en/of IMTE Restaurateur van antieke meubelen in Zuldzande m REEUWUK AXEL 'ARIA Beter., mooier, goedkoper.. Fabery de Jonge Hulst op Haagse Damesbeurs Plaatsengeld in kerken loopt enorm terug VOOR A. VAN HAREN WERD HOBBY EEN GESPECIALISEERD s kap met garages 5reda DE BURCHT au Bijpassende salontafel f 99.50 s Maandags gesloten. Op koopavonden tot 21 uur geopend. Uitbreiding LTS in Axel begonnen Fotowedstrijd Temeuzen MUZIEK WEEK TE BRESKENS Hulster parochie verkoopt Kleine Patronaat Zwem- en poloclub in Reimerswaal Lasten Inschrijvingen in handelsregister Bijeenkomst PvdA gewest Zeeland over zeehavens Werkende jeugd discussieert met overheid te Axel Goese jeugdcursus Hoger op' tien jaar DE STEM VAN ZATERDAG 11 OKTOBER 1969 terhout zullen worden ge- ;n hardhouten trap naar ver- eheel betegeld, met mooie nkamer (42 m2) met open leur en aparte draaideur, op 2 met kastenwand en met igbad. vaste wastafel en 2e INCL. B.T.W. f 72.300,— N.V Scherpdeel 4 Roosen- groot verzorgingsgebied, ïwoning, geheel voorzien van ele doeleinden geschikt, •m van het grondplan. iakelaarskantor en i Breda. Tel.: 01600-22121 10, Breda. Tel.01600-43019 'erlaan 16, Bergen op Zoom. centraal gelegen in de wijk ge gezinnen, zijn nog enkele SOOR O M.; liaalzaak, schoenen- en leder en elektriciteit; phonobar. |0R „DE KOEPEL" N.V. hiiiiiiiiiiiiiuiiiMiiiii iiiiiiiuiimiiimiiiiiiii (Van onze correspondent) ZUIDZANDE „Het is een vak I dat eerlijk gezegd eigenlijk haast niet te leren is. In de eerste plaats i ie vereiste, dat je er „feeling" voor hebt. Daarnaast moet je het ook als een hobby beschouwen en bo vendien heb je er improvisatie talent voor nodig anders kom je er nooit". Dit vertelt de heer A. van Haren uit Zuidzande, naar al le waarschijnlijkheid de enige res taurateur van antieke meubels in Zeeuwsch-Vlaanderen, over zijn, zoals hij het zelf uitdrukte, verdu veld mooie beroep. „Ik houd me nu zo'n drie jaar uitsluitend met antiek bezig". Hoe je er aan begint? „Tja, dat I doe je natuurlijk niet van de ene op de andere dag. Het moet groeien. I Iftordien ben ik meubelmaker ge weest op een meubelfabriek en ik 1 mag wel zeggen, dat ik daar het Vak i tmuntend heb geleerd. U be grijpt wel: omdat je meubelmaker bent. komen allerlei mensen naar je toe met het verzoek een of ander klusje op te knappen. Op een gege ven ogenblik kreeg ik een antiek stoeltje in mijn handen gestopt. Of ik dat maar eens eventj es wilde ma fst Ik schijn dat er nogal goed van te hebben afgebracht, want ik kreeg langzamerhand steeds meer van iulke werkjes te doen, zodat ik be sloot om me er op te gaan speciali seren. En ziehier het resultaat. Ik doe nu niets anders en ik heb er nooit spijt van gehad dat ik het heb zaak zullen wij tevens expositie ruimte voor Zeeuwse jonge kunste naars inrichten, omdat het voor de ze mensen bijzonder moeilijk is hier een poot aan de grond te krijgen. „Wilt u misschien een kijkje in de werkplaats nemen Hier", zegt hij, terwijl hij een klok van de muur neemt, „deze klok komt uit 1800 en heeft in echte cowboy-sa loons gehangen. En hier, deze stoel heb ik van een Belgische klant. De ze meneer wil dolgraag dat ik hem restaureer. Weet u van wie deze stoel geweest is? Van professor Pi- card, u weet wel, die luchtballon pionier. Die Belg, een persoonlijke vriend van Picard, is zo aan dit meubelstuk gehecht, dat hij het niet over zijn hart kan verkrijgen om hem weg te doen- Hij heeft hem zo doende bij mij gebracht". „Het antiek dat wij restaureren komt hoofdzakelijk uit Engeland en I iërland- Ook nog wel uit België, 'Duitsland en Frankrijk, maar in veel