RECREATIE ZEEUWSCH-VLAANDEREN Ontsluiting van meer kreken NATTE VOETEN IN CADZAND cuÈina Laconieke mariniers oefenen op de kust Raad Goes behandelde kwestie van afvalwater Zeeuws Landschap koopt oude binnendijk Kolossale showtrein op parkeerplaats in Goes leidt tot fors conflict In gesprek met \1DAAG RGEN ^r) euws uit streek 3-4-5 Apollo 8 komt niet naar Goes Boerenpartij miste boot in Goes Toneelclub Dow brengt „De wilde vaart" Droog en warm SPEELZAAL T0ERISTEN- ANTIEKVEILING Minder aanvoer van fruit vandaag over acht dagen start de rijk-gesorteerde ZUID-NEDERLANDSE BEURS landpasfa RESTEN VAN HANNEKENSWERVE Terneuzen aan kop Roode-Kruiscollecte 't keukencentrum P. Bruggeman V DE STEM VAN DONDERDAG 16 OKTOBER 1969 I Aan de techniscne E'hoven zijn geslaagd raai examen van de af- ktrotechniek J. W. J, (Breda) en J. R. ]>u. ;en). TG Rijksopleidings- leuterleddsters akte B Anneke Bootsgezel, Is Clarisse, Numans- 3ees, Biervliet; Corrie ■tharnis; Annelies van tl, CONCERTEN ENZ. 20.15 uur uziek-Jazz-Popliga ■Kwartet Muziekweek ober) n de vriendin van uw 20 en 22 urn Iharity, a.l. 10, 18.05 en 21 uur afspraak, 14 j. 19.10 en 21.30 uur Presley Leven en 18, 20 en 22 uur Easy rider, 14 j. 20 en 22 uur to Peyton Place, 14 J. 50, *9.10 en 21.30 uur jungle boek, 14 j, girl, 14 j. ;a vuur en kom terug ing, 18 j. kt voor de dienst, a.l. goud van Mc Kenia, Hur, 14 j. is staat in brand, 14 J. kuisheidsgordel, 18 j. houwburg 20 uur r Polka" van Dimitri ik NSTELLINGEN 921 uur Tentocm- verken uit het stede- .e Amsterdam o.a. van Gogh, Picasso en Ap- oktober) VERSEN ber) CONCERTEN ENZ. Muziekweek uur B. .Cairbasius Weber i praktijk in ohtwik- S 11 uur voor het voortgezet samenwerking met eert Daraiel Otten, n Patist, piano. ter 20 uur kloristisch ensemble Opera 20 uur assie STELLINGEN 921 uur Tentoon- 'erken uit het stede- Amsterdam o.a. van logh, Picasso en Ap- pktober) 'ERSEN 3er) rubriek tel. 01180- 116 in Middelburg. \AN.JOE T (Van een onzer verslaggevers) GOES De heer C. W. Vervest, die alles in het werk stelde om de Apollo-8-cabine naar Goes te krij gen, heeft bericht gekregen uit Den Haag, die hij eerst een garantie van tienduizend gulden moet geven al vorens de Apollo naar Goes wordt gebracht. De heer Vervest kan niet voldoen aan deze voorwaarde. De tentoonstelling van de cabine die hij gepland had op 25 oktober a.s., zal dus niet door kunnen gaan. De heer Vervest heeft de organise rende instelling in Den Haag, die pas heel laat met deze dwingende voor waarde bij hem aanklopte, laten we ten dat hij het verlangde garantie bedrag niet kan opbrengen. Hij zal nu proberen om de Apollo-eabine volgend jaar naar Goes te krijgen. „Het is jammer", zegt hij spijtig, „dat de commerciële zijde het heeft gewonnen van de ideële". De komst van de Apollo-8 was be doeld om aan drie instellingen een bedrag te schenken uit het finan ciële overschot na de tentoonstel ling, het studiefonds voor in nood verkerende Tsjechische studenten in Nederland zou geld krijgen, een be drag zou gaan nara „Terre des hom mes" voor de medische behandeling van in Vietnam verminkte kinderen en het jeugdwerk in Goes zou uit de opbrengst gesteund worden. De ver deling van het geld zou worden overgelaten aan het college van b. en w. te Goes. Volgens de heer Ver vest is de Goese middenstandscentra le, di evolgens de heer Vervest be lang zou hebben bij het toekennen van een garantiesom, jammerlijk af zijdig gebleven. Bij de gemeente Goes is permanent 'n bedrag beschik baar voor toevallige belangrijke ge