Husak: Geen politieke vervolgingen KAMER Vraag uw Mercedes-Benz dealer om zelf-bestiur Thomassen kiest Hoogovens-Hoesch voor Maasvlakte DE JONG VERWACHT GEEN KABINETSCRISIS Reclasseringvrijlating „de drie" Je blijft lachen.,.! ftmtOMTdevisie I je^elUd „Nog te weinig geld om onderwijs op peil te houden" Nu onbemande Sovjet- satelliet gelanceerd In komende weken gratis controle autoverlichting A. J. v. d. ZWAARD ZWAKKEREN WAARDERING N.V. GARAGE 'T WESTEN „JONGE BALIE": Advocaat moet reeds bij politieverhoor aanwezig zijn Deel van Engels Rijnleger straks naar N.-Ierland? Overvallers roven f750,- op NS-station ZUIVELFABRIEK IN DORDRECHT DICHT Oorlogsmisdadiger krijgt 12 jaar J Couwenberg (nog) niet veroordeeld VIER ONDERWIJZERSORGANISATIES KLAGEN IN BRIEF OVER ONMOGELIJKE TAAK: DE STEM VAN WOENSDAG 15 OKTOBER 1969 (Van onze redactie buiten land) PRAAG-MOSKOU „Er zullen geen politieke arresta ties of processen komen waar van de aanhangers van oud partijleider Dubcek het slacht offer zullen worden. Deze belofte deed de huidige leider van de Tsjechoslowaken, Gustav Husak, gisteren op een partijvergadering in Pilzen. Husak zei over de ongeveer 28.000 Tsjechoslowaken, die na de bezet ting naar het buitenland zijn gevlucht' dat het land het ook zonder hen kan stellen en dat zij „naar de hel kunnen lopen". „We voeren geen enkel politiek proces en we keren niet terug tot de fouten van het verleden. Het is ech ter anders, wanneer iemand de wet schendt, wanneer iemand probeert de staat te ondermijnen'', aldus Husak. Hij zei voorstander te zijn van een politiek stelsel, dat het midden houdt tussen „de bureaucratie van Antonin Novotny en de anarchie van Alexan der Dubcek. Husak deed een felle aanval op de economische stellingen van professor Ota Sik, het brein achter het Tsjecho- slowaakse economische hervormings programma. Sik die sinds de invasie van 1968 in Zwitserland verblijft, is maandag uit de communistische par tij gestoten. Husak drong sterk aan op kalmte. „Het land heeft rust nodig om nor maal te kunnen werken. Tot hen die onze socialistische staat willen ver storen zeggen we: Verwacht geen cle mentie. Zoals de bijbel zegt: Hij die bij het zwaard leeft zal er door ster ven", zo besloot de Tsjechioslowaakse partijleider. (Vervolg van pag. 1) Ook mr. Geertsema besefte dat het voor de regering uitermate moeilijk is de steeds stijgende uitgaven te dekken. „Onze gedachten gaan dan ook meer uit naar verlaging van de uitgaven". Mellema wilde nader aangetoond zien dat het regeringsplan voor de belastingverlaging „het enig mogelij ke en juiste" is. Uitstel van de jaarlijkse huurver hoging met een half jaar tot 1 juli onderging weinig kritiek. Sehmelzer en Mellema lieten weten daaraan hun steun te geven. Ook al heeft dit ongunstige gevolgen voor de finan ciering van de woningbouw. Hadden Den Uyl en Wiebenga ge pleit voor opvoering van de woning- produktie tot resp. 140.000 of 135.000 huizen per jaar, Sehmelzer vroeg hierover een grondig onderzoek in te stellen. Nagegaan moet worden, aldus Sehmelzer, wat de economische ge volgen zijn van een opvoering der woningproduktie met 3.000 of 5.000 per jaar tot 135.000 of 140.000. De KVP-fractie blijft onvoorwaardelijk vasthouden aan 125.000 huizen in 1970. „Ik realiseer me dat dit een zware eis is". Wilde Den Uyl, onder meer ge- stennd door D'66, Pacifisten en Kadi- kalen, spoedige verhoging van aow en aww tot het netto-minimumloon, Sehmelzer vond dat het kabinet voor de sociaal-zwakkeren al veel tot stand had gebracht. De KVP hecht grote waarde aan een beter inzicht in de situatie voor bejaarden, gehandi capten, ouder werkende ongehuwde vrouwen. De vraag is hoever het on derzoek in deze is gevorderd. Sehmel zer