1- 1- irkt Gent loopt wel wat al te hard van stapel ilffl DAMES! Ruilverkaveling in laatste fase Bijstandswet moet soms terecht nee verkopen 2dagen Brussel Weinig vertrouwen in herindelingsrapport ANDERE BELGISCHE HAVENSTEDEN 1- 105,- 89,- Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Invenfum zorgt voor een warm bed WITTE KRUIS Resten uit 15e en 16e eeuw bij l.t.s. Axel gevonden Van Rappart kan ontslag raadsleden niets schelen Mechanisch stemmen in Reimerswaal EÜGER! blue beu Nylontapijt [elsupermarkt hand Dubbeldekker vier weken uit de vaart Terneuzen krijgt nieuw havengebouw EERST ZEEBRUGGE INDUSTRIE-AS Bloemen ÉÉN ADoZÖ TABLET stopt astma-aanval direkt! M. DE PUTTER RAAD HOEK Terneuzense Finale Miriam Claes wint voorleeswedstri j d WEER ARRESTATIES VOOR SERIE DIEFSTALLEN T railerhellingen aan oever Veersemeer STEIGERS Burgemeester vaart uit tegen vernieling voordelig uit met NS 5 DE STEM VAN WOENSDAG 15 OKTOBER 1969 5 >edekking krijgt u een: 3F DF i2) MSENKADE 15) [dreven woorden maar an een lijst met slechts in 4 kleuren kamerbreed 23,75 49,- 79,- 89,- 98,- 98,- 98,- 108,- 109,— 109,- 107,- 109,- 109,— 109,- 115,— 115,— 119,- 125,— 122,— 128,50 129,- 143,- 135,- 134,- 157,- 147,50 i ss- us,- 168,— 190,— 224,- VICTORY nylontapijt kamerbr. kleuren keus! gelegd '5 p. m. \OK OP TAPIJT gespreide betaling \L! f.N BREDA KADE 13-15 ousstation B.B.A. luBELSTRAAT (ADVERTENTIE) Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. (Van een onzer verslaggevers) PERKPOLDER De enige dnbbeldeksveerboot van de pro vinciale stoombootdienst, de „Prinses Christina", die normaal de dienst Kruiningen-Perkpolder onderhout, zal wegens noodzake lijke reparatie voor geruime tijd, mogelijk zelfs vier weken uit de vaart moeten worden genomen. Het schip heeft n.l. vrijdag door grond te raken, aanzienlijke schade beneden de waterlijn opgelopen. Zo werd o.m. het roer tegen de schroef „geklapt" terwijl waarschijnlijk ook de roerkoning, waarin het roer is op gehangen, zal moeten worden ver vangen. Het schip is inmiddels voor dit karwei op de ScheMepoortwarf in Vlissingen - oost in bet droogdok genomen. De „Prinses Christina" maakte vrijdag zijn ongelukkige vaart tijdens dichte mist. De situatie voor de ha veningang van Kruiningen werd nog bemoeilijkt doordat dwars daarvoor een Russisch schip lag geankerd. De veerboot moest langs dit schip een dubbele wending maken om met gebruikmaking van de ebstroom de haven binnen te varen. Tijdens het laatste deel van deze lastige ma noeuvre lie pde „Prinses Christina" aan de grond. De dienst Kruiningen-Perkpolder wordt nu uitgevoerd door de schepen en „Dordrecht" met (in afwijking van de normale dienstregeling) thans een 20-minutendienst. Ofschoon de frequentie vam de afvaarten dus is opgevoerd, is de vervoerscapaciteit toch minder dan toen de dubbeldek ker dienst deed. Daardoor zal nu eer der op wachttijden aan beide zijden van de veerdienst moeten worden gerekend. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In het gebouw van rijkswaterstaat in Terneuzen is aan besteed de bouw van zeven dienst gebouwen met bijbehorende acht dienstwoningen op het Terneuzense sluizencomplex. Deze gebouwen komen alle tussen de zeesluis en de nieuwe binnen- vaartsluis te liggen. Er waren vier inschrijvingen binnengekomen. De hoogste was van de firma De Bruy- "eijlt Wachtebeke (B met 3.280.000 gulden en de laagste van de firma fiOTn?? uit Hengstdijk met Daar tussenin lagen Sprangers Be- !