ORGSTER VW-PORSCHE 914 IN TWEE UITVOERINGEN a Slik de pijn weg, Rente tot 7% p Rijkspost spaarbank altijd safe! Men zegt dat 'kaas uit het vuistje' alleen maar propaganda is van de kaasjongens. Verdeelde kerk wordt niet als pijnlijk ervaren u 1 is^plllpilp Motor midscheeps; koffer vóór en achter Zeer fraaie sportwagen c Ocumenica Topsnelheid spen - lekasin Ti ps-Ti ps-Ti ps-Ti ps -Ti ps-Ti ps-Ti p-Ti ps -Ti ps-Ti ps-Ti p-Ti ps Conclusie Zeeuws top-gesprek Jutphaas Hervormden houden kerk vergadering Door ds R. F. Snow DE STEM VAN VRIJDAG 10 OKTOBER 1969 31 ndiensttreding ügemene leiding over 35 worden belast. zelfstandige werkkring iterne woonruimte aan Huize van Espen, lkenburg (L). «n ruitkolberts hebben we ïds onze blazerkollektie enwoordiger ervan. Met •knopen, doorgeput langs ge, slankvallende zuivere auw. Zo'n blazer kost aan 'erhouding tot uw kapitale pin de allerbeste wol. Wol die d is en niet vervilt. En dat is n progressief van lijn. Als je s meteen meer modieuze revers, 't Dessin De at je noemt: toegewijde t aan kleine dingetjes, zoals een lein klepje erop. f 69,75. aarden, jacht, reizen en enken. Klassiek van snit :n. Dessinsgloedvolle ten? Als u allang vergeten beni jetaald, heeft 't nog de prijs. pe VW-Porsche 914 is eindelijk geïntroduceerd. Deze nieuwe sportwagen, die op de aanstaande autosalon in Frankfort zijn de buut maakt, heeft een modern, m slank en laag koets- A*feM werk met een cockpit JA Cl II voor twee personen. De motor is mid scheeps ingebouwd. f|ÉË Er zijn twee versies, de ene met de reeds voorgestelde VW 1.7 yj. I liter met elektroni- I U| sche henzine-inspui- ting en de andere met de zescilinder Por- sche-krachthron van twee liter. De goedkoopste uitvoering wordt aangeboden voor f 14.975. Het resultaat van de samenwer king tussen Wolfsburg en Porsche ls een fraaie, goed uitgeruste sport wagen met nieuwe details in zijn klasse. De plaatsing van de motor in 't midden geeft een stabieler weg- ligging en maakt meer bagaigeruim- ta vrij. De inhoud van de koffers is in dit geval 450 liter, wat voor een sport uitzonderlijk goed is. Een ben zinetank met een inhoud van 62 li ter kon er ook nog af. De 914 is bij na 30 cm korter en 10 cm lager dan de gewone Porsche. Hij is 398,5 cm lang en 122 cm hoog. Van de Por sche Targa heeft hij de vaste vei- ligheidsbeugel en een kunststof dak, dat gemakkelijk af te nemen is. Het koetswerk is aërodynamisch gun stig gestileerd en ook aan de onder kant volkomen glad. De koplampen kunnen overdag worden ingeklapt. Het interieur maakt een verzorgd sportieve indruk. Ook hier herkend men de Porsche-hand. De sportieve attributen sportstuur, pook, toe- renteüer zijn aanwezig. De twee jfoelen (met hoofdsteunen) zijn ana tomisch goed gevormd. De zitkus sens zijn verwisselbaar. De zetel van de bestuurder is in lengterich ting en in vier hoogtestanden ver stelbaar. De passagiersstoel zit vast, maar heeft een verstelbare voetsteun. Het veercomfort wordt verzorgd door de onafhankelijk op gehangen wielen. Aan de portieren en tussen de stoelen bevinden zich tttergvaftoken. De 80 pk VW-motor kan de 900 kg zware wagen aan een topsnel heid van 177 km per uur helpen. Volgens de fabriek accelereert hij van 0-100 km per uur in 13 secon den, Het max. koppel van 13,4 kgm bij 2800 toeren wijst op een goede elasticiteit van de motor. Met de Porsche-machine, het zescilinder 110 pk type is de wagen aanmerkelijk sneller: 200 km per uur en van 0-100 km per uur in 9,9 sec. Om afstand to bewaren heeft de Porsche 911 T