i CD jaar! Amerika verdeeld op EIGENAAR VAN VRACHTSCHIP ZOEK massale betogingsdag Weinig invloed Humanae Vitae op huisartsen KAMER Du beek en Smrkovsky geheel weggezuiverd TEN raties i. Drink een sherryEu zie hoeweel gestroomlijnder liet allemaal kan. öce Kom kijken in Hotel-Restaurant „Cosmopolite" te Breda. Op 16 en 17 oktober. levulde leculaas PRO- EN ANTI-OORLOG Hofauto botste VOOR DAMES EN HEREN lagere luüerham LI Tegenaanval curie op synode blijkt zwak 00 gram 125 gram Rijksuniversiteit iaat studenten wat bijverdienen jam voor een Karei I gaat fusie aan met Belgisch bedrijf Motorrijders gewond Prijsbeschikking overtredei KERKEN ROUWBANDEN ENQUêTE BEGIN 1969 WIJST UIT: Bij patiënten Franse fabriek bezet 'Océ' Tour'70 - v®©r kopieer-efficiency. DE STEM VAN DONDERDAG 16 OCTOBER 1969 11 K281' Onze malse sr zwoerd, elke dag Isrs van het mes, |nze fijn gekruide amandelen belegd. 90 (Van onze correspondent) ROTTERDAM Wie is de eige naar van het Cypriotische vracht schip Fate Romeni (bijna 1000 ton groot), dat nu twee weken aan de ketting ligt in de Rotterdamse Keile-haven? Drie Rotterdamse be drijven willen geld hebben, maar van wie dat komen moet is ondui delijk. Als Fate Romeni is het schip bij het in Den Haag geves tigde consulaat van Cyprus onbe kend. Wel kent men daar de Elen- co, die ongeveer aan de omschrij ving van de Fate Romeni beant woordt- Directeur Baas van het Rotter damse scheepvaartbedrijf, dat in opdracht van de deurwaarder als agent optreedt voor het schip dat in veilige bewaring is gesteld, weet evenmin aan wie de 38 jaar oude in zeer slechte staat verke rende Fate Romeni toebehoort. Hij zegt dat hij gehoord heeft dat in de laatste drie weken het schip driemaal van eigenaar is verwis seld. Volgens zijn informaties uit Londen zou het schip nu van een Panamese rederij zijn. Zoals de zaken nu staan, zal de Fate Romeni gerechtelijk verkocht worden om de schulden van de eigenaars af te betalen. De koper zal wellicht een sloper zijn, want de vrachtvaarder is niet veel meer waard. Het grootste deel van de 14 kop pen tellende bemanning is een paar dagen geleden reeds van boord gegaan. Vandaag ook zijn de Griekse gezagvoerder en de hoofdwerktuigkundige naar hun land teruggekeerd. Aan boord zijn op dit moment alleen nog vier Spaanse matrozen, die niet het schip willen verlaten, omdat zij nog gage te goed hebben en bang zijn hun rechten te verspelen. De moeilijkheden met de Fate Romeni begonnen op een oktober dag van dit jaar, de dag waarop het schip in Rotterdam arriveer de. Toen de vrachtvaarder op eigen kracht van de Parkkade naar de Westerkade wilde varen, maakte het een aanvaring met een binnenvaartschip van de rederij Damco. De Fate Romeni drukte de steven van de binnenvaarder in elkaar, waarbij een schade ont stond van f- 200.000. Zelf werd het schip voor ongeveer f. 50.000 be schadigd. De rederij Damco liet direct beslag leggen op het schip omdat de vrees bestond dat an ders de schade niet verhaalbaar zou zijn. Toen dit beslag hekend werd poogde onmiddellijk een be- vrachtingsbedrijf en een scheeps- reparatiebedrijf, die allebei geld van de rederij te goed hebben, hun rechten veilig te stellen- (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON - NEW YORK Miljoenen Amerikanen over de gehele Verenigde Staten hebben gisteren met demonstratieve bijeenkomsten en marsen geprotesteerd tegen het voortduren van de oorlog in Vietnam. Als prominente woordvoerders op deze „mo- ratorium"-dag eisten de democratische senatoren George McGovern, Eugene McCarthy en Edward Kennedy een zo snel mogelijk terug