OOSTERSCHELDE IN DE HOUDGREEP lavona Grote uieiioogst is goed binnen lavona In Yerseke geen toren meer naast de kerk „Hoekse rakkers" gaan eerste lustrum groots vieren papier voor uw pen Overval in pompstation bij Moerdijk- brug Eerste etappe in nieuw spectaculair Deltawerk Drie van Breda XXVII Dn'e van Breda XXVIII Kantongerecht Terneuzen Plichten van achteruit-rijder RYCB werd winnaar op Veerse Meer Tweede funcionaris Planning en Opbouw Minder bramen en tomaten HAARVERZORGING Rond 250 miljoen kilo Boete voor Belg die ongeluk veroorzaakte met het symbool van klassieke schoonheid tegen vet haar hairsprays haarverstevigers haarkleurverstevigers en spoelingen crèmebehandei i n gen haarherstellers 5 DE STEM VAN WOENSDAG 8 OKTOBER 1969 S Ik heb zelf Kotalla eitc. meege maakt in Amersfoort en had regis tratienummer 13402. Wat zouden al die echt christelijk voelende mensen (die voor vrijlating zijn) zeggen als ze genoemde Kotalla meegemaakt hadden, terwijl wij uren in de win ter in de barre kou en sneeuw op appèl stonden, liep hij rond met een herdershond, die hij op iedere wil lekeurige gevangene afzond en met zijn polsdikke knuppel, waar hij mee sloeg waar hij maar raken kon. Ik zal heus niet schrikken als ik lees dat Kotölla zich heeft opgehangen. Een schone opruiming! Ik heb 22 maanden in verschillende 'concen tratiekampen doorgebracht en ben daar ook niet erg christelijk behan- Vd. Laten dus mensen, die deze personen niet hebben meegemaakt, hun mond houden over christelijke motieven om deze personen vrij te laten. Van mij mogen ze 100 jaar worden in de gevangenis. BREDA M. v. Gelten In „De Stem" las ik de geschie denis van de Duitse oorlogsmisdadi ger Kotalla door pater Vroom. Daar uit blijkt hoe iemand tot onmense lijke daden is gekomen. Zouden niet veel mensen in zijn omstandigheden ook zo diep hebben kunnen zinken? Laat de lange gevangenisstraf nu genoeg zijn geweest voor deze diep gezonken mens. Wel heeft minister Polak beslist om geen gratie te ver lenen, maar is het verantwoord om op politieke gronden deze beslissing te nemen? Hebben de kerken, de scholen en 6e universiteiten nu niet de taak om het verhaal van ge noemde pater door te geven? Op grond van het evangelie kan dan alsnog gepleit worden voor vrij lating. De kerkgangers, de scholieren en studenten zouden een verzoek aan H. M. de koningin kunnen doen om hierop aan te dringen. Wie weet dat dan de kerstboodschap van H.M. van dit najaar zou kunnen vertellen, dat dit verzoek tot resultaat heeft gehad, dat alsnog gratie voor de drie in Breda gegeven is. BREDA E. Hoogstraten (Van een onzer verslaggevers) DUBBELDAM In het benzine pompstation nabij de Moerdijkbrug, waar enkele weken geleden de 47- jarig bediende Gerrit Alewijn is doodgeschoten, is in de nacht van maandag op dinsdag ingebroken. Sedert de moord op de heer Ale wijn heeft de eigenaar van het pompstation uit Zevenbergschen- hoek besloten de zaak in Willems dorp tussen 12 en 5 uur 's nachts te sluiten. De politie in Dubbeldam die het onderzoek in handen heeft, zegt' geen verband te zien tussen de in braak en de moord op de pompbe diende. „Het lijkt langzamerhand wel het Wilde Westen in Willems dorp", aldus een adjudant van de rijkspolitie- Van de dader(s) van de inbraak heeft de politie nog weinig sporen. De deur van het station is ingetrapt waarna men gereedschap, accessoi res en wat wisselgeld heeft kunnen wegnemen. (Van onze correspondent) TERNEUZEN De 22-jarige militair A. de K. uit Axel moest zich voor de Terneuzense kantom-echter verant woorden omdat hij op 25 augustus verleden jaar te St.-Jansteen met zijn auto was achteruitgereden en daardoor een botsing had veroorzaakt met de auto van de A. de G. uit St.