beurtenissen, maar de tijd tussen aanvraag en beslissing is in dit ge val te lang. (Van een onzer verslaggevers) GOES De BP heeft in Goes de boot gemist. Er werd dinsdagavond geen kandidatenlijst voor de raads verkiezing in Goes op 21 november a s. ingediend terwijl dat toch wel had moeten gebeuren. Het niet op tijd indienen van de lijst berust blijkbaar op een misverstand tussen enkele partijbroeders. Het is niet helemaal duidelijk hoe de communi catiestoornis is ontstaan. Waarschijnlijk is de man die het formulier op het gemeentehuis in Goes voor vijf uur moest afgeven, dat gewoon vergeten. Volgens de chef van de afdeling bevolking, de heer J- Marks, had hij de lijst moe ten krijgen van de heer P- Wage naar te Kloetinge, vooropgesteld dat de Boerenpartij belangstelling had voor de komende gemeente raadsverkiezing in Goes. Wel werd enige tijd geleden een lijst afgehaald. Volgens de heer Wa- genaiar, die er niet zo zwaar aan schijnt te tillen, had iemand in Heinkenszaind de lijst moeten inleve ren. De heer Wagenaar veronder stelt dat deze man het gewoon is vergeten. Op de afdeling bevolking In Goeg wordt echter nadrukkelijk gesteld, dat alleen iemand die deel gaat uitmaken van de nieuwe ge meente Goes, een kandidatenlijst kon indienen. Hoe het ook zij, de BP had toch kandidaten Ook ai zou de BP niet vertegen woordigd zijn in Goes, uit de kan didatenlijsten zoals deze in de ove rige gemeenten van Zuid-Beveland werden ingediend, blijkt duidelijk dat de boeren wel meedoen aan de verkiezingen in het nieuwe Reimers- waal, het nieuwe Kapelle en in het nieuwe Borsele. De BP heeft nog nooit een raadszetel in een Zuid-Be- velandse gemeente -gehad. (Van een onzer verslaggevers) T~ De toneelclub van DOW-Chemical in Terneuzen is de i epetities begonnen voor het nieu we toneelstuk „De Wilde Vaart" De uitvoering zal vermoedelijk eind ja- nu^ri, indien mogelijk, in het Zuid- landtheater worden gegeven. De to neelclub telt thans vijftien enthou siaste leden. Er kunnen zich nog nieuwe leden aanmelden. De gedach ten gaan ook uit naar de oprichting van een cabaret. Vooruitzichten voor vrijdag en zaterdag: voorna melijk droog: ge bieden met mist. Temperaturen in bet algemeen bo ven normaal. Vooruitzichten in cijfers gemid- eld over Nederland: voor vrijdag: aantal uren zon 0 tot 5; min. temp.: van 0 tot 5 graden boven normaal; max temp.: van ongeveer normaal «>t 4 graden boven normaal. Kans P een droge periode van minstens - Vuy- 3a procent. Kans op een ge heel droog etmaal: 80 procent. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Hoewel niet wordt verwacht, dat Zeeuwsch- Vlaanderen op korte termijn on voldoende voorzieningen voor de openlucht-recreatie van de eigen bevolking en de steeds groeiende groep Belgische recreanten zal bezitten, bezint de werkcommis- sie van de recreatieraad zich toch op de ontsluiting van andere kre ken in Zeeuwsch-Vlaanderen. De verdere inrichting van de Braakman, de realisering van het recreatieplan Otheensekreek en de ingebruikneming van „De Vo gel" bij Vogelwaarde volgend jaar, verzekeren voorlopig vol doende mogelijkheden in oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit is de opvatting van het college van GS, zoals die blijkt uit de ant woorden op het algemeen verslag van de afdelingen van de provinciale sta ten van Zeeland over de nota inzake de openluchtrecreatie. Deze nota wordt maandag 27 oktober in de ver gadering van de staten van Zeeland besproken. GS komen in hun antwoord met een minder teleurstellende visie op het afgelopen