WSEN Rotterdam en België waren op Deltadag de grote afwezigen wajang* Zijn Russische mannen nu, cent Rijnmond voor grote Rijnpoorthaven H. Wijnja vindt vele hoornvlies-donors Oostburgse verenigingen kloppen aan bij gemeente MIDDELBURG ies [•.En weergaloos as. Blazers, o.a. stérel. 1-eri 2-rij. colberts in origi- lessins, óók met st.En een pracht- dons om echt af te i ens binnen) m ws plantenmargarine Goede prijzen voor spruiten „SLOE MAAKT GEEN KANS' de PvdA- fractie SPAARBEKKENS VERSNIPPERING tm ff Generale proef boerderij voor lieel Zeeland Vlissings meisje al maand zoek „Hobby" van Terneuzenaar voor blinde medemens Veel donors vereist Sneeuwbal Zonder onderdak 4 DE STEM VAN VRIJDAG 10 OKTOBER 1969 i Eindstraat 19 Gemee ntebestuurders uit Zuid Holland, Zeeland en Noord-Bra bant bevolkten donderdag de zaa van het congrescentrum Het Turf schip in Breda. Minister Schut: „II, sta hier nu voor de tweede maal in een nog niet geopend Turfschip De eerste keer heb ik een spani moeten plaatsen. Als ik het goed heb gedaan komt u hier straks al lemaal weer levend uit". Gezien de afloop blijkt de minister het ex ceilent gedaan te hebben. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 2 87 (Van een onzer verslaggevers) BREDA „Als organistors van deze Deltadag moeten wij toch wel vaststellen, dat de bijeenkomst te weinig resultaat heeft". Dat zei burgemeester mr. L. ridder van Rappard van Gorinchem don derdagmiddag kort voordat de Deltadag van de Vereniging van Ne derlandse gemeenten (zie ook pagina 1) gesloten werd. Hij had daar twee redenen voor. Hij miste een vertegenwoordiger van de ge meente Rotterdam, die na het openingswoord van minister Schut naar de microfoon was gekomen om te zeggen: de minister kan me nog meer vertellen. Bovendien en dat gemis kwam nog harder aan vroeg hij zich af, waarom de Belgische genodigden in zo gro ten getale waren thuis gebleven. (Van onze correspondent) GOES Dit jaar zijn in ons land 5131 ha. spruiten uitgeplant tegen in het vorig jaar 5116 ha. Van dit areaal groeit niet minder dan 61 procent in Zuid-Holland. Dit schrijft 'net Produktschap voor Groenten en Fruit in een marktoverzicht voor spruiten. De oogst van dit produkt begint j opgang te komen. Aanvankelijk was er een achterstand in de ontwikke- I ling van de spruiten maar dat is de laatste weken snel ingehaald. De stand van het gewas is zeer goed en beter dam gewoonlijk op de- tijd van het jaar. Over de prijzen t de telers tot nu toe best tevre- i. Er is een goede vraag voor ex- hort, vooral naar West-Duitsland en I in mindere mate naar Frankrijk, I Zweden en Zwitserland. De binnen- I landse markt kam ook flinke hoeveel heden gebruiken. 1 Het Produktschap voor Groenten IM Fruit zegt, dat o.m. in Noord- I Brabant de spruitenteelt wat werd Ingekrompen. Het vorig jaar was hst ook reeds het geval in deze pro- I vincie. Voor wat Noord-Brabant be- I treft heeft de veiling in Breda altijd |®n ruim aanbod van dit produkt. Ilier worden de spruiten voor een 1 'oei geschoond aangevoerd- De afwezigheid van b- en w. van Rotterdam kon voorzitter mr. H. Wy- tema die 's morgens alleen Prins Claus verontschuldigd had wel ver klaren. De Rotterdamse raad verga derde. Bleef de spijt, over 't thuis blijven van de Belgen, die minstens nog eens bevestigd hadden kunnen zien, dat Deltazaken voor Nederland geen binnenlandse aangelegenheid zijn. De enige Belg in de zaal, bur gemeester Van Dorpe van St. Niklaas begreep dat goed toen hij enthousi ast reageerde op het voorstel van Dordrechts burgemeester om een in terland-uitvoering van het groene boekje te maken. Minister Schut opende de Deltadag met enerzijds