Actie Egypte in Sinai Spontaan ontvangst voor maanvaarders MONETAIRE BOTSING COMPROMIS OF BURGERTWIST Afwas- beSiang Maak een menselijk reglement Rath Doodeheefver „spectaculair" IN AMSTERDAM jS ecperó -^onheró Dienstmeisje mishandeld Weinig steun solidaire priesters Griekse politicoloog in Tilburg: In 't kort „Verlossing zorgen in bejaardenhuis" Studiegroep verzamelt standpunten over democratisering Dode door kolendamp I )e^e|yd Commentaar Ook Shoemaker verlaat Nasa Uit angst voor curie J Fruittelers krijgen hogere rooipremie Groeiend verzet tegen V.S.- opperrechter In Tilburg «l u Gevangenisgeestelijkeü DE STEM VAN VRIJDAG 10 OKTOBER 1969 11 (Van onze redactie buitenland) CAIRO Ongeveer 250 Egyptische militairen hebben deelngenomen aan wat waarnemers noemen de meest spectaculaire actie van Egypte sinds de juni-oorlog van 1967. Een woordvoerder in Cairo deelde mee dat legereenheden het Suez-kanaal waren overgestoken en op de ooste lijke oever van het kanaal verschei dene verkenningstochten hadden ge houden. „De actie heeft alle informaties op geleverd betreffende de sterkte en ligging van de Israëlische troepen langs het Suez-kanaal. De Israëliërs kwam er pas achter toen de operatie al lang achter de rug was", aldus de woordvoerder. De Egyptische troe pen hadden vanaf zonsondergang tot middernacht binnen de Israëlische stellingen vertoefd zonder te worden ontdekt. De Egyptenaren hadden twee soldaten verloren. Een Israëlische woordvoerder maak te melding van een botsing tussen Israëlische en Egyptische troepen in de huurt van het meer Timsah. Twee Egyptenaren, die het Suez-kanaal wa ren overgestoken, waren gedood. De Zweedse diplomaat en bemid delaar van de Verenigde Naties voor liet Midden-Oosten, dr. Gunnar Jar ring, heeft de VN verlaten en is te- teruggekeerd naar zijn post als Zweeds ambassadeur in Moskou. Dit betekent, dat de pogingen van de Verenigde Naties, tot een oplos sing in het Midden-Oosten te ko men, voorlopig weer zijn opgeschort. Jarring heeft echter volgens krin gen van het algemeen secretariaat van de VN zijn missie als bemidde laar niet opgegeven en staat te al len tijde voor gesprekken met de partijen in het Midden-Oosten ter be schikking. (ADVERTENTIE) Een blijvende herinnering aan de eerste mensen op de maan Delftsblauw bord Apollo 7 7 42,50 Ridderstraat 12 BREDA. Tel. 40150 (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM Amsterdam heeft de drie maanvaarders Armstrong, Collins en Aldrin bezig aan een rondreis over de gehele wereld, Waar bij zij aan 23 landen een bliksembe zoek brengen een zeer spontaan en gezellig welkom bereid. Vooral bij de RAI, waar de astronauten een ruimtevaarttentoonstelling hadden geopend, was het enthousiasme groot. De buiten wachtende menigte gaf de astronauten nauwelijks kans om in hun auto's plaats te nemen. Het duurde enige tijd voor het zo ver was en de reis naar Schiphol, waar de lunch zou worden gebruikt, kon worden aanvaard. Het was een wat chaotische toestand, waar de an dere gasten onder wie minister president De Jong het slachtoffer van werden. De opstelling vam, de aiuto'-s moest valkomen veranderd worden, waardoor het zorgvuldig ge plande protocol in de war Mep. Op Schiphol kwam om kwart over drie het einde van dit bliksembezoek, dait er 's morgens om tien uur was be gonnen. Het eerste gedeelte vain het bezoek voerde Collins, Armstrong en Aldrin, die vergezeld waren van hun echtge noten, naar het paleis op de Dam in Amsterdam. Daar kwam het ge zelschap te vroeg aan, waardoor er tijd was voor het uitdelen van hand tekeningen en het schudden van (honderden) handen. In het paleis werden de astronauten ontvangen door koningin Juliana, waarbij ook prinses Margriet, Irene en prins Bernha-rd en Claus aanwezig waren. De drie maanvaarders boden enkele geschenken aan, waarna een geani meerd gesprek begon. Amsterdam bezoeken en niet iin de boot warden genomen, bleek ook voor de astronauten geen haalbare kaart. Collins, Aldrin en Armstrong konden na het paleis op de Dam te hebben verlaten Sijtje Boes en een statieportret in Volendammer- broek weliswaar ontlopen, maar