trekken van alle Amerikaanse militairen uit Vietnam. De uitingen van onbehagen strekten zich uit van de universiteiten tot het con gres en de kerken. Hoezeer het Amerikaanse volk verdeeld is over het Vietnam-beleid van de regering bleek evenwel uit de tegendemonstraties ten gunste van de re- geringspoiitiek die naast de anti-regeringsbetogingen werden gehouden en uit de comjnentaren in de pers. Terwijl de bladen aan de oostkust over het algemeen de critici van de regering blijken te steunen, waren de commenta ren van de bladen in de rest van het land sterk van elkaar afwijkend. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Studenten van de rijksuniversiteit in Utrecht, die zich op de een of andere ma nier verdienstelijk maken kun nen binnenkort „prijzen voor burger zin" van 250 en 500 gul den verdienen. De beleidsraad voor collectie ve studentenvoorzieningen aan de rijksuniversiteit in Utrecht heeft voor dit doel op de be groting 1970 en in de ramingen voor de jaren tot 1975 voor dit doel 15.000 gulden gereserveerd. v_ (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De aandeelhou dersvergadering van de N.V. Siga renfabrieken Karei I Produktiebe- drijven en Verkooporganisaties heeft besloten samen te werken met het Belgische consortium La Croix et Fils en TAF-sigarenfabrieken. Men heeft tot deze financiële binding be sloten om binnen en buiten de Eu- romarkt tot grotere afzetmogelijk heden te komen. Dr. A. G. Meyers, een der huidige directeuren van het Karei I concern in Eindhoven, is tot algemeen direc teur benoemd van een nieuwe Ka- rel I Sigarenfabriek die zich spe ciaal gaat richten op de produktle voor landen EEG. binnen en buiten de (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Drie marechaussees zijn gisteren licht en een vierde zwaar gewond bij een ongeval op rijksweg 4 ter hoogte van Warmond, waarbij een hofauto was betrokken. In de hofauto zat de ambassadeur van bet koninkrijk Jordanië, Zuhaire Muf ti Het ongeluk gebeurde,, toen een van de escorterende motoren vastliep. De wagen moest daardoor krachtig rem men, waardoor vier achteropkomende motorrijders op de wagen botsten. De motorrijders werden overgebracht naar een ziekenhuis in Leiden. De ambassadeur heeft zich later persoon- hjk op de hoogte gesteld van hun toe stand. 'Van een onzer ve.aiaggeversj n,??N HAAG De economische Politierechter in Den Haag heeft gis- ■ww een 'alT|i!iec<)ncern in Voor- cafó Pn', dat in seheel Nederland 10 exP'°iteert veroor- a«W tot een boete van 37.500 gul wtV(SnCern heeft de horecaprijs- oeschikkmg overtreden. Over een ding is men het echter vrij algemeen eens. President Nixon heeft zichzelf een slechte dienst be wezen met zijn uitlating aan de voor avond van „moratorium"-dag, dat „hij zich onder geen beding zal laten beïnvloeden door de demonstraties". Moratorium-dag was al dinsdag avond in het huis van afgevaardigden begonnen met een poging van een aantal senatoren een marathon-zit ting te houden die tot woensdagmid dag had moeten duren. Na enkele uren slaagden voorstanders van de regering er echter in een motie door te drijven, waarbij de vergadering werd verdaagd. Gisternacht hielden honderden jon geren op de treden van het bordes, voor het Capitool een betoging. Zij zongen vredesliederen. Een groot deel van de gelovigen in Amerika gaf gis teren in bijeenkomsten in de kerken blijk van het verlangen naar vrede en op andere plaatsen klonken de monotone stemmen van demonstran ten die de namen van de 38.887 Ame rikanen voorlazen die op de slagvel den van Vietnam sneuvelden. In vele plaatsen klonk het