Blaasmuziek Hé is een serieus iets V.S. WILLEN BIOLOGISCHE WAPENS BANNEN Behandel begroting in sneller tempo DEN DUNGEN ONTVANGT BIJNA 40 KAPELLEN WANT WITTE KRUIS Examens met of zonder gecomitteerden m Geleense wijk bedolven onder kunstmest Verhoging Euromast Serieus Bretels Bier Gründlich VERSTOPT GEVOEL KRIJGT GEEN KANS DR. LAMMERS, OUD-DIRECTEUR RVD I heiligheid Hoge produktie Geen afweer Westduitse koeien trapten op mijnen 100.000 Rijk betaalt onkosten „na" deltawerken terug De Ruton-Wisautomaat RO"1305 Of: De centrifuge met ook nog 13 perfecte wasprogramma's Kyjbw 1 DE STEM VAN WOENSDAG 8 OKTOBER 1969 DEN DUNGEN In de komende twee weekeinden zal het Oostbrabant se Den Dungen doordrenkt raken met zoet-romantische Tiroler- en Beierse blaasmuziek. Een kleine veertig blaaskapellen zullen dan in de strijd om de Nederlandse kampioenschappen een „poepje laten horen." De „Drie Donken Blaaskapel" uit Den Dungen een gemeente in de buurt van Den Bosch, waar het verenigingsleven bloeit organiseerde vorig jaar voor het eerst de nationale kampioenschappen voor blaas kapellen. De zaal van „Boer Goossens" schudde op zijn grondvesten. Het succes was groot. (ADVERTENTIE) De Drie Donken Blaaskapel uit Den Dungen geheel in stijl. Gesterkt door dat succes heeft I men het gewaagd voor de tweede lieer dit festijn op touw te zet ten (1). In de landelijke federaties van harmonie, en fanfaregezel schappen worden deze kapellen neg als ondergeschoven kinderen behandeld, ofschoon ze de laatste jaren bijzonder uit de kluiten zijn gewassen. Nederland telt momen teel minstens 298 (officieel gere- I gistreerde) Boeren-, Beierse- en 1 ïirolerblaaskapellen. Met het or ganiseren van landskampioen schappen-op-niveau hopen de Dun- gense organisators de blaaskapel len, die meestal zijn geformeerd door enthousiaste leden van har monie- of fanfaregezelschappen, of zijn voortgekomen uit de rijen van carnavalsverenigingen, een meer officiële en zelfstandige status te geven. In Den Dungen is men de mening toegedaan dat de tijd rijp is voor een blaaskapellencultus. „We hebben de landskampioen- I schappen weer georganiseerd om 1 vooral te laten bewijzen dat de ka- I pellen meer dan zo maar blaas- 1 clubjes zijn; dat ze kunnen musi ceren, Met de landskampioen- I schappen hebben we meer moge- I lijkheden dan regionale concoursen I bieden. Met verplichte werken kun- I nen we de kapellen naar een ho ger plan voeren", zo zegt de heer H. Th. van Hamond, één van de I organisators. „Bovendien willen we er voor I waken dat het specifieke karakter van een blaaskapel behouden blijft- Hij mag geen mini-fanfare zijn, daarom ook zal het maximum aan tal kapelleden achttien mogen be dragen. Elke partij, die geblazen I wordt, moet tellen". Een serieuze zaak dus? „Wel zeker. Als er over blaaskapellen wordt gesproken, denken velen automatisch aan boerenkapellen; aan carnaval, hoeperdepoept er maar op los, heren. Hoe vaak hoor lie niet praten over „boerenzuip- kapellen". Nu de blaaskapellen als paddestoelen uit de grond schieten en er serieuzer gespeeld gaat wor den, willen we van het uitgespro ken carnavaleske af. Tijdens het officiële gedeelte vain de kam pioenschappen wordt er niet ge tapt in de zaal, niet gelopen, niet Imet deuren geslagen, niet gepraat, alleen maar geluisterd en ge speeld. Daarna denk nou niet dat we een ingetogen kamerorkest je willen bouwen laten we de zaak goed losbarsten in Tiroler - avonden met „Wein, weib und ge- sang", zo vertellen de organisa tors. Ze willen nog meer: „Het muzi kaal peil moet