Verkeersbeeld Rijksweg 58 I aanmerkelijk rustiger Financiën verwerpt eisen declaranten in. ZWAAR DIJKKARWEI BIJ TERNEIJZEN slaap gezond drink KDFFIE HJIEV kom uw nnement Vestiging olieraffinaderij bij aluminiumfabriek; studie noodzakelijk IN ZES WEKEN 160 PROCESSEN-VERBAAL' DOOR VUURVLIEGENVAN DE RIJKSPOLITIE Goedkoop de^winter In gesprek met Koeler Ontsnapten uit inrichting op dievenpad Vier jaar en t.b.r. voor zware mishandeling loogwater ier nieuws uit d en streek pag. 3-5 Commentaar Z.L.M. Weinig Zeeuwen Ingespeeld IR. J. PRINS: T V-presentator keek er verbaasd van op! Delwaide spreekt in Hoeksche Waard ZWARE HAAGSE DEPUTATIE LAAT ZICH NIET INTIMIDEREN Cadeau dokter Casparie was van hele streek Rijkswacht zet twee jongens over de grens echte koffiebonen- COFFEÏNEVRIJ Bij inbraak te Middelburg ook cheques gestolen Culturele Raad vergadert over creativiteits centra ttrSTEM VAN VRIJDAG 10 OKTOBER 1969 KÏJ*TK ADVERTENTIE concerten op donderdag, rie A) of zondagmiddag van het brabants orkest, ijgbaar bij het turfschip, I. tel. 01600 - 4 92 50. prijzen; ,50, alles inbegrepen. zaterdag 11 okt. Zoom, 3.41 en 15.52 uur; 2.49 en 15.03 uur; mmelen, 6.20 en 18.17 uur; 2.13 en 14.29 uur; 142 en 13.58 uur; ige, 3.31 en 15.42 uur. :elschap Coos vam de Velde Cabaret Frustrooiitng van le Corte 20 uur ming Poolbasis Keebra, 14 j, NS tijt Muziekweek 8 okt.) RG 20 uur tigingscommando Warkilü, ilPEN jen als onder vandaag Vlaamse Opera 20 uur iekse passie LAAS pen als onder vandaag pen als onder vandaag led. Schouwburg 15 en 20 u. ilyester Polka, van Dimitri ;1 Frank iNTOONSTELLINGEN JRPE e Troutzaerte Tentoonstelling van Soest, Frans Cox en Eli- Gerst (tot 12 oktober) handel van Geyt: Tentoon- g van schilderijen door Joop (t.m. 14 oktober) 4GEN antehuis 9—21 uur Tentoon- g van werken uit het stede- useum te Amsterdam o.a. van it van Gogh, Picasso en Ap- ;,m, 26 oktober) DIVERSEN IERZANDE rokodilbar 21.30 uur Orkest ran Waterschoot 19.30 uur The underground ■4GEN Britannia 20.30 uur The Va- is, in de De Ruyterzaai I.IKE De Lozanne 20 uur rensoeiëteit Provoost 19 uur Hometrainers um 14 uur Volkskoers ;ht 20 uur De „Concords elweek SCHIETINGEN ,NSTEEN de wip 14 uur Sport 14 uur iTDIJK P. v. Dijk 15 uur iTERZANDE R. v. Kruyssen 15 uur P. Leeraert-Nijs 14.30 uur oor deze rubriek tel, 0118®' Postbus 116 in Middelburg JJet bestuur van de Landbouw- maatschappij voor Zeeland en Noord-Brabant is het met zijn voor zitter, ir. J. Prins, roerend eens dat aan de bouw van een olieraffina derij vlak bij een aluminiumbedrijf, eerst een grondig onderzoek moet voorafgaan naar de gevolgen van dergelijke vestigingen binnen het zelfde industriegebied. In het Zeeuwse Sloegebied wordt op het ogenblik volop gewerkt aan de bouw van het aluminiumbedrijf Pe- chiney en er is sprake van, dat bin nen afzienbare tijd, dicht in de buurt een olieraffinaderij zal wor den gevestigd. De Z.L.M. heeft mo menteel de handen vol met het op lossen van problemen die kleven aan het onttrekken van gronden aan de landbouw terwille van de industrie. Al het mogelijke wordt door de Z.L.M. in het werk gesteld om de moeilijkheden van de boer zo goed mogelijk op te vangen. Het gaat hier om één groep agrariërs, die be trokken zijn bij de industrialisatie van Midden-Zeeland. Maar er is ook een tweede: de boeren, die net niet moeten wijken voor de fabrie ken. Een van de vragen, die zij heb