gelui van de kerk klokken als rouwbeklag over de tien duizenden gesneuvelde Amerikaanse jongeren. De betogingen droegen (tot gister avond laat W.E.T.) vrijwel overal 'n vreedzaam karakter. Slechts uit Pitts- field in Massachusetts en University Park in Pennsylvania waren pogin gen, tot brandstichting gemeld. In New York is de oproep van bur gemeester Lindsay de vlaggen half stok te hangen en rouwbanden om de arm te dragen slechts in geringe mate opgevolgd. Ook aan een oproep van oorlogsveteranen-organisaties tot au tomobilisten om als tegendemonstra- tie overdag met de lichten aan te rijden was niet in grote mate gehoor gegeven. In Washington droegen honderden mensen zwarte rouwbanden om de arm en in veel kantoren brandden kaarsen uit protest tegen het voort duren van de oorlog. Aan de vooravond van de grote be togingen gaf het Witte Huis dinsdag avond een toespraak vrij die presi dent Nixon op 12 oktober tijdens een diner had gehouden en waarin hij zei ervan overtuigd te zijn „dat de oor log in Vietnam binnen drie jaar zal zijn geëindigd en dat er dan een duurzame vrede in het gebied van de Stille Oceaan tot stand zou komen". (ADVERTENTIE) UTRECHT (ANP) De encycliek Humanae Vitae heeft zeer weinig in vloed gehad op de houding van de Nederlandse huisartsen ten aanzien van hun eigen anti-conceptie-praktijk. Dit blijkt uit antwoorden op vragen, die in opdracht van het bestuur van de katholieke artsenvereniging zijn toegevoegd aan een onderzoek dat begin dit jaar door het Nederlands instituut voor sociaal sexuologisch onderzoek in Zeist is uitgevoerd onder de titel „Huisarts en anticonceptie". PARIJS (DPA) Om hun loon- eisen en eisen tot verkorting van de werktijd kracht bij te zetten, hebben 700 arbeiders een fabriek voor plas tic-artikelen in de Westfranse stad Le Mans bezet. (Vervolg van pagina 1) De financiële deskundigen van de fracties kwamen gisteren niet met opgewekte verhalen. Integendeel, ook de deskundigen van de regerings fracties toonden zich kritisch en be zorgd over de wijze waarop de finan ciën van het rijk er voor staan. De uitgaven stijgen en stijgen, de ont vangsten vallen tegen, het geld op de kapitaalmarkt is enorm duur, zodat ienen voor rijk en gemeenten niet aantrekkelijk is. De grote vrees is dat boewei de dekking van de uit gaven voor 1970 wel „rond" gemaakt kan worden minister Witteveen te veel wissels trekt op de toekomst. Vondeling heeft indertijd als mi nister van Financiën het verwijt ge uit dat hij de klappen kreeg, omdat zijn voorganger Witteveen hem met de tekorten had laten zitten. De vraag bij de regeringspartijen was gisteren: laat minister Witteveen zijn opvolger in 1971 niet meer met de gebakken peren en de begrotingstekorten zit ten? De socialist Berg verweet de mi nister ook dat deze de financierings problemen naar de toekomst ver schuift en de huidige begroting mooi er voorstelt dan gerechtvaardigd is. En de D '66-er De Goede schoof de minister in zijn schoenen dat de tekor ten groter zijn dan ooit tevoren, de uitgaven tijdens dit kabinet meer stijgen dan in de acht jaar daarvoor en het aantal ambtenaren onder dit kabinet ook meer stijgt dan in de ja ren daarvoor. De KVP-er Notenboom en de li beraal Joekes drongen erop aan de uitgaven tot het uiterste te beperken. Rekening houdend met de midden stand deed drs. Notenboom de sug gestie om het 4 pereent BTW-tarief niet op het ongelukkige peil van 4,3 percent te brengen, want de winke liers hebben al afrondingsperikelen genoeg. Dringende aandacht vroeg hij voor de financiering van de ge meentelijke uitgaven. Notenboom wilde in