toeristenseizoen dan ve len hadden verwacht. Het aantal toe ristische overnachtingen was in 1969 nagenoeg gelijk aan het aantal dat over 1968 werd geregistreerd. Dat was overigens geen Zeeuws, maar een algemeen verschijnsel, zeggen GS. De concurrentie van goedkope vakantie arrangementen naar zonniger streken is de voornaamste oorzaak van de stagnatie in de groei. Voor de eerst komende jaren wordt op een lichte stijging van de belangstelling gere kend. Op middellange termijn wordt voor Zeeland een sterkere groei ver wacht, doch hiervoor zal verhoging van de attractiewaarde van de re creatiegebieden nodig zijn, terwijl het bedrijfsleven een verantwoord prijs beleid zal moeten voeren. Uitbrei ding van de propaganda van de VW in samenwerking met het bedrijfsle ven is noodzakelijk. GS tonen zich niet afkerig van de oprichting van een speelzaal, ergens in het Zeeuwse recreatielandschan. Uiteraard verbiedt de wet op de kansspelen de vestiging van een casi no in Nederland, maar als dit zou veranderen, dan komt volgens GS een recreatiecentrum met stedelijke allure (Vlissineren?) het eerst als me dedinger van Knokke in aanmerking. Overigens wordt over het toelaten van speelzalen als dit ooit wette lijk mogelijk wordt beslist door de gemeentebesturen. Veel voorzieningen op recreatiege bied zullen door particulier initiatief tot stand moeten komen. GS zien verschillende mogelijkheden om hier begeleidend en stimulerend op te tre den, b.v. door het aanwijzen en even tueel beschikbaar stellen van terrei nen, het zorgen voor een goede ont sluiting, het bieden van mogelijkhe den voor winstgevende nevenexnloi- taties (cafés, winkels, tankstations e.d.) en in sommige gevallen zelfs het verstrekken van overheidssubsidies. Het ministerie van Economische Za ken heeft wat dit betreft, een be langrijke wijziging van de subsidie mogelijkheden voor particuliere re creatie-objecten in voorbereiding. Uiteraard hebben de Staten zich diepgaand met de vraag over de nood zaak van toeristenbelasting bezig ge houden. Binnenkort, zo zeggen GS, gaan vertegenwoordigers van de mi nister van Binnenlandse Zaken en van de provinciale besturen met elk aar over een versnelde invoering van deze belasting praten. Ook hier geldt, dat over het al of niet invoe ren van toeristenbelasting in bepaal de recreatiegemeenten, door de raden moet worden beslist. Of de toeristen belasting een kwartje ner persoon per overnachtig moet bedragen is zo blijkt uit het antwoord van GS - een academische kwestie. In de dis cussie op dit punt is het kwartje al leen maar als voorbeeld-bedrag ge bruikt, waarmee kon worden aange toond dat men dank zii een beschei den vergoeding per hoofd, toch tot aanzienlijke opbrengsten kan komen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op 28 oktober om 14.00 uur wordt in de Stads schouwburg te Middelburg een an tiekveiling gehouden. Een zeldzame collectie sieraden, alsmede meubilair, klokken, porse lein, zilverwerk, boeken en bronzen voorwerpen uit de 17e, 18e en 19e eeuw zullen geveild worden. Dit al les komt uit de collectie van anti quairs, gebroeders Verhage in Groe- de. Kijkdagen zijn 27 oktober om 15.00 uur en 28 oktober van 10-30 tot 11.30 uur. (Van onze verslaggevers) In verband met het feit dat de fruit telers op het ogenblik druk bezig zijn met de pluk van de winterappels en geen tijd hebben om te sorteren, is de aanvoer van fruit op de veiling in Kapelle-Biezelinge wat teruggelopen. Dat komt mede omdat de peren voor het grootste deel zijn geruimd. In ver band