een balans op te ma ken van de huidige stand van za ken in de Delta, anderzijds de pro blemen te schetsen waar de rege ring voor staat en waarvoor, zoals hij zei, nog geen oplossing is gevon den. De drie rapporten die Rotter dam in de winter 1968-1969 publiceer, de (het rapport Harris, het rapport V. Tilburg en het rapport 2000 plus) zorgden voor. wat de minister noem de, een stroomversnelling in de ge- dachtenvorming over de toekomsti ge ontwikkeling van het Deltagebied en ze gaan uit van een heel andere verdeling van de activiteiten over het Deltagebied dan in het regerings beleid wordt nagestreefd. Weliswaar toonde minister Schut alle begrip voor het zware accent van Rotter dam in het geheel van activiteiten en plannen, maar hij zei toch heel erg op te zien tegen een sterke ver dere concentratie van activiteiten in het Waterweggebied, zeker wanneer dat met een aanzienlijke uitbreiding van het aantal arbeidsplaatsen ge paard zou gaan. Dat zou namelijk be tekenen een onttrekking van werkne- (Van onze correspondent) Rotterdam Het zo met span- p tegemoet geziene debat in de I Jljnmondraad over de aanleg van de I i'WWörthavcn tussen Hoek van ooiland en Maassluis, is op een enor- |»e teleurstelling uitgelopen. Het ver- la,j vuurwerk is uitgebleven, om- |«t de fractie van de P.v.d.A. (tegen- joordig voorstander van welzijn ten flÜ van Rotterdams havenuitbrei- hö j Z'C'1 °Pva"end rustig heeft ge- ouden, en volstond met de opmer- 6at Rijnpoort dan maar beperkt tèbied ven tot Rotterdams grond- Ap" de P.S.P. en de C.P.N. stem- Ij "togen het voorstel van de meer- Inri van 1164 Rijnmondbestuur, in I ™c'Pe te besluiten tot een wijziging luü e4streekplan-Westman, waarbij 1 ran ff i 14 tussen Maassluis en Hoek I,1 and voor een transporthaven J m gestemd. Mr. H. Engelsman, die l> z'ln socialistische vrienden P. 1 en. Cees Roozemond, de min- Iviuw ln het Rijnmondbestuur I dnÏÏ-'j "ooukten het bijna drie uur I tiiH, debat a]s he- ware tot een I aan ,rsp, .ing door zich plotseling 1 van a sluiten bi.i het knappe betoog lv /o gecommitteerde drs. H. P. M. Ito', j en alsn°6 voor het voor- ui!'a!l "eerderheid in het da- I ttmJuf hestuur te stemmen. Op dat Rotter? kort d,e voorgeschiedenis: De »an An nSe p,annen voor de aanleg het „l.Rtl"Poorthaven ten dele op 01150 - 2137 - 30^ I 5nmvanmmZufd-lSl' G., VCU1 ue provinciale ''êtténlam11 uld"Holland gekregen, mam vroeg daarop aan minister Schut val Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening, aan provinciale sta ten een aanwijzing te geven tot wij ziging van het streekplan Westland. De bewindsman wilde bij het nemen van zijn beslissing echter beschikken over een standpunt van Rijnmond. Dat standpunt is nu duidelijk. Een grote Rijnpoorthaven dus, die ten dele ligt inderdaad op het gebied van Naaldwijk. Gecommitteerde voor de K.V.P. v. d. Drift maakte de raad duidelijk dat men het gemeentelijk havenbedrijf van Rotterdam niet kan opschepen met een gekortwiekte ha ven, die duidelijk minder efficiënt is. Hij twijfelde sterk aan het nut van een containerhaven elders in de Gou den Delta, waarop o.m. de socialist P. Duvster had gezinspeeld. De heer v. d. Drift betoogde dat b.v. het Sloe- gebied te excentrisch van Rijnmond ligt. De import en export concentre ren zich in de rechthoek, gevormd door Den Haag, Amsterdam, Utrecht en Rotterdam. Het transport van het Sloegebied naar dit centrum zou een te dure zaak worden. Drs. v. d. Drift kon het blijmoedig optimisme van de heer Duyster en de zijnen over een containerhaven in het Sloegebied dan ook bepaald niet delen. De gecommitteerde wees voorts op de concentratie in de con tainervaart. Hij