DE ONVERSAAGDE SPIN Als uw vrouw zegt, dat u een nieuw kolbert nodig hebt, laat haar dan niet uitspreken. maak uw postgiro-saldo rentegevend: Ik wil schrijven met OPNIEUW alleen het allernieuwste, alleen het allerbeste DE PANTOFFEL Wprf<Jv;=lkantip open een renterekening bij de RPS! Noem zélfde naam House of England. En kom kiezen uit de nieuwe kollektie exclusieve kolberts, die zij zo bewondert. (Haar lof geldt ook de prijzen!) RIJKSPOSTSPAARBANK 7/ I 1 7 /l. ,'L Ria Veraart is 11 jaar. Zij wil graag corresponderen met een meisje van 11, 12 of 13 jaar. Haar liefhebberijen zijn Ieren, zwemmen, lezen en tekenen. Ria woont in de Brouwerijstraat 57, Wagenberg. Philomien Vaermans woont op een boerderij. Zij wil graag cor responderen met een meisje van 11 of 12 jaar. Als liefhebberijen heeft ze paardrijden, zwemmen, lezen en nog een paar andere sporten. Haar adres is Paandijk- sestraat i in Rijsbergen. Annelies van Gils, Zandberg- weg 120, Breda, zoekt een cor- respondentievriendje of vrien dinnetje van 12 jaar. Zij houdt erg veel van leren en zwemmen. Ellie Koreman is 28 november jarig en dan wordt ze 13 jaar. Ze wil graag schrijven met een meisje van 13 jaar. Haar adres is Mathenessestraat 67a in Breda Jos Hack is een vurige suppor ter van RBC. Het is dan ook niet zo verwonderlijk dat hij vraagt of er 'n andere voetballiefhebber zijn correspondentievriend wil worden. (Liefst een NAC-sup- porter). Jos woont in de Park- laan 111, Roosendaal. DE STEM VAN WOENSDAG 8 OKTOBER 1969 gezind waren en Robert lieten ver hongeren. Overal vond hij vijanden op zijn weg, nu eens Engelsen dan weer Schotten die met de Engelsen heulden. De moed begon hem in de schoenen te zinken toen er op een dag verschrikkelijke berichten wer den overgebracht. Het kasteel waarin Robert zijn vrouw had achtergelaten onder de hoede vain zijn jongere broer, was door de Engelse koning belegerd en overmeesterd, Roberts vrouw gevangen genomen en de jon ge broer gedood, Bruce en de weinige volgelingen die hem in zijn nederlagen trouw ge bleven waren, brachten juist de win ter door op een klein eiland in de buurt van Ierland, toen dit vrese lijke nieuws hem werd gebracht. Hij lag op zijn veldbed na te denken over de gebeurtenissen van de af gelopen maanden. Wat moest hij nu beginnen? Alle hoop de Engelsen te verdrijven van zijn geboortegrond maar opgeven? Met zijn overige broers op kruistocht meegaan naar het Heilige Laind? Of nog een laatste poging wagen en doorvechten zolang er nog krachten in hem over waren? Terwijl Bruce wikte en woog, lag hij te kijken naar de hanebalken vain de hut die hein tot verblijf d'iende, en zyn oog werd getrokken door een spin. Vanaf een balk hing een lange draad en de spin die hem gesponnen had, schommelde aan het einde heen en weer, heen en weer. Zo probeerde de spin een andere balk te bereiken, om daar de draad vast te hechten en een begin te maken voor een web. Maar de afstand was ver, te ver misschien. Telkens als de spin zijn slingerende boog zó wjjd maakte dat de balk bereikt moest worden, miste hij die op een haarbreedte en uitge put bleef het diertje weer hamgen aan het einde vain de draad. Na een poosje begon het dapper en vbl goede moed opnieuw en Bruce keek toe. Hij telde. Zes maal zwaaide de spin in zijn grootste boog naar de andere balk en zes maal miste hij het doel. „Zesmaal ben is verslagen", dacht Robert Bruce. „De spin en ik, we zijn even moe en moedeloos Maar tot zijm verbazing zag hil hoe de spin onversaagd voor de ze vende maal heen en weer begon te slingeren. „Als het deze keer lukt, zal dit mijn goede voorteken zijn", dacht die vech- overal in Nederland vlakbij: Amsterdam Rotterdam 1 Den Haag Hilversum Bussum Arnhem Groningen Eindhoven Breda Alkmaar Maastricht [_t-~1 Zeven eeuwen geleden was er een beroemde Robert Bruce die het aan een spin dankte dat hij een onover winnelijke man werd. En dat her inneren zijn naamgenoten zich alle maal nog steeds. Robert was een neef van de Schotse koning en hij vond dat hij op de troon hoorde te komen, toen de koning kinderloos stierf. Maar de koning van Engeland was het daar niet mee een-s en het werd oorlog tussen de twee. Bruce verlooi de strijd. Het moet tot zijn schande gezegd worden dat hij als overwon nen mam de Engelse koning diende en tegen de Schotten vochtMaar gelukkig zag hij spoedig in hoe on trouw hij hierdoor was tegenover zijn geboortegrond en zijn landge noten. Hij ontvluchtte de Engelse