hiermee is besloten met ingang van de komende week op maandag geen fruitveiling meer te houden. De overige dagen van de week zal er in Kapelle op de normale dagen fruit worden geveild. (Van een onzer verslaggevers) BRESKENS „Als ïe staande water kan drinken, dan gaat het nog wel", aldus de stereotiepe uitdrukking van een niet meer zo jonge marinier eerste klas woens dagmiddag in de duinen van Cad- zand. Zijn merkwaardige gezeg de sloeg op de weinig benijdens waardige situatie waarin de mari niers, die vanmorgen, donderdag, met enkele honderden op de Zeeuwsch-Vlaamse kust zullen landen, kunnen komen te ver keren. Door een dikke laag slib te moeten voortploeteren met het zoute water tot aan de lippen is zelfs voor een „geoefend zeesol daat" geen pretje. Toch zullen de meesten graag en met zoveel mogelijk spoed aan land zien te komen, want van het slagen van deze aanval vanuit zee en de daarna volgende acties tegen de „te genpartij" in Zeeuwsch-Vlaanderen zal tevens het einde van de oefening betekenen. Ook al beurt men elkaar op - dezelfde marinier eerste klas zei gistermiddag: „heerlijk, wat wordt ik hier toch bruin" - toch is aan de mannen duidelijk te zien dat anderhalve week vrijwel onafgebro ken oefenen niet in de kouwe kleren gaat zitten. Dag en nacht zijn de mariniers, verdeeld in twee groepen, een bo ven en een beneden de Westerschel- de, in touw om zoals ze dat zelf noemen, elkaar te prikken. Die prik ken worden uitgedeeld vanuit lan dingsvaartuigen, rubberboten - ook door kikvorsmannen - en zelfs van uit hefschroefvliegtuigen. Niet al leen willen de oorlogje spelende ma riniers elkaar met deze activiteiten het leven zuur maken, maar daar mee vooral ook het nodige van eik aars posities te weten komen. De eenheden in Zeeuwsch-Vlaan deren kunnen dan ongeveer gissen wat het bij een aanval van de over kant te wachten staat. De aanvallers officieel de „eerste amphibische ge vechtsgroep" van het korps, hebben op hun beurt de inlichtingen nodig om hun ingewikkelde landsoperatie op de juiste plaats uit te voeren. Een landing, op kleinere schaal - toch namen er nog negen boten aan deel - vond reeds woensdagmorgen bij Cadzand plaats. „Dat was een afleidingsmanoeuvre. Het grote spul moet nog komen". De" radiobediendende marinier, die met die uitspraak getuigde van een per fect inzicht in de taktiek van wat hij de „hoge pieten" noemde, voegde aan die opmerking nog met een te vreden gezicht toe: „de meeste van de lui, die vanmorgen aan land kwa men zijn terstond dood verklaard". Natuurlijk wist ook hij heel goed. dat die gesneuvelde aanvallers in middels weer springlevend per heli kopter over De Schelde waren ge bracht om vanmorgen weer opnieuw door de branding het strand te kun nen oprennen. Commandant van de groep in Zeeuwsch-Vlaanderen is de majoor P. Lever: zijn „schuilcommandopost" blijkt zich te bevinden in een grotf schuur van de hoeve „Baarzande" bij Groede. Terwijl hij in fel oranje pakken gestoken helikopterpiloten instrueerde (een sergeant zei, wat deze met zijn vijf gevangen moest doen en een „scheidsrechter" te< woord staan) gelukte het de majoor toch nog even te zeggen, dat hij erg verheugd was over de ondervonden gastvrijheid van de bevolking ift Zeeuwsch-Vlaanderen. „Dat had best anders kunnen zijn, want tenslotte maken we een hoop kabaal en rennen we overal door heen", aldus majoor Lever die ver volgens in een oude fauteuil neer zakte om zich, met de vinger op de kaart, weer met de oefening bezig te houden. Een „gewonde" marinier op een brancard