Snelle wegenbouw dank zij het weer Top; »artiesten in Krokodilbar Yerpleegstersflat in Oostburg officieel geopend Gemeente zet Jan Bruens In de kou GEBOORTE VANPRINS Plan 2000+ buiten roene boekje'5 Maatschappelijk werk Nieuwe adjunct directeur voor Katholieke raad Woonwagenkamp Sas van Gent overbevolkt Afstanden verkleinen m Zeeuwsch-Vlaanderen P. Orlebeke uit Hulst 25 jaar bij belastingen KLOOSTERZANDE UITGAANSCENTRUM Bedrijfsvolleybal PMC en KPJ-A speelden gelijk AANWINST VOOR WEST- ZEEUWSCH-VLAANDEREN Cursus Pech Onderweg in Middelburg Begroting b. en w. Vlissingen Samenwerking Inschrijvingen in handelsregister Geen contraprestatie voor Oostburgse kunstschilder Welzijnsraad Lezing over chemie in VS en Europa Activiteiten van Het Schuttershof in Middelburg Schoolkinderen helpen bij steenlegging in Aardenburg 4 5 DE STEM VAN MAANDAG 13 OCTOBER 1969 5 Op de foto zien we een van de nieuwe kruispunten, namelijk de „Derde verkorting", met ver bindingsmogelijkheden naar Hulst, Axel, Zuiddorpe en Koe wacht. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De heer F. J. E. M. Mulders, sociologisch doctorandus, is met ingang van 1 november a.s. benoemd tot adjunct-directeur van de Katholieke Raad voor het Maat schappelijk Werk in Zeeland. De heer Mulders werd op 11 maart 1943 te Standdaarbuiten (West-Bra bant) geboren. Hij volgde de hbs-op- leiding in Roosendaal en deed in ju ni 1965 zijn kandidaateamen sociolo gie. In mei 1968 studeerde hij als socioloog af aan de Katholieke Ho geschool te Tilburg. Hij liep in zij,, studietijd o.m. drie maanden stage aan de universiteit van Rennes (Frankrijk), voor een oriëntatie be treffende de Franse sociaal-economi sche planning. Zijn doctoraalspeciali- salie betrof het maatschappelijk en sociaal-cultureel vormingswerk bij prof. Stalpers. De heer Mulders maakte zijn doctoraal-scriptie over een wervingsonderzoek onder de deelnemers aan de algemene cursus sen van volkshogescholen. Zijn keu zevak tijdens de studie was planolo gie, in het bijzbnder het woon- en werkmillieu en de tevredenheid met bestaande woonvormen. De heer Mulders werd direct na zijn studie als dienstplichtig reserve officier bij de inspectie van de mili taire geneeskundige dienst opgeroe pen. Werkzaam bij de sectie geestelij ke volksgezondheidszorg van deze dienst bestond zijn taak voornamelijk uit het onderzoek van het individue le werkmilieu, sociale milieu rap portage voor het psychiatrisch on derzoek en het in teamverband ad viseren over dienstgeschiktheid, toe rekeningsvatbaarheid en eventuele nazorg van delinquenten ten behoeve van de krijgsraad te velde. Naar wij vernemen vaceert bij de katholieke raad thans nog de func tie van een maatschappelijk werk- adviseur. De directeur van de raad, dxs. Dusarduijn, is sinds januari j.l. op non-actief, maar hij blijft beschik baar als adviseur van bestuur en ad junct- directeur. (Van onze correspondent) SAS VAN GENT In verband met de bietencampagne raakte het woon wagenkamp overbevolkt. Zodoende hadden de woonwagenbewoners als standplaats de Prinsenkade uitgeko zen. Daar zijn ze inmiddels door de Politie van Sas van Gen-t verwijderd Zij z(jn nu vertrokken naar elders. (Van een onzer verslaggevers) AXEL In 1970 komt de belang rijke oost-west-verbinding in Zeeuwsch-Vlaanderen gereed als de provinciale weg Hulst - Westdorpe met aansluitende wegen wordt op geleverd. Nog dit jaar hoopt de provinciale waterstaat