voor 1970 een nieuwe motor gekre gen met een cilinderinhoud van 2,2 liter en een vermogen van 125 pk tnplaats van 110. De topsnelheid ligt nu hoger dan die van de VW-Porsche zescilinder, maar de acceleratie van de laatste is vanwege het lich tere gewicht praktisch gelijk. Voorlopig wordt de snelle uitvoe ring nog niet geleverd. De prijs zal waarschijnlijk in de buurt van 20 mille liggen. De 914 is standaard uitgerust met de Porsche-vijfver- snellingsbak. Met de halfautomati- scne bak kan hij ook worden gele verd. Dit geldt uiteraard ook voor I Beide uitvoeringen van de VW-Porsche hebben vier schijfrem men, een gescheiden remsysteem en een wisselstroomdynamo. De duur ste heeft een aantal extra uitrus- tingsdetails. De produktie van het nieuwe model, waarvoor Karmann het koetswerk bouwt, vindt in Stutt- Sart plaats. De verkoop in ons land is in handen van de Porsche- en de grotere VW-dealers. (ADVERTENTIE)' 9 snelle en zekere pijnverdrijver Tikkende kleppen wijzen op een klepspeling die groter is dan nor maal. Het betekent ook, dat de ope nings- en sluitingstijden der kleppen in ongunstige zin zijn veranderd en dat daardoor een verlies aan motor vermogen zal ontstaan. Het is dus wel raadzaam niet te lang te wach ten met het (doen) corrigeren van de klepspelingen. Tn bepaalde mo'toranderdelen verza melt zich, vooral na een lange rit op warme dagen, vrij veel warmte. Door de motor nog een paar minuten te la ten doordraaien voordat men het con tact afzet bevordert men de afvoer van deze plaatselijk verzamelde warmte naar een koelere omgeving waardoor minder slijtage optreedt en in de meeste gevallen ook het z.g. na- dieselen wordt voorkomen. probeer ook de vloer van uw garage schoon te houden en dus ook vrij van olie- en vetvlekken. In de eerste plaats is dit beter voor de levensduur van uw banden en bovendien staat het netter. Hebt u last van kleine lek kages of „zweten" van uw motor of versnellingsbak? Een met zand of zaagsel gevuld lekbakje er onder en ook dat kan, althans qua reinheid, geen kwaad meer. gmeren van de remvoermgen doet natuurlijk geen zinnig mens maar weet u wel dat water in zeker opzicht ook een smeermiddel kan zijn? Na een wasbeurt of rijdende in een re genbui komt er beslist water tussen de remvoeringen en de remtrommels terecht en als u dam móet remmen zult u dit wel merken ook. Wees dus in deze omstandigheden dubbel voor zichtig en neem na een wasbeurt ze ker de voorzorg door licht bij te rem men de remtrommel droog te wrijven. ^1 dikwijls heb ik gelezen dat be paalde auto's met torsievering zijn uitgerust en als leek vraag je je dan af wat dat nu eigenlijk mag beteke nen. Zou u mij (en misschien ook an deren) het genoegen willen doen eens uit te leggen wat torsieveren nu eigenlijk zijn? Tot zover een brief van de heer L. te Halsteren. In tegenstelling met blad- of schroef veren die altijd zichtbaar zijn en waarvan de werking zonder meer duidelijk is, zijn torsdeveren altijd op geborgen in dwaTS op de rijrichting liggende buizen of kokers. De eigen lijke torsie-veer bestaat uit één of meer staven die, meestal in de hart lijn van de auto, vast aan dje buis en dus aan het chassis, zijn verbonden. Op het andere, iets uit de veerhuis stekende gedeelte van de staaf zit een veerarm bevestigd en op het eind daarvan is het wiel gemonteerd. Het geheel heeft min of meer de vorm van een aanzetslinger. Als u het wiel even denkt geschoven op het hand vat van de slinger dan is het niet moeilijk te begrijpen dat een oneffen heid op het wegdek de torsiestaaf verwringt (torsie en wringing) en dat deze staaf zodra dit mogelijk is weer m de oorspronkelijke stand zal terug veren. Dit is, in het kort gezegd, de principewerking van de torsievering. Om te voorkomen dat een torsie veer in trilling raakt en het wiel gaat springen, is een ondersteunende schokbreker noodzakelijk. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Dat is een misvatting. Reeds in de 80-jarige oorlog grepen de musketiers van Willem de Zwijger naar een stuk kaas. Het schijnt zelfs dat kaas uit het vuistje de enige leeftocht was in het turfschip van Breda. Het is gewoon een oude, nationale gewoonte. En nog altijd grijpt een Nederlander naar het mes als hij trek heeft in iets hartigs. En snijdt een ferm stuk van zo'n groot, gouden brok. Onze kaasmannen hadden het best zelf willen verzinnen, daar niet van. Maar kaas uit het vuistje is zo klassiek als een glaasje recht op en neer. Zou je ze daarom zo vaak bij elkaar zien? (Van onze correspondent) GOES Ietwat stroef verliep vorige week de eerste kennisma king op provinciaal niveau van de in Zeeland reeds bestaande en in oprichting zijnde raden van kerken. Dit Zeeuwsch kerkelijke topgesprek want dat was het met de president van de provin ciale kerkvergadering der Ne derlands hervormde kerk in Zee land, ds. J. Kwast uit Vlissingen, als voorzitter en met bisschop H. Ernst en deken J. Segers uit Ter- neuzen als vertegenwoordigers van de katholieke kerk werd gehouden in de „Prins van Oran je" te Goes. Misschien is echter dit eerste stroeve op gang komen de meest eerlijke houding voor dit gesprek geweest en heeft het door een rea listische benadering van de zich ophopende problemen juist de beste impuls gegeven naar een door braak in de oecumenische beweging in Zeeland. Ds. J. Kwast sprak er in zijn openingswoord zijn enthousiasme over uit dat de samenwerking tus sen de kerken zonder enige dwang groeiend is in ruimte en blijdschap en met steeds meer waardering voor elkaar. Hij wees op drie belangrijke punten van het oecumenisch over leg t-w. het scheppen van een sfeer van vertrouwen, openhartig overleg tussen de officiële vertegenwoordi gers der kerken positief bevorderen en het bespreken van gezamenlijk pastoraal beleid. Het doel van deze bijeenkomst schetste hij als een elkaar leren kennen, het elkaar verstrekken van informatie op de wijze waarop reeds getracht wordt het oecumenisch werk van de grond te krijgen en met nieuwe iniatieven voor de dag te komen. De intentie van de avond werd aan het begin min of meer direct voorbijgeschoten met een vraag over het gemengde huwelijk. Het ging over de bekende rel in Jut phaas en Mgr. Ernst bon er op wij zen dat iets dergelijks niet mag en kan voorkomen. Hij vond een juist overleg tussen de pastores reeds ge ruime tijd voor het huwelijk van groot belang. Tevens wees hij op het feit dat een vrije keus der hu wenden, ook ten aanzien van de eventuele opvoeding van hun kinde ren, reeds duidelijk in alle vrijheid voor het huwelijk dient te geschie den hetgeen van geen enkele in vloed zal zijn op de door het bisdom te verlenen dispensatie. Het liep, zoals gezegd, allemaal iets stroef. Pastoor Segers voelde dit ongetwijfeld aan en lanceerde enkele meer methodische vragen: Hoe staat het met de plaatselijke raad van kerken? Is er een neiging om tot vorming hiervan te komen? Wordt er al gestalte aan gegeven en heeft het zin in groter verband nog geregeld provinciaal beraad te houden? Middelburg, Goes, Vlissingen en andere plaatsen gingen