in de hoek van de schuur gaf blijk van een ongewoon realis tische kijk op het hele gebeuren...: „Ik ben blij dat ik gewond ben. Nu kan ik tenminste maffen" zei hij met half toegeknepen ogen. Slaap tekort is het belangrijkste gebrek waarmet deze oefenende mariniers hebben te kampen. Aan dat gebrek zal eerst vanavond, na het sein „ein de oefening" iets kunnen worden' gedaan. (ADVERTENTIE) hni: eindhoven in de philips-jubileum-hallen kijk uit uw ogen kijk uw ogen uit op het kruispunt van europawegen (Van een onzer verslaggevers) GOES De KVP-fractie van de Goese gemeenteraad heeft gistera vond zijn voorzitter, mr. F. G. A. Hu- ber, meegedeeld, dat het antwoord van de ministers op vragen van Zeeuwse kamerleden over de veront reiniging van de mosselpercelen bij Yerseke door afvalwater van Goes, de suggestie kon wekken, dat Goes al sinds jaren zich niet voldoende heeft gerealiseerd hoe urgent dit probleem wel is. Bij velen, aldus de KVP'ers, leeft de illusie dat dank zij de activiteiten van het provinciaal bestuur, de ge meente eindelijk op gang is gebracht. Deze procedure geen goedkeuring, en toch een onvoldoende geldlening bewijst overduidelijk waar de schoen wringt. De raadsfractie merkte dit op n.a.v. het feit dat de gemeente Goes slechts een bedrag van 400.009,kan lenen voor de eerste fase in de uitvoering van het afvalwaterpersleidingproject terwijl voor de aanvang van het werk volgens deskundigen ongeveer 650000 gulden nodig is. „Het kost ons moeite" stelden de Goese KVP'ers „om ondanks de bit tere geldnood weerstand te bieden aan de verleiding deze voorlopige „waterloze" geldlening te weigeren. De fractie sprak daarbij de hoop uit, dat de „hoge heren in Middelburg en Den Haag" iets meer besef zullen krijgen voor de Goese en Bevelandse belangen en dat o.m. spoedig een aanvullende lening van meer dan 750.000,dat is het minimum van het tekort van thans aan de gemeente Goes zal worden aangebo den. Een uitvoerige discussie ontstond over de bouw van een nieuwe ar chiefbewaarplaats. Aanleiding was een brandbrief van de rijksarchiva ris in Zeeland, die de gemeente Goes dringend verzoekt een korte termijn te stellen waarbinnen de bouw van een archiefbewaarplaats te verwach ten is, wil Goes niet het risico lopen dat de archieven naar Middelburg zullen worden gehaald. Het raadslid Mr. J. G. van der Burgt (A.R.) achtte het niet juist de ze zaak terug te spelen naar het rijk. „De gemeente is verplicht om voor zijn archiefbewaring zorg te dragen. De bewaring van de archieven in Middelburg brengt bovendien hoge kosten met zich mee". De heer F. M. Gerritsen (K.V.P.) zei begrip te hebben voor het ver langen van de rijksarchivaris „maar" voegde hij hieraan toe „waar blijven we met het stellen van de volgorde in onze prioriteiten. Ik zou liever zien dat het geld zou worden be steed aan het bevorderen van het verzorgingspeil in Goes. Het raadslid P. Duinkerke (P.v.d. A.): „Het rijk kan wel van ons ver langen dat we zorg dragen voor de bewaring van onze archieven, maar dan zeg ik op mijn beurt: het rijk heeft de plicht om te zorgen dat de gemeenten over voldoende geldmid delen beschikken om hun plicht te kunnen doen". Ook andere raadsleden kwamen met duidelijke bezwaren tegen de brief van de rijksarchivaris. Wethou der J. H. Roose (K.V.P.) was van oordeel dat de rijksarchivaris te ver staan moet worden gegeven, dat on mogelijk een termijn kan worden ge steld. Burgemeester Huber tenslotte kon het standpunt van de rijksarchivaris billijken. „Er is een raadsbesluit dat de