze boekengroep aan bloedarmoede", aldus de heer Meeu sen. Kinderen komen ook steeds meer op hun eigen houtje de boekwinkel binnenstappen om een boek naar hun gading te zoeken. „Je kunt ze rustig hun gang laten gaan. Ze weten pre cies in welke hoek ze moeten zijn. Vroeger werden ze meestal verge zeld door hun ouders, die dan liefst een boek met een opvoedkundige strekking zochten. Dat zie je tegen woordig steeds minder. Kinderen zoeken doorgaans boeken voor louter ontspanning- Ze worden zowat de he le dag met hun neus op hun opvoe ding gedrukt". De normen die enkele jaren gele den voor stripverhalen werden aan gelegd zijn nu heel wat afgezwakt. De heer Meeusen: „Neem nou Dick Bos, u weet wel die detective die zo goed judo kan. Het is niet eens zo lang geleden dat ik klanten kwijt raakte, omdat ik die strips ver kocht. Nu kan je er alleen maar om lachen. Die mentaliteit om een strip verhaal taboe te verklaren kom je tegenwoordig nauwelijks meer te gen". Over het meer lezen van kinder boeken heeft de heer Meeusen een eigen filosofietje. „Kinderen hadden vroeger veel meer om zich op straat uit te leven. Zo beleefden ze aller lei avonturen. In onze huidige maat schappij kan dat niet meer zo. Nu beleven de kinderen hun avonturen in hun boeken. Ze zijn zelf Buck Denny, Asterix of de scheepsjongen van Bontekoe of hoe al die bekende en onbekende helden ook mogen he ten. Ze mogen zoveel op de televi sie komen als ze willen, we hebben er geen schade van. Het gebeurt zelfs al te vaak dat ze naar een boek of serie vragen, terwijl het nog op de televisie moet komen. Zo gaat dat", aldus de heer Meeusen. (ADVERTENTIES) Rötisserie 't Poorthuys (Uw gastheer A. Duynstee) HAVENPLEIN 7 Tafelreservering 01110 - 25 84 (Van een onzer verslaggevers) HOEK Hoewel nog niet offi cieel dat gebeurt op een later te bepalen datum is het nieuwe be jaardencentrum Vremdieke in Hoek in gebruik genomen. Tot 10 novem ber zullen de rond honderd gasten hun intrek in het van alle gemakken voorziene tehuis nemen. Van de 75 kamers zijn er inmid dels een zevental bewoond. Zonder uitzondering zijn de nieuwe bewo ners vol lof over het gebouw, dat voo,r Hoek een belangrijke aanwinst betekent. Hier en daar geeft de schilder het interieur nog het laatste streekje verf en richten pas gearri veerde gasten hun kamers iri. Boekhandelaar Meeusen: „Swie- bertje is niet zo dood als een pier (Van onze correspondent) MIDDELBURG A. de M. uit Oostburg, vader van veertien kinde ren, had op 28 juli j.l. zijn zoon met een broodmes in het gezicht gesto ken. Het gezellige feestje ter ere van het slagen van een der dochters liep dusdanig uit de hand, dat vader zich genoodzaakt zag de aanstaande schoonzoon de straat op te smijten- Zoon Willie was het daar niet mee eens en riep de vader ter verant woording. Deze greep het broodmes, met bovengenoemd resultaat. Op de rechtszitting bleek verdach te twee borrels en zes flesjes bier te hebben gedronken. Hij werd twee maal eerder veroordeeld voor een dergelijk delict. Verdachte vond zich de goedheid zelve, maar kwam niet onder de twee weken onvoorwaarde lijke gevangenisstraf uit, die mr. W. F. Solinge hem oplegde. M. S. en W. B. uit Goes, twee za- gerspitters stonden nog eens apart voor de rechter. Op acht augustus werden zij betrapt op het spitten naar zagers op perseel 41 in Katten- dijke. Zij wisten evenals de dertig verdachten in een eerder proces niets van een mosselperseel af, laat staan dat ze de bordjes met verbo den toegang hadden gezien. Mr. H. Sprey de officier van justitie eiste vijfhonderd gulden boete. De uit spraak echter was in overeenstem ming met de vorige berechtingen en werd honderdvijftig gulden boete. J. B. uit Driewegen, zou volgens getuigen, in beschonken toestand met zijn auto tegen ee-n muur zijn gereden en deze beschadigd hebben in 's-Herenhoek. Verdachte deed een beetje onduidelijk over de hoeveel heid bier die hij wel of niet genut tigd zou hebben. Hij kreeg een geld boete van driehonderd gulden, twee weken voorwaardelijke gevangenis straf met ecu proeftijd van drie jaar en voor die zelfde tijd toezicht van het Zeeuws Consultatie Bureau voor Alcoholisme. In de zaak van de ex-Middelbur ger I. M. eiste mr. Sprey een ge vangenisstraf van acht weken. Ver dachte zou zijn tante met onware verhalen ertoe hebben gebracht hem elfhonderd gulden te lenen. Me vrouw C. de S. uit