VERSTERKTE SANERING EN FINANCIËLE OVERBRUGGING Minister geeft steun aan de noodlijdende fruitkwekers culina Eenmansactie tegen politie commissaris Munitie: retour afzender Verkoeling in de herfst P.v.d.A. Zeeland wil alleen ter stembus Vis houdt fit In gesprek met EZING OVER DE NTWIKKELINGS- ttULP Hoogwater Wat en waar VANDAAG MORGEN Meer nieuws uit stad en streek op pag. 3-4-5 PLAN-GENT Progressief akkoord PvdA en PPR in Nieuw-Borsele 't keukencentrum Kans op regen Geen contact met D '66 of PSP Jeugd wil meer speelterrein en verkeerslichten f D. Nonnekes AXEL Vrijdag zal in het Cultq. iel Centrum De Halle in Axel ir. p Carbasius Weber een lezing hot ;n over mens en praktijk in de ont- ikkelingshulp. De heer Carbasiuj 'eber is een internationaal deskun- ge van de Verenigde Naties. tongen, woensdag ergen op Zoom: 5.58 en 18.10; "answeert: 5.00 en 17.17; [ade-Drimmelen: 8.39 en 20.46; erneuzen: 4.23 en 16.42; iissingen: 3.53 en 16.11; femeldittge: 5.48 en 18.00. ONEEL, FILM, CONCERTEN ENZ, RESKENS „Goeder Tijt": Muziekweeik (t.m. 18 oktober) IOES De Prins van Oranje 14 uur „Dag stoel naast de talel" door Arena - De nieuwe Komedie Jeugdvoorstelling voor het voort- gezet onderwijs. 'ERNEUZEN Luxor 20 uur Bestemming Poaïbaisds Zeebra 14 IOSTBURG Ledel 20 uur In het web der ontucht 18 jaar VNTWERPEN Odeon Ik ben de vriendin van uw mam, 14 j. 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uui Rex Sweet Charity, a.l. 10, 12.15, 15.10, 18.05 en 21 uur Vendome De afspraak, 14 j. 12, 14.30, 16, 19.10 en 21.30 uur Astrid Elvis Presley. Leven en minnen, 14 j. 10, 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur Ambassades Easy rider, 14 J, 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur Astra Return to Peyton Place, 14 J. 12, 14.20, 16.50, 19.10 en 21.30 uur IT. NIKLAAS Renova Het jungleboek, 14 j. Select Funny girl, 14 j. Century Ik ga vuur en kom terug Eden Mayerling, 18 J. JENT Metro Geschikt voor de diens!; aj. Capitole Het goud van Mc Kenia, 14 jaar Majestic Ben Hur, 14 j. Riva De grens staat in brand, 14 Century De kuisheidsgordel, 18 J. Kon. Ned. Schouwburg 20 uur „De Polyester Polka" van Dimitri Frenkel Fraink TENTOONSTELLINGEN HULST Kunsthandel Van Geyt: Tentoon stelling van schilderijen door Joop Dam (t.m. 14 oktober) VLISSINGEN Gemeentehuls 921 uur Tentoon stelling van werken uit het stede lijk museum te Amsterdam o.a. vain Vincent van Gogh, Picasso en Ap pel (t.m. 26 oktober) DIVERSEN (VARDENBURG Gemeentehuis 19.30 uur Raadsvergadering [JZENDIJKE Winkelweek TONEEL, FILM, CONCERTEN ENZ. RESKENS „Goeder Tijt" Muziekweek (t.m. 18 oktober) NTWERPEN Bioscopen: Als onder vandaag Kon. Vlaamse Opera 20 uur De lustige boer JENT Bioscopen: Als onder vandaag Zaal VTB, Kalenderberg 7: 20 T, Voordracht met kleurendia de DDR door Dr. Robert VnetacK >T.-NIKLAAS Bioscopen: Als onder vandaag DE STEM VAN DINSDAG 14 OKTOBER 1969 V tentoonstellingen 7LISSINGEN cWoon- Gemeentehuis 9-21 uur Tentoon stelling van werken uit het s lijk museum te Amsterdam Vincent van Gogh, Picasso pel (t.m. 26 oktober) DIVERSEN JZENDIJKE Winkelweek >pg. voor deze rubriek tel. 01180 438 of Postbus 116 in Middelbn' Sa/T/S DEE£PST£ (MAAL OAT /EMAMO SO^rJ SPOTTEM MET DE ■WESTEA/ MA/DE PECOS. (VERVOLG VAN PAGINA 1) Het plan is gisteravond in de kring van het provinciaal bestuur van Zeeland sceptisch ontvangen. Gede puteerde J. van Dongen, die de por tefeuille van waterstaat beheert, gaf het plan weinig kans van slagen. Hij had de indruk dat het provinciaal bestuur en de Nederlandse regering weinig enthousiast zullen