bewaarplaats gebouwd zal wor den, maar we moeten afwachten tot er voldoende mogelijkheden zijn. Je kunt dit eenvoudig niet nummer een stellen op de urgentielijst, terwijl er nog zoveel zaken van groter belang op uitvoering wachten". De heer Huber stelde de raad voor nog eens een gesprek met de rijks archivaris over deze kwestie te heb ben. (ADVERTENTIE) Behoud van Uw tanden (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De Stichting Het Zeeuwse Landschap, die zich de bescherming van natuur- en land- schapsschoon in de provincie Zee land ten doel stelt, is er weer in ge slaagd haar bezit uit te breiden. Van de kerkvoogdij van de Ne derlands Hervormde Gemeente „Sint Baafskerk" te Aardenburg kon namelijk een binnendijk in de polder Bewester Eede, benoorden St. Pie- tarsdijk, nabij het gehucht Draai brug, worden gekocht. Het gaat hier om een oude binnendijk langs de voormalige haven van Aarden burg, die beplant is met knotwilgen. Dergelijke boomdijken worden de laatste jaren steeds zeldzamer in West-Zeeuwsch-Vlaanderen en daar om is Het Zeeuwse Landschap bij zonder blij nu één voorbeeld in haar bezit te hebben. Het dijkgedeelte is meer dan één kilometer lan-g, zodat het met de boombegroeiing een bij zonder markant element in bet landschap vormt. Vermeldenswaard is nog dat zich in liet dijklichaam de resten van het verdronken dorp Hannekenswerve bevinden. Enige jaren geleden zijn hier door de Rijksdienst voor Oud heidkundig Bodemonderzoek opgra vingen verricht, waarbij onder meer beschilderde sarcofagen voor de dag kwamen. Helaas moesten indertijd de resten van het dorp weer onder de grond worden gebracht doch wel licht is er te zijner tijd een gelegen heid om weer iets zichtbaar te ma ken. De dijk is gemakkelijk te vinden door, wanneer men de hoofdweg van Oostburg naar Sluis volgt, na de zij weg van Aardenburg de eerste weg met bomen te nemen. Meteen aan de hoofdweg begint het bezit van Het Zeeuws Landschap. Na onge veer een kilometer in het kale stuk even voorbij de bocht in de dijk, komt men bij het gedeelte waar zich de resten van Hannekenswerve bevind ein. (Van een onzer verslaggevers) GOES Braat Bouwstoffen n.v. te Goes is gisteren met de burgemees ter van Goes in conflict gekomen, toen deze gelastte de zgn. Braat Mo biel, een kolossale showtrein, te verwijderen van het parkeerterrein op de Beestenmarkt. De Braat Mobiel staat vlak voor schouwburg Juliana, waar momenteel de Zeeuwse vak beurs voor aannemers in de bouw wereld wordt gehouden. Braat bouwstoffen n.v. heeft een brief geschreven naar het college van b. en w„ waarin o.m. wordt ge steld, dat het verzoek van de burge meester niet op de wet berust en dat hij ook niet heeft kunnen aangeven op grond waarvan hij zou kunnen ge lasten het voertuig te verwijderen, omdat de Braat Mobiel op een open baar parkeerterrein staat. „In verband hiermee", aldus de brief, '„zijn we hiet bereid vrijwillig aan het verzoek van de burgemees ter te voldoen. Indien U met de sterke arm de Braat Mobiel van het parkeer terrein laat verwijderen stellen wij de gemeente Goes aansprakelijk voor alle schade die hiervan het gevolg is of zou kunnen zijn." Van de zijde van Braat Bouwstof fen n.v. werd gisteravond meege deeld, dat de showtrein niet zal worden verwijderd en dat men rus tig zal toezien wat de gemeente doet. Inmiddels is wél een advocaat inge schakeld. Burgemeester F. G. A. Huber deel de desgevraagd mee, dat hij de brief van Braat niet had gelezen. Verder zei hij, dat de showtrein onmiddel lijk weggehaald dient te