Zeeland straks aangewezen op arbeiders van elders „Waarom nog geen nieuwe insteekhaven Gerechtelijk beslag op munitieschip opgeheven nu Hulst voor twee dekenaten Tekort in Sas van Gent aan grond voor klein-industrie Meer artsen willen tarieven verhogen In gesprek mét Goedkoop de^winter in. Burgemeester van Borssele: warm Marokkanen aangeboden C. J. F. de Cock ndidaten KVP VOORDEEL KAN ZIJN: HUIS MET TUINTJE tburg Wat en waor? VANDAAG MORGEN Hoogwater Commentaar Borssele De burcht der technocraten Zeeuwse asfaltcentrale startte met produktie Overleg 2 I 3 DE STEM VAN WOENSDAG 8 OKTOBER 1969 3 >STBURG In onze editie van dag vermeldden wij de kandi- voor de provinciale statenver- ngen die door de K.V.P. afdeling ourg waren gekozen. Door een vrstand is de naam van de heer •an Dongen uit Oostburg hierbij genoemd, terwijl dit wel het ge had moeten zijn. IEEL, FILM, CONCERTEN ENZ, (DELBURG ïhouwburg 20 uur Fons Jansen et „Driemaal andermaal" Jitj 2( uur Film: „Dutchman" stburg edel 14 uur „Het glazen muiltje" nor het Amsterdams Jeugdtoneel 3or het lager onderwijs in West- eeuwsch-Vlaanderen XWERFEN ,ex De dokter van Sankt Paull, 4 jaar 0, 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur ,deon De afspraak, 14 j. 2 14.30, 16.50, 19.10 en 21.30 uur istrid Leven en beminnen, 14 j, 0, 12, 14, 16, 18, 20 en 22 uur iavov Het volkomen huwelijk 2, 14, 16, 18, 20 en 22 uur iubens De slag on Engeland 4 17.15 en 20.30 uui tmbassades Koning Oedipus, 14 j. 2, 14.30, 16.50, 19,10 en 21.30 uur Juellin De vallei van het monster 4, 16, 18, 20 en 22 uur 'athe In de ban van de angst, 14 j, 2, 14, 16, 18, 20 en 22 uur Astra De goede, de harde, de vage- >ond, 14 j. il.45, 14.30, 17.35 en 20.40 uur NIKLAAS ïenova Wat een vakantie, a.l. >ntury De laatste der 7, 14 j. Eden Mayerling, 18 j. Scala Ringo, 18 j. Select De kuisheidsgordel, 18 j. TENTOONSTELLINGEN ESTDORPE Galerie Troutzaerte Tentoonstelling Piere van Soest, Frans Cox en Eli sabeth Gerst (tot 12 oktober) ULST Kunsthandel Van Geyt: Tentoon stelling van schilderijen door Joop Dam (t.m. 14 oktober) liissingen Gemeentehuis 9—21 uur Tentoon stelling van werken uit het stede lijk museum te Amsterdam o.a, van Vincent van Gogh, Picasso en Ap pel (t.m. 26 oktober) ONEEL, FILM, CONCERTEN ENZ. [IDDELBURG Schouwburg 20.30 uur Jeugd en Muziek: Bewegingstheater „Bewth" (jazzclub) lOSTBURG Ledel 9.30 en 14 uur „Het glazen muiltje" door het Amsterdams Jeugdtoneel voor. het lager onder wijs in W.-Z.-Vlaanideren. De Eenhoorn 20 uur Lezing door de Belgische schrijver Hubert Lain- po over eigen werk ERNEUZEN Zuidland-theater 20 uur De Moun- ties-show „Everybody happy 'lissingen Britannia 20 uur Fons Jansen met „Driemaal andermaal" 1ntwerpen Bioscopen als onder vandaag ;t. niklaas Bioscopen als onder vandaag TENTOONSTELLINGEN VESTDORPE Galerie Troutzaerte Tentoonstelling Piere van Soest, Frans Cox en sabeth Gerst (tot 12 oktober) IULST Kunsthandel van Geyt: Tentoon stelling van schilderijen door J Dam (t.m. 14 oktober) VLISSINGEN nwnon- Gemeentehuis 921 uur. "In stelling van werken uit het st lijk museum te Amsterdam o.a. Vincent van Gogh, Picasso en ap pel (t.m. 26 oktober) Ópg. voor deze rubriek tel. 1438 of Postbus 116 in Malde Morgen, donderdag 9 oktober. Bergen op Zoom:- 2.33 enMade fclansweert: 1.40 en 13.52, Terneu. Drimmelen: 5 21 en 17.18, j jg :en: 1.08 en 13.22; Vh„ss„?gn14.39. fen 12.54; Wemeldmge; 2.32 en_ ftp het ogenblik ontwikkelt het ha- venschap zich binnen het grond gebied van de huidige gemeente Borssele. Verwacht mag worden, dat in de toekomst de uitbreiding van het havenschap zich tot één gemeen te zal beperken: de nieuwe ge meente Borssele. Een gemeente van formaat en zeer uitgestrekt. Het areaal, dat het havenschap in de toekomst zal innemen binnen de gemeente Borssele, zal naar alle waarschijnlijkheid groter zijn dan dat binnen de gemeente Vlissingen. Het is dus alleszins begrijpelijk dat het gemeentebestuur van Borsse le met klem blijft aandringen op een plaats in het havenschap Vlissingen. rrijdens een vergadering van de 1 C.H.