vroeg zich af om nieuwe stappen in de verbetering van de ouderdoms- uitkeringen, bijv. door een tussen tijdse structurele verhoging van de aow, te doen, waardering had hij voor de bezitvormende maatregelen, Juist met het oog op de sociaal- zwakken is een krachtig prijsbeleid in 1970 geboden. Naast kritiek van de oppositie, wilden de regeringspartijen de kri tiek op onderdelen van het beleid overgieten met een zoete saus. „Het kabinet geeft een positieve tussen balans te zien", zei Sehmelzer. „Het kabinet geeft blijk begrip te hebben voor de problemen van deze tijd", verklaarde Mellema. En Geertsema onderschreef deze geluiden met: „We kunnen in het algemeen het beleid an net kabinet-De Jong positief waarderen". (ADVERTENTIE) Goed, elke Mercedes-Benz mag vol zitten met autotechnisch vernuft. Goed, u kunt daar uren over lezen of praten. Goed, u kunt op een bepaald moment inzien dat elke Mercedes-Benz qua totale conceptie zijn gelijke niet heeft. Maar een auto is om in te rijden. Dus: wat ervaart u nu eigenlijk als u in een Mercedes-Benz zit? Geef. uzelf ook daarop het antwoord. Reserveer een zelfbestuur-auto. Bel ons en wij maken een afspraak met u. Voor een proefrit die alle verhalen doet verbleken. Oostburg, Breedestraat 23, tel. 01170-22 55 37 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier De Jong verwacht niet dat er zich bij de komend algemene beschouwingen in de Tweede Kamer een kabinetscrisis zal vooi doen. Hij zei dit gisterenmorgen in een N.O.S.-interview. Over de ontvangst van de troonrede toonde de minister-president zich re delijk tevreden. Van de drie troonreden van zijn kabinet vond premier B' Jong dat de laatste het best was ontvangen bij het publiek. Van de oppositie vond hij het jammer, dat zij niet in staat is een alterna tieve regering te vormen. Nu worden soms zaken overtrokken omdat men toch wel wat wil doen, maar zonder de consequenties ervan te willen. De premier noemde dit politieke beilenblazerij. De samenwerking tussen regering en parlement achtte de premier heel goed Premier De Jong was van mening dat men in ons land te weinig verdraag zaam is. Men plakt te snel etiketten, zonder met argumenten te komen of eei) discussie aan te gaan. De minister-president vindt niet dat het prestige van de regeringsploeg is geschaad door zijn interventie tijdens het Ioondebat tussen Tweede Kamer en minister Roolvink. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Advocaten moeten de bevoegdheid krijgen om hij de politieverhoren van verdachten, die niet onmiddel lijk in vrijheid worden gesteld, aanwezig te zijn. Deze bevoegd heid zou wettelijk moeten wor den geregeld. Dit is een van de tien stellin gen, die aan de orde zullen ko men op het Congres over de voorlopige hechtenis. De bijeen komst wordt vrijdag en zaterdag in Amsterdam gehouden en is georganiseerd door de vereniging „De jonge balie". Het feit, dat de minister van justitie een wetsontwerp heeft ingediend tot herziening van de bepalingen over voorlopige hech tenis is voor de vereniging aan leiding geweest om dit onder werp als congresthema te kiezen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De katholieke en protestants-christelijke reclasse- ringsverenigingen van Breda heb ben de Tweede Kamer gevraagd waarom voor de „drie van Breda" niet dezelfde rechtsopvattingen gelden als voor andere delinquen ten die voorwaardelijk in vrijheid worden gesteld. De twee verenigingen schrijven in hun brief aan de kamerleden dat zij zeer beslist nee antwoor den op de vraag van minister Po lak (Justitie) in diens brief aan de kamer, n.l. „of het in overeenstem ming is met onze zedelijke en rechtsopvatting om iemand, wat hij ook heeft misdaan, jaar in jaar uit zonder