worden zo dra de chauffeur van de wagen die in Arnhem woont, op de hoogte is gesteld. „Er is bij de gemeente door Braat een staanplaatsvergunning aan gevraagd", aldus de heer Huber, „maar ik heb die niet willen geven, omdat ik het niet juist vind dat die wagen vlak voor de vakbeurs staat. Dat is onbillijk tegenover de stand houders, die voor hun plaats hebben moeten betalen. Het is begrijpelijk dat de collega's van Braat zich ge hinderd voelen. Ik vind dit ook geen juiste concurrentie en bovendien wordt een groot deel van de parkeer plaats in beslag genomen die benut zou kunnen worden door bezoekers aan de vakbeurs." MIDDELBURG Met een op brengst van 8.106,zijnde bijna 160 procent van het streefbedrag, is Terneuzen de gulste stad gebleken bij de inzameling ten bate van het Roode Kruis in de kring Zeeland. Goes, dat vorig jaar het streefbedrag het verst overschreed, is thans twee de geworden. De nieuwe wisselbeker, die vorig jaar door het bestuur van de kring Zeeland beschikbaar werd gesteld voor de stedelijke afdeling met de hoogste relatieve opbrengst, gaat dan ook nu van Goes naar Terneuzen. Middelburg en Vlissingen kwamen als derde en vierde in de afdelings competitie met zijn nobele inzet, te voorschijn. Het bestuur van de kring Zeeland is er bijna zeker van, dat de op brengst van de inzameling dit jaar voor het eerst de ton zal overschrij den. (ADVERTENTIE) De keuken in landhuisstijl Baronielaan 59 Breda „HET mooiste geschenk dat men ons zou kunnen geven is een nieuw on derdak, waarin wij na 1 januari 1970 kunnen repeteren en voorstellingen geven". Dit is de hartewens van de heer P. Bruggeman, vice-voorzitter van de 110 jaar oude Oosthurgse to neelvereniging „Oefening en Ver maak". OM dit ongetwijfeld heuglijke feit nog eens extra te onderstrepen wordt op 30 oktober in de burgerzaal van het Oostburgse gemeentehuis een recep tie gegeven. Op deze receptie wordt niet alleen het 110-jarig bestaan van de vereniging gevierd. Tevens zal de heer Bruggeman die zich nv 40 jaar met hart en ziel heeft ingezet, wor den gehuldigd. „IK ben" zo gaat hij verder aan het toneel gegaan omdat mijn tante en oom waarbij ik in de kost was, lid waren van de Oostburgse toneelver eniging. Bovendien voelde een vriend van mij er ook bijzonder veel voor, zodat wij ons samen hebben opgege ven. Ik heb, zoals dat bij iedereen gaat die pas begint, eerst figuranten rollen gespeeld, maar daarna kreeg ik grotere rollen". „NEEN, wat mijn eerste grote rol was, kan ik mij niet meer herinneren. Mo menteel speel ik zelf weinig meer mee, omdat ik mij met de regie be zighoudt. Volgens mij is het spelen en regisseren bijzonder moeilijk te com bineren, want als je vanuit de zaal het spel, de beweging en de mime gadeslaat, heb je er een geheel an dere kijk op, dan wanneer je op het toneel staat". BEHALVE de regie neemt de heer Bruggeman ook het kapwerk en de grime voor zijn rekening. „Dat vind ik eigenlijk een vanzelfsprekende zaak want mijn beroep als kapper brengt dat met zich mee. Ik moet er echter wel bijvertellen dat ik hierbij worht geassisteerd door mijn vrouw die evenals ik al heel wat jaartjes bij Oefening en Vermaak" meedraait Als ik me niet vergis is dat ook al zo'n 38 jaar". ,HET eerstvolgende stuk dat wij gaan spelen, eind november de juiste datum staat nog niet vast is een stuk von Somerset Maugham „De hei lige vlam". Dat zal dan ook het laat ste stuk zijn dat wij in de katholieke kring spelen Waar we de volgende stukken gaan spelen? Wist ik het maar".

de Stem | 1969 | | pagina 3