reageren. „Je wordt langzamerhand duizelig van de plannen die voor de Belgi sche zeehavens gemaakt zijn. Ze zijn dermate groots van opzet dat er in België in ieder geval een keus zal moeten worden gemaakt". De heer Van Dongen constateerde dat de onderlinge concurrentie tus sen de zeehavens in België nog veel groter is dan die in Nederland. „Ant werpen heeft zijn Baalhoekplan. Zeebrugge zijn havenplan ver in zee. Nu komt Gent met dit plan". De heer Van Dongen zei dat het tij d wordt dat men in Beneluxverband scherper op goedkopere oplossingen voor de zeehavenontwikkeling gaat letten. Alle Belgische plannen ver gen grootse kunstwerken, die kapi talen kosten. De Westerschelde heeft veel betere, natuurlijke moge lijkheden, aldus de Zeeuwse gedepu teerde. Het plan van Gent zal er volgens de heer Van Dongen toe leiden dat de kanaalzone een nog grotere noord-zuid-barrière in Zeeuwsch- Vlaanderen wordt dan nu reeds het geval is. „Eén kanaal is al een enor me scheiding. Nog erger dan een grens zelfs". Burgemeester J. Aschoff van Ter- neuzen heeft begrip voor de plannen van Gent, maar hij vraagt zich af of Gent de mogelijkheden in Zeeuwsoh- Vlaamderen wel voldoende heeft be studeerd. Er bestaan plannen om ten oosten vain Terneuzen een groot in dustrieterrein met zeehavenacoom- modatie aan te leggen. Van hieruit zouden pijpleidingen naar Gent (en Antwerpen) gelegd kunnen worden. Volgens d'e heer Asohoff wordt het tijd dat Gent en Terneuzen met elk aar gaan praten over deze en an dere mogelijkheden voor de verdere ontwikkeling vain Gent. (Van een onzer verslaggevers) BORSSELE De P.v.d.A. en P.P.R. hebben in verhand met de ko mende gemeenteraadsverkiezingen voor Nieuw-Borsele overeenstemming bereikt over een progressief akkoord, aldus de secretaris van de P.v.d.A., gewest Zeeland, de heer P. A. Roels. Beide partijen heben een gezamen lijk verkiezingsprogramma en een gemeenschappelijke kandidatenlijst samengesteld. De kandidatenlijst ziet er als volgt uit: 1. I. A. van Royen (P.v.d.A.) te Baarland, 2. J. de Koster (P.P.R.) te Heinkenszand, 3. J. de Graaf (P-v. dA.) te Lewedorp, 4. I. P. Verheij'ke (P.v.d.A.) te Borssele, 5 C. Rijk C.zn. (P.P.R.) te OLvezande, 6. A. W. de Bart (P.v.d.A.) te Hoedekenskerke, 7. J. Remijmse (P.v.d.A.) te Oudelan- de, 8. J. Schipper (P.v.d.A.) te Baar land. (ADVERTENTIES) Europa's meest exclusieve keuken Baronielaan 59 Breda Vooruitzichten voor woensdag en donderdag, °PgesteId door het K.N.M.I. op O em 18.00 uur: Toenemende kans op regen en bovennormale temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers ge middeld over Nederland. i I V- woensdag: aantal uren zon: i tot 6; min.-temp.: 0 tot 5 graden °Iav,en normaal; max.-temp.: 0 tot 5 Om oven normaal; kans op een oge periode van minstens 12 uur: otm rofe kans °'P een ge-heel droog «maai: 50 procent. 0 ou";; kinderdag: aantal uren zon: boven min.-temp.: 1 tot 6 graden f normaal; max.-temp.: van on- noim.Afmaal tot 4 graden boven varTl- j58"* °P een droge periode kans™1^—"3. ?2 uur: 60 Procer>t; (Van onze correspondent) BILTHOVEN Door uit breiding van de regeling voor het opruimen van verouderde appel- en perenboomgaarden, en met premieverhoging wil de minister van Landbouw en Visserij, ir. P. J. Lardinois, het proces van sanering in de fruitteelt versterken .Daar naast komt er een speciale krediet- en bijstandsregeling ter overbrugging van de moei lijke jaren voor fruitteeltbe- drijven, die naar struktuur en omvang voldoende perspectie ven bieden voor de toekomst. Minister Lardinois heeft dit gisteravond medegedeeld na een bezoek aan enkele fruit- teeltbedrijven in ons land, in de Betuwe, het Kromme Rijn gebied en de Bommelerwaard. In E.E.G.