enig uitzicht op vrijheid tot zijn dood gevangen te houden, ook al mag worden verondersteld, dat hij geen gevaar meer voor de maatschappij oplevert". Bij de brief aan de Tweede Ka mer hebben de reciasseringsver- enigingen afschriften gevoegd van de brieven die de protestantse geestelijk verzorger A. Knottnerus en de aalmoezenier A. Verheyen van de drie Bredase politieke ge vangenen eind vorig jaar hebben geschreven aan resp. de hoofdpre dikant en de hoofdaalmoezenier bij de inrichtingen van justitie. Daar in schreef ds. Knottnerus o.m.: „Wat moet ik na 25 jaar gevange nisstraf, en nog steeds zonder enig uitzicht op beëindiging daarvan in enigerlei vorm, nog tegen hen zeg gen? Deze langzame en langdurige doodstraf is, zoals ik reeds jaren betoogd heb, in mijn oog onchris telijk en onmenselijk. Waarom zijn deze drie de zonde bok voor alles wat de Duitsers in de jaren 19401945 ons land heb ben aangedaan? Terwijl in Neder land de Nederlandse politieke de linquenten wel zijn vrijgelaten, hoewel die naast het andere ook nog volksverraad hebben gepleegd. Waarom bij afschaffing van de doodstraf in ons land deze onmen selijke en onchristelijke doodmar- teling?" Aalmoezenier Verheyen schreef o.a.: „Door de te lange gevangen schap dreigen zij bovendien licha melijk en geestelijk te gronde te gaan, zodat hun straf zinloos en onmenselijk is en daarom op zuiver humane gronden moet eindigen. Inmiddels blijkt uit een landelijk gespreide steekproef onder ruim 900 mannen en vrouwen, dat 58 procent tegen vrijlating van „de drie" is- Voor vrijlating is 24 pro cent, 18 proeent heeft geen oor deel. (Van een onzer verslaggevers) MOSKOU De Sovjet-Unie heeft dinsdag weer een onbemande satel liet in een baan om de aarde ge bracht. Deskundigen geloven niet, dat deze jongste lancering onderdeel uitmaakt van het Soyoez-program ma. De Russische ruimteschepen Soy- oez 7 en 8 zijn gisteren samenge koppeld. (Van onze redactie buitenland) BONN Eenheden van het Britse Rijnleger in West-Duitsland zijn in paraatheid gebracht om zonodig op korte termijn te kunnen worden overgebracht naar Noord-Ierland ais de toestand daar nog meer verslech tert. De Britse regering heeft hiervan d'e NAVO officieel in kennis gesteld. UTRECHT (ANP) Deze week begint in een groot aantal Euro pese landen een internationale verlichtingsactie onder auspiciën van „La prevention Routiere Internationale", een organisatie waarhij ook het Verbond voor Veilig Verkeer is aangesloten. Voor wat ons land betreft heeft het verbond evenals voorgaande jaren een tiental grote automobielimporteurs bereid gevonden om met hun dealer-organisatie in te haken op deze verlichtingsactie. Zo zullen automobilisten in de komende weken overal in ons land in vele honderden garages in de gelegenheid worden gesteld hun ver lichting gratis te laten controleren. Ook van de zijde van de rijwiel industrie is medewerking aan deze actie toegezegd. De actie zal oa worden ondersteund door affiches, raambiljetten, stickers en een tele visie-spot. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Twee gemasker de mannen hebben gisterochtend een overval gepleegd op de 48-jarige lo- kettist J. Markus van het Spoorweg station Zuid in Rotterdam. De over vallers hebben in totaal vijf geld kistjes met samen 750,buit ge maakt. Een opmerkelijke verwarring ont stond, toen bekend werd gemaakt, dat in de loop van de morgen de da ders gepakt waren door medewer kers van de Spoorwegen, terwijl de recherchegroep zich nog met de op sporing bezig hield. Later bleek dat de spoorwegen té voorbarig medede ling hadden gedaan. De daders zijn nog niet gevonden. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT De productie afdeling van het bedrijf van de Melkunie in Dordrecht zal worden gesloten. Er wordt geen personeel ontsla gen. Een aantal personeelsleden bo ven de zestig wordt in de gelegen heid gesteld met vervroegd pensioen te gaan. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Burgemeester Thomassen, de Rotterdamse havenbeheer der, heeft zijn keus laten vallen op de combinatie Hoogovens-Hoesch als ge gadigde voor het hoogoventerrein op de Maasvlakte, Rotterdams havenuit breiding in zee. Burgemeester Thomassen zal het college van b. en w. vragen een voor stel aan de raad te formuleren, waar in gevraagd wordt het terrein toe te wijzen aan de Nederlands-Duitse oombinatie die in 1974 al een staal fabriek met een capaciteit van 2,5 miljoen ton staal in gebruik zou wil len hebben. Later zou die capaciteit opgevoerd moeten worden tot 10 mil joen ton. Het voorstel tot uitgifte van de grond zal naar verwacht wordt 4 december in de gemeenteraad behan deld worden. Een kleine voorwaarde die vervuld moet zijn, voordat de Rotterdamse ge meenteraad inderdaad kan beslissen over de terreinuitgifte, is een mi nisteriële goedkeuring voor tenminste een uitbreiding van de Maasvlakte zo als die thans wordt aangelegd om het gehele 1,4 miljard gulden kostende staalproject onder te kunnen brenT gen. Nu burgemeester Thomassen, een keus gemaakt heeft is een eind geko men aan een reeks van onderzoekin gen en onderhandelingen. Vooral be gin van dit jaar werd de situatie moeilijk toen bleek dat er drie ge gadigden waren voor een staalproject, bij Rotterdam. Kandidaten waren het Westduitse staalconcern August Thyssen, de Ne derlandse combinatie van de Neder landse Kabelfabrieken en de Steen kolenhandelsvereniging en voorts dus de Hoogovens-Hoesch-combinatie. BERLIJN (A.P.) In Wastberljjn is een voormalig SS-kapitedn en ge wezen medewerker van Adolf Eich- mansn, de 64-jarige Fritz Woehrn, tot 12 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens medeplichtigheid aan de dood van duizenden Nederlandse en Duitse j oden. (ADVERTENTIE) |gJI 1 1 Het- volgende programma kan. ook in kleur worden ontvangen. Ha, daar gaan we voor zitten. Dubbel genieten geblazen. Van Dubbelspion, the High Chaparral, De Saint. Maar nu is het wel zaak dat u blijft lachen om Marty Feldman of de Mounties, Lukt best, zolang de kleuren echt zijn. Zolang de lucht blauw is en rozen rood zijn. Maar zodra daar ook maar iets aan mankeert is 't uit met de pret. Dan erger je je groen en geel. Omdat je niet direct een Aristona kleuren-tv hebt gekozen, die zo attent is geconstrueerd dat er nooit iets mis kan gaan. Kijkt u eens uit naar Aristona als u een kleuren-tv koopt. Er is keuze uit 7 typen, in palissander of noten, teak of hoogglans macoré. voor mensen die het goed bekijken. Nou ja, dat is me nu toch ook wat, staat er nog maar nauwelijks in de trant dat onze opperste bewindsman 3e Jong geweigerd heeft enkele een voudige vraagjes te beantwoorden van een (jonge) radioverslaggever, of hij haast zich aan een ander een lang interview toe te staan. Gister- norgen, ik verzeker het u. Al vroeg m de morgen. Dat is nu nog eens democratie Iemand uit het volk heft zijn vinger en ogenblikkelijk wordt er geant woord. Door de minister-president zelf! Dat had ik nooit kunnen dro men. Premier De Jong gebruikte welis waar veel woorden, zei toch weinig, maar hét gaat om het principe. Vol gens mij leest onze premier dit dag blad ook Dr. A. F. Philips (ik heet dan wel geen Koen Verhoeff, maar ik ge bruik die naam toch maar) onder houdt met diverse buitenlanders uit stekende contacten. Zijn biografie wordt aan het einde van dit jaar ook uitgegeven. In het Chinees Dr. A. F. Phi Li Ps. Van Rappard begint steeds meer op Don Quichotte te lijken Ja, ja u ziet