hierop hun ervaring vertellen op het gebied van hun plaatselijke oecumenische ac tiviteiten. Uit hun informatie viel duidelijk een conclusie te distille ren, namelijk dat de goegemeente van welk kerkgenootschap dan ook zich goed geborgen vindt in hun ei gen kring en echt niet het ontbreken van de éne kerk als een gemis er vaart. De gescheidenheid, die reeds eeuwen bestaat, wordt niet als een verschrikkelijk pijnlijke zaak aange voeld. En diegenen die dit wel als een grote verscheurdheid van de eenheid in Christus ervaren, zijn juist die dunne laag van christenen die zich met woord en daad inzet ten voor de hereniging. Toen het gesprek hiermee een maal in de interessesfeer van de kerkbevolking geraakt was, kon het a.h.w. niet uitblijven dat de kloof die ongetwijfeld tussen jong en oud op alle terreinen van ons leven is ontstaan, ter sprake kwam: Laat de jeugd maar experimenteren! Bij deze experimenten moeten wij dili gent zijn! Wil de jeugd wel iets concreets? Hoe moeten wij hen be geleiden en moeten wij hen wel be geleiden? De jeugd wenst niet meer gebonden te zijn aan een bepaald instituut. Nu kwamen de tongen pas goed los, alhoewel na veel discussi eren over dit thema de vragen ook min of meer onbeantwoord bleven, en bijzonder moeilijke materie die, zoals ds- J. Kwast het terecht stelde, moeilijk door de generatie van nu kan worden gepenetreerd in de ge neratie van morgen. Niet werd ge twijfeld over het ongetwijfeld aan wezig zijn van de goede intenties der jeugd maar om deze juist te inter preteren is voor een psycholoog en een pedagoog voorwaar nog een ge compliceerde materie. De jeugd wenst openheid, eerlijkheid. Dit zal er ook op kerkelijk terrein dienen te komen wil men de jeugd aan zich binden. Ds. J. Brummelkamp uit Middel burg stelde: Willen wij onze oprech te bedoelingen tonen, dan zullen wij voor een maand allen gezamenlijk als christenen in een ruimte samen moeten komen en daarnaast geen aparte kerkdiensten meer moeten houden. Gezamenlijk in één ruimte God loven en danken. Een revolutionaire gedachte, die echter niet door allen gedeeld kon worden. Besloten werd in april-mei 1970 een soortgelijke bijeenkomst te hou-, den. DEN HAAG (ANP) —De van ve len veel vergende voorbereiding van de Algemene Kerkvergadering der Nederlands hervormde kerk (AKV) die met pinksteren 1970 wordt ge houden, is begonnen. Het doel van deze grote vergadering is nieuwe in onze en (stellig niet minder dynamische) komende tijd opti maal doelmatige vormen van kerk- functioneren te vinden en te verwe zenlijken. De uitdaging van de huidige en komende wereld geldt allen. Van daar dat de inspraak van alle her vormden minstens gewenst is en nieuwe vormen van die inspraak ze ker in de AKV mogelijk moeten worden gemaakt. Op een deze week in Den Haag gehouden persconferentie liet ds. F. H. Landsman, secretaris-generaal der hervormde kerk, hierop volgen dat de generale synode een onvol doende representatie is van het kerkvolk. Alle stemmen moeten klinken. Vooral die van de bewoge- nen, individueel, zowel als groeps gewijze. In deze commissie komt ook de communicatie met andere kerken tot uitdrukking. Reeds maakt prof dr. J. C. Groot er als representant van de rooms-katholieke kerk deel van uit en zal een vertegenwoordi ger van de gereformeerde kerken er binnenkort in worden opgenomen. De zich versnellende val van Dub- ceb c.s. haalt nog nét de voorpa gina's van onze kranten. Wat op de beruchte 21e augustus begon is prak tisch voltooid. De mogelijkheid van socialisme met