het voorjaar 1970 een tussenstand van de uitga ven hebben, zodat, een beter overzicht van de financiële moeilijkheden wordt verkregen. Op een jubileumshow in Amster dam was gisteren o.m. deze „toe komstvisie" te zien: polyeter-katoe- nen boernoes met streepmotieven- Een ontwerp van „Men's Club" kan zowel door dames als door heren als bij wijze van nachthemd gedragen worden. PARIJS (AFP) Tweeënvijftig procent van de Fransen is tevreden over president Georges Pompidou. Bij de steekproef waren 528 huis artsen (onder wie 159 katholieke) betrokken. Van hen weigerden 55 aan het onderzoek mee te werken. Van de overige artsen antwoordde 91 procent, dat de encycliek geen in vloed op hun houding met betrek king tot de anticonceptie heeft ge had. Hoewel onder de rooms-katho- ïieken meer huisartsen de mening zijn toegedaan, dat de encycliek hun houding wel heeft beïnvloed, betreft dit toch maar 13 procent. „Wel invloed" zei 9 procent van de Nederlandse hervormde artsen, 12 procent van de gereformeerde en overige protestanten, 13 procent van de katholieken en 4 procent van de overige. Regionaal gezien blijken artsen, die in het zuiden van het land zijn gevestigd, meer door de encycliek te zijn beïnvloed namelijk 13 procent dan hun collega's in noord (6), oost (8) en west (7). Naar het oordeel van de huisart sen is de invloed van de encycliek op de houding van de patiënten ten aan zien van de anticonceptie wel wat groter. Procentueel gezien is het aan tal onder de roomskatholieke artsen dat deze invloed heeft geconstateerd, teemaal zo groot (26 procent) als bij de andere groeperingen Maar meer dan driekwart van alle artsen meent dat er bij de patiënten géén invloed merkbaar,is. De uit het onderzoek verkregen ge gevens bevestigen volgens het be stuur van de katholieke artsenver eniging de indruk, dat de invloed van de encycliek op de' artsen niet groot is geweest en dat die invloed, voor zover ze bestaat, voornamelijk onder de oudere artsen moet worden ge zocht. (ADVERTENTIE) PRAAG (DPA) In een ingrijpende wijziging van het Tsjechosiowaakse parlement hebben gisteren de twee bekendste hervormingspolitici Alexan der Dubcek en Josef Smrkovsky, de laatste hoge posten verloren' die hun nog waren overgebleven. Achter gesloten deuren keurden de vertegenwoordigers van de twee ka mers van het parlement de door het centrale comité van de communistische party geëiste veranderingen zonder debat goed. De beide politici, van wie niet bekend is of zij de vergadering bijwoon den, hadden al schriftelijk laten weten dat zij met het besluit akkoord zou den gaan. Zo moest Dubcek zijn functie van voorzitter van het federale parlement afstaan aan de Slowaak dr. Dalibor Hanes. Hanes vervulde tot dusver het ambt van voorzitter van de nationaliteiten kamer. Smrkovsky is als voorzitter van de volkskamer vervangen door de vrou welijke arts Sonja Penninger. Het presidium van het parlement onderging nog meer wijzigingen. Zes leden, allen liberaal gezind, moesten hun plaatsen afstaan. Onder dit motto organiseert VAN DER GRINTEN ook in uw omgeving een aantal demonstraties, van wat ze u voor 1970 te bieden heeft. U kunt zien hoe 'Océ' de oplossing heeft voor vrijwel elk kopieer- en organiseerprobleem. U kunt kennis diazo, elektra en offset. En met de 20 types 'Océ' lichtdrukapparaten. Met het uitgebreide leveringsprogramma voor de tekenkamer. VAN DER GRINTEN laat u 1970 zien. Kom eens kijken. Al was het alleen maar om de talrijke maken met de 3 'Océ' kopieermethodesaantrekkelijke mogelijkheden. Goed, goed vrienden. De Tweede Kamer waakt voorlopig weer eens