I mindere mate Dat Windsorstoeltje waarmee ik nu bezig ben, hebben I wjj in Dublin gekocht. Het komt Uit .1580. Hoe we aan de tips komen? Dat komt omdat wij de mensen waar we iets van kopen niet belaze ren en er voor geven wat het waard is. Zoiets is snel bekend. Dus op ogenblik bouw je een •elaties op, die allemaal waar je enkele fraaie an- oorwerpen op de kop kunt En op zo'n manier kunnen garanderen dat wat wij ver ren echt antiek is en niet het zo veel verkochte namaak-antiek". «Over garanderen gesproken. Over een paar weken gaan wij, de Vis en ik, een antiekzaak in Oostburg beginnen. Niet alleen dat wy hier antiek gaan verkopen, ook ruilen wij de klanten allerlei infor- verstrekken. Bovendien ge- wij onze klanten een certificaat ■mee dat garandeert dat het gekoch- 'te wel degelijk antiek is. In deze Vakwerk in Zuidzande (ADVERTENTIE) |abij BREDA land is als nieuw en is zeer f 80.000,- k.k. >E GOEDEREN Lid NBM overtuig u Chique QUEEN ANNE BANKSTEL met losse kussens. Bekleed met zeer sterke epingle. Dit brengt alleen VANREEUWIJK "Oude" Binnenweg 26 - ROTTERDAM - tel.; 010-14.18.00*) TILBURG - Spoorlaan 340 - tel; 04250-22.3.26 ROTTERDAM AMSTERDAM HILVERSUM TILBURG VENLO ZUTPHEN (Van onze correspondent) AXEL Bij de christelijke lts te Axel zijn de eerste werkzaamheden begonnen voor de bouw van een viertal nieuwe leslokalen. Door de snelle groei van de school bestaat hieraan behoefte. In deze lokalen zullen worden on dergebracht: de timmerwerkplaats, machinale houtbewerking, de metaal verspanende afdeling en de construc tie- en piaatwerkafdeling. Tevens zal een der lokalen worden ingericht als tekenlokaal, en komt er een wasgele genheid. De lts ging in 1958 van start met 29 leerlingen,, welke werden onder gebracht in de voormalige openbare school in de Kerkdreef. In de Buitenweg werden enige jaren later noodlokalen gebouwd, voor praktijkvakken (deze zullen nu gaan verdwijnen). Twee jaar geleden werd de nieuwe laagbouw-vleugelschool in de Bui tenweg in gebruik genomen, maar moesten de praktijkwerkplaat- sen nog gehandhaafd blijven in de noodlokalen. Gezien de grote groei van de school thans 125 leerlingen op de dagschool en 143 in de part-timt (het gehele voortgezet metaalonderwijs uit geheel Zeeuwsch-Vlaanderen) en een cursus voor beginnende landbouwers, was een uitbreiding noodzakelijk. De directeur, de heer M. 't Gilde, zei trots te zijn op de snelle groei en de goede naam welke zijn school in wijde omtrek heeft. Wanneer de nieuwe lokalen gereed zal zijn, zal de school over voldoende ruimte beschikken voor 150 leerlin gen op de dagschool, in goede en ruime lokalen. Met de uitbreiding van ruimte zal tevens de beschikking ko men over meer machines en appara tuur. De school zal dan een van de modernste technische scholen zijn van (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Het comité Jeugd- natuurwacht Terneuzen heeft voor de leerlingen van alle scholen voor ba sisonderwijs een fotowedstrijd geor ganiseerd. Er waren drie leeftijds groepen: een van kinderen van 6 tot en met 8 jaar, een van 9 en 10 jaar en een van 11 jaar en ouder. De uitslagen luiden: Groep 6 tot en met 8 jaar: 1 Ronald Bauwens, Sluiskil, met paarden in de wei". 2 Peter van Minnen, Sluiskil, met „pringuins in Artis". Groep 9 en 10 jaar: 1 Monique A- bels, Terneuzen, met „poes op straat' 2 Esther Swanevelt, Terneuzen, met „duinlandschap". Eervolle vermelding Ineke de Ligny, Terneuzen, met „paardje bij hek". Groep 11 jaar en ouder: 1 Peter Spruitenburg, Othene, met „wilde zwijnen". 2 Monique Reminsen, Axel met „poesje in boom". 