omhoog worden ge jaagd. De kapellen moeten daarbij meer afstemmen op de Egerlandermu- sik; in feite de enige, echte mu ziek voor dergelijke kapellen". Tegelijk zal men proberen, wat de gehele presentatie betreft, de deelnemers aan het landelijk con cours meer in de richting van de echte Tiroler- en Beierse kapellen te sturen. Op de vraag hoe het mogelijk is dat een Brabantse blaaskapel, die nota bene Toon Hermans instru mentaal begeleidde met zijn „Feestneus", de blauwe kiel en zwarte pet niet aantrekkelijk meer vindt, zegt de heer Van Hamond: „Er is een duidelijk onderscheid tussen boeren-, Tiroler en Beierse kapellen. De laatste hebben de eigen originele kapelmuziek. Boe renkapellen hebben geen eigen mu ziek; zij spelen meer algemene stemmingsmuziek waarbij het op zuiverheid niet zo aankomt. Wij importeren rechtstreeks uit Duits land de oorspronkelijke kapelmu ziek en we zijn helemaal volgens de regels gekleed. Dat neemt na tuurlijk niet Weg dat er voldoende boerenkapellen zijn die Beierse muziek ten gehore kunnen bren gen", zo voegt de heer Van Ha mond er onmiddellijk aan toe. Zijn gelijk probeert hij aan te tonen met de opmerking dat sinds het eerste kampioenschap (vorig jaar dus) zes kapellen bij de „Drie Donken Blaaskapel" om advies zijn geweest voor het overschake len van boerenkapel op Beierse- of Tirolerkapel. „Ach, als je de jon gens goed aankleedt, is zo'n kapel toch veel aantrekkelijker?!" De blaaskapel uit Den Dungen gaat gestoken in de bekende, le ren broek met bretels (die in Ne derland nogal eens op de lachspie ren werken), wit overhemd, strik je en jagershoed. Om het enge wit van de niet zo rechte mannen- benen wat te compenseren dragen de kapelleden witte kniekousen- Interessant detail: Ieder kapellid heeft een eigen motief in de ge breide kousen. Deze uitrusting voldoet niet he lemaal, vindt men in Den Dungen. Volgens de leider van de kapel, de heer A. van der Bruggen, lijdt 's winters iedereen verschrikkelijk kou in de korte broek. Sommigen delen ook mee zich te schamen voor de eigen, blote knieën. De leiding heeft, hoe dan ook, beslo ten de korte broek te vervangen door een knickerbocker. Deze wij de kniebroek zou kunnen verhinde ren dat de kapel zich geheel vrij uit presenteert. Het in de voor dracht (één van de beoordelings rubrieken voor de jury) zo ge waardeerde, typerende dijenge- klets zal namelijk achterwege moe ten blijven. Dit brengt ons bij het concours reglement: In grote trekken stemt dat overeen met het reglement voor concoursen van harmonie- en fanfaregezelschappen. Om echter te laten uitkomen dat de Tiroler- en Beierse blaasmuziek weliswaar serieus, maar niet „droog" be oefend hoeft te worden, zal de jury sterk letten op de voordracht- De „mimiek" van het blaasgezel- schap dat een levendige muziek speelt. Verder heeft het organiserende comité een publieksprijs ingesteld. Deze kan in de wacht worden ge sleept door die kapel, welke het meest origineel voor de dag komt. In het gortdroge reglement staat plotseling onder artikel 13:... „de ze prijs zal bestaan uit twee krat ten bier". Parallel aan de geaccidenteerd heid van het Beierse en Tiroler landschap hebben de organisators drie klassen ingesteld: de heuvel-, berg. en topklasse. De winnaar in de hoogste (top) klasse wordt de eigenaar van de hoofdprijs: de Gouden Edelweiss- De verplichte werken die door majoor H. F. W. van Diepenbeek, directeur van de Koninklijke Luchtmachtkapel; K. F. A. M. van Dijck, directeur van de Koninklij ke Geniekapel en H. Th. Mijenhof, instructeur - muziekleraar geju reerd zillen worden, zijn: de polka „Verlorene Liebe", de „Festwal- zer" (naar arrangement van hoe kan het G- Weinkopf) en de „Heienen Polka". Die Riestelander Musikanten uit Margraten zijn vorig jaar in de topklasse landskampioen gewor den. Die Lustigen Gesellen uit Sprundel zijn met hun kampioen schap in de heuvelklasse opge klommen naar de bergklasse. Over de benamingen van de ver schillende kapellen en hun keuze- werken willen de organisators nog wel iets kwijt. Langzaamaan wil len ze af van de typische carna valsnamen van de meedingende kapellen. Namen als (we noemen er maar een paar) De Knollen- plukkers, de Herrieschuppers, de Strooipiepers, Hofkapel de Patat- bloazers, Heikneuters, de Erwten schieters en de Pierewaaiers Hof kapel liggen wat dwars in de Beierse en Tiroler lijn. „De echte namen zijn juist wat zoet en wee", zegt blaaskapel-kenner Van der Bruggen. Die Zwetschen bub'n, Die Edelweiss-kapelle, Tiroler Holzhacker, Die Beierse Dorfka- pelle en zo doen het veel beter". Sommige namen zijn niet helemaal taalzuiver- Tegenover de laatstge noemde kapel staat ook de „Bay- rische blaaskapel", maar een kniesoor die daar op let. Een bepaalde kapel heeft inge schreven met „American Patrol", eeiidissonantie, waar de organisa tors in de toekomst wel van af willen. „Wir sind Kinder von der Eger" en „Schone Erinnerungen" hebben hier bijvoorbeeld een veel sterkere voorkeur. Overigens, er wordt een grote onderlinge concurrentie verwacht tussen de Noordbrabantse en Lim- hurgse kapellen. De kampioen van Limburg, Die KaiserjageT uit Kerkrade, komt ook naar Den Dungen. Er doen een vijftal West brabantse kapellen mee, waarvan enkele zeker niet kansloos zijn. Als het aan de Dungense organi sators ligt, zullen alle kapellen het jaarlijks beter moeten gaan doen. Zij gaan met een „gründlichkeit" te werk. zoals die bekend is van het land van herkomst van de blaaskapelmuziek. Ooit hopen zjj Ernst Mosch, de grootste compo nist van blaaskapelmuziek, naar Den Dungen te krijgen om als ju rylid op te treden. „Dat durven we niet eerder dan wanneer vast staat dat enkele tientallen kapel len werkelijk goed Beierse en Ti roler muziek kunnen produceren"- Als het zo ver komt, zal Den Dungen vermoedelijk wel zijn uit gegroeid tot het „Arnhem" of „Amsterdam" voor de blaaskapel len. PIM GAANDERSE (1) Landskampioenschappen voor Blaaskapellen: 11, 12 en 18 okto ber in zaal „Boer Goossens", Den Dungen. Aanvang: telkens om half twee. Na 8 uur: Tiroleravon- den met medewerking van vijf blaaskapellen en de „Dansgroep de Edeldonkjes". Aktieve Witte Kruis poeders bestrij den verkoudheid en griep radikaal. U voelt u weer opgelucht en fit. Witte Kruis poeders: ook tegen hoofdpijn i en kiespijn. a Witte Kruis spaart bovendien de maag! m f _'.,=v rï'.f jf -N - (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De begrotingsbehandeling in de Tweede Kamer is een nijpend probleem geworden. Ook de openbare commissievergaderingen heb ben hiervoor geen uitkomst gebracht. Een snellere behandeling wordt zonder meer noodzakeijk. Tot deze conclusie komt dr. G. Lammcrs, tot vorig jaar no-g directeur van de Rijksvoorlichtingsdienst, in een studie over het boek van dr. I. Koopmans „De beslissingen over de rijksbegroting". GELEEN Een groot gedeelte van de Geleense wijk Lindenheuvel heeft een gratis, doch niet erg op prijs gestelde kunstmest behande ling gehad. Door een uitzonderlijke weerssituatie hebben de afvalstoffen van het SBB en de organische i be drijven van Staatsmijnen- een che mische