°n 1lt Bre.da met f 3.350.000 en Ge- Simons uit Terneuzen met J vs.D14.000 Een van de zeven te rea- iseren dienstgebouwen is het haven gebouw, waarin gehuisvest zullen yorden de loodscommissaris, de douane, de havenmeester, de rijks- v a wa'er en de belastingen, verder komen er een werkplaats oor rijkselektriciteitswerken, een gerage met magazijn, een ketelhuis, en magazijn met kantoor voor de uienstkring van rijkswaterstaat, een werkplaats voor houtbewerking en een zand- en zoutloods. (Van een onzer verslaggevers) ANTWERPEN - BRUGGE Gent is, althans volgens andere Belgische havensteden, wel wat erg voortvarend niet zijn plan voor de aanleg van een tweede en grotere (125.000 ton) sluis in Terneuzen en een tweede kanaal van Terneuzen naar Gent. Met nadruk wordt hieraan herinnerd, dat de nieuwe sluis in Terneu zen amper een jaar in gebruik is en het verbrede kanaal eveneens. Aangezien België geen nationale coördinatie heeft op het stuk van havenbeleid draagt iedere belang hebbende zijn eigen prioriteit „Ge begrijpt wel, ieder keert het best voor zijn eigen deur", zegt schepen L. Delwaide van Antwerpen als hij desgevraagd zijn reactie geeft op de Gentse plannen. „Ik wens Gent alle heil toe", zegt hij, „en als het wijst op de expansie sinds de opening van de nieuwe sluis in Terneuzen, dan zeg ik: des te beter. Maar me dunkt dat het allemaal wel wat erg vlug gaat. Het enige wat wij vragen is een snelle ontsluiting vain de lin keroever en een betere bevaarbaar heid van de Schelde. Daar zal priori teit aan gegeven moeten worden. U moet weten dat ik al vele aanvragen voor industrievestiging op de linker oever heb liggen. Meer dan een do zijn, allemaal van havenindustrieën, chemische of petrochemische. En dam geen mondelinge aanvragen, maar formeel, op papier. Als die te lang moeten wachten vrees ik, dat ze elders onderdak zullen gaan zoeken". Schepen Delwaide is ervan over tuigd, dat een coördinatie van de ha. venontwikkeling voor België een be langrijke zaak zou zijn. „Ik moet zeg gen dat ik de plannen voor een diep zeehaven voor Zeebrugge gewoon een economisch niet verantwoorde zaak vind. Het gaat voornamelijk om ruwe petroleum en ertsen. Welnu, om welke hoeveelheden zou het daar nu nog gaan, nadat de plannen voor een pijpleiding van Antwerpen naar Rot terdam zijn goedgekeurd." België kent eern Nationale Haven commissie, maar haar zwakheid is haar onverplichtendheid. „De plan nen van Geint zijn da-ar in ieder ge val niet aan de orde gesteld", aldus schepen Delwaide. Schepen Fern. Traen van Brugge, lid van de beheersraad van de Brug se zeevaartinrichtingen, vindt, dat, wanneer er prioriteiten rooeten wor den gesteld en investeringen moeten worden bepaald, nu eerst de uitbouw van Zeebrugge wel aan de beurt is, Hij is het er wel mee eens, dat de huidige sluis in Terneuzen die toe gang moet geven tot Gent „wat klein gezien" is. „Maar", zegt hij, „in Zee- brugge ligt een sluis die nu 75 jaar oud is en die nog nauwelijks een zee sluis genoemd kan worden. Ze is hooguit berekend op schepen tot 15.000 ton. Ze is niet groter dam de vroegere Terneuzense sluis". Belangrijk in dit opzicht vindt schepen Traen dat de minister van Openbare Werken nadrukkelijk be sloten heeft, dat in Zeebrugge een sluis van 125.000 ton gebouwd moet worden. „Zo'n sluis is voorzien in het lopende vijfjarenplan