2 Rienk Post, Temeuzen, met „doorkijkje". Eervol le vermelding Louisa Meijer, Temeu zen „ganzen". De jury tekent hierbij het volgende aan. „Natuurlijk heeft niet iedereen een fototoestel. Er zijn ook niet zo heel veel foto's binnengekomen en daarom konden we onmogelijk negen eerste en negen tweede prijzen uit reiken. De foto's die ingestuurd zijn waren werkelijk het bekijken waard. En we hebben na erg veel moeite een keus kunnen maken. Omdat het zo moeilijk was, hebben we in de leef tijdsgroep van 11 jaar en ouder zelfs twee tweede prijzen gegeven. In de loop van deze en volgende week zul len de prijswinnaars hun prijzen thuisbezorgd krijgen. DJgenen die ge enprijs hebben worden even goed bedankt voor hun leuke en prachtige toto's. Je moet maar zo denken: dit jaar geen prijs volgend jaar beter, want volgend jaar komt er weer een fotowedstrijd". (Van onze correspondent) BRESKENS Volgende week zal in het dienstencentrum Goedertijt te Breskens door de werkgroep der Z.V.U. in West-Zeeuwsch-VIaanderen in samenwerking met de Zeeuwse muziekschool, een muziekweek wor den gehouden. Aan deze muziekweek zullen me dewerken mevrouw Van der Smis sen, klavecimbel, Abbie de Guant, dwarsfluit en Erik,a Marx-Sziglti, viool. Door de heer Molenaar, ad junct-directeur van de Zeeuwse mu ziekschool afd. Oostburg, zal een korte toelichting worden gegeven. De entreeprijs is zeer laag gehou den, n-1. f 2,-, om zoveel mogelijk belangstelling te trekken. Maandag zal op de eerste avond om 20 uur een groep van de christelijke platte landsvrouwen aanwezig zijn. Dins dagmorgen om 11 uur komen de hoogste klassen van de lagere scho len in Breskens. Woensdag 20 uur leerlingen en ouders van de Zeeuw se muziekschool. Donderdag 14.30 uur plattelandsvrouwen afd. West- Zeeuwsch-Vlaanderen, die tevens een rondgang door het centrum zullen maken. Vrijdag 20 uur komen de KPJ en Inas, waarna op zaterdag om 20 uur een geheel vrije avond is. ENTOURAGE RINGEN Prachtige zettingen van diep- flonkerende granaat, of koels oesterparels cultivé. Ook vaak in kombinatie met briljant. Prijzen variëren van f 60.- tot f 250.- JUWELIERS - HORLOGERS - SINDS 183* LANGE KERKSTR.30 - TEL. 5005 - GOES SMtaAllBii (Van onze correspondent) 's-GRAVENHAGE Het middeleeuwse vestingstadje Hulst in Zeeuwsch-Vlaanderen is op de Haagse Dames- beurs vertegenwoordigd met een kleurrijke stand. Men kan er onder meer de miniaturen van Kees Kaiser zien, de man die door „de vuist van Duys" zo'n bekendheid kreeg. Voorlichtingsman D. M. Hoilaardt is aanwezig om folders uit te reiken en de Reinaertstad vo- i! toeristisch aan te prijzen. Een serie van tachtig dia's brengt Hulst in beeld. (Van een onzer verslaggevers) HULST Zestig procent van de parochies in het bisdom Breda komt niet meer financieel rond. Zij worden gesteund door middel van bijdragen uit het zogenaam de solidariteitsfonds. Dit fonds en andere fondsen van het bisdom, die in het verleden nooit slecht bij kas zijn geweest, dreigen echter binnen enkele ja ren geheel te worden uitgeput. Naar aanleiding van een door het kerkbestuur van de H. Willibrordus te Hulst uitgegeven boekje „De schijnwerper op de H. Willibrordus te Hulst", waarin de financiële nood van die kerken nader wordt be licht, benaderden we de heer F. Oudejans, perschef van het bisdom Breda, en de deken van Hulst, de heer A. Koopmans. Hoewel er nog geen tekorten zijn bij de parochie H- Willibrordus is de financiële toekomst weinig rooskleu rig. Het plaatsengeld is in enkele jaren teruggelopen van f 40.000 tot f 30.000. De Schijnwerper: „Omdat er zo velen zijn die op zondagen