reactie teweeg gebracht met als resultaat een stank en een rijp- achtig produkt dat als een fijne sneeuw is neergedaald op daken, an tennes, auto's, straten en tuinen in de Lindenheuvel. Bewoners van de gedeputeerde bioemenbuurt zijn bang dat deze chemische stof scha delijk is voor mens, dier en -plant. De voorlichtingsdienst v.an Staats mijnen zegt echter geruststellend: „De sneeuw bestaat uit in water op losbare zouten, die in geen enkel op zicht schadelijk zijn voor de gezond heid. Bij een regenbui zou het zelfs éen goede kunstmest worden". De oorzaak van de chemische sneeuw wordt door Staatsmijnen pertinent niet toegeschreven aan een technische storing want alles func tioneert normaal. De oorzaak moet gezocht worden in een uitzonderlijke weersomstandigheid, die vorige donderdag in de nacht begon. Er was toen een overigens zeer matige zuidwesten wind in noordoostelijke richting. De atmosfeer was boven dien uitzonderlijk droog. Afvalstof fen van het SBB en de organische fabrieken hebben onder deze vrij unieke klimatologische omstandig heid een chemisch proces op gang gebracht. Staatsmijnen betreurt de ze overlast voor de bewoners van Lindenheuvel ten zeerste. Op dit mo ment bestuderen deskundigen hoe dergelijke chemische reacties in de toekomst vermeden kunnen worden. De bewoners wordt aangeraden hun tuinen met water te besproeien. De zouten lossen dan snel op en zijn een goede kunstmest. Aldus Staats mijnen. Een regenbui zou echter de beste oplossing zijn. Want dan wor den ook televisie-antennes vaiï de zoute sneeuw verlost. Het witte laag je blijkt nl. op meerdere plaatsen een zeer gestoorde TV-ontvangst tot gevolg te hebben. (door Adam Raphael) WASHINGTON De V.S. den ken erover om af te zien van het I gebruik van alle wapens voor de bacteriologische oorlogvoering, zelfs bij wijze van vergelding voor een vijandelijke aanval met bio logische middelen. De ambtenaren van het Penta gon handhaven een strikte stil zwijgen, totdat men een rapport eeft voltooid, maar er zijn reeds aanwijzingen, dat er binnen de re- I gering uitgebreid gedebatteerd Wordt over deze zaak en dat er een verandering is opgetreden. „.?e verklaring van president Ni- ïan' Algemene Assemblee tip... dat de V.S. voor initia- kwiAWaren om ebemisch-bacterio- 6 che wapens te controleren, was g vaag, Maaj. het WiUe Huig heeft in n^ere Hring laten weten dat zij (Iran Drbse concept-ver- maatt t m Genève werd bekendge- wii kL, concept-verdrag "laar h °P-S-^ waPens verbieden, SasaanvaUen ehemische- en klaart rtCba'. 1!innen de regering ver- vattenfl e„ el,Ung van een veelom verzicht van de chemische en biologische oorlogvoering, dat op 5 september op een vergadering van de nationale veiligheidsraad ge houden had moeten worden. Het uitstel werd officieel toege schreven aan de noodzaak van meer tijd voor de C-I.A., de staat, defen sie en andere departementen om zich op de bespreking voor te berei den. Volgens welingelichte kringen echter was de doorslaggevende fac tor echter verandering van mening van het Pentagon op het laatste mo ment. Het Pentagon had er tot nu toe op aangedrongen, dat de V.S. een uitgebreid apparaat voor de bac teriologische oorlogvoering in stand moesten houden. In april zei John Foster, de directeur van de afdeling research van het ministerie van de fensie, nog, dat het de politiek van de V.S. was om het vermogen tot een offensieve bacteriologische oor logsvoering te handhaven en te ont wikkelen: „Om het gebruik van che mische biologische wapens af te schrikken door de dreiging