-Statenkring in Middelburg heeft de heer A. J. Kaland, lid van het college van G.S. van Zeeland, die ook politiek leider van de C.H.U. in Zeeland wordt genoemd, nogal geprikkeld gereageerd op „politie ke en emotionele artikelen", zoals de heer Kaland ze noemde, die ETI- medewerkers in het Zeeuws tijd schrift hebben gepubliceerd. Doelend op de artikelen van die beide medewerkers, meende de heer Kaland- „Het is onwezenlijk om nu al te gaan jeremiëren (over de kwade kansen van de industria lisatie - Red.) terwijl nauwelijks de eerste schoorsteen brandt". Wij vinden dit een verbazingwek kende uitspraak. Immers: in de be doelde artikelen werd allerminst ge/eremieerd, maar integendeel ernstig gepoogd een discussie op gang te brengen over de spanning die er ook in Zeeland tussen wel vaartsontwikkeling en welzijnsver- zekering kan gaan heersen. Een re actie als die van de heer Kaland op zulke probleemstellingen lijkt erop ia wijzen dat de discussie niet zo gewenst is. Precies wat in één der beide artikelen werd gevreesd. In plaats van kritiek aan het adres van de ETi-medewerkers, hadden wij eigenlijk een gepast compliment van de heer Kaland verwacht. Het zou hem moeten verheugen, dat wetenschapsmensen in Zeeland deelnemen aan de opinievorming over zaken aie aller welzijn raken in plaats van zich op te sluiten in een technocratische burcht. De beide gewraakte artikelen ga ven ons destijds juist hef gevoel, dat de Zeeuwen niet zo snel als bij voorbeeld de Rotterdammers, in de mdustrialisatieroes zouden geraken. 3e reactie van de heer Kaland brengt ons nu weer aan het weife len (ADVERTENTIE) Vooruitzichten voor donderdag 'n vrijdag, opgesteld door oe' K.N.M.I Droog, Perioden met en over het a,Semeen 'rij warm. rnidHfitjV00!'u'tz'c'rl'en in cijfers ge adeld over Nederland. 2 ï°.or donderdag: aantal uren zon: rnaai- J. mm--'e!np.: omstreeks nor- ven normaaie?P': 1 tot 6 Sraden bo" node op een droge pe eent minstens 12 uur: 95 pro- taen'f 6ehee' dr0°g et" tot 8°r yr«dag: aantal uren zon: 2 maal* tnt '1 pj: van ongeveer nor- Wax-temn. jw ,en 011der normaal; oormaatot" tot graden boven van minste s i? een drc>ge periode ?u/: 95 Procent; Procent 8eneel droog etmaal; 90 (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Het zal op den duur steeds noodzake lijker worden om arbeids krachten van elders tot vesti ging in Zeeland te bewegen. De ontwikkeling van de vraag naar arbeidskrachten, speciaal in de metaalindustrie en in de chemie, houdt namelijk geen gelijke tred met de bevolkings groei in Zeeland. In veel ge vallen zal de vestiging van ar beidskrachten uit overig Ne derland tot stand komen via een tijdelijk inkomende pen del. Van groot belang bij het begeleiden van deze ontwik keling is de aanwezigheid van voldoende eengezinswoningen voor de import-Zeeuwen. Een huis met een tuintje wordt vooral door de mensen uit het westen als een ideaal be schouwd, dat in de Randstad onbereikbaar geworden is. Eén en ander valt af te leiden uit een lijvig rapport over de arbeids marktsituatie in 1968 in Zeeland dat gisteren is verschenen. Van jaar tot jaar