van Openbare Werken en de werkzaamheden eraan zouden in 1971 moeten beginnen". (ADVERTENTIE) Elektrische onderdeken v.a. 99,50 of boven deken v.a. 147,50, beide veilige zwakstroom- dekensdus met transformator Dat wordt dus een sluis zoals Gent nu wertelijk van Terneuzen zou wil len hebbein, een sluis zoals Antwer pen die al heeft en zo-als er in Duin kerken een in aanbouw is. Van die toezegging van de minis ter van Openbare Werken zegt sche pen Traen: „Ik ben er zelf oor- en ooggetuige van geweest dat de mi nister die toezegging deed in de ambtswoning van de heer Van Acker in Brugge". Een belangrijk voordeel van een grote sluis in Zeebrugge vindt de heer Traen, dat voor Brugge en Gent met één sluizencomplex kan worden volstaan en dat bovendien een ka naal Zeebrugge-Gent een belangrijke industrie-as zou vormen. Als de werken aain de Zeebrugse sluis eenmaal begonnen zijn is het naar de mening van schepen Traen een kwestie van 3 of 4 jaren eer die gereed is. Een kanaal na-ar Gent zou uiteraard heel wat meer tijd vergen. Volgens de Brugse schepen is het Gentse plan nog niet op regerings niveau behandeld. (ADVERTENTIE) helpt elke/^^\ maand (^C j weer Poeders, tabletten, cachets. (Witte Kruis spaart bovendien de maag.) Nfi (Van een onzer verslaggevers) AXELBij de christelijke l.t.s. in Axel zijn een aardenwerk kannetje, en een groot aantal scherven gevon den, die dateren uit de 15e en 16e eeuw. Op verzoek vain het zeer in de Axelse historie geïnteresseerde raadslid Oggel, zochten leerlingen van de l.t.s- het terrein verder af, waar bij graafwerkzaamheden het bijna gave kannetje was gevonden. Naar de mening van de heer Oggel die zich intensief bemoeit met het kleine Axelse museum, zijn geen op zienbarende vondsten gedaan. In de Axelse grond zijn al veel van derge lijke scherven gevonden. Ze blijven natuurlijk bewaard. In dozen. Want het museum heeft er geen plaats voor. De scherven zijn, aldus de heer Oggel, waarschijnlijk gevonden op de plaats waar vroeger een kil lag, die uitmondde in het water dat o.a. A- xel, Hulst en Philippine met de Wes- terschelde verbond. (Van een. onzer verslaggevers) GORKUM Het interview, dat burgemeester mr. L. R. J. rid- dsr van Rappard van Gorkum in 1967 door de lezers van DE STEM uitgeroepen tot de „Man van het jaar" ons had toege zegd was van korte duur. Vlak voor het tijdstip van de af spraak was hem meegedeeld, dat het PvdA Tweede Kamerlid, drs. Lens opnieuw vragen over hem had gesteld. Dit naar aanleiding van het ontslag van elf van de ne gentien raadsleden, in de volks mond „de martelaren van Gor kum" genaamd. „Het spijt me", zegt burgemees ter Van Rappard, „Ik kan nu geen verklaringen meer afleggen, want mijn persoon is in de kwestie be trokken. Ik wacht op het ant woord van minister Beernink van Binnenlandse Zaken". Zelf heeft Gorkums burgemeester op dat moment nog geen contact gehad met de minister en evenmin met mr. 3. Klaasesz, commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Holland. Met grote stappen loopt ridder van Rappard, gekleed in donker kostuum en met het hoofd in de nek, zijn werkkamer op en neer. Hij staat plotseling stil en zegt: „U mag gerust schrijven, dat u een opgewekte burgemeester hebt aangetroffen. Misschien word ik wel weer de beroemdste man van het jaar", grijnsde hij. Dat zullen de krantelezers nog wel uitmaken, nemen we aan. Maar bij ex-KVP-wethouder van