scherper dan anders over onze demo cratie en economie. Want dat dat no dig is hebben minister Beernink en premier De Jong (daar is-ie weer!) deze week nog eens benadrukt, zon der dat ze het zelf wisten. Ze hebben beiden nog eens bena drukt dat zij zich geen enkele zorg maken over hun zetels in dit kabi net, omdat „het alternatief ont breekt". Kortom wilden zij hier mee zeggen „we doen toch wat we willen". En dat kan niet, begrepen velen. Gelukkig ook in de Tweede Kamer. Biesheuvel bijvoorbeeld. Die heeft het alternatief „nieuwe verkiezingen" tevoorschijn getoverd. En daar had den de excellenties niet aan gedacht. Daar zijn ze trouwens ook wel bang voor, als alle regeringspartijen én de P.v.d.A.; én de PPR; én de PSP. We leven in een verwarrende wereld, mensen. De misverstanden zijn niet van de lucht. Men zet geen kind op de pot, dat net in zijn br-oek heeft gedaan! Ik wil u even deelgenoot maken van een mysterie op het technische vlak. Op deze krant hebben we een telefooncentrale. Je draait een be paald nummer en dan krijg je een „lijn naar buiten", of een „buiten lijn". Ik snap het wel niet, u ook niet, maar ik aanvaard deze wonder lijke technische toestand even goed als het verkrijgen van mijn salaris (b.v.). Nu draaide ik gisteren dat nummer weer om buiten de stad te bellen EN DAT GING NIET! Ik kon wel IN de stad bellen, maar niet erbuiten. Begrijpt u dat? Ik niet. Nog 50 nachtjes slapen en dan.... Snap ik het nog niet. We moeten er toch weer rekening mee gaan houden. Met de verkoud heden bedoel ik. En goed ook, want de geleerden hebben nog steeds geen medicijn tegen 's werelds meest ver breide kwaal gevonden. In .Engeland bijvoorbeeld hebben ze er de laatste liegen jaar aan één stuk naar gezocht. Maar de geleer den hebben de opdracht teruggege ven. Wegens gebrek aan praktische vooruitgang. Er zijn zeker 100 virus sen, die verkoudheid veroorzaken. Toch zijn er nog enkele dapperen die doorgaan. De hoop moet niet op gegeven worden! Hoop doet leven hoesten, enz. en leven doet De Russen zullen de tel zo onder hand wel kwijt zijn. Iwan, de hoe veelste is nu weg? Ik ben zeker zo gelukkig als Harm Ottenbros, maar dat andere Wie een kuil graaft voor een an der, zit niet zonder werk. MERIJN (Van onze redactie buitenland) ROME De tegenaanval der Ro meinse curie-kardinalen, die gisteren op de bisschoppensynode verwacht werd, is bij alle verscheidenheid van standpunten veel minder scherp ge bleken dan bij de vorige synode in 1967 en bij het concilie. Voor ieder is het duidelijk, dat da personeelsveranderingen als gevolg van de curie-hervormingen zich hier hebben laten voelen. Zes kardinalen van de curie hebben gisteren het woord gevoerd naast 11 bisschoppen namens hun conferenties. 17 van de 18 sprekers, w.o. kardi naal Willebrands, drongen aan op een grotere rol van de bisschoppen bij het bestuur van de kerk. Veel sprekers drongen aan op meer dyna miek in de kerk en betreurden haar statische principes en uitspraken. De Amerikaanse kardinalen Ter- rence Cooke van New York en John Wright, die nu lid van de Romeinse curie is, sloten zich aan bij degenen, die eerder deze week om meer colle gialiteit in het bestuur van de kerk hebben gevraagd. Vandaag wordt de discussie over het theologische deel afgesloten. Waarschijnlijk zal dan gestemd wor den over het voorstel van kardinaal Alfrink om niet het schema maar de inleiding van kardinaal Seper tot sy node-tekst te nemen. Daarna gaan de bisschoppen over op het praktische deel der collegialiteit, namelijk de verhouding bisschoppenconferenties en paus.

de Stem | 1969 | | pagina 9