achtte het levensge vaarlijk de grote en continue stroom van deze schepen af te takken in kleinere gedeelten voor Rijnpoortha ven en havens in het Sloegebied. De grote investeringen die men voor een containerhaven moet doen zijn alleen bij een grote, gedegen stroom ren dabel te maken. Van zo'n stroom kun je niet ongestraft een stuk afhakken, zo zei de heer v. d. Drift. mers uit andere sectoren en dus een vergroting van regionale welvaarts verschillen, of het aantrekken van een massa buitenlandse arbeidskrach ten, hetgeen sociaal-economisch en sociaal-cultureel eveneens gevolgen zou hebben. Bovendien zei de minis ter te vrezen, dat een verdere con centratie van activiteiten in het Wa terweggebied ernstig zou tornen aan de ruimtelijke structuur en aan het milieu. Vasthoudend aan het rege ringsstandpunt zoals dat bekend is uit de Zeehavennota en uit de twee de Nota Ruimtelijke Ordening wees de minister op het streekplan voor Zuid-Holland-Zuid, waarin het denk beeld ontvouwd is uitbreidingsmoge lijkheden voor industrieën te zoeken op de as Rotterdam-Antwerpen. De vestiging van Shell-Chemie bi.i Moer dijk noemde hij een aanzet daartoe. Uitvoerig ging de minister nog in op de vele vraagstukken die een ha venontwikkeling met zich brengt, de groeiende belangstelling voor milieu hygiëne en de vragen op het gebied van de waterhuishouding. Voor de voorziening met drinkwater en pro ceswater voor de industrie zal in toe nemende mate, zei hij, tussenscha keling van spaarbekkens nodig zijn. Naast het spaarbekkencomplex in de Biesbosch zal voor het jaar 2000 nog een tweede spaarbekken van formaat nodig zijn- Er waren drie inleiders op deze Delta-studiedag, van wie de eerste, burgemeester W. van der Harst van Oostflakkee, vertelde wat de beteke nis is van het Contactorgaan Delta gemeenten, waarvan hij voorzitter is. Daarbij wees hij er de gemeente bestuurders op, dat zij zich moeten beraden op een vorm van samenwer king die de mogelijkheid biedt om een slagvaardig beleid te voeren, dat beantwoordt aan de eisen van een snelle ontwikkeling. Sprekend over de financiële gevolgen voor de gemeen ten stelde hij vast, dat de regering fondsen beschikbaar moet stellen in het kader van het regionalisatiebe- leid. Dr. A.F. Leemans van het Institute of Social Studies in Den Haag over dacht de mogelijkheden van een Del- tabestuur in de toekomst. Als knel punten in de huidige bestuursstruc tuur telde hij op: het grote aantal overheden en regeringsdepartemen ten dat bij de beleidsvorming betrok ken is, de te geringe omvang van veel gemeenten en het gevaar voor overmatige aandacht voor bepaalde belangen als gevolg van de kracht van de organisatie die deze belangen behartigt. Dit laatste zowel territo riaal (Rotterdam-Rijnmond) als functioneel (industrie en zeehavens). Zijn gedachten gingen uit naar een Openhaar Delta Lichaam, waarin rijk, provincie en gemeenten moeten deelnemen, of zelfs naar een soort Deltaprovincie, die ook bepaalde rijkstaken zou kunnen overnemen. De gemeenten vindt hij in die construc ties onontbeerlijk als schakel met de burgerij en voor de bevordering van de werkgelegenheid. De Gentse docent dr. M. Anselin, sprekend over de Belgische visie op het Deltagebied, kon weinig anders doen, dan zich in een kruidige speech beklagen over het gebrek aan visie in zijn land en daaruit voortkomen de versnippering van aandacht en krachten. Ook hij pleitte voor een opvang van de Deltaproblematiek binnen de Benelux. De Deltadag werd besloten met een ontvangst van de deelnemers door het gemeentebe stuur van Breda- (ADVERTENTIE) - Dat zouden we niet durven beweren. Goed, ze dragen