sociale zaken, de tabaksgrossier Killian (47) hoeft Gorkums bur gemeester op een dergelijke eer- volle onderscheiding niet te reke nen. „Ik veronderstel, dat het moei lijk zal zijn in Gorkum 11 nieuwe raadsleden te vinden, die met de ze burgemeester willen samenwer ken", zegt de heer Killian. Zijn woonkamer staat vol met bloemstukken en de adhesiebe tuigingen stromen nog steeds bin nen. „Het daverend applaus, dat op steeg van de publieke tribune, toen het raadslid Eckhardt (AR) de ontslagbrieven van elf raads leden deponeerde klinkt me nog steeds in de oren", zegt hij. Uitvoerig vertelt ex-wethouder Killian van de aanleiding tot de jongste rel. Over zijn conflict met directeur De Vey van sociale za ken over het al dan niet voortzet ten van een sociale uitkering. Een vrij onbenullige zaak, waar met redelijke argumenten en wat overleg wel uit te komen was, maar die door de burgemeester werd aangegrepen om hem te wip pen. Dit had moeten g/ebeuren in de raadsvergadering van maan dagavond. De affaire kreeg een totale om mekeer toen elf raadsleden in een motie wethouder Killian rehabil- Iiteerden en vlak daarop hun raadslidmaatschap opzegden. Tot deze groep behoorden de twee KVP-raadsleden (waaronder wet houder Killian), zes van de negen PvdA raadsleden (waaronder wet houder de Ronde), de PSP-er, één van de drie leden van de prot. groep en één van de twee WD- ers. De CHU is met haar twee zit- ten-blijvende raadsleden de enige ongehavende fractie in de Gor- kumse raad. Wat gaat minister Beernink nu doen?, vragen de inwoners van Gorkum zich in spanning af. Intussen heeft in de tweede ka mer de PvdA-afgevaardigde A. Lens het voornemen om monde linge vragen te stellen over de be stuurbaarheid van Gorkum. Hij vraagt zich af of een spoedig ont slag van de burgemeester niet de oplossing is. De uitbarsting van maandag avond j.l. was in november vorig jaar al te voorzien. Het feest rond de geboorte van de 25.000ste in woner van de stad ontaardde toen in een enorme rel, interview met ridder van Rappard in een plaat selijk nieuwsblad, waarin de bur gemeester zich erg laatdunkend uitliet over de kwaliteit van de gemeenteraad. De raadsleden pruimden dit niet en velen dreigden met ontslag. Het PvdA kamerlid Lens stelde toen voor de eerste keer de vraag aan de minister of Gorkum nog wel bestuurbaar was. Minister Beernink antwoordde de kamer, dat uit een ingesteld on derzoek was gebleken, dat dit nog wel het geval was. Commissaris Klaasesz wist de raadsleden te bewegen een streep onder de affaire te zetten. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE In Kloos- terzande is de akte van toedeling voor de ruilverkaveling Stoppeldijk gepasseerd voor notaris W. Vroome uit Hulst. De heren Attema, van de Wolf en de Nijs traden als getuigen op. Na het passeren van de akte van toedeling - en de overschrijving op het hypotheekkantoor te Middelburg - is de fase van de toedeling voor de ruilverkaveling Stoppeldijk afgeslo ten. Daarmee is dan tevens een eind gekomen aan de rechtsonzekerheid wat de „eigendoms"-rechten betreft. Vóór de verkaveling bestonden er in dit blok van oa. 6040 ha, ongeveer 6900 kadastrale percelen. In de nieu we toestand zijn er dat 3750. Uit het gebied verhuisden 17 gezinnen naar de Flevopolders om daar een nieuw bedrijf te beginnen. De door dit ver trek vrijgekomen grond kwam in de grondpot van de plaatselijke commis sie. Ook werd