„Bewegend verleden" geen voltooid beeld van Oud tv FILES OP DE Belangrijk nieuws van de Postgiro In de gegarandeerde girobetaalkaart wordt de makkelijkste manier van betaten BIOGRAFISCHE VISIE OP PROF. MR. P. J. OUD: f BESCHEIDEN BIJDRAGE' 6 maanden garantie op zooien bovenleer. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST Grote lijnen Gezien op jongensschoenen Kamerlid Burgemeester Graag correct Niet af betaalkaart 1 CZCf.'Z- 11 DE STEM VAN DINSDAG 14 OKTOBER 1969 13 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Henk J. L. Vonhoff is een groot bewonderaar van de vorig jaar overleden politicus Piéter Jaco bus Oud. De 38-jarige Amsterdamse oud-geschiedenisleraar heeft van die bewondering blijk gegeven in het boek„Bewegend Verleden", een biografische visie op prof. mr. P. J. Oud. Al op de eerste pagina wordt het duidelijk Oud is groot en Vonhoff zijn profeet. De liberale gedrevenheid van de meester is overgeslagen op zijn politieke nako meling. Maar het is sterk te betwijfelen of Vonhoff zich in zijn ideeën de politieke nazaat van de grote voorganger mag noemen. Want Von hoff is juist liberaal of beterVVD'er omdat hij in deze maat schappij alles bij het oude wil laten. En het zou Oud te kort doen hem zoiets te willen aanwrijven. Ondanks zijn drukke Kamerlidmaat schap heeft Vonhoff vele uurtjes ge stoken in zijn boek over Oud. Na ge sprekken met de liberale politicus, bracht Vonhoff niet minder dan 2300 uren aan zijn bureau door. Het resultaat mag er zeker, wat betreft uiterlijk, zijn: uitgeverij Samson in Alphen aan de Rijn heeft een mooi boek gemaakt, waarvan men voor 22,50 eigenaar kan worden. Het loon voor de werkdrift van Vonhoff was niet zo bijster groot. Net ge noeg om een paar geschenken voor zijn drie kinderen te kopen, zoals rijlaarzen en een rijzweep. „Mijn honorarium komt neer op zo'n dertig cent per uur", verzuchtte Vonhoff. Dat is 2,55 gulden per werkdag of 12,75 gulden per week, stukken min der dan het wettelijk-verplichte mi nimum-loon. Vonhoff heeft zijn boek over Oud een „biografische visie" genoemd. Dat wil niet zeggen dat hij een min of meer afgeronde kijk op de li berale politicus heeft willen geven. Het was meer de bedoeling om „een bescheiden bijdrage te leveren aan de discussie over de figuur van Oud". Dat klinkt al heel anders en zo be zien is het boek van Vonhoff wel ge slaagd. Het geeft een vrij aardige beschrijving van de politieke activi teiten, waartoe Oud zich ai jong ge roepen voelde en die hem gebracht hebben tot het liberale leiderschap. De schets is in grote lijnen opgezet, waardoor ook beschrijvingen van essentiële zaken nogal wat aan de oppervlakte blijven Juist als het gaat om persoonlijke kwesties die in de politiek van de VVD hebben door gespeeld het aftreden van minis ter Stikker (Buitenlandse Zaken), van Sydney van den Bergh (Defen sie), de moeilijkheden rondom minis- ADVERTENTIE) ter Visser, de verhouding tot sena tor Van Riel laat Vonhoff het al te gauw afweten en zet hij een punt, waar het juist interessant begint te worden. Pieter Jacobus Oud werd op 5 de cember 1886 in Purmerend geboren als oudste zoon van de gezeten bur ger Hendrik Oud, tabaks- wijn- en effectenhandelaar. Na zijn middel bare opleiding studeerde Oud voor het notariaat. In 1907 wordt hij kan didaat-notaris, twee jaar later gaat hij over naar de belastingdienst. In 1912 begint hij de rechtenstudie en wordt hij op Texel ontvanger der re gistratie en domeinen. Hij is dan al, sinds zijn 21ste jaar, actief lid van de Vrijzinnig-Democra tische Bond. Hij is ook vrijmetselaar en vrijzinnig lidmaat van de Neder lands hervormde kerk. Na een felle verkiezingsstrijd in het district Den Helder wordt Oud in 1917 tot lid van de Tweede Kamer gekozen. Zestien jaar is hij Kamerlid, als hij in de cri sisjaren minister van Financiën in het kabinet-Colijn wordt. Van 1938 tot 1952 is Oud met een onderbreking in de oorlogsjaren burgemeester van Rotterdam. In 1946 is hij mide-oprichter van de Partij van de Arbeid, maar die partij