aan de rondvaart door de Amsterdamse grachten moesten ze wel degelijk ge loven. Op de achterplecht van de „president John F. Kennedy" waren ze de gast van burgemeester Sam- kalden. De belangstelling voor dit buitengebeuren was niet om over naar Houston te schrijven. Een hand vol juichende mensen op de bruggen, wat schoolklassen, die het lespro gramma hadden onderbroken om op de kademuren te zwaaien naar een volgboot met fotografen, die door de rijkspolitie op een afstand werden gehouden, die een nieuw maansebot rechtvaardigde. (Van onze correspondent) NIJMEGEN Een Nijmeegs echtpaar heeft een 17-jarige stad genote, die onderdak heeft ge zocht toen ze in juni van dit jaar wegliep van huis, zo ernstig mis handeld, dat de politie haar in bescherming moest nemen. De 31-jarige man is voor de offi cier van justitie geleid, de 22-jarige vrouw werd naar huis gezonden in verband met minderjarige kinderen, die haar verzorging nodig hebben. Het weggelopen meisje kwam als dienstmeisje bij het gezin in de Koo lemans Beijnenstraat te Nijmegen, nadat ze thuis ongenoegen had ge had. De eerste maanden ging alles wij redelijk. De laatste paar weken werd er door de man en de vrouw lievig gemopperd over haar presta ties en kreeg ze zelfs af en toe af rammelingen. Toen het echtpaar meende, dat een pak slaag met de blote vuist niet het juiste effect sor teerde, kreeg ze slaag met een hon denketting, die duidelijke sporen op haar lichaam achterlieten. Zaterdag gaf het meisje er de brui aan en liep weg. Maar ze liep niet snel genoeg, want haa.r „werkge ver" wist haar te achterhalen. Schrei end ging het meisje mee naar huis maar wist korte tijd later nogmaals te ontsnappen- Er volgde weer een achtervolging ma-ar het schreeuwen de en gillende meisje wist nu de aan dacht van voorbijgangers te trek ken, die de politie waarschuwden, het echtpaar werd daarop aangehou den en naa-r het politiebureau over gebracht. De raad voor de kinder bescherming zal zich over het meis- le ontfermen. (ADVERTENTIE) POEDER - CREME - OLIE - ZEEP Het gezelschap spoedde zich hier na naar het RAI-gebouw, waar pre mier De Jong als gastheer optrad, een welkomstwoord uitsprak en een cadeau aanbood. Ruim 1500 genodig PASADENA (AFP) Dr. Eugène Shoemaker, een van de voornaamste leiders van de geo logische dienst van het Apollo- programma heeft gezegd dat hij na de vlucht van de Apollo-13 in het voorjaar van 1970 de Nasa wil gaan verlaten. Zoals het me rendeel van zijn voorgangers geeft Shoemaker als reden voor zijn besluit op dat de Nasa teveel de nadruk legt op „de spectacu laire effecten van de ruimte vaart" en daardoor het weten schappelijk onderzoek verwaar loost. ROME (KNP) Uit steeds meer feiten blijkt, dat verscheidene perso nen, die verantwoordelijke functies in of buiten de kerk vervullen en die sympathie koesteren voor de moed van de solidaire priesters, uit angst voor de curie iedere uiting ervan of medewerking weigeren. Nadat de afgelopen weken allerlei kerkelijke instanties deze priester- groepen vergaderruimte hebben ge weigerd, blijkt -nu ook, dait velen deze broeders zelfs geen onderdak durven verschaffen. Zo is er de generale overste die 4 priesters beloofd had in het genera laat onder te brengen, voor type- en stencilmachine te zullen zorgen maar de priesters uiteindelijk uit eigen zak onderdak verschafte in een nabijge legen pension. Kardinaal Suenens heeft twee priesters, die met hem meegaan voor de bijeenkomst op 16 oktober opge dragen als waarnemers de priester bijeenkomst te volgen. Kardinaal König van Wenen neemt ook twee priesters mee, vam wie een lid van de Oostenrijkse solidaire priesters wilde worden, maar daar op aanraden van de kardinaal nog even van heeft afgezien. Kardinaal Alfrink heeft de Sep- tuagimt-igroep gevraagd een man aan te wijzen, die sa-men met aalmoeze nier Kuyer uit Deventer, die door het episcopaat aangewezen is, 16 ok tober de bijeenkomst van de curie kam bijwonen. den beleefden in de grote zaal de eerste maanreis opnieuw. Tijdens een korte film gaven de drie austro- nauten commentaar op deze histori sche vlucht. De eigenlijke