wordt de arbeidsreserve in Zee land kleiner, terwijl het aantal open staande aanvragen van werkgevers zijde toeneemt. Bij het gereedkomen van de nieuwe industrieën (Péchiney en de kernenergiecentrale), alsmede door de uitbreiding van reeds aan wezige industriële vestigingen zal de vraag naar arbeidskrachten in en na 1971 scherp stijgen. Het is nauwelijks te verwachten dat er in Zeeland vol doende geschoold personeel zal kun nen worden gevonden om deze be drijven te bemannen. Ondanks het regelmatig voortgaande proces van afstoting van arbeidskrachten door de landbouw en de (tijdelijke) daling van de werkgelegenheid in de wo ningbouw, is Zeeland voor een ge zonde ontwikkeling van de arbeids markt, waarmee een bevolkingsgroei gepaard gaat, op overig Nederland aangewezen. Het aantal bezette arbeidsplaatsen in de nijverheid (alle sectoren teza men) liep in 1968 met 820 op tot 39.970. Alleen de chemienam een stijging met 360 arbeidsplaatsen voor haar rekening: de metaal bood 585 bezette arbeidsplaatsen meer. September (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG De districts bureaus voor de arbeidsvoorzie ning hebben bericht ontvancen, dat een groot aantal Innge Ma rokkaans»" metaalarbeiders, met een opleiding op lts-niveau be schikbaar is Deze mensen, die peen industriële ervaring hebben doch mentaal „prima" worden genoemd, kunnen veertien da gen nadat werkgevers een aan vrage daartoe in Marokko heb ben gedaan, in de bedriiven aantreden. De kosten van ver voer variëren van 300 tot 450 gulden. Behalve deze. overwegend Frans sprekende jonge Marokka nen bestaat er een royaal aan bod van Marokkaanse metselaars en timmerlieden met praktiiker- varing. De groep ongeschoold vrouwelijk personeel die in Ma rokko kan worden aangeworven, wordt door de Nederlandse mis sie die de situatie in Marokko heeft verkend „onbeperkt" ge noemd. Bii het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening in Zeeland ziet men vooral plaatsingsmoge lijkheden voor Marokkaanse meisjes in ziekenhuizen, bejaar denoorden e.d., waar voor aller lei eenvoudig huishoudelijk werk geen Nederlands personeel te krijgen is. Het aantal ongeschool de Marokkanen dat bereid is een werkkring in Nederland te aan vaarden, is eveneens onbe grensd. Het aantal buitenlandse gastar beiders is in Zeeland op dit mo ment betrekkelijk gering. Bij het districtsbureau te Middelburg acht men het niet uitgesloten, dat men bij de toenemende vraag naar arbeidskrachten, vooral in de metaal en de chemie, op gro tere schaal tot aanstelling van Marokkaanse arbeiders zal over gaan. Grote meerderheid (Van een onzer verslaggevers) HULST. Het dekenaal pastoraai beraad te Hulst heeft voor het instel len van twee dekenaten in Zeeland gekozen: één voor Zeeuwscb-Vlaan- deren en het andere voor Midden- Zeeland. Zoals gemeld heeft hst bis dom Breda inzake de nieuwe deke nale indeling voorgesteld voor de provincie Zeeland één dekenaat in te stollen. De voorstanders van twee dekenaten in Zeeland waren in het te Hulst gehouden dekenale beraad ver in de meerderheid. Van de 35 stemgerechtigden kozen nl. 23 voor twee dekenaten. Van 17 aanwezige priesters hebben acht voor één en negen voor tv dekenaten gestemd. Veertien van de achttien leken kozen voor twee de kenaten. Deken Koopmans, die het beraad voorzat, zei in zijn openings woord de indruk te hebben dat Bre da ten koste van alles één dekenaat voor Zeeland wil creëren. Hij wees op de uitgestrektheid van de pro vincie Zeeland en de grote afstanden tussen de 48 kerkgemeenschappen. Deken Koopmans wilde er geen hals zaak