ben, luidt: blijft ons bedrijf gezond met al die industrieën in de buurt? De Z.L.M. heeft niet alleen begrip voor de vragen, die deze boeren zich stellen, maar wil ook metter daad steun verlenen. Wij achten het daarom vanzelfsprekend dat de ge organiseerde landbouw in Zeeland actief wordt betrokken bij een on derzoek naar de gevolgen, die sterk luchtverontreinigende fabrieken kunnen veroorzaken. Wij gaan er tevens vanuit, dat de overheid als voorwaarde bij het uit geven van vestigingsvergunningen o.m. zal stellen: garanties tegen luchtverontrei nigi ng. (Van een onzer verslaggevers) GOES DRIEBERGEN Het totale verkeersbeeld op Rijksweg 58 (Zeeuwse weg), vanaf de provinciale grens Zeeland - Noord-Brabant tot aan Arnemuiden, is in de af gelopen maanden aanmerke lijk rustiger geworden. Deze overtuiging heeft kapitein P. van der Molen, plaatsvervan gend commandant van de al gemene verkeersdienst der rijkspolitie te Driebergen. 19 augustus assisteert een (in de volksmond ook wel „vuurvliegen" genoemd) van de algemene verkeersdienst de verkeers- groep van de rijkspolitie te Middel burg op Rijksweg 58. In de periode van 19 augustus tot 1 oktober werden door de motorrij ders 160 processen-verbaal geschre ven. Aan waarschuwingen voor ge vaarlijke rijfouten werd een veel voud van dit getal gegeven. „Het is duidelijk gebleken", aldus kapitein Van der Molen, „dat de verkeersdeelnemers op deze weg over het algemeen een rustig en betrouw baar rijgedrag hebben. Men gedraagt zich werkelijk zeer redelijk". Uit ervaringen van kantonniers, exploitanten van benzinepompen, ho- reca-mensen en het brede publiek, meent de heer Van der Molen te mogen afleiden, dat het effect van de motorsurveillance over het alge meen genomen goed is. Opvallend is dat de meeste ver baaltjes naar mensen gaan die bui ten Zeeland wonen en vrij sporadisch van Rijksweg 58 gebruik maken. Hieronder zouden, volgens kapitein Van der Molen, diverse mensen kun nen zijn die niet weten dat er ge controleerd wordt. De rapporten van de rijkspolitie tonen duidelijk aan dat weinig Zeeuwen bekeuringen krijgen. „Het zijn natuurlijk maar voorzich tige conclusies", voegt de heer Van der Molen hier onmiddellijk aan toe. „Eigenlijk kunnen we yoïgend jaar na het hoogseizoen befer de cijfers en gegevens naast'elkaar leggen. We zijn na de drukke vakantietijd pas gestart. Het is daarom moeilijk te zeggen: „Zo en zo is het". Na een korte inspeelperiode trok ken de mannen van de motorgroep de touwtjes wat strakker aan. Ge constateerd werden nogal veel over tredingen tegen de maximum-snel heid, het overschrijden van de witte streep, rijden door rood licht en fou te inhaalmanoeuvres. (Van een onzer verslaggevers) GOES De vestiging van Pe- chiney in het Zeeuwse Sloege bied is volgens de voorzitter van de Landbouwmaatschappij voor Zeeland en Noord-Brabant, Z.L. M., ir. J. Prins, ongunstig en schadelijk voor de landbouw in de directe omgeving van de fa briek. Een diepgaande, verdere studie van de mogelijke conse quenties, verbonden aan de ves tiging van een olieraffinaderij naast een aluminiumbedrijf in betzelfde gebied, is naar de me ning van de heer Prins noodza kelijk. Het gehele bestuur van de Z-L.M. is het met de heer Prins eens, dat restigingsvergunningen zonder een dergelijk onderzoek niet mogen wor den verstrekt. Het bestuur van de Z. L M. acht het bovendien gewenst, dat de georganiseerde