opening van de ten toonstelling Maanvaart '69 is een an ti-climax geworden. Het plan was geweest dat bij het betreden van de hall Collins een laars zo-u hebben aangetrokken en daarmee een voet afdruk in klei zou hebben gema-akt, dlie dan gebakken zou worden. Om onnaspeurlijke redenen had de chef vam de Amerikaanse veiligheids dienst deze handeling verboden. Vam een opening was nu geen sprake meer vanwege de overstelpende drukte, die het gezelschap bij het verlaten vam de RAI ook parten speelde. Om kwart over drie gistermiddag vertrok de presidentiële Boeing na-ar Brussel voor het negende bliksem bezoek. Vandaag brengt het drietal al weer een bezoek aan Oslo. De drie astronauten werden ontvangen door koningin Juliana. Prins Claus (geheel rechts) was hier ook bij aanwezig. Aldrin is op deze foto niet zichtbaar. Hij staat achter Collins (links) en Arm strong. Copyright De Stem/Het Parool. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG „De klok In Grieken land is een halve eeuw teruggedraaid door het dictatoriale bewind. De Grie ken hebben de keus met de kolonels een compromis te sluiten, of een bur geroorlog te ontketenen. Er groeit een generatie van Grieken op die het gelag van de politieke chaos zal moe ten betalen." Dat stelde de Griekse politocoloog, prof. J. Siotis uit Genève, toen hij voor Tilburgse studenten donderdag middag achtergronden en consequen ties schetste van de Griekse dictatuur. Op een enkele uitzondering na heb ben de Griekse politieke partijen zij hebben alle schuld aan de huidige situatie elkaar iin hun verzet ge vonden. Maar ze kunnen niet meer ongedaan maken dat de sociale, eco nomische en politieke structuur ver nietigd is. Het ondergrondse werk groeit. Meer en meer gaat de illega liteit tot gewelddaden over. Tragisch is dat de Sovjet-Unie goede betrek kingen met de Griekse dictators on derhoudt. „De Amerikaanse regering zullen de ogen pas opengaan als er aanslagen worden gepleegd op Ameri kanen. Nu bepalen de Amerikaanse geheime dienst en het Pentagon nog de Amerikaanse Griekenlandpolitlek. Die politiek weigert te breken met de dictatuur. Maar wat is de conse quentie als een verschrikkelijke bur geroorlog uitbreekt?", aldus prof. Siotis. Oud-staatssecretaris mr. M. van der Stoel stelde dat de Raad van Eu ropa in december zal moeten beslis sen of de huidige Griekse machtheb bers lid van dit lichaam kunnen blij ven. De Raad heeft gewacht op het Griekse rapport van de commissie van de mensenrechten. „Ik reken er op dat de beslissing een eind zal ma ken aan het Griekse lidmaatschap". Het is immers overduidelijk dat de Griekse kolonels er niet aan denken in hun land de democratie te herstel len. De EEG-ministerraad zou op korte termijn moeten overwegen de associatie van Griekenland met de Europese Gemeenschap op te schor ten. „En wat doet de NAVO aldus mr. v. d. Stoel„De Amerikanen vre zen de groeiende Russische aanwezig heid in dat deel van de wereld. Zij willen hun bases in Griekenland hou den. Maar wat doen zij als er een bur geroorlog in Griekenland uitbreekt 7" Sterke druk van de regering van de V.S. op de kolonels is van essen tieel belang om in Griekenland de democratie te herstellen, aldus mr. v. d. Stoel. En sancties. Achter die druk die kunnen leiden tot een isolement van het huidige regime in Athene. DEN HAAG (ANP) Minister Lardinois heeft het Landbouwschap toegezegd te zullen instemmen met het te verwachten besluit van het ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw tot uitbreiding van de huidige rooi-premieregeling voor de fruittelers. De minister deed deze toezegging tijdens de maandelijkse bespreking met het Landbouwschap. Hij beoogt een uitbreiding van de regeling tot boomgaarden, geplant vóór 1965, en een verhoging van de premie per hectare van f 1.500,- tot maximaal 2.000,-, bij een gelijkblij vend bedrag per boom. Op het ver zoek van het landbouwschap ook een rooipremie van f 3.000,- per ha bij volledige bedrijfsbeëindiging te wil len bevorderen, antwoordde de minis ter overigens onder verwijzing naar een komende EEG-regeling een extra uitkering boven de rooi premie bij bedrijfsbeëindiging aan het, ontwikkelings- en saneringsfonds in overweging te willen geven, te ver gelijken met de afbraakpremie voor verouderde kassen in de glas-tuin- bouw. RUIM TWINTIG guerrilla-strijders hebben het plaatsje Pando in Ui-u guay bezet. Er zouden drie doden zijn gevallen bij gevechten. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Was maar af, dat Radocota behang van R&D. Met water en zeep, was benzine, terpentine, ammonia. Het blijft er even lichtecht en mooi van. Bekijk het Radocota staalboek (uw vakman heeft het) goed. Zie noe mooi het is. Voor overal in huis. 53 cm breed ƒ1.28 per strekkende meter. maakt van een huis uw thuis. IN RUIM een half jaar tijd heeft een vertegenwoordiger (30) uit Den Haag rond 60.000 gulden verduisterd. DE DRIEJARIGE Peter Kok uit St.- Maartensbrug is in een sloot langs een weiland verdronken. VERSCHEIDENE gewonden en ruim 30 arrestaties waren het resultaat van een betoging in Chicago, die uitliep in een hevige botsing met de politie. PRESIDENT MICOMBERO van Boe- roendi heeft verklaard dat een staats greep is verijdeld. DE BUREAUS voor Levens- en Ge zinsmoeilijkheden is per 1 januari 1969 een hogere subsidie toegekend. EEN BRAZILIAANSE Caravelle en een Argentijnse Boeing', die gedwon gen koers zetten naar Cuba, zijn fn Havana aangekomen. DE BEGIN deze week in Moskou aan gehouden studenten zijn (via Schip hol) onverwacht in Stockholm aange komen. AMERONGEN (ANP) „Wie moet leven van zijn aow of aww moet het blijkbaar met minder doen dan de regering toelaatbaar acht als sociaal minimum voor degenen die nog wer ken en die daarvoor tenminste het netto mir^mumloon ontvangen. Hier ligt een van de kernoorzaken waarom véle bejaarden de geborgenheid zoe ken van het bejaardentehuis". Dit zei gistermiddag de voorzitter van de Algemene Vereniging van In stellingen voor Bejaardenzorg (AV- IB) de heer E. Koppelaar in zijn openingsrede van de najaarsvergade ring van deze vereniging. „Het moge zo zijn dat het ook geen onverdeeld genoegen is vele jaren door te bren gen in het eindstation van het leven, aan de andere kant is men verlost van de zorgen die men dagelijks heeft als men wat tegenwoordig druk bepleit wordt op zichzelf zou blij ven", aldus de heer Koppelaar. WASHINGTON (RTR) De be noeming van de Amerikaanse rech ter Clement F. Haynsworth tot lid van het hooggerechtshof hangt nog steeds aan een zijden draadje. De commissie voor justitie van de Ame rikaanse senaat heeft besloten de hoorzitting over de controversiële voordracht van president Nixon voor lopig uit te stellen. De mogelijke benoeming van rech ter Haynsworth heeft in de Ver. Sta ten nogal wat stof doen opwaaien. Het uitstellen van de behandeling van zijn benoeming kwam vlak na een opvallend verzet van republi keinse zijde. Ingewijden nemen aan dat het uit stel de kansen voor de benoeming van rechter Haynsworth aanzienlijk vermindert. De tegenstanders hebben nu meer tijd o mhun aktie tegen de benoeming voor te bereiden. Rechter Haynsworth wordt ervan beschuldigd bij belangen-conflicten betrokken te zijn geweest tijdens vroegere processen. Ook wordt hem verweten conservatief te zijn op het gebied van burgerrechten. (Van een onzer verslaggevers) TILBURG Een kleine studie groep, geformeerd uit leden van de Tilburgse structuurcommissie uit de Katholieke Hogeschool zal de stand punten van de geledingen gaan ver zamelen over bestuurshervormingen van de faculteiten. Dit gebeurt op voorste! van de structuurcommissievoorzitter, mr. P. Kuypers. Die heeft in de commissie vergadering van donderdag meege deeld dat een zo groot gezelschap als in de structuurcommissde bijeen is, 25 leden, niet tot snelle en doelmatige besluitvorming kan komen. De stu diegroep zal niet alleen standpunten weergeven. Ze zal ook proberen pro blemen rond de faeulteithervormin- gen te gaan analyseren en alterna tieve oplossingen te geven. In de voorhereidingscommissie, acht leden, zullen van elke geleding twee perso nen worden afgevaardigd. BEDUM (ANP) Buren hebben gisteren de 70-jarige mevrouw Stulp uit Bedum levenloos op de vloer van haar