- Jansteen. De K. verklaarde dat hij was ach teruitgereden om zicht te krijgen op de weg. Hij had toen de auto van De G. zien aankomen en was blijven staan om deze te laten passeren. De auto was echter bovenop hem gere den. Getuige De G. gaf een andere ver sie van het gebeurde. Volgens hem was De K. plotseling achteruit de weg opgeschoten en was er geen mo gelijkheid tot uitwijken meer ge weest. Alle schade aan zijn auto was door de verzekering vergoed, maar de honderd gulden eigen risico wilde hij toch graag betaald zien. Mr. H. Spreij eiste f 60,- boete te gen De K. en toewijzing van de civie le vordering van f 100 aan De G. „Iemand die achteruitrijdt heeft al leen maar plichten en geen rechten", hield de kantonrechter, mr. C. J. van Hees, de verdachte voor. Hij deed een tientje van de boete af, maar hand haafde de civiele vordering. (Van een onzer verslaggevers) YERSEKE De hervormde kerk in Yerseke krijgt een nieuwe toren, niet naast, maar op het gebouw. De ruïne van de oude toren, die tijdens de 2de wereldoorlog vernield werd zal worden opgeruimd. Er is een ont werp gemaakt door het alchitecten- en ingenieursbureau Van der Kloot- Meyburg te Scheveningen voor een vieringstoren van ongeveer 17 meter hoog. De bouw van deze toren kost ongeveer 600.000, De lege plek, die zal ontstaan na verwijdering van de oude toren, zal worden opgevuld met een nieuwe beuk. Ir, Yerseke zijn de meningen lange tijd verdeeld geweest over de plaats, waar de nieuwe toren zou moeten komen. Ep gingen aan de ene kant stemmen op om deze weer naast de kerk te zetten, maar aan de ande kant voelde men het meest voor een toren op de kerk. Uiteindelijk be sloot het gemeentebestuur de knoop Van onze correspondent) WOLPHAARTSDIJK De laatste zeilwedstrijden van het seizoen op het Veerse Meer werden te Wol- phaartsdijk gehouden. Het was een clubwedstrijd tussen de Royal Yacht Club de Belgique uit Antwerpen en de Watersportvereniging Wol- phaartsdijk, elk met een team van 5 OK-jollen. Na een spannende reeks van vier wedstrijden werd de Vriend- schapsbeker dit jaar gewonnen door de R.Y.C.B. met 111,1 tegen 105,3 punten. Na afloop reikte de voorzit ter van de W.S.V.W. de wisselbeker aan de winnende ploeg uit. door te hakken. De toren komt op de kerk. De kosten van de nieuwbouw kun nen voor een deel worden bestreden uit de inkomsten via verkoop van onroerende goederen van het armbe stuur. Verder zal een bedrag van 275.000,gebruikt kunnen worden, dat beschikbaar wordt gesteld voor oorlogsschade. Wat de nieuwe beuk betreft, mag een subsidie van mo numentenzorg worden verwacht. De gemeente moet zelf 100.000,- bekos tigen. MIDDELBURG Per 1 oktober 1969 Is benoemd tot tweede functiona ris voor Planning en Opbouw bij het Instituut voor Ovxerleg en Advies Stichting Zeeland, drs. F. 3. van Grunsven te Baek (L.). Drs. F. J. van Grunsven is 34 jaar oud en van beroep socioloog. Hij werd op 24 april 1935 geboren te Heerlen. Na zijn studie in de socio logie van het Openbaar Bestuur te Nijmegen is hij werkzaam geweest bij het Provinciaal Opbouworgaan Limburg, balast met de voorberei ding en structurele vormgeving van e enregionale Stichting voor Samen levingsopbouw in de westelijke mijnstreek. (Van een onzer verslaggevers) HOEK Het jeugdwerk „Hoekse Rakkers" in Hoek bestaat vijf jaar. Voor de leiding van het clubhuis, dat nu twee jaar in „Oud-Vlissingen" rond 160 jongeren met allerlei vor men van vrijetijdsbesteding bezig houdt, een aanleiding om een groots feest te vieren. De festiviteiten heb ben plaats op 24 en 25 oktober. Aan de Irisstraat wordt een reus achtige tent neergezet, die zeshonderd bezoekers kan herbergen. De „Dar ling Boys" en „Bloody Picnic" is het wel toevertrouwd voor de gewenste stemming zorg te dragen. Zaterdag 25 oktober wordt met genoemde en sembles een dansfeest op touw ge zet zoals Hoek nog niet beleefd heeft. Voor de meer rustige klanten is er een puzzelrit voor automobilisten ge organiseerd. In de tent worden ver der allerlei spelen voor kinderen ge houden. Uit het niets hebben de „Hoekse Rakkers" in vijf jaar tijds een bloei end clubhuis opgebouwd. Acht leid sters en leiders vormen de staf van het jeugdwerk, dat een onderdeel vormt van ,,'t Kotje" in Temeuzen. Aanvankelijk begonnen de „Hoekse Rakkers" in de openbare lagere school, maar vrij spoedig verhuis de men naar e>en café in de Langse- straat totdat drie jaar geleden het huidige clubhuis in Oud-Vlissingen werd betrokken. In de clubs kunnen de jongeren o.a aan handenarbeid ju do en pottenbakken doen. Verder is er een fotoclub waartoe ook volwas senen toegang hebben. Alle avonden, behalve op