wegvakken af te ronden, die daarna onmiddel lijk door het plaatselijke verkeer in gebruik kunnen worden genomen. Enkele kruispunten, zoals die bij Abtsdaele en bij Axel, worden reeds gebruikt. De heer Wieland van de provin ciale waterstaat vertelde in de bouwkeet die naast het kruispunt Axel - Zuiddorpe staat, dat de nieu we provincialeweg tot aan de Even- damsedijk (Zwartenhoek) zal lopen. De rijksweg wordt aangesloten van de grens naar de Axelse Sassing, met een zijtak naar Sas van Gent. Het vorig jaar juni begonnen de werkzaamheden aan de nieuwe weg, die o.a. Hulst en Axel dichter bij elkaar brengt. Weggebruikers kun nen in de toekomst immers veel be ter deze provinciale weg nemen dan de bochtige weg langs het ka naal van Axel naar Hulst. Door de gunstige weersomstan digheden van dit jaar is de aanne mer, de Gebr- Geldof n.v. uit Se- (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN In de kantine van de Rijksbelastingen in Terneu- zen is de heer P. Orlebeke uit Hulst gehuldigd, omdat hij 25 jaar in Rijks dienst is. De heer Orlebeke begon zijn loopbaan in 1944 als grensamb- tenaar op de post Zuiddorpe. Na op verscheidene standplaatsen als zodanig werkzaam te zijn geweest, o.a. in Hulst, trad hij in actieve dienst der directe belastingen. Thans is hij adjunct-commies A op de in spectie der directe belastingen te Terneuzen. Tijdens de huldiging in het rijkskantoorgebouw werd de ju bilaris toegesproken door mr. J. E. Hubbeling, hoofd van dienst van de inspectie der directe belastingen, die hem de gebruikelijke gratificatie overhandigde. Daarna voerden nog het woord de heer P. Tieleman, commies-secretaris en chef de bu reau der inspectie, de heer C- A. Hol, namens de aanslagregelende ambtenaren en de afdeling controle en de heer J. C. Mens, oud-dienst- geleider op de post actieve dienst te Hulst. Als geschenk van chefs en collega's ontving de heer Orlebeke een verrekijker. (Van een onzer verslaggevers) KLOOSTERZANDE Klooster- zande ontwikkelt zich tot een bloeiend uitgaanscentrum van Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. Steeds meer wensen draaien op bepaalde avonden hun televisie de rug toe en zoeken hun vertier en vermaak temidden van gelijkgestemden buitenshuis. In sterke mate verantwoordelijke voor deze accentverlegging in het amuse- wentsvlak is de heer A. Raes, eige naar van het bekende hotel-café-res- aurant De Linde. Zijn streven Ko?03'frzan('e neer te betrekken in v, hdgaansleven van de Zeeuwsch- ïarnmgen begint al goede vruchten nLf werPen- Do Krokodilbar ge- m' maar ook al ver buiten de nö bekendheid als gezellige trek- He™ jan lieden die het goede van fi aarde weten te waarderen. ho6„ DWlnterprogramma waarmee de hm,»»* 63 ,vorig ihar van start ging, kloinuf, optredens van de bekendste nroiJl enaar9, het nieuwe t!i van de Krokodilbar telt artiesten tieS en namen van t0P' zangeres gerekend. Tot hen mag zeker de Corrie Brokken worden Zij komt vrijdagavond 17 oktober naar Kloosterzande. Op 11 november krijgt de Krokodilbar zelfs een lan delijke primeur. Voor het eerst zal dan Henk Elsink zijn programma „Een avondje in de Koopermolen" presenteren. Een ander hoogtepunt is het optreden van de befaamde caba- rettière Jasperine de Jong. De ster van de musical „Sweet Charity" maakt op 16 januari in de Krokodil bar haar Zeeusch-Vlaamse debuut. Vermelden wij voorts nog het optre den van de Zangeres zonder Naam (31 oktober), Tonnie Bas met