huiskamer aangetroffen. De vrouw bleek door kolendampvergifti ging om het leven te zijn gekomen. De 78-jarige heer C.D., bij wie de vrouw inwoonde, lag bewusteloos in een stoel. Na woensdagavond ben ik opnieuw in mijn overtuiging gestaafd dat voetballen veel weg heeft van za kendoen. Het gaat allebei even hard, tegenwoordig. Ik heb niet tot mijn spijt weinig van de wed strijd in Milaan gezien, maar af en toe ving ik toch wél een lekkere trap op. Eschopiantes. Zoals ongeveer reeds gezegd vind ik dat zakendoen steeds meer op voetballen gaat lijken. A. C. W. van der Vet, die zojuist een nieuw boek over Nederlandse ondernemers heeft geschreven, typeert enkele van deze mannen als volgt: Willem Bruynzeél: dat is een heel merkwaardige combinatie van idea listische maatschappij-opvattingen en keihard ondernemerschap. Huub van Doorne: een heel begaafde Bra bander, vooral een Brabander. Al- bert Heijn, bikkelhard, in één woord." Net voetballers, ziet u? Op Huub na, Huub is niet hard. Huub is een Brabander. Ik citeer nu even een telexbericht van gisteren: „Parijs, 9 okt. (AP) Om 10.30 (W.E.T.) is vanmorgen in Parijs de 37e zitting van het Viet namees vredesoverleg begonnen." Volgend jaar om deze tijd is alleen het cijfer anders: dan is het 89e zit ting. Ze zitten nl. elke week een keer de onderhandelaars. Hebt u vlak voor die voetbalwed strijd in Milaan ook „Bericht uit Biafra" nog gezien? O, u had die film al gezien? En u vond het te akelig? En u moest nog koffie zet ten? Of even een klusje opknappen voordat de wedstrijd begon? Nou ja, het doet er ook niet veel toe. Die mensen daar gaan toch wel dood, nietwaar? Gisteren een wat vreemde kop bo ven een verhaal in de krant zien staan: „Vrouw verstuikte enkel bij een mislukte landing op Schiphol." De schade viel mee, mevrouw is weer in de lucht. Prof. dr. I. A. Diepenhorst, nu Tweede Kamerlid, zei op 19 novem ber 1963 in de Eerste Kamer: „Als iemand in Den Bosch toevallig op een zeer warme dag arrriveert, be merkt hij dat de gevangenen bezig zijn alle toebereidselen te treffen voor het eten van een zeer smake lijke erwtensoep, terwijl metterdaad de mussen op straat liggen te ster ven van de warmte." Hebt u zich overigens gerealiseerd dat u woensdagavond als u naar de match hebt gekeken elf rijke Zuidamerikanen hebt gezien. Dat is uniek! Er zijn er niet zoveel. De meesten hebben amper iets te eten. Smakelijk. MERIJN. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Wanneer worden de simpele rechten van de gedetineer de werkelijkheid gemaakt De ge- vangcnisreglementen staan vol van regels als „met verlof van de direc teur", „op bevel van de bewaker". Als een bewaker zou bevelen: ga op je kop staan, dan moet de gedetineerde dat doen. Haal eenvoudig de pen er door, en begin met een menselijk re glement te maken." Met deze verzuchting oogstte aal moezenier Schraven van de koepelge vangenis van Den Bosch ruime bijval op de jaarlijkse vergadering van ka tholieke en protestantse pastores bij het gevangeniswezen. De Bossche aalmoezenier zei dat on ze gevangeniswetgeving tweeslachtig is. De wetgever heeft zich niet de ge volgen gerealiseerd van de invoering van art. 26 van de beginselenwet ge vangeniswezen. Dit artikel zegt dat de gevangenis ook aandacht moet be steden aan de voorbereiding van de gedetineerde op zijn terugkeer in het maatschappelijk leven. Hoofdaalmoezenier mgr. Verheggen noemde de bestaande wetgeving dub belhartig. Hij nodigde de Nederland se strafuitvoerders uit hun eigen zaak eens kritisch te gaan bekijken. Ook de rechters en officieren van jus titie zouden zeker beter op de hoogte moeten zijn van de gang van zaken in de gevangenissen. Tevoren had mr. Van Ommen van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk een inleiding gehouden over vormingswerk onder gedetineerden. Vormingsprojecten zullen geleid moeten worden door hogescholen e.d., en niet door func tionarissen van de inrichtingen zelf. Het mag niet gebruikt worden als in strument om de gedetineerden aan te passen en denkbeelden van de leiding van de inrichting bij te brengen.

de Stem | 1969 | | pagina 9