bontjassen, maar ook in onze streken was dat nog maar een paar eeuwen geleden een heel normale dracht,' Herenbont is inmiddels herontdekt in alle Europese modecentra. Trouwens, ook in Breda kijkt niemand meer vreemd naar een man in pels. Hoe gedistingeerd mannelijk zo'n bontjas u staat, kunt u rustig eens komen bekijken. We hebben nu nog een ruime sortering tegen kameraadschappelijke prijzen. (Afgebeeld model: donkerbruin geschoren km 650,-). Breda, Grote Markt 25, tel. 01600-30650 (Van een onzer verslaggevers) GOES De Stichting Proefboerde- rijen Zeeland is van plan om van boerderij „Rusthoeve" in Colijns- plaat een centrale proefboerderij voor heel Zeeland te maken. Dat heeft tot gevolg, dat de bestaande proefboerde- rijen in Wilhelminapolder, op Schou- wen-Duiveland en Walcheren weer gewone boerderijen zullen worden. Landelijk wordt er naar gestreefd een groot aantal kleinere proefbedrij ven te vervangen door een klein aantal grotere. VLISSINGEN (ANP) De commis- saris van politie te Vlissingen ver, zoekt namens de ouders de opsporing van de 16-jarige Maartje Huberdina Matthijssen uit Vlissingen. Het meisje is al spoorloos sinds begin september. Zij houdt zich vermoedelijk op in de hippiekringen in Amsterdam. Haar signalement luidt: 1.65 m lang, bleek bol gezicht, blauwe ogen, halflang blond haar, blauw jasje, lange crème kleurige broek, blauwe laarsjes. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Loods H. Wijnja in Terneuzen heeft sinds enige tijd 'n bijzondere vrijetijdsbesteding hij „verzamelt" donors voor hoorn vliestransplantaties. De heer Wijn ja doet dat met opvallend vee) succes. In eigen werkkring, ondei zijn Terneuzense collega's inclusief echtgenotes ging de heer Wijnja met zoveel overredingskracht te werk, dat nu reeds rond de zeven tig procent zich als donor opgaf. De heer Wijnja gaf zich vooral aan dit „werk" na een gesprek met een kennis, die van ziende blind en, door een geslaagde ope ratie in het ziekenhuis te Sluiskil, van blinde weer ziende was ge worden. „Als je van zo iemand hoort, wat het betekent om je gezichtsvermo gen te verliezen en wat voor een wonder het is het weer terug te krijgen, dan kom je wel even on der de indruk", aldus de heei Wijnja, die toen hij van het Rode Kruis hoorde, dat er grote be hoefte bestond aan donors voor het hoornvlies, besloot aan de slag te gaan. Omdat in Nederland niet, zoals bijvoorbeeld in de Verenigde Sta ten, z.g. „ogenbanken" bestaan, dient het aantal donors hier extra groot te zijn want het hoornvlies van de donor komt uiteraard pas ter beschikking na diens overlij- den. In een stencil, dat de heer Wpn- ja zoveel mogelijk rondzendt, wijst hij erop dat Sluiskil en Terneuzen tot de betrekkelijk weinig plaatsen ln Nederland behoren, waar hoornvliestransplantaties worden verricht. Door het te geringe aan tal donors en daardoor dus te weinig beschikbaar komende hoornvliezen komen blinden, die in aanmerking komen voor een operatie, noodgedwongen op een wachtlijst te staan. Met andere woorden, indien er wel sprake zou zijn van een groot aantal donors, zouden meer blinden dan nu het geval is weer ziende door het le ven kunnen gaan. zo stelt de heer Wijnja. Door een dergelijke transplanta tie kunnen natuuriiik alleen diege nen worden geholpen, die niet meer kunnen zien doordat hun ei gen hoornvlies, het voorste, nor maal „glasheldere" gedeelte van het oog troebel is geworden, ter wijl de overige gedeelten van het oog verder geheel intact zijn. De heer Wijnja heeft nu rond de vijftig donors ingeschreven. De donors krijgen een kaartje, dat zij steeds bij zich dienen te dragen. „Dan kunnen ook de familie