door vrijwillige beëin diging van een kleine 60 bedrijven (groter dan 2 ha) deze grondpot ver groot. Tenslotte werd nog een aantal ha van kleinere grondgebruikers ver kregen, die tijdens de uitvoering van de verkaveling het gebruik stopzetten en overdroegen aan de plaatselijke commissie. In totaal werd van 270 ha_ het eigendomsrecht verkregen, en van 330 ha werd het pachtrecht over genomen, waardoor het aantal bedrij ven verminderde met 25 procent. Van de verkregen grond werd ongeveer 70 ha beschikbaar gesteld voor na tuurgebieden, waarvan het Ganzen- gebied in De Putting met ca. 50 ha het grootst is. Het staatsbosbeheer zwaait nu de scepter over dit gebied, (ADVERTENTIE) bii: apotheken en drogisten evenals over een aantal beplante dij ken en beplante „overhoeken". De dienst, die zeer actief was in de ruil verkaveling-Stoppeldijk, beplantte verder ongeveer 70 boerenerven. 27 bedrijven konden worden vergroot, van gemiddeld 13 ha naar gemiddeld 24,5 ha waarmee ruim 300 ha was ge moeid. Binnen het blok werden 18 bedrijven verplaatst en vijf nieuw gebouwd. Negen bedrijven werden aangepast wait de bedrijfsgebouwen betreft. Na de ter visie legging van het p-lan van toedeling werden 96 bezwaren in gediend, die in eerste instantie door de commissie werden behandeld en waarbij in 71 gevallen volledige over eenstemming werd bereikt. In tweede instantie werdien de resterende ge vallen bhandeld voor de rechter-com- missaris mr. T. Attema, waarbij in 13 gevallen overeenstemming werd be- reikt. In laatste instantie deed de rechtbank in 12 gevallen uitspraak. In de gisteren gepasseerde akte van ruim 150 bladzijden zijn nu alle rech ten van de eigenaren opgesomd en vastgelegd. Nu ook kan worden be gonnen met de derde en laatste fase van de ruilverkaveling, n.l. die van, de geldelijke regelingen. Het volgend jaar zal de lijst van financiële rege lingen ter visie worden gelegd en' kunnen belanghebbenden inzage krij gen in de verdeling van de ruilver- kavelingskosten. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) HOEK Tijdens de raadsvergade ring te Hoek heeft de voorzitter, waarnemend burgemeester de heer J. van der Peijl, ai zijn overredings kracht moeten gebruiken om de heer M. de Futter (P.v.d.A.) ervan te overtuigen dat het bedrag van ruim 5300,(bijna twee gulden per in woner) nodig is als bijdrage in de 60.000,die de gemeente Terneu zen heeft goedgekeurd voor de kos ten van een rapport i.v.m. de herin deling, door de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. De heer De Putter vond op de eer ste plaats het bedrag uitermate hoog en vervolgens twijfelde hij enigszins aan de waarde van het rapport. Voor wat de kosten betreft, gaf de voor zitter hem volkomen gelijk, maar ook de vertegenwoordigers van de gemeenten Terneuzen, Hoek, Bier vliet en Zaamslag, waren ervan ge schrokken. De heer Van der Peijl be toogde vervolgens dat het doen op stellen van een dergelijk rapport door deskundige derden (waarbij hij overigens geen ogenblik twijfelde aan de deskundigheid van de ge meentesecretarissen, die het mis schien ook zouden kunnen samen stellen), toch wel veel voordelen op levert. De heer Van der Peyl zei voorts te hopen dat het rapport, dat zal moeten uitmaken hoe de bezet ting na de herindeling zal moeten zijn, het nodige houvast zal geven. Hij zei tenslotte dat men niet moest vrezen voor ontslag van ambtena ren. Hij was er zelfs