zondag, kunnen zo'n vijftig jongelui hun vrije tijd in „oud-Vlissingen" door bren gen. Elke dinsdagavond is gereser veerd voor huisvrouwen, die er han denarbeid verrichten. De leiding zou graag zien, dat bij voorbeeld de fotoclub ook de belang stelling van ouderen genoot. Er blij ken echter nog te veel volwassenen geremd te zijn om aan deze interes sante hobby in gezelschap van me rendeels jeugdige leden deel te ne men. (Van een onzer verslaggevers) BURGHSLUIS Schipper H. Ringelberg (61) uit Brouwersha ven veegt na een zelfbereid mid dagmaal de kruimels uit zijn mondhoeken, steekt lachend een sigaar op en manoeuvreert ver volgens de motorvlet „Riet" moei teloos het haventje van Burgh- sluis uit. In een onregelmatige sterke deining, zoekt het schip zijn weg naar het zogenaamde werkeiland, vijf kilometer ver derop in de Oosterscheldemon- ding. Al gauw zien we door een waas van steigerend zeewater de donkere omtrekken van wat de eerste etappe moet zijn in een nieuw spectaculair Deltawerk: de afsluiting van de Oosterschelde. In de komende jaren zullen, volgens planning van Rijkswaterstaat, nog twee eilanden uit de Oosterschelde „opduiken". De drie eilanden zullen uiteindelijk, wanneer alles volgens plan verloopt, worden opgenomen als steunpunten in de dam, die Schou- wen-Duiveland met Noord-Beveland gaat verbinden. Plan is ook om de werkhavens van deze eilanden, na voltooiing van het hele project, te gebruiken voor recreatieve doelein den. In april dit jaar werd de strijd met de Oosterschelde aangebonden. Vier zandzuigers werkten onafgebroken om een nieuw wereldje boven water te toveren en nu is het zover, dat mens en materieel er dag in dag uit zwoegen en sjouwen. Het gevecht met het onstuimige water is nu pas goed begonnen Men moet langs het eiland varen om een goed beeld te krijgen van de omvang en de activiteiten, dia er aan de gang zijn. Een deskundige van Rijkswaterstaat in Burghsluis haalt er een rekenldniaal bij om precies (Van onze correspondent) KAPELLE De laatste tijd is het aanbod van bramen en tomaten op de veiling in Kapelle-Biezelinge zeer groot geweest, maar nu gaat het min der worden. Om te bereiken dat er steeds een voldoende ruim aanbod is wanneer er wordt geveild, heeft de veiling in Kapelle-Biezelinge besloten met in gang van de komende week enkel nog bramen te veilen op maandag en dinsdag en tomaten op dinsdag, don derdag en vrijdag. De vraag naar bramen blijft groot. In het begin van deze week was de prijs gestegen tot 2,71 per kg voor de industrie bra men. Een dergelijke prijs is nog niet eerder betaald. Het gehele seizoen is de vraag groot geweest en werden hoge prijzen voor dit produkt be taald. De tomatenprijzen zijn sinds vorige week ook aangetrokken. Landelijk gaat het aanbod minder worden, maar in Kapelle en omgeving wor den veel late tomaten in de kassen geteeld en hierdoor was er toch nog een ruim aanbod. De prijs van de «lasse 1 grote en middelmaat steeg tot rond en iets boven 6,per krat van 6 kg. vast te stellen, hoe groot het eiland is. Hij meet: 500 bij 1060. Dat is een omtrek van drie kilometer. Ruim drie en een half miljoen kubieke me ter zand is nodig om een dergelijk eiland te „scheppen". Ruim honderd man werken op het eiland zelf. Een pendeldienst van mo- torvletten onderhoudt de verbinding met de vaste wal. De schepen hebben contact met elkaar via een mobilo fooninstallatie. Wil iemand van het eiland naar de wal of andersom, dan kan dat in enkele minuten geregeld worden. Als men op het eiland om zich heen kijkt, lijkt het alsof ie- dcTeen zomaar wat zijn gang gaat, zonder enig logisch verband. Bij een nadere beschouwing ontdekt men echter al gauw, dat de wirwar van werkzaamheden uiterst geordend ver loopt. Niets gebeurt zomaar Bij het totale project zijn ruim 250 mensen betrokken. Gewerkt wordt met zeven bulldozers, elf draglines, zeven rijdende kranen en nog eens zeven vrachtwagens. In de werkha- ven varen schepen af en aan met al- ierlei materiaal. Vooral bij slecht weer moet er ste vig geknokt worden tegen het schui mende en vaak verrassende zeewa ter. Het gezwoeg van de in gele jek kers gestoken mannen wordt soms gehonoreerd met harde