orkest (28 november) een toneelavond van het reizend Zeeuwsch-Vlaams Volks toneel (29 november), de Heikrekels (12 december), Cocktail Trio (2 ja nuari), Zwarte Lola (23 januari), Karin Kent (6 februari), Connie Vink (7 februari) en Sjakie Schram (9 februari). De begeleidende muziek wordt ver zorgd door de orkesten Kwartet Jan Waterschoot, Frans Bonne en het Mixer Trio. rooskerke, bijzonder vlug opgescho ten. Het nieuwe kruispunt Axel - Zuiddorpe is zo goed als klaar en is al in gebruik. Er moet nog een fietspad worden aangelegd. De weg zal, zoals gezegd, vaksgewijs wor den opgeleverd. Als het mooi weer blijft, kan er op gerekend worden dat een groot deel van de provin ciale weg nog dit jaar zal klaar ko men. (Van onze volleybalmedewerker) HULST In de heren eerste klas se van het bedrijfsvolleybal deelden PMC en KFJ-A de punten na een zeer spannende wedstrijd. Beide teams waren aan elkaar gewaagd, wat, met uitzondering van de eerste set, blijkt uit de setstanden. Clitex A won vrij gemakkelijk van Clemavo dat wel moedig tegenstand bood, maai niet opgewassen was te gen de Clitex-jongens. Door deze overwinning staat Clitex nu tesamen met PMC aan de leiding. De uitslag van de wedstrijden PMC—KPJ-A 2-2. Setstanden: 15-3 16-14 13-15 14-16. Clitex AClemavo 3-1. Setstanden 15-10 15-10 13-15 8-4. DE RANGSCHIKKING: 1. Clitex 2 1 1 - 3 p; 2. PMC 3 12-3; 3. Ambulo A 2 1 - 1 2; 4. KPJ-A 2 - 2 - 2; 5. Clemavo 3 1 - 2 2; 8. BOL 2-1111. HEREN TWEEDE KLASSE In de heren tweede klasse doet CVC C uit Clinge het verrassend goed en staat onveracht aan de lei ding. In hun wedstrijd tegen Lybeert lieten de Clingenaren er geen twijfel over bestaan, wie de sterkste was. Er werd met maximum sets gewonnen. CVC B kon het het thuis niet redden tegen KPJ-B dat (verdiend) twee punten in de wacht sleepte. De wed strijd Morres tegen CVC A zag een strijd tegen twee volkomen gelijk waardige teams die tenslotte broe derlijk de punten deelden. De uitslag van de wedstrijden LybeertCVC C 0-4 setstanden 5-15 7-15 4-15 9-15; CVC B—KPJ-B 1-3 15-11 5-15 6-15 10-15; Morres—CVC- A 2-2 15-5 12-15 15-7 12-15. De rangschikking1. CVC C 3 2 1 - 5 p; 2. Ambulo A 3 1 2 - 4; 3. Clitex B 2 1 1 - 3; 4. CVC A 2 1 1 - 3; 5. Morres 3 1 1 1 3; 6. Lybeert 2 1-1 2; 7. KPJ-B 2 1 - 1 2; 8. CVC B41- 3 2; 9 Hema 3 - - 3 0. (Van onze correspondent) OOSTBURG De begin juli ingebruikgenomen verpleegsters flat aan de Veerhoekpolder te Oostburg is thans officieel door de heer A. J. van Kaland, lid van Ged. Staten van Zeeland, ge opend. Notaris G. de Kok, voorzitter van het bestuur van de Stichting St.-An- toniusziekenhuis, richtte een bijzon der woord van waardering aan het verplegend personeel, dat, aldus de notaris, vele jaren bijzonder erbar melijk was gehuisvest. In verband hiermee werd dain ook besloten om met de uitvoering van de plannen met de verpleegstersflat een begin te maken. Zoals gemeld, wordt ook binnen afzienbare tijd begonnen met een nieuw ziekenhuis, dait, evenals het bestaande St.