van overtuigd dat spoedig na de herindeling zal blijken dat er nog ambtenaren te weinig zullen zijn. (Van onze correspondent) RILLAND BATHIn de raads vergadering is met vijf stemmen voor en twee tegen het enige punt van de raadsagenda, machinaal te stemmen in november, bij de ge- nieuwe gemeente Reimerswaal, aan genomen. Zoals burgemeester J. Job- se ook de raadsleden uiteenzette, geen stembriefjes meer, maar alleen een druk op de knop van de elektro nische machine. Het college van b. en w, wa,s una niem voor het gebruik van dit appa raat dat op de stemdag gratis door een bedrijf beschikbaar wordt ge steld. Mevr. Kamps-Visser em de heer J. Hoekman stemden tegen het gebruik van dit apparaat. Mevr. Kamps was bang voor het falen van de machine, en vond het moment niet gunstig aangezien het belangrijke moment van het forme ren van een raad van een nieuwe ge meente. Er hangt te veel van af, vond mevr. Kamps. Burgemeester Jobse wees er op dat de kiesraad het experiment toejuichen. Verder zullen er geen stembriefjes meer voorkomen aldus de burgemeester, waarop leuzen voorkomen zoals leve Moskou, het stemmen geschiedt im mers machinaal. J. v.d. Boom gaard juichte een en ander toe en zag er geen bezwaar in. 11 an een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Na een peri- »ae waarin het moeilijk bleek het Publiek ervan te overtuigen dat een peroep op de bijstandswet mogelijk 00k 111 gevallen dat men daar- nr een beetje twijfelt, leven 1 nu in de tijd dat er soms onno- ttiLe.en beroep °P de bijstandswet wordt gedaan. 2was naar de mening van de vm 7 m.er uit gedeputeerde staten vraof and bet. gevaI met een aan- se om een uitkering ineens door een zekere W. uit Schoondiike. Deze had bij b. en w. van zijn gemeente de geldmiddelen gevraagd om een tweedehands auto te kopen. Daar mee kon hij van en naar zijn werk in Terneuzen rijden. Het bedrijf laat wel een bedrijfsbus rijden, maar omdat W. soms overwerk moest ver richten, waarmee de bedrijfsbus geen rekening hield, diende hij vaak per bromfiets naar Schoondijke te rug te rijden. Lichamelijk kon hij dat ritje wel aan, maar zijn geeste lijke gesteldheid werd er bepaald niet mee gediend, vond hij. B. en w. van Schoondijke, die wat verwonderd tegen de aanvrage om bijstand van W. aankeken, vonden uit dat bij het bedrijf waar W. ais portier werkt, het overwerk voor deze functionaissen is afgeschaft. Verder herinnerden b. en w. zich, dat W. lange tijd als verzekeringsagent heeft gewerkt, waarbij hij ook op de brommer door Zeeuwsch-Vlaan- deren reed en dat hij bovendien als hobby de nobele hengelsport heeft, waarop hij zijn geestelijke spannin gen kan afreageren. B. en w. von den dan ook geen reden om in dit geval te stellen, dat W. de auto no dig heeft om in zijn bestaan te kun nen voorzien. De 2e Kamer uit GS heeft ziel hiermee volledig verenigd. Een andere bijstandszaak die voor de 2e Kamer uit GS heeft gediend betrof zekere mevrouw L. uit Mid delburg, die een bijstandsuitkering ontving welke werd verlaagd toen zij een zekere heert B. uit Den Haag bij zich in huis opnam. Mevrouw L. en de heer B. zijn van plan te trou wen, maar zij wilden daar graag een oef periode aan vooraf laten gaan. Nu zeiden b. en w. van Mid- lelburg, dat bij deze combinatie ge sproken moest worden van „een economische eenheid", omdat de heer B. bijdroeg in de kosten van het samenwonen, ook al betaalde hij geen kostgeld. Na aanvankelijk het bedrag aan bijstand te hebben gehalveerd, stelden b. en w. na de twee betrokkenen te hebben ge hoord een bedrag aan bijstand voor mevrouw L. vast, dat ongeveer 75 procent bedraagt van hetgeen zij voorheen ontving. Mevrouw L. ging bij GS in beroep. De 2e Kamer uit GS heeft haar echter in het ongelijk gesteld. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN De tienjarige Mi riam Claes uit de vijfde klas van de r.-k. school De Zeemeeuwen, heeft de Terneuzense finale gewonnen van de voorleeswedstrijd die in het ka der van de kinderboekenweek voor leerlingen van de hoogste klassen der lagere scholen is gehouden. Zij neemt zaterdag 18 oktober in Utrecht deel aan de halve finale van de lan delijke voorleeswedstrijd. Op zaterdag 25 oktober vindt de landelijke finale van deze voorlees wedstrijd plaats. De AVRO-televisie zendt deze finale op zondagavond 26 oktober tussen half acht en half ne gen uit. Voor de Terneuzense finale had den zich naast Miriam Claes geplaatst Marie-Benedicte van Heyste, Jan- Joost Janse en Gabien de Lange. Miriam Claes is door haar overwin ning voor een jaar in het bezit ge komen van de wisselbeker van het Terneuzense gemeentebestuur. Bo vendien krijgt zij als blijvende her innering een boek aangeboden. Het comité kinderboekenweek Terneuzen heeft diverse evenemen ten georganiseerd. Goede oplossers van een puzzel, voorkomend in de boekenweekkrant, kunnen in de boekwinkels voor drie stuivers een toneelkijker kopen. Verder krijgt men bij aankoop van 5,aan Ne derlandse kinderboeken drie werk boekjes gratis. De lagere schooljeugd in Sluiskil kan op dinsdag 21 oktober in het Gemeenschapshuis kosteloos een voorstelling van „De boze slotheer" door het poppentheater De Krieke- putte uit Hulst bijwonen. Voor de Terneuzense kinderen worden op woensdag 22 oktober in het Zuid- landtheater (alweer kosteloos) drie voorstellingen gegeven van het pop pentheater van het museum voor volkskunde te Gent. Tenslotte is er voor de jeugd op 25 oktober een wandeltocht door Terneuzen uitgeschreven. Inschrij vingen en start die dag om 2 uur bij de openbare leeszaal aan de Leeu wenlaan. Elk deelnemend kind krijgt een ballon De kinwerboekenweek in Terneuzen wordt besloten met een bijeenkomst van alle deelnemers aan de voorleeswedstrijd in de raadzaal van het gemeentehuis. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) MIDDELBURG De recherche van de gemeentepolitie te Middel burg heeft opnieuw twee arrestaties verricht. Het zijn beide uit Middel burg afkomstige personen, de 20-ja rige A. van S. uit Middelburg en de 21-jarige A. B. S. de Q. Zij zijn de zesde en zevende ver dachte, die in de serie arrestaties in verband met diverse diefstallen te Middelburg zijn gearresteerd. Vol gens de politie heeft de heer de Q. inmiddels bekend zich schuldig te hebben gemaakt aan één inbraak. Hij is na verhoor weer op vrije voe ten gesteld. A. van S. had meer op zijn kerfstok en heeft inmiddels reeds drie diefstallen bekend. Hij zal don derdag voor de officier van justitie te Middelburg worden voorgeleid. (aVn een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het dagelijks be stuur van het rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam „Het Veerse Meer" he?ft het algemeen bestuur dat op vrijdag 24 oktober in Wolphaartsdijk bijeenkomt, voorgesteld om op de subsidievoordracht voor 1970, de aan leg van