van maken, waar de deken(s) zal (zullen) moeten zetelen. In de levendige discussie die hierna ont stond kwam het voor en tegen van een dekenaat voor Zeeland meer malen geaccentueerd en ook wel ge ëmotioneerd naar voren. Er waren ook voorstanders van de instelling van een dekenaat met de bijstand van twee dekenale subberaden. Er was zelfs een aanwezige pater die vond dat er zelfs helemaal geen deken in Zeeland nodig was. Ver scheidene sprekers legden de nadruk op de barrière die de Westerschelde nog altijd voor de pastorale activitei ten betekent. Bij de maandelijkse toelichting op de arbeidscijfers van het districtsbu reau voor de arbeidsvoorzieningen in Zeeland, werd ons meegedeeld dat de geregistreerde arbeidsreserve ten op zichte van de vorige maand iets is gestegen, onder invloed van seizoen verschijnselen, van 959 tot 975. Het percentage werklozen op het totaal van de mannelijke loontrek- kenden bedraagt in Zeeland 1.6, het geen in vergelijking met de landelijke percentages gunstig is. Vergeleken met september van het vorig jaar is de geregistreerde ar beidsreserve kleiner geworden (da ling van 1019 tot 975). De rayons Oostburg, en Hulst hebben zoals vrijwel steeds een relatief grote geregistreerde arbeidsreserve, resp. 80 en 62 geheel werklozen. Opvallend in de cijfers is, dat de groep minder geschikten (571 op het totaal van 975 mannelijke beroepsbe oefenaren) verhoudingsgewijs groot is en de neiging vertoont groter te worden. Het totaal aantal openstaande aan vragen voor mannelijk personeel in de verschillende begroepsgroepen be droeg over september 1590. Voor vrouwelijke beroepsbeoefenaren is dit cijfer 1047. Bij de mannen is het de metaalindustrie die veel open ar beidsplaatsen heeft; bij de vrouwen springen de ateliers naar voren als bedrijven met een relatief grote be hoefte aan personeel. De rayons Goes en Terneuzen hebben relatief en op een haar na ook absoluut, de grootste vraag naar mannelijk en vrouwelijk personeel. (Van een onzer verslaggevers) BORSSELE De burgemeester van de Zuidbevelandse gemeente Borssele, D. Lodder, kan niet be grijpen, waarom er nog steeds geen plan op tafel ligt voor de aanleg van een insteekhaven ten oosten van Borssele. Hij vindt, dat allerminst getuigen van een slag vaardig haven- en industriebeleid. „Toch zal die insteekhaven er snel moeten komen", zegt hij. „Het is van onschatbare waarde, dat er een olie raffinaderij komt. Niet vlak bij Bors sele maar een stukje verderop. Zo'n bedrijf heeft een insteekhaven nodig" Als burgemeester van een gemeen te, die zeer nauw betrokken is bij de economische ontwikkelingen vlak in de buurt, vindt de heer Lodder het vrij normaal, dat Borssele een stem zou hebben in het havenschap Vlis singen. „Borssele moet een plaats in dat havenschap hebben", is de mening van de heer Lodder. „Alles gebeurt op het ogenblik buiten ons om. Be drijven die zich hier willen vestigen, onderhandelen alleen met het haven- (Van een onzer verslaggevers) SAS VAN GENT Het gerechte lijk beslag op het „munitieschip" Adriana, dat sinds enkele weken te Sas van Gent wordt vastgehouden, is opgeheven. De Adriana heeft even wel nog geen toestemming van de douane gekregen om zijn reis naar België te vervolgen. De hoofdinspecteur van rijksbelas tingen te Terneuzen, de heer H. Ver meulen, zei desgevraagd, dat de voor de uitvoer van de lading benodigde documenten, nog steeds ontbreken. Nog niet kon worden gezegd, wan neer deze documenten wel voor han den zouden zijn. De officier van justitie te Middel burg, mr. Th. Lebret. deelde mee dat het opheffen van de