-Antoni-usziekenhuis, een capaciteit van 120 bedden zal hebben. Vervolgens beoogt het be stuur het plan om naast dit project nog een verpleegtehuis te bouwen. Het nieuwe verpleegstersonderdak biedt plaats aan 78 personen, w.o. niet alleen verpleegsters maar ook broeders. De heer De Kok deelde mee, dat er voor de bouw van het nieuwe zie kenhuis reeds goedkeuring van G.S. en een gemeentelijke vergunning is verkregen. Wat het verpleegtehuis betreft zei de voorzitter dat er in het Oostburgse ziekenhuis momenteel 60 mensen verblijven die zeker in aanmerking voor een diergelijk te huis komen. De heer A. J. Kadiand pleitte in zijn toespraak voor een taakverdeling van de Zeeuwsch-Vlaamse ziekenhui zen. Voorts zei het Statenlid het bij zonder belangrijk te vinden, dat er naast een verpleegstersflat, een zie kenhuis en verpleegtehuis in Oost- burg immers het centrum van Weet-Zeeuwsch-Vlaanderen zal verrijzen. Na zijn toespraak overhandigde de heer Kaland de sleutel van die flat aan zuster A. Huyge die hem op haar beurt overreikte aan de mentrix van het gebouw, mevr. I. Boon. Na deze officiële opening verze kerde burgemeester J. L. van Leeu wen de talrijke genodigden dat hij MIDDELBURG Op vier vrijdag avonden, te beginnen op 31 oktober organiseert de ANWB in Middelburg opnieuw een cursus „Pech onder weg". Het grote succes van deze cur sus in het vorige seizoen vormde de a,anleiding, ook dit najaar een derge lijke leergang, waarvoor zowel AN- WB-loden als anderen zich kunnen o geven bij het ANWB-kantoor aan het Plein 1940 te Middelburg, te geven. De cursusavonden worden gehouden in de lagere technische school aan het Molenwater. sedert zijn benoeming als eerste bur ger in Oostburg de nodige aandacht aan het ziekenhuis heeft moeten be steden. Als geschenk van het gemeentebe stuur overhandigde hij een houten beeld dat een moeder met kind voor stelt. Namens de West-Zeeuwsch- Vlsamse artsenkrding voerde vervol gens dokter De Rijk het woord en uit naam van het Julianaziekenhuis in Terneuzen complimenteerde voor zitter ds. Van Meeuwen het bestuur met deze nieuwe aanwinst. Na de plechtigheid werd tijdens een druk bezochte receptie de gelegenheid ge boden om gelukwensen aan te bie den (Van een onzer verslaggevers) VLISSINGEN Het Rotter damse plan „2000-f-"' figureert ook in de Vlissingse begroting 1970. „Met de stelling dat er tus sen het Waterweggebied en de zuidelijke oever van de Wester- schelde een open plek moet be staan, worden door het plan 2000+ Vlissingen-Oost en Rei- merswaal van de kaart geveegd. Deze stellingname kan nooit be doeld zijn als een uitwerking van „Het groene boekje", zeggen b. en w. van Vlissingen in hun be geleidingsbrief bij die begroting. Zij wijzen er ook op dat de tegen stellingen in het overlegorgaan Zuidwest-Nederland een sluime rend bestaan leiden. Wat de toekomst betreft verwach ten b. en w. een toename van de aan voer van vis. Zij houden het verder op het G.S.-lid van Poelje, naar wiens mening de nieuwe veerhaven uiterlijk in 1972 gereed moet zijn. G.S. sig naleren verder 'n toenemende belang stelling voor Vlissingen bij exploi tanten van recreatieo-bjecten, in welk verband gewezen wordt op de nood zaak van recreatievoorzieningen voor de eigen bevolking. De ontwikkeling van de binnenstad verloopt geleide lijk, hoewel de Walstraat en met na me het deel ten zuiden van de Klei ne Markt in ontwikkeling achterblij ven. Op het gebied v-an de samen werking met Middelburg, volgens de dubbelstadgedachte, konden positie ve dingen worden gemeld. Om de verkeerson-twikkeling de baas te blij ven zal in de oudere woonwijken het eenrichtingsverkeer worden uitge breid- De sanering van de binnen stad zal in 1970 zover gevorderd zijn, dat aan de oostzijde van de Spui straat parkeergelegenheid voor 130 auto's ontstaat. De herprofilering van de Paul Krugerstraat, zal eveneens in 1970 voltooid zijn. Vlissingen denkt nog niet aan vuil verbranding, wegens de hoge kosten. Naar 'n minder kostbare, maar even- doelmatige oplossing wordt nog ge zocht. TERNEUZEN In het handels register van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vla deren werden de volgende ondierne mingen ingeschreven: 10224 tiekamtoor Joh. de Block, 58, Sas van Gent. Corr. adres: Post bus 42 Sas van Gent; 10225 Mobil Staion Sluis (filiaal), St.