met even erge wapens". Het voornaamste centrum in de V.S. van de bacteriologische oor logsvoering is in Pine Bluffs Arse nal. Arkansas, waar biologische middelen worden geproduceerd in een tien verdiepingen hoge, zwaar bewaakte toren en dan opgeslagen worden in gekoelde iglo's, die ver spreid over het terrein liggen. Er wordt nooit iets over het werk ge publiceerd en alle gegevens over de biologische agenten zijn geheim- Maar de afgevaardigde van de staat New-York, de democraat, Richard Mac Carthy, die een langdurige campagne over deze zaken heeft ge voerd, beweert dat de V.S. pest, miltvuur, tularemia, paittacosis, ge le koorts, vergiftiging door vleescon- serven, Rocky Mountain koorts, bru- cellis en Venezolaanse paardenher- senontsteking ontwikkelt, beproeft en in sommige gevallen opslaat. „Dit is de grootste waanzin en ik geloof dat ze dat nu ook in gaan zien", vertelde congreslid Maccar- thy. „Als er b.v. een bondgenoot van de V-S. met de pest zou worden aangevallen, zouden wij dan terug moeten slaan met C.B.W. (Chemical Bacteriological Warfare) wapens. Je zou er geen eens zeker van kun nen zijn, dat het spul bij de grenzen van dat land zou stoppen. Zes ons botulinus vergif is genoeg om ieder een in Noord-Amerika te doden, als het op de juiste manier verspreid wordt. Waanzin of niet, dé plannenma kers van het legércentrum voor chemische en biologische oorlogvoe ring bereidden gedetailleerde plan nen voor een bacteriologische aan val op Cuba voor, die vooraf moest gaan aan een hypothetische aanval op Cuba. De voorstanders van de C.B.W. wapens redeneerden, dat er 10-000 Amerikaanse levens gespaard konden worden, wanneer de over grote meerderheid van de Cubaanse verdedigingstroepen uitgeschakeld zou worden door 103 soorten koort sen, diarrhee en streke braakneigin gen. Het aantal doden bij de burge rij werd geschat op 1 3 percent, voornamelijk de zeer jongen en de zeer ouden. Het Pentagon heeft in het verleden over het algemeen de nadruk gelegd op de defensieve aard van haar bio logisch onderzoek, maar een belang rijke factor voor de tegenzin van de V.S. om eenzijdig de bacteriologi sche oorlogvoering op te geven, is het feit, dat er bijna geen verdedi ging tegen is. De V.S. houden er geen grote voorraden antibiotica en vaccins op na tegen een eventuele biologische aanval, aldus de heer Foster in het begin van dit jaar- „Er bestaat geen bepaalde antibiotische therapie te gen de meeste biologische middelen. Wat vaccins en inentingen betreft, er bestaan meer dan 100 soorten bacteriëen, die voor de biologische oorlogvoering kunnen worden ge bruikt. En de produktie en de ad ministratie van 100 vaccins is niet praktisch uitvoerbaar. Medisch ge zien zou zo'n programma over het algemeen schadelijk voor de ge zondheid zijn en afschuwelijk duur". Het publiek herinnert zich nog, hoe 6000 schapen gedood werden, toen er twee jaar geleden op het on derzoekterrein, Dunway in Utah, do delijk gas ontsnapte. En het publiek is ook bevreesd voor de aangekon digde plannen van het Pentagon om duizenden tonnen verouderd, maar vluchtig mosterdgas door de'V.S. te vervoeren alvorens het in het noor delijk gedeelte van de Atlantische Oceaan te deponeren. Weinigen verwachten echter, dat de regering bereid zal zijn om af te zien van de chemische wapens, waarvan het nu een voorraad heeft van zeven middelen, vanaf dodelijke zenuwgassen tot vrij onschuldige gassen, die slechts een tijdelijke bui- tengevechtsstelling tot gevolg heb ben. De V.S- hebben nog steeds het; Ge- neefse protocol van 