-erband liggen nu voor stellen ter tafel één gemeenschappe lijke rooiregeling op te stellen. Zo lang deze nog niet is aanvaard, acht de minister van Landbouw en Visse rij het wenselijk de Nederlandse re geling in stand te houden en van toe passing te verklaren op alle boom gaarden, geplant voor januari 1965. En wel met een van f 1500,- tot f 2000,- maximaal verhoogde premie per hectare, waardoor bij gelijkblij vend bedrag per stuk maar bomen of struiken kunnen worden gerooid. De minister beveelt daarnaast aan bij totale beëindiging van een fruitteelt- bedrijf een extra premie te verstrek ken, indien de EEG-regeling per 1 januari 1970 nog niet werkt. Juist oim de fruitteeltbedrijven die naar structuur en omvang onder nor male omstandigheden voldoende perspectief voor rendabele exploita tie bieden de nodige middelen voor bedrijfskrediet en levensonderhoud te kunnen verstrekken, is een sociale regeling ontworpen die berust op de werking van het borgstellingsfonds voor de landbouw en de rijksgroeps regeling zelfstandigen krachtens de algemene bijstandswet. In overleg' met heit ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk is besloten: Aan ondernemers in de fruitteelt die perspectief biedende bedrijven exploiteren, zal geldelijke medewer king worden verleend ter overbrug ging van de huidige moeilijkheden om hen in staat te stellen de noodza kelijke uitgaven te doen voor de di recte bedrijfskosten, het betalen van krediteuren en het bekostigen van de nodige investeringen - alsmede, in samenhang met de totale krediet verlening, in bepaalde gevallen voor levensonderhoud - zal het borgstel lingsfonds voor de landbouw garant staan voor de daarvoor nodige geld leningen bij de banken. Voor de betaling van de aan lenin gen verbonden renteverplichtingen kan voor een uitkering een beroep worden gedaan op de rijksgroepre- geling zelfstandigen. Ondernemers in de fruitteelt wier bedrijven niet voldoende per spectief in de toekomst bieden, maar naar leeftijd nog niet in aanmerking komen voor de regeling tot bedrijfs beëindiging, biedt de rijksgroepsre geling zelfstandigen mogelijkheden voor periodieke uitkeringen voor le vensonderhoud en/of bedrijfskapitaal nodig voor een sociaal aanvaardbaar bedrijf. Er zullen organisatorische en ad ministratieve voorzieningen worden getroffen voor een vlot werkende procedure bij de behandeling van aanvragen. Minister Lardinois is van mening, dat het op die wijze mo gelijk zal zijn de levensvatbare be drijven door de moeilijke jaren heen te helpen zonder dat de uit de finan ciering voortvloeiende verplichtin gen zo zwaar worden, dat daardoor de voortzetting van het bedrijf zou worden bedreigd. De regeling zoals die nu getroffen is krachtens de algemene bijstands wet, biedt geen mogelijkheden voor die bedrijven weike in n.v.-vorm zijn opgezet. Op een vraag over het be drijf in de Wilhelminapolder (Zu<d- Beveland) kwam van ministeriële zijde een nauwelijks bevredigend antwoord. De conclusie was dan ook gewettigd dat, mochten de fruitteelt- bedrijven in de Wilhelminapolder moeilijkheden ondervinden, dat dan een nieuwe financië'e regeling door het ministerie gemaakt zou moeten worden. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Bij de heer F. M. Smits in de Middelburgse Ter Hoogestraat staat de telefoon niet stil. Hij is op zoek naar drie mensen die willen getuigen dat de Middelburgse commissaris van politie, dr. D. van Ooijen, sedert 1966 bij minstens drie aanrijdingen als verdachte betrokken was. Als die drie mensen gevonden worden, dan moet het mogelijk zijn om de politiechef voor de consequen ties van zijn eigen woorden te plaat sen en hem te dwingen naast een examinator in een lesauto plaats te nemen en opnieuw verkeersexamen af te leggen. Twee mensen hebben zich al bij de heer Smits gemeld. „Die zaken zijn rond", zegt de heer Smits. „Aan de derde wordt gewerkt". Hij kan met zijn privé actie echter niet zo goed uit de voeten als hij wel wil, want het overgrote deel van de tele foontjes die op Ter Hoogeestraat 17 binnenkomen, zijn afkomstig van mensen die de heer Smits hun grote instemming willen betuigen met. zijn actie. Hoe dankbaar de heer Smits voor de morele steun ook is daar mee breng je geen politiecommissa ris in een lesauto. En dat streeft de heer Smits na, sinds hij zaterdag per advertentie bekend maakte dat hij getuigen zoekt van aanrijdingen waarbij de commissaris van politie betrokken is (zijn Terneuzense pe riode niet uitgezonderd). Wat heeft dr. Van Ooijen, de grote animator van een studie naar de ver houding tussen publiek en politie in Middelburg, de heer Smits misdaan, dat hij nu zelf object van vrijwillige opsporingsbrigades is geworden? De heer Smits verwijt het de com missaris, dat hij het slapende artikel 18 in de wegenverkeerswet weer tot leven heeft gewekt. Dat artikel geeft de chefs van politiekorpsen het recht om mensen die binnen drie jaar drie aanrijdingen hebben gehad, waarbij zij als verdachte worden gebrand merkt, te dwingen tot het opnieuw afleggen van een rijproef. „De commissaris kan me nog meer vertellen", zegt de heer Smits. „Het is algemeen directief, waarbij het er bijvoorbeeld helemaal niet om gaat of iemand veel of weinig kilometers per jaar maakt. In mijn geval (de heer Smits behoort zelf tot degenen die opnieuw naast de examinator mo gen kruipen) kreeg ik het papiertje al thuis terwijl de aanrijdingskwestie die de emmer van het commissariale geduld deed overlopen, nog voor de rechter moet komen. Maar denk ook eens aan de vervoerbedrijven, waar de chauffeurs gemiddeld een veel groter aanrijdingsrisico hebben dan bijvoorbeeld een gelegenheidschauf feur". De kwestie waarom nu alles draait is: kan de heer Smits dr. Van Ooijen drie aanrijdingen, waarbij hij als verdachte is aangemerkt, in de schoe nen schuiven? Dr. Van Ooijen heeft tegenover ons een „volledige beken tenis" afgelegd, welke luidt: „Op de avond van 1 januari 1968 was ik als bestuurder van een personenauto be trokken bij een aanrijding ter hoogte van de Vlakerbrug. De weg was, als gevolg van opdooi, glad. Toen een voor mij rijdende auto vrij onver wacht links afsloeg, geraakte mijn voertuig in een slip en ontstond er een botsing. Daarvan is destijds pro- ces-verbaal opgemaakt. Of ik bij de ze aanrijding als verdachte ben aan gemerkt is mij niet bekend. Ik heb er sindsdien namelijk niets meer van gehoord. Dat is over de periode van 1 januari 1966 tot heden mijn enige aanrijding geweest". Dr. Van Ooijen voegde hieraan nog toe: „Als ik in een periode van drie volle kalenderjaren werkelijk drie aanrijdingen zou hebben gehad, waarbij ik mij moest afvragen of ik misschien schuld had, dan zou ik uit vrije wil een rijproef voor gevorder den aanvragen. Overigens zou ik me in dat geval afvragen of het dan mo reel verantwoord zou zijn vervolgin gen tegen anderen, die driemaal of meer bij aanrijdingen betrokken zijn, in te stellen". Procent, op een geheel droog etmaal: 30 (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT - Het met mu nitie geladen