en feestdagen verstek laten gaan, wor den de inkomsten steeds minder, terwijl de uitgaven door alle moge lijke verhogingen regelmatig stijgen. Het gevolg is dat we de regelmatige kerkbezoekers een hogere bijdrage (f 0,25) voor het bisschoppelijk nood fonds vragen om aan de verplich tingen te kunnen voldoen. Parochia nen die niet kerken of nogal eens verzuimen, en niet deelnemen aan ons paroehiefonds, blijven helemaal of aanmerkelijk buiten schot. Het komt eigenlijk hier op neer, dat an deren voor hen betalen". Volgens de heer Oudejans is de door de Schijnwerper geschetste si tuatie nog lang niet de slechtste van het bisdom Breda. Het is zelfs, zo zegt hij, dat de Zeeuwse katho lieken met hun giften bovenaan de lijst staan. Zij waren en zijn in ver gelijking met andere inwoners van het bisdom Breda zeer royaal. (Van onze correspondent) KRUININGEN Sinds kort heeft de toekomstige gemeente Reimers waal er een sportvereniging bij. In „Ons Dorpshuis" te Kruiningen werd in een oprichtingsvergadering be sloten te komen tot oprichting van een zwem- en poloclub. Deze vereni ging werd meteen gedoopt en kreeg de naam „Zeelandia". Ongeveer 50 jongeren en 15 ouderen waren op de vergadering aanwezig. Namens de gemeente Kruiningen was aanwezig de heer J. Lako, wethouder der ge meente Kruiningen en de heren Acke en Kools namens de K.N.Z.B.- kring Zeeland. De heer Acke ver toonde een paar films over de zwemsport in Zeeland. Na de pauze werd een bestuur gekozen: voorzit ster mevr. Ribbens uit Hansweert, secretaris A. J. Fokke uit Kruinin gen, penningmeester F. J- v. d. Hart uit Hansweert, bestuursleden de heren Kuijper, De Wee. Rob Veldmeijer, Gerard Eckhard en mej. L. v. d. Parel. De contributie werd vastgesteld op f. I,- per maand voor leden onder 16 jaar en f. 2,- per maand voor leden boven de 16 jaar. De plannen voor het komende winterseizoen zijn: conditietrainen iedere vrijdag 18.30-20.00 uur t.m. 12 jaar en 20.00-21.30 uur vanaf 13 jaar- Deze training zal plaatsvinden in de sportzaal aan de D. J. Blom straat te Kruiningen. Zaterdags is er voor allen een looptraining. Ver trek vanaf de sportzaal te 8.00 uur. „De moderne mens", vindt Frans Oudejans, „wil iets terug voor zijn geld. Hij 'wil iets zien. Misschien la ten de katholieken zich daarom slechts met grote moeite overhalen deel te nemen in de parochiefondsen. Het NKV en de aangesloten vakbon den hebben dat goed gezien. Die ge ven om de veertien dagen een blaadje uit. Misschien isxeen blad als tegen prestatie voor een bijdrage in het parochiefonds de oplossing"- Deken Koopmans beseft terdege, dat de financiële positie van de pa rochie van de H. Willibrordus in vergelijking met andere parochies lang niet slecht is. „Wij behoren", zegt hij met zekere trots, „tot die 40 procent die zich financieel kan bedruipen. „Maar", zegt hij, tege lijkertijd waarschuwend, „het gaat er ook voor ons slechter uitzien. Daarop hebben wij gewezen in de Schijnwerper. Wij hebben onze boe ken opengelegd en o.a. verteld dat het plaatsengeld schrikbarend terug loopt van f 40.000 naar f 30.000. Ik voorzie een nog grotere achteruit gang tot f 20.000". Hulst, zo blijkt uit het verhaal van de deken, heeft in 14 jaar tijd een schuldenlast weggewerkt van meer dan f 300.000. Dat kon, omdat een zuinig en zeer zakelijk beleid werd gevoerd. O.a- werd het veel geld kostende Groot Patronaat verkocht. Er wordt over gedacht ook het Klein Patronaat af te stoten. Er is namelijk veel geld nodig. Er moet gereserveerd worden. Dit jaar f 21.220, en waarschijnlijk zal de pa rochie geld worden gevraagd als bij drage