een menselijk ge zicht lijkt voorlopig van de baan. De wereld begint er zich bij neer te leg gen. In welk een put van hopeloos heid dit velen heeft gestort, is voor ons nauwelijks te bevroeden. En ze ker niet alleen gaat dit op voor het vernederde Tsjechoslowaakse volk. Christenen in de DDR, die zich loyaal hadden opgesteld t.o.v. het socialisme, in een moedig besef, dat hun volk heropvoeding broodnodig had, hard werkend aan het befaamde menselij ke gezicht, zijn door de inval in Tsje- choslowakije diep ontgoocheld. Ën dat niet in het minst door de deel name van (Oost-) Duitse troepen. De druk op de kerken blijkt tegelijker tijd sterk toegenomen, zo blijkt uit berichten die regelmatig de Wereld raad van Kerken bereiken. In Oost- Duitsland, waar het regime duchtig rekening moet houden met de aan wezigheid van de kerken, gaat dit op uiterst subtiele en uithollende wij ze. Het regelmatig dag en nacht op bellen van kerkelijke leiders, het ver sturen van onduidelijk getekende aanklachten (valse) met afschriften aan ieder, die er belang hij kan heb ben, het wekelijks ontbieden van bisschoppen, die men dan uren Iaat wachten en waarmee men nooit tot een wezenlijk gesprek komt dat zijn zo enkele recente voorheelden van een eindeloze uitputtingscampag ne. Daarbij moet dan wel direct op gemerkt worden, dat onze broeders daar natuurlijks niets hebben aan: zie je nou wel, die communisten zijn rot volk. Een dergelijk gemakkelijk oordeel is even kortzichtig als toe komstloos. Een volhardend aandrin gen op een wezenlijk gesprek met ons communistische medemens, is meer geboden dan ooit. Wanneer dit met name vanuit de Wereldraad van Kerken en Rome gedaan wordt, moet men ook maar niet te snel spreken van heulen met de vijand. Het behoort tot de ge meenschap van kerken en geloven, dat men wat daar niet meer moge lijk is, hier overneemt. Hervormd Amsterdam nodigt Ier se Rooms-Katholieken uit, zo meldt het Hervormd Persbureau. Doel: aan de rooms-katholieke be volking van Ulster en daarbuiten dui delijk te maken, dat er ook andere protestanten zijn dan ds. Ian Pais ley, en voorts te laten zien, dat in andere grote steden de verhoudingen on politiek, maatschappelijk en gods dienstig terrein tussen rooms-katho- lieken en protestanten goed kunnen zijn. Een uitnemende geste! Overi gens moeten we ons door alle be richten nit dat stukje Europa niet laten verwarren. De overgrote meer derheid van protestanten aldaar heeft geen enkele boodschap aan meneer Paisley. De kerken hebben reeds vele malen in de afgelopen jaren publiekelijk aangedrongen op hervorming en het afrekenen met onrechtvaardige ver houdingen. Ds. Callagher, voorzitter van de Ierse raad van kerken, verklaar de onlangs in een interview, dat er een bijzonder grote groep protestan ten is. die niets liever dan goede en sociaal rechtvaardige betrekkingen met de rnoms-katholieken willen. Mensen als Paisley, predikant van een kleine sectarische groep, maken on een ronduit smerige wiize gebruik van snniolo hrandni,nfen 0TO hun Ui- terst extreme ideeën aan de man te brengen. Dat niemand hiermee ge haat is. is overduidelijk. Dat zij een klein percentage uitmaken van de bevolking moet echter ook duidelijk ziin. Te betreuren valt het, dat er geen sterke nolitieke figuren voor handen hliiken om de goed willende Ieren te leiden naar een betere toe komst. Het initiatief van Amsterdam is. hoe h»s„«n:<t„„ o.,ic i„ ieder geval een zeer te waarderen ooging een bijdrage naar die toekomst toe te leyen.

de Stem | 1969 | | pagina 17