Nederlandse sleepschip „Adriana" is maandagmiddag van uit Sas van Gent vertrokken naar de plaats van herkomst, Kampen. Eer der was het douanetoezicht, het schip werd sinds enkele weken bewaakt, opgeheven. Tijdens de reis naar Kampen (de „Adriana" wordt door een sleepboot gesleept) wordt er overigens wel toe zicht op de lading uitgeoefend, nl. door een munitiegeleider van de Ko ninklijke Landmacht. Voor al derge lijke transporten dient een militaire functionaris aan boord te zijn. Naar verluidt gaat de lading, aan vankelijk bestemd voor kopers in Bel gië, retour aan de „afzender", n.l. de Duitse Bundeswehr. Daar het om Duitse munitie gaat, verklaarde de Koninklijke Landmacht, bij monde van de Legervoorliobtimigs'dienst, niets met de gehele transactie uit staande te hebben. De munitie was echter wel in 'n depot op Nederlands grondgebied, bij Kampen, opgeslagen De Duitse militaire attache, verbon den aan de ambassade van de Bonds republiek in Den Haag, was maan dag niet voor commentaar bereik baar. De „Adriana" werd enkele weken geleden door de douane te Sas v-an Gent vastgehouden omdat de beno digde documenten bleken te ontbre ken. Een aanvankelijk opgelegd ge rechtelijk beslag werd later door de officier van justitie te Middelburg, mr. Th. Lebret opgeheven- Welinge lichte kringen nemen aan, dat de ge hele transactie, thans is geannuleerd, omdat de kosten van in- en uitvoer bij het wel doorgaan van de trans actie te hoog voor de kopers of we derverkopers zouden uitvallen. Voor deze Duitse munitie is n.l. door eigenaar, de Bondsrepubliek als NAVO-partner, bij de invoer in Ne derland geen invoerrecht betaald. Daar de partij, die in totaal drie ton zou bedragen, thans van militaire in civiele munitie is veranderd, zou den de betrokkenen dus Nederlandse in- en uitvo- rechten en Belgische invoerrechten moeten betalen. De partij zal, na-ar men aanneemt, weer automatisch a-an de Duitse eigenaren toevallen. De munitie is volgens militaire voorschriften „overjarig" en wordt daarom niet geheel betrouwbaar meer geacht. Dergelijke munitie wordt voor een deel al-s oefenmunitie verbruikt en voor een deel aan han delaren verkocht. De bestemming is verschillend. Burgerlijke schietvere nigingen, burgerlijke weerbaarheids- korpsen enz. gebruiken veelal derge lijke munitie. Welke de bestemming was van de, zeer aanzienlijke, hoe veelheid munitie van de „Adriana" kon niet worden meegedeeld. Zoals eerder gemeld in „De Stem" zou de partij mogelijk bestemd zijn om te Zeebrugge in een zeeschip te worden overgeladen. Te Sas van Gent passeren meer van dergelijke trans porten, ofschoon meestal wel van aanzienlijk geringere omvang. Niet bekend is of de lading van de „Adri ana" opnieuw in het depot te Kam pen zal worden oogeslagen. SLUIS Zwemmen, en dat terwijl de bladeren van de bomen vallen, als bewijs dat de herfst in volle gang is. Maar in de stralende herfstzon zoekt deze jongeman verkoeling in het openluchtzwembad in Sluis. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) GOES Het bestuur van de Par tij van de Arbeid, gewest Zeeland heeft met betrekking tot de komen de gemeenteraads- en statenverkie zingen besloten geen contact meer te zoeken met Democraten '66 en af te zien van verdere samenwer king met de Pacifistisch Socialisti sche Partij. De bijeenkomst waarop dit werd besloten vond plaats in Goes, onder voorzitterschap van waarnemend voorzitter, de heer P. A. Roels. Omdat de Democraten '66 niet be reid zijn voor de verkiezingen samen werking aan te gaan met welke po litieke groepering cban ook zal het