drie zogenaamde trailerhel lingen aan de oevers van het Veerse meer, de hoogste prioriteit te geven. Het voorstel is het gevolg van een inventarisatie van de huidige voor zieningen, geprojecteerd op het be- hoeftenpatroon van de watersporters. De traillerhellingen met behulp waar van watersporters hun scheepjes die per trailer over de weg worden aan gevoerd, te water kunnen laten, zul len moeten komen aan de Schotsman- Ruiterplaat, aan de randweg Noord- Beveland, ter hoogte van de Goud plaat en nabij de vroegere landbouw- haven „De Piet". In totaal is daarmee een bedrag van 220.500,gemoeid. In dit bedrag zijn de kosten begrepen van de aanleg van een toegangsweg, die aansluit op een nog door Rijks waterstaat aan te leggen parkeerter rein en de aanleg van nieuwe par keerterreinen voor rekening van „Het Veerse Meer". Gezien de toenemende interesse van de watersporters acht het dage lijks bestuur het ook nodig, om de totale steigerlengte in het meer te vergroten. Men heeft nieuwe steigers geprojecteerd bij Vrouwenpolder (40 meter), aan de Goudplaat (70 meter, aan het verpozingseiland „De Om loop" in de buurt van „De Piet" (40 meter) en aan het Aardbeieneiland (40 m kruissteiger). De reeds aanwe zige T-steiger aan de oostzijde van de Haringvreter zal verlengd moeten worden. Met inbegrip van het slaan van nieuwe meerpalen is hiermee een investering van t 83.000,gemoeid. Het dagelijks bestuur verwacht een rijksbijdrage van minstens 75 procent van de kosten. Blijft de rijksbijdrage beneden de 75 procent, dan is het de vraag of de noodzakelijke uitbreidin gen uitsluitend op kosten van de la gere organen gerealiseerd kunnen worden. Eén van de andere voorstellen die op de algemene vergadering aan de orde komen betreft het aangaan van een aantal kasgeldleningen, dan wel een rekening-courant overeenkomst te sluiten tot maximaal 200.000, De begroting voor 1970 vermeldt een bedrag van 100.000,aan inkom sten in de vorm van provinciale en gemeentelijke bijdragen. (Van onze correspondent) YERSEKE Tijdens de zitting van de raadsvergadering is de voorzitter uitgevaren tegen de nog onbekende dader, die de klok op de haven vo rige week heeft vernield. De burge meester zei dat de politie opdracht had, de dader kost wat kost te vin den en dat hij hoopte dat hij zijn ge- -echte straf niet zou ontgaan en raet naam en toenaam bekend gemaakt zou worden. Deze klok is een geschenk van de gemeente Ouwerkerk aan de schip pers van Yerseke voor de hulp bij de februariramp in 1953. Bij de nieuwe klok zal een tekst aangebracht wor den om dit aan te duiden. Zij zal op" kosten van de gemeente opnieuw ge plaatst worden, namelijk boven op het nieuwe havenkantoor. De klok zal ook groter worden, zodat hij vanaf de tegenwoordige plaaits nog zicht baar zal zijn. In de raadsvergadering kwam ver der aan de orde een drietal geldle- nigen. De eerste lening van 131.000 is bestemd voor de aankoop van het voormalige kreeftenpark van de N.V. Mieras Adriaanse en voor het daar te bouwen instruetiebad. De tweede lening van 120.799 is be stemd voor aankoop van de boom gaard van de domes Willemse. De derde van f 66.324 is bestemd voor aankoop van grond en opstallen van de gebroeders Verlaire. (ADVERTENTIE) Uitgaan, winkelen, eten en drinken in het Parijs van België Volledig verzorgd. van elk station Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations.

de Stem | 1969 | | pagina 5