beslagleg ging op het schip beslist niet inhoudt, dat geen strafvervolging tegen be trokkenen zal worden ingesteld. Het onderzoek, dat door de officier wordt geleid, is nog niet geheel afgerond. De heer Lebret zei niet te kunnen zeggen welke de bestemming is van de munitie. „Dat valt buiten mijn ge zichtskring', aldus de heer Lebret. De munitie is afkomstig uit een de pot van het Duitse leger op Neder lands grondgebied. De Belgische op kopers hebben eerder dergelijke transacties afgesloten. In die geval len betrof het echter een recht streeks vervoer van Duitsland naar België. Naar verluidt zou de „overjarige" munitie bestemd zijn voor overslag in een zeeschip in Zeebrugge. Wat er daarna met de munitie staat te ge beuren is echter voorshands nog een raadsel. schap Vlissingen. Dat is toch belache lijk Het is niet de eerste keer, dat ik wijs op de noodzaak dat onze ge meente een stem in het kapittel krijgt. Toch wil ik er op blijven hameren, dat het zo niet langer kan." „Neem b.v. de P.Z.E.M. Dit bedrijt heeft alleen met het havenschap on derhandeld over vestiging, maar voor de rest hebben wij alle formaliteiten moeten afwerken. Het is toch een vrij normale zaak, dat groot Borssele straks mee kan praten in de plannen makerij." Het standpunt van de heer Lodder luidt wel omschreven: „De gemeen te, over wiens grondgebied de wer king van het havenschap zich uit strekt, dient bij voorbaat verzekerd te zijn van de bevoegdheid tot deel name aan de regeling om de ontwik keling van het havenschap bestuurlijk op de voet te kunnen volgen dan wel de weg te kunnen banen tot verdere ontwikkeling. Slechte wanneer het contact tussen havenschap en ge meente hecht is, is de hoogst bereik bare mate van samenspel denkbaar. Zeker niet in de laatste plaats zijn de belangen van het havenschap met dit samenspel gemoeid." (Van een onzer v erslaggevers) SAS VAN GENT De gemeente Sas van Gent heeft een schreeuwend tekort aan bouwterrein ten behoeve van kleine industrieën. De beschik bare gronden aan de Vicrambachten straat zijn alle uitgegeven. „We heb ben zelfs geen vierkante meter over voor de kleinindustrie", zegt de heer H. Stevens, wethouder van openba re werken. De enige mogelijkheid die in Sas van Gent open „blijft voor de vestiging van kleine industrieën is een strook grond langs de spoor weg ter hoogte van de Gasunie. Tussen dit deel van Sas van Gent en de kom zal een weg worden aan gelegd, die uitmond tussen de stijf- selfabriek en de beetwortelsuikerfa briek. Een deel van deze gronden is reeds uitgegeven aan de Gasunie. (Van een onzer verslaggevers) MIDDELBURG Op een ter rein aan de Kleverskerkseweg te Middelburg is de zeer onlangs op gerichte „Zeeuwse Asfaltcentrale NV" met de produktie van as fait voor wegenbouw e.d. begon nen. De Zeeuwse asfaltcentrale, een combinatie van tien Zeeuwse aan nemersbedrijven, heeft op haar Mid delburgse terrein een installatie van Duitse makelij, ter waarde van twe: miljoen gulden laten bouwen. De combinatie, die in juli j.l. werd opge richt, heeft een maatschappelijk ka pitaal van 5.000.000,waarvan bij na 2 miljoen geplaatst en f 750.000, gestort. Op het terrein te Middelburg is een kern van vijf specialisten te werk gesteld. Daarnaast heeft de combinatie werkgelegenheid verze kerd voor een groot aantal vakmen. sen die bij de wegenbouw betrokken zijn. De tien aannemers hielden zich ten dele al met wegenbouw bezig, sinds kort is het produceren van as falt in eigen beheer als gezamenlijk project ter hand genomen. IN DE derde klasse van de 593e staatsloterij is de extra prijs van 