Wemeldinge, leende verdachte grootmoedig al haar geld, maar toen het op terug betalen aankwam was M. niet te porren. De twet brieven die hij had geschreven aan tante vond de rech ter niet overtuigend genoeg en het verhaal vond hij ook niet te bewij zen. M. werd deshalve vrijgespro ken. De goedgelovige verdachte zal zich tot de civiele rechter moeten wenden om haar centjes terug te krijgen. (ADVERTENTIES) (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De lieer D. van Cleemputte, chef waterklerk bij de N.V. Aug. de Meijer Zonen, Scheep vaartexpeditie en agentuur mij. te Terneuzen, heeft ter gelegenheid van zijn veertigjarig jubileum bij het be drijf de eremedaille in goud verbon den aan de Orde van Oranje Nassau ontvangen. Tijdens een bijeenkomst in het di- rectievertrek van de firma werden hem de versierselen behorende bij de onderscheiding opgespeld door loco- burgemeester M- de Vos. De heer De Vos herinnerde eraan, dat de heer Van Cleemputte reeds op zijn vijftiende jaar bij de firma in dienst trad en zodoende de gehe le ontwikkeling van het bedrijf heeft meegemaakt. De wethouder felici teerde tenslotte ook mevrouw Van Cleemputte en de aanwezige direc tieleden met dit jubileum. Het echt paar Van Cleemputte en kinderen w ren eerder verwelkomd door direc teur Hubert de Meijer. De heer Van Cleemputte heeft reeds vorig jaar voor de wijze waarop hij de belan gen van de Antwerpse sleepbootre derij Union de Remorquage et de Sauvetage te Terneuzen heeft behar tigd. Na de ontvangst door de direc tie werd de jubilaris verder gehul digd door het personeel, waarbij de heer Van Cleemputte werd toege sproken door de personeelschef, de heer Han de Meijer- Namens het per soneel werd hem een aandenken aan geboden. In de middaguren recipi eerde het echtpaar (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN-BREDA „Ik word er steengek van Er komen voortdurend da mes bij ons met het verzoek jurken, rokken en jassen in te korten". Aldus reageert een employé van een mo debuis in Vlissingen desge vraagd. In navolging van het hip pe, jonge meisje verschijnt au ook steeds meer de vrouw van boven de 25 jaar in kor tere rokken op straat. Zij wagen zich nog niet aan dé blote dij, maar in een bloot knietje zien zij geen been meer. En blikseminterviews leerden ons, dat deze dames lang niet in alle gevallen nieuwe kleding aanschaffen. Zij laten hun garderobe kor ter maken of zij doen het zelf. De woordvoerdster van het Vlissingse modehuis geeft nog een indruk van de rage om het zoompje wat in te nemen. „Wij moeten on ze cliënten noodgedwongen op een wachtlijst zetten. Het duurt nu al vier weken, voordat men het in te kor ten kledingstuk kan terug halen". Ook elders heeft men hel druk met inkorten. Overstel pend druk, zodat men in Goes het werk uitbesteedt; in Breda moet men rekenen op een vermaakperiode van twee a drie weken; in Oos terhout valt de wachttijd mee: een week ongeveer. In Zeeuwsch-Vlaanderen zijn helemaal geen wachttijden en is het ook niet druk met korter maken van kleding. De laatste constatering houdt geenszins in, dat de Zeeuwsch - Vlaamse vrouw niet mode-bewust is en in lange rokken blijft lopen. Zij neemt de zoom waarschijn lijk zelf in, zoals vele vrou wen zelf hun kleding aan de mode aanpassen. Op één brandende vraag kan men bij modehuizen en soortgelijke bedrijven geen antwoord geven. Men weet niet of de vrouw van 25 jaar en ouder volgend jaar conse quent het jonge meisje in de mode blijft volgen. Mocht dat wei het geval zijn uiteraard met inachtneming van de waardigheid dan zal niet alleen een stukje bovenbeen van het meisje, maar ook het bovenbeen van de vrouw deel van het mo debeeld gaan uitmaken. C< De vrije oranjedag zal een grote vreugde geweest zijn voor veel schoolgaande kinderen. Het weekeind is met een dag verlengd. Maar ik geloof, dat de enthousiaste uitroepen 's maandagsavonds wat gekoeld waren. Als moeder wil ik m'n visie op dit „feest" geven en ik weet dat ik dit standpunt niet al leen inneem. Deze vrije dag komt als een onvoorbereide onverwachte vrije dag. Je hebt 's maandags je werk zaamheden binnen- en sommigen ook buitenshuis- Je hebt plannen ge maakt voor die dag, je wil of moet voor een belangrijke zaak naar een of andere instantie, je hebt een af spraak bij de tandarts, het zieken huis enz. Alles moet voor de goede gang van zaken van de baan ge schoven