1925 niet aan vaard, dat landen verbiedt om als eerste chemische of biologische wa penen te gebruiken. Een belangrijke factor voor de Amerikaanse tegenzin om het protocol te ondertekenen is het Amerikaanse gebruik van defo lianten (stoffen, die bomen, struiken en planten ontbladeren) en C.S. gas in Vietnam. Toen Dean Rusk minis ter van buitenlandse zaken was, zei hij, dat het C.S. gas alleen maar voor „humanitaire redenen" zo; als het bestrijden van rellen zou worden gebruikt. Berichten uit Zuid-Viet- nam tonen nu aan, dat het C-S. gas nu gebruikt wordt om de Vietcong uit hun loopgraventunnel- en bunker stellingen te drijven, voordat de B. 52 bommenwerpers toeslaan. De be richten hebben sterke kritiek ver wekt bij de vroegere Amerikaanse afgevaardigde bij de Geneefse ont- wapeningshesprekingen, George Ball, maar de ministeries van bui tenlandse zaken en defensie hebben er niet op gereageerd. (Copyright The Guardian-De Stem) I Dr. Lammers schrijft (hij heeft een gezaghebbende stem in de A.R.-krin gen), dat de begrotingen tijdig ge noeg gereed zijn, om een snellere behandeling in de Tweede Kamer te kunnen verwezenlijken. De gegevens zijn in augustus al bekend. Het lekt hier en daar in de zomer wel, maar 't geheim van de cijfers wordt angst vallig bewaard. Juist daartegen ver zet hij zich. Weliswaar is het historisch zo ge groeid, maar vreemd is het toch wel dat de volksvertegenwoordiging als mede-wetgever pas in het najaar aao bod komt. Zeker'nog wanneer men bedenkt dat de regeringsverklaring waarmee het debat over de rijksbe groting begint (medio oktober) sa mengesteld is uit gegevens van het ministerie vain Financiën en de ande re ministeries die hun gegevens al lang klaar hebben liggen. Waarom dan niet een tussentijds rapport over de begrotingsvoorberei ding bij de kamer indienen? Dit zou kunnen bijdragen tot het voorkomen van geruchten en het wegnemen van spanningen. Bovendien zou het de gelegenheid scheppen tot overleg met de Kamer op een vroeger tijdstip, dan thans mogelijk is, aldus de oud-direc teur van de Rijksvoorlichtingsdienst- Zijn opmerkingen gelden opnieuw voor de begrotingsbehandeling van dit jaar. Volgende week beginnen de algemene politieke en financiële be schouwingen. Daarna komen de be grotingen in de voltallige Kamerver gaderingen aan bod in een behande ling, die tot begin februari 1970 duurt. Bovendien kunnen voor de afzonder lijke begrotingen pok openbare com missievergaderingen gehouden wor den. maar na de plenaire behande ling ervan. Om dan nog niet eens te spreken over de begrotings behande ling in de Eerste Kamer. Ën dan te bedenken, dat men op de ministeries deze maand reeds be gonnen is aan de opzet van de rijks- begroting-1971. GIFHORN Minstens 15 Oost- duitse mijnen zijn tot ontploffing gekomen toen vijf koeien uit een weide in Nedersaksen de grens met Oost-Duitsiand overschre den. Vier dieren vonden de dood en een ongedeerde koe werd door Oostduitse grenswachters naar Westduits gebied teruggedreven, nadat Westduitse douane -amb tenaren contact hadden opgeno men met Oostduitse militaire au toriteiten. ROTTERDAM (ANP) De di rectie van de nv Euromast heeft de finitief besloten de Euromast in Rot terdam met 70 meter te verhogen tot 170 meter. Over enkele dagen zal het definitieve contract met de aannemers worden getekend. De nieuwe toren op de Euromast krijgt een spiraallift, die met tien ritten per uur ongeveer 600 mensen zal kunnen vervoeren. Het is de be doeling een aanmerkelijk deel van de kosten van de nieuwe toren te fi nancieren uit de reclame die op de top 170 meter boven het straatop pervlak kan worden geplaatst. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Deze maand zal staatssecretaris Grosheide (onder wijs) een beslissing moeten nemen over een heftig omstreden zaak: De regeling van de mondelinge eind examens aan de middelbare en m.a.v.o.-scholen. Kernpunt daarbij is het al dan niet handhaven van gecommitteerden bij het afnemen van deze examens. Berichten als zou staatssecretaris Grosheide zijn beslissing al genomen hebben (afschaffing van gecomit teerden) worden door bevoegde in stanties ontkend. De staatssecreta ris werkt nog aan een regeling, die bij alle betrokkenen zo min mogelijk weerstand oproept. In het zgn. Loehemse overleg over deze materie is de gedachte geopperd van een centraal schriftelijk examen, dat wordt vastgesteld door een examen- raad waarin ook de leraren verte genwoordigd zijn. Daarnaast zou er tevens binnen bepaalde grenzen een mondeling examen door de eigen le raren moeten worden afgenomen waaruit een waarderingscijfer re sulteert (het schoolonderzoek). De pedagogische centra, de kweek schoolleraren en de directies van de m.a.v.o.-scholen zijn voorstander van dit systeem, dat naar verluidt ook bij staatssecretaris Grosheide volop leeft. De raad van leraren en een groot deel van de inspectie bij het v.w.o. en h.a.v.o. zijn echter te gen dit schoolonderzoek. De raad van leraren ziet liever de gecomit teerden gehandhaafd en voelt niet voor toezicht van leraren bij de examens op hun eigen school of op andere scholen. Men ziet daar al lerlei problemen en gevaren bij rij zen, vooral in het vlak van de fraude. Proeven met dit systeem hebben hier en daar tot ontwrich ting van het schoolleven geleid door afwezigheid van leraren. Het ministerie van Onderwijs kampt al jaren met het probleem van een tekort aan gecomitteerden, gepaard gaande aan een groeiende stroom leerlingen. In 1970 worden b.v- niet minder dan 100.000 eind examenkandidaten bij het h.a.v.o. verwacht. Een lichtpunt is in ieder geval dat alle betrokkenen het eens zijn over de noodzaak van een ver mindering van het aantal examen vakken. Een examensysteem zonder gecom mitteerden zou in ieder geval het voordeel hebben dat de rust in het schooljaar er door bevorderd wordt. De examens behoeven dan niet meer binnen een bepaald aantal da gen te worden geperst en voor de leerlingen zouden examenspanning met alle daaraan verbonden ellende minder zwaar gaan drukken. Een eventuele nieuwe regeling, hoe die ook is, zal pa3 in 1971 in werking kunnen treden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Eerste Kamer heeft gistermiddag zonder discussie de bijdrageregeling onkosten vanwe ge de Deltawerken goedgekeurd. Waterschappen en dergelijken kunnen voortaan volledige vergoe ding vamhet rijk krijgen voor aan leg van extra voorzieningen, zoals verzwaring van dijken, die nodig worden als gevolg van het gereed komen der Deltawerken. De Tweede Kamer had indertijd de oorspronkelijke ontwerpregeling van april 1963 nogal gewijzigd door het rijksaandeel in de kosten voot extra voorzieningen op te trekken tot 100 procent. (ADVERTENTIE) Liefst 15 perfecte programma's: 13 voor wassen en 2 voor centrifugeren, zelfs even droog centrifugeren als in een aparte centrifuge. Zuinigheid is ingebouwd. Programma's voorwolwas, dekenwas, onder andere. Zéér onder andere. daar bent u blij mee t. Ruton: wasautomaten, koelkasten, stofzuigers, afwasmachine, wasdroger en andere huishoudelijke apparaten.

de Stem | 1969 | | pagina 9