landbouw actief wordt betrokken bij deze studie. De neer Prins heeft de problematiek rond de industrievestigingen in het isloegebied aan de orde gesteld naar aanleiding van recente perspublika- ties, die spreken over vestiging van een olieraffinaderij in het Sloe. Zoals bekend is men op het ogen blik volop bezig met de bouw van een aluminiumfabriek in dit gebied. Vooruitlopend op het rapport, dat binnenkort zal worden uitgebracht, heeft de heer Prins zijn bestuur een en ander verteld over de indrukken, die hij heeft opgedaan tijdens zijn be zoek aan een tweetal aluminiumfa- brieken in« de Verenigde Staten en Canada, (en die behoren tot het Pe- chineyconcern) „We merken", zegt kapitein Van der Molen verder, „dat naarmate de motorgroep langer op een bepaald traject werkt, er een beter samen spel tussen de rijkspolitie en de weg gebruiker ontstaat. Dat is ook hee. duidelijk te merken op de weg Til burg - Breda, waar de verkeersge- dragingen ook aanzienlijk zijn ver beterd. De processen-verbaal wor den minder". Nu de „vuurvliegen" een beter idee hebben van de verkeersproblemen op Rijksweg 58, zal men meer aan dacht besteden aan de belangrijkste knelpunten. Op deze punten zal extra toezicht plaatsvinden en harder wor den opgetreden. ..We zullen dat niet doen als school masters, maar in een goed samen spel met de weggebruiker", stelt ka pitein Van der Molen. De motorbrigade van de rijks politie de „vuurvliegen" die zorgt voor een rustiger verkeers beeld op vele van onze overbe volkte wegen. (ADVERTENTIE) Elke morgen bij het ontwaken dacht hij dat-ie ziek was. Kent u dat vervelende gevoel ook? Dan behoort u tot de grote groep mensen die onvoldoende slaapt. Mogelijke oor zaak De coffeïne in de koffie. Ga Koffie Hag drinken, zei men de TV-presentator. En daarmee was het euvel verholpen. Steeds meer mensen gaan daarom Koffie Hag drinken. De beste koffiebonen, maar vrij van coffeïne en andere schadelijke stoffen. Koffie Hag spaart hart, zenu wen, bloedsomloop en maag, lever en gal. Opwekkende, pittige, geurige Koffie Hag. De beste koffiebonen... maar coffeïnevrij. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Op donderdag 6 no vember komt schepen L. Delwaide van de Stad Antwerpen naar Zuid- Beijerland. Hij komt er in het Dorpshuis spreken over de ontwik keling van de Antwerpse haven ge zien in het licht van de Belgisch- Nederlandse samenwerking. De bijeenkomst wordt belegd door de vereniging Hoeksche Waard Belang, een vereniging die de be langen van het eiland als streekge- meenschap behartigt. Na afloop van de voordracht van de schepen, die om 8 uur begint,- is er gelegenheid tot het stellen van vragen. (Van onze correspondent) KRUININGEN Te Kruiningen werd donderdagmorgen een stopte ken van de politie, die op Rijksweg 58 controleerde, genegeerd door een Fiat-personenauto. Later werd deze teruggevonden door de politie te Woensdrecht. In de auto werden goe deren aangetroffen van een diefstal in Middelburg. Ook werd het bewuste cheque boekje in de auto gevonden. Later kon de politie overgaan tot arresta tie van A. W„ 21 jaar, afkomstig uit Middelburg, en G. P., 27 jaar, zon der vaste woonplaats, die 3 oktober waren ontsnapt uit de psychiatrische inrichting Prof. Pompekliniek in Nij megen. Zij zijn voor nader verhoor naar Middelburg overgebracht. Deze arrestatie moet geheel los gezien worden van de arrestaties die sinds kort te Middelburg en Vlissin- gen zijn verricht in verband met di verse diefstallen in beide steden. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Declaranten die binnen enkele jaren aan de zuidgrens zon der werk komen, hebben gisteren hun hoogste eisen niet in vervulling zien gaan. Ondanks het feit dat een panel be staande uit de staatssecretaris van Financiën, dr. F. M. M. Grapperhaus, twee directeuren-generaal van Finan ciën en een van Sociale Zaken, naar Breda was gekomen om een hearing te houden met vertegenwoordigers van alle zuidgrens-declaranten, heeft deze Haagse deputatie nagenoeg geen feitelijke toezegging gedaan. Een van de declaranten formuleer de het zo: „Alle door u toegezegde maatregelen zijn ook in het sociaal wetboek te vinden. U gaat dus niets speciaals voor ons doen". „Dat is te bout", aldus dr. Grap perhaus. „Uit het feit dat er zo'n zware deputatie in uw midden is gekomen, moet u afleiden dat wij het pfbbleem hoog nemen. Maar u moet niet verwachten; dat de over heid voor jarenlang inkomensgaran- ties'gaat geven". Enige tijd ging de discussie hard tegen hard. Eén der aanwezigen liet doorschemeren dat vele declaranten ver voor de fatale datum zullen ver trekken. „De fiscus wenst dat wij tot de laatste dag blijven, maar hoe kunnen we dat nu nog?'.' Grapperhaus: „Dit is een kwestie van synchroon spel. Maar als er snelle terugloop zou komen, hebben wij als fiscus een aantal mogelijk heden om die situatie als fiscus op te vangen. Daarbij zullen de im porteurs. wanneer zij merken dat de service aan de grens terugloopt zich gaan aanpassen en zijn goede- deren in het binnenland laten vrij maken". Het panel stelde voorts: „Wij heb ben niet zo'n angst voor een leeg loop". De directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening in Noord-Brabant, Ir. K. de Wildt, merkte bijvoorbeeld op dat er douane-agenten zijn die hun declaranten per week boven alle inkomensposten nog eens f 50,- extra geven, als zij tot het einde willen blijven. De heer De Wildt stelde vast dat de werkgevers zich overigens nog maar weinig van de zaak hebben aangetrokken, terwijl het toch zeker ook hun probleem is. „In wezen is er weinig verschil met een Tilburgs katoenbedrijf dat door EEG-maatregelen moet sluiten", zo meende ir. De Wildt. Staatssecre taris Grapperhaus voegde hieraan toe dat de juridische en een deel van de morele verplichtingen bij de werkgevers liggen. De staatsecretaris deelde mee dat van de 175 a 200 declaranten voor wie ontslag dreigt er tenminste 125 de mogelijkheid wordt geboden bij de douane in dienst te treden. Het salaris van deze merendeels zeter jeugdige (aankomend) declaranten hoeft, zo Is uit een enquête gebleken, daarbij geen beletsel te zijn. Men kan nu al solliciteren en pas over enkele jaren in overheidsdienst treden. Een directeur-generaal van Sociale Zaken, mr. Th. van der Peijl was van mening dat er voor de plaatsing van het administratieve personeel weinig zorgen zijn. „De arbeidsmarkt in Noord-Brabant is zwaar overspan nen". Het totale administratieve be stand bedraagt ongeveer 560 mannen en vrouwen (typistes, facturistes, boekhoudkundige krachten). Wan neer het noodzakelijk mocht blijken overweegt Sociale Zaken aanvullende werkzaamheden voor hoofdwerkers te verschaffen in Noord-Brabant, jwaar het zwaartepunt van het pro bleem ligt. Er zal een speciale contactman bij arbeidsvoorziening