worden, soms met tegen zin. Bewust laat je niets over je gemoedstoestand blijken, maar onbe wust oefen je wel een negatieve in vloed op de kinderen uit. Deze voe len dit aan en zoeken hiertegen een reactie, vervelen zich, worden las tig, halen kattekwaad uit. Ik geloof dat deze vrije dag voor vele kinde ren geen feestdag is geworden, waaraan ze met plezier terug den ken. Daarom zou ik me een feestdag voor alle kinderen op een andere mander kunnen voorstellen. Geen vrije dag, maar een leuke gezellige dag op school, met o.a. voorlezen, handenarbeid, leuke spelletjes waar voor normaal in de schoolsfeer geen tijd is, dia's laten zien enz. Ik ge loof diat van zo'n feestdag meer in vloed uitgaat dan van zo'n gewone vrije dag en dat de kinderen dan pas echt zeggen: „We hebben van daag een hele fijne dag gehad van wege de geboorte van een prinsje". Het onderwijzend personeel zal dan echter geen vrije dag (meer) heb ben. DONGEN MEVR. TH. M. KROL- JANSSEN. „Blij dat we in Nederland wonen, hier is geen taal-, censuur-, gods dienst-, vrouwen-, of rassendiscrimi natie aanwezig". Gelooft u het zelf? Goed, waar het discriminatie in an dere landen betreft bent u er tegen, maar is dat echt gemeend? Het zou toch van een waarachtiger men taliteit getuigen als we hiér het goe de voorbeeld zouden geven.Uit de discriminatie t.a.v. langharigen, ho mofielen en buitenlandse werkne mers in ons land blijkt namelijk het tegendeel. Discriminatie van laatst genoemde groep vindt momenteed op grote schaal plaats. Hoeven is hier van een recent voorbeeld. Naast de emotionele en egoïstische bezwaren tegen de komst van een paar hon derd buitenlanders is het zelfs mo gelijk, dat men hiertegen demon streert. Hoe gefrustreerd de inmid dels Nederlands kennende en reeds hier wonende buitenlanders zich moeten voelen naar aanleiding hier van vindt niemand belangrijk. Hier uit blijkt een groot gebrek aan me demenselijkheid bij ons, Nederlan ders! Tevens is het verbazingwekkend, dat de leiding van een groot bedrijf zo weinig blijk geeft van ee,n beetje menselijk inzicht. Zou u graag en masse met zo'n 500 landgenoten, af gesloten van de huiselijke samenle ving en zonder mogelijkheid tot con tact met anderen, willen leven?? Dat wij ze hiermee tegemoet komen vanwege het besef dat wij hen ten gunste van onze welvaart nodig hebben, vind ik een volkomen on waardig standpunt. Wij helpen ze integendeel nog dieper in de put! Naast het mogelijke heimwee naar vrouw, familie en warm land wor den ze bovendien nog geconfron teerd met een afzijdige bevolking. Steeds meer buitenlandse werkne mers worden aangeworven, zonder dat voortijdig voor fatsoenlijke huis vesting, opvangcentra en recreatie gezorgd wordt. Voor de veeleisende Nederlander moet men hieraan wel voldoen als zijnde gemeente of be drijf! Financieel is het hier voor hen wel gunstig, maar geestelijk is het een grote afgang. Dit moet nodig veranderd worden. Mogelijkheden hiertoe zouden o.m. kunnen zijn: 1 Het steunen van de stichting voor buitenlandse werknemers. 2 Het in tegreren van buitenlanders en Ne derlanders in cafés, kantines, vor mingscentra, wijk- en buurthuizen door gezamenlijke creatieve en re creatieve activiteiten. 3 Het in het kader van vormingswerk geven van voorlichting over b.v. Nederland, de stad waarin men woont, de gewoon ten van' de Nederlanders, de moge lijke gevaren van uitbuiting etc. 4 Het stimuleren van de mogelijkheid om de Nederlandse taal enigszins te beheersen. Wat betreft de huisves ting: 1 Het van gemeentewege aan wijzen van niet al te dure woningen. 2 Het niet weigeren van kamers aan buitenlanders door mensen die een kamer verhuren (90 pet. doet dit), 3 Het strenger toezicht houden op wantoestanden in woningen met een te grote bezetting (b.v. 5 per ka mertje). 4 Meer controle op de hoge huren. Een verdere opsomming heeft geen zin. Waar het om gaat is dit: Als goede^ gastheren en -vrouwen moeten wij het onze gasten naar de zin maken. Waar onze gasten voor namelijk naar verlangen is een te huis waar men opgenomen wordt in de huiselijke kring. Daartoe zou, net als tijdens de watersnood in Zee land, de oorlog in Hongarije en bij de repatriëring van Nederlanders uit Indonesië, een dringend beroep gedaan moeten worden op de men sen om een kamer (tje) vrij te ma ken. En denk aan de verdraagzaam heid! BREDA BERTINE MELZER.

de Stem | 1969 | | pagina 5