-Annastraat 12, Sluis; 10226 Ambulant patates fri- tesbedrijf „Christina", Burg. Hoefna gelstraat 63, Sas van Gent, Ecpl. C. C. Broeders. 10227 Fa. A. A. M. Biesihroeck, Dubbele poort 13, Hulst (Tussenpersoon in en bemiddeling bij koop en verkoop van onroerende goe deren, huur, verhuur en beheer van onroerende goederen, financierings bemiddeling, expertisebureau voor technische inspecties, taxaties en au toschaden). 10228 Markthandel in kleinartikelen en galanterieën A. H-a- rinck, Beethovenhof 100, Terneuzen. 10229 Fa. H. A. F. Doppegieter, Langs de Kreek 22, Terneuzen (Tussenpers in- en bemiddeling bij koop en ver koop van onroerende goederen, finan cieringsbemiddeling) (Van onze correspondent) OOSTBURG. Het Oostburgse gemeentebestuur heeft het ver zoek van de sedert begin septem ber in Oostburg woonachtige kunstschilder Jan Bruens om in aanmerking te komen voor een uitkering van de contraprestatie afgewezen. In een brief aan de betrokken schilder zegt het be stuur dat deze rijksregeling in Oostburg niet van toepassing is. Jan Bruens vindt dit een bijzonder vreemde gang van zaken. „In Cad- zand, waar ik eerder heb gewoond", zo zegt hij, „heb ik niet de minste last gehad. Daar kreeg ik zonder meer mijn geld en alle medewerking van het gemeentebestuur. Ik mocht zelfs mijn werk in het gemeentehuis ophangen. Er werd zelfs niets van gezegd als ik met punaises eventueel in de muur prikte. Ik heb het idee dat je hier in Oostburg „een petje in de hand-mentaliteit moet heb ben", aldus de gedupeerde kunst schilder. Hij vervolgt: „Ze gaan er zeker van uit, dat een kunstschilder een beetje een zielig geval is, die bij een ge meentebestuur moet smeken om wat geld om zijn gezin te kunnen onder houden. Het is natuurlijk logisch als een dergelijke uitkering wordt ge weigerd aan iemand die er de kant jes van af loopt en 20 nu en dan maar eens aan het werk gaat als het hem belieft. Maar ik kan wel zeg gen dat dit bij mij totaal niet het geval is. En ja, nog zu iets geks. Mijn verzoek wordt zonder meer met een briefje afgedaan, zonder dat er ooit iemand van het bestuur bij mij een kijkje is komen nemen. Als men je nodig heeft om als juxyrid te fun geren bij 'n tekenwedstrijd voor kin deren, staan ze als eerste op je stoep maar als ik een verzoek indien wordt niet eens de moeite genomen om zich behoorlijk te oriënteren". Jan Bruens heeft de brief die hij van het college van b. en w. van Oostburg heeft ontvangen inmiddels doorgestuurd uaar de B.BK., de Be roepsvereniging voor Beeldende Kun stenaars in Amsterdam. Deze beroepsvereniging zal trach ten om met het Oostburgse gemeen tebestuur tot 'n onderhoud te komen. Tevens heeft de heer Bruens een brief naar burgemeester J. L. van Leeuwen geschreven, waarin hij om een onderhoud verzoekt. Burgemees ter Van Leeuwen gaf als commen taar, dat deze regeling in Oostburg nog nooit van toepassing is geweest „In principe", zo zegt hij, „bestaat er bij ons natuurlijk geen bezwaar tegen de contraprestatie, maar ik weet van deze zaak bijzonder weinig af, omdat ik zo juist uit het zieken huis ben ontslagen. Ik heb echter in middels de brief van de heer Bruens ontvangen en laten we nu eerst maar eens afwachten wat het onderhoud oplevert". In het hoofdstuk onderwijs mer ken b. en w. op dat met het stichten van een scholengemeeinschap voor het l.b.o. (l.t.s.; huishoudschool en l.e.a.o.