het goed. Dit zjjn bladeren. Komen van bomen. Daar vallen ze af. Als het wat meer tegen de winter gaat lopen. We moeten tenslotte oog houden voor de wer kelijkheid. Nog even en de meeste bomen zijn weer helemaal kaal. Ha, gemeier bij Edy. (uit: ESB). Het Amerikaanse ministerie van defensie, zo meldt het persbureau AFP, heeft 2,2 miljoen gulden ter beschikking gesteld voor het onder zoek naar de bruikbaarheid van vo gels voor gevaarlijke ooriogsop- drachten. Duiven, kraaien, kippen, gieren (hun taak ken ik al) en papegaaien zullen worden onderzocht op hun geschiktheid mensen te vervangen bij gevaarlijke, moeilijke, kostbare of vervelende opdrachten. Aldus een circulaire van het Pentagon, die heel wat „gegniffel" bij ornithologen heeft verwekt. Vogels voor de havikken I Een complete Russische construc- tiewerkplaats in de ruimte. Is het geen tijd dat St.-Eloy er zich mee gaat bemoeien Gegroet. MERIJN (Van onze pari. red.) DEN HAAG Het dagelijks be stuur van de K.V.P. beraadt zich nog over eventuele maatregelen na de recente uitlatingen van de K.V.P'er dr. Couwenberg. Tot een veoordeling van de hou ding van de heer Couwenberg is het tijdens de jongste vergaderingf van het dagelijks bestuur van de K.V.P. niet gekomen. Dr. S. Couwenberg, oprichter van de KVP-stroming Democratisch Cen trum Nederland, die een deconfes sionalisering van de K.V.P. voorstaat, verwijt de K.V.P.-leiding dat zij vast houdt aan de confessie onwille van de samenwerking met de andere twee christelijke partijen, die zwaarder zouden tillen aan hun confessie als basis. DE BEIERSE luitenant-kolonel Wilhelm-Radtke (56) is op verden king van moord op honderden joden in de Sovjet-Unie tijdens de Tweede Wereldoorlog aangehouden. (ADVERTENTIE) ^nraJ^iINAAN,',iG TUINVERANDERING TUINVERZORGING KWEKER-TUIN ARCHITECT Burg Pastoorsstraat 38 BREDA Tel. 36643 JSS'" odres voor heesters - coniferen - bomen - vaste planten >ge planten rozen rotssteen - flagstones - turfmolm mest enz. - Kortom alles voor nw tuin DEN HAAG (ANP) De gemeente- en schoolbesturen zien zich geplaatst vor de bij na onmogelijke taak om met ontoereikende financiële mid delen 't niveau van 't ondar- wijs te verbeteren. Zelfs het handhaven van het reeds lage verzorgingspeil van het onder wijs op het platteland is moei lijk. Dit schrijven het Convent Protestants Christelenk On derwijs, de Nederlandse Katho lieke Schoolraad, de Stichting Algemene Bonden van Scho len en de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (als overkoepelende 'organisaties van gemeente- en schoolbe sturen) in een brief aan de vaste commissies voor Bin nenlandse Zaken, voor Finan ciën en voor Onderwijs en Wetenschappen van de Twee de Kamer. De vier organisaties zetten in de brief hun zorgen uiteen over de financiering van het onderwijs, met name in de kleine gemeenten. Zij tonen aan dat er een toenemend verschil is tussen de normbe- dagen per lokaal bij de kleine gemeenten en die bij de grote gemeenten. Deze toename wordt veroorzaakt door de wijze waarop de vergoeding wordt berekend, aldus de vier organisaties. De organisaties komen tot de conclusie dat bij alle on derwijssoorten gebroken dient te worden met het systeem waarbij de rijksvergoedingen voor de exploitatiekosten wor den bepaald aan de hand van de werkelijke uitgaven in het verleden. Men moet toe naar een systeem van normvergoe dingen op basis van een taak stellende begroting. Die taak stelling zal ruim moeten wor den opgevat: niet alleen de kosten van het onderwijs in de school moeten erbij worden betrokken, maar ook de ac tiviteiten óm de school en ten behoeve van het onderwijs (bestuur, administratie, re search e.d.), aldus de vier or ganisaties.

de Stem | 1969 | | pagina 7