500.000,gevallen op lot nummer 066548 van de serie L. Het winnende lot is verkocht door de collectrice mevr. Meurs-Bakker, admiraal de Ruyterweg 158 te Amsterdam. (ADVERTENTIE) CUM LAUDE geslaagd zijn onze kollekties mantels, kostuums, japonnen. Broad-minded genoeg om te weten dat geen 2 mensen precies hetzelfde willen, brachten wij van de meest klassieke én in de wol geverfde tot de meest avantgardistische dessins in onze mantel- en kostuumkollekties. Weet U waarom? Wij vinden dat het tijd wordt dat U precies vindt wat U zoekt. TILBURG Heuvelstraat 44 Telefoon 31620 BREDA Eindstraat 14 Telefoon 31086 DEN BOSCH SCHAPENmorkt Telefoon 39125 Al enkele jaren ligt ten noorden vam Sas een terrein van 60 hectare braak dat bestemd is voor de stich ting vam industrieën. „We worden af en toe wel benaderd door geïnte resseerden maar die beslissen dain later dat ze toch maar liiever naar een kerngemeente gaain die voor de ze industrialisatie een royale subsi die van het rijk krijigt. Een gemeente die het zonder deze financiële steun moet stellen zit er dan naast. Daar om is het wenselijk dat de hele ka naalzone tot kerngebied wordt ver klaard", aldus wethouder Stevens. Het industrieterrein langs het ka naal Terneuzen-Gent bij Sas vEin Gent is, zo zei de heer Stevens, voor bestemd om onder het havenschap Terneuzen te vallen. De aanleg van de eerste fase van het bouwrijp maken van het indus trieterrein is inmiddels onderhands aanbesteed en gegund. Binnenkort zal begonnen worden met grond-, rio- lerings-, beton- en bestratingswerken volgens ontwerp van het ingenieurs- en architectenbureau Van Hasselt en De Koning. Al jaren ligt langs het kanaal Gent-Terneuzen bij Sas van Gent een groot industrieterrein te wach ten op bouwers. Tot dusver tever geefs. Mogelijk komt daar nu in de naaste toekomst verandering in wanneer het havenschap Terneuzen op gang is gekomen. (Van een onzer verslaggevers) Het beeld van de artsentarieven in Zuidwest-Nederland vertoont weinig duidelijkheid. Op de meeste plaatsen worden de tarieven aangehouden die in het begin van dit jaar met minister De Block zijn overeengekomen. Steeds meer artsen voelen echter voor het vrij laten van de tarieven, waar bij zij zelf de prijs van een visite of een consult kunnen bepalen. Dit is de oorzaak van nieuwe moei lijkheden rond de artsentarieven. Een aantal artsen zou van plan zijn hun tarieven weer te verhogen, en.wël tot tien gulden voor een consult en vijf tien gulden voor een visite. Deze ver hoging zou ingaan per 1 oktober. Minister De Block heeft in een schrijven aan de Landelijke Huis artsen Vereniging meegedeeld dat de huisartsen deze nieuwe verhoging niet mogen doorvoeren. De L.H.V. heeft hierop aan haar leden laten we ten dat zij hun tarieven naar eigen goeddunken moeten vaststellen. (Zie ook de Stem van gisteren en zater dag.) Dokter Salomé van de L.H.V. deel de desgevraagd mede dat de vereni ging het niet meer tot haar taak rekent advies aan haar leden uit te brengen met betrekking tot de ta rieven. Hij merkte op dat L.H.V. een organisatie is die 'voor de belan gen van haar leden op wenst te ko men. Dit streven kan in het gedrang komen wanneer zij samen met de minister van Economische Zaken ta rieven'moet adviseren die achter lig gen bij de werkelijke kostenstijgin gen. De L.H.V. onthoudt zich daarom van ieder advies aan haar leden, te meer daar de huidige tarieven aan gepast zijn aan de trendcijfers van meer dan een jaar geleden, namelijk juli 1968. Verschillende artsen in Zuidwest- Nederland zijn nu overleg gaan ple gen met hun plaatselijke collega's