worden aangewe zen die zich speciaal met de her plaatsing van het personeel van kan toren van douane-agenten zal gaan bezighouden. Volgens de heer Grap perhaus zal overigens een kwart van het aantal declaranten op zijn post kunnen blijven. Dit zal dan vooral hoog gekwalificeerde krachten be treffen. De staatssecretaris was daarenbo ven van mening dat de afvloeiing als gevolg van overheidsmaatregelen niet schoksgewijs, maar vrij vloeiend zal verlopen. (ADVERTENTIE) Vooruitzichten voor zaterdag en zondag opgesteld door het K.N.M.I. Droog, plaatselijk mist en minder hoge temperaturen. y/rsvooruitzichten in cijfers ge- fiMeld over Nederland, tn» S?r ^erclaS: aantal uren zon: 1 1 min.-temp.: van ongeveer nor aal tot 4 graden boven normaal; „/-temp.: 1 tot 6 graden boven rmaal; kans op een droge periode o minstens 12 uur: 95 procent; 9ft1f op een geheel droog etmaal: sü Procent. taVr ?ondag: aantal uren zon: 0 maoi' ./"-'emp.: van ongeveer nor- matgraden boven normaal: jx.-temp.: van ongeveer normaal graden boven normaal; kans op uur-oa0ge Periode van minstens 12 95 procent; kans op een geheel etmaal: 90 procent. (Van een onzer verslaggevers) TERNEUZEN Ten oosten van Terneuzen wordt met man en macht gewerkt aan de verdere versterking en verhoging van de Scheldedijk. Het is een omvangrijk en zwaar karwei dat onvoor stelbare massa's zand verslindt. Elke werkdag slurpen twee enorme zuigers op de Westerschelde 75.000 kubieke meter zand van de ri vierbodem op en brengen dit bouwmateriaal via honderden meters lange pijpleiding aan land. De bestaande zeewering wordt ongeveer twee meter opgehoogd en krijgt bovendien een aanzienlijk bredere kruin. Vele kilometers zeedijk moeten op deze manier nog op het gewenste deltaniveau worden gebracht. De foto toont het terrein van de dakwerkzaamheden nabij het gehucht De Griete. HULST De kostbare stereo-in stallatie, die zaterdag bij het 40-ja- rig jubileum van dokter Casparie werd aangeboden, was niet alleen een geschenk van de inwoners van Hulst, maar ook van de inwoners van Clin- ge, Graauw, Nieuw-Namen on St. Jansteen. (Van onze correspondent) HULST Door de Belgische rijks wacht werden bij Kapellebrug twee jongelui, afkomstig uit Beverwijk, over de grens gezet en overgedragen aan de rijkspolitie te Hulst. De twee jongens A. v. A., 19 jaar, en P. v. M., 16 jaar, waren in St.-Niklaas (B.) aangehouden wegens een verkeers overtreding. Zij bleken over geen papieren te beschikken en nadat de Belgische rijkswacht navraag bad gedaan bij de gemeentepolitie te Amsterdam, bleek al vlug dat zij verdacht werden van verschillende autodiefstallen. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De 22-jarige fa brieksarbeider J.P.N. F. uit Hooger- heide is door het gerechtshof in Den Bosch veroordeeld tot vier jaar onvoorwaardelijk met aftrek van voorarrest en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling. Het is dezelfde straf die de recht bank in Breda hem aanvankelijk had opgelegd. De tenlastelegging luidde: doodslag op de 74-jarige industrieel Ch. Rogier uit Bergen op Zoom in de nacht van 2 op 3 augustus 1968; verkrachting vam een 16-jarig meisje in augustus van hetzelfde jaar; een diefstal ge pleegd tijdens of na de doodslag op de industrieel en een diefstal in een bejaardencentrum in Bergen op Zoom, waar hij 5000,zou hebben gestolen. Het hof achtte wel zware mishan deling bewezen, geen doodslag. Vol gens het hof is ook de verkrachting niet bewezen, de twee diefstallen zijn dat wel. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) MIDDELBURG Iin het weekeind werd, zoals wij reeds eerder meld den, ingebroken op het industrieter rein aan de Kleverkerkseweg .bij de firma D. Dinsdag kwam men tot de ontdekking dat ook het chequeboek je weig was. De cheques bleken laster verzilverd te zijn in Hoogeveen en Sappemeer en bij een benzinestation te Roosendaal. Ze waren verzilverd door twee jongelui, dlie in Den Haag een personenauto hadden ontvreemd. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op woensdag 15 oktober zal de Zeeuwse Culturele Raad een eerste vergadering beleg gen over het onderwerp „creativi teitscentra". In dit eerste overleg zal o.m. wor den bezien welke instellingen, enz. aan de totstandkoming van dergelij ke centra zouden dienen mee te wer ken, welke „inhoudelijke vorm" de centra o.m. voor toneel en muziek zouden moeten krijgen. Voor de eerste vergadering zijn uitgenodigd vertegenwoordigers van de Jeugdraad, het Zeeuws Centrum Amateurtoneel, de Stichting Cultuur spreiding Zeeland, Jeugd en Muziek, het Zeeuws Instituut voor Kunstzin nige Vorming en de Zeeuwse Mu seumstichting. „IN veel kapsalons ontbreekt het aan goede service. Vaak is dit een gevolg aan bedrijfsblindheid. Het zou goed zijn wanneer alle kappers eens psy chologisch doorgelicht werden." Dit zegt de heer A. Verbeent (32), ex ploitant van de Goese dameskapsalon „Elegance". Als lid van de kappers organisatie „Spectrum" heeft de heer Verbeem samen met de heer Wil fried Benlaert uit St. Jansteen, als enige Zeeuwen een studiereis door Duits land gemaakt om daar kennis te ma ken met de nieuwste technieken en stromingen in het dameskappersvak. SPECTRUM" wordt beschouwd als een wetenschappelijke kring, waartoe een kapper alleen op voordracht kan worden toegelaten. Via aanmeldin gen kan men geen lid worden. „Spec trum" is verdeeld", zo vertelt de heer Verbeem, „in twee groepen, waarvan de eerste Studiegroep wordt ge noemd. Twee jaar lang maakt men deel van deze groep uit. In dit ver band heb ik de reis naar Duitsland gemaakt. Ik ben o.m. in Wasser Trü- dingen en in München geweest. IK heb er kennis genomen van de nieuwste technieken op het gebied van haarkleuren, met de nieuwste stromingen in de verkoop-psycholo- gie, service in het bedrijf, enfin noem maar op. Een kapsel is opgebouwd uit lijnen die je terugvindt in alles wat kunst is. Als er geen lijn in een kapsel zit, kan het onmogelijk aan spreken. Je moet daarom op de hoog te zijn van de nieuwste creativiteits- ontwikkelingen. Ik heb er in Duits land veel van opgestoken. WAT je daar ziet en hoort is zuiver op de praktijk afgestemd. Ik vind dat zo'n studiereis je enthousiaster in het vak maakt en daardoor wordt zo'n kapsalon leuentiiger. In Mün chen heb ik b.v. een unieke show ge zien. Naast veel amusement ook de monstraties in het maken van coif fures. Werkelijk enorm. Je zag er de nieuwste Duitse haarmodelijnen en de modernste kniptechnieken. Niet meer met het mes, maar met de schaar. ALLES wat ik daar heb geleerd, breng ik uiteraard onmiddellijk in mijn vak in praktijk. Op die manier blijf je als kapper in tel. Veel kappers leren nooit iets bij en daardoor verstart hun werk Intensieve studie is ze ker ook voor een kapper nodig".

de Stem | 1969 | | pagina 3