bestuur van de Partij in Zeeland een eind maken aan de besprekingen met deze partij. Samenwerking met de Paci fistisch Socialistische Partij in pro vinciaal verband werd evenmin op portuun geacht. Deze partij besloot op haar laatstelijk gehouden congres voor een samenwerkingsverband, een progressief akkoord als eis te stel len, dat bij het verkrijgen van een meerderheid van het PAK in een ge meenteraad, de samenwerkende par tijen alle wethouderszetels zouden opeisen. Bij een meerderheid in een college van Provinciale Staten zou het PAK volgens de PSP alle zetels moeten opeisen in het college van Gedeputeerde Staten. Het bestuur van de Pairtij van de Arbeid in Zee land acht deze plannen principieel onaanvaardbaar. Zij acht het juist, dat de politieke verhoudingen in een college van burgemeesters en wet houders in grote lijnen een afspiege- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Meer speelterrei nen, meer verkeerslichten en een betere beveiliging van het beruchte kruispunt St. Anna. Dat zijn zo de meest geuite wensen van de kinderen in Terneuzen. De afdeling Terneuzen van het Ver bond voor Veilig Verkeer had in het kader van de nation-ale verkeersweek 1969 onder het motto „kaïn uw stad veiliger"? Reacties van de burgerij gevraagd. Bovenaan de lijst van in zenders staat de Nederlands Her vormde school aan de Leeuwenl-aan. De zesde klas van deze school had bij het V.V.V. een pakket met sugges ties, waarvan vele verduidelijkt met tekeningen, ingeleverd. In de binnenstad met name bij de Scheldekade dienen volgens de inzen ders speelterreinen met toestellen te komen. Het kruispunt St. Anna spreekt kennelijk hevig tot de ver beelding van de jeugd, want tal van kinderen zien deze kruizing als een van de gevaarlijkste plaatsen in hun woonplaats. Verder wordt gepleit voor het maken tot voorrangsweg van de Bachlaan met het oog op de vele zijstraten. Verkeerslichten zijn er in Terneu zen ook al tekort volgens de scholie ren. In de Axelsestra-at, de Bellamy- straat en bij alweer St- Anna worden deze installaties noodzakelijk geacht. Verder dient de prikkeldraad omrastering op het plantsoen aan de Geraniums-traaf verwijderd te wor den en moet het voor vrachtauto's verboden worden op de Grenulaiam te pal-keren. -<* ling zijn van de politieke verhoudin gen in de gemeenteraad. Samenwer king met partijen die dit standpunt niet kunnen delen acht het bestuur van de Partij van de Arbeid, gewest Zeeland, principieel ongewenst. Het gesprek met de Politieke Par tij Radikalen in Zeeland zal worden voortgezet, mede, met betrekking tot de aanstaande statenverkiezingen. Verder besloot men aan Democra ten '66, de Politieke Partij Radika len om de Pacifistisch Socialistische Partij voor te stellen na de verkie zingen gemeenschappelijke gespreks groepen te vormen. De bedoeling van deze gespreksgroepen is eikaars achtergronden en politieke standpun ten beter te leren kennen. In ver band met de aanstaande statenver kiezingen bespraken de leden de sa menstelling van een commissie, die een verkiezingsprogramma op moet stellen. 'GEKOOKTE SCHELVISROLLEN met kerrie en ananas Leg 4 opgerolde filets van I 200 gram in een ingevette pan.lj Voeg wat zouten citroensap toe! I en zoveel water, dat de vis niet) onder staat. 