om zich te beraden over de tarieven. Dit overleg heeft er in sommige gevallen toe geleid, bijvoorbeeld in de ge meente Rucphen, dat men vasthoudt aan de bestaande tarieven. Op andere plaatsen zijn de artsen na onderling overleg overeengeko men de prijzen naar eigen goeddun ken vast te stellen. Dit heeft tot ge volg dat deze artsen nog niet onmid dellijk tot verhoging overgaan, maar eerst de kat uit de boom kijken en afwachten wat hun collega's doen. Wellicht zullen zij daarna de tarie ven verhogen. Een dergelijk overleg heeft tussen de artsen uit Goes plaats gevonden. De huisartsen in Bergen op Zoom hebben tot nog toe de oude tarieven toegepast. Binnenkort zullen zij ech ter ook bij elkaar komen om zich over de tarieven te beraden. Hieruit volgt misschien een tariefsverhoging per 1 januari 1970. De vereniging van huisartsen in Breda geeft, evenals de Landelijke Huisartsen Vereniging, aan haar le den geen algemeen advies over de tariefsvaststelling. Dit betekent dat sommige Bredase artsen hun tarie ven per 1 oktober verhoogd hebben en dat anderen de tarieven van het begin van dit jaar handhaven. DE heer C. de Cock gaf de burge meester van de gemeente Vogelwaar de, de heer Molthoff, „gelegenheid' tot het heien van de eerste paal vooi de lagere school in het uitbreidings plan van de gemeente Vogelwaarde De heer De Cock is voorzitter van het schoolbestuur van de nog te rea liseren school. „Ik ben voorzitter" zei hij, „van een ntet gekozen school bestuur. Wij met ons zessen zijn aan gewezen door de schoolbesturen van de scholen van Boschkapelle en Stop peldijk. Dat brengt bezwaren met zich mee. TEN eerste is het niet handig verga deren met zes man. Tijdens de ver gadering kunnen de stemmen staken en ten tweede moet er naar de me ning van het schoolbestuur zo spoe dig mogelijk een gekozen schoolbe stuur komen. De oude situatie waarin het mogelijk was dat een kerkbestuur tegelijkertijd schoolbestuur was, kan niet meer of mag niet meer bestaan De al zoveel besproken inspraak moet ook in onze school doordringen Daar zullen wij, leden van het aan gewezen schoolbestuur, zoveel aa< doen als in ons vermogen ligt. WIJ willen het contact met de ouders van de leerlingen zeer hecht maken. Om te beginnen willen wij de ouders zoveel mogelijk op de hoogte houden van de bouw van de school en hun veel informatie geven over ons werk. Het schoolbestuur zal daartoe tijdens de bouw al ouderavonden voor be leggen. Tijdens deze bijeenkomsten zullen zelfs voorgenomen beslissin gen van het schoolbestuur aan de me ning van de ouders worden getoetst. DE school van Vogelwaarde zal mo dern zijn, qua vormgeving. De loka len zullen door middel van eigen ingangen en eigen toiletgroepen schooltjes in de school zijn. De in specteur van het l.o.", aldus de heer De Cock„de heer Fransen, hij is in middels naar Limburg vertrokken, heeft onze school Hulst, waar men een 12-klassige school wil bouwen, tot voorbeeld gesteld. Daar, zo zei de heer Fransen tot de Hulstenaren, die naar een moderne school zochten, kan je zien hoe het moet". DE naam van de school is nog niet bekend. „Het bestuur heeft nog geen beslissing genomen. Zoals u weet, hebben de kinderen van de scholen in Boschkapelle, Stoppeldijk en die van Pauluspolder (leerlingen van een school die in de toekomst wellicht zal opgaan in de nieuwe school) ideeën mogen inzenden. Er is een goede naam. Ik wil echter nog niet de naam van het kind dat op het idee kwam noemen. Dat moet nog een ver rassing blijuen. Hij of zij mag n.l. de eerste steen van de school leggen".

de Stem | 1969 | | pagina 3