leden zien, dat betrokkene na zijn overlijden zijn hoornvlies ter be schikking wil stellen. Na de dood van de donor is namelijk te allen tijde toestemming van de familie voor transplantatie nodig". Aldus de heer Wijnja, die het dan ook volledig eens is met het standpunt van het Rode Kruis, dat het vinden van deze donors op de eerste plaats een kwestie is van persoonlijke toenadering en over tuiging. Daarom ook is de heer Wijnja nu doende in bedrijven enz. om „vertrouwensmannen" te zoeken, die er voor kunnen zorgen, dat de „sneeuwbal" verder rolt. Ook zelf gaat de heer Wijnja on verdroten voort met het werven van donors. „Iedereen heeft tegenwoordig de mond vol over menslievend heid. Dan moet je toch iets, dat zo voor de hand ligt, op de eerste plaats aanpakken", zo is de bon dige stelregel van de heer Wijnja. Hij woont aan de Stijn Streuvels- straat 7 in Terneuzen en is tele fonisch te bereiken onder nummer 2840. (Van onze correspondent) OOSTBURG In een vergadering van de verenigingen, die, door het be sluit van de beheerscommissie van de Katholieke Kring per één januari a.s. het gebouw te verhuren aan de Stichting Gemeenschappelijke Open bare Bibliotheek Zeeuwsch-Vlaande- ren, gedwongen zijn elders onderdak te zoeken, is besloten bij 't Oostburg se gemeentebestuur aan te kloppen om een oplossing voor het probleem te vinden. Tevens hebben deze verenigingen t.w. de tafeltennisvereniging Ona, de rederijkerskamer Oefening en Ver maak, de biljartvereniging St. Eloy, (die al een onderdak heeft gevonden) en de sportvereniging Delta - een brief aan 't bestuur van de Katholie ke Kring doen uitgaan, waarin zij het zeggen te betreuren zo laat op de hoogte te zijn gesteld van de moeilijk, heden die er rond de exploitiatie van 't gebouw zijn gerezen. De heer Pop- pe, bestuurslid van Ona, wist te ver tellen. dat er reeds contact was opge nomen met het gemeentebestuur en dat dit niet onwelwillend tegenover de gedupeerde verenigingen stond- Burgemeester Van Leeuwen heeft wel eens, zo vertelde de heer Poppe, het woord subsidie laten vallen. Wan neer het gesprek met de gemeente wordt gehouden, is nog niet bekend, maar het is in de loop van volgende week te verwachten. De verenigingen hebben vooral haar hoop gevestigd op de regionale sociale werkplaats die nu is vrijgekomen (in principe zou de bibliotheek hierin worden ge vestigd), maar of deze wens in ver vulling zal gaan, is ten zeerste te be twijfelen, want momenteel gaan er geruchten, dat deze werkplaats na de gemeentelijke herindeling gebruikt zal worden als administratieruimte voor de gemeente. Burgemeester J. v. Leeuwen sprak deze geruchten niet geheel tegen, want, zo zei hij, „het is inderdaad noodzakelijk om als de herindeling eenmaal is doorge voerd. de administratieruimte uit te breiden. De burgemeester zei voorts: „Zelfs een gedeelte van de Burgerzaal zal tijdelijk voor dit doel worden gebruik De werkplaats is en blijft nu een maal eigendom van de gemeente. Er bestaat altijd de mogelijkheid dat deze werkplaats voor gemeentelijke administratieve werkzaamheden zal worden gebruikt, maar definitief kan ik het niet zeggen. Wel kan ik eraan toevoegen, dat wij onze uiterste best zullen doen de verenigingen de helpende hand te bieden. Om echter een cultureel centrum te creëren, lijkt mij wat ver gezocht. Laten we eerst maar eens kijken of we geen gebruik kunnen maken van de bestaande zalen in Oostburg". Onderscheiding De heer J. Al- la-art, brigadier van de gemeentepo litie in Middelburg is onderscheiden met de zilveren medaille van d-e or de van Oranje Nassau. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1969 | | pagina 5