wordt hem socialistisch genoeg om er weer gauw uit te stappen. De in 1946 gestarte Partij van de Vrijheid wordt omgedoopt tot Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, waar van Oud van 1948 af tot 1963 de grote leider is geweest. Niet alleen politiek leider als voorzitter van de Tweede Kamerfractie, maar ook partijvoor zitter. Na de verkiezingen van 1963 verlaat Oud, 76 jaar oud, het poli tieke toneel. Op 9 november 1963 néémt hij afscheid als partijvoorzit ter. Premier Mariinen deelt dan mee dat Oud de ere-titel minister van de Staat krijgt. Voor alles was Oud parlementa riër. Zijn jarenlange politieke en par lementaire ervaring bezorgde hem vooral na de tweede wereldoorlog een groot gezag. Toen hij in de oorlog bedankte als burgemeester van Rot terdam, ging hjj zich wijden aan de parlementaire geschiedschrijving, zijn sterke geheugen bewees hem goede diensten bij de gededailleerde beschrijving van het parlementaire gebeuren. Later verrijkte mr. Oud, die bijzonder hoogleraar is geweest, de literatuur op het gebied van het constitutionele recht. Terecht heeft Vonhoff de nadruk gelegd op Ouds parlementaire werk. En dan vooral op de jaren na 1948, waarin Oud is gegroeid tot politieke leider van groot formaat. Die groei is gekomen, nadat Oud eerst ver keerd had gekozen: zijn medewer king aan de oprichting van de P.v.d.A., waarin meer figuren uit de Vrijzinnig-Democratische Bond van voor de oorlog hun nieuwe tehuis vonden. Terecht wijst Vonhoff erop dat Oud zich waarschijnlijk ook van de P.v.d.A. heeft afgewend, omdat hij geen kans kreeg de „grand old man" te worden. En dat Oud zo langzamer hand de eerste viool wilde spelen, was duidelijk. Jarenlang was hij de leider van de WD, die zowel de par tij als de Tweede Kamerfractie ste vig in de hand hield. En toen de Eerste Kamerfractie onder leiding van mr. Harm van Riel wat rebels werd, kon Oud dat onmogelijk dul den. Oud demonstreerde, zoals Vonhoff het beschrijft, een grote ijver en soms haast onvoorstelbare werk kracht Natuurlijk waren die talen ten in aanleg aanwezig: zoals zijn vermogen om helder te formuleren, zijn vaardigheid in het overzien van situaties, het ijzeren geheugen en de spreekvaardigheid, die hem in staat stelden zijn gehoor te boeien en tot enthousiasme te brengen, ondanks zijn wat schrale en hoge stemgeluid. „Deze voor de politieke strijd ge- eigende wapens werden gehanteerd door een sterke, strijdbare persoon lijkheid. Een man die bovendien moeilijk toegankelijk was voor hen die hem niet goed kenden, afkerig van beuzelarijen." Oud was beslist geen „getapte" po liticus, wel een die het spel graag correct speelde. Maar heel moeilijk kon de bejaarde politicus de teugels van zijn VVD uit handen geven. Te lang had hij midden in de politieke strijd gestaan, meegevochten voor de verdediging van zijn vrijzinnige be ginselen. „Hij was", zegt Vonhoff, „als per soonlijkheid te markant om geen uit steeksels te hebben waaraan men zich lelijk kon bezeren. In het ge vecht was h(j hard, zoals hij ook wist zelf hard te kunnen worden be jegend. Hij was vaak ongeduldig en liet zijn sympathieën blijken evenals zijn antipathieën. Oud was een mens met veel kan ten en facetten. Een ongeduldig man, maar een geduldige verteller, geen schaker, maar wel een tacticus. Zo zijn er talloze eigenschappen te noe men die bij elkaar welhaast onver enigbaar lijken. Zijn trouw aan men sen en instellingen, zijn werkelijke bescheidenheid, naast de ijdelheid die de meeste politici in hun bagage meevoeren. Zijn realistische kijk op situaties, maar tegelijk zijn filoso fische beschouwingswijze van het le ven en de politiek." Vonhoff concludeert dat Oud een staatsman kan worden genoemd, on der meer omdat de liberale voorman een van de grootste parlementariërs is geweest en zijn werk van beteke nis zal blijven voor de structuur van de maatschappij. Na de „bescheiden bijdrage" die Vonhoff aan het beeld van Oud heeft geleverd, mag gehoopt worden dat dit „niet-voltooide" beeld verder zal worden bijgetekend en -gekleurd. Heeft Oud op meesterlijke wijze par lementaire geschiedschrijving tot 1940 bedreven, het wachten is nu op de parlementaire geschiedenis van na 1945. De St. Gotthard-pas in Zwitserland geeft steeds de indruk dat het toeristische seizoen nog in volle gang is; iedere dag vormen zich kilometers lange files op de wegen naar de pas. De oorzaken zijn te vinden bij de constructie-werkzaamheden voor een betere lawine-beveiliging. (ADVERTENTIE) postgiro garantie tot 100 gulden 9234567 TH G LUCASSEN 8 STATIONSSTRAAT 33 LOOWOÜDB. 