-school) nog wel geruime tijd gemoeid zal zijn. De betrokken schoolleidingen moeten de voordelen van een samengaan inzien. Reeds in begin 1970 kan de tot standkoming van een gemeentelijke raad voor gemeenschappelijk welzijn worden verwacht. Zodra 't subsidie van rijkswege afkomt, zal er ook een opbouwwerker worden aangesteld. Een andere nieuwe functionaris hoopt Vlissingen te krijgen in de persoon van een voorlichtingsambtenaar. De begroting voor 1970 is sluitend op f 46.066.600,. waarin een post voor on voorziene uitgaven van f 275.000,- Het zal noodzakelijk zijn de reini gingsrechten, de begrafc-nisrechten de precariorechten en de straatbelas ting te verhogen, evenals de leges tarieven. Ook de opcenten op de hoofdsom der personele belasting zullen verhoogd moeten worden, zo kondigden b. en w. aain. De raad van Vlissingen zal de be groting 1970 in zijn vergaderingen van 18 en 19 december a-S. in het openbaar behandelen. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op de lunchbij- eenkomst van het departement Zee land van de Nederlandse Maatschap pij voor Nijverheid en Handel, op vrijdag 24 oktober, zal dr. J.C. Derk- sen, adviseur te Gouda, spreken over „Verschillen in produktiviteit tussen Amerika en Europa in de chemische industrie". De bijeenkomst wordt gehouden in hotel Britannia te Vlissingen. Dr. Derksen is voorzitter v-an het depar tement Gouda van de Nederlandse Maatschappij. MIDDELBURG „Bet Schutters^ hof" organiseert in de komende we ken een reeks activiteiten voor zijn leden. Op 16 oktober is er een och- tendbijeenkomst, waar een film over de Deltawerken worden gedraaid, ge volgd door een excursie per autobus door het Slo e gebied. Vrijidag 17 okto ber wordt een excursie naar de pro vinciale bibliotheek gemaakt en maandag 20 oktober wordt in het Ci ty-theater een filmmiddag gegeven. (Van onze correspondent) AARDENBURG Geassisteerd door Nicole Jollvet, Ingrid Quataert en Miecke de Rijck heeft burgemees ter M. G. M. van Berckel de eerste steen gelegd van de Boerenleenbank op het Kaaiplein ln Aardenburg. De drie meisjes, leerlingen van de zesde klas van de r.-k. lagere meis jesschool in Aardenburg mochten de burgemeester helpen bij het inmetse len van de gedenksteen omdat zij de tweede prijs hadden gewonnen op de destijds uitgeschrven schilderwed strijd van de Boerenleenbank. De eerste prijswinnaars hebben een reisje naar het Evoluon te Eind hoven mogen maken. Op de bijeenkomst voor de plech tigheid in hotel De Rode Leeuw heette de voorzitter van het bestuur van de Boerenleenbank, de heer H, A. A. Fervet, alle aanwezigen wel kom. Burgemeester van Berckel prees in zijn toespraak het intiatief van de bank om d schutting nu eens, door leerlingen van de lagere school te la ten verfraaien. Vervolgens voerde drs. A. J. Bierings, districtsdirecteur het woord. Prins Claus en koningin Juliana bij het verlaten van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, waar zaterdagochtend de derde zoon van prinses Beatrix en prins Claus werd geboren.

de Stem | 1969 | | pagina 5