tegenvallers. Waar bij laag water met veel moeite een stuk verdedigingswerk is voltooid, wordt het na de vloed maar al te dikwijls totaal vernield terug gevonden. Ook de Oosterschelde is moeilijk te temmen, maar de mannen die hem de handschoen toewierpen, hebben vaker met het bijltje gehakt. Zij laten zich niet zo gemakkelijk ontmoedigen. Opnieuw wordt het werk aange pakt met onverminderde energie. Zo gaat het van 's morgens tot 's avonds in weer en wind. Verwacht wordt, dat het verdedi gingswerk rondom het eiland in de cember nog gereed zal zijn. Er kan evenwel vertraging ontstaan door al te slecht weer. Als het hele werkeiland gereed is, zal ruim een jaar verstreken zijn. (Van onze correspondent) GOES In de Nederlandse teeltcentra van uien, waarvan Zeeland een van de belangrijkste is, behoort de oogst van dit pro dukt vrijwel tot het verleden. On der bijzonder gunstige weersom standigheden heeft deze oogst dit jaar plaats kunnen vinden en hierdoor kwam er een zeldzaam goede kwaliteit in de bewaar plaatsen. In geen jaren is het zo voorspoe dig gegaan als dit seizoen. Het oog sten is ook bijna een maand eerder afgelopen dan in andere jaren. Vol- Het water komt heel snel op en dan is het wegwezen geblazen. Of het nieuwe stuk glooiing er straks nog zal liggen, is de vraag (Foto hiernaast). Het eiland is nog niet veel meer dan een uitgestrekte zandvlak te, waar zwaar materieel op een voor de buitenstaander volko men onlogische wijze door elk aar krioelt. Het heeft allemaal iets weg van een militaire actie. (Foto boven). gens een overzicht van het Produkt schap voor Groenten en Fruit heeft het Nederlandse uienaneaaï dit jaar een record-hoogte bereikt namelijk van 6800 ha. Vooral in de Flevopol- der vond een aanzienlijke uit breiding van het areaal plaats. Het Zeeuwse areaal is 13% groter dan het vorig jaar. In vergelijking met het vorig jaar bedraagt de uitbreiding van het are aal dit jaar 7%. De kilo-opbrengst blijkt ook groter te zijn. Deze wordt volgens 't Produktschap voor Groen ten en Fruit geschat op 9% meer dan het vorig jaar. Hierdoor zou de totale produktie van Nederlandse zaaiuien dit jaar 19% groter kunnen zijn dan het vorig jaar. Toen bedroeg de pro duktie van dit produkt 213 miljoen kg en dat zou betekenen dat de oogst van dit jaar 254 miljoen kg zou worden, een hoeveelheid die in het verleden zelfs nimmer bij benadering werd bereikt. Omdat het weer in de oogsttijd zo goed was, wordt bovendien verwacht dat de uitval gedurende dit bewaar- seizoen kleiner zal zijn dan normaal en dat zou volgens het Produktschap voor Groenten en Fruit kunnen bete kenen, dat er dit jaar in ons land 50 miljoen kg uien meer beschikbaar zijn dan het vorig jaar. De uitvoer is de laatste weken bijzonder groot. Wekelijks gaan er 7 en 8 miljoen kg uien de grenzen over. Tot eind september was de totale export echter niet groter dan het vo rig jaar, want tot half augustus is de export klein geweest. Het zal dus in de komende tijd druk moeten blijven bij de uienexport om het grote kwantum van dit jaar uit te voeren. De prijs heeft zich tot nu toe rede lijk goed kunnen handhaven op een voor de telers bevredigend peil. Ex port geschikte middel en grove uien klasse 1 werden de laatste weken verkocht voor 18-20 cent per kg. (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) TERNEUZEN -Een boete van vijf tig gulden luidde de uitspraak van de Terneuzense kantonrechter mr. C. J. van Hees, tegen de 30-jarige C. J. S. uit Gent, die op 9 juli te Philip pine in een bocht van de provinciale weg had geremd, op het fietspad te recht was gekomen, een meisje dat daar reed had geschept en tenslotte tegen een lichtmast gebotst. „Ik ging remmen omdat het meis je slingerde en ik dacht dat ze op de rijbaan voor mijn auto zou ko men", verdedigde S. zich. „Toen ik remde, ging ik slippen want de weg was glad". De officier van justitie, mr. H. Spreij, vond dit verweer nogal du- biens. „Uw snelheid was te hoog, want het slipspoor bedroeg 27,5 me ter", merkte hij op. Hij eiste f 100 boete. Mr. Van Hees hield bij zijn uit spraak rekening met de 30.000 franks schade die aan zijn wagen had opge lopen.

de Stem | 1969 | | pagina 5