9999 8!d 23 naar postrek <?//3zsé>.y van F>'rtna k&rAoojj de TetefHrt§houdef, vergelijk gegevens met giropas de nieuwe girobetaalkaart postgiro :r'^ van "x, 1 TH G LUCASSEN P©D de giropas De ontwikkeling van de laatste jaren wijst er duidelijk op: betalen met kontant geld wordt steeds minder gebruikelijk. En dat niet alleen omdat veei kontant geld in huis of in de portemonnaie hebben riskant kan zijn. Maar ook omdat giraal betalen in het gebruik nog een paar andere voordelen biedt. (Minder rompslomp, handige dagafschriften, automatische overschrijving etc.) Nieuwe service aan rekeninghouders Partikuliere rekeninghouders van de Postgiro die bewezen hebben een juist gebruik van hun postrekening te maken kunnen binnenkort de beschikking krijgen over zogenaamde girobetaalkaarten. Dit betekent voor hen een nieuwe, veilige manier van betalen zonder kontant geld. Bij de girobetaalkaarten hoort namelijk een op naam gestelde giropas Overal waar deze giropas naast de girobetaalkaart wordt getoond, is men er zeker van dat de betaling veilig kan worden geaccepteerd. Gegarandeerd tot f 100,-- Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro gegarandeerd tot een bedrag van maximaal f 100,—. leder bedrijf, of dit nu een warenhuis, een restaurant, een vervoersonderneming, de bakker of de kruidenier is, zal de girobetaal kaart zonder enig bezwaar kunnen accepteren omdat men er zeker van is, dat het bedrag inderdaad wordt ontvangen. Bijna iedere leverancier is rekeninghouder Een extra voordeel voor de leverancier is ook, dat hij rekeninghouder is bij dezelfde instelling als de betaler. Hij hoeft dus niet te inkasseren via allerlei kanalen, maar eenvoudig met één kleine handeling: het opzenden van de girobetaalkaarten naar het girokantoor. Zonder onnodig uitstel heeft i Bij dan binnen enkele dagen het geld op zijn rekening. 20 girobetaalkaarten per zending Als u behoort tot de daartoe in aanmerking komende rekeninghouders ontvangt u 20 girobetaalkaarten en een giropas. Als u 18 kaarten gebruikt hebt ontvangt u automatisch 20 nieuwe. U kunt dus nooit plotseling zonder! girobetaalkaarten zitten. Voor u zijn aan girobetaalkaarten en giropas geen kosten verbonden. Extra giropas voor echtgenote Om het voor echtparen mogelijk te maken, dat zowel man als vrouw (of ander familielid) afzonderlijk gebruik kunnen maken van de girobetaalkaarten,! kan desgewenst ook een giropas voor de echtgenote (en andere gemachtigden) worden verstrekt. Betalen met de normale blauwe overschrijvingskaart Tot nu toe was het in bepaalde gevallen reeds mogelijk de gewone blauwe overschrijvingskaart te gebruiken in plaats van kontant geld. De introduktie van de girobetaalkaart sluit deze veel toegepaste wijze van betaling niet uit. De blauwe overschrijvingskaart kan in overleg met uw winkelier dan ook als betaalmiddel gebruikt blijven. Echter zonder def 100,— garantie. De kascheques blijven ook gehandhaafd, omdat de girobetaalkaart I niet voor het opnemen van kontant geld wordt gebruikt Hoe men de nieuwe girobetaalkaarten krijgt Elke voor girobetaalkaarten in aanmerking komende postrekeninghouder ontvangt bericht van de Postgiro. Met de verzending van de aanvraag- kaarten wordt een dezer dagen begonnen. De aanschrijving moet in etappes gebeuren, verdeeld over het laatste kwartaal 1969 en het eerste kwartaal 1970, omdat anders stagnatie in de behandeling van de aanvragen kan optreden. van en voor ons allemaal ■Bi

de Stem | 1969 | | pagina 11