koning en werd een echte rebel. Ro berts aanhangeits wilden hem tot koning kronen maar de prachtige Schotse koningskroon was door de Engelse heerser geroofd en meegeno men. Nu smeedden Roberts getrouwen een smalle band van goud, kroonden hem daarmee en zwoeren elkaar trouw in het bestrijden van de En gelsen. Maar Robert had geen geluk. Hij werd keer op keer verslagen, moest de bergen in vluchten, kwaim in streken waar de mensen Engels Marleen Oomes (7 jaar), Breda tersbaas. Hij richtte zich op, sloeg de handen om zijn knieën en keek vol spanning omhoog. „Als hij zijn draad nu vast kan maken zal lik doorvechten voor Sehotla-nds onafhankelijkheid en ik zal overwinnen! Maar valt hij wéér naar beneden, dan trek ik naar het Heilige Land en wi-1 mijn geboorte grond nooit meer terugzien", be loofde Robert Bruce zichzelf. Heen en weer, heen en weer slin gerde de spin. En toen hij voor de zevende keer zo hoog zwaaide dat hij de ba-Ik kon bereikenlukte het de draad vast te hechten. Bruce verzamelde al zijn krachten en trok opnieuw ten strijde. En als het verhaal waar is, dan heeft hij vanaf dat ogen-blik alleen n-o-g maar overwinningen gekend. Victorie voor Robert Bruce zolang hij leefde! Iedereen die Bruce heet, gelooft het verhaal en ziet in een spin het voorbeeld van moed en onverzette lijkheid. En elke Bruce gelooft ook, ooit nog eens onoverwinnelijk te worden al zou hij eerst zes keer een nederlaag moeten lijden! An Mac Giülavry (ADVERTENTIE) „Herst in het bos" Jetty Vermetten (6 jaar), Gilze, Wat een Bezoek, wat een lawiit! I I I I I Wat een gezoek, wat een lawijt! Betty is haar pantoffel kwijt! Mam zoekt zich naar, en zegt met een frons: „Jij bergt ook no-oit wat op, kleine slons! Waar heb je h-e-m verloren, denk eens goed n-a!" „Ik weet 't niet", snikt Betty. „Echt waar niet, ma!" En op het grasveld, dicht bij de haag, Daar hoor je een opgewekt geknaog! Daar ligt een klein hondje in het gras En scheurt aan wat eens een pantoffel was! Staak het gezoek, wamt hier moet je zijn: Ons hondje krijgt die pantoffel wel kl-ein! Marie-Antoinette Pals, Helkantsedijk 2, Hooge Zwaluwe (N.-Br.) Een poosje geleden al weer hebben wij in de Kleine Stem over de herfst geschreven. Wij vertelden daarbij enkele dingen die je speciaal in de herfst kunt doen en vroegen of je je ervaringen op wilde sturen. Inmiddels zijn er vele jongens en meisjes geweest die geschreven hebben wat ze allemaal in de herfst gedaan hebben. Twee kleine verhaaltjes en een tekening plaatsen we hierbij. Daarmee is natuurlijk helemaal niet gezegd dat dit het laatste is wat er over de herfst in de Kleine Stem komt. Dit jaargetijde nu duurt nog lang en er is nog van alles te beleven. Vooral nu het weer herfstvakantie is. Emmy van Achterberg (10 ja-ar) uit Breda schreef het volgende: - Het is eind september, de wind ruist om de bomen. De bladeren krijgen allerlei kleuren: rood, geel, bruin. Als ze bruin of geel zijn vallen ze vam de bomen. En datn begint de herfst, je ku-nt weer mastapp-els en kastainjes en eikeis vinden. Als de herfst beigi-nit kuin je al een ding merken. Het weer wordt (ADVERTENTIE) Dat kost niets - ook geen moeite. Zo kunt u 3£% rente trekken van girogeld dat u niet onmiddellijk nodig hebt. Toch kunt u er door middel van uw giro rekening altijd over beschikken. Schrijf de Postgiro om een renterekeningformulier. Ze liggen ook bij elk postkantoor. amd-ers en kouder ook. De mensen maken zich klaar voor de winter. De vogels trekken na-a-r warme landen. En de kachels kunnen weer gaan branden. Als je dam naar het bos gaat kuin je weer paddestoelen vinden. Deze paddestoelen zij-n in allerlei soorten, sommige paddestoelen kun je eten, maar er zijn ook paddestoelen die eekhoorns lusten. De eekhoorn zoekt al mastappels voor de winter. De kikker houdt zijn winterslaap door in de modd-er te kruipen. Alle dieren maken zich klaar voor de win ter. het verhaaltje wat hieronder is van Eüa Bastiaamsen (10 Rijsbergen. in het lan-d gekomen, dromen, t zeer leuk. Piet vointd het leuk. hoor. fraai staat jaar) De De De En ook De Si Am Ma-ar weet je wie het wel fijn vond? Jan de Win-d die daar boven stond. Hij blies zijn wangen bo-1. En de bladeren sloegen op hol. Eén vloog over de sloot. Andere in een boot. Ze waaiden in de zee. En Jam de Wind zong heerlijk mee. Toen alles weg was aan de kusten. Zei Ja-n de Wind nu: „Welterusten". Conny Colin, 8 jaar óók rente voorpostrekeninghouders

de Stem | 1969 | | pagina 17