10 min. laten broeien. Smelt 50 g boter en voeg al roerende 45 g bloem en zoveel visnat toe tot gladde massa ontstaat. Neem saus van het vuur en voeg naar smaak kerriepoeder toe, daarna 2 schijven fijn gesneden ananas. Roer het geheel goed door en verdeel het overi de rollen. Garneren met l peterselie en paprika poeder. Neem er eens rijst bij met gemengde salade. Vraag recepten bij uv/ vishandelaar of bij het w Produktschap voor Vis ^en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag. 22 ,KUNT u zich voorstellen dat wij onze wagen met motorspuit zelf naar de plaats van de brand moesten trek ken, wanneer de grote klok van een stadhuis luidde omdat er brand was?" Met die „wij" bedoelt de heer D. Nonnekes uit Goes, het Goese brand weerkorps, waaraan hij 50 jaar zijn beste krachten gaf. m „HET is lang geleden, maar ik her inner me alles heel goed. Van fami lieleden, die ook bij de brandweer waren, hoorde ik dat er een plaatsje vrijkwam, en dat heb ik ingenomen. Als pijpleider ben ik begonnen. Wat ging alles rustig, vergeleken met nu. Eenmaal per jaar was het oefenen. Veel mensen kwamen dan kijken. Water was voor Goes geen probleem met de kaden en vesten rondom. Dat kon voor een boerenschuur wel eens anders liggen. Die was meestal half uitgebrand voor er op grote afstand water gehaald kon worden. Trou wens, volgens mij kan een brandende schuur moeilijk worden geblust, de oude spinnewebben zijn een gretige lont voor het vuur. VIJFTIG jaar geleden hadden we nog stokmannen. Die maakten met stok ken, waaraan lange leren lussen za ten, een afzetting voor het publiek. Als vergoeding kregen we een jaar wedde van f 2,50. We hadden plezier in ons werk. In de brandweerkazerne hangt nog een foto. Alle leidingge vende personen uit die jaren heb ik gekend. Het is een uitzondering dat iemand vijftig jaar lang brandweer man is. Momenteel gaat men op zijn 55ste jaar uit het korps, omdat dan de verzekering zich terugtrekt en de risico's te groot worden tegenover het gezin. DAT klokluiden waar ik het zojuist over had, vond ik machtig. Je liet onmiddellijk' je werk liggen en was paraat voor het brandweerwerk. Nu hebben we een elektrische bel in huis, die ik wel eens niet hoor. 's Nachts kan dat b.v. gebeuren, of waneer er niemand thuis is. Na de oorlog is alles veranderd en verbe terd. We kregen toen uniformen en wat zeer toe te juichen was, moder ne materialen. Iedere week word! met de apparatuur geoefend. DE oefeningen groeiden langzamer hand uit tot onderlinge wedstrijden met de omliggende plaatsen. We testen elkaar op behendigheid. Wie b.v. de aan een touw hangende bal om een lat kan spuiten tot hij er rondgedraaid is, maakt een goede beurt. Het -minnende korps gaat naai de landelijke wedstrijden. Ons korps werd in Deventer vierde geplaatst. M Dan mag je toch wel een beetje trots zijn om daar bij te horen. IN mijn periode heb ik weinig of geen dramatische dingen meegemaakt. Ge lukkig niet. Uit een raam springen in een vangzeil hoeft op het ogenblik niet meer. Het materiaal is aange past, zelfs aan de torenflats, zodat iemand die in nood verkeert, per brandladder met korf gered kan wor den. Elke tien jaar van dienst werd herdacht en kreeg ik een aandenken. Dit jaar was het dan 50 jaar: dat was voor mij een gouden plaatje met inscriptie „Vijftig jaar". Daarnaast was er de koni- klijke onderschei ding. Dat was voor mij een hoogte punt. De oorkonde en insignes zul len een goed plaatsje krijgen. NU kan ik met al deze herinneringen zeggen dat ik een mooie tijd bij de brandweer heb gehad. Daar ben ik dankbaar voor. Mijn mooiste avond blijft de woensdagavond. Dan ga ik als altijd naar de brandweerkazerne. Ik ontmoet dan vrienden en beken den, houdt mij op de hoogte van de ga rig van zaken. En als het zo uit komt drinken we samen een goed bakje koffie. Dat hoop ik nog vele jaren te kunnen doen''.

de Stem | 1969 | | pagina 3