in de bouw van het sociaal- cultureel centrum in de Dullaert- polder. Deken Koopmans: „Dat zullen we niet kunnen weigeren, omdat wij an ders een kerk zouden moeten bou wen. Er komen namelijk 850 nieuwe gezinnen bij in de uitbreidingen van Hulst. Die kunnen we in de toe komst niet meer opvangen in het bejaardencentrum De Blauwe Hoe ve, waar tot nu toe wordt gekerkt. Een kerk bouwen is duur. Ons plan is dan ook een ruimte beschikbaar te krijgen in het sociaal-cultureel centrum". MIDDELBURG In het handels register van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland werden de volgen de ondernemingen ingeschreven: 17476. Filiaal van Accumulatoren Im- portbedrijf 't Gooi n.v. (groothandel in accumulatoren), Singel 186, Schel- destraat 77, Vlissingen. 17477. Filiaal van N.V. Bouwstoffen voorheen A- E. Braat, Industrie-straat 13, Goes. 17475 N.V. Zeeuwsche Asphaltonder- neming i.o. Kleverskerkseweg Mid delburg. (Vervaardiging en verwer king van en de handel in asfaltpro- dukten). 17474. Filiaal Dranken-import voor de consument J. J. Duimel, Kraan- plein 2, Zierikzee. 842. Kleinhandel in benzine enz. Jac de Bruijn (filiaal), Blauwedijk, Mid delburg. 842. Landbouwmechanisatiebedrijf landseweg 2, Arnemuiden. 609. Kleinhandel in verfwaren „De Goese verfhal" (filiaal), Wijngaard straat 37, Goes. 17478. Agentuur en groothandel in verwarmingsapparaten enz. „Melse agenturen", Stoofstraat 9, Tholen 17479. Onderneming ter bevordering van commerciële belangen, „Bruno- va NV", Groeneweg 1, Bruinisse. 17480. Pensionbedrijf Besems. Aagje Dekenstraat 15, Vlissingen. 3183. Groot-, kleinhandel in gebruiks artikelen enz. „Konraad" (filiaal), Domburgs Schuitvlot 23, Middelburg. 17481. Mij, tot aandelenbeheer „Be- drijfsunie Zeeland NV", Achter de Houttuinen 12, Middelburg (dir. A. C. J. Maljers.) (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het gewest Zee land van de P.v.d.A. organiseert in samenwerking met de afdeling Mid delburg en in overleg met de afde ling Vlissingen op donderdag 16 ok tober te Middelburg een bijeenkomst, waar de problematiek besprokenjzal worden van de in de toekomst te voeren zeehaven- en industrialisatie politiek in Nederland. De burgemees ter van Middelburg, mr. J. Drijber, zal een welkomstwoord spreken. De heer C. Roozemond, gecommiteerde van de Rijnmon-draad, za' een inlei ding houden over „Welvaart en wel zijn in het zuidwesten v-an Neder land". (Van een onzer verslaggevers) AXEL Op vrijdag 17 oktober a.s. zal in het cultureel centrum „De Halle" te Axel een discussieavond worden gehouden voor werkende jongeren en de regionale overheid. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. De burgemeester van Terneuzen, J.C. Ascboff, zal spreken over de problemen, die Zeeuwsch-Vlaanderen heeft. Daarna krijgen de jongeren volop gelegenheid hierover met hem van gedachten te wisselen De voor zitter van de werkende jeugd, de jongerenorganisatie van het C.N.V.- de heer H Groenveld, zal vervol gens met de jongeren bespreken hoe de problemen naar hun oordeel moe ten worden aangepakt. (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) GOES Het Goese jeugdcircus „Hogerop" viert op 24 oktober a.s. zijn tienjarig bestaan. Dit feit zal worden gevierd in schouwburgzaal „Juliana" aan de Beestenmarkt. De drie leden van Hogerop die het zullen worden gehuldigd. Hierbij zal ook de burgemeester van Goes aan wezig zijn. Op zaterdag 25 oktober wordt een grote kinder- en familie voorstelling gegeven door het jeugd circus. Verschillende nieuwe num mers zullen worden gedemonstreerd.

de Stem | 1969 | | pagina 7